κηλη μεσης

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

Αθάνατη Ελληνική πατέντα...
ειναι η μοναδικη σκηση που μπορει να πιασει πρωτο σπονδυλο λεκανη,δυστυχως μπρουμυτα στο πατωμα δεν γινεται τιποτα :down
Όπως μου τα λες πρέπει να έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα... ούτε μια εβδομάδα δεν αντέχεις χωρίς τον πάγκο... δηλαδή αυτό το σημείο πρέπει να γυμνάζεται συνέχεια...
πολυ,κανονικα θα ημουν με ενα mesulid την ημερα και την υπολοιπη μιση μερα με πονο,η ασκηση εφ ορου ζωης για εμενα ειναι αναποφευκτη,αλλιως παυσιπονα και κρεβατι μεχρι να χειροτερεψει κι αλλο
Εγώ για την μάνα μου θα το αγοράσω πιο πολύ. Της έχουν φύγει οι πόνοι πλέον, μετά απο ενέσεις με αντιφλεγμονόδοι, αλλα τώρα της έχει μείνει μουδιασμένο το πόδι...
ειναι δυσκολο να βαλεις εναν ηλικιωμενο να κανει ασκησεις,και ακομα πιο δυσκολο να σε πιστεψει.
ο θειος μου μου λεει να κανω βελονισμους που κανει και ο ιδιος(που ουσιαστηκα μια τρυπα στο νερο κανει απλα παραλυει τα νευρα για καποιους μηνες χωρις να βελτιωνει το προβλημα)και εγω του λεω να κανει ραχαιους.
απο οτι μου περιγραφεις και η μητερα σου στον ιδιο σπονδυλο εχει,χτυπαει πονος στο ποδι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LOK

Member
Απ: κηλη μεσης

[
kapamarou είπε:
ειναι δυσκολο να βαλεις εναν ηλικιωμενο να κανει ασκησεις,και ακομα πιο δυσκολο να σε πιστεψει.
απο οτι μου περιγραφεις και η μητερα σου στον ιδιο σπονδυλο εχει,χτυπαει πονος στο ποδι
Πίστεψέ με το έχω καταφέρει... με ακούει σε αυτά που της λέω. Για την άσκηση το ξέρω οτι θα δυσκολευτεύει αρκετά, αλλα εντάξει, δεν είναι και πολύ μεγάλη σε ηλικία, 54 χρονών.
Τελευταίο σπόνδυλο έχει, της το είπε και ο γιατρός. Με μια ένεση αντιφλεγμονόδη, σηκώθηκε μέσα σε μισή ώρα..., έπαθα πλάκα. Τώρα της έχει μείνει μουδιασμένο το πόδι.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: κηλη μεσης

[Πίστεψέ με το έχω καταφέρει... με ακούει σε αυτά που της λέω. Για την άσκηση το ξέρω οτι θα δυσκολευτεύει αρκετά, αλλα εντάξει, δεν είναι και πολύ μεγάλη σε ηλικία, 54 χρονών.
σε γονεις ειναι πιο αποτελεσματικο,αν ειχες πιο μακρινο προσωπο...
Τελευταίο σπόνδυλο έχει, της το είπε και ο γιατρός. Με μια ένεση αντιφλεγμονόδη, σηκώθηκε μέσα σε μισή ώρα..., έπαθα πλάκα. Τώρα της έχει μείνει μουδιασμένο το πόδι.
το ιδιο αποτελεσματικο αλλα οχι σε πολυ διαρκεια αλλα για ωρες ειναι το mesulid η minapon,ειναι το ιδιο χαπι,ξεπερναει και το voltaren χαπι :grandpa:
 

LOK

Member
Απ: κηλη μεσης

Πρωτού πάμε στο γιατρό, έπαιρνε mesulid επι μια εβδομάδα και δεν της έκανε τίποτα... Μόνο με την ένεση σηκώθηκε.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: κηλη μεσης

Συμφωνω για τους ραχαιους....ισως ειναι το πρωτο σημειο που πρεπει να γυμνασει καποιος για να μην εχει προβλημα στην μεση.Εχω παγκο ραχαιων της technogym.........Γ@Μ@ΕΙ.
 

akol

Member
την δευτερα θα ξεκινησω εφαρμογές laser στις δισκοκήλες (μέσης).έχει μήπως κανείς εμπειρία ή γενικως άποψη πάνω στο θέμα αυτο???
 

weznem

Well-Known Member
ωραιο θεματακι τι διαβασα αι αυτο.. τελικα εκεινο με την εκχυση στο σπονδυλο τι λεει απο αποτελεσματα??
παιδες εγω εχω δισχυδης ραχη ποναω κατω στην ουρα (που λεμε στη αργκο δηλαδη απο εκει που ξεκινανε τα κωλομερια σου οπως καθεσε μεχρι και 10 ποντους πιο πανω )κληρονομικο..οσο δουλευα υδραυλικος με ξεκολιαζε στο πονο εσκυβα ποναγα ενιωθα οτι εχω κοπη στα δυο διοτι λογω δουλειας σκαψιμο τσαπα,φτιαξιμο λασπης κουβαλημα κτλ..καποιες φορες που δεν σταματαγα καθολου ενιωθα οτι εχω κοπει στα δυο..αλλα ακομα και αν σκυψω σε ορθια σταση με λυγισμενα γονατα για 20 λεπτα την ενοχληση θα την νιωσω η αν περαπτησω για αρκετο διαστημα θα την νιωσω την ενοχληση δεν θα με ριξει κατω με την μια αναλογα το ποσο το τσιτωνω το σημειο..ξερετε τιποτα περι αυτου του θεματος??θα βοηθουσαν οι ραχιαιοι φανταζομαι ε??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τα πραγματα με την μεση πανε καλουτσικα.
και λεω καλουτσικα επειδη αν σταματαω την ασκηση επιδεινωνεται.
δηλαδη δεν εχει εξαφανιστει μιας και υπαρχει η προδιαθεση,αλλα με καθε 3 μερες ραχαιους το προβλημα ειναι ανυπαρκτο
 

edyuser1

Active Member
καπα στο γυμναστηριο που πηγαινω μου εχουν πει οτι η ασκηση με kettlebell τους εχει βοηθησει πολυ με την μεση και γενικα με ολο τον κορμο ψαξτο αν θελεις λιγο αν εχεις τετοιο προβλημα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
edyuser1 είπε:
καπα στο γυμναστηριο που πηγαινω μου εχουν πει οτι η ασκηση με kettlebell τους εχει βοηθησει πολυ με την μεση και γενικα με ολο τον κορμο ψαξτο αν θελεις λιγο αν εχεις τετοιο προβλημα

γι αυτην την ασκηση λες?
http://www.youtube.com/watch?v=NbeMqWRplG0
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
Kapa δεν ξερω αν εχει πολυ σχεση αλλα θελω να σου πω κατι το οποιο συνεβη πριν λιγες ωρες και εχω μεινει μαλακας.
Ειχα στραμπουληξει το ποδι εδω και 10-15 μερες.Δεν μου περασε.
Σημερα κατα λαθος διπλωθηκα σε μια πετσετα στο πατωμα και το τραμπουληξα πιο πολυ.

Και τοτε μου ερχεται η φαεινη ιδεα να βαλω βαμμα συμφυτου που μολις ειχα αγορασει αλλα για αλλους λογους.Το εβαλα στον αντιχειρα του ποδιου και το ετριψα.Ο πονος μου εφυγε σε 10 λεπτα και το ποδι μου τωρα ειναι πολυ καλυτερα ακομη και μετα το πρωτο στραμπουληγμα! Δεν το πιστευω.Εχω μεινει μαλακας με το συμφυτο.
Το fda εχει απαγορευσει τη ποση του (γενικα λεγεται οτι πειραζει μονο εκεινους που εχουν καταστρεψει τα συκωτια τους).Εγω το χρησιμοποιησα τοπικα και σκεφτομαι τι θα συνεβαινε αν το εκανες μασαζ με αυτο στην κηλη της μεσης.Θα εσπαγε την ασβεστοποιηση της περιοχηςλογικα και θα ελευθερωνε και χαλαρωνε τον χονδρο.

Πραγματικα εχω μεινει μαλακας! ΣΥΜΦΥΤΟ!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
panoslydios είπε:
Kapa δεν ξερω αν εχει πολυ σχεση αλλα θελω να σου πω κατι το οποιο συνεβη πριν λιγες ωρες και εχω μεινει μαλακας.
Ειχα στραμπουληξει το ποδι εδω και 10-15 μερες.Δεν μου περασε.
Σημερα κατα λαθος διπλωθηκα σε μια πετσετα στο πατωμα και το τραμπουληξα πιο πολυ.

Και τοτε μου ερχεται η φαεινη ιδεα να βαλω βαμμα συμφυτου που μολις ειχα αγορασει αλλα για αλλους λογους.Το εβαλα στον αντιχειρα του ποδιου και το ετριψα.Ο πονος μου εφυγε σε 10 λεπτα και το ποδι μου τωρα ειναι πολυ καλυτερα ακομη και μετα το πρωτο στραμπουληγμα! Δεν το πιστευω.Εχω μεινει μαλακας με το συμφυτο.
Το fda εχει απαγορευσει τη ποση του (γενικα λεγεται οτι πειραζει μονο εκεινους που εχουν καταστρεψει τα συκωτια τους).Εγω το χρησιμοποιησα τοπικα και σκεφτομαι τι θα συνεβαινε αν το εκανες μασαζ με αυτο στην κηλη της μεσης.Θα εσπαγε την ασβεστοποιηση της περιοχηςλογικα και θα ελευθερωνε και χαλαρωνε τον χονδρο.

Πραγματικα εχω μεινει μαλακας! ΣΥΜΦΥΤΟ!
δεν εχω δοκιμασει καποιο τοπικο σκευασμα για το συγκεκριμενο προβλημα ομως το θεμα δεν ειναι ο πονος αλλα μια εσωτερικη ζημια που εχει γινει,ο πονος ειναι απλα μια προειδοποιηση οτι κατι δεν παει καλα στο σωμα.
ο σκοπος ειναι να γιατρεψουμε το προβλημα και ο πονος θα υποχωρησει.
ψαχνω κατι που να απαλαγω απο το να κουβαλαω τον παγκο οπου παω αλλα το ιδιο αποτελεσματικο.
 

panoslydios

New Member
kapa είπε:
panoslydios είπε:
Kapa δεν ξερω αν εχει πολυ σχεση αλλα θελω να σου πω κατι το οποιο συνεβη πριν λιγες ωρες και εχω μεινει μαλακας.
Ειχα στραμπουληξει το ποδι εδω και 10-15 μερες.Δεν μου περασε.
Σημερα κατα λαθος διπλωθηκα σε μια πετσετα στο πατωμα και το τραμπουληξα πιο πολυ.

Και τοτε μου ερχεται η φαεινη ιδεα να βαλω βαμμα συμφυτου που μολις ειχα αγορασει αλλα για αλλους λογους.Το εβαλα στον αντιχειρα του ποδιου και το ετριψα.Ο πονος μου εφυγε σε 10 λεπτα και το ποδι μου τωρα ειναι πολυ καλυτερα ακομη και μετα το πρωτο στραμπουληγμα! Δεν το πιστευω.Εχω μεινει μαλακας με το συμφυτο.
Το fda εχει απαγορευσει τη ποση του (γενικα λεγεται οτι πειραζει μονο εκεινους που εχουν καταστρεψει τα συκωτια τους).Εγω το χρησιμοποιησα τοπικα και σκεφτομαι τι θα συνεβαινε αν το εκανες μασαζ με αυτο στην κηλη της μεσης.Θα εσπαγε την ασβεστοποιηση της περιοχηςλογικα και θα ελευθερωνε και χαλαρωνε τον χονδρο.

Πραγματικα εχω μεινει μαλακας! ΣΥΜΦΥΤΟ!
δεν εχω δοκιμασει καποιο τοπικο σκευασμα για το συγκεκριμενο προβλημα ομως το θεμα δεν ειναι ο πονος αλλα μια εσωτερικη ζημια που εχει γινει,ο πονος ειναι απλα μια προειδοποιηση οτι κατι δεν παει καλα στο σωμα.
ο σκοπος ειναι να γιατρεψουμε το προβλημα και ο πονος θα υποχωρησει.
ψαχνω κατι που να απαλαγω απο το να κουβαλαω τον παγκο οπου παω αλλα το ιδιο αποτελεσματικο.

To συμφυτο θα μπει μεσα και θα κανει τη δουλεια του.
Μπορεις να δοκιμασεις και ενα στανταρ που λεγεται bf&c απο dr christopher.
Γενικα ,τα περισσοτερα ζητηματα εχουν να κανουν με τραυματισμο που επουλωθηκε πλημμελως εξαιτιας μεγαλων ποσοτητων ανοργανου ασβεστιου.
Θα βοηθηθεις και μονο αν κοψεις το ανοργανο ασβεστιο και βαλεις οργανικο στη διατροφη σου.
 

Faderberg

Member
Kapa καλησπέρα! Έχω κι εγώ συγγενικά μου πρόσωπα με δισκοκήλες. Τι ενοείς όταν λες μόνο η γυμναστική μπορεί να διώξει το προβλημα και ειδικα οι ραχιαίοι; Έχεις κάνει δηλαδή μαγνητική μετά από περίοδο γυμναστικής με αυτό το μηχάνημα και έδειξε ότι η κήλη άρχιζε να μπαίνει στη θέση της; Γιατί αν είναι έτσι πως επανέρχεται ο πόνος αν δεν γυμναστείς μια βδομάδα; Ξαναβγαίνει η κήλη τόσο γρήγορα;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Faderberg είπε:
Kapa καλησπέρα! Έχω κι εγώ συγγενικά μου πρόσωπα με δισκοκήλες. Τι ενοείς όταν λες μόνο η γυμναστική μπορεί να διώξει το προβλημα και ειδικα οι ραχιαίοι; Έχεις κάνει δηλαδή μαγνητική μετά από περίοδο γυμναστικής με αυτό το μηχάνημα και έδειξε ότι η κήλη άρχιζε να μπαίνει στη θέση της; Γιατί αν είναι έτσι πως επανέρχεται ο πόνος αν δεν γυμναστείς μια βδομάδα; Ξαναβγαίνει η κήλη τόσο γρήγορα;

ειχα κανει αξονικη οταν ειχα το εντονο προβλημα με φρικτους πονους.
το αποτελεσμα ηταν εντονη κηλη,αν θυμαμαι καλα τοτε ειχα δυο.
οταν ειδε την ακτινογραφια ο γιατρος ειχε ενα σκεπτικοκατσουφιασμενο υφος λεγοντας "εισαι για επεμβαση"
οι συγκεκριμενες κηλες τελικα υποχωρησαν αλλα βγηκε αλλη.
αυτην η τελευταια με τυρανναει και δεν λεει να φυγει οριστικα.
θελω να πω οσους σπονδυλους εχουμε εχουμε και τοσες κηλες.
κηλη ειναι ο χόνδρος μεταξυ των σπονδυλων που απο κληρονομικοτητα πανω απο ολα και πιεση εχει ξεχειλισει προς τα εξω πιεζοντας τα νευρα.
ακομα και αν φτιαξουμε την μια κινδυνευουμε απο τις υπολοιπες.
η μοναδικη προληψη ειναι γυμναστικη.γερη μεση.
επισης με ραχαιους εχω αμεση ανακουφηση πονου που κραταει δυο μερες σε εντονη εργασια και 3-4 σε μη εργασιμες μερες


να σου δωσω να καταλαβεις αυτο ειναι κηλη μεσης
 

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    8.5 KB · Προβολές: 46

Faderberg

Member
Για τις κήλες που υποχώρησαν, προφανως υποχωρησαν απο την συγκερκιμενη γυμναστικη. Μαζευτηκαν προς τα μεσα και αρχισαν να μπαίνουν παλι αναμεσα στους σπονδύλους, σωστα;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Faderberg είπε:
Για τις κήλες που υποχώρησαν, προφανως υποχωρησαν απο την συγκερκιμενη γυμναστικη. Μαζευτηκαν προς τα μεσα και αρχισαν να μπαίνουν παλι αναμεσα στους σπονδύλους, σωστα;

υποχωρησαν μονες τους χωρις γυμναστικη τοτε.
προφανως μαζευτικαν μεσα.
με αυτην την τελευταια χωρις γυμναστικη τωρα θα ημουν καθε μερα με παυσιπονα και εντονους πονους γιατι τα φαρμακα δεν δουλευουν απο ενα σημειο και μετα.
με το περασμα των χρονων οι κηλες ατροφουν
 

Faderberg

Member
Έχεις κάνει καμια πλάκα απο τοτε που ξεκίνησες τους ραχιαίους να δεις που βρίσκεσαι; Αν επανηλθε καθολου εστω και λιγο η τελευταια κηλη; Γιατι η γυμναστικη βοηθαει σιγουρα στον πονο, μπορει ομως η κηλη να παραμενει στο ιδιο σημειο εξω απο τους σπονδυλους, δεν ξερω, λεω εγω τώρα..
Εχεις αλλαξει καθολου τον τροπο ζωης ή δεν μπορείς λογω επαγγέλματος;
Καλη συνεχεια στην προσπαθεια παντως και αν ξανακανεις εξετασεις ενημερωσε αν θες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Faderberg είπε:
Έχεις κάνει καμια πλάκα απο τοτε που ξεκίνησες τους ραχιαίους να δεις που βρίσκεσαι; Αν επανηλθε καθολου εστω και λιγο η τελευταια κηλη; Γιατι η γυμναστικη βοηθαει σιγουρα στον πονο, μπορει ομως η κηλη να παραμενει στο ιδιο σημειο εξω απο τους σπονδυλους, δεν ξερω, λεω εγω τώρα..
Εχεις αλλαξει καθολου τον τροπο ζωης ή δεν μπορείς λογω επαγγέλματος;
Καλη συνεχεια στην προσπαθεια παντως και αν ξανακανεις εξετασεις ενημερωσε αν θες.

δεν ξανα εκανα εξετασεις,ουτε τροπο ζωης αλαξα,στην ακτινογραφια το προβλημα δεν φαινεται τοσο εντονο οπως το σκιτσο που εβαλα το οποιο ειναι παρατραβηγμενο για να δειξει το προβλημα.
ευχαριστω.
συνεχιζω ραχαιους και εχει βελτιωθει η ποιοτητα ζωης πανω απο ολα.
ειναι πολυ κουραστικο να πονας ολο το 24ωρο,σου αλαζει διαθεση,ορεξη και πολλα αλλα.
 
Μπλουζα