Arisk, fut, 2603 grafts, 11/10/2010

arisk

New Member
Γεια σας παιδιά μετά απο 8 μήνες απο την μεταμόσχευση μου των 800 τριχοφυλακίων νάμαστε και πάλι εδώ.Βασικά τα μαλλιά μου είχαν αρχήσει να βγαίνουν στους 3 μήνες ενώ απο τα μεταμοσχευμένα ένα 40% δεν έπεσε ποτέ.Δεν έχω πάρει ποτέ propecia ή proscar ή regain και δεν πρόκειται βέβαια.Το μόνο που χρησιμοποιώ είναι το Hair Force Shampoo της frezyderm τίποτα άλλο.Έστειλα στον Hasson ένα φούλ σέτ απο φωτό και μου έστειλε το consultation.Ακούω τις κριτικές σας και επιστρέφω με την διάγνωση του Hasson.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jonn70

New Member
Απ: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ CONSULTATION ΤΟΥ HASSON.

γεια σου arisk και καλως ηρθες.
στην πρωτη φωτο που υπαρχει πολυ φωτισμος, φενεται η hairline να μην ειναι και τοσο πυκνη οσο θα επρεπε. (καμια φορα ξεγελαει και ο φακος)
ενω στις αλλες δυο δεν διακρινω κατι τετοιο, η hairline φενεται μια χαρα.

για να ειμαι ειλικρινης το αποτελεσμα σε σχεση με τα 800 τριχοθυλακια που εβαλες μονο νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικο.
εχεις και 3-4 μηνες μπροστα σου για να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη για το τελικο αποτελεσμα. να δουμε τι θα σου πουν και τα αλλα παιδια εδω, που ισως γνωριζουν καλυτερα απο εμενα.
 

Lord Raflas

New Member
Απ: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ CONSULTATION ΤΟΥ HASSON.

Δεν πρεπει να ειχες και μεγαλο προβλημα...καλες εικονες παντως...βγαλε και στο μπαλκονι και την ουλη
 

arisk

New Member
Απ: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ CONSULTATION ΤΟΥ HASSON.

Η απάντηση του Hasson είναι ότι είναι πολύ ικανοποιητικό το αποτέλεσμα και με μία επιπλέον επέμβαση των 1500 grafts θα έχω ένα full dense packing.
Η κλίμακα μου ήταν nw3-4 φαινεταί και σε ένα πιο παλιό post με τίτλο "μεταμόσχευση σε έλληνα γιατρό 800 τριχοφυλάκια".Το θέμα πιο είναι τελικά ότι όσα έβαλε ο γιατρός πιάσανε όλα, ναι μεν λίγα αλλά επιτυχής επέμβαση και απο ότι έχω καταλάβει μετά απο 8 μήνες έρευνας επί του θέματος κάνουν και στην Ελλάδα καλές μεταμοσχεύσεις αλλά μέχρι 1000 έως 1300 grafts maximum ενώ εσένα μπορεί να σου πούν 2000 ή ότι θέλουν και να λές αποτυχία δεν φύτρωσαν.
Όσο για την ουλή που ρώτησε ο φίλος Lord Raflas δεν φένεται σχεδόν καθόλου αύριο θα προσπαθήσω να βγάλω φώτο και να την ανεβάσω.
Το ερώτημα τώρα είναι ότι θα προχωρήσω και σε δέυτερη επέμβαση μέχρι το τέλος του χρόνου αλλά που? Περιμένω και το consultation απο HDC και θα αποφασίσω HDC ή Hasson.
Θα ρώτήσω επίσης και τον γιατρό τον αρχικό αν αναλαμβάνει την επέμβαση των 1500 grafts που δεν το νομίζω, αλλά και ναι να πεί καμιά 800 θα βάλουμε πάλι.
 

comb

Member
Απ: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ CONSULTATION ΤΟΥ HASSON.

arisk, να πω την αλήθεια περίμενα το αποτέλεσμα σου να είναι χειρότερο ενώ είναι ίσως το καλύτερο που έχω δει από έλληνα γιατρό. Νομίζω με τη συμμετοχή σου στο φόρουμ και την έρευνα που κάνεις θα πάρεις την απόφαση που θα είναι η καλύτερη για σένα για το επόμενό σου βήμα.
 

arisk

New Member
Απ: Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΣΤΗΝ HDC.

Λοιπόν παιδιά τελικά πήρα την απόφαση να προχωρήσω σε δεύτερη μεταμόσχευση στη HDC στις 11/10, αν και αρκετοί μου πρότειναν οτι δεν χρειάζεται, οτι το αποτέλεσμα απο την πρώτη επέμβαση είναι αρκετά ικανοποιητικό και να την έκανα άμα ήθελα σε καμιά δεκαριά χρόνια, δηλαδή στα πενήντα μου περίπου αν σύνεχιζε η τριχόπτωση σε crown και κτλ .Εγώ απο την αρχή που πήρα την απόφαση για μεταμόσχευση ήθελα και θέλω ενα full dense packing πράγμα το οποίο δεν έγινε με τα 800 τριχοφυλάκια.Τώρα θα προχωρήσω σε ακόμα 2000 θύλακες (σε Frontal Hairline και λίγο πιο πίσω) και νομίζω ότι θα έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα με το τελικό σύνολο των 2800-3000 θυλάκων.
Έχωντας καλή και πυκνή Donor Area, η μέθοδος που θα προχωρήσω είναι πάλι strip αφαιρώντας και την παλία ουλή μαζί με την καινούργια και ευελπιστώ ότι και για το μέλλον θα υπάρχει ακόμα αρκετή ποσότητα στην donor area για μελλοντική μεταμόσχευση αν χρειαστεί.
Και με τις δύο κλινικές που επικοινώνησα τους τελευταίους 6 μήνες (Hasson & HDC) πήρα απαντήσεις σαφής και επαγγελματικές και το βασικότερο συγκλίνουσες (σχετικά με την επανασχεδίαση και το κατέβασμα λίγο της hairline, καθώς και την φούλ πύκνωση στο εσωτερικό), πράγμα το οποίο δείχνει πως ακριβώς πρέπει να κινηθώ.
Κατέληξα όμως στην HDC, ήσως λόγω κοντινότερης απόστασης αλλά και περισσότερης τηλεφωνικής επικοινωνίας και όχι λόγω αποτελεσμάτων γιατί αυτά και στις δυο κλινικές είναι εξαιρετικά.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω εδώ τα παιδιά είναι το εξής: Αν και τόνησα και στις δυο κλινικές οτι τριχόπτωση δεν έχω(εμφανή τουλάχιστον), propecia και minoxidil δεν έχω πάρει ποτέ, ούτε μετά την πρώτη μεταμόσχευση, και οι δυο μου πρότειναν να ξεκινήσω το propecia 1mg τη μέρα και regain για τρείς μήνες μετά την μεταμόσχευση έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω το shock loss.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΣΤΗΝ HDC.

arisk είπε:
Γεια σας παιδιά μετά απο 8 μήνες απο την μεταμόσχευση μου των 800 τριχοφυλακίων νάμαστε και πάλι εδώ.Βασικά τα μαλλιά μου είχαν αρχήσει να βγαίνουν στους 3 μήνες ενώ απο τα μεταμοσχευμένα ένα 40% δεν έπεσε ποτέ.Δεν έχω πάρει ποτέ propecia ή proscar ή regain και δεν πρόκειται βέβαια.Το μόνο που χρησιμοποιώ είναι το Hair Force Shampoo της frezyderm τίποτα άλλο.Έστειλα στον Hasson ένα φούλ σέτ απο φωτό και μου έστειλε το consultation.Ακούω τις κριτικές σας και επιστρέφω με την διάγνωση του Hasson.
πολυ καλο αποτελεσμα για 800 θυλακια μονο :eek:,καλη συνεχεια και στην δευτερη ;)
 

heyya

New Member
Απ: Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΣΤΗΝ HDC.

Κάνουν δουλειές με την Merk όλα αυτά τα κέντρα;; :p
 

arisk

New Member
Απ: Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΣΤΗΝ HDC.

Παιδιά σας ευχαριστώ.Θα συνεχίσω με περισσότερες φωτό μετά την επέμβαση στην Κύπρο.
Όσο για την σχέση των κλινικών γενικά με την Μerck πιως ξέρει κάτι μπορεί να υπάρχει..... και απο τη στιγμή που μετά απο χρόνιες κλινικές έρευνες το proscar/propecia έχει δώσει αποτελέσματα στην επανέκφυση των μαλλιών, μπορεί να σκέφτονται γιατί οχι? με ένα σπάρο δυο τρυγώνια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

arisk

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Λοιπόν παιδιά χθές έκανα την δεύτερη μεταμόσχευση μου στην HDC στην Κύπρο και έβαλα 2.603 μοσχεύματα στην hairline και πιο πίσω δηλαδή στις περιοχές 1,2 και 3. Πιο συγκεκριμένα βάλαμε 995 μονότριχα στην frontal hair line και επανασχεδίαση αυτής με ελαφρύ κατέβασμα για coverage της παλιάς , 1.117 δίτριχα στην περιοχή 2 και 491 τρίτριχα στην περιοχή 3.Αν και η εκτίμηση ήταν γύρω στις 2000 για dense packing καταφέραμε και πήραμε τα 2.603 αφού υπήρχε αρκετά δυνατή δότρια περιοχή και το βασικό !!!! αφαιρέσαμε και την παλιά ουλή!!! η οποία ευτυχώς δεν ήταν μεγάλη.Έτσι λοιπόν αν προσθέσουμε και τα 800 μοσχεύματα που είχα βάλει πριν 8 μήνες έχουμε ένα σύνολο 3.403 τριχοφυλάκια.Απο ότι υπολογίσαμε τώρα έχω μια πυκνότητα περίπου 50 φύλακες ανα τετραγωνικό εκατοστό στην περιοχή 1 και γύρω στους 35-40 στα πιο πίσω.Τώρα πια νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλό.
Πρός το παρόν φιλοξενούμαι στα δωμάτια της κλινικής που βρίσκονται ακριβώς απέναντι, το πρωί πήγα να με δούν και όλα βαίνουν καλώς και απο αύριο θα πηγαίνω πρωί και απόγευμα για να μου κάνουν τα λουσίματα μέχρι το Σάββατο που θα φύγω.
Θα πάρω και τις φωτογραφίες που τράβηξαμε και θα τις ανεβάσω αύριο.
Αυτά προς το παρόν, τώρα υπομονή.
 

jonn70

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

καλη επιτυχια! και απο εμενα arisk. αντε να παιρνουμε και εμεις σειρα..
 

arisk

New Member
Απ: Η 2η ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΟΥ ΣΤΗΝ HDC 2.603 grafts.

Παιδιά σας ευχαριστώ και επανέρχομαι σύντομα με φωτό.
 
Μπλουζα