Corfu rider, fue, λιόσης, 2200 grafts, 18-19/11/2015

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το μεγάλο πρόβλημα της motorized που σιγουρα δεν συγκρίνεται με την manual σε καμμία περίπτωση ειναι 1. Η έλλειψη αίσθησης λόγω βάρους του εργαλείου, 2. Οι στροφές περιστροφής (swift rotation) που αποτρέπει μικρό κινήσεις και μικρό ρυθμίσεις. Το μέγεθος του punch ειναι ρυθμιζόμενο (θα μπορουςε να ειναι και μικρό) αλλα όπως είπε και ο STRIPAR τείνει να ειναι μεγάλο λόγω ακριβώς των παραπάνω λόγων και έλλειψης καλής αίσθησης.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Δλδ δε παίζει να βγάζουν με ένα εργαλείο πχ 0,75 πρώτα μονοτριχα...μετά με ένα άλλο 0,9μόνο 2τριχα και τέλος με 1mm τα 3 τρίχα...? Το αποκλείουμε αυτό?
Επειδή όμως χρησιμοποιούν ΕΝΑ εργαλείο , ενα πολύ μεγαλύτερο εργαλείο εξαγωγής απο ότι το Caliber του μονότριχου
 

andy.k

Active member
Και αν τα βγάζουν όλα πχ με 1mm, αυτό μετά δε δυσκολεύει τον καθαρισμό τους από τους γύρω ιστούς ώστε να μπουν στη ληπτρια με μικρότερο pen? Γτ οκ η τοποθέτηση σίγουρα γίνεται με διάφορα μεγέθη pen...όχι μόνο με ένα που αντιστοιχεί στα πολυτριχα...αλλιώς δε θα είχαν στην κλινική 2-3 μεγέθη θα είχαν μόνο 1mm ...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Andy, επι της αρχής στο motorized μπορεις να προσαρμόσεις οτι punch θες. Επι της διαδικασίας όμως επειδή εχεις ενα ηλεκτρικό μηχάνημα που περιστρέφεται με πολλές στροφές, σκέψου το όπως στον οδοντίατρο, ειναι εξαιρετικά δύσκολο να κανείς τέτοιες μικρό ρυθμίσεις γιατι κινδυνεύεις να εχεις πολλά transection , πιθανώς κάποιοι πολύ καλοί γιατροί στο εξωτερικό που κάνουν και motorized να το κάνουν. Η μάζα όμως (που δεν την πολύ νοιάζει το πως θα φαίνεται η δότρια σου) για να αυξήσει το yield σιγουρα χρησιμοποιεί μεγάλη διάμετρο. Προσωπικά αν με ενδιέφερε πολύ κοντό κούρεμα ούτε καν θα ασχολιόμουν με motorized.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

andy.k

Active member
Cvial το κοντό με ενδιαφερει μόνο αν δε πετύχει ή μμ οπότε εκεί πάμε σε γλομποκουρεμα που θα είναι εμφανή τα dots ανεξαρτήτως διαμέτρου εργαλείου εξαγωγής...απλά υποθέτω και στη manual fue κάποια από τα dots(αυτά που αντιστοιχούν σε σημεία που εξήχθησαν 3+τρίχα) θα είναι αντίστοιχης διαμέτρου με της motorized, αφού κ εκεί θα απαιτειται μεγάλη οπή για να βγει το graft...απλά στη manual θα έχει και μικρότερα dots...αυτό αντιλαμβάνομαι...
 

Stripar

Established Member
Andy Όπως τα λέει ο Cvial είναι...

Αλλο τί θα μπορούσαν να κάνουν και άλλο τί κάνουν!

Δές μία φωτογραφία motorized Fue και πές μου άν διακρίνεις διαφορετικού διαμέτρου dots...

whitedots.jpg


Εχουμε και παρόμοια κρούσματα και απο ελληνικές κλινικές , οι παλιοί θα ξέρουν ποιές...

Βέβαια αυτό θέλει και γενικότερη συζήτηση , με τον γιατρό που θα αποφασίσεις να σου κάνει την Motorized Fue...και άν θα αποφασίσεις να πιστέψεις τί θα σου πεί.

Γιατί όταν θα είσαι στο τραπέζι θα είναι αργά...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα punch έχουν σχέση και με το πάχος της τρίχας όχι μόνο τι graft θα βγάλεις, αν ειναι ισια, σγουρή, κλπ. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, επι της αρχής όμως αν θες το λιγότερο δυνατό "αποτύπωμα" στην δότρια, σήμερα αυτό στο προσφέρει η manual FUE που επι της αρχής ειναι αργή μέθοδος. Η motorized ειναι οικονομικότερη και fast, αρα πρεπει να κανείς κάποιους συμβιβασμούς. Η άποψη μου ειναι οτι μια εξαγωγή της τάξεως των 2500 graft, manual FUE απο καλό γιατρό σε καλή δότρια με μεγάλη διασπορά (πίσω και πλαϊνά) και ασύμμετρο pattern δεν φαίνεται ακόμα και με πολύ κοντό μαλι. Η διαφορά ενός καλού και ενός μετρίου γιατρού δεν ειναι μόνο η καλή φύτρωση αλλα και σε τι κατάσταση αφήνει την δότρια και σε αυτό δεν δίνουμε πολλες φορές την πρέπουσα σημασία...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

gkast

Active Member
Off topic .....συγνώμη ρε παιδιά μια χαρά τα λέτε αλλά δεν αντέχω θα το πω
Στο τέλος ρε Corfu ....θα μας πεις ότι στην κλινική συνάντησες και τον Τσίπρα να του βάζουν βλαστοκύτταρα .....
 

Δημητρης38

Active Member
Μπορει να την βριζετε την dhi (μαζι με εσας και εγω) ... αλλα ο Γιωτης ηταν ο πρωτος στον πλανητη που ξεκινησε επαγγελματικα τις επεμβασεις μεταμοσχευσης μαλλιων απο την εποχη που ζουσε στην Αμερικη.
Στην πορεια εξελιχθηκε, ιδρυσε την κλινικη και ξεκινησανε ολα.
Οι περισσοτεροι απο τους ΜεγαλοΓιατρους περασανε απο την dhi για το αγροτικο τους.
Απλα οι τυποι στο θεμα των αποτελεσματων μεινανε στασιμοι οπως και η bk αν και οι αρχαιοτεροι χρονικα στον χωρο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
stripar αν προς οφελος της βιωσιμοτητας των μοσχευματων (λογω του οτι δεν διαθετουμε ολοι διπλα λεφτα για να μπορεσει να βγαλει τα 2500 μοσχευματα πχ σε δυο συνεδριες χειροκινητα) πρεπει να χρησιμοποιησουν εργαλειο 0,9 οπως λες και οχι 0,75 προτιμω να εχω λιγο μεγαλυτερα dots στη δοτρια και μαλλια μπροστα παρα μικροτερα dots και αραια μαλλια στη ληπτρια λογω του οτι δεν φυτρωσαν πολλα λογω τραυματισμου τους με το μικροτερο εργαλειο. ολα αυτα τα λεμε χωρις φυσικα να ξερουμε τι εργαλειο χρησιμοποιει η καθε κλινικη
 

Stripar

Established Member
stripar αν προς οφελος της βιωσιμοτητας των μοσχευματων (λογω του οτι δεν διαθετουμε ολοι διπλα λεφτα για να μπορεσει να βγαλει τα 2500 μοσχευματα πχ σε δυο συνεδριες χειροκινητα) πρεπει να χρησιμοποιησουν εργαλειο 0,9 οπως λες και οχι 0,75 προτιμω να εχω λιγο μεγαλυτερα dots στη δοτρια και μαλλια μπροστα παρα μικροτερα dots και αραια μαλλια στη ληπτρια λογω του οτι δεν φυτρωσαν πολλα λογω τραυματισμου τους με το μικροτερο εργαλειο. ολα αυτα τα λεμε χωρις φυσικα να ξερουμε τι εργαλειο χρησιμοποιει η καθε κλινικη

Δεκτή η γνώμη σου Δημήτρη...

Εγώ πάλι προτιμώ τις άκρως νοικοκυρεμένες δουλειές δηλ.

Μικρότερα sessions , τον λιγότερα δυνατό τραυματισμό της δότριάς μου (Dots) χρησιμοποιώντας το κατάλληλο Punch για το κατάλληλο graft
ούτε μεγαλύτερο αλλά ούτε και μικρότερο τόσο-όσο & το maximum yield που παίρνεις με τα παραπάνω σε συνδυασμό με ένα πολύ καλό γιατρό.

Σίγουρα θα απαιτηθεί παραπάνω χρόνος & χρήμα , κανείς όμως δεν μετάνιωσε ή δέν θα μετανιώσει κάνοντας το καλύτερο δυνατό για το πρόβλημά του.
Σε αντίθεση με πολλούς που πάνω στον ενθουσιασμό & παρορμητισμό τους κάνουν βεβιασμένες κινήσεις που σε μεγάλο ποσοστό τις μετανιώνουν στο εγγύς μέλλον...

H μτχ δέν είναι μια γραμμή παραγωγής ενός εργοστασίου , που πρέπει να βγάζει μια συγκεκριμένη παραγωγή σε ένα συγκεκριμένο διάστημα....ακόμα και άν πολλές κλινικές-γιατροί πράτουν αναλόγως.
Τα λεφτά που παίζονται στον χώρο αυτό είναι εξωφρενικά πολλά και θα πρέπει και εμείς από την μεριά μας να αναζητάμε απο τους γιατρούς μας την

ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ & τον ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΧΡΌΝΟ

για μιά άκρως καλλιτεχνική διαδικασία (πέρα απο ιατρική)

Διαδικασία όπου όσοι γιατροί την είδαν σαν τέχνη πετύχανε
και όσοι την είδαν σαν αρπαχτή σβήσανε ή αργοσβήνουνε ή χρησιμοποιούνε άλλες πρακτικές για να δουλεύουνε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
μια χαρα τα λες stripar και συμφωνω.. απλα για τοση λεπτομερεια θα χρειαστουν διπλασια χρηματα. πολλοι τα μαζευουν με χιλιες δυσκολιες για να κανουν μμ. το πιο σημαντικο για μενα ειναι η φυτρωση. το ποσοστο φυτρωσης που θα εχεις απο τα μεταμοσχευμενα και η φυσικοτητα του αποτελεσματος. (πως θα δενει με τα υπολοιπα, φορα τριχων και ομοιομορφη καλυψη.) αυτο που λες ειναι σιγουρα το ιδανικο.. απλα κοστιζει αρκετα παραπανω.
 

geeorgee

Active Member
Μεγαλη πληγη αυτα τα καταραμενα white dots και δυστυχως οποιος ψαχνεται αυστηρα σε
Ελλαδα -Κυπρο ειναι λιγο χαμενος απο χερι.Κυπρο η μια κλινικη παιζει με 1 mm manual fue
και η αλλη 0.9 motorized.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ειδικα απο τη στιγμη που βαζουν το
ιδιο punch σε μονοτριχα διτριχα κτλ
 

Stripar

Established Member
μια χαρα τα λες stripar και συμφωνω.. απλα για τοση λεπτομερεια θα χρειαστουν διπλασια χρηματα. πολλοι τα μαζευουν με χιλιες δυσκολιες για να κανουν μμ. το πιο σημαντικο για μενα ειναι η φυτρωση. το ποσοστο φυτρωσης που θα εχεις απο τα μεταμοσχευμενα και η φυσικοτητα του αποτελεσματος. (πως θα δενει με τα υπολοιπα, φορα τριχων και ομοιομορφη καλυψη.) αυτο που λες ειναι σιγουρα το ιδανικο.. απλα κοστιζει αρκετα παραπανω.
Σίγουρα...

Αλλά έτσι είναι σίγουρο ότι θα αντικρίσεις καλύτερα το μέλλον!

Αν για παράδειγμα:

Σήμερα είχες ένα ποσό για να κτίσεις ένα δυάρι αλλά δραχμή παραπάνω και ταυτόχρονα η γυναίκα σου ήταν έγκυος σε δίδυμα θα το έχτιζες?...ή
θα δανειζόσουν και θα έκανες υπομονή για να χτίσεις ένα 4άρι?

Είναι λίγο άσχετο (και σχετικό) αλλά αυτό που θέλω να σου πώ είναι ότι ,
ΟΤΙ και να κάνεις στις μτχ θα το βρείς μπροστά σου , και είναι καλύτερο και πιό αποδοτικό να ΧΤΙΖΕΙΣ (έστω και σταδιακά) παρά να ράβεις & να ξηλώνεις , που στις μτχ τα ράβε-ξήλωνε έχουν & τα αντίστοιχα τιμήματα & πολλές φορές ΔΕΝ είναι αναστρέψιμα & κοστίζουν και παραπάνω...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
ρε παιδια αν πετυχει η μεταμοσχευση οπως πετυχε με μενα τι με νοιαζει και η ουλη τι με νοιαζουν και τα dots.
Βαση εμου αν κανω και κροουν και πετυχει οπως και η πρωτη μου μεταμοσχευση θα γινω μαλλιας.
Τι με νοιαζει αν εχω και χαμογελο πισω και σαν του τζιμ καρευ.
Τελικα θα κοιταξουμε την καραφλα η το σβερκο? αποφασιστε.Πολυ ντορος για το πισω.
Αυτο πιο πολυ τις παλιες αποτυχημενες επεμβασεις ενοιαζε που βλεπεις παλιους φαλακρους με ουλες πισω.
Πλεον σε καλο γιατρο γιατι να μας ανυσηχει τοσο? ολοι ξυρισμενο στο χιλιοστο το θελετε το μαλλι σας πισω?
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ναι συμφωνω,αυτο θα πρεπε να ανυσηχει ατομα που πανε σε μετριοτητες.
 

poseidonas77

Well-Known Member
ο stripar εχει δικιο...ειναι απαιτητικος και ψαχνει και την παραμικρη λεπτομερεια...
εμενα προσωπικα δεν θα με ενοιαζαν τα dots αλλα μονο η φυτρωση...και κυριως το σοκλος..
αλλα ..για φανταστειτε να χρειαστεις να κανεις πολυ κοντα κουρεματα επειδη ολλα σου πηγαν στραβα στο μελον και να φενεται αυτο το χαλι....αντε μετα smp και κολοκυθια τουμπανο...
και εδω να πω το ποσο σημαντικο ειναι το φορουμ και η συμετοχη καποιων παιδιων διοτι το συγκεκριμενο θεμα ουτε που το ειχα παρει στα σοβαρα..αλλα ειναι ενα ζητημα σημαντικο ....
 

Stripar

Established Member
@John_John1

Όντως η ουσία δέν είναι τα Dots αλλά η μτχ

Καλό όμως είναι να μην κοιτάμε το σήμερα μόνο...αλλά και πιό μπροστά στο μέλλον , 10-15 χρόνια μετά

Αν για παράδειγμα εσύ φτιάξεις το crown , θα είσαι μαλλιάς για 5 ακόμα χρόνια ,
μετά θα θές και άλλη μία για να μαζέψεις όσα δεν θα σου κρατάει η φινα πλέον...εεε και εκεί τερμάτισες την δότρια.
Αν πηγαίνεις πάνω απο NW5 είναι σίγουρο ότι θα αρχίσεις να χάνεις και τα μτχ απο μια ηλικία και μετά γιατί κακά τα ψέματα φωτογραφίες βλέπουμε
και τα grafts που πέρνουνε ΔΕΝ τα πέρνουνε απο απόλυτα Safe περιοχές.

Οπότε υπάρχει μια μικρή έστω περίπτωση (κάτι που το συζητάω με αρκετούς παλιούς απο εδώ που έχουν κάνει 3-4μτχ) σε αρκετά χρόνια απο τώρα
και άν δεν βρεθεί κάποιο αξιόλογο φαρμακάκι ή μια κλωνοποίηση , πολλοί απο εμάς να είμαστε σάν τα Pazzle και με το πουλί στο χέρι.

Γιατί λοιπόν στα 55-60 άν κουραστείς να μήν έχεις την επιλογή να τα κοντοκουρέψεις ή ξυρίσεις?
Θα μου πείς τα Dots δέν θα φαίνονται και πάλι...ΌΧΙ τόσο!
Body Fue & Smp είναι μια λύση , αλλά δέν ξέρω πολλούς που στα 55-60 θα μπαίνουν σε αυτές τις διαδικασίες.

Επειτα τα white dots είναι η κορυφή του παγόβουνου

όπως πολύ σωστά είπε ο @CVIAL η Manual Fue :

1.λόγου μικρότερου βάρους του εργαλείου δίνει καλύτερη αίσθηση στον γιατρό (νιώθει το Graft) και δέν το κουράζει τόσο
2. το επιτρέπει μικρό κινήσεις και μικρό ρυθμίσεις απαιραίτητες για το κατα δυνατόν λιγότερα Lost Grafts.
(Lost Grafts =ελπίζω να ξέρετε ότι στις Fue υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό Grafts που πάει στον κάδο , κάτι που οι γιατροί δέν το λένε)

Συνεπώς καλύτερο Yield που είναι και το ζητούμενο...
 

Stripar

Established Member
ο stripar εχει δικιο...ειναι απαιτητικος και ψαχνει και την παραμικρη λεπτομερεια...
εμενα προσωπικα δεν θα με ενοιαζαν τα dots αλλα μονο η φυτρωση...και κυριως το σοκλος..
αλλα ..για φανταστειτε να χρειαστεις να κανεις πολυ κοντα κουρεματα επειδη ολλα σου πηγαν στραβα στο μελον και να φενεται αυτο το χαλι....αντε μετα smp και κολοκυθια τουμπανο...
και εδω να πω το ποσο σημαντικο ειναι το φορουμ και η συμετοχη καποιων παιδιων διοτι το συγκεκριμενο θεμα ουτε που το ειχα παρει στα σοβαρα..αλλα ειναι ενα ζητημα σημαντικο ....

Μαζί γράφαμε...νομίζω η παραπάνω απάντηση σε καλύπτει...;)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εχεις δικιο Stripar.Ξερω πρεπει να βλεπουμε μελλοντικα και μετα 15 χρονια.
Εγω πιστευω αν φτιαξω κροουν θα ειμαι για πολλα χρονια καλημενος και χωρις Φινα αλλα παλι ποτε δεν ξερεις.ισως σε 10 χρονια να χασω και τα μεταμοσχευμενα.
Αλλα προς το παρων αξιζει αυτο που εκανα και κερδιζω πολλα χρονια στην εμφανιση μου.
Αν με μια ακομη μεταμοσχευση ειμαι ετσι πως ειμαι για 15 χρονια ακομη θα ειμαι ευχαριστημενος ακομη και με το βαρος της ουλης που θα εχω για μετα.
Εφοσον εχω χρηματα για πολυ μελλοντικα πιστευω οτι θα βρισκομαι στο σημειο που βρισκομαι τωρα.
Μιλαω παντα για μενα ετσι πως με βλεπω.Και παλι καλα εχω και μικρο κεφαλι.Παιζει ρολο και αυτο.
 
Μπλουζα