Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Δεν ξέρω αν έχει "πέσει" κανείς στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά σε γενικές γραμμές (διαβάζοντας και τις 11 σελίδες :p)
αναφέρει ότι ένας τύπος είδε αποτελέσματα με αλόη και κετοκοναζόλη μόνο.

http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=30&t=42720&st=0&sk=t&sd=a

Το αξιοσημείωτο όμως είναι ότι η αλόη βέρα που λέει ότι χρησιμοποίησε δεν ήταν το κλασσικό gel του εμπορίου αλλά από τα φύλλα του ίδιου του φυτού...

Μήπως να βάλουμε καμία γλάστρα σπίτι μας? :D
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

γιαυτό ψάχνουμε όσο καθαρότερη(%) αλόη... ;)
 

magic810

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

GOMI είπε:
Δεν ξέρω αν έχει "πέσει" κανείς στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά σε γενικές γραμμές (διαβάζοντας και τις 11 σελίδες :p)
αναφέρει ότι ένας τύπος είδε αποτελέσματα με αλόη και κετοκοναζόλη μόνο.

http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=30&t=42720&st=0&sk=t&sd=a

Το αξιοσημείωτο όμως είναι ότι η αλόη βέρα που λέει ότι χρησιμοποίησε δεν ήταν το κλασσικό gel του εμπορίου αλλά από τα φύλλα του ίδιου του φυτού...

Μήπως να βάλουμε καμία γλάστρα σπίτι μας? :D

Γεια χαρα,φιλε μου μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα χρησιμοποιουσα φυλλα αλοης...δεν ειναι δυσκολο να το βρεις...αν καποιος δεν εχει ιδεα....
και εγω τυχαια το ανακαλυψα....ενα φυτο που για πολλα χρονια περνουσα απο διπλα του και ποτε δεν του δωσα σημασια..ωσπου μια μερα μου ανεφερε η μανα μου οτι ο κομμωτης της ειχε εντονο προβλημα τριχοπτωσης και μια μερα τον ειδε με μεαλλι και τον ρωτησε τι κανει και εχουν πυκνωσει τα μαλλια......
Εκεινος της απαντησε οτι κοβει φυλλα αλοης διατηρουνται στο ψυγειο για μερικες μερες...και τριβει τον ζωμο τους και πιστεψε ειναι αρκετος ωστε να φαινεται το κεφαλι σου σαν λουσμενο....
δεν ξερω κατα ποσο με βοηθησε γιατι χρησιμοποιουσα κ αλλα πραγματα...το θεμα ειναι οτι συνεβαλε κ αυτο καπου...
ΜΗν με ρωτησεις γιατι το σταματησα....το σταματησα απλα γιατι θελω να ξεκινησω το double A οποτε θα χρειαστω μαλλον ζελ αλοης.. :eek:
Και βλεπουμε...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Magic, για πόσο καιρό τα χρησιμοποιούσες? Για να καταλάβω αγόραζες από κάπου ολόκληρα φύλλα αλόης?
 

magic810

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

GOMI είπε:
Magic, για πόσο καιρό τα χρησιμοποιούσες? Για να καταλάβω αγόραζες από κάπου ολόκληρα φύλλα αλόης?

Οχι φιλε μου..υπηρχε και υπαρχει τετοιο φυτο στο κηπο της πολυκατοικιας(κ κατι χρησιμο που εκαναν :p) ....αλλα και να μην εχεις κηπο πας και αγοραζεις ενα σε γλαστρα...
κοντα 2 χρονια κατα περισταση το χρησιμοποιουσα...πιστεψε με ο χυμος που βγαζει ειναι παρα πολυς θα κοβεις φυλλο και θα χρειαστει να κοβεις απτο κομμενο φυλλο κομματακι για να τριψεις γιατι η ποσοτητα ειναι υπεραρκετη...
 

magic810

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Θα προσπαθησω να περασω φωτο του φυτου ..για οσους δεν το γνωριζουν οπτικα... ;D
 

magic810

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

αυτο ειναι το φυτο...
 

Συνημμένα

  • aloe_vera_400x371.jpg
    aloe_vera_400x371.jpg
    21.1 KB · Προβολές: 50

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Οχι φιλε μου..υπηρχε και υπαρχει τετοιο φυτο στο κηπο της πολυκατοικιας(κ κατι χρησιμο που εκαναν :p) ....αλλα και να μην εχεις κηπο πας και αγοραζεις ενα σε γλαστρα...
κοντα 2 χρονια κατα περισταση το χρησιμοποιουσα...πιστεψε με ο χυμος που βγαζει ειναι παρα πολυς θα κοβεις φυλλο και θα χρειαστει να κοβεις απτο κομμενο φυλλο κομματακι για να τριψεις γιατι η ποσοτητα ειναι υπεραρκετη...

Magic, πού μενεις να περάσω μια βόλτα... :p. Εμάς στην είσοδο κάτω έχουν βάλει κάτι άσχετα. Κατέβηκα και το τσέκαρα..

Οπότε σε αυτά τα 2 χρόνια, ναι μεν είδες διαφορά αλλά δεν μπορείς να ξέρεις που οφείλεται ακριβώς λόγω συνδυασμού θεραπείας ε?
Γλάστρα μια φορά θα πάρω... :p
Λένε πως το φυτό πρέπει να είναι 3-4 χρόνων γιατί σ αυτή την ηλικία δίνει τις maximum θεραπευτικές ιδιότητές του.
thx.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

GOMI είπε:
Δεν ξέρω αν έχει "πέσει" κανείς στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά σε γενικές γραμμές (διαβάζοντας και τις 11 σελίδες :p)
αναφέρει ότι ένας τύπος είδε αποτελέσματα με αλόη και κετοκοναζόλη μόνο.

http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=30&t=42720&st=0&sk=t&sd=a

Το αξιοσημείωτο όμως είναι ότι η αλόη βέρα που λέει ότι χρησιμοποίησε δεν ήταν το κλασσικό gel του εμπορίου αλλά από τα φύλλα του ίδιου του φυτού...

Μήπως να βάλουμε καμία γλάστρα σπίτι μας? :D


η κετοκοναζόλη δειχνει οτι μπορει να μειωσει τα επιπεδα της τεστοστερονη στο κεφαλι
επισης εχει καποιες ερευνες για regrowth

η αλοη βοηθα στους σρεθισμους στις κοκκινιλες

δυσκολο καποιος να εχει δει αποτελεσμα μονο με αυτα τα δυο

τοτε εγω και αλλοι τοσοι που αυτα τα 2 τα βαζουμε μεσα σε δυνατες θεραπειες θα επρεπε να δουμε αποτελεσμα πολυ πιο γρηγορα και καλο απο αυτου του παιδιου

αναφορικα με το φυτο
ενταξει οτι εχεις στο σπιτι σου ειναι και οτι καλυτερο

και ντοματες να σπειρεις θα ειναι 100 φορες καλυτερες απο του εμποριου

ειμαι γενικα της λογικης οτι εχουμε δικο μας ειναι αγνο και καθαρο και πολλες φορες καλυτερο απο του εμποριου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Παναγιώτη, εγώ βασικά από τότε που ανακάλυψα το site, 2 μήνες περίπου, ενώ πριν το μόνο που έκανα επί χρόνια ήταν minox πρωι βράδυ και τίποτα αλλο πρόσθεσα

- fungoral 2 φορές την βδομάδα
- 6 ml πράσινο τσαί στην minox και την μείωσα από 2 φορες την ημέρα σε μία με σκοπό στο μέλλον να την κόψω εντελώς.
- Τζελ αλόης 2-3 φορές την ημέρα
- frezyderm samphoo και contisioner.

Μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι να σταματήσει εντελώς η τριχόπτωση προς το παρόν δηλαδή δεν πέφτει τρίχα και να εξαφανιστεί η λιπαρότητα.
Γενικότερα νιώθω τρομερή διαφορά στην τρίχα. Τώρα στην πορεία και χωρις dht blocker δεν ξέρω τι θα γίνει.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι επειδή εσείς βάζετε αρκετά δυνατά προιόντα δεν μπορείτε να είστε και εντελώς σίγουροι για το ποιο δουλεύει περισότερο, ποο λιγότερο και ποιο καθόλου.

Ετσί δεν είναι?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

μην ξεχνάς ότι πάντα κοιτάμε το αποτέλεσμα μίας συνδυαστικής θεραπείας και πάντα σε βάθος χρόνου > 6-8 μηνών

μπορείς να κρίνεις τι σε βοηθά και τι δεν σου κάνει,μια και η εμπειρία από τις θεραπείες σε κάνουν expert στο ελάχιστο αποτέλεσμα...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Σίγουρα. Βασικά και εγώ θα συνεχίσω λίγο ακόμα έτσι μέχρι να βρω φυσική λοσιόν dht και βλέπουμε.

Αυτό που θέλω να δω βασικά πιο πολύ, είναι μήπως η minox που χρησιμοποιώ αδιάκοπα 16 χρόνια μου έκανε στην πορεία κακό αντί για καλό.
Γι αυτό την μείωσα στη μία φορά και μετά από κανά 5 μηνο θα την πάω μέρα παρά μέρα μέχρι να κοπεί τελείως...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

gomi τι αλλο χρησιμοποιεις ??? εκτος απο μινοξιδιλη

και δεν πιστευω η μινοξιδιλη να σου εκανε κακο
δεν εχει αναφερθει καπου κατι τετοιο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

gomi τι αλλο χρησιμοποιεις ??? εκτος απο μινοξιδιλη

και δεν πιστευω η μινοξιδιλη να σου εκανε κακο
δεν εχει αναφερθει καπου κατι τετοιο


- fungoral 2 φορές την βδομάδα
- 6 ml πράσινο τσαί στην minox μια φορά την ημέρα
- Τζελ αλόης 2-3 φορές την ημέρα
- frezyderm samphoo και contisioner.

Παναγιώτη, όπως προείπα, αυτά εκτός της minox άρχισα να τα χρησιμοποιώ από τότε που βρήκα το site. 2 Μήνες περίπου και έχω δει μια καλύτερη εικόνα στα μαλλία.
Για την minox σκεφτόμουν επειδή τοσα χρόνια δεν την σταμάτησα ποτέ αλλά και επίσης δεν έβαζα και κάτι όπως αλόη π.χ μήπως με τον καιρό μου έκανε κακό στο δέρμα και γενικότερα στην τρίχα. Δηλ. ξηροδερμίες, φλεγμονές κ.λπ...

Για dht τίποτα ακόμα...περιμένω καμία φυσική λοσιόν απο εσάς... :p
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

πάρε revivogen ή κάνε super Zix II ρε άρχοντα ;)

αν δεν καλύπτεσαι ανά 12-16 ώρες με dht blocker,τα υπόλοιπα δεν επαρκούν για χειροπιαστά αποτελέσματα :-\
 

lalakos

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

GOMI είπε:
Σίγουρα. Βασικά και εγώ θα συνεχίσω λίγο ακόμα έτσι μέχρι να βρω φυσική λοσιόν dht και βλέπουμε.

Αυτό που θέλω να δω βασικά πιο πολύ, είναι μήπως η minox που χρησιμοποιώ αδιάκοπα 16 χρόνια μου έκανε στην πορεία κακό αντί για καλό.
Γι αυτό την μείωσα στη μία φορά και μετά από κανά 5 μηνο θα την πάω μέρα παρά μέρα μέχρι να κοπεί τελείως...

Χμμμ είπα να μειώσω και εγώ την minox σε μια φορά την ημέρα. Πάνε τώρα 2 εβδομάδες που το έκανα αυτό και παρατήρησα λίγο αυξημένο shedding σήμερα (μετά δηλάδή απο δύο εβδομάδες). Αν και παίζει να είναι η ιδέα μου, ξέρετε πως είναι αυτά. Βλέπεις τρίχα και την εξετάζεις να δεις από πού είναι χαχα. Επίσης παίζει να είναι και φυσιολογικό να έχεις λίγο αυξημένο shedding για ένα διάστημα οταν μειώνεις την δόση της minox. Εε τι λέτε;

Καθαρά για πληροφοριακούς λόγους, είμαι 4 μήνες στη big3.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

lalakos σίγουρα δεν έχεις shed από την μείωση της μινοξ. - άλλωστε ανά 22 ώρες πρέπει να την χρησιμοποιείς

μάλλον έχεις την κλασική εποχιακή τριχόπτωση...
 

magic810

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

lalakos μεινε...8 μηνες στη θεραπεια που ακολουθεις και θα δεις πολυ καλα αποτελεσατα....γνωμη μου ειναι αφου δεν χρησιμοποεις κατι τοπικα να βαζεις την μινοξιδιλη 2 φορες την ημερα....αποψη μου...δες το τριτο λινκ και θα εντυπωσιαστεις!!!!!!!!

http://mike.iccom.com/hair/hair.htm
http://www.baldingblog.com/2005/05/02/propecia-patient-results-photos/
http://www.hairlosstalk.com/interact/viewtopic.php?f=30&t=21717&st=0&sk=t&sd=a&start=0
 
Μπλουζα