Υπερβολική Τριχόπτωση

MELA θα τους τα δείξω καλύτερα οπότε να βγάλουν συμπέρασμα και μόνοι τους! Πραγματικά δεν περιμένω τίποτα, αλλά δεν έχω να χάσω και τίποτα!

Γιώργο PRL 11,3 ng/ml την 21η μέρα για την 4η δεν μου έγραψε επανάληψη.
Με φ.τ. 4,9- 40 ng/ml

Τιντα θα έλεγα να πας Στη Μοριακό βιολόγο στο medlab
να συζητήσετε το θέμα.

Εχει γράψει το άρθρο για τη λυγαριά:
Κλεοπάτρας Ζουμπουρλή, μοριακή βιολόγος,
medlabnews.gr

Παρε και το μελι Λυγαριάς, θα σου διορθώσει την Προγεστερόνη κ ολα τα σχετικα.

http://www.aeoliashop.gr/αγνο-μελι-λυγαριασ-και-τρυφιλλιου-πελ-2/
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tida

Member
Στο συγγρό σε γράφουν κανονικά.
Πήγα ξανά, ναι έκανα ξανά αυτό το λάθος!
Τις εξετάσεις, ορμονικές και ότι άλλο έχω κάνει δεν ήθελαν να τις δούνε.:mad:
Ούτε φακό δεν έβαλαν στα μαλλιά, μόνο μία φορά τα τράβηξαν.
Μου είπαν έχεις μία πολύ μικρή αραίωση.
Μου έδωσαν μινοξιδίλη και κορτιζόνη και άντε γεια.
Ούτε εξετάσεις έγραψαν.
Η εξέταση κράτησε 5 λεπτά.
Λάθος το διατύπωσα, εξέταση δεν έκαναν, μόνο 5 λεπτά για να μου γράψουν το τι θα πάρω!
 

mike29

Active Member
Γεια σας χαιρεται τελειωσαμε next please!!!τι ωραια!!!γιατρε ευχαριστω που λυσατε το προβλημα μου!!τωρα με κανατε πολυ χαρουμενη!!!βλεπω tida εκει που πηγες η επιστημη ειναι ετη φωτος μπροστα!!στο τσακ μπαμ εξεταση και εχεις και την θεραπεια στο τσεπακι!!οντως πολυ μπροστα στην τριχοπτωση και στην αραιωση των μαλλιων!!
 

Tida

Member
Έκλεισα ραντεβού με ενδοκρινολόγο.
Αλλά θέλω την άποψη σας για το αν είναι καλές οι τιμές που βλέπετε.
Οι δερματολόγοι τις θεωρούν πολύ καλές.
Ο Γιώργος μου έβαλε αμφιβολίες, όπως και από κάποια άλλα site διάβασα για την μέση τιμή.
Όποιος γνωρίζει κάτι για αυτές αν μπορεί ας με βοηθήσει.

FSH 5,1 φ.τ. 2,8-11,3
LH 3,9 φ.τ. 1,1-11,6
Προγεστερόνη 0,4 φ.τ. <1,2
Τεστοστερόνη ολική <20.0 φ.τ. <80
Δ4Α 3,2 φ.τ. 0,3-3,3
SHBG 60,2 φ.τ. 18-114
DHEA 2,3 φ.τ. 1,9-7,6
DHEA -S 118 φ.τ. 35-430
Ε2 69,5 φ.τ. 24 -114
Κορτιζόλη 8.00 πμ 15,9 φ.τ. 4,5-24
TSH 2,99 φ.τ. 0,4-4,5

Σε άλλη φάση:
PRL 11,3 φ.τ. 4,9-40
Προγεστερόνη 8,0 φ.τ. 0,9-21

Επανέλεγχο τώρα της
TSH 1,58 φ.τ. 0,4-4,5
 

Tida

Member
Πραγματικά αυτή τη φορά έχω αισιόδοξα νέα, για την ακρίβεια πολύ.
Κατ' αρχήν θέλω να ευχαριστήσω τον Γιώργο, δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζεις αυτά τα θέματα, αλλά εμένα με βοήθησες πραγματικά.
Ξεκινάμε....
Μετά από πολύ απογοήτευση και χάσιμο απίστευτων τριχών και μία ωραία αραίωση μπροστά, άρχισα μετά το τυράκι του Γιώργου να ψάχνω τις ορμόνες μου. Όλοι μα όλοι οι γιατροί τις έβρισκαν μία χαρά, εκτός από την την βοτανολόγο(η μόνη που είδε και των προηγούμενων χρόνων, ασχολήθηκε δηλαδή με το θέμα) που μου είπε χαρακτηριστικά ότι απέχουν μακράν από αυτό που δείχνουν οι προηγούμενες.
Της είπα για την λυγαριά και μου είπε να την ξεκινήσουμε σε συνδιασμό με νυχτολούλουδο(το οποίο δεν πήρα ποτέ).
Ξεκινάω την θεράπεια(ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ) με το σχήμα που μου δίνει και καταλήγουμε να το αλλάξει 3 φορές.
Τους 3 πρώτους μήνες καμία διαφορά στα μαλλιά. Στον 4 κυκλό όμως, Δηλαδή τώρα πέφτουν βαριά 10 τρίχες και στάματησε η αραίωση, ενώ διορθώθηκαν πολλά άλλα προβλήματα. Βγάζω και φουλ φύτρες.
Οι τρίχες στο σώμα επανήλθαν κανονικά. Ξεκίνησε η διαδικασία αυτή μετά τον δεύτερο μήνα, δηλαδή πιο πριν από την παύση της τριχόπτωσης των μαλλιών.
Τον πρώτο μήνα δεν είδα ΚΑΜΙΑ μα καμία διαφορά, ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω, αλλά με ενημέρωσε ότι μπορεί να πάρει μήνες γιατί αργεί να δράσει. Έτσι το συνέχισα.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους. Αυτά.
 
Τι ευχάριστα νέα Tida μπράβο σου σε ποια είπες ότι πήγες? Σ αυτήν που είπε ο Γιώργος την Κλεοπάτρα Ζουμπουρλή? Αν μπορείς στείλε μου σε προσωπικό μνμ το τηλ. της και αν μπορείς πες μου και για τιμή που σου πήρε τη φορά και πόσες φορές χρειάστηκε να την επισκεφτείς ευχαριστώ!
 

Tida

Member
'Οχι σε άλλη εδώ στην περιοχή μου. Θα σου στείλω μήνυμα.

A! και κάτι ακόμα. Τα μαλλιά δεν λαδώνουν καθόλου!!!! Τα λούζω ανά 3 μέρες. Η πυτιρίδα επιμένει αλλά όχι σε αυτήν την έξαρση που ήταν πριν.
Σταμάτησα το δαφνέλαιο γιατί τα μαλλιά επανήλθαν στον προηγούμενο φυσιολογικό όγκο.
Τελικά έβγαλα ένα προσωπικό συμπέρασμα από όλη την ιστορία, δεν έχει σημασία με τι λούζεσαι, τι βάζεις στα μαλλιά σου, αλλά τι πρόβλημα έχει ο οργανισμός και προκαλείται η τριχόπτωση(τουλάχιστον για εμάς τις γυναίκες αλλά και πάλι προσωπική μου άποψη).
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannis1991

Well-Known Member
Μπραβο Tida χαιρομαι....ολα καλα λοιπον...
μια ερωτηση ηελω να κανω ως προς την γυναικεια τριχοπτωση μετα την εμμηνοπαυση....μπορει αραγε να σταματησει ή και να ανακτηθουν τριχες?το λεω για την μητερα μου η οποια μετα την εμμηνοπαυση εχει χασει αρκετο μαλλι....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tida

Member
Κοίτα Γιάννη, δεν μπορώ να σου πω τι γίνεται γιατί γιατρός δεν είμαι.
Αλλά γνωρίζω ότι χρησιμοποιείται η λυγαριά για τους εξής λόγους:
ρύθμιση ορμονών στην εμμηνόπαυση, αλλά και σε όλες τις ηλικίες
μετά από υστερεκτομή
ΣΠΩ κ.α.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Μία παράθεση γιατί μου έχετε στείλει πολλά μηνύματα:
Στην βοτανολόγο δεν πήγα για να μου δώσει θεραπεία καθ' αυτό για την τριχόπτωση, αλλά πως μπορώ να κάνω χρήση της λυγαριάς γιατί θεωρούσα ότι είχα πρόβλημα
με τις ορμόνες και τελευταία με τον κύκλο μου. Συνεπώς και με την μεγάλη απώλεια τριχών που οφειλόταν στην διαταραχή των ορμονών. (Μέχρι και στο σώμα!)
Για την τριχόπτωση μου είπε ένα άλλο πακετάκι βοτάνων που δεν το έκανα.
Όπως και επιπλέον βότανα για την ρύθμιση των ορμονών που επίσης δεν τα πήρα.
Ήθελα να δω αν θα κάνει κάτι η λυγαριά από μόνη της.
 

Sandy

Active Member
Μπήκα κ έψαξα σε φορουμ κ στο Ίντερνετ κυρίως ότι η λυγαριά εάν δεν εχεις σύνδρομο πολυκυστικών η εμμηνόπαυση κ γενικά πρόβλημα με την προγιστερονη προκαλει το αντίθετο αποτέλεσμα!δηλαδη προκαλει τριχοπτωση έντονη ! Να το ψάξετε στο Ίντερνετ ! Θελει προσοχή !
 
Κοίτα Γιάννη, δεν μπορώ να σου πω τι γίνεται γιατί γιατρός δεν είμαι.
Αλλά γνωρίζω ότι χρησιμοποιείται η λυγαριά για τους εξής λόγους:
ρύθμιση ορμονών στην εμμηνόπαυση, αλλά και σε όλες τις ηλικίες
μετά από υστερεκτομή
ΣΠΩ κ.α.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Μία παράθεση γιατί μου έχετε στείλει πολλά μηνύματα:
Στην βοτανολόγο δεν πήγα για να μου δώλσει θεραπεία καθ' αυτό για την τριχόπτωση, αλλά πως μπορώ να κάνω χρήση της λυγαριάς γιατί θεωρούσα ότι είχα πρόβλημα
με τις ορμόνες και τελευταία με τον κύκλο μου. Συνεπώς και με την μεγάλη απώλεια τριχών που οφειλόταν στην διαταραχή των ορμονών. (Μέχρι και στο σώμα!)
Για την τριχόπτωση μου είπε ένα άλλο πακετάκι βοτάνων που δεν το έκανα.
Όπως και επιπλέον βότανα για την ρύθμιση των ορμονών που επίσης δεν τα πήρα.
Ήθελα να δω αν θα κάνει κάτι η λυγαριά από μόνη της.
Γεια!αντιμετωπιζω προβλημα τριχοπτωσης και αραιωσης μπροστα...εχω την εντυπωση οτι αντιμετωπιζω προβλημα με καποιες ορμονες..η fsh μου ειναι 12,50 με φτ-12 και η προλακτινη ειναι 36 με φτ εως 23.Εντωμεταξυ η περιοδος μου τα τελευταια δυο χρονια εχει μειωθει σε λιγοτερες μερες δηλ 22-25 μερες ενω παλια ημουν περισσοτερες μερες..οδευω και στα 39!η γυναικολογος λεει να μην ανυσυχω αλλα φοβαμαι οτι ισως εκει οφειλεται η αραιωση στα μαλλια μου και σε ενα χρονο θελω να αποκτησω παιδι και ισως να ειναι προβλημα αυτες οι τιμες..η βοτανολογος που πηγες γνωριζει ποιες πρεπει να ειναι οι σωστες τιμες?επισης ακουσα οτι οι σποροι παπαζωτου βοηθανε στην αλωπεκια αλλα θελω να το συζητησω με καποιον ειδικο πρωτα..μπορεις να μου πεις το ονομα της βοτανολογου που σε παρακολουθουσε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

anna26

Member
Καλό μου ακούγεται για την αποτοξίνωση του οργανισμού. Τσιγάρο και ζάχαρη(εκεί τα δύσκολα) το σκέφτομαι και εγώ να τα σταματήσω.
Μακρύς ο κατάλογος των πιθανών αιτιών που πρέπει να ψάξω . . .
methyldopa λάθος το είχα γράψει.
Agapiti Tida, nai ta farmaka gia tin rithmisi tis piesis mporoune na prokalesoune trixoptosi kai malista se magalo vathmo
 

anna26

Member
Πραγματικά αυτή τη φορά έχω αισιόδοξα νέα, για την ακρίβεια πολύ.
Κατ' αρχήν θέλω να ευχαριστήσω τον Γιώργο, δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζεις αυτά τα θέματα, αλλά εμένα με βοήθησες πραγματικά.
Ξεκινάμε....
Μετά από πολύ απογοήτευση και χάσιμο απίστευτων τριχών και μία ωραία αραίωση μπροστά, άρχισα μετά το τυράκι του Γιώργου να ψάχνω τις ορμόνες μου. Όλοι μα όλοι οι γιατροί τις έβρισκαν μία χαρά, εκτός από την την βοτανολόγο(η μόνη που είδε και των προηγούμενων χρόνων, ασχολήθηκε δηλαδή με το θέμα) που μου είπε χαρακτηριστικά ότι απέχουν μακράν από αυτό που δείχνουν οι προηγούμενες.
Της είπα για την λυγαριά και μου είπε να την ξεκινήσουμε σε συνδιασμό με νυχτολούλουδο(το οποίο δεν πήρα ποτέ).
Ξεκινάω την θεράπεια(ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ) με το σχήμα που μου δίνει και καταλήγουμε να το αλλάξει 3 φορές.
Τους 3 πρώτους μήνες καμία διαφορά στα μαλλιά. Στον 4 κυκλό όμως, Δηλαδή τώρα πέφτουν βαριά 10 τρίχες και στάματησε η αραίωση, ενώ διορθώθηκαν πολλά άλλα προβλήματα. Βγάζω και φουλ φύτρες.
Οι τρίχες στο σώμα επανήλθαν κανονικά. Ξεκίνησε η διαδικασία αυτή μετά τον δεύτερο μήνα, δηλαδή πιο πριν από την παύση της τριχόπτωσης των μαλλιών.
Τον πρώτο μήνα δεν είδα ΚΑΜΙΑ μα καμία διαφορά, ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω, αλλά με ενημέρωσε ότι μπορεί να πάρει μήνες γιατί αργεί να δράσει. Έτσι το συνέχισα.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους. Αυτά.


Tida και εγω θα ηθελα να μου πεις το ονομα της βοτανολογου που πηγες
 
Μπλουζα