Anastasakis or Lorenzo? :)) NW stage V, - 4150 FUs - F.U.T + FUE - Άνδρας 46 ετών στους 12 μηνες Το βιντεο

panos1234

Well-Known Member
Πάντως συνολικά στο forum πρέπει να υπάρχουν γύρω στα 20.000 μέλη..κάποια ενεργά, κάποια όχι πλέον... κάποιοι διαβάζουν, κάποιοι γράφουν, κάποιοι γράφουν ασταμάτητα... προφανώς καποιοι πιστεύουν πως η άποψη αποκτά και μεγαλύτερη βαρυτητα αναλόγως του πλήθους των μηνυμάτων τους...

Εσύ και ο obi να το κοιτάξετε φίλε.Απο την πολύ στήριξη θα πάθετε κάνα αυχενικό.
Αν σε ενοχλεί να διαβάζεις ή να γράφεις μάλλον δεν κάνεις για εδώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bigk

Well-Known Member
Εσύ και ο obi να το κοιτάξετε φίλε.Απο την πολύ στήριξη θα πάθετε κάνα αυχενικό.
Αν σε ενοχλεί να διαβάζεις ή να γράφεις μάλλον δεν κάνεις για εδώ.
Αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα???ότι υποστηρίζω τον συγκεκριμένο γιατρό? Περίεργο γιατί σε άλλο νήμα μου έλεγαν ότι υποστηρίζω Παπανικολάου... και δεν θυμάμαι να απευθύνθηκα σε σένα "φιλε"...
 

panos1234

Well-Known Member
Αυτό κατάλαβες από αυτά που έγραψα???ότι υποστηρίζω τον συγκεκριμένο γιατρό? Περίεργο γιατί σε άλλο νήμα μου έλεγαν ότι υποστηρίζω Παπανικολάου... και δεν θυμάμαι να απευθύνθηκα σε σένα "φιλε"...

Απευθύνθηκα εγώ και στην γενική μπούρδα που έγραψες.
 

aeratos28

Just aeratos
Πάντως είμαστε σε ένα φόρουμ εδώ και πολλά χρόνια,που όποιος δεν έκανε τα βασικά πράγματα σε μια παρουσίαση ,κλειδώναν το νήμα απευθείας ως μη αντικειμενικό και ότι υπήρχε δόλος ,παραπλάνηση κτλ..και συμφωνούσαν όλοι με αυτό..τώρα βλέπω δεν ισχύει κάτι τέτοιο και τυπακια καινούργια ακόμα δεν γράφτηκαν,ειρωνεύονται τα πάντα και όλους και ισοπεδώνουν τα πάντα.εδω δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν την τρίχα από το graft και βγάλανε και άποψη για τα μέλη..α ρε ορτικια.....
 

oreo

Well-Known Member
Δρ.Αναστασάκη Κωνσταντίνε διαβάζοντας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αυτά που απαντήσατε, θα ήθελα απο τα πολλά που αναφέρατε να σταθώ στο σχόλιο που αυτοτελής παραθέτω:
Οποιος συναδελφος κανει πιο εκτενες ή πιο αναλυτικό, μπραβο του, το cons ΔΕΝ το κανω για να λύσω απορίες ουτε για να μαθω Ιατρική στον υποψηφιο.
Ειναι για μετρησεις που χρειαζομαι ΕΓΩ, για να δω ΕΓΩ αν ειναι κατάλληλος υποψηφιος, να δουμε αν υπάρχει rapport και να επιβεβαιωσω κανα δυο άλλα πραγματα της ψυχικης σφαιρας.
Τα υπόλοιπα που ζητανε καποιοι τα σεβομαι ομως.
ΘΕΩΡΩ με την γνωση και εμπειρια μου πως ειναι αχρηστα για τον ιατρό, αχρηστα για τον ασθενη (ασχετα αν του δινει την ψευδαισθηση του ελεγχου της καταστασης κτλ.) και δεν τα προσφερω.
Μπορω να μιλαω πολλη ωρα με τον ασθενή για ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ του αλλα μετρησεις τυπου ....DONOR CAPACITY, επειδη ΔΕΝ τις θεωρω καθόλου ακριβεις και τεκμηριωμενες ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΩ.
Αλλοι πολυ αξιολογοι ιατροι δεν συμφωνουν μαζι μου και ειμαστε ολοι χαρούμενο
ι!
Ενθυμούμαι χαρακτηριστικά να δηλώνετε οτι θέλετε να βοηθήσετε κ να προσφέρετε γνώση εκτός της διαφήμισης της δουλειάς σας. Παρακαλώ λοιπόν εξηγήστε μας αναλυτικά καθώς έχετε ιδία γνώση, τον λόγο που δεν θεωρείται τις μετρήσεις καθόλου τεκμηριωμένες κ ακριβείς. Επίσης τι εννοείται οταν λέτε, οτι τις όποιες μετρήσεις τις κάνετε μόνο προς δική σας ενημέρωση για την καταλληλότητα του υποψηφίου προς μετ και όχι για να ενημερωθεί ο ίδιος που θα πληρώσει την υπηρεσία και θέλει προφανώς να ξέρει ποιο το προσδωκόμενο αποτέλεσμα και που βασίζεται αυτό.
Παρακαλώ ενημερώστε μας για 2 λόγους.
1. Μην εξηγώντας δημιουργείται αυτομάτως ο κίνδυνος παρερμηνείας , αλλά και αρνητικής διαφήμισης των παρεχόμενων υπηρεσιών, απο εσάς τον ίδιο.
2. Βοηθήστε να καταλάβουμε το λάθος της αναζήτησης τψν ποιοτικών χαρακτηριστικών μας, έτσι ώστε να μην κάνουμε και ανούσιες συζητήσεις επι της αξίας των μετρήσεων και της στρατηγικής χάραξης αποκατάστασης.
Ευχαριστώ.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα σου λεγα τι έχεις αλλά τελοςπαντων ..ας ενημερώσει ο υπεύθυνος εδώ λοιπόν για το αν ισχύουν η όχι αυτά που λέω .για να ξέρουμε τι μας γίνεται πλέον στο φορουμ..επίσης πάλι απαντήσεις δεν βλέπω να απαντάς σε τπτ από ότι σε ρωτάμε.

Ρε πατριώτη άστο καλύτερα, αφού δεν διαβάζεις κανένα μήνυμα προς τα πίσω, τι ρωτάς και ξαναρωτάς.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Δεσμεύεσαι γιατρέ να απαντάς σε ότι σε ρωτάμε ,χωρίς ειρωνεία και ύφος και από τις 2 πλευρές ώστε να λήξει η οποία κόντρα-διαφωνια έχει προκύψει και να το πάρουμε από την αρχή?
Σου ρίχνω γέφυρα,εσύ κρίνεις και αποφασίζεις ώστε να ασχοληθούμε και λίγο με τις τρίχες που είναι και ο βασικός λόγος που είμαστε όλοι εδώ!

Φυσικα και μπορω να απανταω οτι αφορα γενικές γνωσεις και απορίες που μπορω να λύσω.
Δεν έχω ΚΑΜΙΑ ορεξη να ειρωνευομαι ουτε να λοιδορω κανεναν.
Αλλα δεν εχω προβλημα να ανταπανταω
Αν προσεξεις δεν ξεκιναω πρωτος ποτε.
Οπότε ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ να συνεχισω να μην ξεκιναω ΚΑΜΙΑ αντιπαραθεση πρωτος.
Και δεσμευομαι να απανταω με αντιστοιχη ευγενεια ερωτησεις που κρινω οτι χριζουν απαντησης συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια.
Διοτι δεν ειμαι σε δικαστηριο ουτε οφειλω απαντησεις, με καθε ευγενεια το λεω και πρεπει να γινει αντιληπτο.
Δεν ειμαι στο εδωλιο!
Ουτε θέλω να αποδειξω κατι παραπανωβ απο αυτο που λενε οι φωτογαφιες και τα βιντεο το περιστατικών μου.
Σε οποιο αρεσουν τα νηματα μου καλώς, οποιος δεν αρκειται σε αυτα που ποσταρω λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η κατασταση πλεον.
Ηταν αλλιως αλλα κουραστικα και πικραθηκα και αποφασισα πως τελος.

Και επειδη σιγουρα σε ξενιζει και πιθανον σε ενοχχλεί αυτο που γραφω, δες το ως εξης, με λγο πιο ανοιχτο μυαλο (περαν από τι έχει κανεις συνιθησει απλα να βλεπει εδω μέσα, αυτο εννοω. το οτι κατι ειναι συνηθισμενο δεν το κανει και αναγκαιο!):
Εστω οτι ειμαι Σεφ.
Σου σερβιρω ενα πιατο, σε φωτογραφια ή βιντεο ή το δοκιμαζεις ρε αδερφε.
Το οτι οι άλλοι Σεφ στο φορουμ ή στο youtube σου λενε και την συνταγη, δεν σημαινει πως πρεπει να το κανω και εγω πλεον.
Περιέργως, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ρωταγε ενα σεφ τα "μυστικα" του. θεωρειται τρομερη αγένεια!
Ουτε θα του ελεγε πως για να ερθω στο εστιατοριο σου, θα μας πεις τις συνταγες και εμεις οι καταναλωτες θα γραφουμε και σε κρινουμε απο κατω, που δεν εχουμε μαγειρεψει ποτε, αλλα μπορει καποαι μερα να φάμε!
Θελω να πιστευω πως βλεπεις το σκεπτικό!
Αν παλι θεωρει καποιος πως μονο αν του πω τη συνταγη νιωθει ασφάλεια να με εμπιστευτει ως σεφ, λυπάμαι, αλλα
σε αυτον έχω "αποτυχει" ήδη ως ...σεφ και δεν του κανω anyway.
Οπότε, ποιος ο λόγος?
Τοσο απλα το βλέπω πλεον!
 

aeratos28

Just aeratos
Επειδή είναι 4 σελίδες ,πήγα από την αρχή το νήμα και απάντηση δεν βρήκα ρε πατριώτη σε αυτό που έχω ρωτήσει τόσες φορές..αν βρεις χρόνο κάνε ένα quote την απάντηση γτ η χαζός η τυφλός είμαι..
Ρε πατριώτη άστο καλύτερα, αφού δεν διαβάζεις κανένα μήνυμα προς τα πίσω, τι ρωτάς και ξαναρωτάς.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Επειδή είναι 4 σελίδες ,πήγα από την αρχή το νήμα και απάντηση δεν βρήκα ρε πατριώτη σε αυτό που έχω ρωτήσει τόσες φορές..αν βρεις χρόνο κάνε ένα quote την απάντηση γτ η χαζός η τυφλός είμαι..
Έπρεπε να πεις ή κάντε με quote ή θα δώσω green light... νομίζω κατάλαβες :cool:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Αλλα όταν εσυ γελοιωδως μιλας για ...κεφαλοτυρια, εγω πρεπει με ωριμοτητα και νηφαλιοτητα να σου απαντησω

Κι απο κατω βλεπουμε την ωριμοτητα σου

Φοβαμαι???
ΜΟΝΟ???
ΤΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΜΟΣ σου λεω!

15χρονο επιεικώς!
Καποια στιγμη προσπαθησε να μεταμορφωσεις *αν θέλεις βεβαια* τον γραπτο σου λογο ετσι ωστε να μοιάζει ενήλικου.

Δεν εχω βεβαια απαιτησεις απο εσενα, εισαι πολυ χαμηλα στα ματια μου αλλα εφ οσων "συγκατοικουμε" σε αυτο το φορουμ προσπαθησε να ενσωματωθεις, εισαι ξενο σωμα.
Αποκαλεις "χομπιστες"ατομα που εχουν φαει άπειρο χρονο χρημα αγχος στερησεις κ δυσκολιες για ενα προβλημα που τους απασχολει κι αυτο λεει πολλα.
Στο τελος της ημερας θα σου πω οτι δεν με απασχολεί τι κανεις στην επιχειρηση σου, αλλα τουλαχιστον εδω μεσα οτι κανεις προσπαθησε να το κανεις σωστα.
Ο Cvial ειναι moderator και αυτο το κανει ως χομπιστας, αλλη ειναι η επαγγελματικη του ιδιοτητα. θα σου πω λοιπον οτι ως χομπιστας διοικει το φορουμ πολυ καλυτερα απ οτι εσυ ως επαγγελματιας διοικεις την επιχειρηση σου εδω μεσα τουλαχιστον ως εκπροσωπος της.
Δειχνεις να μην μαθαινεις κι απ τα λαθη σου κ να μην μπορεις να εξελιχθεις εδω μεσα κι αυτο μου γεννα και περαιτερω απορια πως γινεται αφου δε μπορεις εδω που ειναι το easy part να εξελιχθεις στη δουλειά σου που ειναι το πιο δυσκολο....
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
Δειχνεις να μην μαθαινεις κι απ τα λαθη σου κ να μην μπορεις να εξελιχθεις εδω μεσα κι αυτο μου γεννα και περαιτερω απορια πως γινεται αφου δε μπορεις εδω που ειναι το easy part να εξελιχθεις στη δουλειά σου που ειναι το πιο δυσκολο....
Αυτό είναι μια αλήθεια. Ο Γιατρός δεν φαίνεται να μαθαίνει. Η μάλλον να επιτρέπει οι εμπειρίες και η εδώ τριβη του να του μαθουν πράγματα. Μπορει να πάρει πολλά από το φορουμ, αν σταματήσει να το υποτιμά.
 

Panos1982

Well-Known Member
@gregkont13
Ασε να σου απαντησω για τα strip γτ θα ξεχασεις κι αυτα που ξερεις.
Η fut δεν ειναι fue που μπορεις να επιλεξεις τον λογο εξαγωγης που θελεις μεσω cherry picking.
Η fut σου δινει οτι κατσει αναλογα τον ασθενη και πολλες φορες το splitting ειναι επιβεβλημενο να γινει.
Αλλωστε ειναι πολυ πιο ασφαλες γιατι γινεται in vitro απ τους technicians στα μικροσκοπια.
Τωρα για τα μεγαλα fut τι να πεις.....μολις ακύρωσε την στρατηγική ολης της Αμερικής που ειναι FUT top of the world.
Οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λεω εγω....
Δεν γινεται 6κ strip χωρις split ακουω....
Την στιγμη που ο omar77 που ημασταν μαζι vancouver ειχε απειρη ελαστικοτητα κ του πηρε λωριδα 2.2εκ πλατος με 32εκ μηκος.
Δλδ 70τ.εκ επιφανεια με 90fu's /cm μεση πυκνοτητα = 6300 (βαλε ενα 5% απωλειες βγαινει 5800) κ του εβαλε 6900 τελικα με το splitting.
Αλλα δεν γινεται....ηταν κακη πρακτικη 3κ επρεπε να του βάλει.

Ο london lad πριν 15 χρονια κιολας που εβαλε 7760 στον hasson 1η επεμβαση
Ηταν κακη στρατηγική...

Συνολικά εκανε 3 strip στον hasson μεσα σε μια 8ετια
Συνολο 14.500 grafts.
Δες φωτο λεει ποσα εβαλε σε καθε ενα

Screenshot_20220121-034043_Chrome.jpg



Κι απο κατω εφτιαξα μια συγκριτικη απ το πριν *αριστερα* και το μετα τις 14.500 θυλακες *δεξια* να δουμε πόσο κακα πηγε....
inCollage_20220121_034338564.jpg

Αν πηγαινε τασακη βεβαια θα του εβαζε combo 1η επέμβαση 3κ strip κ 500 fue
Και θα του ελεγε ασε 15 ποντους μαλλι οπως συμφωνησαμε μπας κ καλυφθει κανα κενο και μην χτενιζεσαι σαν καραφλοκορακας και τσαλαπετινος....
Στην 2η θα του εβαζε 2κ στριπ κ 300 fue
Και με περιπου 5.5κ θα καλυπτε τα μισα του hasson με τα γνωστα αδεια forelock crown κλπ.... γτ αυτη θεωρειται η τιμια προσεγγιση.
Δηλαδη δεν μπορουμε να δεχτουμε οτι υπαρχουν εκει εξω καποιοι που το κανουν χρονια κ το κανουν καλυτερα αλλα το βαφτιζουμε αντιδεολογικο κ επικυνδινο κ εκθειαζουμε το μετριο δικο μας κ αν καποιος το θίξει ειναι χομπιστας.

Εδω 8100 fu's strip απ τον γιατρο σου τον muresanu *hattingen* σε 2 ημερη συνεδρια.


Συνεχισε τωρα την σοβαρη συζητηση με τον ντοκ που πραγματικά δεν ξερω γιατι την παλευεις να την κανεις.....χαρας το κουραγιο σου Γρηγορη.....
Αλλα προσεξε μη σε μαθει οτι τα strip ειναι 3κ max κι ετσι πρέπει να γινει γτ οι αλλοι ειναι επικυνδινοι κ αντιδεολογικοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Φυσικα και μπορω να απανταω οτι αφορα γενικές γνωσεις και απορίες που μπορω να λύσω.
Δεν έχω ΚΑΜΙΑ ορεξη να ειρωνευομαι ουτε να λοιδορω κανεναν.
Αλλα δεν εχω προβλημα να ανταπανταω
Αν προσεξεις δεν ξεκιναω πρωτος ποτε.
Οπότε ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ να συνεχισω να μην ξεκιναω ΚΑΜΙΑ αντιπαραθεση πρωτος.
Και δεσμευομαι να απανταω με αντιστοιχη ευγενεια ερωτησεις που κρινω οτι χριζουν απαντησης συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια.
Διοτι δεν ειμαι σε δικαστηριο ουτε οφειλω απαντησεις, με καθε ευγενεια το λεω και πρεπει να γινει αντιληπτο.
Δεν ειμαι στο εδωλιο!
Ουτε θέλω να αποδειξω κατι παραπανωβ απο αυτο που λενε οι φωτογαφιες και τα βιντεο το περιστατικών μου.
Σε οποιο αρεσουν τα νηματα μου καλώς, οποιος δεν αρκειται σε αυτα που ποσταρω λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η κατασταση πλεον.
Ηταν αλλιως αλλα κουραστικα και πικραθηκα και αποφασισα πως τελος.

Και επειδη σιγουρα σε ξενιζει και πιθανον σε ενοχχλεί αυτο που γραφω, δες το ως εξης, με λγο πιο ανοιχτο μυαλο (περαν από τι έχει κανεις συνιθησει απλα να βλεπει εδω μέσα, αυτο εννοω. το οτι κατι ειναι συνηθισμενο δεν το κανει και αναγκαιο!):
Εστω οτι ειμαι Σεφ.
Σου σερβιρω ενα πιατο, σε φωτογραφια ή βιντεο ή το δοκιμαζεις ρε αδερφε.
Το οτι οι άλλοι Σεφ στο φορουμ ή στο youtube σου λενε και την συνταγη, δεν σημαινει πως πρεπει να το κανω και εγω πλεον.
Περιέργως, ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ρωταγε ενα σεφ τα "μυστικα" του. θεωρειται τρομερη αγένεια!
Ουτε θα του ελεγε πως για να ερθω στο εστιατοριο σου, θα μας πεις τις συνταγες και εμεις οι καταναλωτες θα γραφουμε και σε κρινουμε απο κατω, που δεν εχουμε μαγειρεψει ποτε, αλλα μπορει καποαι μερα να φάμε!
Θελω να πιστευω πως βλεπεις το σκεπτικό!
Αν παλι θεωρει καποιος πως μονο αν του πω τη συνταγη νιωθει ασφάλεια να με εμπιστευτει ως σεφ, λυπάμαι, αλλα
σε αυτον έχω "αποτυχει" ήδη ως ...σεφ και δεν του κανω anyway.
Οπότε, ποιος ο λόγος?
Τοσο απλα το βλέπω πλεον!
Εδώ υπάρχει ένα μικρό μπέρδεμα κ θα προσπαθήσω να βοηθήσω.
Έστω οτι είσαι Σεφ και θέλεις να τυπώσεις flyer με τις νοστιμιές σου - ναι δεν θα δώσεις την συνταγή
Έστω οτι έρχομαι στο εστιατόριο σου να φάω - ναι δεν θα δώσεις την συνταγή, αλλά πρέπει να αναγράφεις τα υλικά του πιάτου σου
Έστω οτι παρουσιάζεις το πιάτο σε φόρουμ μαγειρικής - εκεί θα πρέπει να δώσεις την συνταγή κ ίσως κρατήσεις κάποιες μικρές λεπτομέρειες της δοσολογίας + της τέχνης σου, που θα απογειώσουν το πιάτο.
Αλλά και ο Σεφ που κανονικά έπρεπε να λέγεται Αρχιμάγειρας μιας και ρήμα σεφάρω δεν έχω βρει ακόμα, δυστυχώς κρίνεται από τον ουρανίσκο του οποιουδήποτε. Ακόμα και αυτού που δεν μπορεί να βράσει ένα αυγό.
Μιας και δεν είμαστε στο GreekMasa.gr o ανάλογος "Σεφ" στο φόρουμ τριχόπτωσης οφείλει να δώσει όλα τα στοιχεία (έκταση κάλυψης, ποιοτικά χαρακτηριστικά, αριθμός graft κτλ κτλ. ) που ουσιαστικά θεωρούνται το αλατοπίπερο της συνταγής.
Το μυστικό της συνταγής εν προκειμένου , είναι το ταλέντο και ο τρόπος χρήσης του επι του κεφαλιού, οπότε και εκεί είσαι καλυμμένος.
Άλλωστε ουσιαστικός κριτής είναι η τελική "γεύση" που θα σου αφήσει το πιάτο.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εδώ υπάρχει ένα μικρό μπέρδεμα κ θα προσπαθήσω να βοηθήσω.
Έστω οτι είσαι Σεφ και θέλεις να τυπώσεις flyer με τις νοστιμιές σου - ναι δεν θα δώσεις την συνταγή
Έστω οτι έρχομαι στο εστιατόριο σου να φάω - ναι δεν θα δώσεις την συνταγή, αλλά πρέπει να αναγράφεις τα υλικά του πιάτου σου
Έστω οτι παρουσιάζεις το πιάτο σε φόρουμ μαγειρικής - εκεί θα πρέπει να δώσεις την συνταγή κ ίσως κρατήσεις κάποιες μικρές λεπτομέρειες της δοσολογίας + της τέχνης σου, που θα απογειώσουν το πιάτο.
Αλλά και ο Σεφ που κανονικά έπρεπε να λέγεται Αρχιμάγειρας μιας και ρήμα σεφάρω δεν έχω βρει ακόμα, δυστυχώς κρίνεται από τον ουρανίσκο του οποιουδήποτε. Ακόμα και αυτού που δεν μπορεί να βράσει ένα αυγό.
Μιας και δεν είμαστε στο GreekMasa.gr o ανάλογος "Σεφ" στο φόρουμ τριχόπτωσης οφείλει να δώσει όλα τα στοιχεία (έκταση κάλυψης, ποιοτικά χαρακτηριστικά, αριθμός graft κτλ κτλ. ) που ουσιαστικά θεωρούνται το αλατοπίπερο της συνταγής.
Το μυστικό της συνταγής εν προκειμένου , είναι το ταλέντο και ο τρόπος χρήσης του επι του κεφαλιού, οπότε και εκεί είσαι καλυμμένος.
Άλλωστε ουσιαστικός κριτής είναι η τελική "γεύση" που θα σου αφήσει το πιάτο.
Ανοίγουν τόσο νωρίς τα δικαστήρια;
 

gregkont13

Verified MM member
Εδώ υπάρχει ένα μικρό μπέρδεμα κ θα προσπαθήσω να βοηθήσω.
Έστω οτι είσαι Σεφ και θέλεις να τυπώσεις flyer με τις νοστιμιές σου - ναι δεν θα δώσεις την συνταγή
Έστω οτι έρχομαι στο εστιατόριο σου να φάω - ναι δεν θα δώσεις την συνταγή, αλλά πρέπει να αναγράφεις τα υλικά του πιάτου σου
Έστω οτι παρουσιάζεις το πιάτο σε φόρουμ μαγειρικής - εκεί θα πρέπει να δώσεις την συνταγή κ ίσως κρατήσεις κάποιες μικρές λεπτομέρειες της δοσολογίας + της τέχνης σου, που θα απογειώσουν το πιάτο.
Αλλά και ο Σεφ που κανονικά έπρεπε να λέγεται Αρχιμάγειρας μιας και ρήμα σεφάρω δεν έχω βρει ακόμα, δυστυχώς κρίνεται από τον ουρανίσκο του οποιουδήποτε. Ακόμα και αυτού που δεν μπορεί να βράσει ένα αυγό.
Μιας και δεν είμαστε στο GreekMasa.gr o ανάλογος "Σεφ" στο φόρουμ τριχόπτωσης οφείλει να δώσει όλα τα στοιχεία (έκταση κάλυψης, ποιοτικά χαρακτηριστικά, αριθμός graft κτλ κτλ. ) που ουσιαστικά θεωρούνται το αλατοπίπερο της συνταγής.
Το μυστικό της συνταγής εν προκειμένου , είναι το ταλέντο και ο τρόπος χρήσης του επι του κεφαλιού, οπότε και εκεί είσαι καλυμμένος.
Άλλωστε ουσιαστικός κριτής είναι η τελική "γεύση" που θα σου αφήσει το πιάτο.

Επίσης, ότι και αν λέει ο γιατρός είμαι βέβαιος πως και αυτός έχει κάνει πολλές φορές αυτό για το οποίο κατηγόρει κυριώς τα μέλη. Δηλαδή, δεν έχει πει ποτέ του (πχ όταν άρχισε η κρίση στην ελλάδα), Γιατί τα έκαναν έτσι σκατά οι οικονομολόγοι? Γιατί δεν έκαναν αυτό ή αυτό(ή έπρεπε να κάνουν)? Ενώ δεν είναι οικονομολόγος. Δεν έχει πει κάτι αντίστοιχο για ένα δικηγόρο που έχασε μια δίκη? Δεν είπε για ένα μάγειρα ότι έπρεπε να βράσει πιο πολύ το κουνουπίδι, χωρίς να είναι μάγειρας? Δεν είπε γιατί ο ρεχάγκελ κράταγε το χαριστέα, χωρίς να έχει ιδέα από μπάλλα? Κάτι τέλος πάντων θα έχει πει.

Όλοι τα χουμε πει αυτά και σε ένα φόρουμ τριχόπτωσης είναι αυτονόητο ότι θα ειπωθούν πράγματα σε τέτοιο στυλ.
 

Georgie

Well-Known Member
Επίσης, ότι και αν λέει ο γιατρός είμαι βέβαιος πως και αυτός έχει κάνει πολλές φορές αυτό για το οποίο κατηγόρει κυριώς τα μέλη. Δηλαδή, δεν έχει πει ποτέ του (πχ όταν άρχισε η κρίση στην ελλάδα), Γιατί τα έκαναν έτσι σκατά οι οικονομολόγοι? Γιατί δεν έκαναν αυτό ή αυτό(ή έπρεπε να κάνουν)? Ενώ δεν είναι οικονομολόγος. Δεν έχει πει κάτι αντίστοιχο για ένα δικηγόρο που έχασε μια δίκη? Δεν είπε για ένα μάγειρα ότι έπρεπε να βράσει πιο πολύ το κουνουπίδι, χωρίς να είναι μάγειρας? Δεν είπε γιατί ο ρεχάγκελ κράταγε το χαριστέα, χωρίς να έχει ιδέα από μπάλλα? Κάτι τέλος πάντων θα έχει πει.

Όλοι τα χουμε πει αυτά και σε ένα φόρουμ τριχόπτωσης είναι αυτονόητο ότι θα ειπωθούν πράγματα σε τέτοιο στυλ.
Όσο για το κουνουπίδι καλά έκανε και δεν είπε κάτι για το μάγειρα .
Δε πρέπει να το βράζουμε πολύ .
Χάνει βιταμίνες
Να τα λέμε όλα έτσι!
 
Μπλουζα