Υπερβολική Τριχόπτωση

Tida

Member
Βρε Γιώργο δεν έχω θέμα με την προγεστερόνη.
21η 8 ng/ml
4η 0,4 ng/ml
Δεν είναι το θέμα οι ορμόνες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tida

Member
Sandy όχι όλα αυτά δεν τα έκαναν μόνο με έβαλαν κάτω από ένα μεγάλο μεγεθυντικό φακό. Τίποτα άλλο. Τώρα πλησιάζει το ραντεβού στο Συγγρό, ελπίζω να μου τα κάνουν και να πουν και κάτι σωστό. Πραγματικά ψάχνω για έναν καλό δερματολόγο αλλά νομίζω ότι είναι σαν να πετυχαίνεις το τζακ ποτ του τζοκερ!
 

Sandy

Active Member
Τριχοσκοπηση γίνεται με κάμερα υψηλής ευκρίνειας κ βλέπει αναλυτικά την τρίχα παρόμοιο κ το τριχοριζογραμμα! Άμα δεν σ πουν στο συγγκρου για τριχοριζογραμμα να τους το πεις οπωσδήποτε ΕΣΥ! Εγω μπορω να σου συστήσω τον δικό μ δερματολόγο που ειναι ο μόνος που κατέληξα ! Τι να σου πω δεν του βγάζω κ το καπέλο !
Πολλές κοπέλες είχαν θέμα με την τριχοπτωςη μετα την εγκυμοσύνη στο φόρουμ ψάξε κ βρες κ διάβασε τα νήματα τους!
Πάντως απο τις φωτογραφιες δεν βλέπω μεγάλο πρόβλημα μην ανησυχείς !
Κ εγω εχω τριχοπτωση εδώ κ 2-3 χρόνια με περιοδικότητα οπως ΕΣΥ μια σταματάει μια αρχίζει!
 

Tida

Member
Πιστεύω να το κάνουν. Η αραίωση είναι αρκετή αφού την διακρίνουν όλοι!
Ας δούμε τι θα μου πουν στο Συγγρό γιατί πάω με πολλές επιφυλάξεις και βλέπουμε.
 
Βρε Γιώργο δεν έχω θέμα με την προγεστερόνη.
21η 8 ng/ml
4η 0,4 ng/ml
Δεν είναι το θέμα οι ορμόνες!
Οι τιμες για την 21η ειναι: 5-20
και για την 4η. 1 ng/ml

Αρα αφου το 12,5 είναι η μεση
τιμη, το 8 είναι αρκετά χαμηλά.

Το ιδιο κ το 0,4 ειναι πολυ χαμηλό.

http://www.progesteronetherapy.com/hormone-testing.html#axzz3t6RS6IGc
 
Τελευταία επεξεργασία:

Tida

Member
Γιώργο το διάβασα και λέει την 4η μέρα <1 ng/ml.
Αλλά το κάθε εργαστήριο έχει διαφορετικές τιμές απόκλισης. Το εργαστήριο που πήγα αναφέρει <1.2 ng/ml, όχι όμως ίσο.
Το έψαξα λίγο και κατά κάποιο τρόπο κατάλαβα τι εννοείς, το αναφέρουν και άλλες κοπέλες για την μέση τιμή.
Θα το ψάξω γιατί άμα είναι έτσι χάθηκα, γιατί 3 ορμόνες είναι κοντά στις χαμηλότερες φ.τ. όχι μία. . . . Καλά και 2 γιατροί που τις είδαν δεν θα μου έλεγαν κάτι;;;;;
 
Α ξέχασα το πιο κουλό, 3ος ο γυναικολόγος δεν μου έλεγε τίποτα;;;;;
Εμείς εδω δεν έχουμε εμπειρία με την Προγεστερόνη, γιατι ασχολούμαστε με την Οιστρονη, την Εσταδιολη, κ την dht.

Αλλά έχουμε μάθει απο πολλές μετρήσεις εδω στο Φόρουμ, οτι μόλις οι τιμές των Ορμονών ξεφύγουν απτη μέση τιμή (range values) αρχίζουν τα "Πανηγύρια".

Δηλ αρρώστιες, τριχόπτωση κλπ.

Οσο για τους Γυναικολόγους ισως λένε φταίει ο τοκετός, θα περάσει λίγος καιρος θα ισορροπήσουν οι ορμόνες.

Σου προτείνω πάντως να το δοκιμάσεις το coconut oil, που ειναι το ποιο απλό, κ θα αρχισεις να βλέπεις διαφορά.
 

dlazaros

Well-Known Member
Συγνώμη που θα ρωτήσω αλλά δεν είδα να αναφέρεις κάτι.
Κάτι παρόμοιο είχε παρουσίασει και η γυναίκα μου και κόντευε να τρελαθεί, με κόψιμο τσιγάρο, γυμναστική, απώλεια λίπους και μπόλικο ασβέστιο συμπλήρωμα, καταφερε να το σταματήσει και τώρα, 11 χρόνια μετά είναι καλύτερα απο πρίν.

Καπνίζεις? αν ναί έχει αυξηθεί?
Πόσες ζάχαρες στον καφέ σου και γενικώς πόσο γλυκό πιστεύεις οτι τρώς και πίνεις?
Πικάντικα μπαχαρικά? (πάπρικα κλπ)
Παίρνεις αντισυλληπτικά? Άλλαξες μάρκα?
Πόσο ποσοστό λίπους πιστεύεις οτι είσαι μετά την γέννα?
 

Tida

Member
Γιώργο όντως μου έδωσες μία ακόμα γραμμή για ψάξιμο . . .

dlazaros όντως καπνίζω όσο και πριν καμιά διαφορά για να μην πω και λιγότερο και όπου να ΄ναι θα πάει και στα σκουπίδια και θα ησυχάσω. Αυτό το σκεφτόμουν από καιρό.
Στο βάρος είμαι + 6 κιλά σε σχέση με πριν. Αλλά με την εγκυμοσύνη έφτασα + 20!!! Προσπαθώ να τα χάσω όσο μπορώ πιο αργά.
Αντισυλληπτικά είναι ένα φάρμακο που δεν μπορώ να πάρω ποτέ στην ζωή μου.
Τα πικάντικα δεν είναι το φόρτε μου, αλλά με την πάπρικα μόνο είχα στενή σχέση μέχρι πριν 2 μήνες που την σούταρα.
Για την ζάχαρη άστο, ερωτική σχέση αλλά μόνο στον καφέ. Μιλάμε δεν την παλεύω και με τα γλυκαντικά τίποτα! Γλυκά πρέπει να είναι συγκεκριμένη μέρα του μήνα για πω ότι μπορεί να φάω. Αλλιώς δεν έχω πρόβλημα. Φαντάσου ότι δεν είμαι φαν της σοκολάτας.

Μου χτύπησες ένα τρελό καμπάνάκι, έπαιρνα methldopa, στην εγκυμοσύνη και δεν μιλάμε για τις normal που παίρνουν οι γυναίκες αλλά στον υπερθετικό βαθμό. Είναι για την πίεση. Φαντάσου κάθε μέρα 5 χαπάκια και δεν μπορούσα να πάρω σίδηρο εξαιτίας αυτού. Μπορεί να έπαιξε ρόλο;;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Για την methldopa δεν ξέρω, μειώνει την πίεση και έχει ένα σωρό παρενέργειες. Ή σύζυγος έκοψε το τσιγάρο (το οποίο μειώνει την παροχή οξυγόνου και κάνει τα μαλλιά και το δέρμα σκα%@), έκοψε την ζάχαρη, την σοκολάτα, τα επεξεργασμένα τρόφιμα, σχεδόν τα πάντα και με το σαμπουάν βιοκαπ και δαφνελαιο έγιναν όπως πριν σε 1 χρόνο περίπου. Τώρα πολεμάει με την ροδόχρους ακμή! Απίστευτο το ανθρώπινο σώμα.
 

Tida

Member
Καλό μου ακούγεται για την αποτοξίνωση του οργανισμού. Τσιγάρο και ζάχαρη(εκεί τα δύσκολα) το σκέφτομαι και εγώ να τα σταματήσω.
Μακρύς ο κατάλογος των πιθανών αιτιών που πρέπει να ψάξω . . .
methyldopa λάθος το είχα γράψει.
 

dlazaros

Well-Known Member
Το σημαντικό είναι να μην σε πάρει από κάτω και τα παραιτήσεις. Ή εμφάνιση μας δυναμώνει την αυτοπεποίθηση και όχι την ματαιοδοξία. Υπομονή και σιγά σιγά. :)
Ή methldopa από ότι διάβασα έχει στην λίστα των παρενεργειών την τριχόπτωση. Αμά έχεις πολύ μακριά μαλλιά πρέπει να καταλάβεις ότι μαλλιά στο ύψος του στήθος θέλουν 5 χρόνια για να γίνουν.
 

Tida

Member
Γενικά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος. Το να μείνω ακόμα και χωρίς μαλλί μου έχει περάσει από το μυαλό, δεν μπορώ να το αρνηθώ. Όμως επειδή πήγα και γύρισα, βλέπω τη ζωή με διαφορετικό μάτι και τα μαλλιά είναι μία λεπτομέρεια που δεν με ενοχλεί αλλά δεν θα ήθελα για τον άντρα μου να πέσουν. Γιατί τα μαλλιά σε μία γυναίκα είναι ένα από τα σημαντικά στοιχεία της εμφάνιση της.
Φαντάσου που είχα τόσα μαλλιά που έπαιρνα τα μεγάλα κοκαλάκια! Τώρα απλά μου έμειναν στο ράφι.
 

MELA

Member
Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα στο Συγγρο θα σου δωσουν μια λοσιον και εξω απ την πορτα... Θα σου πουν οτι εχεις ΑΓΑ γιατι αυτο λενε σε ολες. Χανεις μικρες τριχες;
 

Tida

Member
Ναι, αλλά είναι πολύ λίγες οι μικρές.
Άκου και αυτό, ο τρίχες στην μασχάλη είναι τόσο μαλακές παρ' όλο που χρησιμοποιώ μόνο ξυράφι. Αυτό δεν γίνεται! Στα πόδια οι τρίχες τείνουν προς την ανυπαρξία! Σε όλο το μήκος!
Στο συγγρό ούτως η άλλως το έχω κλεισμένο το ραντεβού λέω να πάω. Δεν πάω για το τι θα μου πουν περισσότερο γιατί την κρυάδα μου την έχω φάει, αλλά μήπως κάνουν καμιά εξέταση.
 

MELA

Member
Αυτο που περιγραφεις με τις τριχες σωματος, για τελογενη μου ακουγεται. Η μονη εξεταση που κανουν Συγγρο ειναι το τριχοριζογραμμα. Οι αποψεις διιστανται. Αλλοι γιατροι το χρησιμοποιουν αλλοι δεν το παραδεχονται. Δε χανεις κατι να πας, απλα μην περιμενεις πολλα κι απογοητευτεις. Πες τα συνπτωματα που εχεις και στο υπολοιπο σωμα.
 
Καλό μου ακούγεται για την αποτοξίνωση του οργανισμού. Τσιγάρο και ζάχαρη(εκεί τα δύσκολα) το σκέφτομαι και εγώ να τα σταματήσω.
Μακρύς ο κατάλογος των πιθανών αιτιών που πρέπει να ψάξω . . .
methyldopa λάθος το είχα γράψει.
Η ουσία αυτή προκαλεί αύξηση στην παραγωγή της προλακτινης

Methyldopa (Aldomet) inhibits the formation of dopamine, thereby raising the basal prolactin secretion rate.

http://www.aafp.org/afp/2001/0501/p1763.html

Η δε υψηλή Προλακτινη προκαλεί χαμηλή Προγεστερόνη.

Τι τιμές Προλακτινης έχεις Τιντα?


Αν η Προλακτινη ειναι υψηλη, τρόποι για να μείωσει κανείς ειναι:

Eat whole grain flour, wheat germ, sunflower seeds, carrots, brown rice, soybeans, spinach, cheese, lentils, shrimp, and chicken. These foods are rich in zinc supplement help in correcting your hormonal system.

Ενα πολύ σπουδαίο φυτο η λυγαριά (το φυτο για τοις γυναίκες)
αύξανει την Προγεστερόνη.

http://www.ksipnistere.com/2015/11/blog-post_4662.html?m=1
 

Συνημμένα

  • 4-zinc-rich-foods-e1415167109254.jpg
    4-zinc-rich-foods-e1415167109254.jpg
    44.4 KB · Προβολές: 5
Τελευταία επεξεργασία:

Tida

Member
MELA θα τους τα δείξω καλύτερα οπότε να βγάλουν συμπέρασμα και μόνοι τους! Πραγματικά δεν περιμένω τίποτα, αλλά δεν έχω να χάσω και τίποτα!

Γιώργο PRL 11,3 ng/ml την 21η μέρα για την 4η δεν μου έγραψε επανάληψη.
Με φ.τ. 4,9- 40 ng/ml
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα