Trixofilos, dr. kesser, fue, 1500 grafts, 21/5/2009

Hopefull

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

NGL είπε:
[quote author=hopefull link=topic=1489.msg26452#msg26452 date=1266414738]
Βεβαια τι γινεται αμα ο ασθενης καποια στιγμη θελει να σταματησει το propecia ή το ιστορικο του ειναι χειροτερο απο οτι νομιζε(εγω ας πουμε ουτε ο πατερας μου ουτε ο αδερφος μου εχει προβλημα και ο παππους μου καραφλιασε μετα το 35 ενω εγω αρχισε απο τα 23 μου)?Πες οτι δεν το αντεχει ή παρουσιαστει καποιο αλλο προβλημα υγειας στη ζωη του και πρεπει να το κοψει?Εκει η απαντηση βρισκεται στο μυαλο του καθενος για να καταλαβει ή οχι τις συνεπειες.

αν εισαι 20 και εισαι χειροτερος απ τον πατερα σου που ειναι 50 εκει υπαρχει προβλημα hopefull,αλλα πιστευω αν εισαι 34 οπως εγω σχεδον εχει εξαλειφθει...
αν ειναι να παρουσιασεις αλλο θεμα υγειας τοτε φιλε το τελευταιο που θα σε νοιαζει θα ειναι η ουλη που στην τελικη δεν ειναι τραγικη και τοσο διακριτη (αυτο αφορα τα tricho clos.tou hasson τουλαχιστον) οσο νομιζεις..
[/quote]

ενταξει γενικα να παει καποιος nw7 ειναι τραβηγμενο και αν παει λογικα θα παει σε πολυ μεγαλη ηλικια...οποτε λογικα παλι κατι θα βγει μεχρι τοτε. Αλλα λεμε το χειροτερο σεναριο που εκει ενταξει και ψηλα ή χαμηλα να χει παει το strip παλι προβλημα θα ειναι διοτι εκει θα γινει και diffused το donor οποτε ολα θα φαινονται.

αλλα για το προβλημα υγειας δεν ειπα για κατι που πεθαινει καποιος ας πουμε να παρουσιαστει ενα προβλημα στο συκωτι που εκει μεταβολιζεται το propecia μετα πρεπει να το σταματησει
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

comb

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Παιδιά να πω και εγώ την άποψη μου για αυτό το θεμα, και επειδη μίλησε ο hopefull για το χειρότερο δυνατό σενάριο θα πω για μένα που ο πατέρας μου είναι 61, nw6 mε κάπως αραιό donor.

Αν ακολουθήσω αυτη την πορεία, προφανώς θα χάσω κάποιες από τις τρίχες της μεταμόσχευσης ας πούμε τις μισές, η δοτριά μου θα αραιώσει οπότε και η ουλή πιθανον να φαίνεται σε έναν βαθμό, ενώ και τα ακραία σημεια της ουλής μπορεί να φανούν.

Αυτό βέβαια αν γινει θα γίνει σε μια ηλικία τουλάχιστον 55+ και εφόσον δεν θα έχω κάνει την παραμικρή θεραπεία.

Δηλαδή στη χειρότερη θα ειμαι ένας 50-60άρης, με (έστω πολύ) αραιά μαλλιά και μια ουλή που θα ψιλοφαίνεται. Εδώ μια βόλτα πας, η γυμναστηριο η για καφέ και βλεπεις δεκάδες 25άρηδες, 30αρηδες, 35αρηδες με ξυρισμένα κεφάλια(αναγκαστικά) και τις ουλές(οι οποιες συνηθως είναι και μεγάλες) φάτσα φόρα. Αυτοί λοιπόν ζούνε κανονικά τις ζωες τους, ενώ εγώ με την κατάσταση που περιέγραψα προηγουμένως στα 60 μου και αφού θα έχω περάσει τη μισή μου ζωη με μαλλιά, θα νιώθω άσχημα, θα νιώθω "φρικιό"??

Η απάντησή για μένα είναι κατηγορηματικά όχι και δεδομένου οτι μιλάμε για τη χειρότερη δυνατη περιπτωση, είμαι διατεθειμένος να το ρισκάρω, αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί ρίσκο.
 

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

comb είπε:
Δηλαδή στη χειρότερη θα ειμαι ένας 50-60άρης, με (έστω πολύ) αραιά μαλλιά και μια ουλή που θα ψιλοφαίνεται. Εδώ μια βόλτα πας, η γυμναστηριο η για καφέ και βλεπεις δεκάδες 25άρηδες, 30αρηδες, 35αρηδες με ξυρισμένα κεφάλια(αναγκαστικά) και τις ουλές(οι οποιες συνηθως είναι και μεγάλες) φάτσα φόρα.

για να φανει αυτη η ουλη ,εστω και τελειως γυμνη απο μαλλια,πρεπει να εχει στρετσαρει...αν ηταν κατι τετοιο θα ειχε γινει...για να καταλαβεις μια μερα εκοβα τα μαλλια μου στο πλαι-ευτυχως στο πλαι-και κατι εκανα λαθος και αναγκαστηκα σχεδον να τα ξυρισω..δεν μπορουσα να βαλω ουτε dermatch γιατι φαινοταν μια μαυρη γραμμη πανω στην ουλη και αποφασισα να τ αφησω ετσι.βγηκα κανονικα για καφε,ποτο,φαι και δεν πηρε πρεφα τιποτα ουτε ενας απ την παρεα παρολο που η κοκκινιλα δεν εχει φυγει ακομα.
τι γινεται?απλα εμεις κανουμε fokus πανω σ αυτην απ τα δεκα εκατοστα και με δεκα προβολια να εστιαζουν πανω....
και παλι φαινεται η κοκκινιλα σαν μια γρατζουνια.
comb αν εσυ οπως σ εχω δει απο τις φωτο,ξυρισεις το κεφαλι σου με την χαμηλοτερη σκαλα δεν θα καταλαβαινει κανεις τιποτα...δειτε αυτο το παραδειγμα κι οσο κι αν μου λετε οτι ειναι απ τις καλυτερες των περιπτωσεων ,πιστεψτε με αυτος ειναι ο κανονας και σε ατομα με πολυ χειροτερη πυκνοτητα στην δοτρια απ αυτον.... http://www.hairlosshelp.com/websites/futzyhead/
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

comb είπε:
Παιδιά να πω και εγώ την άποψη μου για αυτό το θεμα, και επειδη μίλησε ο hopefull για το χειρότερο δυνατό σενάριο θα πω για μένα που ο πατέρας μου είναι 61, nw6 mε κάπως αραιό donor.

Αν ακολουθήσω αυτη την πορεία, προφανώς θα χάσω κάποιες από τις τρίχες της μεταμόσχευσης ας πούμε τις μισές, η δοτριά μου θα αραιώσει οπότε και η ουλή πιθανον να φαίνεται σε έναν βαθμό, ενώ και τα ακραία σημεια της ουλής μπορεί να φανούν.

Αυτό βέβαια αν γινει θα γίνει σε μια ηλικία τουλάχιστον 55+ και εφόσον δεν θα έχω κάνει την παραμικρή θεραπεία.

Δηλαδή στη χειρότερη θα ειμαι ένας 50-60άρης, με (έστω πολύ) αραιά μαλλιά και μια ουλή που θα ψιλοφαίνεται. Εδώ μια βόλτα πας, η γυμναστηριο η για καφέ και βλεπεις δεκάδες 25άρηδες, 30αρηδες, 35αρηδες με ξυρισμένα κεφάλια(αναγκαστικά) και τις ουλές(οι οποιες συνηθως είναι και μεγάλες) φάτσα φόρα. Αυτοί λοιπόν ζούνε κανονικά τις ζωες τους, ενώ εγώ με την κατάσταση που περιέγραψα προηγουμένως στα 60 μου και αφού θα έχω περάσει τη μισή μου ζωη με μαλλιά, θα νιώθω άσχημα, θα νιώθω "φρικιό"??

Η απάντησή για μένα είναι κατηγορηματικά όχι και δεδομένου οτι μιλάμε για τη χειρότερη δυνατη περιπτωση, είμαι διατεθειμένος να το ρισκάρω, αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί ρίσκο.

συμφωνω απολυτα....και στα 60 σιγα τα ωα....μονο αυτο δε θα σε νοιαζει....
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

panos1982 είπε:
[quote author=Trixofilos link=topic=1489.msg26446#msg26446 date=1266411776]
ναι αυτό εννοω. Pano, για το θέμα που είχαμε εχτεϛ περι safe zone κτλ, ξαναδεϛ τιϛ φωτο από την ουλη του NGL κ πεϛ μου αν θέλειϛ τη γνώμη σου.

την ειδα.......
κοιταξε.....ολη η ουλη ειναι αρκετα χαμηλα και μεσα στο safe zone......
ειμαι σιγουρος οτι αναφερεσαι στα δυο σημεια μπροστα (αριστερα-δεξια)που η ουλη φτανει κοντα στους κροταφους??? ναι εκεινοι οι 2 πρωτοι ποντοι που ξεκιναει η ουλη απο αριστερα κ δεξια
ειναι λιγο "επικυνδινα" ψηλα.......αλλα ο ngl ειχε προβλημα και κατεστραμενη δοτρια και ηταν πολυ δυσκολη η διαδικασια χαραξης της ουλης.....αν διαβασεις στο ποστ του θα το δεις τα λεει αναλυτικα.....και ο χασσον ειπε οτι μια φορα στα 10 χρονια συνανταει τοσο δυσκολη περιπτωση......
Ωστοσο η γνωμη μου ειναι οτι ισως υπαρχει κινδυνος στα σημεια που η ουλη φτανει κοντα στους κροταφους.....αλλα μονο στους 2 πρωτους ποντους...μετα χαμηλωνει.....οποτε δε θα ειναι και πολλα τα θυλακια που θα χαθουν αν ειναι εκτος safe zone....
Ας μας πει και ο ngl τι γινεται και τι συζητησε με το χασσον.......
[/quote]

το προβλημα δεν είναι αν καποτε χαθουν κάποια θυλακια, αλλα ότι σε περίπτωση worst case θα φανεί η ουλη. δε μπορώ όμωϛ να φανταστώ ότι ο Hasson δεν ελαβε υποψην του το μέλλον (τουλαχιστον το αμεσο).
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

NGL είπε:
[quote author=Trixofilos link=topic=1489.msg26446#msg26446 date=1266411776]
ναι αυτό εννοω. Pano, για το θέμα που είχαμε εχτεϛ περι safe zone κτλ, ξαναδεϛ τιϛ φωτο από την ουλη του NGL κ πεϛ μου αν θέλειϛ τη γνώμη σου.

αρχικα να σου πω εγω φιλε,που ειμαι και ο αμεσα ενδιαφερομενος :)
ειναι ειναι σε απολυτη safe zone η ουλη..
τα πλαινα μου ειναι ψηλα και μπροστα και ολο το οικογενειακο ιστορικο μου δειχνει αυτο ακριβως.οταν ο hasson μου εφτιαξε την hairline δεν σχεδιασε καθολου να βαλει grafts στα πλαινα,γιατι δεν υπηρχε λογος να ''χαλασει'' τριχοθυλακια μιας και ηταν ηδη πολυ καλα απ οτι μου ειπε και απ οτι γενικα εχω παρατηρησει απο αλλους.ο comb πχ ειχε αναγκη να βαλει εκει..
κατι τελειως εμπειρικο θα σου πω λογω του οτι στην ουσια εσυ ποτε δεν υπεφερες απο τριχοπτωση.
καποιος που εχει τριχοπτωση ,ακομα και σε σημεια που οι τριχες ειναι γερες και οχι αδυνατισμενες,τραβοντας τες θα πεσουν..
ε σε σημεια αρκετα πανω η πλαι απ οπου υπαρχει η ουλη οι τριχες ειναι τοσο δυνατες που τραβανε φορτηγο χωρις να πεσει στην κυριολεξια ουτε μια....
[/quote]

NGL, καταρχάϛ να πω ότι δεν ανeφερα την περίπτωση σου ούτε για να ασκησω κριτικη αλλα ούτε για να σε βάλω σε ανησυχιεs. απλά ήθελα να δειξω ότι δε μπορούμε να γενικευουμε στο θέμα τηϛ safe zone. πωϛ μπορούμε να πούμε με σιγουρια ότι η εξαγωγη έγινε εκτόϛ safe zone (αναφερομαι στην περίπτωση που εθιξε ο Panos), από τη στιγμή που δεν γνωριζουμε μέχρι που φτανει. η safe zone είναι στον κάθε έναν διαφορετική (γι αυτό υπάρχουν αλλωστε διαφοροι τυποι NW). μέχρι που φτάνουν τα ορια τηϛ, αυτό μπορεί να το κρινει καλύτερα έναϛ εμπειροϛ γιατροs. ο Keser π.χ. έκανε εξαγωγη μέχρι αρκετά ψηλα, ο Hasson στην δικιά σου περίπτωση ακόμα πιο ψηλα. αλιμονο αν δεν ηξερα τι κανουν! κ θα συμφωνησω απολυτα με τον comb. είναι προτιμοτερο να κανείϛ αυτό το βημα κ να κερδισειϛ ετσι ποιοthτα ζωηs, από το να μην κανείϛ κάτι για να αποφυγειϛ κάποιο ενδεχομενο ρίσκο στο μελλον. το μη χειρον βελτιστον!
 

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Trixofilos είπε:
η safe zone είναι στον κάθε έναν διαφορετική (γι αυτό υπάρχουν αλλωστε διαφοροι τυποι NW). μέχρι που φτάνουν τα ορια τηϛ, αυτό μπορεί να το κρινει καλύτερα έναϛ εμπειροϛ γιατροs

συμφωνω μαζι σου τριχοφιλε..
ο σωστος γιατρος ειναι ο πλεον αρμοδιος να κρινει.αν και πανω κατω ο καθενας μας αισθανεται τα δυνατα του σημεια.εγω ακομα και οταν τα μαλλια μου ηταν πυκνα σε σημεια που δεν υπεφερα απο τριχοπτωση,καταλαβαινα οτι δεν ειναι και πολυ καλα.ηξερα οτι αν τα ζορισω θα πεσουν κι απο κει.αντιθετως απο αλλα σημεια ηξερα οτι δεν θα επεφταν με τιποτα.αν η αισθηση σου συμπιπτει με την επιλογη του γιατρου ειναι οτι καλυτερο για να αισθανεσαι ακομα πιο σιγουρος..
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

aleksandros είπε:
Τριχοφιλε σου ειναι ευκολο να βαλεις δικες σου φωτο κατω απο εξωτερικες συνθηκες φωτεινοτητας απο κοντα ?

βγηκα στο μπαλκονι κ εβγαλα 3 φωτο στα γρηγορα (με κοιτουσαν παραξενα από απέναντι lol).
 

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

ρε τριχοφιλε τι ανεβαζεις φωτογραφιες?τουμπανο εισαι..δεν χρειαζεται... ;)
 
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

επειδή μου τιϛ ξαναζηthσε ο Aλεξανδροs. αλλα κ συ σε κανα 6μηνο αγνωριστοϛ θα εισαι...μονο να μη σε πιάσει κανα hair greed... ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

μη το γελάϛ φιλε! εγώ π.χ. σκεφτομαι να κάνω τα temple points...εναϛ φίλοϛ που έχει κάνει ωϛ τώρα 4 FUT + 1 εξαγωγη ουληϛ + 1 μικρή FUE στην ουλη πάει σε έναν μήνα για FUE...αλλα αν σου πω που... :'(
 

NGL

Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Trixofilos είπε:
μη το γελάϛ φιλε! εγώ π.χ. σκεφτομαι να κάνω τα temple points...εναϛ φίλοϛ που έχει κάνει ωϛ τώρα 4 FUT + 1 εξαγωγη ουληϛ + 1 μικρή FUE στην ουλη πάει σε έναν μήνα για FUE...αλλα αν σου πω που... :'(

ωχ.... μην λες τετοια!
περα απ την πλακα,πεσ του κανα 2 κουβεντες ειναι κριμα το παληκαρι..
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο και οταν κανεις ζουμ φαινεται οτι ειναι εμφυτευμενα αρα ειναι οντως αληθινο αποτελεσμα.....και δειχουν παρα πολυ φυσικα.....μπραβο τριχοφιλε.....
Αν εχεις φωτογραφιες στους 2-3-4-5-6 μηνες βαλε να δουμε το progress......
 

geofish

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Panos1982 είπε:
το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο και οταν κανεις ζουμ φαινεται οτι ειναι εμφυτευμενα αρα ειναι οντως αληθινο αποτελεσμα.....και δειχουν παρα πολυ φυσικα.....

:chinscratchΜήπως ξέχασες να βάλεις το δεν ?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

geofish είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=1489.msg27048#msg27048 date=1266781769]
το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο και οταν κανεις ζουμ φαινεται οτι ειναι εμφυτευμενα αρα ειναι οντως αληθινο αποτελεσμα.....και δειχουν παρα πολυ φυσικα.....

:chinscratchΜήπως ξέχασες να βάλεις το δεν ?
[/quote]

oxi μια χαρα τα εγραψα.....ειναι φυσικο το αποτελεσμα....αλλα φαινεται οτι ειναι απο μεταμοσχευση οταν κανεις πολυ κοντινο ζουμ γιατι οι τριχες οταν ειναι απο εμφυτευση ειναι πιο χοντρες...ενω οι τριχες της φυσικης hairline ειναι πιο soft μπροστα μπροστα......
πιστευω να καταλαβαινεις τι ενοοω.....οποτε ειναι οντως μεταμοσχευμενες και ειναι αληθινες φωτο και δειχνουν παρα πολυ φυσικες ταυτοχρονα.......αυτο ενοουσα.....
 

geofish

New Member
Απ: 1500 τριχοθυλάκια (FUE)

Panos1982 είπε:
[quote author=geofish link=topic=1489.msg27049#msg27049 date=1266782677]
[quote author=Panos1982 link=topic=1489.msg27048#msg27048 date=1266781769]
το αποτελεσμα ειναι παρα πολυ καλο και οταν κανεις ζουμ φαινεται οτι ειναι εμφυτευμενα αρα ειναι οντως αληθινο αποτελεσμα.....και δειχουν παρα πολυ φυσικα.....

:chinscratchΜήπως ξέχασες να βάλεις το δεν ?
[/quote]

oxi μια χαρα τα εγραψα.....ειναι φυσικο το αποτελεσμα....αλλα φαινεται οτι ειναι απο μεταμοσχευση οταν κανεις πολυ κοντινο ζουμ γιατι οι τριχες οταν ειναι απο εμφυτευση ειναι πιο χοντρες...ενω οι τριχες της φυσικης hairline ειναι πιο soft μπροστα μπροστα......
πιστευω να καταλαβαινεις τι ενοοω.....οποτε ειναι οντως μεταμοσχευμενες και ειναι αληθινες φωτο και δειχνουν παρα πολυ φυσικες ταυτοχρονα.......αυτο ενοουσα.....
[/quote]

Ok, κατάλαβα τι εννοείς.
Για αυτό πιστεύω ότι σε αυτή την περίπτωση πιο πολύ ταιριάζει η FUE, γιατί δίνει στον καλό γιατρό την δυνατότητα να πάρει τρίχες από πίσω με το ίδιο κοντράστ.
 
Μπλουζα