Μειονότητες & ρατσισμός

xk

Active Member
Οι Ευρωπαιοι ειναι τόσο ανοιχτοι που οργιάζει η κτηνοβασια κ η παιδεραστια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Droven_89

Member
Οι Ευρωπαιοι ειναι τόσο ανοιχτοι που οργιάζει η κτηνοβασια,η παιδεραστια κ η ομοφυλοφιλια(καλα αυτο εχει και άλλους απο πισω)
καλα ναι συμφωνω οτι οι ευρωπαιοι ειναι ανοιχτοι στην ανωμαλια οπως κτηνοβασια
κλπ
τωρα περι ομοφυλοφιλιας δικαιωμα του καθενος να εχει την δικη του σεξουαλικη ταυτοτητα εμενα δεν με αφορα αν καποιος ειναι ομοφυλοφιλος.

εδω μιλαμε για μαλλια και για τους καραφλους,τα μαλλια ειναι απλα τριχες
και οταν εισαι αντρας ειναι φυσιολογικο να σου συμβει γιατι απ την στιγμη που κουβαλας μεσα σου την ανδρικη
ορμονη που λεγεται τεστοστερονη και δυιδροτεστοστερονη(ακομα πιο δυνατη και απο τεστο)
τοτε ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη στην ζωη σου θα την παθεις..
μπορει νεος η μπορει στην ωριμοτητα.

επισης οι ευρωπαιοι οσο ανωμαλοι και να ειναι δεν εχουν την χειροτερη ανωμαλια που εχουν οι ελληνες
να προκαλουν τους αλλους χωρις λογο,τους ευρωπαιους τους γραφεις σε γραφουν
δεν προκαλουν αν δεν τους προκαλεσεις και γενικα δεν ασχολουνται μαζι σου αν δεν υπαρχει λογος,το αστειο ειναι οτι σε αποκαλουν κυριο-κυρια ακομα και αν εισαι το χειροτερο ατομο,οσα ελλατωματα και να εχεις σου μιλανε με σεβασμο.
κοιτανε την παρτη τους γενικα δεν ασχολουνται με το τι κανουν οι αλλοι
ενω ο ελληναρας μια ζωη ασχολειτε με το τι κανει ο διπλανος του και οι αλλοι ανθρωποι και δεν κοιταει τα δικα του τα χαλια,και παντα νομιζει οτι εχει πιο μεγαλα καρυδια απο εσενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amunt

Member
Droven το οτι σε απερριψαν μερικες γυναικες δεν σημαινει οτι σε απερριψαν λογο φαλακρας, κι εγω εχω πλεον σοβαρο προβλημα μετα την χρηση regain (με τσακησε) μου εφυγαν παρα πολλα μαλλια και πλεον εχω τερμα ξυρισμενο κεφαλι σαν τον μηδενιστη. Η πλακα ειναι οτι με ξυρισμενο κεφαλι μου την πεφτουν πολυ περισσοτερες γκομενες και μαλιστα εχω μια σοβαρη σχεση και 3 παραλληλες σχεσεις.

Το ιδιο θα ελεγα για τον Μηδενιστη, ολες οι 19χρονες κοβουν φλεβα για παρτυ του. Το θεμα δεν ειναι το μαλλι, το θεμα ειναι το alpha style και κατα ποσο καποιος μπορει να το υποστηριξει. Φυσικα και ο Βεγγος θα τρωει δουλεμα για την φαλακρα και οι γκομενες θα τον θεωρουν ασχημο και γελοιο, το ιδιο ομως θα εκαναν ακομα κι αν ειχε μαλλια γιατι πολυ απλα ειναι beta male.

Θα θελα να δω τον Vin Diesel ή τον Jason Statham να τους αποκαλεσει καποια καραφλες,στα παπακια τους, αυτο το κανουν για να δουν κατα ποσο εισαι δυνατος. Αν δεν ειχες την καραφλα θα ελεγαν κατι αλλο για να σε πικαρουν γιατι παντα οι γκομενες τεσταρουν την αυτοπεποιθηση σου. Και γουσταρουν περισσοτερο το alpha male δυνατο αρσενικο που θα νοιωθουν ασφαλεια μαζι του και θα τους χαρισει ηδονη απο το παιδακι με τα μαλλια.

Θα σου πω και κατι αλλο, ετρωγα δουλεμα απο γκομενα , ερχοταν στο κλαμπ και μου ελεγε σε βρηκα απο την λαμψη της καραφλας και γενικα με εκανε χαβαλε για το καραφλο μου κεφαλι. Ε αυτη ειναι που εχω σοβαρη σχεση αυτο το καιρο και μαλιστα με ζηλευει απιστευτα (οχι αδικα) .

Πως μπορει ομως καποιος με καραφλα να βγει απο πανω ? Λες εισαι γυμνασμενος και ψηλος, τι αλλο θελεις εχεις το πακετο του alpha male, υιοθετησε και ενα στυλ bad boy και δες τες να υγραινονται.
 

Άκης

Administrator
το θεωρω λογοκρισία αλλά τελος παντων βαριεμαι να ανοιξω τετοια κουβεντα...μόδα ειναι θα περασει
Καλώς, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για τον ρατσισμό προς αυτούς που χάνουν μαλλιά αλλά να κρίνουμε τις σεξουαλικές επιλογές άλλων (και αναφέρομαι περί ομοφυλοφίλων).
 

xk

Active Member
Καλώς, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για τον ρατσισμό προς αυτούς που χάνουν μαλλιά αλλά να κρίνουμε τις σεξουαλικές επιλογές άλλων (και αναφέρομαι περί ομοφυλοφίλων).

δεν υπάρχει καραφλός ρατσισμός ούτε ομοφυλοφιλικός...

Ρατσισμός=ράτσα(φυλή)

Τα δικαιώματα των ανθρώπων προστατευονται έτσι κι αλλιώς,κανεις δε κυνηγαει τους καραφλούς,τους gay κτλ σιγά μη κάτσουμε ν ασχοληθούμε και με τα συναισθήματα του κάθε ένα που έχει θέματα..αν εγώ δε δέχομαι κάποιον δε παει να πει ότι θελω και να εξαφανιστει ή νπάθει κάτι κα ιτο να βαζουν τζιχαντιστες να σφάζουν αυτον που εγώ αντιπαθώ δε θ αλλαξω γνωμη απο λύπηση...είναι απαράδεκτο να χρησιμοποιούμε τα εγκλήματα κατα των ανθρώπων και να τα συμψηφίζουμε με τους κανόνες που δημιουργούν οι κοινωνίες.Σε συζητησεις που εχω κάνει μ εχουν πει και ναζιστη επειδη οι ναζι κηνυγησαν του gay κι εγώ τους κάνω στην άκρη...το βρηκαμε τώρα...

έλα αφου έχουμε θέμα με την καράφλα να το παίξουμε κι εμεις το παιχνιδάκιστην επόμενη γκόμενα αυτο θα πω ''είσαι ρατσιστρια γιατι αποκλειεεις τους καραφλούς,ξέρεις ότι μας κυνήγαγε ο Χίτλερ εμάς?'' να κάνουμε και κανα καραφλο pride...

αλλα βέβαια η πλάκα δε θα είναι εκεί θα είναι στις άλλες ''ιδιαιτερότητες' των ανθρωπων...τι δηλαδη οι αιμομικτες στο πηγάδι κατούρησαν?Και ένα σωρό άλλοι που είνα ιάνθρωποι κι εχουν βασανιστει για τις ''ιδιαιτερότητες'' τους και η κακιά κοινωνια εν ετη 2015 τους έχει στην απομόνωση...


δεν υπάρχει η παραμικρή λογική σ αυτά που ζούμε γι αυτο δε θέλω ν ανοιξω κουβεντα,τα χω γραψει σ ενα σωρο κοσμο και μου απαντανε με ''μα μου'' τζάμπα θα γράφω πάλι... το θέμα έχει επίσης πολιτικές και άλλες προεκτάσεις,σε καμια περίπτωση δεν είναι μια ''αθώα κοινωνική ζύμωση''
 

Jen

Active Member
δεν υπάρχει καραφλός ρατσισμός ούτε ομοφυλοφιλικός...

Ρατσισμός=ράτσα(φυλή)

Τα δικαιώματα των ανθρώπων προστατευονται έτσι κι αλλιώς,κανεις δε κυνηγαει τους καραφλούς,τους gay κτλ σιγά μη κάτσουμε ν ασχοληθούμε και με τα συναισθήματα του κάθε ένα που έχει θέματα..αν εγώ δε δέχομαι κάποιον δε παει να πει ότι θελω και να εξαφανιστει ή νπάθει κάτι κα ιτο να βαζουν τζιχαντιστες να σφάζουν αυτον που εγώ αντιπαθώ δε θ αλλαξω γνωμη απο λύπηση...είναι απαράδεκτο να χρησιμοποιούμε τα εγκλήματα κατα των ανθρώπων και να τα συμψηφίζουμε με τους κανόνες που δημιουργούν οι κοινωνίες.Σε συζητησεις που εχω κάνει μ εχουν πει και ναζιστη επειδη οι ναζι κηνυγησαν του gay κι εγώ τους κάνω στην άκρη...το βρηκαμε τώρα...

έλα αφου έχουμε θέμα με την καράφλα να το παίξουμε κι εμεις το παιχνιδάκιστην επόμενη γκόμενα αυτο θα πω ''είσαι ρατσιστρια γιατι αποκλειεεις τους καραφλούς,ξέρεις ότι μας κυνήγαγε ο Χίτλερ εμάς?'' να κάνουμε και κανα καραφλο pride...

αλλα βέβαια η πλάκα δε θα είναι εκεί θα είναι στις άλλες ''ιδιαιτερότητες' των ανθρωπων...τι δηλαδη οι αιμομικτες στο πηγάδι κατούρησαν?Και ένα σωρό άλλοι που είνα ιάνθρωποι κι εχουν βασανιστει για τις ''ιδιαιτερότητες'' τους και η κακιά κοινωνια εν ετη 2015 τους έχει στην απομόνωση...


δεν υπάρχει η παραμικρή λογική σ αυτά που ζούμε γι αυτο δε θέλω ν ανοιξω κουβεντα,τα χω γραψει σ ενα σωρο κοσμο και μου απαντανε με ''μα μου'' τζάμπα θα γράφω πάλι... το θέμα έχει επίσης πολιτικές και άλλες προεκτάσεις,σε καμια περίπτωση δεν είναι μια ''αθώα κοινωνική ζύμωση''

Είπα ότι δεν ξαναγράφω μετά την προηγούμενη παρεξήγησή μου με άλλο μέλος αλλά επειδή το report το έκανα εγώ και επειδή δεν απαντάς στα pm που σου έστειλα, απαντάω εδώ με ένα και μόνο ένα ποστ.

Καταρχήν, ο όρος "ρατσισμός" χρησιμοποιείται πλέον και γενικευτικά.
Ορίστε ο ορισμός από το Λεξικό Κοινής Νεοελληνικής (Τριανταφυλλίδη): η αντίληψη εκείνων που πιστεύουν ότι η δική τους φυλή είναι ανώτερη από τις άλλες που η φύση τις έχει καταδικάσει σε κληρονομική κατωτερότητα (...) || Kοινωνικός ~, για ανάλογη αντίληψη και συμπεριφορά σε βάρος κοινωνικών ομάδων που μειονεκτούν ή διαφέρουν.
Ορίστε ο ορισμός από το Λεξικό Μπαμπινιώτη: η κοινωνική ή πολιτική πρακτική διακρίσεων, που βασίζεται στο δόγμα τής ανωτερότητας μιας φυλής, εθνικής ή κοινωνικής ομάδας και στην καλλιεργημένη αντίληψη των μελών της ότι οφείλουν να περιφρουρήσουν την αμιγή σύσταση, την καθαρότητα τής ομάδας τους. καθώς και τον κυριαρχικό τους ρόλο έναντι των υπόλοιπων φυλετικών, εθνικών, κοινωνικών κ.λπ. ομάδων, που θεωρούνται από αυτά κατώτερες.

Κατά δεύτερον, εδώ μέσα υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες ώστε να αποφεύγεται η προσβολή των μελών. Προσωπικά, το σχόλιό σου στο οποίο εξισώνεις ή συγκρίνεις την ομοφυλοφιλία με την παιδεραστία και την κτηνοβασία με πρόσβαλε απίστευτα, όπως επίσης και το να λες ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι άνθρωποι που έχουν "θέματα", και είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν κι άλλα μέλη που προσβλήθηκαν το ίδιο. Όπως σου εξήγησα και στο pm, η ομοφυλοφιλία αφορά μια νόμιμη και συναινετική πρακτική που δεν βλάπτει κανέναν, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες δύο που αναφέρεις. Επιπλέον, η επιστημονική κοινότητα θεωρεί την ομοφυλοφιλία απόλυτα φυσιολογική και ισότιμα εναλλακτική σεξουαλικότητα. Και όπως σου εξήγησα, οι χώρες στις οποίες οι ομοφυλόφιλοι έχουν τα περισσότερα δικαιώματα είναι συνήθως και αυτές που έχουν ορίσει τις αυστηρότερες τιμωρίες για κτηνοβάτες. Ακριβώς γιατί το πνεύμα των δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων, το να έχει δηλαδή ο καθένας το δικαίωμα να είναι και να προβάλλει αυτό που είναι εφόσον δεν βλάπτει κανέναν, είναι το ακριβώς αντίθετο με το πνεύμα κακοποίησης και επιβολής επάνω σε όντα που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, το οποίο διέπει την παιδεραστία και την κτηνοβασία. Όταν λοιπόν η προσωπική σου άποψη για την ομοφυλοφιλία δεν βασίζεται σε καμία λογική ή επιστημονική βάση και όταν αυτή προσβάλλει άλλους ανθρώπους, νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να σου ζητάω τουλάχιστον να μην την εκφράζεις εδώ μέσα. Στην τελική, αν ήταν να επιτρέπεται ο καθένας να εκφράζει την άποψή του με οποιοδήποτε κόστος εδώ μέσα, δεν θα υπήρχε καν η λογική του report στο φόρουμ και οι αντίστοιχοι κανονισμοί.

Όπως έγραψα και παραπάνω, ασχολούμαι χρόνια με σπουδές φύλου και σεξουαλικότητας και αυτές οι σπουδές συνδυάζουν προσεγγίσεις και πορίσματα από ένα μεγάλο φάσμα της επιστήμης: ιατρική, βιολογία, γενετική, ψυχολογία, ψυχιατρική, κοινωνιολογία, ανθρωπολογία, φιλοσοφία κτλ. Αν λοιπόν θέλεις μπορώ σε pm να σου αναφέρω τους βασικούς επιστημονικούς λόγους (και όταν λέω επιστημονικούς δεν εννοώ μόνο ιατρικούς και βιολογικούς) και τα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα που εξηγούν γιατί η ομοφυλοφιλία όχι μόνο δεν βλάπτει, όχι μόνο δεν είναι ανωμαλία αλλά αντίθετα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ανθρώπινης "φύσης", και όχι μόνο δεν είναι αντίθετη με τη διαιώνιση του είδους αλλά συμβάλλει σε αυτή με διάφορους τρόπους.

Το αν θέλεις να μορφωθείς σχετικά με το θέμα είναι δικό σου δικαίωμα και ευθύνη. Το να προσβάλλεις κόσμο, όμως, και ακόμα χειρότερα να φέρεσαι ρατσιστικά εναντίον τους (γιατί αυτό καταλαβαίνω ότι κάνεις και στην προσωπική σου ζωή με βάση αυτά που γράφεις) βασιζόμενος μόνο στις δικές σου υποθέσεις και την επιστημονική σου άγνοια, όχι, δεν είναι δικαίωμά σου. Τουλάχιστον όχι εδώ μέσα.

Τώρα μπορείς να συνεχίσεις να κατακρίνεις τους αμόρφωτους και χωρίς επίπεδο Έλληνες ρατσιστές που κρίνουν τους συνανθρώπους τους από την φαλάκρα.

Ευχαριστώ και πάλι τους moderators.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Droven_89

Member
δεν υπάρχει καραφλός ρατσισμός ούτε ομοφυλοφιλικός...

Ρατσισμός=ράτσα(φυλή)

Τα δικαιώματα των ανθρώπων προστατευονται έτσι κι αλλιώς,κανεις δε κυνηγαει τους καραφλούς,τους gay κτλ σιγά μη κάτσουμε ν ασχοληθούμε και με τα συναισθήματα του κάθε ένα που έχει θέματα..αν εγώ δε δέχομαι κάποιον δε παει να πει ότι θελω και να εξαφανιστει ή νπάθει κάτι κα ιτο να βαζουν τζιχαντιστες να σφάζουν αυτον που εγώ αντιπαθώ δε θ αλλαξω γνωμη απο λύπηση...είναι απαράδεκτο να χρησιμοποιούμε τα εγκλήματα κατα των ανθρώπων και να τα συμψηφίζουμε με τους κανόνες που δημιουργούν οι κοινωνίες.Σε συζητησεις που εχω κάνει μ εχουν πει και ναζιστη επειδη οι ναζι κηνυγησαν του gay κι εγώ τους κάνω στην άκρη...το βρηκαμε τώρα...

έλα αφου έχουμε θέμα με την καράφλα να το παίξουμε κι εμεις το παιχνιδάκιστην επόμενη γκόμενα αυτο θα πω ''είσαι ρατσιστρια γιατι αποκλειεεις τους καραφλούς,ξέρεις ότι μας κυνήγαγε ο Χίτλερ εμάς?'' να κάνουμε και κανα καραφλο pride...

αλλα βέβαια η πλάκα δε θα είναι εκεί θα είναι στις άλλες ''ιδιαιτερότητες' των ανθρωπων...τι δηλαδη οι αιμομικτες στο πηγάδι κατούρησαν?Και ένα σωρό άλλοι που είνα ιάνθρωποι κι εχουν βασανιστει για τις ''ιδιαιτερότητες'' τους και η κακιά κοινωνια εν ετη 2015 τους έχει στην απομόνωση...


δεν υπάρχει η παραμικρή λογική σ αυτά που ζούμε γι αυτο δε θέλω ν ανοιξω κουβεντα,τα χω γραψει σ ενα σωρο κοσμο και μου απαντανε με ''μα μου'' τζάμπα θα γράφω πάλι... το θέμα έχει επίσης πολιτικές και άλλες προεκτάσεις,σε καμια περίπτωση δεν είναι μια ''αθώα κοινωνική ζύμωση''



Αλλο πραγμα εννοουσα αλλο καταλαβες,η "γκομενα" δεν σε απορριπτει απο ρατσισμο σε απορριπτει απλα επειδη δεν εισαι ο τυπος της
επειδη πχ αυτη για καποιο λογο προτιμα μονο μαλλιαδες,αλλες τους αρεσουν οι φαλακροι και γυμνασμενοι
σε αλλες παλι αρεσουν οι μετροsexual ,γουστα ειναι αυτα.

εγω αυτο που εννοουσα ειναι οτι οι ελληνες γενικα,ειτε ειναι αντρες ειτε γυναικες αντιμετωπιζουμε τους φαλακρους με ρατσιστικη νοοτροπια,και ολο τεινουμε να κρινουμε καποιον που ειναι φαλακρος,κοντος ,χοντρος η απλα
διαφορετικος απο εμας κλπ κλπ
και αυτο ειναι τονισμενο στους ελληνες οσο σε κανεναν αλλο λαο.
το πιασες το νοημα?

ασχετο
δεν ειναι τυχαιο που η χρυση αυγη ειναι τριτο κομμα και κοντευει να παει και πρωτο

αυτο λεει πολλα για μια χωρα σε πια αλλη ευρωπαικη δημοκρατικη χωρα καταφερε να ανεβει τοσο ψηλα ενα ρατσιστικο κομμα?
αυτο λεει πολλα γιατι οι ανθρωποι την ψηφισαν την χρυση αυγη,

βλεπεις τον εχουμε στο αιμα μας τον ρατσισμο οι ελληνες(οχι ολοι εννοειτε)
αν οχι ρατσισμο τοτε σιγουρα φοβο για το διαφορετικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

xk

Active Member
Είπα ότι δεν ξαναγράφω μετά την προηγούμενη παρεξήγησή μου με άλλο μέλος αλλά επειδή το report το έκανα εγώ και επειδή δεν απαντάς στα pm που σου έστειλα, απαντάω εδώ με ένα και μόνο ένα ποστ.


Ευχαριστώ και πάλι τους moderators.

έγινε θα τα πούμε με πμ(δε θα κατσω να κερδισω το δικιο μου για το οτι κοπηκε το σχόλιο,ειμαι στο σπίτι του Ακη αυτος αποφασιζει)
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Jen χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης και επειδή ανήκεις, ίσως λόγο σπουδών, σε ένα χώρο που αναγκαστικά πρέπει σε τέτοια θέματα να υπάρχει ανοιχτό μυαλό, θέλω να σε ρωτήσω κάτι.

Θεωρείς πως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το φυσιολογικό? Σαφώς και η κτηνοβασία - παιδοφιλία είναι πολύ χειρότερο, όμως πρόκειται ουσιαστικά για μορφές ανωμαλίας, απλά με διαφορετικά όρια και κανόνες (πχ κοινή συναινέσει)
Για παράδειγμα, ένας "άντρας" που ασελγεί σε ανήλικα αγόρια, τι είναι? Ομοφυλόφιλος, παιδεραστής ή και τα 2?

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω προβλήματα ρατσιστικού περιεχομένου απέναντι στους gay, αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα με το να το περνάει η σύγχρονη (αχταρμάς) εποχή που ζούμε ως κάτι το απόλυτα φυσιολογικό.
Μάλιστα, τόσο φυσιολογικό που πρέπει να διατυμπανίζεται μέσω παρελάσεων και talent show (conchita).

Έχω συνάδερφο που έγινε gay από μόδα, ακριβώς γιατί η κοινωνία προσπαθεί να το περάσει ως μια φυσιολογική κατάσταση. Μπορώ να καταλάβω ως ένα βαθμό την όποια, εκ γενετής ίσως διαταραχή, αλλά όχι την ομοφυλοφιλία από μόδα.

Ως προσωπική άποψη και τίποτα άλλο, θεωρώ πως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε τέτοιου είδους κατάκριση, αλλά ακόμα πιο προσεκτικοί στην επικρότηση.

@Droven_89 μιας και είμαι στην ίδια μοίρα, μπορώ να μιλήσω πολύ πιο ανοιχτά πάνω στα όσα αναφέρεις. Θεωρώ πως έχεις λάθος στον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα στο εξής θέμα.

Η φαλάκρα ΔΕΝ είναι κάτι το φυσιολογικό όταν συμβαίνει σε ηλικία 18-30 ετών. Για μένα είναι κληρονομική πάθηση (κατάρα) και αυτό που προκαλεί τον όποιο ρατσισμό απέναντι σε αυτή, είναι η άγνοια και η αποδοχή ως κάτι φυσιολογικό.
Η φυσιολογική φθορά - πτώση των μαλλιών είναι επακόλουθο γήρανσης των κυττάρων αυτών που συντελούν στην τριχοφυΐα.
Αν για παράδειγμα από τα 18 σου άρχιζε να γερνάει - ρυτιδιάζει σιγά σιγά το προσωπό σου δεν θα χες πρόβλημα?
Γιατί λοιπόν είναι φυσιολογικό να χάνει ένας νέος άνθρωπος τα μαλλιά του?

Εάν εδραιωθεί η φαλάκρα ως μια μορφή πάθησης, με συγκεκριμένη αιτία και όχι τις γενικότητες των ανδρογόνων, τότε αυτός ο ρατσισμός θα μειωθεί σε μεγάλο βαθμό από αρκετούς. (σίγουρα όχι από τα "γομάρια")

Επίσης έχεις λάθος στο ότι οι φαλακροί είναι πιο άντρες. Μπορείς να βρεις αρκετές έρευνες στο νετ που λένε πως οι φαλακροί έχουν μικρότερα ποσοστά τεστοστερόνης έναντι των μη φαλακρών.

Προσωπικά, όσο και αν δεν μου αρέσει, καταλαβαίνω τον όποιο ρατσισμό απέναντι στους φαλακρούς.

Όταν οι ίδιοι δεν μπορούμε να αποδεχθούμε τον εαυτό μας (αλλιώς γιατί είμαστε εδώ) γιατί έχουμε την απαίτηση να το κάνουν οι άλλοι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member

Συνημμένα

  • Up.jpeg
    Up.jpeg
    24.1 KB · Προβολές: 612

Jen

Active Member
@Jen χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης και επειδή ανήκεις, ίσως λόγο σπουδών, σε ένα χώρο που αναγκαστικά πρέπει σε τέτοια θέματα να υπάρχει ανοιχτό μυαλό, θέλω να σε ρωτήσω κάτι.

Θεωρείς πως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι το φυσιολογικό? Σαφώς και η κτηνοβασία - παιδοφιλία είναι πολύ χειρότερο, όμως πρόκειται ουσιαστικά για μορφές ανωμαλίας, απλά με διαφορετικά όρια και κανόνες (πχ κοινή συναινέσει)
Για παράδειγμα, ένας "άντρας" που ασελγεί σε ανήλικα αγόρια, τι είναι? Ομοφυλόφιλος, παιδεραστής ή και τα 2?

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω προβλήματα ρατσιστικού περιεχομένου απέναντι στους gay, αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα με το να το περνάει η σύγχρονη (αχταρμάς) εποχή που ζούμε ως κάτι το απόλυτα φυσιολογικό.
Μάλιστα, τόσο φυσιολογικό που πρέπει να διατυμπανίζεται μέσω παρελάσεων και talent show (conchita).

Έχω συνάδερφο που έγινε gay από μόδα, ακριβώς γιατί η κοινωνία προσπαθεί να το περάσει ως μια φυσιολογική κατάσταση. Μπορώ να καταλάβω ως ένα βαθμό την όποια, εκ γενετής ίσως διαταραχή, αλλά όχι την ομοφυλοφιλία από μόδα.

Ως προσωπική άποψη και τίποτα άλλο, θεωρώ πως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε τέτοιου είδους κατάκριση, αλλά ακόμα πιο προσεκτικοί στην επικρότηση.

@Droven_89 μιας και είμαι στην ίδια μοίρα, μπορώ να μιλήσω πολύ πιο ανοιχτά πάνω στα όσα αναφέρεις. Θεωρώ πως έχεις λάθος στον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα στο εξής θέμα.

Η φαλάκρα ΔΕΝ είναι κάτι το φυσιολογικό όταν συμβαίνει σε ηλικία 18-30 ετών. Για μένα είναι κληρονομική πάθηση (κατάρα) και αυτό που προκαλεί τον όποιο ρατσισμό απέναντι σε αυτή, είναι η άγνοια και η αποδοχή ως κάτι φυσιολογικό.
Η φυσιολογική φθορά - πτώση των μαλλιών είναι επακόλουθο γήρανσης των κυττάρων αυτών που συντελούν στην τριχοφυΐα.
Αν για παράδειγμα από τα 18 σου άρχιζε να γερνάει - ρυτιδιάζει σιγά σιγά το προσωπό σου δεν θα χες πρόβλημα?
Γιατί λοιπόν είναι φυσιολογικό να χάνει ένας νέος άνθρωπος τα μαλλιά του?

Εάν εδραιωθεί η φαλάκρα ως μια μορφή πάθησης, με συγκεκριμένη αιτία και όχι τις γενικότητες των ανδρογόνων, τότε αυτός ο ρατσισμός θα μειωθεί σε μεγάλο βαθμό από αρκετούς. (σίγουρα όχι από τα "γομάρια")

Επίσης έχεις λάθος στο ότι οι φαλακροί είναι πιο άντρες. Μπορείς να βρεις αρκετές έρευνες στο νετ που λένε πως οι φαλακροί έχουν μικρότερα ποσοστά τεστοστερόνης έναντι των μη φαλακρών.

Προσωπικά, όσο και αν δεν μου αρέσει, καταλαβαίνω τον όποιο ρατσισμό απέναντι στους φαλακρούς.

Όταν οι ίδιοι δεν μπορούμε να αποδεχθούμε τον εαυτό μας (αλλιώς γιατί είμαστε εδώ) γιατί έχουμε την απαίτηση να το κάνουν οι άλλοι?

@GOMI, επειδή το θέμα αναφέρεται συγκεκριμένα στο ρατσισμό σε σχέση με τη φαλάκρα, δεν θα ήθελα να επεκταθούμε σε άλλα θέματα εδώ, εφόσον έχει ήδη γίνει μια παρεξήγηση με το μέλος που το ξεκίνησε για παρεκτροπή του θέματος. Αν θεωρεί το μέλος που ξεκίνησε το ποστ ή οι διαχειριστές ότι το θέμα μπορεί να γενικευτεί και να αφορά γενικά το ρατσισμό, καλώς. Εγώ θα προτιμούσα ή να ανοίξει ένα καινούργιο ποστ στην κατηγορία γενικών συζητήσεων πέραν της τριχόπτωσης (μπορείς να το ανοίξεις εσύ αν θέλεις) ή να σου απαντήσω σε pm και μπορεί να συμμετέχει όποιος άλλος θέλει.

Προς το παρόν θα σου απαντήσω εδώ εν συντομία. Οι απόψεις που έχουμε για κάτι οφείλουν να λαμβάνουν υπόψη τα πορίσματα της επιστήμης, αν βέβαια υπάρχουν και δεν μιλάμε για κάποιο ζήτημα που είναι καθαρά θέμα προσωπικής γνώμης, γούστου ή κρίσης. Το τι θεωρώ λοιπόν για την ομοφυλοφιλία βασίζεται και σε προσωπικές μου απόψεις αλλά και στα πορίσματα της σύγχρονης επιστήμης -και όπως εξήγησα αναφέρομαι σε ένα μεγάλο εύρος επιστημών, τόσο θετικών όσο και ανθρωπιστικών. Εδώ και χρόνια λοιπόν η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ θεωρείται ανωμαλία στις αναπτυγμένες χώρες του Δυτικού κόσμου. Δεν μιλάω για το πώς χαρακτηρίζεται η ομοφυλοφιλία λόγω political correctness, μιλάω για την ουσία του πράγματος. Η ομοφυλοφιλία είναι μια εντελώς φυσιολογική εναλλακτική σεξουαλικότητα που υπήρχε ανέκαθεν και στα ζώα αλλά και στους ανθρώπους από τη νεολοθική εποχή.
Σταματάω εδώ και περιμένω να μου πείτε πώς/πού θέλετε να συνεχίσουμε.
 

GiannisTak

Active Member
Όπως καταλαβαίνουμε, είναι άλλο πράγμα:

-να μην σου αρέσει η φαλάκρα/άσπρα μαλλιά/μούσια/τατού κτλ και αυτό να επηρεάζει την επιλογή ερωτικού συντρόφου
-να σχολιάσει μια παρέα νεαρών χαμηλόφωνα έναν "καράφλα" που περνά από δίπλα
-να πεις σε έναν γνωστό/φίλο, "τί χαμπάρια ρε καράφλα;" (έχω πολλά χρόνια να ακούσω το "καράφλα" πάντως...)
-να είναι προκατάληψη σε βαθμό που να πέφτει ανοιχτό κράξιμο και καζούρα.
-να είναι εμπόδιο για την εξέλιξη στον επαγγελματικό τομέα, στις σπουδές, στην κοινωνική πρόοδο του ατόμου. (πχ μαύροι ως τη δεκαετια του 50 στις ΗΠΑ)

Πιστεύω ότι τα πρώτα τρία ισχύουν για την φαλάκρα, αλλά αυτά ΔΕΝ είναι ρατσισμός όπως μας λέει ο Ντρόβεν. Δεν είναι κάτι που ενθουσιάζει όσους την έχουν βέβαια.
Αλλά η ΑΓΑ έρχεται από πολύ παλιά, από τους ανθρωπίδες (πρόγονοι του ανθρώπου) τουλάχιστον, επηρεάζει το >50% του άρρενος πληθυσμού και ΝΑΙ, εφ' οσον υπάρχει το γενετικό υπόβαθρό, είναι φυσιολογική εξέλιξη όχι από τα 18 αλλά από τα 15.
Δεν σχετίζεται βιολογικά με την γήρανση αν και στην τέχνη ο νέος εύρωστος νέος δεν απεικονίζεται με φαλάκρα.
Η γήρανση είναι μια εντελώς διαφορετική διαδικασία και συνδέεται με αλλοιώσεις στα εσωτερικά όργανα, μείωση του ρυθμού μεταβολισμού, δυσκολία αποκατάστασης τραυμάτων, νοητικές δυσλειτουργίες, κατατονία κτλ.

Ένας φαλακρός έφηβος ή μετέφηβος δεν είναι ένας πρόωρα γηρασμένος άνθρωπος. Ειναι ένας φυσιολογικός νέος που λογω γενοτύπου χάνει τα μαλλιά του με βάση ένα χαρακτηριστικό pattern. Αυτό δεν συνδέεται με άλλα οργανικά προβλήματα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Jen πρόσφατος νόμος στην Γερμανία νομιμοποιεί την κτηνοβασία δίνοντας άδεια για οίκους ανοχής κτηνοβατών. Άρα δεν θεωρείται ανωμαλία, άρα είναι φυσιολογικό....(?)
Το ισοπέδωμα των πάντων από τις Χώρες του Δυτικού κόσμου, απέχει έτη φωτός από το τι θεωρείται φυσιολογικό.
Τέσπα, όντως ξεφεύγουμε από το όποιο θέμα, οπότε το σταματάμε εδώ...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jen

Active Member
@GOMI, αυτά για τη Γερμανία και την κτηνοβασία είναι μύθοι. Στην τελική, όπως είπα, κτηνοβάτες υπάρχουν παντού και μάλιστα συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας έχουν παράδοση στην κτηνοβασία.

Όπως εξήγησα και παραπάνω "οι χώρες στις οποίες οι ομοφυλόφιλοι έχουν τα περισσότερα δικαιώματα είναι συνήθως και αυτές που έχουν ορίσει τις αυστηρότερες τιμωρίες για κτηνοβάτες. Ακριβώς γιατί το πνεύμα των δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων, το να έχει δηλαδή ο καθένας το δικαίωμα να είναι και να προβάλλει αυτό που είναι εφόσον δεν βλάπτει κανέναν, είναι το ακριβώς αντίθετο με το πνεύμα κακοποίησης και επιβολής επάνω σε όντα που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, το οποίο διέπει την παιδεραστία και την κτηνοβασία."

Δείτε εδώ. Τόσο απλά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Zoophilia_and_the_law
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η γήρανση είναι μια εντελώς διαφορετική διαδικασία και συνδέεται με αλλοιώσεις στα εσωτερικά όργανα, μείωση του ρυθμού μεταβολισμού, δυσκολία αποκατάστασης τραυμάτων, νοητικές δυσλειτουργίες, κατατονία κτλ.

Υπάρχουν μελέτες αρκετά αξιόλογες που έγιναν πάνω σε αυτόν τον τένοντα που λέγεται galea και έχουν δείξει ακριβώς αυτά που αναφέρεις. Αλλοίωση της σύστασης της περιοχής και πρόωρη γήρανση του κολλαγόνου...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ένας φαλακρός έφηβος ή μετέφηβος δεν είναι ένας πρόωρα γηρασμένος άνθρωπος. Ειναι ένας φυσιολογικός νέος που λογω γενοτύπου χάνει τα μαλλιά του με βάση ένα χαρακτηριστικό pattern. Αυτό δεν συνδέεται με άλλα οργανικά προβλήματα.

Υπάρχουν επίσης έρευνες που αναφέρουν αυξημένα ποσοστά προστάτη και καρδιοπαθειών στους φαλακρούς. Δεν λέω ότι ισχύει, αλλά δεν μπορώ να πω ούτε ότι δεν ισχύει. Εννοείται και πρόκειται για φυσιολογικό άνθρωπο, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να χάνει τα μαλλιά του από τα 15. Οποιαδήποτε άλλης μορφής απώλεια τριχών θεωρείται πάθηση και σε μερικές από αυτές, από συγκεκριμένη αιτία. Γιατί πρέπει δηλαδή η ΑΓΑ να διαφέρει? Με το σκεπτικό της εδραίωσης από αρχαιοτάτων χρόνων, τότε η γυναικεία τριχόπτωση, σε 100-200 χρόνια από τώρα,θα θεωρείται κάτι φυσιολογικό μιας και ήδη τα ποσοστά των γυναικών που παρουσιάζουν λέπτυνση - πτώση των τριχών, έχουν αυξηθεί κατακόρυφα τα τελευταία χρόνια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI, αυτά για τη Γερμανία και την κτηνοβασία είναι μύθοι. Στην τελική, όπως είπα, κτηνοβάτες υπάρχουν παντού και μάλιστα συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας έχουν παράδοση στην κτηνοβασία.

Όπως εξήγησα και παραπάνω "οι χώρες στις οποίες οι ομοφυλόφιλοι έχουν τα περισσότερα δικαιώματα είναι συνήθως και αυτές που έχουν ορίσει τις αυστηρότερες τιμωρίες για κτηνοβάτες. Ακριβώς γιατί το πνεύμα των δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων, το να έχει δηλαδή ο καθένας το δικαίωμα να είναι και να προβάλλει αυτό που είναι εφόσον δεν βλάπτει κανέναν, είναι το ακριβώς αντίθετο με το πνεύμα κακοποίησης και επιβολής επάνω σε όντα που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, το οποίο διέπει την παιδεραστία και την κτηνοβασία."

Δείτε εδώ. Τόσο απλά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Zoophilia_and_the_law

Αν μεθαύριο ο γιος σου τύχει και σε ρωτήσει στα 14-15 για την ομοφυλοφιλία θα του πεις τα ίδια που λέμε εδώ? Ότι δηλαδή στον Δυτικό κόσμο είναι φυσιολογικό άρα παιδί μου προχώρα?
 

Jen

Active Member
Αν μεθαύριο ο γιος σου τύχει και σε ρωτήσει στα 14-15 για την ομοφυλοφιλία θα του πεις τα ίδια που λέμε εδώ? Ότι δηλαδή στον Δυτικό κόσμο είναι φυσιολογικό άρα παιδί μου προχώρα?

Αν το παιδί μου φτάσει στα 14-15 για να το ρωτήσει αυτό και να του το εξηγήσω είναι ήδη αργά. Τα παιδιά δεν έχουν κανένα πρόβλημα να καταλάβουν και να δεχτούν την ομοφυλοφιλία, το πρόβλημα είναι ότι εμείς τα μεγαλώνουμε από μωρά μαθαίνοντάς τα ότι φυσιολογικός είναι μόνο ο ετεροφυλοφιλικός έρωτας. Έτσι όταν το παιδί μεγαλώνει με αυτή τη λανθασμένη αντίληψη και κάποια στιγμή αντιληφθεί ότι εκεί έξω υπάρχει και κάτι άλλο, είναι λογικό να δυσκολευτεί να το αποδεκτεί. Και τι να εξηγήσεις μετά στο παιδί, αφού του έχεις ήδη πει άλλα; Αυτό είναι το όλο πρόβλημα της παιδείας μας και της διαιώνισης των στερεοτύπων. Και φαντάσου αυτό το παιδί να είναι το ίδιο ομοφυλόφιλο. Και να έχει μεγαλώσει σε μια οικογένεια που του έχει μάθει ότι η ομοφυολοφιλία είναι ανωμαλία.

Όταν εξηγείς σε ένα παιδάκι τις σχέσεις των ανθρώπων δεν μπαίνεις σε σεξουαλικές λεπτομέρειες. Δηλαδή, το παιδάκι πώς μαθαίνει ότι ένας άντρας και μια γυναίκα μπορούν να αγαπηθούν και να κάνουν οικογένεια; Κάθεσαι και του εξηγείς "ο άντρας έχεις πέος και όταν έχει στύση διεισδύει στον κόλπο της γυναίκας και κάνουν σεξ και αυτή μένει έγκυος"; Όχι, λες αυτό ακριβώς που είπα. Ένας άντρας και μια γυναίκα αγαπιούνται και θέλουν να είναι μαζί. Ακριβώς το ίδιο λες και για τους ομοφυλόφιλους. Λες ότι κάποιοι άντρες αγαπάνε γυναίκες και κάποιοι αγαπάνε άλλους άντρες, και αντίστοιχα ότι κάποιες γυναίκες αγαπάνε άντρες και κάποιες αγαπάνε γυναίκες. Και ότι ένας άντρας και μια γυναίκα μπορούν να αποκτήσουν παιδιά με άλλους τρόπους ενώ δύο άντρες μαζί ή δυο γυναίκες μαζί μπορούν να αποκτήσουν παιδιά με άλλους τρόπους. Πού είναι το δύσκολο σε αυτό;

Και επίσης, τι εννοείς να του πω "προχώρα"? Εγώ θα μεγαλώσω το παιδί μου με τρόπο ώστε αν είναι ομοφυλόφιλο ή μη-ετεροφυλόφιλο να θεωρεί τον εαυτό του απόλυτα φυσιολογικό και να μην φοβάται να το δείξει και αν είναι ετεροφυλόφιλο να σέβεται τα ομοφυλόφιλα άτομα ως απόλυτα ισάξιά του. Θα το προτρέψω να βρει τι του αρέσει, είτε είναι οι άντρες, είτε οι γυναίκες, είτε και τα δύο. Δεν πρόκειται να το προτρέψω να ΓΙΝΕΙ κάτι με το ζόρι, ούτε ομοφυλόφιλο ούτε ετεροφυλόφιλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα