HDC Hair Clinic 10/02/2016 - Dr.Kyriakos Maras - 2700 Grafts FUE - 37 ετών,Nw 3.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μισό λεπτό.
Άλλο αν είναι τραυματισμένο εξ αρχής και κάνει partial extraction για να δει τι έγινε και άλλο είναι υγιή που βγήκε μετά από partial extraction.
Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

Τι εννοείς τραυματισμένο εξ αρχής;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν κάνει κάποιος partial extraction ηθελημένα παρά μόνο splitting. Το partial transection είναι αναπόφευκτο σε όλες τις κλινικές λόγω της φύσης του τριχοθυλακίου. Δηλαδή στοχεύεις ένα 3τριχο αλλά και την εξαγωγή (τράβηγμα) το τριχοθυλακίου βλέπεις ότι βγήκε μόνο μια ρίζα άθικτη και οι άλλες 2 έχουν κοπεί (το που έχουν κοπεί έχει σημασία και καθορίζει αν θα ξαναφυτρώσουν και πως θα ξαναφυτρώσουν αυτές που έμειναν μέσα).
 

Disco

Well-Known Member
Μπορεί γενικό τριμαρισμα ή βλέπουν τα transacted για να τα τριμάρουν
Ναι ενα από τα 2. Πολλά grafts μπορεί να προκύπτουν και από το splitting και όχι από την εξαγωγή απαραίτητα ως καθαρά μονότριχα, γιαυτό να βλέπουμε να έχουν πάντα τόσα πολλά μονότριχα. Οπότε τα 3500 grafts που βάζουν να ειναι λιγότερα κατά την εξαγωγή ( να βγάζουν κάτω από 3000), και να τα διαχωρίζουν και έτσι να βγαίνει το τελικό νούμερο, όπως κάνει ο erdogan.
 

vlafo

Well-Known Member
Ok αυτό ήθελα να διευκρινήσω,σκόπιμα κανείς δεν κάνει.
Σε τι ποσοστό πιστεύεις καθαρά εμπειρικά κυμαίνεται το partial extraction?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι ενα από τα 2. Πολλά grafts μπορεί να προκύπτουν και από το splitting και όχι από την εξαγωγή απαραίτητα ως καθαρά μονότριχα, γιαυτό να βλέπουμε να έχουν πάντα τόσα πολλά μονότριχα. Οπότε τα 3500 grafts που βάζουν να ειναι λιγότερα κατά την εξαγωγή ( να βγάζουν κάτω από 3000), και να τα διαχωρίζουν και έτσι να βγαίνει το τελικό νούμερο, όπως κάνει ο erdogan.

Μπορεί, απλά δεν έχει λογική να βάλεις 1000 μονότριχα και μια κλινική το ξέρει αυτό εκτός αν το κάνει για να αυξήσει τον αριθμό των g που δίνει ως διάγνωση (όπως κάνει ο Erdo) για να μεγιστοποιήσει το έσοδο κρατώντας χαμηλή τιμή. Η HDC δεν το κάνει όμως αυτό, γενικά τα g που προτείνει δεν είναι υπερβολικά και τα punch που χρησιμοποιεί είναι μεγαλούτσικα. Από την άλλη 1000 μονότριχα σημαίνει partial transection, δηλαδή πολλά 2τριχα, 3τριχα βγήκαν σαν μονότριχα. Το ίδιο κάνει και ο Λορενζο, ποτέ δεν στοχεύει 1τριχα, όλα τα 1τριχα που έχει είναι από partial transection τα οποία τριμάρονται σε μικροσκόπιο.

Ok αυτό ήθελα να διευκρινήσω,σκόπιμα κανείς δεν κάνει.
Σε τι ποσοστό πιστεύεις καθαρά εμπειρικά κυμαίνεται το partial extraction?

Είναι μεγάλη κουβέντα. Στις πολύ καλές κλινικές είναι κάτω από 10%, το θέμα όμως με το partial transection είναι περισσότερο τι είδους είναι, αν δηλαδή άφησες άθικτη την ρίζα μέσα η οποία θα ξαναδώσει υγιή τρίχα. Αν έχει συμβεί αυτό και από την άλλη ο λόγος εξαγωγής είναι αυτός που θες δεν έχεις πρόβλημα.
 

oreo

Well-Known Member
Φίλε Vlafo,
Έθεσες αρκετά θέματα με τα οποία και γω ήμουν προβληματισμένος και έχω κάνει τις ίδιες (εύλογες) ερωτήσεις (σιωπηρά)
Καταρχήν να πω εδώ οτι η photo που έβαλε ο CVIAL ήταν τέρμα ξεγυμνωτική, με προβολέα χειρουργείου, τα μαλλιά τέρμα βρεγμένα και ανοιγμένα για να φαίνεται το πρόβλημα. (Και γω απόρησα πόσο αραιός φαίνομαι, δε με έχω ξαναδει έτσι :p) Το λέω αυτό γιατί τα φαινόμενα απατούν, επισυνάπτω μία φώτο από πέρυσι (4,5 χρόνια μετά τη μεταμόσχευση) μετά από κούρεμα να δεις πως φαίνομαι.
Λοιπόν έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα υποθέσεις:
  1. Να είναι DUPA/BUPA όπως επισήμανε ο φίλος Bobby (και μου είχε εύλογα περάσει και μένα από το μυαλό). Το έχω απορρίψει, η δότρια μου είναι σε άριστη κατάσταση, θα το είχαν επισημάνει άλλωστε ο γιατρός(Lorenzo) και ο CVIAL
  2. Να είναι καποια μαμά μαλάκια που κράτησα (είχα περίπου 500 μαμά τρίχες όπως χοντρικά είχα υπολογίσει), με δεδομένου ότι έπαιρνα μινοξιδίλη και έω και χοντρή τρίχα φαινοταν το αποτέλεσμα αυτό. (Το επικρατέστερο κατ εμέ σενάριο)
  3. Το τρίτο είναι μια "τρελή" υπόθεση δικιά μου που το συζήτησα και με το CVIAL, δεν έχει ειπωθεί ποτέ από κανένα (νομίζω) και δεν ξέρω αν ευσταθεί (το πιο πιθανό ΟΧΙ), μπορεί να αποτελέσει και αντικείμενο συζήτησης απο πιο ειδικούς. Στο προκείμενο λοιπόν : Καθώς όπως παρατηρήσαμε με CVIAL από την περιοχή ΔΕΝ λείπαν τριχοθυλάκια (αριθμητικά) αλλά είχα πολλά μονότριχα και δίτριχα (ά ζώνη/forlock που θα έπρεπε να βρίθει πολυτρίχων με βάση το λόγο μου ) και με βάση την καλύτερη εικόνα μου τον πρωτο χρόνο εικάζω μήπως στον πρώτο κύκλο (που βγήκαν και οι φοτος) και με τη βοήθεια της μινοξ, τα τραυματισμένα τριχοθυλάκια βγήκαν κανονικά και στους επόμενους κύκλους βγήκαν σαν μονότριχα/δίτριχα, όπως είναι η εικονα μου τώρα δηλαδή.
Περιμένω σχόλια σας και από CVIAL εννοείται
Για το 3. έχω κάνει ακριβώς την ίδια ερώτηση, διαφορετικά γραμμένη και αφορούσε τα εχέγγυα που σου δίνουν για το πολύτριχο, οτι θα φυτρώσει ως είναι. Δεν πήρα απάντηση. Προφανώς δεν ελέγχουν κάθε graft στο μικροσκόπιο, οπότε εικάζω οτι υπολογίζουν δειγματικά το partial transection ως ποσοστό. Εκτός αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
Το μεγάλο πρόβλημα με το partial transection που δεν αναφέρεται, αλλά έχει τεράστια σημασία στην τελική εικόνα, ακόμα και αν έχεις 100% φύτρωση, είναι οτι επηρεάζει το coverage. Σκέψου 200 τρίτριχα ή τετράτριχα , να φυτρώσουν τελικά ως μονότριχα ή έστω δίτριχα, η απώλεια είναι εμφανέστατη. Αυτό είναι το πακέτο της blind tecnique. Φυσικά παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, για την επιβίωση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για το 3. έχω κάνει ακριβώς την ίδια ερώτηση, διαφορετικά γραμμένη και αφορούσε τα εχέγγυα που σου δίνουν για το πολύτριχο, οτι θα φυτρώσει ως είναι. Δεν πήρα απάντηση. Προφανώς δεν ελέγχουν κάθε graft στο μικροσκόπιο, οπότε εικάζω οτι υπολογίζουν δειγματικά το partial transection ως ποσοστό. Εκτός αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
Το μεγάλο πρόβλημα με το partial transection που δεν αναφέρεται, αλλά έχει τεράστια σημασία στην τελική εικόνα, ακόμα και αν έχεις 100% φύτρωση, είναι οτι επηρεάζει το coverage. Σκέψου 200 τρίτριχα ή τετράτριχα , να φυτρώσουν τελικά ως μονότριχα ή έστω δίτριχα, η απώλεια είναι εμφανέστατη. Αυτό είναι το πακέτο της blind tecnique. Φυσικά παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες, για την επιβίωση.

Κάθε graft το οποίο εξάγεται κατηγοροποιείται μετά από οπτική παρατήρηση από τον separator στην κατηγορία που πραγματικά είναι. Σαφέστατα μπορεί να γίνει κάποιο λάθος αλλά μιλάμε για πολύ μικρό ποσοστό.
 

vlafo

Well-Known Member
τα εχέγγυα που σου δίνουν για το πολύτριχο
Όταν τα έχουμε γραμμένα σε χαρτί τότε ησυχάσαμε.:)
Το μόνο εχέγγυο είναι να κάνει τη δουλειά και την παρακολούθηση ο ασθενής μαζί με τον technician και ο γιατρός να καρφώνει.:)
 

oreo

Well-Known Member
Όταν τα έχουμε γραμμένα σε χαρτί τότε ησυχάσαμε.:)
Το μόνο εχέγγυο είναι να κάνει τη δουλειά και την παρακολούθηση ο ασθενής μαζί με τον technician και ο γιατρός να καρφώνει.:)
Δεν το συζητώ , όλα να βαίνουν καλώς, αλλά να που δεν είναι τόσο απλά, όπως πολλοί φαντάζονται, για αυτό και το αναφέρω. ;)
 

oreo

Well-Known Member
Κάθε graft το οποίο εξάγεται κατηγοροποιείται μετά από οπτική παρατήρηση από τον separator στην κατηγορία που πραγματικά είναι. Σαφέστατα μπορεί να γίνει κάποιο λάθος αλλά μιλάμε για πολύ μικρό ποσοστό.
Το θέμα είναι, το partial transection να μην σου σκίσει τα πολύτριχα. Βέβαια συνήθως εκεί θα συμβεί. Το 10% σε τέτοια περίπτωση αποκτά δυσανάλογη βαρύτητα, προς το αρνητικό αποτέλεσμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Δεν το συζητώ , όλα να βαίνουν καλώς, αλλά να που δεν είναι τόσο απλά, όπως πολλοί φαντάζονται, για αυτό και το αναφέρω. ;)
Φίλε έχει πολλές παραμέτρους που αν κάτσεις να τις αναλύσεις,είναι να τρελλαίνεσαι για το τι πραγματικά γίνεται,και φυσικά ελάχιστοι μπορούν να το φτάσουν μέχρι το τέλος και να δώσουν μια πραγματική ρεαλιστική εξήγηση για το τι συμβαίνει.
Ψάχνεις ψάχνεις και δε βρίσκεις στην αλυσίδα γρανάζι που να μην έχει πρόβλημα.
 

oreo

Well-Known Member
Φίλε έχει πολλές παραμέτρους που αν κάτσεις να τις αναλύσεις,είναι να τρελλαίνεσαι για το τι πραγματικά γίνεται,και φυσικά ελάχιστοι μπορούν να το φτάσουν μέχρι το τέλος και να δώσουν μια πραγματική ρεαλιστική εξήγηση για το τι συμβαίνει.
Ψάχνεις ψάχνεις και δε βρίσκεις στην αλυσίδα γρανάζι που να μην έχει πρόβλημα.
Θέλεις και λίγο την τύχη με το μέρος σου !!!!!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θέλεις και λίγο την τύχη με το μέρος σου !!!!!

Μάλλον εμπειρία και ικανότητες. Αν αυτά που μένουν στην δότρια επιβιώσουν (αυτό είναι άλλη συζήτηση) τότε δεν υπάρχει μεγάλο θέμα. Το ισοζύγιο είναι σχεδόν μηδενικό, δηλαδή ένα 3τριχο φυτρώνει σαν 1τριχο στην λήπτρια και σαν 2τριχο στην δότρια. Εξαίρεση αποτελεί μόνο όταν ο λόγος εξαγωγής είναι σημαντικά μικρότερος από τον μαμισιο. Εκεί έχεις θέμα γιατί χρειάζεσαι λόγο και δεν τον παίρνεις γιατί το partial πάει σύννεφο. Αν ο λόγος εξαγωγής είναι ίδιος ή και μεγαλύτερος από τον μαμίσιο δεν έχεις κανένα θέμα. Για αυτό σε όλα τα στατιστικά πρέπει να κοιτάτε τον μαμίσιο μετρημένο πριν (για αυτό έχουν νόημα οι μετρήσεις) και τον λόγο εξαγωγής μετά. Το έχω γράψει πολλές φορές αλλά μάλλον δεν το έχετε εμπεδώσει.
 

vlafo

Well-Known Member
Θέλεις και λίγο την τύχη με το μέρος σου !!!!!
Οπωσδήποτε ή να κάνουμε εμείς στο κεφάλι μας τις διαγνώσεις.
Σαν το Βέγγο στο "Πολυτεχνίτη και Ερημοσπίτι" που κάνει όλες τις δουλειές.
Όπως μου είπε ενα μέλος,αν σε εκπαιδεύσουν εσένα τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένας technician?
Χαχα πραγματικά έκλαψα.
Τότε να φορέσω και την ποδιά του γιατρού και να αρχίσω το implantation και εγώ.
 

platanos

Well-Known Member
Φίλε έχει πολλές παραμέτρους που αν κάτσεις να τις αναλύσεις,είναι να τρελλαίνεσαι για το τι πραγματικά γίνεται,και φυσικά ελάχιστοι μπορούν να το φτάσουν μέχρι το τέλος και να δώσουν μια πραγματική ρεαλιστική εξήγηση για το τι συμβαίνει.
Ψάχνεις ψάχνεις και δε βρίσκεις στην αλυσίδα γρανάζι που να μην έχει πρόβλημα.
Vlafo και μένα έχει συμβεί άπειρες φορές αυτό που λες, πολλές ερωτήσεις μόνες τους αλλά και σε συνδυασμό, διάφορες εικασίες , αναλύσεις κτλ,
στο τέλος χάνεις κάπου την μπάλα
 

vlafo

Well-Known Member
Vlafo και μένα έχει συμβεί άπειρες φορές αυτό που λες, πολλές ερωτήσεις μόνες τους αλλά και σε συνδυασμό, διάφορες εικασίες , αναλύσεις κτλ,
στο τέλος χάνεις κάπου την μπάλα
Μα υπάρχουν πολλά steps που ξεκινούν και φτάνουν μέχρι την ολοκλήρωση του αποτελέσματος.
Αυτό προυποθέτει πέρα από τις βασικές γνώσεις να γνωρίζεις εκ των έσω πως κινείται η όλη διαδικασία,και εκεί πραγματικά βλέπεις τη λεπτοδουλειά που γίνεται και πόσο ευαίσθητα είναι όλα τα στάδια,και ένα λάθος μπορεί να κοστίσει.
Και μετά ψάχνεις να βρείς τι έφταιξε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για αυτό χρειάζονται και τα αναλυτικά στατιστικά και τα ακόμα πιο αναλυτικά surgical report.
 

platanos

Well-Known Member
Το τρίτο είναι μια "τρελή" υπόθεση δικιά μου που το συζήτησα και με το CVIAL, δεν έχει ειπωθεί ποτέ από κανένα (νομίζω) και δεν ξέρω αν ευσταθεί (το πιο πιθανό ΟΧΙ), μπορεί να αποτελέσει και αντικείμενο συζήτησης απο πιο ειδικούς. Στο προκείμενο λοιπόν : Καθώς όπως παρατηρήσαμε με CVIAL από την περιοχή ΔΕΝ λείπαν τριχοθυλάκια (αριθμητικά) αλλά είχα πολλά μονότριχα και δίτριχα (ά ζώνη/forlock που θα έπρεπε να βρίθει πολυτρίχων με βάση το λόγο μου ) και με βάση την καλύτερη εικόνα μου τον πρωτο χρόνο εικάζω μήπως στον πρώτο κύκλο (που βγήκαν και οι φοτος) και με τη βοήθεια της μινοξ, τα τραυματισμένα τριχοθυλάκια βγήκαν κανονικά και στους επόμενους κύκλους βγήκαν σαν μονότριχα/δίτριχα, όπως είναι η εικονα μου τώρα δηλαδή.
Περιμένω σχόλια σας και από CVIAL εννοείται
[/QUOTE]

Τελικά αυτή η υπόθεση που έχω κάνει έχει πιθανότητα να ισχύει? (να αποδομούνται τα τραυματισμένα πολυτριχα σε επομενους κύκλους της τρίχας και να μειώνονται σε αριθμό τριχών)
@CVIAL κοίταξα για πανοραμικές φωτος αλλά δυστυχώς δεν βρήκα, το σίγουρο είναι πάντως ότι τον πρώτο χρόνο έδειχνα πιο πυκνός α ζώνη, forlock. Οπότε ή ισχύει η υπόθεσή μου (δύσκολο), ή τα ελάχιστα μαμά μαλλιά που είχα κάναν τη διαφορά?
 

vlafo

Well-Known Member
Για αυτό χρειάζονται και τα αναλυτικά στατιστικά και τα ακόμα πιο αναλυτικά surgical report.
Η άποψη μου είναι όπως ξέρεις που είμαι λάτρης με τα νούμερα,πως τα πλήρη στατιστικά σαν αυτά που βγάζει ο Jose είναι more than enough και σου δίνουν ακριβέστατη εικόνα για το τι θα πάρεις,αλλά τα surgical report που τα μελέτησα είναι πραγματικά παράνοια δεν χρειάζονται.
Μπορεί εσένα και εμένα να μας αρέσουν,αλλά είναι όχι απλά too much αλλά σχιζοφρένεια.
 
Μπλουζα