Givrgos athina, fue+fut, 1577 grafts+1674 grafts,26-27/11/2013

danceworld_2001

Well-Known Member
Άλλοι τα χάνουν όλα άλλοι μερικά άλλοι λίγα, μην σε φοβίζει αυτό, απλά όσο πιο γρήγορα πέσουν τόσο πιο γρήγορα θα ξαναβγούν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giwrgos athina

Active Member
να φανταστω ο κινδινος να τραυματισω καποιο μοσχευμα εχει περασει πλεον και το μονο που πρεπει να προσεχω ειναι ο ηλιος σωστα?????το τσιγαρο απο εδω και περα επηρεαζει την φυτρωτικοτητα σε ενα μικρο εστω ποσοστο????
 

Flosk

Well-Known Member
Ναι μονο τον ηλιο προσεχε Γιωργο. Αν μπορεις ομως κοφτο το τσιγαρο.Εγω το εκοψα πριν 2μιση περιπου χρονια για τη μεταμοσχευση και μεχρι τωρα ουτε τζουρα. Ειναι μια καλη ευκαιρια να το κοψεις αν μπορεις.
 

giwrgos athina

Active Member
Flosk είπε:
Ναι μονο τον ηλιο προσεχε Γιωργο. Αν μπορεις ομως κοφτο το τσιγαρο.Εγω το εκοψα πριν 2μιση περιπου χρονια για τη μεταμοσχευση και μεχρι τωρα ουτε τζουρα. Ειναι μια καλη ευκαιρια να το κοψεις αν μπορεις.

flosk 18 μερες εχω να καπνισωω...το ειχα κοψει 2 μερες πριν μπω χειρουργειο γιατι ειχα διαβασει πως απο τις ουσιες του καπνου μπορει να προκληθει μολυνση....το χαρτι με τις οδηγειες αναφερεται και στο κοψιμο του τσιγαρου 3 μερες μετα απο την μεταμοσχευση διοτι ενδεχεται να επηρεαστει η φυτρωση........θελω ακομα παρα πολυ να καπνισω αλλα φοβαμαι...εστω και 1% να επηρεαζει την φυτρωση με πιανει πανικος οποτε κρατιεμαι....καλο αυτο αλλιως δεν θα το παιρνα αποφαση....
 

Flosk

Well-Known Member
Ελα ρε συ κοφτο το ρημαδι. Σωματικα το εχεις ξεπερασει ηδη να ξερεις, πλεον ειναι θεμα μυαλου να μην ξανακαπνισεις. Τα στερητικα ΤΕΛΟΣ μετα απο τοσες μερες.. Θα κανεις το 2ο μεγαλο δωρο στον εαυτο σου αν το κοψεις πιστεψε με
 

giwrgos athina

Active Member
Flosk είπε:
Ελα ρε συ κοφτο το ρημαδι. Σωματικα το εχεις ξεπερασει ηδη να ξερεις, πλεον ειναι θεμα μυαλου να μην ξανακαπνισεις. Τα στερητικα ΤΕΛΟΣ μετα απο τοσες μερες.. Θα κανεις το 2ο μεγαλο δωρο στον εαυτο σου αν το κοψεις πιστεψε με
εχεις δηκιο......αφου αντεξα τοσες μερες θα το παλεψω να μην ξανακαπνισω....ασε που ενδεχεται να επηρεαζει και την φυτρωση ως ενα μικρο βαθμο κατα την γνωμη μ εκτος απο ολα τα αλλα κακα που κανει
 

Batist

Member
Καλη επιτυχια στη φυτρωση και απο μενα φιλε Γιωργο !! Υπομονη και το αποτελεσμα θα σε ανταμειψει.. :)
 

krhtikos21

Member
εγω άρχισα να ξανα καπνιζω μετα το μήνα πάλι.παντως γενικά εφόσον έχουνε περάσει 2 βδομάδες και να θες δεν μπορεις να κάνεις ζημια στα γκραφτς εφόσον είναι κάτω από το δέρμα. και με τον ήλιο μη σκας χειμώνα έχουμε θεωρητικά τον καλοκαιρινό ήλιο αποφεύγουμε λόγω εγκαυμάτων.
Επίσης αν πας ψηλά σε τπτ βουνά να προσέχεις γτ εκεί χτυπάει πολύ ο ήλιος σαν να ναι καλοκαιρι. εκεί θέλει καπέλο σίγουρα!!! ;)
 

geroksouras

Active Member
γιατι κρητικος,στην πολη με ηλιο δεν χρειαζεσαι?
εμενα μου ειπανε απο κλινικη ΑΥΣΤΗΡΑ καπελο εχει δεν εχει ηλιο τον χειμωνα
γιατι πανω απο τα συνεφα παντα εχει ηλιο,και οι ακτινες περνανε ας μην φαινεται
μονο μεχρι 10 λεπτα χωρις καπελο μου ειπανε και για 6 μηνες οπωσδηποτε
για τσιγαρο δεν μου ειπαν τιποτα(τους ρωτησα)
και αλλα παιδια που καναμε μαζι καπνιζανε φουλ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

krhtikos21

Member
δεν νομίζω να πάθεις κτ χωρις να είμαι απόλυτα σίγουρος. εμένα μου χουνε πει οτί αν πάθεις έγκαυμα θα πάθουνε κτ το οποίο ακόμα και σε καλοκαιρινό ήλιο 10-15 λεπτά μπορείς να κάτσεις.για μένα μην το ρισκάρεις, δλδ και εγώ πολύ ώρα στον ήλιο δε καθόμουνα, αλλά δεν νομίζω να πάθεις κτ απλά με τον ηλιό του χειμώνα γτ όπως προείπα τα γκραφτς είναι κάτω από το δέρμα .... ρώτα και τον Μιχάλη θα σου τα πει και ο ίδιος
 

giwrgos athina

Active Member
εγω θα συμφωνησω με τον geroksoura...γενικα ειμαι πολυ επιφυλαχτικος και τηρω σε υπερβολικο μεγαλο βαθμο τις οδηγιες που μου δοθηκανν...οσο για το τσιγαρο το εχω κοψει αν και ο γεωργιου μου λεει οτι δεν επηρεαζει την φυτωση...εγω ομως δεν ρισκαρω να χασω ουτε ενα grafts...οσο για τον ηλιο παντα με καπελο ειμαι ποτε ετσι χυμα..αν και επειδη δουλευω παντα βραδυ την ημερα κοιμαμαι δεν εχω μεγαλο θεμα με αυτο....


σημερα στην δουλεια μου ηρθα σε επαφη με ενα γνωστο δερματολογο με ιατρειο στο κολονακι....μιας και τον βρηκα λοιπον ειπα να τον ρωτησω για τα μαλλια μου και να τον ενημερωσω πως παιρνω και φινα...μου ειπε πως η θεραπειες δεν κανουν και πολλα και στην δικη σου περιπτωση ταιριαζει η μεταμοσχευση...οσο για την φινα καλο ειναι να την παρω 3 μηνες και να την σταματησω ενα διαστημα και μετα παλι να την ξαναπαρω ...ετσι δεν την συνηθηζει ο οργανισμος μου ειπε ...δεν ειναι καλο να παιρνεις συνεχεια φαρμακα για αυτο σου προτεινω να την σταματας ανα διαστηματα....δεν θα σου βγαλει και sides ετσι μου ειπε.....τοτε σκεφτηκα μεσα μου σε τι ασχετους παμε και δινουμε εμπιστοσυνη και λευτα....οσο για την μεταμοσχευση μου ειπε πως εχω αραιη δοτρια αλλα φαινεται να εχει γινει καλη δουλεια και ο αριθμος των grafts που εβαλα ειναι ικανοποιητικος εως μεγαλος...μου συστησε επισεις καποιους συναδελφους του ως πολυ καλους στην μεταμοσχευση λεγωντας μου πως δεν ειναι απαραιτητο να πας εξωτερικο...την τιμη που μου εκαναν στην κυπρο την θεωρησε απολυτα λογικη ομως...


αυτο που με στεναχωρησε παντος ειναι που ειπε οτι σε 5 χρονια υπαρχει περιπτωση να αραιωση λιγο και η δοτρια σου...αμα γινει κατι τετοιο την κατσαμε την βαρκα...
 

tropheus

Well-Known Member
giwrgos athina είπε:
σημερα στην δουλεια μου ηρθα σε επαφη με ενα γνωστο δερματολογο με ιατρειο στο κολονακι....μιας και τον βρηκα λοιπον ειπα να τον ρωτησω για τα μαλλια μου και να τον ενημερωσω πως παιρνω και φινα...μου ειπε πως η θεραπειες δεν κανουν και πολλα και στην δικη σου περιπτωση ταιριαζει η μεταμοσχευση...οσο για την φινα καλο ειναι να την παρω 3 μηνες και να την σταματησω ενα διαστημα και μετα παλι να την ξαναπαρω ...ετσι δεν την συνηθηζει ο οργανισμος μου ειπε ...δεν ειναι καλο να παιρνεις συνεχεια φαρμακα για αυτο σου προτεινω να την σταματας ανα διαστηματα....δεν θα σου βγαλει και sides ετσι μου ειπε.....τοτε σκεφτηκα μεσα μου σε τι ασχετους παμε και δινουμε εμπιστοσυνη και λευτα....οσο για την μεταμοσχευση μου ειπε πως εχω αραιη δοτρια αλλα φαινεται να εχει γινει καλη δουλεια και ο αριθμος των grafts που εβαλα ειναι ικανοποιητικος εως μεγαλος...μου συστησε επισεις καποιους συναδελφους του ως πολυ καλους στην μεταμοσχευση λεγωντας μου πως δεν ειναι απαραιτητο να πας εξωτερικο...την τιμη που μου εκαναν στην κυπρο την θεωρησε απολυτα λογικη ομως...


αυτο που με στεναχωρησε παντος ειναι που ειπε οτι σε 5 χρονια υπαρχει περιπτωση να αραιωση λιγο και η δοτρια σου...αμα γινει κατι τετοιο την κατσαμε την βαρκα...



Μιλάμε για υπεράσχετο "γιατρό" ακριβώς όπως το λες και εσύ, φίλε Γιώργο.
Όσο για το ότι σε 5 χρόνια μπορεί να σου "αραιώσει λίγο η δότρια σου" δε σου είπε κάτι καινούργιο και ούτε αυτό πρέπει να σε αγχώνει.

Τα μαλλάκια που έχουμε σήμερα είναι σίγουρα περισσότερα από αυτά που θα έχουμε αύριο και αυτό ισχύει και για τους άνδρες και για τις γυναίκες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
εγω παρολο που εκαμα μεταμοσχευση 16 ιουλιου στη καρδια του καλοκαιριου με ειπαν απο την h*c ακομη και το χειμωνα να προσεχω..με δωσαν περιθωριο 6 μηνες αλλα εχω κρατησα περιθωριο 10 μηνες περιπου..Προσεξα παρα πολυ..Ακομη και με την πιεση του νερου στο ντου ζστο 10μηνο αρχισα περιπου.ουτε κακαδακια εξυσα ουτε τπτ.
Ημουν υπερβολικα προσεχτικος
 

Bouklas

Well-Known Member
John_John1 είπε:
εγω παρολο που εκαμα μεταμοσχευση 16 ιουλιου στη καρδια του καλοκαιριου με ειπαν απο την h*c ακομη και το χειμωνα να προσεχω..με δωσαν περιθωριο 6 μηνες αλλα εχω κρατησα περιθωριο 10 μηνες περιπου..Προσεξα παρα πολυ..Ακομη και με την πιεση του νερου στο ντου ζστο 10μηνο αρχισα περιπου.ουτε κακαδακια εξυσα ουτε τπτ.
Ημουν υπερβολικα προσεχτικος

Φιλε john τα κακάδια δεν πρέπει να έχουν φύγει μέσα σε 1-2 βδομάδες για να καθαριστεί η περιοχή? Και για την πίεση του νερού, μετά τον 1 μηνα με κανονική πίεση και ζεστό νερό υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι τα μοσχεύματα?
 

Flosk

Well-Known Member
Μετα τις πρωτες 10 μερες τα μοσχευματα δεν κινδυνευουν ουτε απο ξυσιμο ουτε απο πιεση νερου παιδια. Ο ηλιος ειναι επικινδυνος το πρωτο εξαμηνο μονο αν και φιλος μου που εκανε μμ στην Ελλαδα δεν του ειπαν τπτ για ηλιο και βγηκαν κανονικα τα μοσχευματα..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αποτι δαιβαζω Boukla εδω μεσα τα περισσοτερα παιδια τα καθαριζουν εγω περιμενα να φυγουν απο μονα τους.
Δε ξερω αλλα φοβομουν να πιασω το κεφαλι.
Και για την πιεση με ειπαν αφοβα μετα λιγες μερες,κανα 2 βδομαδες ,δε θυμαμε καλα αλλα εγω δεν εβαζα και παλι.
Χλιαρο νερο παντα εβαζα,και καλοκαιρι που εκανα εγω μεταμοσχευση εβαζα και κρυο.
Απλα με ειχαν πει οτι επηδει ειχα κανει καλοκαιρι θα ειχα γρηγοροτερη φυτρωση αποτι τον χειμωνα.
Δεν ξερω εαν ισχυει.
 

Bouklas

Well-Known Member
Flosk είπε:
Μετα τις πρωτες 10 μερες τα μοσχευματα δεν κινδυνευουν ουτε απο ξυσιμο ουτε απο πιεση νερου παιδια. Ο ηλιος ειναι επικινδυνος το πρωτο εξαμηνο μονο αν και φιλος μου που εκανε μμ στην Ελλαδα δεν του ειπαν τπτ για ηλιο και βγηκαν κανονικα τα μοσχευματα..
Νά'σε καλά ρε φιλε για την απάντηση. Και εγώ είχα σκοπό να κάνω απίστευτα πράγματα ως προς την προσοχή των μοσχευμάτων για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Για αρχή για 1 μηνα όταν κοιμόμουν τα μοσχεύματα δεν ακούμπησαν ποτε μαξιλάρι. Κοιμόμουν ανάσκελα και με πολλά μαξιλάρια όπως έπεφτα το βραδυ με ίδια στάση ξύπναγα. Πίεση νερού και ποσο ζεστό να είναι μετά τις 20 μέρες άλλαξα.
Άρα μετά τις πρώτες αυτές μερες ο ήλιος είναι το σημαντικότερο για προσοχή.


John_John1 είπε:
Αποτι δαιβαζω Boukla εδω μεσα τα περισσοτερα παιδια τα καθαριζουν εγω περιμενα να φυγουν απο μονα τους.
Δε ξερω αλλα φοβομουν να πιασω το κεφαλι.
Και για την πιεση με ειπαν αφοβα μετα λιγες μερες,κανα 2 βδομαδες ,δε θυμαμε καλα αλλα εγω δεν εβαζα και παλι.
Χλιαρο νερο παντα εβαζα,και καλοκαιρι που εκανα εγω μεταμοσχευση εβαζα και κρυο.
Απλα με ειχαν πει οτι επηδει ειχα κανει καλοκαιρι θα ειχα γρηγοροτερη φυτρωση αποτι τον χειμωνα.
Δεν ξερω εαν ισχυει.
Έτσι σκεφτόμουν και γω να κάνω φιλε, όλα αυτά που λες. Φοβόμουν να τα ακουμπήσω και σκεφτόμουν χίλια δυο πράγματα για να μην τα ταλαιπωρήσω.
 
Μπλουζα