Derma roller 1,5mm μονο του.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

On34

Member
Παιδια μολις εκανα ρολλερ και νιωθω στο κεφαλι ελαφριες συσπασεις κανω σε ολο το κεφαλι λετε να ειναι τιποτα
 

Joan87

Active Member
Δεν ηξερα αν επρεπε να ανοιξω αλλο θεμα για την ερωτηση μου..αλλα επειδη αφορα το ρολλερ θα τολμησω να ρωτησω εδω.
Ηθελα να κανω πηλινγκ φετος τον χειμωνα για να απαλλαγω απο σημαδια ακμης τα οποια εχω απο την εφηβεια, να γινει το δερμα πιο σφριγηλο, να φυγουν οι λεπτες ρυτιδες κτλ!!!
Τι προτεινετε; Ρολλερ η πηλινγκ; Υπαρχει κινδυνος μολυνσης απο ρολλερ;; Γιατι οταν ειμαι αδιαθετη μπορει να βγει καποιο σπυρακι.
Ποιο ρολλερ απο ολα ειναι το καταλληλο και ποσο συχνα θα πρεπει να τραυματιζω; Υπαρχουν σημεια τα οποια δεν κανει να τραυματισω;; Υποθετω γυρω απο τα ματια απαγορευεται..( ; )

Συμπληρωνω:
Καταφερα να διαβασω ολο το θεμα..και θελω να ρωτησω τα εξης γιατι καπου εχω μπερδευτει...
Λετε οτι το ρολλερ δουλευει με μινοξ. Εγω παρηγγειλα ρολλερ, βαζω ηδη μινοξ 5% και αγορασα και δαφνελαιο. Μπορω να συνδιασω και τα 3 και αν ναι πως;
Μεχρι στιγμης γνωριζω το εξης: 1 μερα τραυματισμος και 6 μινοξ!
Υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψει με δαφνελαιο;; Να παρω καλυτερα το καστορελαιο;; Η να μην βαλω κανενα απο τα 2;;
Οσον αφορα την μινοξ θα βαλω για ενα 6μηνο και επειτα θα την σταματησω. Το ρολλερ ομως θα συνεχιστει. Θα χασω μαλλια;; Γραφατε πως το ρολλερ εδωσε αποτελεσματα στο 6μηνο, ενω η μινοξ στο 6μηνο αρχιζει να χανει. Υπαρχει περιπτωση να δω καμια ανησυχητικη πτωση εκεινο το διαστημα;; Μηπως να αραιωσω λιγο την μινοξ ωστε να τραβηξω παραπανω το διαστημα κατα το οποιο θα την βαζω;; Η μηπως να κοψω την μινοξ και να αφησω μονο καποιο ελαιο;;;
Επειδη βαζω λακ καθε μερα....ποσες ωρες πρεπει να απεχει απο τον τραυματισμο;; Πρεπει να απεχει και απο τα υπολοιπα;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν ηξερα αν επρεπε να ανοιξω αλλο θεμα για την ερωτηση μου..αλλα επειδη αφορα το ρολλερ θα τολμησω να ρωτησω εδω.
Ηθελα να κανω πηλινγκ φετος τον χειμωνα για να απαλλαγω απο σημαδια ακμης τα οποια εχω απο την εφηβεια, να γινει το δερμα πιο σφριγηλο, να φυγουν οι λεπτες ρυτιδες κτλ!!!
Τι προτεινετε; Ρολλερ η πηλινγκ; Υπαρχει κινδυνος μολυνσης απο ρολλερ;; Γιατι οταν ειμαι αδιαθετη μπορει να βγει καποιο σπυρακι.
Ποιο ρολλερ απο ολα ειναι το καταλληλο και ποσο συχνα θα πρεπει να τραυματιζω; Υπαρχουν σημεια τα οποια δεν κανει να τραυματισω;; Υποθετω γυρω απο τα ματια απαγορευεται..( ; )
αν διαλεξεις roller καθε 3 εβδομαδες ο τραυματισμος http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840919/
ο κινδυνος μολυνσης υπαρχει,θελει προσοχη καποιες ωρες μετα τον τραυματισμο
 

Joan87

Active Member
αν διαλεξεις roller καθε 3 εβδομαδες ο τραυματισμος http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840919/
ο κινδυνος μολυνσης υπαρχει,θελει προσοχη καποιες ωρες μετα τον τραυματισμο

Καπα σε ευχαριστω πολυ αλλα αν υπαρχει κινδυνος μολυνσης, δεν θελω να ρισκαρω! Φοβαμαι επισης γιατι μπορει να υπαρχουν εσωτερικα σπυρακια και να μεταφερω μικροβια και αλλου. Επειδη εχω συμπληρωσει κατι ακομα στο παραπανω ποστ, μηπως μπορεις να ριξεις ενα τσεκαρισμα;;;
 

salonikios30

Active Member
να ρωτησω καπα? απο που παραγγελνουμε derma roller? και αν στην δικια μου θα εκανε δουλεια? ευχαριστω!!!!
 

Joan87

Active Member
Δημιουργια κρουστων και φλεγμονη σιγουρα....και τα αντιθετα απο τα επιθυμητα αποτελεσματα.
Μολυνση μπορει να προκληθει και αν η συσκευη δεν καθαριζεται σωστα και μπορει να προκαλεσει μεχρι και μολυνση απο σταφυλοκκοκο....καθως και μολυνσεις απο διαφορα αλλα βακτηρια υποθετω. Αν και σταφυλοκκοκο λιγο πολυ εχουμε ολοι μας απο οσο γνωριζω.
Παρολα αυτα χρειαζεται πολυ προσοχη.
Μηπως θα ηταν καλο να αναφερθουν καπου οι κανονες υγιεινης και η χρηση του ρολλερ βημα βημα;;; Μην εχουμε κανα θεμα......
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καπά άμα γίνει μόλυνση για τι είδους μόλυνση μιλάμε γιατί ακριβώς μιλαμε
δεν εχω παθει ποτε και δεν εχω διαβασει να εχει παθει καποιος ποτε,πρεπει να ζορισει καποιος τα πραγματα για να παθει.
δεν τραυματιζουμε και παμε σε σκονισμενο περιβαλον,δεν ξυνουμε με βρομικα χερια για ενα 2ωρο.
καλο ειναι να τραυματιζουμε ωρες που θα κατσουμε μεσα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
να ρωτησω καπα? απο που παραγγελνουμε derma roller? και αν στην δικια μου θα εκανε δουλεια? ευχαριστω!!!!
εχω κανει προσθηκες και απο ελλαδα αγορα αν δεν γινεται απο το ebay http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/
θα δουλεψει και στην δικη σου περιπτωση,κλασικη ΑΑ εχεις;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιστεύεις GOMI ότι το dermaroller "φτιάχνει το έδαφος " αρνητικά ή θετικά σε κάποιον που προτίθεται να κάνει μεταμόσχευση;
Τι πιστεύεις δηλαδή για το dermaroller εάν σκέφτεσαι για μεταμόσχευση,όχι ντε και καλά άμεσα,αλλά τα επόμενα χρόνια.

Ψάχνω να βρω μαρτυρίες ή γνώμες και δεν βρίσκω τίποτα

Δεν έχω βρει και εγώ μαρτυρίες για ρολλερ και μεταμόσχευση, αλλά προσωπικά αν είχα σκοπό να κάνω μεταμόσχευση, θα απέφευγα το ρολλερ, εκτός αν μιλάγαμε για εφαρμογή 1 φορά το μήνα (με 1,5mm). To συνεχόμενο ανά εβδομάδα έχει ρίσκο που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την έκβαση μιας μεταμόσχευσης. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πότε ο οργανισμός θα αποφασίσει μια περιοχή που τραυματίζουμε συνεχώς να την αποκαταστήσει με ουλώδη ιστό ώστε να ξεμπερδεύει μια και καλή από το να μπαίνει κάθε φορά σε διαδικασία να την αποκαθιστά.
Εκτός αυτού, υπάρχουν ενδείξεις πως και ο ίδιος ο τραυματισμός που γίνεται από την τοποθέτηση των τριχοθυλακίων δρα θετικά στην ανάπτυξη των μοσχευμάτων ως προς την αγγειογένεση και τους αυξητικούς παράγοντες αποκατάστασης. Αν αυτή η περιοχή έχει υποστεί αρκετές φορές τραυματισμό με ρολλερ, πως είσαι σίγουρος ότι αυτή η αποκατάσταση δεν θα επηρεαστεί ως προς το αποτέλεσμα...?

Θεωρητικά όλα αυτά, αλλά εγώ ή θα το έκανα 1 φορά το μήνα (ή και παραπάνω, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα) μέχρι την μεταμόσχευση ή θα το άφηνα για κανά χρόνο μετά από αυτή....
 

crossfire

Well-Known Member
Δεν έχω βρει και εγώ μαρτυρίες για ρολλερ και μεταμόσχευση, αλλά προσωπικά αν είχα σκοπό να κάνω μεταμόσχευση, θα απέφευγα το ρολλερ, εκτός αν μιλάγαμε για εφαρμογή 1 φορά το μήνα (με 1,5mm). To συνεχόμενο ανά εβδομάδα έχει ρίσκο που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την έκβαση μιας μεταμόσχευσης. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πότε ο οργανισμός θα αποφασίσει μια περιοχή που τραυματίζουμε συνεχώς να την αποκαταστήσει με ουλώδη ιστό ώστε να ξεμπερδεύει μια και καλή από το να μπαίνει κάθε φορά σε διαδικασία να την αποκαθιστά.
Εκτός αυτού, υπάρχουν ενδείξεις πως και ο ίδιος ο τραυματισμός που γίνεται από την τοποθέτηση των τριχοθυλακίων δρα θετικά στην ανάπτυξη των μοσχευμάτων ως προς την αγγειογένεση και τους αυξητικούς παράγοντες αποκατάστασης. Αν αυτή η περιοχή έχει υποστεί αρκετές φορές τραυματισμό με ρολλερ, πως είσαι σίγουρος ότι αυτή η αποκατάσταση δεν θα επηρεαστεί ως προς το αποτέλεσμα...?

Θεωρητικά όλα αυτά, αλλά εγώ ή θα το έκανα 1 φορά το μήνα (ή και παραπάνω, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα) μέχρι την μεταμόσχευση ή θα το άφηνα για κανά χρόνο μετά από αυτή....

Ok ευχαριστω.
Σημαντικά όλα αυτά γιατί καλό φαίνεται το roller,αλλά ευτυχώς ή δυστυχως,η μεταμόσχευση ειναι η μοναδική λύση τη δεδομένη χρονική στιγμή.....μην την χαλάσουμε.

Αν σου πέσει καμμία μαρτυρία,πόσταρε την.
Να σαι καλά,ευχαριστω
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν ηξερα αν επρεπε να ανοιξω αλλο θεμα για την ερωτηση μου..αλλα επειδη αφορα το ρολλερ θα τολμησω να ρωτησω εδω.
Ηθελα να κανω πηλινγκ φετος τον χειμωνα για να απαλλαγω απο σημαδια ακμης τα οποια εχω απο την εφηβεια, να γινει το δερμα πιο σφριγηλο, να φυγουν οι λεπτες ρυτιδες κτλ!!!
Τι προτεινετε; Ρολλερ η πηλινγκ; Υπαρχει κινδυνος μολυνσης απο ρολλερ;; Γιατι οταν ειμαι αδιαθετη μπορει να βγει καποιο σπυρακι.
Ποιο ρολλερ απο ολα ειναι το καταλληλο και ποσο συχνα θα πρεπει να τραυματιζω; Υπαρχουν σημεια τα οποια δεν κανει να τραυματισω;; Υποθετω γυρω απο τα ματια απαγορευεται..( ; )

Συμπληρωνω:
Καταφερα να διαβασω ολο το θεμα..και θελω να ρωτησω τα εξης γιατι καπου εχω μπερδευτει...
Λετε οτι το ρολλερ δουλευει με μινοξ. Εγω παρηγγειλα ρολλερ, βαζω ηδη μινοξ 5% και αγορασα και δαφνελαιο. Μπορω να συνδιασω και τα 3 και αν ναι πως;
Μεχρι στιγμης γνωριζω το εξης: 1 μερα τραυματισμος και 6 μινοξ!
Υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψει με δαφνελαιο;; Να παρω καλυτερα το καστορελαιο;; Η να μην βαλω κανενα απο τα 2;;
Οσον αφορα την μινοξ θα βαλω για ενα 6μηνο και επειτα θα την σταματησω. Το ρολλερ ομως θα συνεχιστει. Θα χασω μαλλια;; Γραφατε πως το ρολλερ εδωσε αποτελεσματα στο 6μηνο, ενω η μινοξ στο 6μηνο αρχιζει να χανει. Υπαρχει περιπτωση να δω καμια ανησυχητικη πτωση εκεινο το διαστημα;; Μηπως να αραιωσω λιγο την μινοξ ωστε να τραβηξω παραπανω το διαστημα κατα το οποιο θα την βαζω;; Η μηπως να κοψω την μινοξ και να αφησω μονο καποιο ελαιο;;;
Επειδη βαζω λακ καθε μερα....ποσες ωρες πρεπει να απεχει απο τον τραυματισμο;; Πρεπει να απεχει και απο τα υπολοιπα;;;
συνεχιζεις μινοξ δαφνελαιο και την μερα που τραυματιζεις καμια λοσιον.λακ καλυτερα μην βαζεις την μερα που τραυματιζεις
Το δαφνελαιο το αφηνουμε μερα παρα μερα 2 ωρες και το ξεπλενουμε
 

lalakis

Active Member
To συνεχόμενο ανά εβδομάδα έχει ρίσκο που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την έκβαση μιας μεταμόσχευσης. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πότε ο οργανισμός θα αποφασίσει μια περιοχή που τραυματίζουμε συνεχώς να την αποκαταστήσει με ουλώδη ιστό ώστε να ξεμπερδεύει μια και καλή από το να μπαίνει κάθε φορά σε διαδικασία να την αποκαθιστά. Καπα τι έχεις να πεις γιαυτο;πιθανό σεναριο; δηλαδή από ένα σημείο και μετά να μη κάνει τίποτα το ρολερ; στην τριχοφυια;
 

BioMike

Member
Σκεφτομαι να σταματησω μινοξ και να συνεχισω μονο ρολλερ και δαφνελαιο.Λετε να εχω αποτωμη πτωση?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
To συνεχόμενο ανά εβδομάδα έχει ρίσκο που μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την έκβαση μιας μεταμόσχευσης. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πότε ο οργανισμός θα αποφασίσει μια περιοχή που τραυματίζουμε συνεχώς να την αποκαταστήσει με ουλώδη ιστό ώστε να ξεμπερδεύει μια και καλή από το να μπαίνει κάθε φορά σε διαδικασία να την αποκαθιστά. Καπα τι έχεις να πεις γιαυτο;πιθανό σεναριο; δηλαδή από ένα σημείο και μετά να μη κάνει τίποτα το ρολερ; στην τριχοφυια;
αν γινει κατι τετοιο θα αργησει παρα πολυ.εδω φαινεται η πολαπλασια διαρκεια αποτελεσματων εναντι των τοπικων.
 

lalakis

Active Member
Εσύ καπά πιστεύεις ότι μπορεί να γίνει αυτό δηλαδή να σταματήσει να χει επίδραση στο να κρατήσεις και να βγάλεις κι άλλα μαλλια;
 
Μπλουζα