Detumescence Therapy of Human Scalp for Natural Hair Regrowth'

Bouklas

Well-Known Member
GOMI είπε:
για πόσο καιρό το έκανες και για πόση ώρα?

Είναι η τρίτη μέρα που κάνω. Κάνω 1 δεκάλεπτο το πρωί ένα το βραδυ και σε άλλες στιγμές της ημέρας κάποια τρίλεπτα, όχι πολλά 2,3,4 φορες. Κάνω κατά 80% την τεχνική που πιέζω τα δάχτυλα στο δέρμα του κεφαλιού με κυκλικές κινήσεις, πιο λίγο κάνω το άλλο με το τσίμπημα γιατί είναι κομματάκι δύσκολο να αντέξω έτσι για 10 λεπτά.
Ίσως να έτυχε τι να πω, αλλα έχω εδώ και καιρό που δεν έχω δει ποτε μετά από λούσιμο κάτω από 40-50 τρίχες. Είναι πολύ νωρίς αλλα μου έκανε εντύπωση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
GOMI είπε:
4 χρόνια εννοείς έκανες αυτού του είδους το μασάζ? Αυτό βασικά είναι αποτρεπτικό, αλλά τα μόνο 5 λεπτά προφανώς και δεν θα ήταν αρκετά. Τώρα το κάνεις με τον τρόπο που αναφέρουμε εδώ?

Ναι 4 χρονια το εκανα. Αποτρεπτικο γιατι?Το προφανως δεν το καταλαβαινω.Γνωμη μου ειναι χωρις να θελω να το παιξω ειδικος οτι δεν ειναι η μονο η αιματωση αλλα η δομη του δερματος που αλλαζει τεσπα.Τωρα το κανω με τον τροπο που αναφερεται εδω.

Αποτρεπτικό για μας που το έχουμε ξεκινήσει τώρα και περιμένουμε κάτι καλύτερο από την καλυτέρευση του δέρματος. Το προφανώς έχει να κάνει με το ότι ίσως δεν δούλεψε τόσο καλά γιατί ήταν λίγος ο χρόνος. Οπότε αντισταθμίζει λίγο τον έναν αρνητικό παράγοντα με τον άλλο.
Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν είναι χάσιμο χρόνου.
Επίσης, όλο αυτό δεν το κάνουμε για αιμάτωση, αλλά για να μαλακώσουμε - διαλύσουμε το σκληρό κολλαγόνο (ίνωση) και να αποσυμφορίσουμε τους υπερτροφικούς αδένες από το σμήγμα. Αν αυτό μπορεί να δουλεύει ως προς αυτή τη κατεύθυνση έστω και λίγο, αλλάξει όπως αναφέρεις και η δομή του δέρματος καθώς και το πάχος του. Οπότε με όλα τα παραπάνω η καλύτερη αιμάτωση είναι ένα επακόλουθο και όχι αυτοσκοπός.
Εγώ τουλάχιστον με αυτό το σκεπτικό το κάνω.
 
pithikas είπε:
Κατι αλλο που μου κινησε την περιεργεια ηταν οτι μιλουσε και για οστεοφυτα κοινως αλατα στον αυχενα που προκαλουν τριχοπτωση.
Φιλε μηπως θυμασαι στο περιπου τι ελεγε γι αυτο το θεμα και τι τυπου τροχοπτωση προκαλουσε?Δε βρηκα καποια αναφορα στο ιντερνετ δυστυχως....
 

pithikas

Well-Known Member
GOMI είπε:
pithikas είπε:
GOMI είπε:
4 χρόνια εννοείς έκανες αυτού του είδους το μασάζ? Αυτό βασικά είναι αποτρεπτικό, αλλά τα μόνο 5 λεπτά προφανώς και δεν θα ήταν αρκετά. Τώρα το κάνεις με τον τρόπο που αναφέρουμε εδώ?

Ναι 4 χρονια το εκανα. Αποτρεπτικο γιατι?Το προφανως δεν το καταλαβαινω.Γνωμη μου ειναι χωρις να θελω να το παιξω ειδικος οτι δεν ειναι η μονο η αιματωση αλλα η δομη του δερματος που αλλαζει τεσπα.Τωρα το κανω με τον τροπο που αναφερεται εδω.

Αποτρεπτικό για μας που το έχουμε ξεκινήσει τώρα και περιμένουμε κάτι καλύτερο από την καλυτέρευση του δέρματος. Το προφανώς έχει να κάνει με το ότι ίσως δεν δούλεψε τόσο καλά γιατί ήταν λίγος ο χρόνος. Οπότε αντισταθμίζει λίγο τον έναν αρνητικό παράγοντα με τον άλλο.
Απλά προσπαθώ να καταλάβω αν είναι χάσιμο χρόνου.
Επίσης, όλο αυτό δεν το κάνουμε για αιμάτωση, αλλά για να μαλακώσουμε - διαλύσουμε το σκληρό κολλαγόνο (ίνωση) και να αποσυμφορίσουμε τους υπερτροφικούς αδένες από το σμήγμα. Αν αυτό μπορεί να δουλεύει ως προς αυτή τη κατεύθυνση έστω και λίγο, αλλάξει όπως αναφέρεις και η δομή του δέρματος καθώς και το πάχος του. Οπότε με όλα τα παραπάνω η καλύτερη αιμάτωση είναι ένα επακόλουθο και όχι αυτοσκοπός.
Εγώ τουλάχιστον με αυτό το σκεπτικό το κάνω.
Aσφαλως και πρεπει να το συνεχισουμε καθως προειπα οτι η τεχνικη μοιαζει αλλα δεν ειναι η ιδια και πιστευω οτι αξιζει η συγκεκριμενη μεθοδος να δοκιμαστει στην πιθανοτητα του να εχει επιστημονικο υποβαθρο απο πισω.Δεν ειπα οτι καλυτερευει το δερμα, ειπα οτι θεωρω πως μειωνει την τριχοπτωση και σκεψου εγω που κατα την γνωμη σου δεν το εφαρμοσα σωστα τι μπορει να κανει αν οντως δουλευει η συγκεκριμενη μεθοδος , συμφωνω μαζι σου για την αιματωση.


fousekisss είπε:
pithikas είπε:
Κατι αλλο που μου κινησε την περιεργεια ηταν οτι μιλουσε και για οστεοφυτα κοινως αλατα στον αυχενα που προκαλουν τριχοπτωση.
Φιλε μηπως θυμασαι στο περιπου τι ελεγε γι αυτο το θεμα και τι τυπου τροχοπτωση προκαλουσε?Δε βρηκα καποια αναφορα στο ιντερνετ δυστυχως....

Το βιβλιο δεν ξερω που ειναι φανταζομαι το εχω μπερδεψει καπου με τα φοιτητικα μου βιβλια καποια στιγμη θα το ψαξω, για Α/Α μιλουσε και εδειχνε καποιες ασκησεις για να σου φυγουν, τον τροπο που επιδρουν αυτα δεν τον ανελυε.Απλα μου ειχε κανει εντυπωση γιατι η τριχοπτωση σε μενα συνεπεσε και με την εμφανιση τους.Βεβαια θελω να πω για να μην παρεξηγηθω οτι μπορει να εγραφε και μ....κειες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Επίσης, όλο αυτό δεν το κάνουμε για αιμάτωση, αλλά για να μαλακώσουμε - διαλύσουμε το σκληρό κολλαγόνο (ίνωση) και να αποσυμφορίσουμε τους υπερτροφικούς αδένες από το σμήγμα. Αν αυτό μπορεί να δουλεύει ως προς αυτή τη κατεύθυνση έστω και λίγο, αλλάξει όπως αναφέρεις και η δομή του δέρματος καθώς και το πάχος του. Οπότε με όλα τα παραπάνω η καλύτερη αιμάτωση είναι ένα επακόλουθο και όχι αυτοσκοπός.
Εγώ τουλάχιστον με αυτό το σκεπτικό το κάνω.
οποτε η μεθοδος περιλαμβανει μονο τσιμπημα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
GOMI είπε:
Επίσης, όλο αυτό δεν το κάνουμε για αιμάτωση, αλλά για να μαλακώσουμε - διαλύσουμε το σκληρό κολλαγόνο (ίνωση) και να αποσυμφορίσουμε τους υπερτροφικούς αδένες από το σμήγμα. Αν αυτό μπορεί να δουλεύει ως προς αυτή τη κατεύθυνση έστω και λίγο, αλλάξει όπως αναφέρεις και η δομή του δέρματος καθώς και το πάχος του. Οπότε με όλα τα παραπάνω η καλύτερη αιμάτωση είναι ένα επακόλουθο και όχι αυτοσκοπός.
Εγώ τουλάχιστον με αυτό το σκεπτικό το κάνω.
οποτε η μεθοδος περιλαμβανει μονο τσιμπημα?

Ναι τσίμπημα με πίεση ταυτόχρονα (και 50 push up την ημέρα στηριζόμενος στα δάχτυλα για να δυναμώσουν7SFGSFA)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Ναι τσίμπημα με πίεση ταυτόχρονα (και 50 push up την ημέρα στηριζόμενος στα δάχτυλα για να δυναμώσουν7SFGSFA)
κατα λαθος κατεληξα στον σωστο τροπο,καταλαβα ακριβως τι χρειαζεται.
τι να τα κανεις τα push ups,πιο χρησιμο ειναι ραχαιοι,γλιτωνεις και προβληματα υγειας :p
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
περιμένουμε τα demo ε...
Εχθές έβαλα πρώτη φορά glycolic acid και το άφησα για μερικές ώρες και ξέβγαλα με νερό το βράδυ. Σήμερα το πρωί κατά το βούρτσισμα γέμισε ο νιπτήρας με νεκρό δέρμα (απολέπιση)
Αν δεν προκαλέσει τριχόπτωση στην πορεία μας βλέπω να κάνουμε δέρμα μωρού παιδιού με όλα αυτά... :m02:
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
κατα λαθος κατεληξα στον σωστο τροπο,καταλαβα ακριβως τι χρειαζεται.
τι να τα κανεις τα push ups,πιο χρησιμο ειναι ραχαιοι,γλιτωνεις και προβληματα υγειας :p

Τώρα στα γεράματα μάθε γέρο γράμματα :grandpa:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
pithikas είπε:
GOMI είπε:
. Στον τομέα τριχόπτωσης δεν μπορώ να κρίνω γιατί την έχω ξεχάσει εδώ και περίπου 2 χρόνια, αλλά σε όλα τα άλλα κάνει θαύματα.

Gomi πως το εχεις καταφερει αυτο?

"Κακοποιώντας" όπως έχω αναφέρει κατά καιρούς το δέρμα μου με κάθε τρόπο, βούρτσισμα, ρολλερ, μασάζ, stretching και τους τελευταίους μήνες με κάποια συγκεκριμένη διατροφή που έχω ποστάρει εδώ

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-8742.html

Παρόλο αυτά, η καλυτέρευση είχε έρθει πολύ νωρίτερα από την εν λόγω διατροφή.
Ένας άλλος ανεπιβεβαίωτος βέβαια παράγοντας, είναι ότι επειδή χρησιμοποιούσα μινοξ για πολλά χρόνια ( 18 ) ίσως τελικά από ένα σημείο και μετά έκανε κακό και η διακοπή της ήταν κάτι θετικό για μένα.
Επίσης έχω κόψει τα γαλακτοκομικά για πάνω από 1 χρόνο.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αν καταλαβα καλα θελουμε αυτην την κινηση και οχι απλα μασαζ.
διορθωστε με αν κανω λαθος
http://www.youtube.com/watch?v=-0sNYhpevoU&feature=youtu.be
 

gianniskritikos2

Active Member
ναι εγω αυτο κανω αλλα ποιο εντωνα.. πιεζω ποιο πολι τ δερμα και σηκωνεται και το κανω με τα 2 χερια σε ενα σημειο γιατι απλα με το 1 χερι δεν μαζευει τελειως το δερμα σε ολα τα σημεια στα πλαγια μαζευει με το 1
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
ναι εγω αυτο κανω αλλα ποιο εντωνα.. πιεζω ποιο πολι τ δερμα και σηκωνεται και το κανω με τα 2 χερια σε ενα σημειο γιατι απλα με το 1 χερι δεν μαζευει τελειως το δερμα σε ολα τα σημεια στα πλαγια μαζευει με το 1

εννοεις πιεζεις με τα δυο χερια για να πετυχεις το διπλωμα του δερματος?
γιατι πιο μεσα απο τους κροταφους με το ενα χερι δεν μπορεις να το διπλωσεις σε εμενα
 

mikipitri

Member
είμαι στην τρίτη εβδομάδα με μασάζ και ενώ έχει μειωθει αρκετά η λιπαρότητα (όταν λουζόμουν το πρωί μέσα σε μία ώρα είχα λαδίλα αλλά τώρα κρατάει μέχρι το βράδυ και νιώθω καθαρός), παρόλα αυτά έχει αυξηθεί τρελά η τριχόπτωση!!!
μιλάμε για 150-200 τρίχες ημερησίως... με το που τα ακουμπήσω μου μένουν τρίχες στα χέρια!!! και μετά θυμίζω κάποιον φίλο από εδώ μέσα που βάραγε το ντουλαπάκι του μπανιου. λέτε να μην κάνει καλό σε όλους τελικά ή είναι κάποιο shedding ή εποχιακή τριχόπτωση???
 

gianniskritikos2

Active Member
ναι καπα ακριβως και εμενα μεσα απο κροταφους δεν γινεται ετσι βαζω τα δυο χερια και μαλιστα το κανω με 3 διαφορετικους τροπους ο ενας πιανω τους κροταφουςμου με τα 2 χερια και πιεζω ολο το τριχοτο διλαδει ενωνο τα δυο χερια και ετσι το δερμα μαζευεται το κανω αυτο 5 φορες γινετε και με το ενα χερι αυτο αμα το σκεφτεις δηλαδει ααυτο το κανω σαν ζεσταμα του δερματος μετα αρχιζω στα πλαγια τα τσιμπιματα για να αρχισει η αιματωση μετα επανω και τα τσιμπιματα τα κανω πλαγια αλλα και καθετα... κανω 5 πλαγια και 5 καθετα τσιμπιματα σε καθε σημειο πριν απο αυτα χαλαρο βουρτσιμα αφου τελειωσω τα 5ρια κανω αλλο 1 απο το ζεσταμα που ειπα πριν με τα 2 χερια που μαζευει ολο το δερμα 3 φορες οχι 5 αυτη τη φορα και μετα κανω αλλη μια φορα τσιμπιματα καθετα και αφου τελειωσω περναω 3-4 φορες την βουτσα απο πανο και τελος


τα τσιμπιματα εκει που δεν γινονται με το ενα χερι τα κανω με τα 2
 
Μπλουζα