Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 2552 grafts, 24-25/8/2015

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και μιας και έχουν φύγει σχεδόν όλα τα "λέπια" είναι ευκαιρία με 100% graft survival rate να δούμε λίγο το design πριν χάσω τις τριχούλες μου....

FORUM16.jpg

Το κόκκινο που βλέπουμε είναι μέρος του forelock. Ειδικά στην αρχή του και στα όρια του hairline πλην της αυξημένης πυκνότητας το έχει πουσάρει και με 3, 4τριχα. Ο λόγος φαίνεται παρακάτω...

FORUM15.jpg

Για να δώσεις την αίσθηση όγκου ιδιαίτερα στο κέντρο της hairline (όταν κάποιος σε κοιτάει από μπροστά τα μάτια του πέφτουν κατευθείαν στο κέντρο του κεφαλιού σου) πέραν της πυκνότητας στο φύτεμα θες και δέντρα (τρίχες) με πολλά κλαδιά (3-4τριχα). Δάσος με κυπαρισσάκια δεν γίνεται...Έτσι δημιουργείς στον ορίζοντα μια συμπαγή οριογραμμή (δες ανωτέρω σχήμα) που μπλοκάρει το φως και δίνεις την αίσθηση περισσότερου όγκου από αυτόν που υπάρχει από πίσω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Νικολας νικ

Well-Known Member
ωραιες εικονες cvial! πολυ εξυπνη η τοποθετηση των γκραφτς, η τελευταια φωτο που καθαρισες δειχνει ομορφα, αντε ακομη μια μερα υπομονη και επιστρεφεις στη ρουτινα σου, το δυσκολο περασε....και μια ερωτηση: το salt and pepper μαλλι για ποιο λογο ειναι καλο ? δίνει ψευδαισθηση πυκνότητας? Οσον αφορα την παρουσιαση της μεταμοσχευσης... χαρη στην υπομονη σου μαθαμε πολλα....αναβαθμιζεται το φορουμ !
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γενικά ότι δεν δημιουργεί μεγάλη αντίθεση με το δέρμα προσφέρει καλύτερη ψευδαίσθηση κάλυψης. Π.χ μαύρο μαλλί σε άσπρο δέρμα είναι το χειρότερο. Το salt & pepper από την άλλη τραβάει το μάτι σου στην αντίθεση του άσπρου-μαύρου της τρίχας οπότε δεν παρατηρείς το δέρμα αλλά την τρίχα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάμε να δούμε και τον σχεδιασμό της δότριας σε σχέση με τις παρατηρήσεις που έχουμε κάνει και στην περίπτωση του Δημήτρη.
donor4.jpg
Η περιοχή 1 είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος zone C όπου είναι εμφανής η αραίωση (έχω όμως αρκετά τριχοθυλάκια) και προφανώς την άφησε έξω. Επίσης άφησε έξω και την περιοχή 2 οπού εκεί παρότι έχω πολύ καλή πυκνότητα, επειδή σε μερικά σημεία της (πίσω) έχω αραίωση η οποία όμως καλύπτεται σε μεγάλο ποσοστό όταν το μαλλί μακραίνει, για να είναι σίγουρος και να μην ρισκάρει ακόμα και μελλοντικά (και μην ξεχνάμε είμαι 50 και δεν χάνω μαλλί εδώ και 5 χρόνια) την απέκλεισε και αυτή.
donor1.jpg

Παρατηρούμε το πίσω μέρος της δότριας (safe zone)
donor2.jpg

donor3.jpg

και πως εκτείνεται στα πλάγια. Από όλη αυτή την πολύ μεγάλη περιοχή πήρε 2552 για να μην την επιβαρύνει και να είναι μικρότερο το σοκ και πιο ομοιογενής η αναγέννησή της. Στο πλάγιο μέρος και πάνω από τα αυτιά φαίνεται η αραίωση (από μικρή ηλικία σταθεροποιημένη) που έχω οπότε και από εκεί άφησε απόσταση ασφαλείας. Να πω και κάτι για την εκτίμηση της δότριας. Ο καλύτερος τρόπος σε μη ξυρισμένο κεφάλι είναι κόβοντας τρίχες (το έκανε ο Koray) και βλέποντας τον λόγο anagen/telogen. Αν είναι περίπου ή κάτω από 10% η περιοχή είναι ΟΚ, από 10-25% έχει αργή ή σταθεροποιημένη ανάπτυξη διάχυτης αραίωση (περίπτωση πλάγιων δικών μου 15%), πάνω από 25% ραγδαία ανάπτυξη αραίωσης. Φυσικά αυτό από έναν πολύ έμπειρο γιατρό μπορεί να γίνει και με το μάτι σε ξυρισμένο κεφάλι βλέποντας το ποσοστό των τριχών που έχουν αρχίσει να φθίνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Kαι το healing της δότριας σήμερα 10η :) μέρα. Το μαλλί δεν είναι πάνω από 2-3mm. Η διαφορά στην ανάπτυξη σε μερικές περιοχές οφείλεται στο όχι 100% ξύρισμα στη μη safe zone. Στην πίσω πλευρά είναι εμφανή 2-3 σημεία perifollicular redness (περιτριχοθυλιακή ερυθρότητα o_O στα Ελληνικά?), διαδικασία που ακολουθεί το δέρμα για να γιατρευτεί.

donor6.jpg


donor5.jpg


perifolicullar redness.jpg
 

Zeus30

New Member
Καλησπέρα παιδιά και από μένα. Επειδή είστε πολύ ψαγμένοι εδώ μέσα με τις εμφυτευσεις, ήθελα να ρώτησω όσους έχουν κάνει επιτυχημενη μεταμόσχυεση αν νιώθουν ότι κάποιοι τους κοιτάνε στο μαλλί όταν τους μιλάνε. Εχω κάνει δύο επιτηχυμένες μεταμοσχεύσεις σε πολύ γνωστό γιατρό (όχι ελλάδα ή κύπρο) μόνο στους κροτάφους, αλλά παρόλα αυτά κάποιες φορές έχω πιάσει κάποιους (που δεν με ήξεραν πριν τη μεταμόσχευση) να με κοιτούν στο μαλλί.
 

Zeus30

New Member
Θα βάλω και photo. αλλά γενικά μιλώντας υπάρχει περίπτωση μια καλή μεταμόσχευση να είναι εμφανής σε κάποιους;
 

Zeus30

New Member
Εδώ είναι μια photo του ενός κροτάφου: https://imageshack.com/i/pdXyz8C4j Την δεύτερη εμφύτευση την έκανα τελη Φεβρουαρίου επομένως δίνει ακόμα. Και οι δύο έγιναν Καναδά. Θα ανοίξω νήμα πιο μετά για να μην χαλάω το νήμα σου.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιο πολύ έχει αξία μια πιο πλάγια ή μπροστινή πανοραμική για να δούμε πως έχει δέσει με τα υφιστάμενα...Αυτή είναι πολύ κοντινή...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
φιλε αυτό που λες μπορει να συμβαίνει σε περίπτωση που αυτά τα άτομα γνωρίζουν και οι ίδιοι απο μμ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητοί "συμφορουμίτες" το δεκαήμερο πέρασε, το κεφάλι καθάρισε και πλέον από αύριο αρχίζει βαρύ πρόγραμμα ταξιδιών. Σας ευχαριστώ που ανεχτήκατε τα "σεντόνια" μου και επίσης σας ευχαριστώ για τις ευχές σας....Από δω και πέρα θα ποστάρω φώτο ανά διαστήματα για να βλέπετε την πορεία της μμ....
 

Zeus30

New Member
CVIAL Θα ανοίξω νήμα πιο μετά με photos για να μην χαλάω το δικό σου φίλε.
Flosk αυτό ακριβώς είναι που φοβάμαι. ότι οι φαλακροί λίγο-πολύ καταλαβαίνουν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
CVIAL Θα ανοίξω νήμα πιο μετά με photos για να μην χαλάω το δικό σου φίλε.
Flosk αυτό ακριβώς είναι που φοβάμαι. ότι οι φαλακροί λίγο-πολύ καταλαβαίνουν.

Δεν νομίζω ότι όλοι οι φαλακροί ξέρουν από μμ τόσο καλά...Εν πάσει περιπτώσει μόλις ανοίξεις νήμα και βάλεις φώτο θα σου πούμε...
 

Flosk

Well-Known Member
Ίσως επειδή εχεις πολύ άσπρο δέρμα και πολύ μαύρο μαλλί να μπορει απλά κάποιος να διαπιστώνει ότι είσαι αραιός.. Στον Ραχαλ την έκανες ή στον Χασσον;
 

Zeus30

New Member
Δεν είπα ''όλοι'', είπα ''λίγο-πολύ''. Πιστεύω ότι οι μπασμένοι στα σχετικά άνδρες με τριχόπτωση, ειδικά οι νεαρής ηλικίας, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να καταλαβαίνουν
 

Flosk

Well-Known Member
Μη σε νοιάζουν οι καραφλοι.. Αυτοί θα σε ζηλεύουν κιόλας ακόμα και αν καταλαβαίνουν. Εχεις πολύ μαλλί στο κεφάλι σου άλλωστε. Να σε νοιάζουν οι άλλοι.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως είπε και ο flosk υπάρχει "transparency" λόγω αντίθεσης δέρματος - μαλλιού εγώ θα έλεγα και σχετικά λεπτής και ίσιας τρίχας (σου είπαν διάμετρο τρίχας?). Αν όμως είναι έτσι όλη η hairline σου υπάρχει φυσικότητα. Αν δεν είναι και αυτό παρουσιάζεται μόνο στα μεταμοσχευμένα τότε τραβάει το μάτι...
 

Δημητρης38

Active Member
Νομίζω ότι 2500 graft με την μία σε αυτή την hairline (όπως φαίνεται από τις φώτο - βέβαια μια με ξυρισμένο κεφάλι πριν την μμ θα διαφώτιζε περισσότερο) και σε αυτή την ηλικία είναι ρίσκο αφού με μη σταθεροποιημένη τριχόπτωση το shock loss με τέτοιο dense packing είναι μεγάλο ιδιαίτερα σε τρίχες που έχουν αρχίσει και φθίνουν...

Cvial να σε ρωτησω κατι ?
Απο τις φωτογραφιες της ληπτριας που εχεις βγαλει και καποιες απο αυτες εχεις ποσταρει και στο προσωπικο σου νημα... μπορεις να υπολογισεις εαν τα grafts που σου τοποθετησε ο Λορετζο (2.500) ειναι και αυτα που εχεις πληρωσει ? Εννοω να δεις εαν πραγματικα σου τοποθετησε τον αριθμο που σου ειπε ?
 
Μπλουζα