Kwstakis, fue, λιόσης, 2500 grafts, 17-18/3/2015

Bouklas

Well-Known Member
Όταν μια κλινική σου λέει πως έχει ταβάνι 40 με 45 grafts καταλαβαίνεις πως υστερούν σε δυνατότητες σε σχέση με άλλες κλινικές. Επίσης καλά κάνουν και μιλάνε για τρίχες και grafts ΟΜΩΣ ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ θα ήταν πρώτα να μιλάνε για αριθμό grafts και μετά εάν έχουν την υπομονή ας κάτσουν να σου πούνε και των αριθμό των τριχών. Γιατί τα grafts είναι grafts, ένας αριθμός και τέλος, οι τρίχες δεν υπολογίζονται και με μαντεψιές δεν πας μπροστά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Νικολας νικ

Well-Known Member
corfu συμφωνω μαζι σου.ετσι ακριβως οπως το λες ειναι.η αληθεια ειναι πως θα περιμενω και εγω να δω πως θα τα παει ο ραφαηλ.αλλωστε εγω σκεφτομαι να κανω καποια μμ τον τον οκτωβρη-νοεμβρη και ισως να κατεβασω λιγο την hairline μιας και στο μπιφτεκι μου δεν εχει τρομερο προβλημα(δλδ να μην εχω καθουλο μαλλια)απλα φαινεται οτι εχω μια αραιωση
ο ραφαηλ ειχε καλο αποτελεσμα παντως με την πρωτη μμ, αλλα μη ξεχνατε.... του σταματησε τελειως η τριχόπτωση πολυ πριν και εβαλε και κοντα 2500 γραφτς και ηταν τριαράκι παρα κατι ψιλα...
 

Corfu Rider

Active Member
Για το shockloss ευθύνεται η κλινική η είναι κάτι που 'δεν μπορεί να εξαληφθει'?
Γιατί, ΔΕΝ θα πληρώσω να μου τοποθετήσουν 1000 ρίζες, και να χάσω 500 ρίζες από τα υπάρχουσα μαλλια λόγω σοκλος!
Μήπως είναι κάποια φυσική αντίδραση του οργανισμου?
Ξέρει κανείς να μας πει λίγο πιο 'σίγουρα', σε ποιες κλινικές εμφανίζεται πιο συχνά σοκλος?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bouklas

Well-Known Member
Για το shockloss ευθύνεται η κλινική η είναι κάτι που 'δεν μπορεί να εξαληφθει'?
Γιατί, ΔΕΝ θα πληρώσω να μου τοποθετήσουν 1000 ρίζες, και να χάσω 500 ρίζες από τα υπάρχουσα μαλλια λόγω σοκλος!
Μήπως είναι κάποια φυσική αντίδραση του οργανισμου?
Ξέρει κανείς να μας πει λίγο πιο 'σίγουρα', σε ποιες κλινικές εμφανίζεται πιο συχνά σοκλος?

Για το shock loss ευθύνεται η κλινική.

Προαιρετικά, εάν θες μπορείς να ξεκινήσεις φιναστερίδη 2-3 μήνες πριν την μεταμόσχευση και να συνεχίσεις για άλλους 4-5 μετά, για να θωρακίσεις το αποτέλεσμα. Αυτό ίσως στο προτείνουν και οι ίδιοι. Τώρα εάν κάποιος αξίζει να πάρει φιναστερίδη είναι άλλη ιστορία. Aπλώς πέρα από τα λόγια του γιατρού υπαρχει και αυτο, και είναι σίγουρα ένα ισχυρό όπλο.
 

Stripar

Established Member
Ξέρει κανείς να μας πει λίγο πιο 'σίγουρα', σε ποιες κλινικές εμφανίζεται πιο συχνά σοκλος?

Για ηθικούς λόγους όπως καταλαβαίνεις , δέν μπορούμε να τις αναφέρουμε φόρα-παρτίδα !
Όμως η ιστορία της κάθε κλινικής υπάρχει στο forum για όποιον ενδιαφέρεται να ψάξει...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHOCK LOSS
Το παρακάτω Videaki νομίζω τα λέει όλα...

Εξηγεί την απορία πολλών ασθενών όταν πρίν μπουν στο χειρουργείο τους ζητούν να κόψουν για ένα διάστημα την minox. (κάποιοι μάλιστα 2 μήνες πρίν)
(προκειμένου να αποφύγουν την επιπρόσθετη αιμορραγία και να μπορεί ο γιατρός να βλέπει με μεγαλύτερη διαύγεια πού ανοίγει της οπές χωρίς να τραυματίζει γειτονικά μαλλάκια)
Και άλλα πολλά όπως τον κίνδυνο του shock loss σε περιπτώσεις Miniturized hairs στην λήπτρια...


Και εδώ ο γνωστός Dr.Feller εξηγεί με ένα απλό και κατανοητό τρόπο το αιματολογικό δίκτυο του κεφαλιού μας , και την προσοχή που χρειάζεται να επιδεικνύουμε στο πλάνο της μτχ με τον γιατρό, για να αποφεύγουμε ή έστω περιορίζουμε τόσο το μόνιμο όσο και το παροδικό Shock loss...

 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω δεν ειχα παρει ποτε φινα πριν την μεταμοσχευση αλλα και μετα την μεταμοσχευση ξεκινησα 2 μηνες αργοτερα.Δεν θωρακισα τιποτα.
 

sven

Active Member
Για το shock loss ευθύνεται η κλινική.

Προαιρετικά, εάν θες μπορείς να ξεκινήσεις φιναστερίδη 2-3 μήνες πριν την μεταμόσχευση και να συνεχίσεις για άλλους 4-5 μετά, για να θωρακίσεις το αποτέλεσμα. Αυτό ίσως στο προτείνουν και οι ίδιοι. Τώρα εάν κάποιος αξίζει να πάρει φιναστερίδη είναι άλλη ιστορία. Aπλώς πέρα από τα λόγια του γιατρού υπαρχει και αυτο, και είναι σίγουρα ένα ισχυρό όπλο.

Ναι αυτο προτείνουν και οι γιατροι . Αλλα για ποιον λόγο για δυναμώσεις την δότρια ή την λήπτρια ;

Υπάρχει δηλαδή γιατρος που είπε συγκεκριμένα πάρε φίνα γιατι αλλίως πιθανόν να σου πέσουν άμεσα τα μεταμοσχευμένα ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

danceworld_2001

Well-Known Member
Το αν θα έχεις σοκ λος ή οχι καθορίζεται 99% απο το χέρι του γιατρού. Αν ειναι ανάπηρος την έκατσες. Φυσικά και λίγο τύχη αλλά και το μοτίβο του κεφαλιού που μπαίνουν τα grafts. Όσο πιο καθαρό το κρανιό απο μαμά μαλλιά, τόσο μειώνεται η πιθανότητα να πάει κάτι στραβά. Στην περίπτωση μου ευτυχώς πήγε καλά γιατί στο crown που ρίξαμε 500 grafts ήταν μεγάλο το ρίσκο εν γνώση μου μιας και είχα πολλά υφιστάμενα μαλλιά αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε και ανελπιστα καλά μάλιστα. Απο εκεί και πέρα, σαν στρατηγική, με την μμ αύξησα την δόση φίνας για να μειώσω και άλλο την dht και να κάνω οτι μπορούσα ώστε να μειώσω τυχόν shock loss και την πτώση των φυσικών μου μαλλιών, και 8 μήνες πριν την μμ είχα κόψει την μινόξ για να καθαρίσει το κεφάλι, να πέσει οτι ήταν να πέσει, να δουλέψει καθαρά ο γιατρός σε οτι είχε απομείνει. Χαίρομαι που επέλεξα αυτό το πλανο. Σωστά τα λέει ο στριπαρ.
 

karaflafighter

New Member
Εγω παντως ετσι οπως το βλεπω το πραγμα,οταν θα κανω μμ δεν προκειτε να παρω ουτε μινοξ ουτε τπτ.πιστευω πως το μονο που προσφερουν ειναι οι παρενεργειες.ποιο το νοημα να κραταω τα μαλλια μου με καποια ουσια η οποια θα μου προκαλεσει παρενεργειες.καλυτερα να μ πεσουν ολα και μετα να προβω σε μμ.εκτος αυτου ειναι κ το κοστος ολων αυτων των φαμακων το οποιο αν κρατουσεε τα λεφτα θα εκανες ανετα μμ. αποψη μου παντα..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω αν μπορουσα να κανω και το crown μου μετα θα κοβα και την φινα.Αλλα οι λιγες αδυναμες τριχιτσες που εμειναν κανουν δουλεια με το τοππικ.Φοβαμε να την κοψω μην γυαλισει το crown.
Aν και καποιες φορες πιστευω δεν εχει να μου δωσει τπτ αλλο η φινα.Τι να πω.Στα 3 χρονια οταν τα συμπληρωσω με φινα θα κανω πειραμα να την κοψω και οτι γινει.Τον σεπτεβριο δηλαδη.
Ελεγα στα 2 να την κοψω αλλα δε το κανα.Αντε να δουμε θα το κανω τωρα?
Ισως να την αντικαταστησω με rogain foam αν δεν με φερνει φαγουρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kwsTakis

Active Member
η γνωμη μου ειναι μια παιδια,,σε συνδυασμο με την εμπειρια τησ μμ κ ολα αυτα που μ χουν οι γιατροι,,οσοι εχουν μεγαλο προβλημα να κανουν μμ βημα βημα, δλδ να γεμιζουν ζωνη καθε φορα κ οχι με μια συνεδρια να προσδοκεισ να γεμισεισ ολο το κεφαλι σου κ να χεισ κ καλη πυκνοτητα,επειδη μιλατε για πυκνοτητα πρεπει ολοι να ξερουμε οτι δεν προκειται να χουμε τα μαλλια που ειχαμε στα 16,,,κι εμενα ο γιατροσ μου πριν το κανω μ το ξεκαθαρισε πωσ αν θεσ μπορουμε να γεμισουμε κ το crown με 2 συνεδριεσ αλλα δε θα χουμε πυκνοτητα(κατι που βεβαια ηξερα απο πριν),,μ το πε ξεκαθαρα,,κ βεβαια συμφωνησα να γεμισω α κ β ζωνη,,επισησ ο ανθρωποσ μ ειπε επειδη επιμενεισ για πυκνοτητα θα ανεβασουμε λιγο την hairline soy γι να πετυχουμε καλυτερη πυκνοτητα,,οποτε πανω κατω ξεραμε κ οι δυο τι δουλεια θελαμε να κανουμε ο καθενασ απο την πλευρα του,
 

Corfu Rider

Active Member
'Αρα η σωστή και έντιμη κλινική, πρέπει να ενημερώνει σχετικά τους υποψήφιους για μμ:
1. Να διακόψουν την αιμάτωση 1-2 μήνες πριν, διακόπτοντας το regain etc..
2. Να έχουν υπ' όψιν τους, ότι υπάρχει κίνδυνος απώλειας των μαλλιών που έχουν, από την 'κοντινή' τοποθέτηση των νέων ριζών
3. Ότι εάν υπάρξει shockloss, θα πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος να αποκαλυφθεί.. πως όμως άραγε??
Εάν πάω αύριο στην dhi, και μου μεταμοσχεύσουν 1000 ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΑ [για αυτό ονομάζεται 'μεταμόσχευση: Γιατί μεταφέρουν ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΑ και ΟΧΙ ΤΡΙΧΕΣ]!!, και φυτρώσουν και τα 1000 μοσχεύματα, αλλά χάσω λόγω σοκλος πχ 400 υπάρχουσες ρίζες, ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ θα το ξέρω??? Δηλαδή, τι πρέπει να κάνω?? Να ζητήσω από την κλινική, να βάλει ταμπέλες στα υπάρχουσα μαλλιά μου, που να γράφουν 'Βασίλης', και πινακίδες σε αυτά που έχουν μμ οι ίδιοι, γράφοντας πάνω σε αυτά... 'DHI'?????????????????????????????????????????????????
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ότι η σωστή κλινική, ενημερώνει ΠΛΗΡΩΣ τους υποψηφίους για πύκνωση, σχετικά με τους κινδύνους από την πύκνωση (που ακούγεται και είναι σίγουρα δύσκολη τεχνική), και όχι 'σου βάλαμε 1000 ρίζες, αλλά ξέρεις, οι ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΤΡΙΧΕΣ πέσανε επειδή.. 'μεγαλώνεις' κτλ..
Αυτό είναι ΑΔΙΚΟ και όχι έντιμο.. σωστά???
 
Τελευταία επεξεργασία:

kwsTakis

Active Member
εχεισ δικιο κορφου..με την προυποθεση κ ο πελατησ να ειναι καλα διαβασμενοσ μιασ κ θα σκασει τοσο χρημα
 

Corfu Rider

Active Member
Σε εσένα KwsTakis, σου είπε τίποτα η DHI για αυτό το θεμα?
-αν και εσύ έκανες την συνήθη μμ, και όχι την πολύ δύσκολη πυκνωση.. μάλλον, ίσως να κάνεις του χρόνου στις περιοχές που τα έχουν φυτρώσει τα μεταμοσχευμενα μαλλια?
Α, όταν μπορείς, ανέβασε καμμία φωτο.. να δω και το κοκκίνισμα εαν υποχώρησε, και εάν το τριχωτό της κεφαλής φαίνεται σαν να 'έχεις κουράσει τα μαλλθα σου γουλι', χωρίς δηλ σημάδια από την μμ..
Πόσες ημέρες έχουν περασει?
 

Corfu Rider

Active Member
εχεισ δικιο κορφου..με την προυποθεση κ ο πελατησ να ειναι καλα διαβασμενοσ μιασ κ θα σκασει τοσο χρημα
Και να μην είναι διαβασμένος, ή ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της κλινικής ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΚΟΝ. Μπορεί να μην γνωρίζει ο πελάτης. Ευτυχώς που τα γράφουμε όλα όσα ξέρουμε και μαθαίνουμε εδώ, για να αλληλοενημερωμαστε. Για αυτό γουστάρω το Φόρουμ.. είμαστε 'αλανια' και όχι 'κοτες', και γράφουμε ότι μαθαίνουμε.. δεν χρωστάμε τίποτα σε κανέναν..
Η βιομηχανία της.. ''τριχας" Δεν αποφέρει στις εταιρίες.. 'τριχες' άλλα' χρυσά αυγά'. Ας μην γίνουμε όμως εμείς οι.. κότες που τα γεννούν..
Οι πιο πολλοί είμαστε άνθρωποι με λίγα χρήματα, και όχι εφοπλιστές που και να δώσουμε €5000 για μμ, δεν το 'νιωθουμε'..
 

kwsTakis

Active Member
εχουν περασει δεκα μερεσ,,δεν υπαρχει κοκκινισμα πια,,ειναι σαν μην εχω κανει μμ,,ολα τελεια,, θανεβασω κ αλλεσ φωτο μου..αν ολα πανε κατευχην του χρονου θα κανω το crown
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Εγω αν μπορουσα να κανω και το crown μου μετα θα κοβα και την φινα.Αλλα οι λιγες αδυναμες τριχιτσες που εμειναν κανουν δουλεια με το τοππικ.Φοβαμε να την κοψω μην γυαλισει το crown.
Aν και καποιες φορες πιστευω δεν εχει να μου δωσει τπτ αλλο η φινα.Τι να πω.Στα 3 χρονια οταν τα συμπληρωσω με φινα θα κανω πειραμα να την κοψω και οτι γινει.Τον σεπτεβριο δηλαδη.
Ελεγα στα 2 να την κοψω αλλα δε το κανα.Αντε να δουμε θα το κανω τωρα?
Ισως να την αντικαταστησω με rogain foam αν δεν με φερνει φαγουρα.
μην το κανεις,τα ψευτομαλλια της μινοξιδιλης ειναι μια οφθαλμαπατη λιγων μηνων,θα το μετανιωσεις.
εισαι στους τυχερους με αυτο το φαρμακο
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Μην άγχεστε όσοι κάνετε στην d**, η φύτρωση ειναι εγγυημένη απλά η πυκνότητα ειναι απελπιστικά μέτρια. Έχουν βελτιωθεί, παγκοσμίως ωστόσο παραμένουν ουραγοί. Αν οι αξιώσεις του ασθενούς με nw 5 ειναι με 2500 grafts απλά να μαυρίσει το κεφάλι και να βάζει και τόπικ αλλά θα φαίνεται δέρμα χαλαρά, ειναι μια άριστη επιλογή και κάπως πιο φτηνή στα grafts αυτά απο άλλες κλινικές του εξωτερικού και ιδίως Κύπρο. Αν η απαίτηση του ασθενούς ειναι dense packing με επιθετικές πυκνότητες, δεν μπορεί να δωθεί δυστυχώς λύση ακόμη που να ικανοποιεί. Καλή επιτυχία btw στον φίλο kwstakis, η δουλειά φαίνεται αξιοπρεπής, απλά και ο ίδιος πιστεύω να αντιλαμβάνεται πως το nw του ειναι μεγάλο και τα grafts που έβαλε λίγα για το nw αυτός. Λογικά θα προγραμματίζει μελλοντικά και άλλο session.
Φιλε dance αν κ εισαι λιγο υπερβολικος σε καποια σημεια θα συμφωνησω μαζι σου.Εννοειται οτι κ η πυκνοτητα παιζει μεγαλο ρολο στο θεμα μμ.Και εμενα με ενοχλησε το οτι επρεπε να μπω κ 2η φορα σε 1 χρονο για να πυκνωσω σημεια αλλα ευτυχως το αποτελεσμα μου ειναι παραπανω απο καλο απο οτι φαινεται.Περα απο αυτο και τα λεφτα που εδωσα ειναι θεωρω μια χαρα κ πολυ λιγοτερα απο οτι θα εδινα σε οποιαδηποτε κλινικη.Παντος εχει επιτυχια η dhi και αυτο ειναι το θετικο αν μπορεσουν να δωσουν κ το κατι παραπανω στο θεμα πυκνωση θα μιλαμε για απόλυτα αξιοπιστη λυση.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
μην το κανεις,τα ψευτομαλλια της μινοξιδιλης ειναι μια οφθαλμαπατη λιγων μηνων,θα το μετανιωσεις.
εισαι στους τυχερους με αυτο το φαρμακο
Καπα ολα τα φαρμακα δυστυχως και αν θες η φινα ακομα περισσοτερο κρατουν τα μαλλια για λιγο καιρο.Δυστυχως η δυναμη τους μειωνεται με τον καιρο και μετα αρχιζει το δραμα.Οταν εκοψα την φινα μετα απο 9 μηνες + χρησης ειδα να αδειαζουν οι κροταφοι στο αστραμα.Θεωρω οτι με εξυπνο τροπο η χρηση τους και με διακοπες ανα διαστηματα κ εναλαγες μπορουν να βοηθησουν την κατασταση εστω κ λιγο.Μεγαλες προσδοκιες εγω προσωπικα δεν εχω με τα ηδη υπαρχοντα φαρμακα αλλα δεν μπορω και να τα κοψω τελειως γιατι πιστευω οτι η τριχοπτωση θα επιταχυνθει.
 
Μπλουζα