Arisk, fut, 2603 grafts, 11/10/2010

max_os

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

υπάρχει τπτ νεότερο από το "μέτωπο" ?
καμία φώτο ? τίποτις εξέλιξη ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

arisk

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Φίλε Μάχο, πολύ νωρίς ακόμη.... σήμερα έκλεισα ένα μήνα απο τη μεταμόσχευση.Έχει παραμείνει ενα 10% απο τα μεταμοσχευμένα, τα υπόλοιπα έχουν πέσει.Επίσης κάποιο σχετικό shock loss τις δυο πρώτες εβδομάδες στην λήπτρια περιοχή και συγκεκριμένα στη hairline...το οποίο και έχει σταματήσει.Απο τη δότρια έβγαλα τα ράμματα σε ένα φίλο χειρουργό, τον οποίο και ρώτησα πώς είδε τη δουλειά και μου είπε ότι οι τύποι έκαναν άψογη δουλειά.Η ουλή δεν διακρίνεται λόγω του μήκους των μαλλίων μου. Κατά τα άλλα όλα βαίνουν ομαλά, υπομονή και αναμονή.Φώτο θα ανεβάσω στους 4-5 μήνες που θα δείξει, τώρα ανεβάζω πρόχειρα αυτές τις δυο απο το γραφείο.Αυτά πος το παρών.
 

best1210

Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

θα ηταν εφικτο να σου κατεβασουν καπως την hairline?η απλα δεν ηθελες?
κ κατι αλλο...μπορουν να σου κανουν την επεμβαση χωρις να ξυρισεις το κεφαλι?
ευχαριστω πολυ..
 

arisk

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

best1210 είπε:
θα ηταν εφικτο να σου κατεβασουν καπως την hairline?η απλα δεν ηθελες?
κ κατι αλλο...μπορουν να σου κανουν την επεμβαση χωρις να ξυρισεις το κεφαλι?
ευχαριστω πολυ..
Φίλε best1210 όπου θέλεις στην πάνε τη hairline, το θέμα είναι αν μετά θα φαίνεται φυσική και αν θα έχει μια ικανοποιητική πυκνότητα.Εμένα πάντως είναι τέσσερα δάχτυλα απο τα φρύδια, εκεί ήθελα να παραμείνει και εκεί ήταν πάντα.Την επέμβαση (strip) την κάνουν χώρις να ξυρίσεις το κεφάλι.
 

arisk

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Συναγωνιστές εδώ είμαστε και πάλι.Έχουν περάσει 3 μήνες και 10 μέρες απο την ημέρα της επέμβασης.Νομίζω ότι έχω επιστρέψει στην κατάσταση που ήμουν πρίν τη μεταμόσχευση.Εχω την εντύπωση ότι κάποιες απώλειες που υπήρξαν απο το shock loss της επέμβασης έχουν αρχίσει και επιστρέφουν μαζί και με κάποιες καινούργιες.Βέβαια είναι νώρίς ακόμη για να υπάρχουν αποτελέσματα, αυτά θα τα δούμε μετά απο τον 4ο μήνα.Παραθέτω μερικές φωτό για σχόλια.
 

Συνημμένα

  • FRONT.JPG
    FRONT.JPG
    161.8 KB · Προβολές: 372

batraxos

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

ΦΙΛΕ arisk ΒΑΛΕ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η HAIRLINE ΣΟΥ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΡΙΩΝΟΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΦΥΣΙΚΟΤΗΤΑ !!
 

arisk

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Φίλαράκο, αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα για αποτελέσματα (έχουν περάσει μόνο τέσσερις μήνες και μια εβδομάδα) επισυνάπτω μερικές φώτο.Πάντως τι να πω, δεν ξέρω, και έτσι να μείνουν τα μαλλιά μου είμαι Φουλ ικανοποιημένος!!!!! ;D ;D ;D.
Έχουν βέβαια βγεί αρκετές τρίχες, αλλά νομίζω οτι απο δώ και πέρα αρχίζει η πρόοδος γιατί βλέπω κάθε μέρα να ξεπηδάνε καινούργιες.
 

Συνημμένα

  • full1.JPG
    full1.JPG
    29.8 KB · Προβολές: 360
  • full2.JPG
    full2.JPG
    28.7 KB · Προβολές: 347
  • left.JPG
    left.JPG
    77.7 KB · Προβολές: 320

mindtrapper

Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Ωραίος Άρη. Πολύ καλύτερα και από το μετά της πρώτης σου (που παραδόξως είχε βγει καλή αν και είχες βάλει λίγα και σε Έλληνα). Στο χρόνο πάνω θα είσαι αγνώριστος :)
 

arisk

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Εδώ και πάλι και έχουν περάσει 6 σχεδόν μήνες απο την επέμβαση και το αποτέλεσμα νομίζω ότι δικαιώνει τον κόπο και το χρήμα που έχω δώσει.
Στατιστικά βρίσκομαι στο 60% του τελικού αποτελέσματος και λογικά το 40% που ακόμη αναμένω είναι 10% νέα φύτρωση και 30% ανάπτυξη των είδη υπαρχόντων σε πάχος και μέγεθος.Σήμερα το πρωί συνάντησα τον κομωτή μου στο δρόμο, ο οποίος έπαθε την πλάκα του, είχε και δυο μήνες να με δεί.Τώρα όλοι οι άλλοι που με βλέπουν δεν μπορούν να καταλάβουν τι έχει γίνει, μου λένε άλλαξες κούρεμα? έβαψες τα μαλλιά σου? έκανες πιστολάκι? Κανένας βέβαια δεν με έχει ρωτήσει αν έκανα μεταμόσχευση.
Για ουλή πίσω δεν το συζητάω, ελάχιστη και ακανόνιστη, όχι συμμετρική και εμφανής, με μια έλαφρα κοκκινίλα (ανοιχτό ρόζ) που πιστεύω στο χρόνο πάνω θα σβήσει.
 

Συνημμένα

  • P4070003.JPG
    P4070003.JPG
    52.9 KB · Προβολές: 352
  • P4070005.JPG
    P4070005.JPG
    31.3 KB · Προβολές: 390

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

arisk είπε:
Εδώ και πάλι και έχουν περάσει 6 σχεδόν μήνες απο την επέμβαση και το αποτέλεσμα νομίζω ότι δικαιώνει τον κόπο και το χρήμα που έχω δώσει.
Στατιστικά βρίσκομαι στο 60% του τελικού αποτελέσματος και λογικά το 40% που ακόμη αναμένω είναι 10% νέα φύτρωση και 30% ανάπτυξη των είδη υπαρχόντων σε πάχος και μέγεθος.Σήμερα το πρωί συνάντησα τον κομωτή μου στο δρόμο, ο οποίος έπαθε την πλάκα του, είχε και δυο μήνες να με δεί.Τώρα όλοι οι άλλοι που με βλέπουν δεν μπορούν να καταλάβουν τι έχει γίνει, μου λένε άλλαξες κούρεμα? έβαψες τα μαλλιά σου? έκανες πιστολάκι? Κανένας βέβαια δεν με έχει ρωτήσει αν έκανα μεταμόσχευση.
Για ουλή πίσω δεν το συζητάω, ελάχιστη και ακανόνιστη, όχι συμμετρική και εμφανής, με μια έλαφρα κοκκινίλα (ανοιχτό ρόζ) που πιστεύω στο χρόνο πάνω θα σβήσει.

Αυτο ειναι.......μπραβο
Τελικα οσα παιδια αποφασισατε να δωσετε κατι παραπανω και να επισκεφθειτε τις καλυτερες κλινικες του εξωτερικου,δικαιωνεστε
Σχετικα με το 10% διαφωνω.....απο εδω και στο εξης θα γινει ολο το μπαμ φιλε μου
 

mindtrapper

Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Μπράβο Άρη, πολύ ωραίο αποτέλεσμα και κυρίως πολύ ωραίο και φυσικό hairline. Η Ανάσταση σου ήρθε νωρίς φέτος έτσι; :)
 

best1210

Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

arisk το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο.\
να σε ρωτησω κατι πρωτα..
το προβλημα πριν την μεταμοσχευση ηταν μονο μπροστα στην hairline η πιο προχωρημενο?

σε ρωτω γιατι μονο μπροστα ειχα εντοπισει θεματακι...
 

jonn70

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

γεια σου αρη, μια χαρα πας! δεν νομιζω να ασχοληθεις ξανα στο μελλον με μεταμοσχευση. καλη και η επιλογη να μην κατεβει καθολου η χερλαιν, πολυ φυσικο το αποτελεσμα.
 

bz

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Πολύ καλό φαίνεται το αποτέλεσμα του Άρη . Βέβαια ήταν πολύ τυχερός στην ατυχία του . Μικρό νόργουντ προς κάλυψη και μπόλικα τριχοθυλάκια .Συν η πολύ έξυπνη σχεδίαση , ψηλά η χερλάιν και έμφαση στην πυκνότητα .
 

arisk

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.Θα ανεβάζω φωτό και στους επόμενους μήνες γιατί με τρώει και η περιέργεια να δώ αν όντως όπως αναφέρουν οι στατιστικές υπάρχει περαιτέρω φύτρωση και ανάπτυξη εως το τελικό αποτέλεσμα στους 12 μήνες.
Όταν πήρα στην αρχή την απόφαση για την πρώτη μεταμόσχευση υπολογίζω οτι ήμουν norwood 3Α χωρίς καθόλου πρόβλημα στο crown.Κατόπιν χωρίς να το ερευνήσω αρκετά προχώρησα σε μεταμόσχευση εδώ στην Ελλάδα 800 grafts.Μετά απο αρκετή έρευνα και συζητήσεις με διάφορους πλαστικούς Έλληνες και ξένους αποφάσισα να προχωρήσω στην 2η μεταμόσχευση στην HDC.Τι αποκόμισα όμως απο αυτή μου την έρευνα?Θα σας πώ.Γιατρός είναι ο καθένας για τον ευατό του.Το τι θα κάνεις στο κεφάλι σου (δηλαδή πόσα grafts θέλεις? , που θα κατέβασεις τη hairline και τι σχεδίαση θα της δώσεις) θα το βρείς ψάχνοντας και συγκρίνωντας το ευατό σου με αντίστοιχα άλλα παραδείγματα.Υπάρχουν άπειρες πληροφορίες στον διαδύκτιο με χιλιάδες παραδείγματα που θα σε οδηγήσουν στη δική σου περίπτωση.Όταν καταλήξεις στο τι χρειάζεσαι, τότε ψάχνεις ένα κάλο ιατρικό team (που γνωρίζει καλά τη διαδικασία) και που θα κάνει αυτά που θα του πείς εσύ και όχι αυτά που θα σου σερβίρουν αυτοί.Εγώ στην HDC τους άφησα να μου προτείνουν και αφού οι απόψεις μας ήταν συγκλίνουσες τότε προχώρησα.Εδώ στην Ελλάδα άμα πας και τους πείς τι θέλεις θα σου πούν τα δικά τους, δε πα νάσε και ο Βέγγος αυτοί θα προσπαθήσουν να σε προσαρμόσουν στα δικά τους δεδομένα που είναι ανάλογα με το τι διαθέσιμο προσωπικό έχουν και τα κουράγια του γιατρού να δουλέψει (3 ή 4 ώρες maximum).Τα χρήματα βέβαια κλασική ταρίφα απο 3.000 έως 5.000 ευρώ.Άμα όμως τους πείς το τι θέλεις να κάνεις εσύ (πχ. θέλω να βάλω 3.500 grafts) τότε σε αρχίζουν τα παραμύθια ότι δεν χρειαζεσαι τόσα ή οτι μπορεί να γίνει αυτό σε δυο επεμβάσεις μακροχρόνιες ώστε να πιάσουν πάλι το budget που σε έχουν κόψει.Σε καμία όμως περίπτωση δεν θα φωνάξουν και άλλο συνάδελφο να βοηθήσει σε ενα megasession και να μοιραστεί την δόξα και το χρήμα αλλά και ούτε να προσλάβουν 2 επιπλέον νοσοκόμες για να προλάβουν να τοποθετήσουν τα μοσχεύματα σε μια επέμβαση μόνο και μόνο επειδή ένας τύπος γουστάρει να βάλει 3.000+ grafts.Μετά βγαίνουν στην TV βγάζουν και κανά δυο αναξιοπαθούντες τίγκα στο Toppik και παραμυθιάζουν τον κόσμο.
Anyway, η δικιά μου hairline είναι εκεί που πάντα ήταν απο μικρός, η πυκνότητα της είναι πιο αραιή.Απλά στις φωτό επειδή είναι κοντινές και κρίβουν τα μάτια νομίζει κανείς ότι είναι ψηλά.Μια λογική hairline ξεκινάει 4 δάχτυλα απο την γραμμή των φρυδιών και προχωράει με την ανάλογη βέβαια καμπυλότητα , έτσι τη σχεδίασα και εγώ.Σύμφωνα με την παρακάτω φωτό μπορεί ο καθένας να βρεί τι του αρμόζει στη δική του περίπτωση.
Ελπίζω να βοηθάω με τις συμβουλές μου.
 

koskar

Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

bz είπε:
Πολύ καλό φαίνεται το αποτέλεσμα του Άρη. Συν η πολύ έξυπνη σχεδίαση , ψηλά η χερλάιν και έμφαση στην πυκνότητα .

Συμφωνω απόλυτα εκεί πρέπει να εστιάζουμε οι περισσότεροι από εμάς καθώς η τριχόπτωση είναι κάτι που θα συνεχίζεται δυστυχώς...
 

g-tsak

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

συγχαρητηρια για το αποτέλεσμα. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.... απλά επειδή έχω λίγη άγνοια... άλλο εννοούμε λέγοντας τριχοφυλάκιο και άλλο είναι τρίχα;
και κάτι άλλο... επειδή έχω κλέισει ραντεβού για μετά το πάσχα στην hdc, απλά για consultation τι αντιμετώπιση να περιμένω; ελληνικής κλινικής που θέλει να σου πάρει την υπογραφή και τα λεφτά σου;; ή κάτι πιο χλιαρό; και ποιος σου δίνει την συμβουλή;
 
Μπλουζα