Φίνα και οι παρενέργειες μου

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

pfour

Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Κάπου έχω διαβάσει ότι η μακροχρόνια χρήση roaccutan κατέστρεψε θύλακες και είχε μη αναστρέψιμα αποτελέσματα... Είναι πάντως πολύ δυνατό φάρμακο, Θέλει προσοχή! Δείτε εδώ και για αλλα sides: http://ezinearticles.com/?Acne-Treatment---Prescription-Drug-Treatment-and-Its-Side-Effects&id=6345232
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

pfour είπε:
Κάπου έχω διαβάσει ότι η μακροχρόνια χρήση roaccutan κατέστρεψε θύλακες και είχε μη αναστρέψιμα αποτελέσματα... Είναι πάντως πολύ δυνατό φάρμακο, Θέλει προσοχή! Δείτε εδώ και για αλλα sides: http://ezinearticles.com/?Acne-Treatment---Prescription-Drug-Treatment-and-Its-Side-Effects&id=6345232
δυστυχως δεν ειναι ολα ροδινα,τελικα το ατομο που το χρησιμοποιουσε, σε 30 μερες του το σταματησε ο γιατρος,ειχαν φτασει ολα στα κοκκινα στις αιματολογικες εξετασεις
σε δοσολογια ακμης σιγουρα θα καουν οι θυλακες απο ενα σημειο και μετα
 

n094

Active Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Άκης είπε:
Επειδή είχα και εγώ παρόμοια συμπτώματα, όπως ενοχλήσεις στον δεξί όρχι (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όλοι δείχνουμε στο δεξί μόνο ενόχληση), πρωινές στύσεις κλπ και δοκίμαζα διαφορετικές δοσολογίες, να σας αναφέρω τα εξής.
Κάθε φορά που άλλαζα δοσολογία, το καταλάβαινα από τα έντονα συμπτώματα.
Συνήθως επανέρχονταν στο φυσιολογικό μετά από 2-3 ημέρες.
Μια φορά που την έκοψα μαχαίρι, οι πρωινές στύσεις επανήλθαν μέσα στην εβδομάδα. Ωστόσο "ένιωθα" καλύτερα όταν την έκοψα σταδιακά.

Πάντως να σας αναφέρω ότι μετά από ψάξιμο, παρατήρησα ότι στην ουσία δεν μας δίνει η φίνα πολλές από τις παρενέργειες, αλλά οι αλλαγές στον προστάτη που οφείλεται στην φίνα. Διαβάστε τις παρενέργειες της προστατίτιδας και δείτε πόσο κοντινές είναι με αυτές της φιναστερίδης:
Τώρα δεν σας λέω να πάρετε ή να μην πάρετε ή να την σταματήσετε. Αλλά αν παρατηρήσετε, θα δείτε ότι αν σταθεροποιήσετε την δοσολογία, θα δείτε ότι το σώμα επανέρχεται στα φυσιολογικά του. Ωστόσο οι πρωινές στύσεις (αλλά και τα περισσότερα σοβαρά συμπτώματα) δεν πρόκειται να επανέλθουν όσο παίρνετε φινα και αυτό γιατί έχει χαθεί η ισορροπία των ορμονών μας, δηλαδή τα οιστρογόνα είναι λιγάκι "τσιμπημένα".


Αγαπητέ Άκη,
Επειδή μπερδεύτηκα λίγο με τα παραπάνω και επειδή τώρα που είμαι σε φάση σταδιακής μείωσης και διακοπής της φίνας νοιώθω αυτά που περιγράφεις (δλδ μικροενοχλήσεις στους όρχεις) να θεωρήσω ότι είναι καλό ή κακό;;;; Δηλαδή ότι επανέρχομαι σε πρότερες καταστάσεις ή ότι έχει γίνει ζημιά;
 

jimakos88

New Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

pfour είπε:
Κάπου έχω διαβάσει ότι η μακροχρόνια χρήση roaccutan κατέστρεψε θύλακες και είχε μη αναστρέψιμα αποτελέσματα... Είναι πάντως πολύ δυνατό φάρμακο, Θέλει προσοχή! Δείτε εδώ και για αλλα sides: http://ezinearticles.com/?Acne-Treatment---Prescription-Drug-Treatment-and-Its-Side-Effects&id=6345232
επειδή έχω χρησιμοποιήσει για την ακμή στο παρελθόν(πριν 6 χρόνια περίπου γιο ενα χρόνο- για σχεδόν ένα χρόνο + μετά άρχισα να χάνω μαλλί και να ασχολούμαι με θεραπείες....)μου δίνεται τροφή για σκέψη ξανά μέσα από αυτό το ποστ για το πως επηρεάζει το μαλλί αυτή η ουσία.
η ισοτρετινοΐνη γενικά χρησιμοποιείται σε ορισμένες περιπτώσεις για αντιμετώπιση καρκίνου από ότι έχω διαβάσει,αφού παράγεται το ένζυμο caspase 3 που θεωρείται εκτελεστής των καρκινικών κυττάρων.εφόσον όμως δεν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα κάπου εδώ είναι που παρουσιάζεται προσωρινή επήρεια- νέκρωση-απόπτωση των hair follicles..η ουσία L carnitine-L tartrate(σε σκόνη?) πιθανώς να φέρνει σε σταθερά επίπεδα το ένζυμο αυτό------>hair growth.
εδώ είδα το σκεπτικό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και εάν έχει ξανασυζητηθεί:
http://www.acne.org/messageboard/index.php/topic/275321-finally-scientific-proof-to-reverse-accutane-hair-loss/
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

jimakos88 είπε:
επειδή έχω χρησιμοποιήσει για την ακμή στο παρελθόν(πριν 6 χρόνια περίπου γιο ενα χρόνο- για σχεδόν ένα χρόνο + μετά άρχισα να χάνω μαλλί και να ασχολούμαι με θεραπείες....)μου δίνεται τροφή για σκέψη ξανά μέσα από αυτό το ποστ για το πως επηρεάζει το μαλλί αυτή η ουσία.
η ισοτρετινοΐνη γενικά χρησιμοποιείται σε ορισμένες περιπτώσεις για αντιμετώπιση καρκίνου από ότι έχω διαβάσει,αφού παράγεται το ένζυμο caspase 3 που θεωρείται εκτελεστής των καρκινικών κυττάρων.εφόσον όμως δεν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα κάπου εδώ είναι που παρουσιάζεται προσωρινή επήρεια- νέκρωση-απόπτωση των hair follicles..η ουσία L carnitine-L tartrate(σε σκόνη?) πιθανώς να φέρνει σε σταθερά επίπεδα το ένζυμο αυτό------>hair growth.
εδώ είδα το σκεπτικό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και εάν έχει ξανασυζητηθεί:
http://www.acne.org/messageboard/index.php/topic/275321-finally-scientific-proof-to-reverse-accutane-hair-loss/
το φαρμακο vesanoid που ειναι τρετινοινη oral βγηκε καθε αυτου για την αντιμετωπιση του καρκινου και χρησιμοποιειται στην χημειοθεραπεια.
δεν εχω κατανοησει τον τροπο δρασης του αλλα φανταζομαι σε μικρες ποσοτητες θα τουμπανιαζει και αυτο το μαλλι.
επισης η τοπικη τρετινοινη (airol)μειωνει τον κινδυνο εμφανισης καρκινου του δερματος,προσφατα το διαβασα και αυτο αλλα δεν κρατησα λινκ.
ολα τα ρετινοειδη εχουν αντικαρκινικη δραση
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

και για να επαναφερουμε την κουβεντα στην θεση της,η φινα ριχνει την λιμπιντο σε 70-80% ποσοστο.
σε οσους δεν την ριξει ειναι η εξαιρεση στον κανονα.ολοι φινα θα χρησιμοποιουσαμε εδω μεσα αν δεν ισχυε αυτο,χαζοι ειμαστε που δεν την χρησιμοποιουμε?
οταν επι 20 χρονια δουλευεις με εναν ρυθμο :couple και ξαφνικα στο διαστημα της φιναστεριδης δεν μπορεις επι μηνες και με την διακοπη της επανερχεσαι στους ρυθμους δεν εχει να κανει με ψυχολογια.
εγω προσωπικα απο 2 φορες την ημερα και εκει που ειχα στυση εντος 15 δεπτερολεπτων με την σκεψη και μονο,επι 5 μερες δεν μπορουσα να πετυχω στυση ουτε με 3 ωρες προσπαθεια,3 μερες με την διακοπη της ηρθα στα κανονικα μου,ποσο ψυχολογικο μπορει να ειναι αυτο απο την στιγμη που δεν μου εχει συμβει επι μια εικοσαετια ουτε μια φορα?
 
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Δε θα αμφισβητησω οτι ενοιωσες τα συμπτωματα.

παρολαυτα επαναφορα μεσα σε 3 μερες ειναι μη φυσικη (οι ορμονες δεν προλαβαινουν να επανακαμψουν πριν τις περιπου 15 μερες) το οποιο υπονοει ψυχολογικο.

Εκτος απο αυτο, ολα αυτα τα 20 χρονια ειχες και αλλες αφορμες εκτος απο τη φινα ποτε σου να σκεφτεις οτι δε θα σου σηκωθει και να καθεσαι να προσπαθεις να τον σηκωσεις? :tease:
Γενικα η ψυχολογια ειναι περιεργο πραγμα, δε σημαινει οτι αγχος για δουλεια = υποσυνειδητο αγχος οτι θα μου μικρυνει το πεος για παντα στο αποτελεσμα εκει κατω...

Εγω απο τις ερευνες που εχω διαβασει και απο αυτα που βλεπω εδω, εχω πειστει οτι καλο ποσοστο θα εβγαζε παρενεργειες και με placebo...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

skeptikistis είπε:
Δε θα αμφισβητησω οτι ενοιωσες τα συμπτωματα.

παρολαυτα επαναφορα μεσα σε 3 μερες ειναι μη φυσικη (οι ορμονες δεν προλαβαινουν να επανακαμψουν πριν τις περιπου 15 μερες) το οποιο υπονοει ψυχολογικο.

Εκτος απο αυτο, ολα αυτα τα 20 χρονια ειχες και αλλες αφορμες εκτος απο τη φινα ποτε σου να σκεφτεις οτι δε θα σου σηκωθει και να καθεσαι να προσπαθεις να τον σηκωσεις? :tease:
Γενικα η ψυχολογια ειναι περιεργο πραγμα, δε σημαινει οτι αγχος για δουλεια = υποσυνειδητο αγχος οτι θα μου μικρυνει το πεος για παντα στο αποτελεσμα εκει κατω...

Εγω απο τις ερευνες που εχω διαβασει και απο αυτα που βλεπω εδω, εχω πειστει οτι καλο ποσοστο θα εβγαζε παρενεργειες και με placebo...
το διαστημα χρησης ηταν πολυ μικρο την τελευταια φορα 30 ημερες,και εγω ξαφνιαστηκα απο την γρηγορη ανακαμψη,ημουν ετοιμος να παω στο φαρμακειο να ξεκινησω proviron αν κρατουσε δυο μερες ακομα.
τις πρωτες 28 μερες μου πενταπλασιασε την λιμπιντο.τις τελευταιες 2 μερες ειχε ερθει στα κανονικα της,και τις επομενες μηδενιστηκε,δεν μιλαμε για μια διαφορα του 20-30% να υπαρχει περιπτωση να ειναι ψυχολογικο.
ηταν 500% επανω στην αρχη και 500% κατω μετα,δεν μπορουσα να την συνεχισω αλλο.
η φινα απο την μια ειναι η τελεια θεραπεια,δεν παιρνει χρονο,ειναι πολυ αποτελεσματικη, δεν ριχνεις γρασα στο μαλλι,απο την αλλη εχει να κανει με την λιμπιντο.
και εγω αν δεν το ζουσα αυτο δεν θα μπορουσα να το καταλαβω,τωρα μπορω να καταλαβω γιατι μετα απο χρηση 8 η 10 μηνων αρκετοι ειναι σε σκεψη να την σταματησουν
αν δεν ειχε αυτο το θεμα ολοι θα την χρησιμοποιουσαμε
 

Άκης

Administrator
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

n094 είπε:
Αγαπητέ Άκη,
Επειδή μπερδεύτηκα λίγο με τα παραπάνω και επειδή τώρα που είμαι σε φάση σταδιακής μείωσης και διακοπής της φίνας νοιώθω αυτά που περιγράφεις (δλδ μικροενοχλήσεις στους όρχεις) να θεωρήσω ότι είναι καλό ή κακό;;;; Δηλαδή ότι επανέρχομαι σε πρότερες καταστάσεις ή ότι έχει γίνει ζημιά;

Δεν έχει να κάνει με κάποιου είδους ζημιάς, μιας και αυτό που ανέφερα είναι ότι τα "απλά" σημάδια (πχ πόνος στους όρχεις, πιθανών ενοχλήσεις στο κάτω μέρος της κοιλιάς, συχνοουρία κλπ) οφείλονται στην αλλαγή του προστάτη. Δηλαδή αν την μειώνεις, μεγαλώνει (προς το φυσιολογικό του) ο προστάτης. Αν παίρνεις φίνα, μικραίνει (λόγω της φινας). Ότι και να κάνεις, τα συμπτώματα θα τα δεις.
Γι'αυτό και έβαλα τα συμπτώματα της προστατίτιδας, για να δει κάποιος ότι είναι παρόμοια με της φιναστερίδης και δεν τρέχει κάποιος λόγος ανησυχίας, ότι δηλαδή κάτι "πειράζει" η φίνα.

Ωστόσο επειδή η φινα αυξάνει τα οιστρογόνα (όχι ότι τα "γεννά" η ίδια, αλλά επειδή μειώνει τα ανδρογόνα), ενδεχομένως να παρατηρήσει κανείς πιο σημαντικές παρενέργειες, όπως γυναικομαστία, αδυναμία στύσης, μειωμένη λίμπτινο κλπ.
Νούμερο ένα σημάδι της αύξησης των οιστρογόνων είναι η "εξαφάνιση" της πρωινής στύσης.
Αυτή ήταν βασικά και η αιτία που θέλησα να διακόψω την φινα, καθώς δεν ήθελα να μπλέξω και με blockers οιστρογόνων, που από'τι έχω διαβάσει σε ξένα φορουμ, χρησιμοποιούνται από πολλούς.

Σε παλιότερα ποστ μου, είχα αναφέρει και τους κινδύνους από την μακροχρόνια χρήση της, δηλαδή μόνιμα αυξημένη τεστοστερόνη χωρίς αυξημένη DHT και γι'αυτό προτείνω κάθε ένα 6μηνο να κάνει κανείς παύσεις στην χρήση της. Εγώ την έκοβα για 3 εβδομάδες (το max που μπορούσα για να μην αρχίσει η τριχόπτωση) κάθε 6 μήνες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Αυτή ήταν βασικά και η αιτία που θέλησα να διακόψω την φινα, καθώς δεν ήθελα να μπλέξω και με blockers οιστρογόνων, που από'τι έχω διαβάσει σε ξένα φορουμ, χρησιμοποιούνται από πολλούς.
τι πατεντα χρησιμοποιουν και σε τι δοσολογιες,για να αποφυγουν την γυναικομαστια η να εχουν ταυτοχρονα λιμπιντο με την χρηση της? :chinscratch
 

Para_Trixa

New Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Να και μια καλή ερώτηση όμως:Γιατί ενώ έχω-έχουμε όλοι πάνω κάτω τα ίδια συμπτώματα που προαναφέρθηκαν στη σελίδα 1 του post...όταν αυνανίζομαι δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα...με το που βλέπω την πρώτη τσόντα και ακουμπάω το πουλί μου..γίνεται πετρα και σκέφτομαι πάντα εκείνη την ώρα ότι άμα είχα κάποια θα της έδινα πολύ πόνο...αλλα όταν είσαι με αυτήν...καμια σχέση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Εκτός απο μια σίγουρη επιρροή απο την φίνα, έχεις και μια σίγουρη επιρροή απο ψυχολογικό παράγοντα, και δυστυχώς εφόσον μπήκες στο τρυπάκι τώρα δεν ξαναβγαίνεις εύκολα. Αμα είχες στυτικές δεισλυτουργίες θα τις βίωνες σε όλες τις εκφάνσεις της σεξουαλικής σου συμπεριφορά, ακόμη και στον αυνανισμό. Δική μου γνώμη ειναι πως σου βγήκαν παρενέργειες και σου δημιούργησαν πανικό, τα απέδωσες όλα στην φίνα, οι εφιάλτες των κακών της που διάβασες εδώ σου στοίχειωσαν τα όνειρα και έχεις ανησυχία οτι δεν θα ικανοποιείς την σύντροφο σου. Σίγουρα έχεις μειωμένη λίμπιντο και όσα λές και μάλλον πρέπει να κόψεις ή να μειώσεις το φάρμακο, ή να πάρεις συμπληρώματα για τον αντέξεις αν θες τα μαλλιά σου, αλλά το βασικό ειναι να διώξεις το άγχος της αποτυχίας το σεξ γιατί έχεις ταυτίσει την ερωτική πράξη με τις παρενέργειες και έχεις άγχος απόδοσης και ψυχοσωματικά κλιμακώνεις την κατάσταση.
 
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Δε θα μπορουσα να τα πω καλυτερα απο το φιλο ντανς.

Αν δεν ειναι ψυχολογικο, τοτε η στυση σου θα πρεπει να ειναι καλη και στη τσοντα και με τη γκομενα.

Η λιμπιντο, οταν λεμε οτι επηρεαζεται, δεν ενοουμε τη στυση. Ειναι πχ αντι να θελεις σεξ 2 φορες τη μερα, να θες 1 φορα καθε 2 μερες...
 

Hopefull

New Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Para_Trixa είπε:
Να και μια καλή ερώτηση όμως:Γιατί ενώ έχω-έχουμε όλοι πάνω κάτω τα ίδια συμπτώματα που προαναφέρθηκαν στη σελίδα 1 του post...όταν αυνανίζομαι δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα...με το που βλέπω την πρώτη τσόντα και ακουμπάω το πουλί μου..γίνεται πετρα και σκέφτομαι πάντα εκείνη την ώρα ότι άμα είχα κάποια θα της έδινα πολύ πόνο...αλλα όταν είσαι με αυτήν...καμια σχέση

αυτο δεν ακουγεται καθολου σαν side της φιναστεριδης! πιο πολυ σαν performance anxiety μου ακουγεται!

Και σιγουρα η αληθεια ειναι καπου στη μεση οπως λεει ο Dance οσον αφορα το ψυχολογικο παραγοντα στα sides. Αμα βλεπεις λιγοτερη libido, βλεπεις να εχουν χαθει οι πρωινες στησεις...ε δεν πας για sex stress free! Λες ωχ λες να μην, και αμα λες να μην...τοτε μαλλον δεν θα σιγουρα. Αυτο δεν σημαινει οτι ολα ειναι ψυχολογικα, η στο μυαλο σου. Απλα σημαινει οτι πας και με εναν ακομη φοβο που θα επιδεινωσει την κατασταση.
 

Hopefull

New Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Άκης είπε:
Δεν έχει να κάνει με κάποιου είδους ζημιάς, μιας και αυτό που ανέφερα είναι ότι τα "απλά" σημάδια (πχ πόνος στους όρχεις, πιθανών ενοχλήσεις στο κάτω μέρος της κοιλιάς, συχνοουρία κλπ) οφείλονται στην αλλαγή του προστάτη. Δηλαδή αν την μειώνεις, μεγαλώνει (προς το φυσιολογικό του) ο προστάτης. Αν παίρνεις φίνα, μικραίνει (λόγω της φινας). Ότι και να κάνεις, τα συμπτώματα θα τα δεις.
Γι'αυτό και έβαλα τα συμπτώματα της προστατίτιδας, για να δει κάποιος ότι είναι παρόμοια με της φιναστερίδης και δεν τρέχει κάποιος λόγος ανησυχίας, ότι δηλαδή κάτι "πειράζει" η φίνα.

Ωστόσο επειδή η φινα αυξάνει τα οιστρογόνα (όχι ότι τα "γεννά" η ίδια, αλλά επειδή μειώνει τα ανδρογόνα), ενδεχομένως να παρατηρήσει κανείς πιο σημαντικές παρενέργειες, όπως γυναικομαστία, αδυναμία στύσης, μειωμένη λίμπτινο κλπ.
Νούμερο ένα σημάδι της αύξησης των οιστρογόνων είναι η "εξαφάνιση" της πρωινής στύσης.
Αυτή ήταν βασικά και η αιτία που θέλησα να διακόψω την φινα, καθώς δεν ήθελα να μπλέξω και με blockers οιστρογόνων, που από'τι έχω διαβάσει σε ξένα φορουμ, χρησιμοποιούνται από πολλούς.

Σε παλιότερα ποστ μου, είχα αναφέρει και τους κινδύνους από την μακροχρόνια χρήση της, δηλαδή μόνιμα αυξημένη τεστοστερόνη χωρίς αυξημένη DHT και γι'αυτό προτείνω κάθε ένα 6μηνο να κάνει κανείς παύσεις στην χρήση της. Εγώ την έκοβα για 3 εβδομάδες (το max που μπορούσα για να μην αρχίσει η τριχόπτωση) κάθε 6 μήνες.

Ωραιο post και πολυ καλη αναλυση. Λοιπονεχω ξεκινησει γυμναστηριο εδω και λιγο καιρο και ρωτησα ενα φιλο που ασχολειται χρονια αν ξερει πολυ καλες βιταμινες για να εχω περισσοτερη ενεργεια και μου προτεινε τις one per day απο μια εταιρια που λεγεται life extension, μου ειπε οτι εχει τις ιδανικες ποσοτητες μεσα που πρεπει να εχει ενα συμπηρωμα και αλλα τετοια που εγω δεν τα πολυξερω, απο συμπληρωματα μονο centrum επαιρνα αραια και που. μπηκα λοιπον στο site και τις εψαχνα να δω τι ειναι και επεσα πανω σε αυτο!

LIfe extension Super miraforte (Σαν καθαριστικο τζαμιων ακουγεται)

http://www.lifeextension.gr/el/master/products/detail/74

Φαινεται να διορθωνει αυτο ακριβως που περιγραφει ο Ακης που πιστευω και εγω οτι ετσι ειναι!

Και by the way αν κανεις θελησει να πειραματιστει(καπαμαρου σε βλεπω ψημενο lol), να ξερει εγω τις one per day pου τις εχει εδω κανα σαρανταρι ευρο. Στο internet τις βρηκα με 26 δολλαρια με λιγο ψαξιμο!
 

shantel

New Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

επαιρνα φινα για 3 μηνες 1/6 proscar και το εχω κοψει ενα μηνα τωρα αλλα δε μου εχουν επανελθει οι πρωινες στυσεις και νιωθω τη λιμπιντο μειωμενη ακομα και νιωθω τσιμπηματα στους ορχεις. ποσο καιρο μετα τη χρηση φινας επανερχεσαι στα κανονικα επιπεδα?
 
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

shantel είπε:
επαιρνα φινα για 3 μηνες 1/6 proscar και το εχω κοψει ενα μηνα τωρα αλλα δε μου εχουν επανελθει οι πρωινες στυσεις και νιωθω τη λιμπιντο μειωμενη ακομα και νιωθω τσιμπηματα στους ορχεις. ποσο καιρο μετα τη χρηση φινας επανερχεσαι στα κανονικα επιπεδα?
θελεις τουλαχιστον 2 εβδομαδες, και μαξιμουμ 1 μηνα.
 

Para_Trixa

New Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

hopefull είπε:
αυτο δεν ακουγεται καθολου σαν side της φιναστεριδης! πιο πολυ σαν performance anxiety μου ακουγεται!

Και σιγουρα η αληθεια ειναι καπου στη μεση οπως λεει ο Dance οσον αφορα το ψυχολογικο παραγοντα στα sides. Αμα βλεπεις λιγοτερη libido, βλεπεις να εχουν χαθει οι πρωινες στησεις...ε δεν πας για sex stress free! Λες ωχ λες να μην, και αμα λες να μην...τοτε μαλλον δεν θα σιγουρα. Αυτο δεν σημαινει οτι ολα ειναι ψυχολογικα, η στο μυαλο σου. Απλα σημαινει οτι πας και με εναν ακομη φοβο που θα επιδεινωσει την κατασταση.
Περιττό να σου πω αδερφέ μου ότι γενικά στη ζωή μου το άγχος δεν υπάρχει..όλοι τριγύρω μου με λένε αναίσθητο και "σταρχιδιστη"!επίσης την ώρα που πάω να κάνω sex,μπορώ να πω ότι σχεδόν έχω ξεχάσει ότι κάνω και θεραπεία με φίνα...ειλικρινά..απλά όταν δεν μου σηκώνεται εύκολα,εκεί το θυμάμαι...δεν είναι καθόλου ψυχολογικό
 

sito

Active Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

skeptikistis είπε:
θελεις τουλαχιστον 2 εβδομαδες, και μαξιμουμ 1 μηνα.


αν θυμαμαι καλα εμενα με πηρε 2 μηνες και κατι. Και είμαι 100% σιγουρος οτι δεν ηταν στο μυαλο μου (όσον αφορα και κατα την διαρκεια χρησης της φινας και μετα την διακοπη της), γιατι ο γιουρι γκελερ δεν ειμαι να μπορω να εξαφανησω τα προσπερματικα μου υγρα και να μειώσω τον ογκο του σπερματος μου μονο με την σκεψη...

παλαιοτερα σε ερώτηση μου στον δρ. λεε (http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,510.msg7611.html#msg7611) σχετικα με τις παρενεργειες της φινα, είχε απαντήσηει οτι σε μερικούς μπορεί οι παρενεργειες να συνεχιστουν μεχρι 6 μηνες απο την διακοπη της φινα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Φίνα και οι παρενέργειες μου

Para_Trixa είπε:
Περιττό να σου πω αδερφέ μου ότι γενικά στη ζωή μου το άγχος δεν υπάρχει..όλοι τριγύρω μου με λένε αναίσθητο και "σταρχιδιστη"!επίσης την ώρα που πάω να κάνω sex,μπορώ να πω ότι σχεδόν έχω ξεχάσει ότι κάνω και θεραπεία με φίνα...ειλικρινά..απλά όταν δεν μου σηκώνεται εύκολα,εκεί το θυμάμαι...δεν είναι καθόλου ψυχολογικό

para trixa, δε χρειαζεται να μπαινεις στην διαδικασια να εξηγεις στους αλλους αν εχεις παρενεργειες η αν ειναι στο μυαλο σου....τα συμπτωματα που εχεις ειναι παρενεργειες της φινας....δεν ειναι φυσιολογικο κανενας απο εμας που ειμαστε κατω των 30 να παρατηρουμε το παραμικρο προβλημα στο σεξ....
το ξερω πολυ καλα αυτο που λες με την κοπελα σου...το εχω βιωσει κι εγω και οι φιλοι μου που καναμε την θεραπεια....(ολοι μας )...στον αυνανισμο πετυχεναμε καλυτερη στυση....αλλα οταν πηγαιναμε να κανουμε σεξ....πολλα προβληματα....(δυσκολια στυσης-δυσκολια αλλαγης στασεων στο σεξ-εντονη εγκεφαλικη προσπαθεια για την επιτευξη της στυσης-με την παραμικρη αλλαγη στασης απωλεια στυσης-επισης εχουμε παρατηρησει οτι μπορουσαμε να διατηρησουμε μια σχετικα καλη στυση κατα την διαρκεια του στοματικου και μονο....η οποια χανοταν ευκολα τα 10-20 δευτερολεπτα στη συνεχεια που προσπαθουσαμε να βαλουμε το προφυλακτικο για να κανουμε σεξ...και τελικα το πεταγαμε...δε μπορουσαμε να κανουμε σεξ στα ορθια η στο τραπεζι η στο πλυντηριο η στο τοιχο η οπου αλλου θες....παρα μονο στο κρεβατι κι αυτο με πολυ δυσκολια και παντα μετα απο στοματικο....και το προφυλακτικο να περιμενει ανοιχτο για να το φορεσουμε γρηγορα γρηγορα να προλαβουμε.....γιατι ξεριες....σε αυτες τις περιπτωσεις...δεν αφηνεις καμμια στυση να παει χαμενη... ;D αν εχεις νιωσει αυτα τα πραγματα μην δυσκολευεσαι...η φινα ειναι....το αν θα την συνεχισεις η οχι ειναι δικη σου επιλογη...μη ρωτας ουτε εμενα ουτε κανεναν για να παρει την αποφαση για το δικο σου μελλον....μεσα σου ξερεις πολυ καλα αν φταιει η φινα η οχι....απο κει και περα εσυ θα επιλεξεις τι θες στη ζωη σου και τι αποφαση θα παρεις.....
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα