John83, fue, 2368 grafts, 8-9/4/2013

Bane

Member
και εγω πιστευω φιλε μου συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει, απο τον σεπτεμβριο και μετα θα αρχιζεις να βλέπεις αισθητή βελτίωση ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John83

Member
Καλησπέρα συναγωνιστές!! Έχουν περάσει 4,5 μήνες από την μ/μ και ανεβάζω κάποιες photo με τη μέχρι τώρα εξέλιξη... Οι φωτογραφίες είναι από 4 - 4,5 μήνες. Ποστάρω φωτογραφίες σε διάφορες συνθήκες ώστε να υπάρχει όσο το δυνατόν πιο πραγματική-ρεαλιστική εικόνα.

Ελαφρώς βρεγμένο σε σκιά

xo53.jpg


wq76.jpg


6kie.jpg


zuay.jpg






Κόντρα ήλιος και φλας (Οι "χειρότερες" που μπορούσα να βγάλω)











Άλλες δύο.

Βρεγμένο Παραλία





Σκιά αυτοκίνητο

 

Flosk

Well-Known Member
Μπράβο John, ειναι πολυ καλο δείγμα αυτή η εκφυση για 4,5 μηνες! Το τελικό αποτελεσμα θα σε ικανοποιήσει πολυ πιστεύω! Καλη συνέχεια
 

prowler3

Member
Πολυ ενθαρυντικά τα μηνύματα απο το μέχρι τώρα αποτέλεσμα σου φίλε John. Περιμένουμε το καλύτερο!
 

n094

Active Member
Ήμουν σίγουρος ότι θα πας καλά, μιας και το πρόβλημά σου δεν ήταν πολύ μεγάλο και ο αριθμός μοσχευμάτων που έβαλες για τόσο μικρό πρόβλημα ήταν αρκετά μεγάλος... Χαίρομαι για σένα και πιστεύω ότι μέχρι τους 12 μήνες θα έχεις λύσει τελείως το θέμα καράφλα (ελπίζω μόνιμα αν κάνεις και καμιά θεραπεία).
 

mimis giova

Active Member
πολυ καλος αδερφε...αλλα παλι σπαστο μαλλι βλεπω...οσες μμ εχω δει καλες..βλεπω κ σπαστο μαλλι...δεν ξερω αλλα θα ηθελα πολυ να δω μια μμ σε ισιο μαλλι κ με δυαχητη....
 

John83

Member
Flosk είπε:
Μπράβο John, ειναι πολυ καλο δείγμα αυτή η εκφυση για 4,5 μηνες! Το τελικό αποτελεσμα θα σε ικανοποιήσει πολυ πιστεύω! Καλη συνέχεια

Flosk να σαι καλά... και εγώ το ίδιο ελπίζω. Περιμένω τους επόμενους μήνες να δώ τι θα μου δώσει ακόμα η μ/μ και στο τέλος θα κρίνουμε.. Και σε εσένα εύχομαι ότι καλύτερο..


n094 είπε:
Ήμουν σίγουρος ότι θα πας καλά, μιας και το πρόβλημά σου δεν ήταν πολύ μεγάλο και ο αριθμός μοσχευμάτων που έβαλες για τόσο μικρό πρόβλημα ήταν αρκετά μεγάλος... Χαίρομαι για σένα και πιστεύω ότι μέχρι τους 12 μήνες θα έχεις λύσει τελείως το θέμα καράφλα (ελπίζω μόνιμα αν κάνεις και καμιά θεραπεία).

Thanks n094. Για άλλη μια φορά μπήκες στον "κόπο" να σχολιάσεις ένα αποτέλεσμα! Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω εσένα και γενικότερα όσους έχουν προβεί σε μ/μ. Απ' ότι βλέπεις ο ένας κρόταφος υστερεί -σημαντικά θα έλεγα- σε πυκνότητα και επανέκφυση σε σύγκριση με τον άλλο. Έχω διαβάσει βέβαια σε forum πως αυτό συμβαίνει (λόγω αιμάτωσης, κλπ...).
Η αλήθεια είναι πάντως ότι με ψιλοανησυχεί.. Διότι πάντα παίζει το ενδεχόμενο να μην έχει γίνει η ίδια δουλειά και στους δύο κροτάφους.. :s
Αν και η απάντηση θα μας δοθεί τους επόμενους μήνες θα ήθελα μια άποψη...


krhtikos21 είπε:
πολύ ωραίος φίλε μου συγχαρητήρια!!!

Φίλε μου όντως δείχνει πως πάει καλά... Να περιμένουμε όμως ακόμα να δούμε τι θα δώσει τους επόμενους μήνες.


prowler3 είπε:
Πολυ ενθαρυντικά τα μηνύματα απο το μέχρι τώρα αποτέλεσμα σου φίλε John. Περιμένουμε το καλύτερο!

Να σαι καλά prowler3.. Ακριβώς όπως το λές... Μέχρι στιγμής ενθαρρυντικά.. Αναμένουμε.. :)


mimis giova είπε:
πολυ καλος αδερφε...αλλα παλι σπαστο μαλλι βλεπω...οσες μμ εχω δει καλες..βλεπω κ σπαστο μαλλι...δεν ξερω αλλα θα ηθελα πολυ να δω μια μμ σε ισιο μαλλι κ με δυαχητη....

Mimis giova ίσιο δεν το λές το μαλλί μου σίγουρα.. ούτε σπαστό βέβαια. Κάτι ενδιάμεσο θα έλεγα. Πάντως παρατήρησα πως τα μ/μ δείχνουν πιο σπαστά απ' ότι τα "μαμά". Πάντως δε μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου και εγώ πιστεύω πως μια καλή μ/μ σε περιστατικό με ίσιο μαλλί και διάχυτη αραίωση θα είναι για οποιαδήποτε κλινική ένα μεγάλο credit.
 

John83

Member
Billy_tramp είπε:
πολύ ωραια ρε johny , ψυχολογια στα υψη ??

Κοίτα Billy η αλήθεια είναι πως η ψυχολογία έχει ανέβει αρκετά. Στα ύψη δεν είναι ακόμα πάντως. Όπως αναφέρω και πιο πάνω περιμένω να πυκνώσει και ο έταιρος κρόταφος... Αυτό που με ευχαριστεί προς το παρόν περισσότερο είναι ότι έχω "απελευθερωθεί" απ' τη χρήση του Toppik!! Πραγματικά νιώθω ελεύθερος! Όσοι το χρησιμοποιούν ή το χρησιμοποιούσαν καταλαβαίνουν απόλυτα τι εννοώ!

Θα περιμένω και τους επόμενους μήνες να δω το τελικό αποτέλεσμα και μετά θα αναφερθώ πιο αναλυτικά. Τόσο για το αποτέλεσμα όσο και γενικότερα για την κλινική. Και για τα θετικά αλλά και για τα αρνητικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Είναι αλήθεια αυτό που αναφέρεις για τους κροτάφους. Φαίνεται ότι οι περισσότεροι (ανάμεσά τους και εγώ) έχουμε τελικώς μικρότερη φύτρωση στην αριστερή πλευρά, κάποιοι άλλοι (λιγότεροι) έχουν στη δεξιά. Αν όλοι μας είχαμε το ίδιο πρόβλημα στην αριστερή, θα έλεγα ότι μπορεί να σχετίζεται με την μειωμένη αιμάτωση στην περιοχή λόγω της ύπαρξης της καρδιάς και ότι μπορεί η λειτουργία της να προσδίδει σε αυτό το ημισφαίριο, αλλά επειδή υπάρχουν και άτομα με χαμηλότερη φύτρωση στο δεξιό τμήμα δεν μπορώ να το απαντήσω με σιγουριά, θα το ψάξω όμως.
 

John83

Member
n094 είπε:
Είναι αλήθεια αυτό που αναφέρεις για τους κροτάφους. Φαίνεται ότι οι περισσότεροι (ανάμεσά τους και εγώ) έχουμε τελικώς μικρότερη φύτρωση στην αριστερή πλευρά, κάποιοι άλλοι (λιγότεροι) έχουν στη δεξιά. Αν όλοι μας είχαμε το ίδιο πρόβλημα στην αριστερή, θα έλεγα ότι μπορεί να σχετίζεται με την μειωμένη αιμάτωση στην περιοχή λόγω της ύπαρξης της καρδιάς και ότι μπορεί η λειτουργία της να προσδίδει σε αυτό το ημισφαίριο, αλλά επειδή υπάρχουν και άτομα με χαμηλότερη φύτρωση στο δεξιό τμήμα δεν μπορώ να το απαντήσω με σιγουριά, θα το ψάξω όμως.

Εγώ n094 ανήκω στους λίγους... Στην αριστερη πλευρά είμαι κομπλέ.. Η δεξία υστερεί... Αναμένω.. :)
 

Georgio24

New Member
John83 είπε:
Billy_tramp είπε:
πολύ ωραια ρε johny , ψυχολογια στα υψη ??

Κοίτα Billy η αλήθεια είναι πως η ψυχολογία έχει ανέβει αρκετά. Στα ύψη δεν είναι ακόμα πάντως. Όπως αναφέρω και πιο πάνω περιμένω να πυκνώσει και ο έταιρος κρόταφος... Αυτό που με ευχαριστεί προς το παρόν περισσότερο είναι ότι έχω "απελευθερωθεί" απ' τη χρήση του Toppik!! Πραγματικά νιώθω ελεύθερος! Όσοι το χρησιμοποιούν ή το χρησιμοποιούσαν καταλαβαίνουν απόλυτα τι εννοώ!

Θα περιμένω και τους επόμενους μήνες να δω το τελικό αποτέλεσμα και μετά θα αναφερθώ πιο αναλυτικά. Τόσο για το αποτέλεσμα όσο και γενικότερα για την κλινική. Και για τα θετικά αλλά και για τα αρνητικά.

μήπως στην φωτογραφία που τραβήχτηκε 9/4 στις 15:19 φαίνεται μια ασυμμετρία στο δεξί "φύτεμα";

Πάντως πιστεύω ότι αν δεν είσαι υποψιασμένος, δεν το παρατηρείς.
 

John83

Member
Georgio24 είπε:
John83 είπε:
Billy_tramp είπε:
πολύ ωραια ρε johny , ψυχολογια στα υψη ??

Κοίτα Billy η αλήθεια είναι πως η ψυχολογία έχει ανέβει αρκετά. Στα ύψη δεν είναι ακόμα πάντως. Όπως αναφέρω και πιο πάνω περιμένω να πυκνώσει και ο έταιρος κρόταφος... Αυτό που με ευχαριστεί προς το παρόν περισσότερο είναι ότι έχω "απελευθερωθεί" απ' τη χρήση του Toppik!! Πραγματικά νιώθω ελεύθερος! Όσοι το χρησιμοποιούν ή το χρησιμοποιούσαν καταλαβαίνουν απόλυτα τι εννοώ!

Θα περιμένω και τους επόμενους μήνες να δω το τελικό αποτέλεσμα και μετά θα αναφερθώ πιο αναλυτικά. Τόσο για το αποτέλεσμα όσο και γενικότερα για την κλινική. Και για τα θετικά αλλά και για τα αρνητικά.

μήπως στην φωτογραφία που τραβήχτηκε 9/4 στις 15:19 φαίνεται μια ασυμμετρία στο δεξί "φύτεμα";

Πάντως πιστεύω ότι αν δεν είσαι υποψιασμένος, δεν το παρατηρείς.

Γειά σου Georgio!! Θα ήθελα την βοήθειά σου για το τι εννοείς ασυμμετρία..Αν εννοείς ο ένας κρόταφος να είναι πιο ψηλά από τον άλλον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Να σημειώσω επίσης πως ο ένας κρόταφος μπορεί να έχει διαφορετική όψη από τον άλλον στην φώτο που αναφέρεις μιας και έχουν μια μέρα διαφορά.
 

Georgio24

New Member
Κοίτα Billy η αλήθεια είναι πως η ψυχολογία έχει ανέβει αρκετά. Στα ύψη
Γειά σου Georgio!! Θα ήθελα την βοήθειά σου για το τι εννοείς ασυμμετρία..Αν εννοείς ο ένας κρόταφος να είναι πιο ψηλά από τον άλλον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Να σημειώσω επίσης πως ο ένας κρόταφος μπορεί να έχει διαφορετική όψη από τον άλλον στην φώτο που αναφέρεις μιας και έχουν μια μέρα διαφορά.

Πλέον "εξέτασα" αυτή την φωτογραφία πολύ καλά και είμαι 100% σίγουρος ότι το "φύτεμα" δεν έχει γίνει συμμετρικά, δηλαδή στην δεξιά μεριά σου η hairline είναι πιο ψηλά από την αριστερή. Η γωνία του παραλληλόγραμμου ξεκινάει από τον δεξί κρόταφο και φαίνεται ότι ο αριστερός είναι πιο κάτω.

Κατ'εμέ οι θεωρίες περί μη αναλογικής αιμάτωσης στα δύο μισά της hairline δεν παίζουν.

Αν είναι έτσι να ξέρεις πάντως ότι θα δεχτούν να το επανορθώσουν χωρίς χρέωση.


Πλέον "εξέτασα" αυτή την φωτογραφία πολύ καλά και είμαι 100% σίγουρος ότι το "φύτεμα" δεν έχει γίνει συμμετρικά, δηλαδή στην δεξιά μεριά σου η hairline είναι πιο ψηλά από την αριστερή. Η γωνία του παραλληλόγραμμου ξεκινάει από τον δεξί κρόταφο και φαίνεται ότι ο αριστερός είναι πιο κάτω.

Κατ'εμέ οι θεωρίες περί μη αναλογικής αιμάτωσης στα δύο μισά της hairline δεν παίζουν.

Αν είναι έτσι να ξέρεις πάντως ότι θα δεχτούν να το επανορθώσουν χωρίς χρέωση.

Αυτή είναι καλύτερη γιατί πρόσεξα οι πάνω γωνίες του παραλληλόγραμου να απέχουν το ίδιο από τα πλαινά μαλιά

πρόσεξε ότι υπάρχει συμμετρία στο ύψος των αυτιών(για την περίπτωση που η φωτογραφία ίσως είχε τραβήχτεί στραβά. Δύσκολο γιατί το πιο πιθανό είναι να ήταν πάνω σε τρίποδο).
 

Συνημμένα

  • Meta mera 2a (2).GIF
    Meta mera 2a (2).GIF
    248.8 KB · Προβολές: 531

John83

Member
Georgio24 είπε:
Κοίτα Billy η αλήθεια είναι πως η ψυχολογία έχει ανέβει αρκετά. Στα ύψη
Γειά σου Georgio!! Θα ήθελα την βοήθειά σου για το τι εννοείς ασυμμετρία..Αν εννοείς ο ένας κρόταφος να είναι πιο ψηλά από τον άλλον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Να σημειώσω επίσης πως ο ένας κρόταφος μπορεί να έχει διαφορετική όψη από τον άλλον στην φώτο που αναφέρεις μιας και έχουν μια μέρα διαφορά.

Πλέον "εξέτασα" αυτή την φωτογραφία πολύ καλά και είμαι 100% σίγουρος ότι το "φύτεμα" δεν έχει γίνει συμμετρικά, δηλαδή στην δεξιά μεριά σου η hairline είναι πιο ψηλά από την αριστερή. Η γωνία του παραλληλόγραμμου ξεκινάει από τον δεξί κρόταφο και φαίνεται ότι ο αριστερός είναι πιο κάτω.

Κατ'εμέ οι θεωρίες περί μη αναλογικής αιμάτωσης στα δύο μισά της hairline δεν παίζουν.

Αν είναι έτσι να ξέρεις πάντως ότι θα δεχτούν να το επανορθώσουν χωρίς χρέωση.

Καταρχήν ειλικρινά σε ευχαριστώ στο ότι μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς. Ωραία παρατήρηση και αρκετά χρήσιμη θα έλεγα. Παρόλα αυτά το ότι η δεξιά πλευρά της hairline είναι πιο ψηλά σημαίνει μικρότερη περιοχή κάλυψης... Θέλω να πω δηλαδή πως εύστοχη είναι η παρατήρησή σου αλλά δεν σχετίζεται με το εάν δεν υπάρχει ακόμα η ίδια πυκνότητα- επανέκφυση με την αριστερή. Ίσα ίσα που αν θεωρήσουμε ότι μπήκαν τα ίδια (αναλογικά πάντα) grafts στους δυο κροτάφους ούσα μικρότερη περιοχή κάλυψης η δεξιά -λόγω ασυμμετρίας- έπρεπε να έδειχνε πιο πυκνή... Υ.Γ Συμφωνώ και εγώ μαζί σου για την αιμάτωση...
Εδώ θα είμαστε τους επόμενους μήνες να δούμε την εξέλιξη..

Υ.Γ Το παραλληλόγραμμο με μέτρο σύγκρισης τα αυτάκια μην το υπολογίζεις... Το αριστερό είναι κολλητό τελείως σε αντίθεση με το δεξί. Εκεί υπάρχει ασυμμετρία που με ξυρισμένα τα μαλλιά φαίνεται :) Μπορείς να το διαπιστώσεις και από την φώτο 8/4 17.20 που φαίνεται από πίσω..

Σε ευχαριστώ και πάλι..
 

Georgio24

New Member
Καταρχήν ειλικρινά σε ευχαριστώ στο ότι μπήκες στον κόπο να ασχοληθείς. Ωραία παρατήρηση και αρκετά χρήσιμη θα έλεγα. Παρόλα αυτά το ότι η δεξιά πλευρά της hairline είναι πιο ψηλά σημαίνει μικρότερη περιοχή κάλυψης... Θέλω να πω δηλαδή πως εύστοχη είναι η παρατήρησή σου αλλά δεν σχετίζεται με το εάν δεν υπάρχει ακόμα η ίδια πυκνότητα- επανέκφυση με την αριστερή. Ίσα ίσα που αν θεωρήσουμε ότι μπήκαν τα ίδια (αναλογικά πάντα) grafts στους δυο κροτάφους ούσα μικρότερη περιοχή κάλυψης η δεξιά -λόγω ασυμμετρίας- έπρεπε να έδειχνε πιο πυκνή... Υ.Γ Συμφωνώ και εγώ μαζί σου για την αιμάτωση...
Εδώ θα είμαστε τους επόμενους μήνες να δούμε την εξέλιξη..

Υ.Γ Το παραλληλόγραμμο με μέτρο σύγκρισης τα αυτάκια μην το υπολογίζεις... Το αριστερό είναι κολλητό τελείως σε αντίθεση με το δεξί. Εκεί υπάρχει ασυμμετρία που με ξυρισμένα τα μαλλιά φαίνεται :)

Σε ευχαριστώ και πάλι..
Ο γιατρός τραβάει την hairline με τον ειδικό μαρκαδόρο και κοιτάει εκεί μέσα να πετάξει συμμετρικά τα grafts που εξήγαγε. Δεν υπήρχε περίπτωση το ένα μισό να είναι πιο πυκνό από το άλλο. Απλά στην προκειμένη ο συγκεκριμένος έκανε ένα λαθάκι και σχεδίασε την δεξιά hairline λίγο πιο ψηλά.

Για σένα είναι πολύ πιο εύκολο να διαπιστώσεις αν ισχύουν αυτά που λέω. Τσέκαρα και άλλα στην φωτο περί συμμετρίας (μάτια, φρύδια κοκ). Αν και τα αυτιά πολλές φορές είναι ασύμμετρα μεταξύ τους (σχήμα), σπάνια είναι ασύμμετρα στο ύψος.

Πάντως να ξέρεις ότι αν είναι έτσι όπως στα λέω, οι τύποι θα στο φτιάξουν χωρίς χρέωση ...

Εύχομαι να διαψευστώ και να γλιτώσεις την ταλαιπωρία :20em:
 

tropheus

Well-Known Member
n094 είπε:
Είναι αλήθεια αυτό που αναφέρεις για τους κροτάφους. Φαίνεται ότι οι περισσότεροι (ανάμεσά τους και εγώ) έχουμε τελικώς μικρότερη φύτρωση στην αριστερή πλευρά, κάποιοι άλλοι (λιγότεροι) έχουν στη δεξιά. Αν όλοι μας είχαμε το ίδιο πρόβλημα στην αριστερή, θα έλεγα ότι μπορεί να σχετίζεται με την μειωμένη αιμάτωση στην περιοχή λόγω της ύπαρξης της καρδιάς και ότι μπορεί η λειτουργία της να προσδίδει σε αυτό το ημισφαίριο, αλλά επειδή υπάρχουν και άτομα με χαμηλότερη φύτρωση στο δεξιό τμήμα δεν μπορώ να το απαντήσω με σιγουριά, θα το ψάξω όμως.

Να βάλω και άλλη μια παράμετρο για προβληματισμό στο θέμα της μικρότερης φύτρωσης στην αριστερή πλευρά φίλε n094:

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι δεξιόχειρες. Το ίδιο ισχύει και για τα επιτελεία των ανθρώπων που συμμετάσχουν στη διαδικασία της μεταμόσχευσης.
Όπως πολύ καλά ξέρεις στη φάση που ανοίγονται οι τρύπες αλλά και που τοποθετούνται τα grafts τόσο ο γιατρός όσο και ο placer επειδή βρίσκονται πίσω η το πολύ στα πλάγια (αν δουλεύουν 2 placers ταυτόχρονα) στο καλό τους χέρι (το δεξί) βρίσκεται ο δεξιός κρόταφος του ασθενούς ο οποίος είναι ξαπλωμένος ανάσκελα.
Βέβαια και στον αριστερό κρόταφο δουλεύει το δεξί τους χέρι αλλά είναι πολύ πιο άβολη η στάση του σώματος τους όταν ενώ είναι δεξιόχειρες δουλεύουν αριστερά ...

Και στις 3 επεμβάσεις που έχω κάνει παρατήρησα ότι η τοποθέτηση στον αριστερό κρόταφο δυσκόλευε περισσότερους όλους όσους συμμετείχαν ...
 
Μπλουζα