Andy.k, fue, 2006 grafts, 9/12/2015

aeratos28

Just aeratos
για αυτό λέω πως αν πηγαίνεις για μικρό norwood δεν έχεις τέτοια προβλήματα..γιατί δεν θα έχεις τόσο σημαντικη αραίωση και στη δοτρια σου μεγαλώνοντας οπότε δεν θα έχει μεγάλη διαφορά.ενώ ένα μεγάλο norwood,είναι σίγουρο πως και η δοτρια θα έχει αρκετή αραίωση με το πέρασμα του χρόνου και αν πέσει ξηλωμα τέτοιο μόλις γίνει και η αραίωση που λέμε,κλαφτα μετά.!θα ψάχνεις από το σώμα να βάλεις μπας και την φέρεις στα ίσια.γι αυτό μην το περνάτε ορισμένοι στο φλου αυτά που λέμε για δοτριες.μπορεί να μην σας νοιάζει τώρα γιατί θέλετε να φτιάξετε το μπροστά και για πίσω λες δεν με νοιάζει,αλλα αν βάλεις κάποιες παραμέτρους κάτω,όπως είπαμε το τι norwood πάνω κάτω προορίζεσαι και δεις ότι είσαι για 4-5 norwood τότε δεν είναι τόσο απλά όπως τα παρουσιαζει ο κάθε γιατρος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Εδώ όμως υπάρχει μια σημαντική διάφορα, το στριπακι μου με 300 grft απο τα γενιά το φτιάχνω ,το αραιωμενο τετράγωνο φτιάχνεται?

φτιαχνεται τασο.. κανεις αλλη μια μεταμοσχευση και αραιωνεις και την υπολοιπη δοτρια τουμπανιαζοντας τα πανω. εγω δεν πιστευω οτι η δοτρια αραιωνει σε βαθμο που να μη φαινεται η αραιωση τωρα στα 32 μου αλλα θα φαινεται στα 40-45.
αν στα 55 μου φαινεται λιγο αραιη δεν θα με νοιαζει κι ολας αφηνω λιγο πιο μακρυ το μαλλι και ολα καλα.. οι περισσοτεροι δεν εχουν καν μαλλια σε αυτες τις ηλικιες..
αν εχω κερδισει 20 χρονια με μαλλια θα ειμαι χαρουμενος.
καλο ειναι να μεταφερθουν τα μηνυματα στη συζητηση κλινικων γιατι συνεχιζουμε και γραφουμε στο νημα του andy
 

aeratos28

Just aeratos
δηλαδή σορυ τώρα,αλλά το ότι οργώνουν εδώ την δοτρια ,με αυτό πρέπει να συμβιβαστούμε?το να κάνουν την δουλειά τους καλύτερα ώστε να υπάρχει ομοιομορφία είναι αυτό που επιζητούμε,γι αυτό και πληρώνουμε ,όχι για να χαρούμε 20 χρόνια με μαλλιά και μετά να αρχίσουμε να κάνουμε αλχημείες μακραίνοντας τα πίσω και εκείνο και το άλλο..παιδιά μιλαμε εδω προς όφελος μας για να ανεβάσουν τις υπηρεσίες τους..αν λέμε δεν μας νοιάζει να μας κάνετε τη δοτρια σουρωτηρι για ένα στην ουσία προβληματικό αποτέλεσμα τότε έχουμε χάσει εντελώς το νοημα
 

dimitris50423

Well-Known Member
aerate χιουμορ εκανα με την αραιωση της υπολοιπης δοτριας μαλλον δεν φανηκε. φυσικα και ζηταμε το καλυτερο και το δικαιουμαστε καθως πληρωνουμε και μαλιστα πολλα οπως εχω ξαναπει.
εγω δεν εχω προβλημα με τη δοτρια και ισως μιλαω εκ του ασφαλους.. απο την αλλη δεν ειδα και καμια πολυ προβληματικη δοτρια. να πουμε τον laroiso που του πηραν τα 4000 μοσχευματα να βαλει καλες φωτο δοτριας να δουμε πως φαινεται..
εμενα θα με δεις και απο κοντα οταν ερθεις θεσσαλονικη να μου πεις και για τη δοτρια. αν και δεν ειμαι αντιπροσωπευτικο δειγμα γιατι θεωρω οτι ειχα πολυ δυνατη δοτρια και δεν ενιωσε και πολλα με τα 2300 που βγηκαν.
 

aeratos28

Just aeratos
εσύ δημητρη εβγαλες 2300 grafts..είσαι στην φάση που ειπα πιο πριν πως ότι και να κάνει ο οποιοσδήποτε γιατρός,επειδη είναι λίγα τα grafts δεν φαίνεται απολύτως τίποτα..σχεδόν σε όλα τα παιδιά όπως και του andy.k είναι λίγα τα grafts που βγαλατε..ενα δείγμα μπορούμε να πάρουμε από επεμβάσεις σαν του pilotaki και κάπως σαν του larioso
 

tasos33

Well-Known Member
Ασ μην προσωποποιουμε τα παραδειγματα, ενας χι δημητρης ενας ψι τασος, ο γενικος κανονας ειναι οτι απο τα 40 περιπου σε ενα μερος του πληθυσμου υπαρχει μια ελλατωση της πυκνωσης, τωρα αυτο το ..φτιαχνεται κανεις αλλη μια μεταμοσχευση απο δοτρια σε δοτρια για να καλυψεις μπαλωμα απο αφαιρεση grafts σε δοτρια....πιστευω να το λες χιουμοριστικα και μονο,γιατι οπως καταλαβαινεις στερειται λογικης,φαντασου να θελει καποιος τα 1500 grafts να τα βαλει στο crown ασ πουμε αλλα να βαλει1000 για να ριξει τα 500 σε οργωμενη δοτρια,τραζικ
Επισης Δημητρη πιστευω πως καποια στιγμη το να υπερασπιζεσαι μια τακτικη του Βεκρη η οποια κατα γενικη ομολογια δε κινειται πανω σε μια αφαλη διαδρομη, θα σε καταντησει γραφικο(φιλικα το λεω), αυτο το λεω γιατι αυτη η πρακτικη του στη παρουσα φαση δεν δειχνει να εχει θεμα αλλα μετα απο μερικα χρονια σε καποιους μπορει να ειναι προβλημα
Αυτο μου θυμιζει τον ευατο μου που πριν 10 χρονια περιπου κανοντας στριπ,το οποιο δεν ειναι κακοραμμενο ουτε φαινεται στον 1,5 περιπου ποντο μακρος, ελεγα ...ελα μωρε θα τα αφηνω πιο μακρια και θα το καλυπτω, ελα ομως που μετα απο δεκα χρονια τα δεδομενα αλλαξαν και θελω να τα κανω πιο κοντα ακομα για διαφορους λογους, αλλα δεν μπορω γιατι στο 1cm κανει λιγο μπαμ, οπως βλεπεις μιλαω και γραφω απο προσωπικη εμπειρια και οχι θα ααααα γινει , γι αυτο σου λεω οτι με τις τριχες και την εξελιξη τους ποτε δεν μπορεις να μιλας εκ του ασφαλους
φτιαχνεται τασο.. κανεις αλλη μια μεταμοσχευση και αραιωνεις και την υπολοιπη δοτρια τουμπανιαζοντας τα πανω.
 

andy.k

Active member
Παιδες παντως χαβαλε χαβαλε, το "τετραγωνο" που λεμε, δεν θα ειναι κ ιδιαιτερα τραγικο, εαν σε μια δευτερη μμ παρειε μοσχευματα απο τα πλαινα του τετραγωνου και προς τα εμπρος. Δλδ ποια η διαφορα, αν παρεις 2 φορες απο ολη τη δοτρια, η αν παρεις μια μονο απο πισω και στη δευτερη μονο απο τα πλαινα? Φυσικα ο λογος trixes/gts στη δευτερη μμ θα ειναι πολυ μικροτερος αφου δε θα ειναι απο τη "δυνατη" περιοχη...Δε νομιζω οτι υπαρχει διαφορα ομως στο τελικο look της δοτριας μετα το περας κ των 2 μμ...
 

tasos33

Well-Known Member
andy το πως ακριβως θα δειχνει αυτο μετα την δευτερη μμ δυστυχως δε μπορουμε να εχουμε σε εικονα,ουτε να το φανταστουμε, οπως δεν μπορουμε να φανταστουμε πως θα ειναι το κεφαλι μετα απο μια μμ οταν ολοκληρωθει η φυτρωση

Παιδες παντως χαβαλε χαβαλε, το "τετραγωνο" που λεμε, δεν θα ειναι κ ιδιαιτερα τραγικο, εαν σε μια δευτερη μμ παρειε μοσχευματα απο τα πλαινα του τετραγωνου και προς τα εμπρος. Δλδ ποια η διαφορα, αν παρεις 2 φορες απο ολη τη δοτρια, η αν παρεις μια μονο απο πισω και στη δευτερη μονο απο τα πλαινα? Φυσικα ο λογος trixes/gts στη δευτερη μμ θα ειναι πολυ μικροτερος αφου δε θα ειναι απο τη "δυνατη" περιοχη...Δε νομιζω οτι υπαρχει διαφορα ομως στο τελικο look της δοτριας μετα το περας κ των 2 μμ...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φυσικά και υπάρχει, είναι θέμα ομογενοποίησης, αν αδείασεις πολύ μια περιοχή πρέπει να αδειάζεις αναλογικά και τις άλλες για να μην βλέπεις διαφορά και φυσικά δεν μπορεί να κάνεις κανένα πλάνο διαχείρησης των πολύτριχων που μπορεί να χρειαστείς μετά και δεν θα τα βρεις στα πλαϊνά.

Γιατί δεν το παίρνετε χαμπάρι ότι η διαχείριση της δότριας από τον Β. είναι οπισθοδρομική και έχει σαν μοναδικό σκοπό την υψηλή φύτρωση και την χρήση πολλών ειδικευόμενων extractor προφανώς προς αύξηση της πελατείας. Τεχνικά δεν είναι σωστή, τελεία και παύλα. Είπαμε να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

andy.k

Active member
Το λεω δλδ με τη λογικη οτι η ηδη χρησιμοποιηθεισα δοτρια ΔΕ θα ξαναχρησιμοποιηθει. Εγω αν ξαναπαω Β θα ειναι ορος"ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ". Αλλιως με το πρωτο τσιμπημα που θα νιωσω πισω, "Εγερθητι κ αντε γεια..."
 

andy.k

Active member
Ναι cvial, αυτο λεω, να βγαλω αλλα περιπου 2000gts, 1000 απο καθε πλαινο, εκτασεως(τα πλαινα εννοω) οσο η δοτρια της πρωτης φορας.Αλλωστε η διαφορα δε νομιζω να φαινεται...εδω δε φαινεται τωρα που ειναι φουλ η πλαινη δοτρια και εχουν αρκετη διαφορα. Αν αδειασει η πλαινη δοτρια με μετρο, θα φαινεται πιο ομοιογενης η δοτρια στο συνολο της. Θα ειναι συνολικα ομοιμορφα(ελπιζω) αραιη...Οκ αν ξαναπαρουν απο την ιδια περιοχη η αν δε κοψουν ραψουν ακριβως απο την ενωση και μπροστα η αν παρουν πολυ περισσοτερα απ οσα πρεπει απο το πλαι, εκει ΝΑΙ θα υπαρχει σχετικη ανομοιγενεια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε Andy αν για να καλύψεις ένα θέμα πίσω πρέπει να είσαι υποχρεωμένος να αδειάζεις και άλλες περιοχές είναι η λογική του παραλόγου, σου είπα ότι εκτός των άλλων είναι και θέμα διαχείρισης και κατανομής των graft, π.χ τα πλάγια είναι γεμάτα μονότριχα. Τι θα τα κάνεις τα μονότριχα αν έχεις μελλοντικά πρόβλημα στο crown, δεν το καταλαβαίνεις? Τα πολύτριχα δεν πρέπει να βγαίνουν όλα με την μια αλλά να αφήνεις αρκετά καβάτζα για το μέλλον.

Η λογική εξαντλώ μια περιοχή και πάω στην άλλη είναι "με ενδιαφέρει μόνο το παρόν" και "έχει ο θεός για το αύριο". 7 στις 10 περιπτώσεις είναι οκ ακόμα και με αυτή τη λογική, αν όμως είσαι στις 3, τι θα κάνεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
επίσης αν πάει και βγάλει από 1000 grafts σε κάθε πλαϊνό που το 80% είναι μονοτριχα και 2 τρίχα σκεψου πως θα φαίνονται τα πλαϊνά σου..
 

andy.k

Active member
Σαφως και δε θα αδειασεις τις αλλες περιοχες για να καλυψεις ανομοιογενεια δοτριας. Λεω οτι σε περιπτωση 2ης μμ ΔΕ θα υπαρχει θεμα ανομοιογενειας ΑΝ γινει σωστη και εγκρατης εξαγωγη τη 2η φορα. Συμφωνω ωστοσο και γι αυτο που ειπες για τα πολυτριχα που πιθανον να απαιτηθουν στο crown και στο για πιο λογο το κανει. Διαφωνω μονο σε οτι αφορα την τελικη εικονα της δοτριας ΑΝ γινει σωστη εξαγωγη τη 2η φορα. Αν δλδ ληφθει υποψη η εικονα του "τετραγωνου" της πρωτης μμ, και γινει με εγκρατεια η εξαγωγη τη δευτερη φορα, η εικονα της δοτριας θα ειναι απολυτα ομοιογενης. Αν κανω κ σ αυτο λαθος τοτε οκ τι να πω...καπου το χανω...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θεωρητικά αυτό που λες γίνεται, αλλά είναι "παρά φύση", έχει τόσα πολλά κουσούρια που μόνο σαν "παρηγοριά στον άρρωστο" το λαμβάνω υπόψη μου...
 

aeratos28

Just aeratos
σε αυτό που λες δεν κάνεις λάθος,βασικα καταλαβα τι θες να πεις με αυτο που εγραψες,αλλά καταλαβαίνεις ομως πόσο λάθος είναι ο τρόπος που δουλεύουν τη δοτρια..τρελα λάθος..και πόσο περιορισμένα μπορούν να δουλέψουν και να βγάλουν όσα χρειάζεται ..δεν υπάρχει εντελώς καμία διαχείρηση της δοτριας..είπαμε από φυτρωση οκ,φυσικότητα ειδικά σε εσένα πολύ καλά,αλλά από εκεί και πέρα ανάβει το μοτερακι και όποιον πάρει ο χάρος..και εγώ να σου έκανα εξαγωγή καλυτερη διαχειρηση χωρίς αμφιβολία θα έκανα..
 

andy.k

Active member
Οκ συμφωνω παιδες...δεν ειναι δυνατον αλλωστε ολοι του B να εχουν λογους 2,3 +...κατανοητο αυτο που λετε, δεν υποστηριξα πως γινεται σωστη διαχειρηση δοτριας. Απλα οτι μπορει να διορθωθει το πιθανο τετραγωνο. Μονο αυτο ειπα. Κατα τ αλλα ειναι κακιστη η διαχειρηση το ειπα κ εγω σε πιο πανω μυνημα που ολοι μου λεγανε μπραβο κ σουπερ κλπ...
 

aeratos28

Just aeratos
ή εικόνα που έχεις αυτή τη στιγμή στη ληπτρια είναι πολύ ωραία.φυσικότατο σχημα δεν έχεις κενά,μία χαρά είσαι πραγματικά και να τα χαρεις τα μαλλάκια σου..μιλάμε μόνο για τον τρόπο εξαγωγής ότι είναι ο χειρότερος που παίζει.αυτό και τίποτα άλλο!
 

andy.k

Active member
Θεωρητικά αυτό που λες γίνεται, αλλά είναι "παρά φύση", έχει τόσα πολλά κουσούρια που μόνο σαν "παρηγοριά στον άρρωστο" το λαμβάνω υπόψη μου...

Τι κουσουρια μπορει να εχει? Δεν αμφισβητω επ ουδενι αυτα που λες cvial, ουτε θελω να υποστηριξω τις ταρζανιες του Β στην εξαγωγη. Απλα επειδη καποια στιγμη σιγουρα θα ξανακανω θα ηθελα να ξερω τι κουσουρι μπορει να εχει η ΔΟΤΡΙΑ αν μου κανουν στη 2η μμ συνετη και αναλογικη εξαγωγη με την πρωτη
μμ. Πραγματικα θα ηθελα να ξερω για να το προσεξω οχι τπτ αλλο...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είπα έχει κουσούρια η δότρια, κουσουρία έχει η λογική αυτή, τα οποία τα αναλύσαμε παραπάνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Μπλουζα