Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

η αλοη ειναι πολύ καλη οταν το παρακανα λιγο με τις λοσιον εβαλα και βοηθησε πολυ με τους ερεθισμου
πλειν σε σταθερες δοσεις που βαζω δεν μου χρειαζεται
ασε που αν εχεις σαμπουαν τρικομιν δυσκολα θα ερεθιστει τοσο πολυ το κεφαλι για να χρειαζτει αλοη
αλλα οποιος εχει προβλημα να παρει ειναι εξαιρετικη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ikon

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Παιδιά πήρα κι εγώ aloe vera αλλά δυσκολεύτηκα στην εφαρμογή... η περισσότερη πάει στα μαλλιά και πρέπει να βάλω πολύ για να "κάτσει" και στο δέρμα... σκέφτομαι να τη βάλω σε σύριγγα (χωρίς βελόνα) και να βάζω στο στιλ του regaine που έχει τον ψεκαστήρα...


........................................


ναι, με τη σύριγγα "κάθεται" τέλεια!
 

Άκης

Administrator
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Και σε μένα η περισσότερη στα μαλλια πάει. Αλλά την ήθελα για τους κροτάφους κυρίως, μιας και εκεί μου εμφάνιζε συχνά κοκκινίλες η rogaine.
Αλλά καλό το tip σου.
 

vayero

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Καλησπέρα, καλώς σας βρίσκω και επιτρέψτε μου να δώσω με την σειρά μου κι εγώ τα συγχαρητήρια για το site και την δουλειά που κάνετε. Με λίγη περίσσεια χρόνου θα ήθελα κάποια στιγμή να σας παρουσιάσω κι εγώ την... 12ετή εμπειρία μου στην μάχη με τον έως τώρα "αήττητο" αντίπαλο που ονομάζεται τριχόπτωση! Στην παρούσα φάση θα ήθελα την σημαντική και συνάμα πολύτιμη βοήθεια (οποιουδήποτε μέλους) σχετικά με τα προιόντα της αλόης. Είδα παραπάνω αυτό που ανέφερε ο φίλος Άκης και προσπάθησα να το αναζητήσω κι εγώ, δεδομένης της χρήσης μινοξιδίλης Regaine 5% και των παρενεργειών που μου προκαλεί (ερεθισμός, φαγούρα, σμηγματόρροια ...αν το αναφέρω σωστά το τελευταίο;!), προσδοκώντας σε κάποια επίλυση του προβλήματος (και ιδιαίτερα φυσικής)! Ωστόσο, σε ένα κατάστημα με φυσικά προιόντα μου είπε ότι το συγκεκριμένο θα το έφερνε αν ήθελα να το παραγγείλω και αντί αυτού μου πρότεινε ένα άλλο με περιεκτικότητα αλόης 99,9% σε κάποιες "εκδόσεις" Aloe Pura Organic (Aloe Vera σκέτη, με tea tree, με antioxidants και βιταμίνες A, C, E και δεν θυμάμαι αν είχε κάποια άλλα). Επίσης σε φαρμακεία βρήκα και το Zuccari Aloe Vera Gel με 98% αν δεν κάνω λάθος. Συγχωρέστε με αν δεν επιτρέπεται να αναφέρω τις επωνυμίες των προϊόντων αλλά ήθελα να δώσω μία πιο σαφή ενημέρωση (δεν κάνω διαφήμιση κανενός). Ξεκίνησα με προσπάθεια αναζήτησης της αλόης από Macrovita που ανέφερε και ο Άκης λόγω των θετικών σχολίων που παρέθεσε και ο ίδιος όσο και άλλοι φίλοι ενδεχομένως. Για να μην σας κουράζω και σπαταλώ και τον χρόνο σας θα ήμουν ευγνώμονας αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στην επιλογή κάποιου από αυτά που ανέφερα ή και κάποιου άλλου προϊόντος που θα μου προτείνατε. Να σας επισημάνω ότι έχω κάνει μεταμόσχευση μαλλιών περίπου πριν είκοσι μέρες, σε περίπτωση που αυτό θα μπορούσε να επηρεάσει την ανάπτυξη των νέων τριχών ή (το πλέον επιθυμητό) να συνεισφέρει/συμβάλλει στην ανάπτυξή τους. Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την υπομονή σας, τον χρόνο σας και την όποια αρωγή σας! :)
 

Άκης

Administrator
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Γεια σου vayero79. Για την αλοη, αυτήν που αναφέρω περιέχει και άλλα βότανα που της παρέχουν αντι-φλεγμονώδες ιδιότητες. Έχω διαβάσει (και παράγγειλα/περιμένω) για την καθαρή 100% αλόη, αλλά δύσκολο να βρεθεί εδώ. Την συγκεκριμένη που έχω πάντως, όσες φορές την έβαλα, μου έκανε καλή δουλειά. Ακόμη και σε έγκαυμα από ήλιο, φάνηκε καλύτερη από προϊόν γνωστής εταιρίας προϊόντων φαρμακείου.

Δεν πειράζει να αναφέρεις προϊόντα που ασφαλώς οι περισσότεροι γνωρίζουν ότι κάνουν δουλειά.

Για την ανάπτυξη των μαλλιών δεν ξέρω αν παίξει ρόλο (εκεί παίζει καλό ρόλο το emu oil), αλλά επειδή είναι αντιφλεγμονόδες συστατικό θα παίξει (έστω και λίγο) ρόλο στο να μην δημιουργηθούν φλεγμονές στα μοσχεύματα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Zuccari χρησιμοποιώ εγώ (και στις λοσιόν) - πολύ ευχαριστημένος
 

vayero

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Άκη και Σπύρο ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας. Μήπως γνωρίζετε αν θα μπορούσε να προσφέρει κάτι ωφέλιμο για τα μαλλιά και τα νέα θυλάκια η χρήση αυτής της αλόης με βιταμίνες Α, C, E και αντιοξειδωτικά ή όχι;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

θεωρητικά ναι,αλλά πρακτικά τπτ φοβερό/ορατό και ουσιαστικό :(
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

οι βιταμίνες και τα αντιοξειδωτικά παίζουν γενικό ρόλο στην ανάπλαση και διατροφή της επιδερμίδας και κατά επέκταση (λόγω ότι τρίχες και νύχια είναι μέρος του δέρματος/επιδερμίδας) καλυτέρευση της υφής της τρίχας,αλλά δεν παίζουν ρόλο στο μπλοκάρισμα της dht ή 5a-reductase που φταίνε για την τριχόπτωση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vayero

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Οπότε Σπύρο δεν θα ήταν άσχημη επιλογή;! Άκη αν μπορείς δώσε κάποια πληροφορία σχετικά με την 100% που έκανες παραγγελία (τιμή, από που μπορούμε να την βρούμε) και επίσης αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να μου πει αν μπορώ να παραγγείλω emu oil από Ελλάδα; Θα βοηθήσει στην ανάπτυξη των νέων τριχών (μεταμοσχευμένων) είπες ??? Θα ενημερώσω με ό,τι επιλέξω.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

εννοείται ότι δεν είμαι αντίθετος σε όποιο σκεύασμα αλόης,πόσο περισσότερο σε ένα με 99,9% αλόη και βιταμίνες,αντιοξειδωτικά ... ;)
 

vayero

Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Καλησπέρα, λοιπόν αγόρασα αλόη βέρα με αντιοξειδωτικά και βιταμίνες Α, C, E. Αναρωτιόμουν όμως αν θα ήταν καλύτερα το emu oil, αφού όπως αναφέρατε πιο πάνω ότι θα βοηθούσε ως αντιφλεγμονώδες για τους θύλακες. Υπάρχει περίπτωση να έχω χάσει αυτό το 20ήμερο της μεταμόσχευσης θυλάκια λόγω της σμηγματόρροιας από μινοξιδίλη;
 

Άκης

Administrator
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Δεν νομίζω να έχεις χάσει τπτ. Αλλά το emu είναι καλύτερο από αλόη για εμένα (σαν σύνολο, λόγω acids), αν και στις κοκκινίλες η αλόη βγήκε καλύτερη (δοκίμασα στον ένα κρόταφο αλόη και στον άλλο emu , σε σπυράκια και κοκκινίλες από την μινοξιδίλη).
 

Teri

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Ναι ρε παιδιά λέτε όμως να βάζω την αλόη 1 ώρα μετά απο την minoxidil οκ. Μετά απο μία ώρα όμως είμαι στη δουλειά, θα κάθομαι να βάζω αλόη? Ξαναλέω ότι η φαγούρα με πιάνει μόλις βάλω την minoxidil και κρατάει κάνα 20λεπτο μισάωρο εκείνη την στιγμή κανονικά χρειάζομαι να την βάλω αλλά ξέρω ότι δεν γίνεται καθώς θα μπερδευτέι με την minoxidl. Προτείνετέ μου λοιπόν, τι να κάνω?

Και τώρα συνεχίζεται λίγο η φαγούρα αλλά σε μικρά επίπεδα.

Και παρακαλώ πέρα απο το link της σελίδας με την αλόη επειδή γίνεται ο πανικός απο προιόντα εκεί αν μπορείτε στείλτε μου συγκεκριμένο Link με προιόν να το επιλέξω απευθέιας.

Ευχαριστώ.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

ρε 'συ Τέρι,ένα 20λεπτο πριν ή μετά την μινοξ. βάλε αλόη - ΧΑΛΑΡΆ!!! ;)

αλόη παίζει παντού Ελλάδα - φαρμακείο,τύπου "Hondos" μαγαζιά

αλλά,επειδή το ζήτησες - http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?cPath=231&products_id=4751(σε 3-4 ημέρες με courier & αντικαταβολή)
 

Teri

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Σπύρος είπε:
ρε 'συ Τέρι,ένα 20λεπτο πριν ή μετά την μινοξ. βάλε αλόη - ΧΑΛΑΡΆ!!! ;)

αλόη παίζει παντού Ελλάδα - φαρμακείο,τύπου "Hondos" μαγαζιά

αλλά,επειδή το ζήτησες - http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?cPath=231&products_id=4751(σε 3-4 ημέρες με courier & αντικαταβολή)

Εντάξει Σπύρο, το παράγγειλα. Μου κάνει εντύπωση ότι είναι αντηλιακή κρέμα και θα την βάζω στο κεφάλι μου.Δεν γνωρίζω πολλλά περί αυτών των προιόντων γιαυτό ρωτάω.
Αλλά οκ i trust you.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

αυτή είναι για μετά τον ήλιο - προσφέρει ενυδάτωση και έχει αντιφλογιστική/αντιφλεγμονώδη δράση

απλά,εμείς αναζητούμε(μετά μανίας!)τζελ με >90% αλόη και αυτό έχει 99,9%!? :eek:

σήμερα τσάκωσα (επιτέλους!) 100% gel aloe vera (6.75€ 100ml)
 

Teri

New Member
Απ: Aλόη βέρα - Το ποιό πολύτιμο προϊόν της φύσης

Σπύρος είπε:
αυτή είναι για μετά τον ήλιο - προσφέρει ενυδάτωση και έχει αντιφλογιστική/αντιφλεγμονώδη δράση

απλά,εμείς αναζητούμε(μετά μανίας!)τζελ με >90% αλόη και αυτό έχει 99,9%!? :eek:

σήμερα τσάκωσα (επιτέλους!) 100% gel aloe vera (6.75€ 100ml)

Καλά μωρέ να μην το ήξερα λίγο πιο πριν να το έπαιρνα κι εγώ!

:mad: :mad: :mad: :mad: :p
 
Μπλουζα