Detumescence Therapy of Human Scalp for Natural Hair Regrowth'

barman

Member
Πολυ ομορφη κ ισχυρη θεωρια...
Επιλεγω σαν θυμα τριχοπτωσης-φλεγμονων-ασβεστοποιησης κλπ κλπ να μην κανω μασαζ..καο να αφησω τα παραπανω να δρουν και να προχωρουν...
Καποια στιγμη κανω μεταμοσχευση....
ΓΙΑΤΙ τωρα η ινωση -ασβεστοποιηση και οι φλεγμονες δεν καταστρεφουν τα μεταμοσχευμενα τριχοθυλακια???
Δεν με καλυπτει η απαντηση περι πιο ανθεκτικης ριζας στις φλεγμονες...θα επρεπε να μπουν σε διαδικασια καταστροφης κ αυτες...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Barman, η καλύτερη απάντηση σε αυτό θα ήταν αν και όταν επιτέλους δούμε κάποιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα από το μασάζ και μόνο. Το δοκιμάζουν πάντως αρκετοί. Και στο δικό μας φόρουμ και σε ξένα.
Στις πιο πίσω σελίδες, έχω αναφερθεί και σε μια πάθηση που λέγεται σκληρόδερμα. Υπάρχουν αρκετά κοινά με κύριο το ότι η περιοχή γίνεται άτριχη.

Έχω εξετάσει και δοκιμάσει πολλές θεωρίες και η αλήθεια είναι πως δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα. Οπότε δεν μπορώ να υποστηρίξω απόλυτα κάτι που ακόμα υπολείπεται σε αποτελέσματα. Ο χρόνος θα δείξει, αλλά αν όντως αυτή η μέθοδος τυχόν δουλέψει, δεν υπάρχει καμία μεταμόσχευση στον κόσμο που να μπορεί να συγκριθεί με το φυσικό. Εκτός του οικονομικού.

Όσον αφορά την ασβεστοποίηση και τα μοσχεύματα, μια πρόχειρη υπόθεση είναι η εξής.
Οι ινώδης ιστοί έχουν ήδη δημιουργηθεί κατά την φλεγμονή και την ασβεστοποίηση των μαλακών ιστών. Κοινώς η δουλειά έγινε και το θέμα καταλάγιασε. Πολλοί φτάνουν κάποιο nw στα 30 τους πχ και μένουν εκεί. Που σημαίνει ότι ο μηχανισμός εκτονώθηκε.

Τα μοσχεύματα "πατάνε" πάνω στα "καμμένα" και δημιουργούν δικό τους δίκτυο τροφοδότησης. (αγγειογένεση)

Αν φυσικά κάποιος κάνει μεταμόσχευση στα 20, όπως έχω πει ξανά πιστεύω ότι σιγά σιγά θα χάσει και αυτά.

Όπως και να χει, δεν είναι δική μου θεωρία. Και εγώ ψάχνομαι και ρωτάω σχετικά, όπως και στο immortal, για εμπειρίες - γνώμες άλλων μελών, μιας και εκεί υπάρχει μεγάλος ενθουσιασμός και αναφέρουν ότι βλέπουν αποτελέσματα.

Τα 40 λεπτά την μέρα, παραμένει τεράστιο αγκάθι πάντως...
 

vag25

Well-Known Member
GOMI είπε:
Λάθος διατροφή---φλεγμονή---ασβεστοποίηση---μείωση ροής αίματος---συσσώρευση σμήγματος και DHT---λέπτυνση τριχών---τριχόπτωση.

Και ακολουθει ρεπλικα δηλαδη ο γιος=γονιδιο:p
Δεν ξερω αν ειναι ετσι αλλα εχει λογικη οτι κουβαλαμε τα των προηγουμενων.

GOMI είπε:
Ασβεστοποίηση στα φαλακρά κεφάλια.

Eιχα γραψει καποια στιγμη σε αλλο νημα περι ασβεστοποιησης και δεν ξερω αν συμφωνεις με αυτο.
Διαβαζω συχνα οτι η διατροφη με ζωικα προιοντα κανει το αιμα οξινο και για να αντιμετωπιστει αυτη η κατασταση, ο οργανισμος παιρνει ασβεστιο απο τα κοκκαλα.Ενα μερος του θα υπαρχει στο αιμα και ενα αλλο θα φυγει απο τα ουρα.
Το ιδιο αιμα που παει και στο scalp δηλαδη.Oταν ειναι μειωμενο εκει το αιμα, δεν θα ειναι ευκολοτερη η ασβεστοποιηση?
Απλες υποθεσεις και δεχομαι τις οποιες παρατηρησεις.:)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Vag, αναφέρεται στο pdf πως δημιουργείται η ασβεστοποίηση πιο αναλυτικά.

Έχεις απόλυτο δίκαιο για την όξινη διατροφή. Που όλων μας (εκτός αν τρως μόνο φρούτα και λαχανικά) είναι το 90% της ημερήσιας κατανάλωσής μας.
Για να επέλθει κάποια σχετική αλκαλοποίηση, όντως απελευθερώνεται ασβέστιο το οποίο δρα ελεύθερα και ανάλογα με την φλεγμονή του οργανισμού, τα γονίδια, ή αν θες την τύχη μας μέσα, εναπόκειται σε αιμοφόρα αγγεία και ιστούς.
Αυτό που βοηθάει το ασβέστιο πολύ να πηγαίνει εκεί που πρέπει και όχι όπου βρει, είναι η Βιταμίνη Κ2.

Σου στέλνω το pdf
 

vag25

Well-Known Member
Thank you.

Αρχιζω να πιστευω οτι παιζει πολυ μεγαλυτερο ρολο η διατροφη απο οτι νομιζα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
dk1984 είπε:
η βιταμινη κ σε υγρη μορφη θα μπορουσε να βοηθησει τοπικα σε συνδιασμο με ρολλερ?

Νομίζω η βιταμίνη Κ τοπικά δεν θα κάνει κάτι. Πιο καλό μου φαίνεται το μηλόξυδο και ακόμα καλύτερο αυτό

http://www.medicalmedium.net/articles-members-only/grapefruit

Συνδυασμό και των 2 θα ξεκινήσω από αύριο ταυτόχρονα με το μασάζ.


giannis25 είπε:
Η κ2 mk4 λεει κανει καλο στην ασβεστοποιηση οχι η κ2 mk7

Καλό είναι να υπάρχουν και οι 2 μορφές με την mk4 να βρίσκεται σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα.
 

Ntoon91

Member
Τα χνουδάκια στον αριστερό κρόταφο που ήταν ακατοίκητος εντελώς εξαρχής, άρχισαν να μαραίνουν μένοντας κατάξανθα προς το λευκό, α και έβγαλα μια σκούρα τρίχα πάλι στον αριστερό. Νομίζω ότι ακολουθείται μια διαδικασία που αντικαθιστόνται τα vellus, σε μικρά σκούρα τριχάκια και αυτά μετά σε τρίχες. Έχω σταματήσει οτιδήποτε τοπικό και τον τελευταίο καιρό γίνεται χαμός με την εποχιακή. Θέλω πάρα πολύ να κάνω detu εκτός των κροτάφων, αλλά εχτές που δοκίμασα ξανά έγινε πανηγύρι. Νομίζω ότι ίσως πρέπει να γίνει μια διαδικασία αντικατάστασης και για αυτό πολλοί αραιώνουν. Μακάρι να τα ξαναγεμίσουν μετά αλλά μέχρι να το κάνουν, δε το ρισκάρω. Πάντως από βεβαιότητα λέω ότι σε εντελώς φαλακρή περιοχή δίνει πράγματα, μακάρι να συνεχίσει έτσι.. Μια άλλη παρατήρηση είναι ότι όταν δημιουργούνται σπυριά ή πολλές φορές σαν βουναλάκια που δεν έχουν μύτη να σπάσουν μετά, μετά από λίγες μέρες παρατηρώ κινητικότητα σε αυτά τα σημεία. Αυτό με το πορτοκαλί "αίμα" που έλεγε ο λύδιος το έπαθα και εγώ σπάζοντας ένα μπαλάκι(όχι σπυρί) σαν καρουμπαλάκι ήταν.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από αυτά που παρατηρώ μέχρι στιγμής, μπορεί για παράδειγμα να αδειάζεις στους κροτάφους, αλλά το πρόβλημα να εντοπίζεται σε άλλο σημείο πχ στην κορυφή και να εμποδίζει τη ροή προς τους κροτάφους. Το ebook αναφέρει πως αν γίνεται σωστά, νιώθεις μετά κάποιου είδους φλεγμονή και όντως με τον τρόπο που αναφέρει πονάω απίστευτα μετά με το βούρτσισμα όπως περίπου και με το ρολλερ.

Επίσης σε κάποια σημεία άρχισαν να βγαίνουν καρουμπαλάκια. Δηλαδή όταν περάσω στο χαλαρό την παλάμη μου από την nw6 περιοχή, νιώθω σαμαράκια στα σημεία που εντοπιζόταν το πιο τσίτα δέρμα. Ελπίζω να είναι καλό σημάδι, γιατί φαίνεται πως τελικά δεν είναι κόκκαλο...
Η τριχόπτωση έχει μειωθεί στο μισό και γενικά το μαλλί πάει καλύτερα απ ότι ένα μήνα πριν που γινόταν χαμός.


Εδώ μια περιληπτική συνέντευξη του David Wolfe που έχει γράψει βιβλία (δυστυχώς δεν βρήκα κανένα δωρεάν για κατέβασμα) για την ασβεστοποίηση που συμβαίνει σε όλους μα όλους τους ανθρώπους αλλά αφορά γονιδιακό θέμα των συνδετικών ιστών το που θα εναπόκειται ως ασβεστοποίηση.

http://longevitynowprogram2.com/Cause-of-Aging.pdf

Αναφέρει πόσο κακό κάνει το ασβέστιο των παστεριωμένων γαλακτοκομικών όπως και τα συμπληρώματα ασβεστίου, μέχρι και το νερό που πίνουμε. Αντίθετα αυτό που βοηθάει να διαλυθούν οι εστίες ασβεστίου αλλά και την πυκνότητα των οστών, είναι η silica, magnesium, potassium, msm, vit K2 και το reishi mushroom.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι πως μέσα από άλλους μηχανισμούς και άλλες έρευνες για την τριχόπτωση, που δεν είχαν σχέση με το ασβέστιο, τα έχω εφοδιαστεί όλα και βρίσκονται στο ντουλάπι μου. Οπότε θα τα ξεκινήσω και αυτά σιγά σιγά.
 

Ntoon91

Member
Εγώ το έκανα πολύ διαφορετικά, δεν κάλυπτα όλους τους κροτάφους αλλά μια λουρίδα, περίπου 20 εκατοστά μήκος επί 3 ύψος, και κάθε φορά στο τέλος ήταν λες και φοράω κορδέλα, αυτό μου φαίνεται πιο ήπιο. Από σήμερα, θα αρχίσω την δική του τεχνική και βλέπουμε, πάντως, μου κάνει εντύπωση πως αφού το μασάζ βγήκε στα περισσότερα forums, πέρυσι το Σεπτέμβριο, αυτός έχει πει ότι το έχει ξεκινήσει πριν δύο χρόνια, αν δεν κάνω λάθος... Φοβάμαι μήπως απλά εκμεταλλεύεται το σούσουρο.
Γιατί εφόσον θέλει να "πουλήσει" κάτι, δεν βάζει φωτογραφίες από πριν και μετά στο site του, παρά μόνο τις στέλνει σε pm;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ntoon, αυτό ακριβώς έχει κάνει. Έχει φιλτράρει όλες τις πληροφορίες από φόρουμ και έρευνες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και έφτιαξε ένα ebook. Γι αυτό είπα ότι απλά θα είναι όλα μαζεμένα. Δεν πιστεύω ότι είχε ποτέ θέμα με Α.Α. αλλά αυτό δεν σημαίνει και ότι η όλη έρευνα του δεν έχει βάση. Ειδικά τα όσα λέει για τον θυρεοειδή είναι έτσι ακριβώς.
Από τη στιγμή που είναι τσάμπα, δεν χάνει κάποιος κάτι να το διαβάσει και να κρίνει μόνος του τι κρατά και τι προσπερνά.
 

Ntoon91

Member
Ζήτησα φωτογραφίες να μου στείλει και το έκανε, δεν μου φαίνεται για AA, δεν είμαι όμως τόσο έμπειρος, μου έστειλε επίσης και από έναν μαύρο κύριο, αλλά και πάλι κάτι δε μου πάει καλά. Είμαι σίγουρος πώς η μέθοδος αναπτύσσει τριχοφυΐα γιατί το έχω δει πάνω μου, αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι δίνει 95% regrowth στο χρόνο και 20 να έδινε ευχαριστημένος θα ήμουν, εκτός αν κάνει το μπαμ όντως στους 6 μήνες.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ΑΝ τυχόν η αιτία είναι όντως η ασβεστοποίηση και η μέθοδος αυτή καταφέρει και επαναφέρει το κεφάλι στην αρχική του κατάσταση, τότε όπως το βλέπω το regrowth θα γίνει μαζικά από ένα σημείο και μετά. Μπορεί δηλαδή για παράδειγμα μέχρι τον 6ο μήνα να μην βλέπεις τίποτα και από τον 7ο μέχρι τον 8ο να φανεί μεγάλη διαφορά.

Υποθετικά ολα αυτά βέβαια, για να χουμε να λέμε.

Συμφωνώ για τις φοτο, δεν μου φαίνεται έμπιστος ο τύπος, αλλά όπως και να χει, δεν φάνηκε να λέει κάτι λάθος από τα όσα γνωρίζουμε ήδη.
 

left

New Member
GOMI είπε:
ΑΝ τυχόν η αιτία είναι όντως η ασβεστοποίηση και η μέθοδος αυτή καταφέρει και επαναφέρει το κεφάλι στην αρχική του κατάσταση, τότε όπως το βλέπω το regrowth θα γίνει μαζικά από ένα σημείο και μετά. Μπορεί δηλαδή για παράδειγμα μέχρι τον 6ο μήνα να μην βλέπεις τίποτα και από τον 7ο μέχρι τον 8ο να φανεί μεγάλη διαφορά.

Υποθετικά ολα αυτά βέβαια, για να χουμε να λέμε.

Συμφωνώ για τις φοτο, δεν μου φαίνεται έμπιστος ο τύπος, αλλά όπως και να χει, δεν φάνηκε να λέει κάτι λάθος από τα όσα γνωρίζουμε ήδη.


Καταρχας με το που κανεις μασαζ πλαγια και μπροστα το δερμα στην κορυφη γινετε πιο μαλακο..λες και το αιμα ηταν κολλημενο καπου και αρχισε να κυκλοφορει...επισης οσοι εχουν μαλλια το δερμα τους ειναι πολυ μαλακο...εκ πειρας μιλαω....αρα αυτο κατι λεει...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχω τσεκάρει και εγώ σε φίλους το δέρμα και έχει την ίδια υφή με το πλάι και πίσω. Σε όλο το κεφάλι δηλαδή, έχει ακριβώς την ίδια ποιότητα. Καμία σχέση με το δικό μου.

Αυτό που έχω αναθεωρήσει, αφορούσε κάτι που συμφωνούσαμε λίγο πολύ όλοι, ότι δηλαδή το δέρμα στη nw6 περιοχή είναι πολύ λεπτό σαν τσιγαρόχαρτο. Αν κάποιος αρχίσει την εν λόγω μέθοδο, μέσα στο μήνα θα διαπιστώσει πως το δέρμα όχι μόνο δεν είναι λεπτό, αλλά είναι πολύ πιο παχύ και σκληρό από το υπόλοιπο κεφάλι.

Επίσης σήμερα τα ξύρισα για να έχω μια καλύτερη εικόνα και ακόμα αυτό το θέμα με το "αυγούλιασμα" παραμένει


1738256-agassi_bald.jpeg


Δείτε πόσο ομοιόμορφο είναι στην κορυφή το κεφάλι του W. Smith

936full-will-smith.jpg
will-smith-shaved-head-02.jpg


Από "αυγούλιασμα" μπόλικο πράγμα

attachment.php


patrick-stewart-opening-night-of-breakfast-at_3566421.jpg
 

mikipitri

Member
Aυτό με το αυγούλιασμα το έχω κι εγώ!
Μάλιστα χτες έπεσαν στα χέρια μου παλιές φωτογραφίες που ήμουν με κοντό μαλλί και το κεφάλι ήταν ολοστρόγγυλο στην κορυφή ενώ τώρα πετάγεται σαν καρούμπαλο :) :)
 

giannis25

Member
Κατι ειχα γραψει και γω παλια οτι στα κυτταρ στα μαλλια παρουσιαζονταν αντισταση στην ινσουλινη οταν τα επιπεδα ασβεστιου ηταν ψηλα σε σχεση με του μαγνησιου. Η οταν και το ασβεστιο και το μαγνησιο ειναι χαμηλα. Το ειχα γραψει εδω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9473.html
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι gianni, ασβέστιο μαγνήσιο σε συνάρτηση με την οξύτητα δημιουργούν συνθήκες αντίστασης της ινσουλίνης. Επίσης το αυξημένο στρες προκαλεί αύξηση της οξύτητας αυτής.

When there is too much intracellular calcium and not enough magnesium inside tissues, the tissues become insulin-resistant.
The body uses minerals, primarily different types of organic calciums to buffer the pH in the blood and the tissues of the body. The blood pH remains at a strict 7.4. A drop of one or two tenth of the pH can cause death, so the blood pH is balanced strictly with different means: Minerals that buffer pH, CO2 respiration, the kidneys secreting excess H+ or OH- and finally the body can dump acids or alkaline excesses into the tissues when all other meassures are exhausted.
The urine pH, when meassured using the right protocol (check articles on RBTI) reflects the tissue pH. 6.4 is the optimal pH. Low pH's indicate deficiencies of anionic (alkaline-forming) calciums (like calciumcarbonate, -hydroxide), while high pH's indicate deficiencies of cationic calciums (like calciumlactate). When the tissues are too acid, insulin's action is lowered. When the tissues are too alkaline, insulin's action is exaggerated. I don't think it needs much explanation how both these abnormal conditions can cause hypoglycemia or hyperglycemia.
 
Μπλουζα