HDC Hair Clinic 10/02/2016 - Dr.Kyriakos Maras - 2700 Grafts FUE - 37 ετών,Nw 3.

oreo

Well-Known Member
Μάλλον εμπειρία και ικανότητες. Αν αυτά που μένουν στην δότρια επιβιώσουν (αυτό είναι άλλη συζήτηση) τότε δεν υπάρχει μεγάλο θέμα. Το ισοζύγιο είναι σχεδόν μηδενικό, δηλαδή ένα 3τριχο φυτρώνει σαν 1τριχο στην λήπτρια και σαν 2τριχο στην δότρια. Εξαίρεση αποτελεί μόνο όταν ο λόγος εξαγωγής είναι σημαντικά μικρότερος από τον μαμισιο. Εκεί έχεις θέμα γιατί χρειάζεσαι λόγο και δεν τον παίρνεις γιατί το partial πάει σύννεφο. Αν ο λόγος εξαγωγής είναι ίδιος ή και μεγαλύτερος από τον μαμίσιο δεν έχεις κανένα θέμα. Για αυτό σε όλα τα στατιστικά πρέπει να κοιτάτε τον μαμίσιο μετρημένο πριν (για αυτό έχουν νόημα οι μετρήσεις) και τον λόγο εξαγωγής μετά. Το έχω γράψει πολλές φορές αλλά μάλλον δεν το έχετε εμπεδώσει.
Αρκεί ο γιατρός μην πάρει φόρα και γκαμήσιο το μαμίσιο :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η άποψη μου είναι όπως ξέρεις που είμαι λάτρης με τα νούμερα,πως τα πλήρη στατιστικά σαν αυτά που βγάζει ο Jose είναι more than enough και σου δίνουν ακριβέστατη εικόνα για το τι θα πάρεις,αλλά τα surgical report που τα μελέτησα είναι πραγματικά παράνοια δεν χρειάζονται.
Μπορεί εσένα και εμένα να μας αρέσουν,αλλά είναι όχι απλά too much αλλά σχιζοφρένεια.

Για τον κοινό θνητό όχι, για την κλινική αν υπάρξει όμως 2η μμ λένε πολλά γιατί ξέρει πως θα κινηθεί ποιες extractor θα βάλει στον ασθενή ανάλογα με τα χαρακτηριστικά που περιγράφονται στο report, αν είχε θέματα popping για να το σπάσει σε 2 μέρες και άλλα πολλά. Επίσης λένε πολλά αν κάτι πάει στραβά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το τρίτο είναι μια "τρελή" υπόθεση δικιά μου που το συζήτησα και με το CVIAL, δεν έχει ειπωθεί ποτέ από κανένα (νομίζω) και δεν ξέρω αν ευσταθεί (το πιο πιθανό ΟΧΙ), μπορεί να αποτελέσει και αντικείμενο συζήτησης απο πιο ειδικούς. Στο προκείμενο λοιπόν : Καθώς όπως παρατηρήσαμε με CVIAL από την περιοχή ΔΕΝ λείπαν τριχοθυλάκια (αριθμητικά) αλλά είχα πολλά μονότριχα και δίτριχα (ά ζώνη/forlock που θα έπρεπε να βρίθει πολυτρίχων με βάση το λόγο μου ) και με βάση την καλύτερη εικόνα μου τον πρωτο χρόνο εικάζω μήπως στον πρώτο κύκλο (που βγήκαν και οι φοτος) και με τη βοήθεια της μινοξ, τα τραυματισμένα τριχοθυλάκια βγήκαν κανονικά και στους επόμενους κύκλους βγήκαν σαν μονότριχα/δίτριχα, όπως είναι η εικονα μου τώρα δηλαδή.
Περιμένω σχόλια σας και από CVIAL εννοείται

Τελικά αυτή η υπόθεση που έχω κάνει έχει πιθανότητα να ισχύει? (να αποδομούνται τα τραυματισμένα πολυτριχα σε επομενους κύκλους της τρίχας και να μειώνονται σε αριθμό τριχών)
@CVIAL κοίταξα για πανοραμικές φωτος αλλά δυστυχώς δεν βρήκα, το σίγουρο είναι πάντως ότι τον πρώτο χρόνο έδειχνα πιο πυκνός α ζώνη, forlock. Οπότε ή ισχύει η υπόθεσή μου (δύσκολο), ή τα ελάχιστα μαμά μαλλιά που είχα κάναν τη διαφορά?
[/QUOTE]

Πιθανώς το δεύτερο, για το πρώτο θα ρωτήσω και θα σου πω. Πάντως αν είχες μια πανοραμική θα καταλαβαίναμε πολλά.
 

Gianney

Well-Known Member
Μάλλον εμπειρία και ικανότητες. Αν αυτά που μένουν στην δότρια επιβιώσουν (αυτό είναι άλλη συζήτηση) τότε δεν υπάρχει μεγάλο θέμα. Το ισοζύγιο είναι σχεδόν μηδενικό, δηλαδή ένα 3τριχο φυτρώνει σαν 1τριχο στην λήπτρια και σαν 2τριχο στην δότρια. Εξαίρεση αποτελεί μόνο όταν ο λόγος εξαγωγής είναι σημαντικά μικρότερος από τον μαμισιο. Εκεί έχεις θέμα γιατί χρειάζεσαι λόγο και δεν τον παίρνεις γιατί το partial πάει σύννεφο. Αν ο λόγος εξαγωγής είναι ίδιος ή και μεγαλύτερος από τον μαμίσιο δεν έχεις κανένα θέμα. Για αυτό σε όλα τα στατιστικά πρέπει να κοιτάτε τον μαμίσιο μετρημένο πριν (για αυτό έχουν νόημα οι μετρήσεις) και τον λόγο εξαγωγής μετά. Το έχω γράψει πολλές φορές αλλά μάλλον δεν το έχετε εμπεδώσει.
Αφού το partial είναι αναπόφευκτο και κυμαίνεται σε επίπεδο 10% και παραπάνω,καλά κάνει ο Λορέντζο και τα τριμαρει κάνοντας μονοτριχα από το να πάρει έτοιμα μονοτριχα από την temporal που ίσως χρειαστούν στα peaks,τα μονοτριχα της partial θα ναι χοντρά οπότε μόνο σε hairline μπροστά θα μπορούν να μπουν.Η δική μου απορία είναι γιατί ο Erdo σλπιταρει καλά gtafts και δεν τριμαρει και διαχειρίζεται τα partial ώστε να γίνουν μονοτριχα και να τελειώνει.
 

nick90

Well-Known Member
Όπως μου είπε ενα μέλος,αν σε εκπαιδεύσουν εσένα τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένας technician?
Χαχα πραγματικά έκλαψα.
Τότε να φορέσω και την ποδιά του γιατρού και να αρχίσω το implantation και εγώ.
Ναι ρε vlafo, δηλαδή και η Grace που κάνει τις εξαγωγές των μοσχευμάτων στον lorenzo τι παραπάνω έχει από εσένα; Οπότε μπορείς και εσύ κάλλιστα να εκπαιδευτείς και να το κάνεις... Και οι γιατροί εξάλλου από εκπαίδευση σε κάποια κλινική μαθαίνουν να κάνουν μεταμοσχεύσεις, δεν μαθαίνουν σε καμία σχολή, αφού δεν υπάρχει και ειδικότητα για μεταμοσχεύσεις μαλλιών.
 

platanos

Well-Known Member
Ναι ρε vlafo, δηλαδή και η Grace που κάνει τις εξαγωγές των μοσχευμάτων στον lorenzo τι παραπάνω έχει από εσένα; Οπότε μπορείς και εσύ κάλλιστα να εκπαιδευτείς κάλλιστα και να το κάνεις... Και οι γιατροί εξάλλου από εκπαίδευση σε κάποια κλινική μαθαίνουν να κάνουν μεταμοσχεύσεις, δεν μαθαίνουν σε καμία σχολή, αφού δεν υπάρχει και ειδικότητα για μεταμοσχεύσεις μαλλιών.
Η Grace συγκεκριμένα έχει "πολλά" παραπάνω .. ;) :p
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι ρε vlafo, δηλαδή και η Grace που κάνει τις εξαγωγές των μοσχευμάτων στον lorenzo τι παραπάνω έχει από εσένα; Οπότε μπορείς και εσύ κάλλιστα να εκπαιδευτείς και να το κάνεις... Και οι γιατροί εξάλλου από εκπαίδευση σε κάποια κλινική μαθαίνουν να κάνουν μεταμοσχεύσεις, δεν μαθαίνουν σε καμία σχολή, αφού δεν υπάρχει και ειδικότητα για μεταμοσχεύσεις μαλλιών.

Εκπαίδευση και ταλέντο στα χέρια. Ξέρεις πόσες Grace περνάνε μέχρι να καταλήξουν στην Grace?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφού το partial είναι αναπόφευκτο και κυμαίνεται σε επίπεδο 10% και παραπάνω,καλά κάνει ο Λορέντζο και τα τριμαρει κάνοντας μονοτριχα από το να πάρει έτοιμα μονοτριχα από την temporal που ίσως χρειαστούν στα peaks,τα μονοτριχα της partial θα ναι χοντρά οπότε μόνο σε hairline μπροστά θα μπορούν να μπουν.Η δική μου απορία είναι γιατί ο Erdo σλπιταρει καλά gtafts και δεν τριμαρει και διαχειρίζεται τα partial ώστε να γίνουν μονοτριχα και να τελειώνει.

O Lorenzo ποτέ δεν εξάγει μαμίσια 1τριχα εκτός και αν υπάρχει ειδικός λόγος. Χρησιμοποιεί τα partial που θα του βγουν αφού τα τριμάρει. Το τριμάρισμα είναι καθυστέρηση. Ο Erdo δεν το κάνει μόνο για τα μονότριχα αλλά και στα δίτριχα. Εξάλλου το splitting είναι προτιμότερο από το partial transection.
 

platanos

Well-Known Member
Εκπαίδευση και ταλέντο στα χέρια. Ξέρεις πόσες Grace περνάνε μέχρι να καταλήξουν στην Grace?
Είναι το ίδιο ανάλογο σα να λέμε τι παραπάνω έχει ο Mesi από ένα κοινό θνητό. Και οι δύο έχουν ένα ζευγάρι πόδια και μία ίδια μπάλα ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Ναι ρε vlafo, δηλαδή και η Grace που κάνει τις εξαγωγές των μοσχευμάτων στον lorenzo τι παραπάνω έχει από εσένα; Οπότε μπορείς και εσύ κάλλιστα να εκπαιδευτείς και να το κάνεις... Και οι γιατροί εξάλλου από εκπαίδευση σε κάποια κλινική μαθαίνουν να κάνουν μεταμοσχεύσεις, δεν μαθαίνουν σε καμία σχολή, αφού δεν υπάρχει και ειδικότητα για μεταμοσχεύσεις μαλλιών.
Nαι με τη μικρή διαφορά ότι είναι γιατρός. ;)
 

Gianney

Well-Known Member
O Lorenzo ποτέ δεν εξάγει μαμίσια 1τριχα εκτός και αν υπάρχει ειδικός λόγος. Χρησιμοποιεί τα partial που θα του βγουν αφού τα τριμάρει. Το τριμάρισμα είναι καθυστέρηση. Ο Erdo δεν το κάνει μόνο για τα μονότριχα αλλά και στα δίτριχα. Εξάλλου το splitting είναι προτιμότερο από το partial transection.
Σωστά αλλά αφού το splitting είναι το ίδιο με το partial transection με την διαφορά ότι το ένα είναι θελημενο τ άλλο όχι,γιατί είναι καλύτερο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστά αλλά αφού το splitting είναι το ίδιο με το partial transection με την διαφορά ότι το ένα είναι θελημενο τ άλλο όχι,γιατί είναι καλύτερο.

Αυτό έχει πολύ ανάλυση και βάθος, αν θες σε κάποιο άλλο νήμα ευχαρίστως.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ναι αλλα αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις. Πολλοί μπορεί να έχουν ταλέντο και το διαπιστώνουν στην εκπαίδευση.

Σωστό αλλά έγραψες στον Vlafo "τι παραπάνω έχει από εσένα". Αν έγραφες μπορεί να είσαι και εσύ ταλέντο και να μην το ξέρεις θα συμφωνούσα,
 

manly_Man

Well-Known Member
Που πιστεύεις θα σε βοηθήσει αυτό;Εκτός το θέμα με την τιμή που έχει αναφέρει ο μοντ σε νήμα περί splitting
Και το αποτέλεσμα θα ειναι πιο πυκνό αν έβγαζες ας πουμε 4000 καθαρά, σε σχέση με το αν τα 4000 προέκυπταν με splitting, τότε θα ειχες πολύ μειωμένο λόγο στην δεύτερη περίπτωση
 
Μπλουζα