Cvial, dr. jose lorenzo, fue, 2552 grafts, 24-25/8/2015

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poseidonas77

Well-Known Member
μακαρι αγιε λαυρεντιε!!! αυτα τα φαρμακα περιμενουμε και εμεις!!!!
@αρα ισχυει οτι απο τα 50 και μετα σταθεροποιειται οριστικα η αα..το ειχα διαβασει σε μια συνετευξη μιας δερματολογου η οποια μαλιστα εκανε και μμ...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
μακαρι αγιε λαυρεντιε!!! αυτα τα φαρμακα περιμενουμε και εμεις!!!!
@αρα ισχυει οτι απο τα 50 και μετα σταθεροποιειται οριστικα η αα..το ειχα διαβασει σε μια συνετευξη μιας δερματολογου η οποια μαλιστα εκανε και μμ...
Πάντα μιλάς με πιθανότητες και στατιστικές. Στους περισσότερους ναι. Εγώ ας πούμε από 45 έως 50 έχω χάσει ελάχιστα έως καθόλου.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Πολυ καλο μπραβο,πολυ καλη παρουσιαση!!!Καλη φυτρωση αδερφε.
Ολα δειχνουν τελεια!!!!
 

aeratos28

Just aeratos
Συμφωνώ σε αυτό που λες ότι ή φτηνια τρώει τον παρά..γενικά έτσι πραττω και εγω σε όλους τους τομείς και δεν κόβω από πουθενά άλλου για να κάνω κάτι άλλο..απλά επειδή "safe" δεν είναι κανένας όπως ξέρουμε όλοι,και τέτοιες εμφυτεύσεις με τόσα grafts έχουν πάντα το ρίσκο τους,προσωπική μου άποψη θα ήταν μια αρκετά μικρότερη επέμβαση,ίσως τα μισά,να δεις πως θα πας,γιατί οκ φοβερός είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις,και να μπεις μετά για μια με 3000 grafts εφόσον είσαι 1000% σίγουρος και να λύσεις το θέμα σου..γιατί σε ενδεχόμενο που δεν έχεις το αποτέλεσμα που θες(εύχομαι να μην συμβεί αυτό) τότε πάνε τζάμπα και τα λεφτά που μαζέψες κόβωντας από αλλά πράγματα..γιατι τεραστιες διαφορες δεν νομιζω να εχεις απο οτι αν πηγαινες κυπρο πχ,εχουμε δει και εκει πολυ δυνατες δουλειες και με μεγαλες πυκνοτητες ιδιες ισως και μεγαλυτερες απο την δικη σου και με τα μισα λεφτα..δεν σημαινει οτι αξιζει το 100% ολα οσα ζηταει..παντως σίγουρα έκανες ότι καλύτερο μπορούσες για τον εαυτό σου αλλά αυτό θα φανεί και στο τέλος εκ του αποτελεσματος..καλή συνέχεια να έχεις και παλι
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα με τα μισά δεν θα τελείωνα ούτε την hairline, δεν είχε νόημα. Τα 2500 είναι το σωστό νούμερο όταν χρειάζεσαι 4500 γιατί η δική μου δότρια κάθε φορά μπορεί να δώσει max 2500 οπότε αν έκανα 1250, τα μισά που λες, έπρεπε να κάνω άλλες 2 συνεδρίες. Εξάλλου δεν σημαίνει ότι αν πάει καλά η πρώτη θα πάνε καλά και οι άλλες, το ατύχημα (έξω από εμάς) μπορεί να συμβεί οποτεδήποτε. Για μένα η πυκνότητα είναι κάτι σχετικό και μόνο μια παράμετρος στην εξίσωση. Τα 55 graft/cm2 για hairline ήταν δικιά μου επιλογή με την οποία συμφώνησε απολύτως και ο Lorenzo αφού παίζει ρόλο η διάμετρος της τρίχας, το σγουρό και ασπρόμαυρο μαλλί. Έχοντας όλα αυτά τα καλά χαρακτηριστικά τα 55 ισοδυναμούν με 60-65 (ίσως και παραπάνω) για κάποιον που έχει μέτριο πάχος τρίχας και ίσιο, μαύρο μαλλί. Από την άλλη είναι γνωστό ότι oi υπερβολικές πυκνότητες έχουν μεγαλύτερο ρίσκο επιβίωσης οπότε το 55 δεν ήταν αυθαίρετο, είναι παραμετροποιημένο για την δική μου περίπτωση με γνώμονα και το "safety".

Δεν ξέρω αν αξίζει το 100% από αυτό που ζητάει και σίγουρα η επιλογή του δεν ήταν για value for money αλλά για το top. Αν αποφάσιζα για value for money θα πήγαινα στον Koray, όπως είχα σχεδιάσει αρχικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gkast

Active Member
Συμφωνώ σε αυτό που λες ότι ή φτηνια τρώει τον παρά..γενικά έτσι πραττω και εγω σε όλους τους τομείς και δεν κόβω από πουθενά άλλου για να κάνω κάτι άλλο..απλά επειδή "safe" δεν είναι κανένας όπως ξέρουμε όλοι,και τέτοιες εμφυτεύσεις με τόσα grafts έχουν πάντα το ρίσκο τους,προσωπική μου άποψη θα ήταν μια αρκετά μικρότερη επέμβαση,ίσως τα μισά,να δεις πως θα πας,γιατί οκ φοβερός είναι αλλά ποτέ δεν ξέρεις,και να μπεις μετά για μια με 3000 grafts εφόσον είσαι 1000% σίγουρος και να λύσεις το θέμα σου..γιατί σε ενδεχόμενο που δεν έχεις το αποτέλεσμα που θες(εύχομαι να μην συμβεί αυτό) τότε πάνε τζάμπα και τα λεφτά που μαζέψες κόβωντας από αλλά πράγματα..γιατι τεραστιες διαφορες δεν νομιζω να εχεις απο οτι αν πηγαινες κυπρο πχ,εχουμε δει και εκει πολυ δυνατες δουλειες και με μεγαλες πυκνοτητες ιδιες ισως και μεγαλυτερες απο την δικη σου και με τα μισα λεφτα..δεν σημαινει οτι αξιζει το 100% ολα οσα ζηταει..παντως σίγουρα έκανες ότι καλύτερο μπορούσες για τον εαυτό σου αλλά αυτό θα φανεί και στο τέλος εκ του αποτελεσματος..καλή συνέχεια να έχεις και παλι
Άσε μας ρε παληκαρι μου είχε τα λεφτά και πήγε ...τι θες να μας πεις δηλαδή οτι ο Lorenzo μπορει να συγκριθεί με Κύπρο και Ελλάδα .....
Έλα να ειμασται σοβαροί Λιγάκι είχαμε ένα μέλος του φόρουμ που πήγε σε κορυφαίο γιατρό και θέλουμε να μάθουμε τα πάντα .....
 

Δημητρης38

Active Member
μακαρι αγιε λαυρεντιε!!! αυτα τα φαρμακα περιμενουμε και εμεις!!!!
@αρα ισχυει οτι απο τα 50 και μετα σταθεροποιειται οριστικα η αα..το ειχα διαβασει σε μια συνετευξη μιας δερματολογου η οποια μαλιστα εκανε και μμ...

Δεν ισχυει και στο γραφω τεκμηριωμενα !!!
Αυτο που του ειπε οτι η τριχοπτωση του εχει σταθεροποιηθει ειναι μεγαλη πατατα !!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και μιας και μιλάμε για πυκνότητες παρακάτω είναι η ανάλυση (σχήμα 1) που είχα κάνει και του την έδειξα στο consultation τον Ιούνιο. Παραδόξως όταν τελειώσαμε με το design του hairline και τον ρώτησα πως θα κινηθούμε μου την ζήτησε. Σηκώθηκα από την "κλίνη του Προκρούστη", πήγα στο ντουλάπι που είχα ρούχα και χαρτιά και του την έδωσα. Μου είπε ότι θα κάνουμε ακριβώς ότι έχεις σχεδιάσει και την κόλλησε κάτω από τον πίνακα με τα στατιστικά μου (φαίνεται στο βίντεο - 1:01).

Έτσι λοιπόν στην Zone A έβαλε 55graft/cm2 και στην Β 45graft/cm2. Εγώ είχα υπολογίσει και για τις 2 ζώνες 1485+1530=3015 και με δεδομένο ότι καλύψαμε γύρω στα 2/3 της Β (κόκκινη καμπύλη στο σχήμα 1), θα χρειαζόμουν 2505 σύμφωνα με τα δικά μου και μπήκαν 2552, σχεδόν ταυτόσημα.

ащкгь1.jpg

ΣΧΗΜΑ 1
forum2.jpg

ΣΧΗΜΑ 2
forum3.jpg


Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τα στατιστικά μου, όπου φαίνεται και το μεγάλο ποσοστό (υγιών) μονότριχων (24% ενώ το κανονικό είναι γύρω στο 20%) κάτι που τον οδήγησε να σταματήσει στα 2552 και να μην κινηθεί λίγο παραπάνω.

Χρήσιμο είναι επίσης να αναλύσω και την πυκνότητα με όρους τρίχας και όχι graft. O σωστός φυσικός σχεδιασμός απαιτεί ο αριθμός των τριχών (οχι graft) να αυξάνεται όσο προχωράμε προς τα πίσω ενώ τα graft να μειώνονται. Έτσι λοιπόν στην Α είχα υπολογίσει 92h/cm2 (33% - 1Η, 67% - 2Η) άρα θα χρειαζόμασταν 0,33χ1485=490 μονότριχα και 0,67χ1485=995 δίτριχα που όπως φαίνεται από το Σχήμα 2 (ειδικά για τα μονότριχα) τα βρήκαμε. Επειδή είχαμε λίγο περισότερα μονοτριχα θεωρώ ότι μάλλον καταλήξαμε στο 40%-60% που μας δίνει περίπου 88h/cm2 πολύ κοντά στο δικό μου 92.

Για την Ζώνη Β είχα υπολογίσει 113h/cm2 με 50% - 2h = 1530x0,5χ0,67 (αφού καλύψαμε τα 2/3) = 513 δίτριχα που τα είχαμε (1531-995 στην Α=536) και 513 τριτριχα που δεν τα είχαμε (383+19-4h=408) κάτι που σημαίνει ότι πήγαμε 60%-2h, 40%-3h άρα 108h/cm2 κοντά στο δικό μου. Το forelock που είναι και το σημαντικότερο κομμάτι της Β το τουμπάνιασε.

Εδώ πρέπει να καταλάβετε και γιατί δεν πήγαμε παρακάτω. Με την λογική ότι εξαντλήσαμε τα διαθέσιμα τριτριχα (αλλιώς αρχίζει ο κίνδυνος της δότριας) η φύτευση παραπάνω περιοχής θα απαιτούσε δυσανάλογο αριθμό graft για να ακολουθηθεί η λογική της αυξανόμενης πυκνότητας οπότε δεν είχε και νόημα.

Να αναφέρω ότι την επόμενη μέρα στο λούσιμο μετρήσαμε την πυκνότητα στο hairline με το ειδικό μηχάνημα και όντως ήταν από 53 έως 54 graft/cm2

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ THREAD.....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΤΟΝ STRIPAR ΓΙΑΤΙ ΤΑ POST ΤΟΥ ΣΤΟ THREAD "ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ" ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΝΑ ΕΜΒΑΘΥΝΩ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΗΜΕΡΑ "ΓΑΖΩΜΕΝΟΣ" ΚΑΙ "ΕΣΩΚΛΕΙΣΤΟΣ"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημητρης38

Active Member
Δημήτρη, είσαι άνω των 50?

Oχι δεν ειμαι ανω των 50, αλλα εχω δει αραιωση, σχηματισμο norwood, γυαλισμα σε 7αρι norwood απο 3αρι, σε ανθρωπους, συγγενεις, φιλους ακομα και γνωστους (καλλιτεχνες παρουσιαστες ηθοποιους) που μπορω να σου αναφερω - ηλικιας ανω των 50 και των 60.

Δεν ειμαι μικρος και το norwood μου σχηματιστηκε σε μεγαλη ηλικια πριν 3 χρονια με επιθετικη μορφη τριχοπτωσης.
Στα 35 ημουν nw2.

Επισης με εναν σοβαρο γιατρο αν μιλησεις και τον ρωτησεις αν μπορει καποιος να χασει τα μαλλια του σε ηλικια ανω των 50 δεν υπαρχει περιπτωση να σου απαντησει με βεβαιοτητα "οχι" και μου κανει τεραστια εντυπωση η απαντηση που σου εδωσε ο λορετζο εκτος και αν εχει ελεγξει το γενεαλογικό σου δεντρο ή αν εχει μαντικες ικανοτητες.
Η σωστη απαντηση ειναι οτι δεν μπορει να ξερει ισως να εχει σταθεροποιηθει ισως και οχι.. μονο ο χρονος μπορει να το φανερωσει.

Αντιλαμβανομαι οτι νοιωθεις την αναγκη να υποστηριξεις τον Γιατρο που σε ανελαβε, τον πιστευεις γιαυτο αλλωστε και τον επελεξες, οποτε οπως καταλαβαινεις δεν θελω να ερθω σε προσωπικη αντιπαραθεση μαζι σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δημήτρη, δεν έχω ανάγκη να υπερασπιστώ τον γιατρό ούτε και να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου ιδιαίτερα για ένα απλό και ελάσσονος σημασίας θέμα. Θα ήταν παιδικό εκ μέρους μου. Αν παρατήρησες την απάντησή μου στον Poseidona παρόλο που αυτός εξέφρασε την βεβαιότητα ( ο Poseidonas) εγώ του απάντησα με πιθανότητες και ότι στατιστικά στους περισσότερους μετά τα 50 η τριχόπτωση σταθεροποιείται αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους. Όλα αυτά που λες μπορεί να ισχύσουν αλλά δεν είναι ο κανόνας. Τώρα για τον Lorenzo. Ναι, μελέτησε το γενεαλογικό μου δέντρο αφού είχα μαζί μου φωτογραφίες δικές μου ανά 5ετιά από 20-50, όπως επίσης φώτο πατέρα, μητέρας, αδελφών, παππούδων από διάφορες ηλικίες και ποτέ δεν είπε (ούτε εγώ) με βεβαιότητα αλλά με αυξημένη πιθανότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Αν είχες δει γενικά τι είπα φιλε δεν θα ελεγες ότι ειπες..συγκρινα τον lorenzo με Κύπρο και ελλαδα??που το ειδες αυτό το έργο?είπα ότι είναι ο κορυφαίος ίσως που υπάρχει.αλλα τα λεφτά που ζητάει είναι υπερβολικά,αυτό και μόνο..τπτ άλλο!υπάρχουν αποτελέσματα του στο νετ που δείχνουν τις δουλειές του.ίσως είναι οι καλύτερες που υπαρχουν,αλλά μην τον κάνουμε θεό,άνθρωπος είναι και έχει βγάλει και αποτυχίες..ξέρω θα πεις είναι περισσότερα τα επιτυχημένα..οκ!και που το ξέρεις?? ή διαφήμιση παρέα με το μεγάλο ταλέντο του τον έφτασαν εκεί που ειναι..απλά πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερες οι τιμές και οι δικές του αλλά και γενικά όλων..και μην τρελενεστε,δεν είναι αγγειοχειρουργος ή καρδιοχειρουργός,ή μεταμόσχευση μαλλιών είναι ή πιο εύκολη (χειρουργική) πράξη,με την fue πλέον δεν είναι και τόσο χειρουργική και αμοιβεται καλύτερα και από εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς..το αν είχε λεφτά και πηγε,καλά έκανε ο άνθρωπος και πήγε gkast..δεν με ενδιαφέρει αυτό,εγώ απλά την γνώμη μου είπα,δεν θεωρώ ότι είπα κάτι κακο
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν θα έλεγα ότι πολυδιαφημίζεται, μάλλον το αντίθετο. Είναι χαμηλών τόνων και δεν τον ενδιαφέρει η δημοσιότητα, το μόνο που κάνει είναι να ποστάρει δουλειές του (κυρίως βίντεο) στο net. Το site του είναι παλιομοδίτικο. Ούτε τα φόρουμ τον ενδιαφέρουν και μου το δήλωσε σαφώς τον Ιούνιο. Ο Kοray με ρώτησε αν ανήκω σε φόρουμ όταν τον είδα, αυτός ούτε που ασχολήθηκε. Είναι αντικομφορμιστής και φαίνεται από το στυλ και την συμπεριφορά του. Για τις τιμές δεν έχεις άδικο αλλά τώρα που το αναφέρεις είχα πάει και Κυπρο και ήθελαν 3,5€/graft. Για 4500 graft θα μου ερχόταν 15,750 σε αυτόν 16,250, δεν είναι δα και τόσο μεγάλη διαφορά...
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
σε αυτό έχεις δίκιο όσον αφορά για forum..και καλά κάνει,όντως είναι πολύ σοβαρός έχω συζητήσει και εγώ μαζί του από κοντά και έχω να πω τα καλύτερα..αλλά το φόρουμ πιστεύω είναι υπό,σε σχέση με τα βίντεο στο νετ για ένα λόγο..οι περισσότεροι που κάνουν μεταμόσχευση είναι άνθρωποι που ούτε καν ξέρουν τα φόρουμ..ούτε είναι τόσο ψαγμενοι όσο άλλοι που το ψάχνουν χρόνια και με θεραπείες..θα μπουν στο νετ,θα δουν βίντεο,θα ρωτήσουν απλά και πάνε και τις κάνουν..αυτοι οι ανθρωποι ειναι ο στοχος ολων των κλινικων-γιατρων..σε δικιες μας εταιρίες εδώ αλλά και παντου μην έχουμε ξενομανία και ότι κάνουν έξω είναι το άριστο και εμείς εδώ δεν ξέρουμε,γιατί είναι μεγάλο λάθος αυτό,υπάρχουν τραγικά αποτελέσματα..αυτός είναι άριστος στη δουλειά του και δεν παίζει με το κεφάλι του καθενος..κάνει ότι καλύτερο μπορεί!ελπίζω να έχεις καταλάβει τον τρόπο μου και τι θέλω να πω ώστε να μην με εχεις παρεξηγησει..φιλικα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί να σε παρεξηγήσω, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Εξάλλου και αυτός, όταν τον πρωτοείδα μου είπε γελώντας ότι είμαι άνθρωπος της DHI με την έννοια ότι εκεί είδε πριν 12-13 χρόνια την πρώτη μεταμόσχευση FUE
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φυσικά όχι, απλά ήθελα να συμφωνήσω με αυτά που είπες για την ξενομανία και να δώσω το παράδειγμα της πρωτοπορίας της δικιάς μας εταιρίας (εκείνη την εποχή) μέσω αυτού του παραδείγματος....
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
χαχα κατάλαβα οκ..κοιτα για πρωτοπορία ίσως,αλλά μετά από 10 και βάλε χρόνια ποια ή εξέλιξη εδώ?όχι και τόσο ιδιαίτερη οσο θα επρεπε..κανονικα ο lorenzo θα επρεπε να ηταν ελληνας και να ειχαμε στην ελλαδα αυτα τα αποτελεσματα..οχι να ψαχνουμε τα παντα και ολους..ενώ ο lorenzo απο θεμα εξελιξης ίσως στην κορυφή παγκοσμίως..
 

Bouklas

Well-Known Member
CVIAL εύχομαι κάθε επιτυχία, να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς!

Θα σταθώ μόνο σε κάτι που μου έκανε εντύπωση. Μου φαίνεται παράξενο ότι στην Κύπρο θα σε χρέωναν τόσο πολύ, 3.5 ευρώ/graft, ειδικά σε σένα που θα έβαζες 4,500. Από όσο ξέρω τα τελευταία χρονια χρεώνουν μάξιμουμ 3 και μίνιμουμ 2.5 ευρώ, κάποιοι έχουν κάνει και κάτω από τα 2.5.
 
Μπλουζα