NW 4, repair, 6 μήνες

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Και πως αυτό σχετίζεται με το αν είναι καλός γιατρός ή όχι?? Ξαναλέω εγω γνωρίζω άτομα εσύ? Μάλλον διαβάζεις πρώτο θέμα...
Αφου γνωριζεις ατομα και σου ειπαν ειναι ενας πολυ καλος γιατρος. Δεκτο. Ελπιζω να μην ειναι τιποτα συνδικαλιστες.
 
  • Like
Reactions: tol

obi one

Active Member
Μπορει ναι μπορει και όχι. Πραγματι ΥΠΑΡΧΕΙ βιβλιογραφια που συνδέει αυξηση αυτοκτονιών και Φιναστεριδη.
Θεωρω πως δεν το γνωριζεις, σωστα?
Ουτε τα σφαλματα των μελετων, που οντως, δυσκολότατα διακρινονται...
Και ο συναδελφος μαλλον δεν τα εντόπισε και του έμεινε η περίληψη.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να χαρακτηριζεις τραγικό έναν ιατρό επειδη δεν συμφωνεις με την προσεγγισή του.
Στην τελική ασε κανα ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ του να τον κρινει, που μπορει να έχει διαβασει την βιβλιογραφια και αυτός και να ξερει και τον ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ αντιλογο. Εσυ, αλήεθια, αμα σου πεταξει τις μελετες που βασιζει την αποψη του απορω τι θα του πεις... (ειδες, τα καλα της ανωνυμιας και του μονιτορ....? ΠΟΤΕ δεν θα έρθεις στη θεση αυτη...)
Και εγω διαφωνω με τα συμπερασματα του αλλα τουλάχιστον εγω ΕΧΩ διαβασει την βιβλιογραφια ΟΛΗ και μπορω να συνομιλήσω μαζι του να τον ενημερωσω.

Φυσικά έχεις ΚΑΘΕ δικαιωμα να έχει άποψη για τον ιατρό που έχει επενδυσει ολη του ζωη για να ασκει Ιατρική και εσυ από το μονιτορ να τον βριζεις.
ΝΑΙ, ΕΧΕΙΣ το δικαίωμα.
Επίσης, ΕΧΕΙΣ το δικαίωμα να αφηνεις υπονούμενα για ρασα και παπαδες και πως υπάρχει περίπτωση κάποιος ΜΗ παπας μεσα σε ενα φορουμ να ειναι πιο ...παπας από τον πραγματικό παπα, πιο τιμιος, άγιος, γνωστης και καταρτησμένος από τον πραγματικό παπά.

Θα σου ζητησω να ασκείς το δικαίωμά σου να αμφισβητεις τους ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ επιστημονες, ιατρούς και μη, σε ΑΛΛΑ νηματα.
Το θεωρω ασεβεια προς αθρωπους που δεν ειναι τελειοι αλλα τουλάχιστον έχουν μοχθησει, το θεωρω κομπλεξ, το θεωρω ιταμό (δικαιωμα μου ειναι και εμενα!) και θα σε παρακαλεσω να μην επαναληφθει ΑΝ θελεις να εισαι ευπροσδεκτος στα νηματα μου.
Οφείλω να προσθέσω ή να συμπληρώσω πως ως οικονομολόγος με ΜΒΑ κ PhD candidate, που στα 45 μου έχω φάει τα μαλλια μου - στην κυριολεξία - στην έρευνα και την μελέτη, ο γιατρός έχει ένα μεγάλο δίκιο. Είναι τουλάχιστον άκομψο να ακυρώνεται ένας επιστήμονας απο κάποιους που δεν έχουν εξειδίκευση στον ίδιο χώρο. Φυσικά όμως, υπάρχουν και περιπτώσεις οφθαλμοφανέστατης ασχετοσύνης ακόμα και απο επιστήμονες, αλλα αυτές είναι οι ελάχιστες εξαιρέσεις,,
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χωρίς να το πάμε κομματικά, γνωρίζεις κάποιον από τους συναδέλφους του Πολακη που ήταν στο Νοσοκομείο Χανίων ή κάποιους από τους νοσηλευτές και σου είπαν κάτι. Γιατί εγώ όντως γνωρίζω κάποιους.. Μην καταπινετε σανο αμασητο...

Οι πολιτικές συζήτησης και αναφορές απαγορεύονται αυστηρά. Μην το συνεχίσετε.
 

oreo

Well-Known Member
Οφείλω να προσθέσω ή να συμπληρώσω πως ως οικονομολόγος με ΜΒΑ κ PhD candidate, που στα 45 μου έχω φάει τα μαλλια μου - στην κυριολεξία - στην έρευνα και την μελέτη, ο γιατρός έχει ένα μεγάλο δίκιο. Είναι τουλάχιστον άκομψο να ακυρώνεται ένας επιστήμονας απο κάποιους που δεν έχουν εξειδίκευση στον ίδιο χώρο. Φυσικά όμως, υπάρχουν και περιπτώσεις οφθαλμοφανέστατης ασχετοσύνης ακόμα και απο επιστήμονες, αλλα αυτές είναι οι ελάχιστες εξαιρέσεις,,
Καλά και εγώ mba έχω αδερφέ στα οικονομικά, δεν είναι οτι δα οτι φέρουμε και το βάρος του κόσμου στις πλάτες μας , ούτε οτι είμαστε υπεράνω κριτικής απο κάποιον άσχετο στον τομέα. Είπαμε η γνώση είναι δύναμη και κόπος να αποκτηθεί , αλλά δεν μας δίνει αυτό καμμιά προστασία έναντι κριτικής.
 

obi one

Active Member
Καλά και εγώ mba έχω αδερφέ στα οικονομικά, δεν είναι οτι δα οτι φέρουμε και το βάρος του κόσμου στις πλάτες μας , ούτε οτι είμαστε υπεράνω κριτικής απο κάποιον άσχετο στον τομέα. Είπαμε η γνώση είναι δύναμη και κόπος να αποκτηθεί , αλλά δεν μας δίνει αυτό καμμιά προστασία έναντι κριτικής.
Ασφαλώς, αλλά μπορεί να σου κάνει κριτική ένας πχ δικηγόρος σε θέματα οικονομικής φύσεως ? λίγο δύσκολο,, όπως κ να χει, νομίζω ότι η αληθεια είναι κάπου στην μέση,,,
 

oreo

Well-Known Member
Ασφαλώς, αλλά μπορεί να σου κάνει κριτική ένας πχ δικηγόρος σε θέματα οικονομικής φύσεως ? λίγο δύσκολο,, όπως κ να χει, νομίζω ότι η αληθεια είναι κάπου στην μέση,,,
Ο καθείς μπορεί να σου κάνει κριτική στο αποτέλεσμα που παράγεις, στο χέρι σου είναι να του το εξηγήσεις και τους λόγους. Δηλαδή αν η κομμώτρια σου τραβήξει ξούρα το κεφάλι εκεί που ήθελες 2mm fade και εσύ την κράξεις, τι κρίνεις τελικά ? το αποτέλεσμα που σου έδωσε ή το πως απόκτησε γνώση που δεν έχεις εσύ για να κουρεύεις ?
 

Bigk

Well-Known Member
Οι πολιτικές συζήτησης και αναφορές απαγορεύονται αυστηρά. Μην το συνεχίσετε.
Μίλησα ξεκάθαρα για την διακριτη διαφορά γιατρού- πολιτικού και ξεκάθαρα μίλησα για την ιατρική ιδιότητα... ουδέποτε έκανα συζήτηση πολιτικού περιεχομένου..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

obi one

Active Member
Ο καθείς μπορεί να σου κάνει κριτική στο αποτέλεσμα που παράγεις, στο χέρι σου είναι να του το εξηγήσεις και τους λόγους. Δηλαδή αν η κομμώτρια σου τραβήξει ξούρα το κεφάλι εκεί που ήθελες 2mm fade και εσύ την κράξεις, τι κρίνεις τελικά ? το αποτέλεσμα που σου έδωσε ή το πως απόκτησε γνώση που δεν έχεις εσύ για να κουρεύεις ?
σωστά, αλλα συγκρίνουμε μια κομμώτρια με μια οικονομική θεωρια ? αν είναι έτσι, ασφαλώς και μπορούμε να κρίνουμε, όπως κ έναν βαφέα αν σου βάψει τον τοίχο και τον γεμίσει γραμμές. Αλλά για κάτι τέτοιο μιλάμε τώρα ?
 

oreo

Well-Known Member
σωστά, αλλα συγκρίνουμε μια κομμώτρια με μια οικονομική θεωρια ? αν είναι έτσι, ασφαλώς και μπορούμε να κρίνουμε, όπως κ έναν βαφέα αν σου βάψει τον τοίχο και τον γεμίσει γραμμές. Αλλά για κάτι τέτοιο μιλάμε τώρα ?
Έχει 2 σκέλη η φάση. 1. Ναι είναι κάτι τόσο απλό να εκφέρεις κρίση στο φόρουμ (προφανώς έχοντας κάποια ιδέα του τι λες, γιατί αν κάνεις λάθος θα διορθωθείς), αν ήταν διαφορετικά οποιοσδήποτε μή ιατρός που κάνει μεταμοσχεύσεις δεν θα έπρεπε να μιλάει και 2. Μιας και ασχολείσαι με τα οικονομικά θα γνωρίζεις και απο διαφήμιση , οπότε μπορείς να αναγνωρισεις και ποια η βαθύτερη αιτία των διαφωνιών.
 

obi one

Active Member
Έχει 2 σκέλη η φάση. 1. Ναι είναι κάτι τόσο απλό να εκφέρεις κρίση στο φόρουμ (προφανώς έχοντας κάποια ιδέα του τι λες, γιατί αν κάνεις λάθος θα διορθωθείς), αν ήταν διαφορετικά οποιοσδήποτε μή ιατρός που κάνει μεταμοσχεύσεις δεν θα έπρεπε να μιλάει και 2. Μιας και ασχολείσαι με τα οικονομικά θα γνωρίζεις και απο διαφήμιση , οπότε μπορείς να αναγνωρισεις και ποια η βαθύτερη αιτία των διαφωνιών.
μπορεί να μιλάει και να κρίνει κάποιος, όπως κ όσο θέλει, αυτό δεν απαγορευεται, ειδικά στην χώρα μας έχει γίνει εθνικό άθλημα,, στα υπόλοιπα σε έχασα λίγο, δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις,,συγνώμη
 

oreo

Well-Known Member
μπορεί να μιλάει και να κρίνει κάποιος, όπως κ όσο θέλει, αυτό δεν απαγορευεται, ειδικά στην χώρα μας έχει γίνει εθνικό άθλημα,, στα υπόλοιπα σε έχασα λίγο, δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις,,συγνώμη
Δεν πειράζει πιθανόν δεν το εξέφρασα κατανοητά και δεν είναι της παρούσης να γράψω κατεβατό (όχι για εσένα-για αυτό που λέω). Στο ρεζουμέ οτι αναρτάται προς κριτική είναι είτε αυτή έχει βάση είτε είναι αίολη.
 

gregkont13

Verified MM member
Ασφαλώς, αλλά μπορεί να σου κάνει κριτική ένας πχ δικηγόρος σε θέματα οικονομικής φύσεως ? λίγο δύσκολο,, όπως κ να χει, νομίζω ότι η αληθεια είναι κάπου στην μέση,,,

Άσχετο τελίως με το νήμα, αλλά η απάντηση είναι σαφώς, ναι και με τόσα πτυχία οικονομικών απορώ πως το λες αυτό, ενώ υπάρχει ολόκληρος κλάδος, financial law. Προσωπικά δεν έχω MBA. Έχω master σε mathematical Finance, είμαι υποψήφιος για PhD και εμπειρία περίπου 9 χρόνια σε μεγάλες εταιρίες και η αλήθεια είναι πως ειδικά οι δικηγόροι κάνουν τεράστια κριτική, όχι μόνο στους οικονομολόγους, αλλά και στους Quant Modellers, Portfolio Managers etc. Αν ήσουν σε ένα hedge fund, οι πρώτοι που θα σου έκαναν κριτική θα ήταν οι πελάτες σου, ειδικά αν τους έχανες λεφτά, οι οποιοί μπορεί να ταν ακόμα και τραγουδιστές. Οι δικηγόροι αυτοί καθ' αυτοί απότελούν το μισο προσωπικό των regulators: Bank of England, ECB, Fed. Επίσης, είναι συχνά και Auditors. Οπότε ναι, ασκούν τρομερή κριτική σε θέματα οικονομικών και πολλές φορές δεν έχουν ιδέα κιόλας, αλλά το κάνουν. Ακόμα, ψάξε πόσοι CEO της Goldman Sachs ως σήμερα ήταν δικηγόροι, χωρίς άλλο πτυχίο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Κύριε Αναστασακη ξέρετε αν κάποιος είναι γιατρός ή οχι εδώ μεσα; Ή μήπως νομίζετε ότι τα μελη του φόρουμ είμαστε με απολυτήριο δημοτικου; Και επειδή ψάχνω απο συναδελφική περιέργεια ένα από τα πάμπολλα πτυχία σας, δεν μπορώ να βρω το PhD σας ούτε στο ΔΠΘ ούτε και στο Εθνικό Αρχείο Διδακτορικών Ερευνών. Θα μπορούσατε να μου υποδείξετε τον τιτλο; Θα ήθελα να το μελετησω. Ευχαριστώ θερμά.
www.orl.gr θα βρεις το link εκει.
θα κοπιασεις, ειναι 300+ σελιδεσ
 

george_hatzi

Well-Known Member
www.orl.gr θα βρεις το link εκει.
θα κοπιασεις, ειναι 300+ σελιδεσ
Μάλιστα. Διδακτορικό με θέμα τα εισπνεόμενα αλλεργιογόνα (https://phdtheses.ekt.gr/eadd/handle/10442/21664 ). Μάλλον για αυτό δεν εμφανίζετε πουθενά τον τίτλο του διδακτορικού σας ενώ είστε υπερ-αναλυτικός στα άλλα σας προσόντα.
Τελικά τα πτυχία δεν τεκμηριώνουν πάντα την εξειδίκευση κάποιου. Δεν είναι έτσι κ @Anastasakis Hair Clinic?
 
Μπλουζα