Τριχόπτωση και ψυχολογικό κομμάτι

Serifis

Active Member
Εμένα ξεκάθαρα το πρώτο και να εξηγήσω. Η άποψη που έχω για μένα διαμορφώνεται ξεκάθαρα από αυτό που εγώ βλέπω. Δεν πάει ο άλλος να μου πει είσαι έτσι είσαι αλλιώς, δεν επηρεάζομαι, εφόσον δεν "βλέπω" και εγώ αυτό που ο άλλος βλέπει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
2ον όταν αρχισαν τα δουλέματα περί αραίωσης.Και όποιος δει το νήμα μου δεν είχα και τρελά πράγματα από αραίιωση.

Σε ολους ετσι κανουν. Οταν πρωτοεμφανιζεται το προβλημα το σχολιαζουν πολυ εντονοτερα. Διοτι γενικα θεωρουν οτι εχεις μαλλια και δε δινουν σημασια, αλλα οταν το παρατηρησουν το σχολιαζουν σε περιπτωση ''που δεν το ξερεις'' αλλα και για να κανουν καζουρα. Τοτε αρχιζουν τα ''σε 2 χρονια θα χεις γινεις γκουσγκουνης'' και τα χοντρα δουλεματα. Και τοτε σε τρελαινει περισσοτερο επειδη ειναι κατι καινουριο που βιωνεις και δεν ξερεις πως να το διαχειριστεις. Αργοτερα οταν αραιωσεις κι αλλο θεωρω οτι λιγοστευουν τα αστεια αφου το προβλημα σου ειναι πιο φανερο πια. Αλλα και συ το χεις συνηθισει οποτε δε σου κανει πολυ αισθηση. Και το διαισθανονται οτι δε σε πειραζει το ιδιο. Και γ αυτο σταματανε. Αν δουν οτι σ ενοχλει το συνεχιζουν. Και εννοειται οτι πρωτα πρεπει να συζητησουμε με τον αλλο για να του δωσουμε να κατλαβει οτι μας ενοχλει πραγματικα και να το σταματησει. Αν δε σταματησει μετα απο καποιο διαστημα τοτε ναι, τον κοβουμε.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Εμένα ξεκάθαρα το πρώτο και να εξηγήσω. Η άποψη που έχω για μένα διαμορφώνεται ξεκάθαρα από αυτό που εγώ βλέπω. Δεν πάει ο άλλος να μου πει είσαι έτσι είσαι αλλιώς, δεν επηρεάζομαι, εφόσον δεν "βλέπω" και εγώ αυτό που ο άλλος βλέπει.

Καταλαβαινω τι λες σεριφη. Λες οτι δεν επηρεαζεσαι απο κατι που θα σου πει ο αλλος αν δεν το βλεπεις και συ. Λογικο. Αλλα αμα σου πει κατι που βλεπεις και εσυ τοτε δε θα σε επηρεασει? Αρα παλι η γνωμη των αλλων δε θα σ ενοχλησει? Αν το προβλημα το εβλεπες μονο εσυ αλλα κανενας αλλος θα σ ενοχλουσε? Μαλλον οχι.
 

Serifis

Active Member
Πολλοί το κάνουν αυτό και επίσης πολλοί που έχουνε θέμα. Δεν θα πω πως είμαι κανένας άγιος εγώ, ακόμα και τώρα που έχω θέμα, μπορεί π.χ να σχολιάσω κάποιον που δεν τον πάω: Άντε μωρέ τον καράφλα.
Επίσης κάτι άσχετο. Θεωρείται μέγιστη ντροπή να πεις κάποιον χοντρό, που και στο χέρι του είναι να αδυνατίσει αλλά και φυσικά πιθανότατα το κατάφερε μόνος του. Αλλά να πεις κάποιον καράφλα/αραιώνεις θεωρείται καζούρα...
 

Serifis

Active Member
Καταλαβαινω τι λες σεριφη. Λες οτι δεν επηρεαζεσαι απο κατι που θα σου πει ο αλλος αν δεν το βλεπεις και συ. Λογικο. Αλλα αμα σου πει κατι που βλεπεις και εσυ τοτε δε θα σε επηρεασει? Αρα παλι η γνωμη των αλλων δε θα σ ενοχλησει? Αν το προβλημα το εβλεπες μονο εσυ αλλα κανενας αλλος θα σ ενοχλουσε? Μαλλον οχι.

Θα με επηρεάσει εάν π.χ δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο με το θέμα και αυτός μου το υπενθυμίσει. Τόσο καιρό το πρόβλημα το βλέπω μόνο εγώ (και τώρα παίζει αυτό να αλλάξει) και φυσικά με ενοχλεί. 1 κολλητός άντε να μου κάνει καζούρα γιατί ξέρει πόσο ψάχνω το θέμα.
 

nikosssss

Active Member
Παιδιά μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας. Η απάντηση για όλους πιστεύω οτι είναι για το τι θα πουν οι άλλοι.
Με την εξής απλή ερώτηση: Αν ο καθένας ζούσε μόνος του πάνω στη γη, όπως ο Αδαμ ενα πράγμα, θα τον ένοιαζε αν είναι φαλακρός ή Όχι?? Ε φυσικά και Οχι....Άρα η απάντηση βασίζεται καθαρά στην κριτική και γνώμη των αλλων. Η εμφάνιση, αν δεν έχει απο κάποιον άλλον να κριθεί, είναι ανούσιας σημασίας απο τον ίδιο μας τον εαυτό.
 

naruto

Well-Known Member
Αυτο παλι
θεωρειτε μεγαλη αγενεια να πεις καποιον χοντρο,ειδικα γυναικα χοντρη.Για κατι που ειναι επιλογη του-της.Ο καθενας κρινετε με τις επιλογες του ομως.Εμενα ομως δεν ειναι επιλογη μου να αραιωνω,πως λοιπον με κρινουν για αυτο οι αλλοΙ?
Κ για να απαντησω σε προηγουμενη ερωτηση,δεν με νοιαζει καθολου πως με βλεπουν οι αλλοι.Κ ο τελευταιος ανθρωπος του κοσμου να ημουν θα με ενοχλουσε να χανω μαλλια.
Ευτυχως ολοι οι κολλητοι εχουν αρχισει να αραιωνουν κ κανουμε πλακα-αυτοσαρκασμο για αυτο του στυλ ''ειμαστε καταραμενοι παρεα''-''να δουμε ποιος θα καραφλιασει πρωτος'' κ αλλα τετοια
 

Utopia

Active Member
Παιδιά μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας. Η απάντηση για όλους πιστεύω οτι είναι για το τι θα πουν οι άλλοι.
Με την εξής απλή ερώτηση: Αν ο καθένας ζούσε μόνος του πάνω στη γη, όπως ο Αδαμ ενα πράγμα, θα τον ένοιαζε αν είναι φαλακρός ή Όχι?? Ε φυσικά και Οχι....Άρα η απάντηση βασίζεται καθαρά στην κριτική και γνώμη των αλλων. Η εμφάνιση, αν δεν έχει απο κάποιον άλλον να κριθεί, είναι ανούσιας σημασίας απο τον ίδιο μας τον εαυτό.
Ναι, έχεις ένα δίκιο αλλά αυτό θα συνέβαινε κυρίως επειδή δεν θα είχες πρότυπα... Δεν είπαμε ότι δεν μας ενοχλεί και το τι θα πουν οι άλλοι, ίσα ίσα...
 

Utopia

Active Member
Μην ξεχνάτε ότι το μαλλί δεν το θέλουμε μόνο για να "ρίχνουμε" τις γυναίκες... Είναι ένα στοιχείο της ταυτότητας μας κι αποτελεί ένα μέσο έκφρασης του εαυτού μας. Γι'αυτό ο καθένας έχει διαφορετικό στυλ στα μαλλιά. Για παράδειγμα οι ροκάδες συνήθως αφήνουν μακρί μαλλί. Χάνοντας επομένως τα μαλλιά είναι σαν να χάνεις ένα μέρος της ταυτότητάς σου.. Πρώτα πρέπει να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και μετά με τους άλλους.
 

Serifis

Active Member
Προφανώς και παίζει ρόλο και η γνώμη των άλλων αλλά και η δική μας για εμάς. Ως ένα μεγάλο βαθμό είναι και αλληλένδετα. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που παρεκκλίνουν σε μια απο τις δυο καταστάσεις. Π.χ αν αύριο έχω όποια γυναίκα θέλω και είμαι nw9 και πως αυτό αρέσει δεν θα αλλάξει η άποψή μου ότι δεν μου αρέσει εμένα το πως είμαι. Έχει να κάνει από άνθρωπο σε άνθρωπο..
 

Utopia

Active Member
Προφανώς και παίζει ρόλο και η γνώμη των άλλων αλλά και η δική μας για εμάς. Ως ένα μεγάλο βαθμό είναι και αλληλένδετα. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που παρεκκλίνουν σε μια απο τις δυο καταστάσεις. Π.χ αν αύριο έχω όποια γυναίκα θέλω και είμαι nw9 και πως αυτό αρέσει δεν θα αλλάξει η άποψή μου ότι δεν μου αρέσει εμένα το πως είμαι. Έχει να κάνει από άνθρωπο σε άνθρωπο..
Ακριβώς...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Προφανώς και παίζει ρόλο και η γνώμη των άλλων αλλά και η δική μας για εμάς. Ως ένα μεγάλο βαθμό είναι και αλληλένδετα. Όμως υπάρχουν άνθρωποι που παρεκκλίνουν σε μια απο τις δυο καταστάσεις. Π.χ αν αύριο έχω όποια γυναίκα θέλω και είμαι nw9 και πως αυτό αρέσει δεν θα αλλάξει η άποψή μου ότι δεν μου αρέσει εμένα το πως είμαι. Έχει να κάνει από άνθρωπο σε άνθρωπο..

Αν αρεσε και ηταν ανδρικο προτυπο να εισαι n9, τοτε σιγουρα θα ηθελες να εισαι n9. μη γελιομαστε. Ο λογος που θελουμε να αρεσουμε στον εαυτο μας πρωτα, ειναι επειδη σκεφτομαστε οπως η πλειοψηφια, και αρα εφοσον αρεσουμε σε μας που ειμαστε και λιγο πιο αυστηροι με τους εαυτους μας, θα αρεσουμε και στους αλλους.

Οταν εσενα δε σου αρεσει η εμφανιση σου, σκεφτεσαι οτι δεν προκειται να αρεσει και στον υπολοιπο κοσμο, ασυναισθητα
 

Serifis

Active Member
Διαφωνώ. Υπάρχουν τα πρότυπα τα οποία επιβάλει η κοινωνία ανα εποχές, πχ πριν 300 χρόνια θεωρούνταν θέμα status να έχεις πολλά κιλά. Υπάρχει όμως και το αντικειμενικό κάλλος( πχ το 6pack από αρχαιότητα έως σήμερα). Επίσης αν ήταν όλοι να ακολουθούμε τις επιταγές της εποχής, να σκεφτόμαστε σαν την πλειοψηφία και να διαμορφωνόμαστε αναλόγως θα είχαμε ένα πολύ βαρετό σύνολο ανθρώπων όπου όλοι θα ήταν το ήδιο. Και όμως βλέπεις πως το στυλ και τα γούστα των ανθρώπων τους κάνουν πολύ διαφορετικούς.
 

Utopia

Active Member
Αν αρεσε και ηταν ανδρικο προτυπο να εισαι n9, τοτε σιγουρα θα ηθελες να εισαι n9. μη γελιομαστε. Ο λογος που θελουμε να αρεσουμε στον εαυτο μας πρωτα, ειναι επειδη σκεφτομαστε οπως η πλειοψηφια, και αρα εφοσον αρεσουμε σε μας που ειμαστε και λιγο πιο αυστηροι με τους εαυτους μας, θα αρεσουμε και στους αλλους.

Οταν εσενα δε σου αρεσει η εμφανιση σου, σκεφτεσαι οτι δεν προκειται να αρεσει και στον υπολοιπο κοσμο, ασυναισθητα
Στο πρώτο που είπες δεν συμφωνώ, με το δέυτερο συμφωνώ και θα εξηγήσω...
Ένα έχω να σου πω...κοινωνικός κομφορμισμός... googlarέτο γιατί θα φάω κράξιμο πάλι για τις εκθέσεις μου. Δεν ακολουθούμε όλοι το ίδιο πρότυπο, και δεν θα άρεσε σε όλους ακόμη και αντικειμενικά ωραίο να ήταν. Και δεν μπορεί η πλειοψηφία να επηρεάζει τις απόψεις, πρώτον γιατί μπορεί να είναι το 60%... το άλλο 40% που το πας; δεν έχει άποψη; θα τους πάρει όλους η μπάλα; δεν νομίζω... Βλέπεις ανθρώπους στο δρόμο με ίδιο στυλ μαλλιού, ίδια ρούχα; Σε ποιο πλανήτη ζεις;
Και δεύτερον, θεωρείς την ομογενοποίηση της κοινωνίας ωραίο πράγμα; Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές πεποιθήσεις και πιστεύω και αυτά αντανακλούν σε έναν βαθμό και στην εξωτερική εμφάνιση. Δεν είναι η εμφάνιση μόνο η ομορφιά και η ομορφιά είναι κάτι υποκειμενικό και δεν το ορίζει κανείς, ούτε η πλειοψηφία, ούτε ο ίδιος ο Θεός...
Όσο για το norwood 9 τι να πω... μόνο τα Ορκς από το World of Warcraft έχουν τέτοιο πρότυπο...:p
 

Utopia

Active Member
Διαφωνώ. Υπάρχουν τα πρότυπα τα οποία επιβάλει η κοινωνία ανα εποχές, πχ πριν 300 χρόνια θεωρούνταν θέμα status να έχεις πολλά κιλά. Υπάρχει όμως και το αντικειμενικό κάλλος( πχ το 6pack από αρχαιότητα έως σήμερα). Επίσης αν ήταν όλοι να ακολουθούμε τις επιταγές της εποχής, να σκεφτόμαστε σαν την πλειοψηφία και να διαμορφωνόμαστε αναλόγως θα είχαμε ένα πολύ βαρετό σύνολο ανθρώπων όπου όλοι θα ήταν το ήδιο. Και όμως βλέπεις πως το στυλ και τα γούστα των ανθρώπων τους κάνουν πολύ διαφορετικούς.
Περίπου το ίδιο γράψαμε...:D
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Παω στην γιαγια μου καθε μερα απογευματακι να την βαλω φαγητο.
Η γιαγια μου ειναι 95 χρονων ζει μονη στο σπιτι και ακομη κρατιετε καλα και δεν χρειαζεται βοηθεια,ισα ισα λιγη ωρα το πρωι και λιγη το απογευμα για παρεα πιο πολυ και να την βαλεις το φαγητο.
Αυτη η γιαγιουλα 95 χρονων οταν με βλεπει απο πισω στο κροουν και μου λεει εχεις κανει φαλακριτσα σε καθημερινη βαση για πειτε μου τωρα πως μου μαμαει την ψυχολογια σκεφτομενος τι θα λενε τα 25αρια τα 30αρια ετων κοριτσια...???
Που να φαανταστειτε ο αντρας της ο παππους μου ειχε φαλακρα απο μικρος.....
Αρε γιαγιααααααααααα!!!!!!
 

Utopia

Active Member
Παω στην γιαγια μου καθε μερα απογευματακι να την βαλω φαγητο.
Η γιαγια μου ειναι 95 χρονων ζει μονη στο σπιτι και ακομη κρατιετε καλα και δεν χρειαζεται βοηθεια,ισα ισα λιγη ωρα το πρωι και λιγη το απογευμα για παρεα πιο πολυ και να την βαλεις το φαγητο.
Αυτη η γιαγιουλα 95 χρονων οταν με βλεπει απο πισω στο κροουν και μου λεει εχεις κανει φαλακριτσα σε καθημερινη βαση για πειτε μου τωρα πως μου μαμαει την ψυχολογια σκεφτομενος τι θα λενε τα 25αρια τα 30αρια ετων κοριτσια...???
Που να φαανταστειτε ο αντρας της ο παππους μου ειχε φαλακρα απο μικρος.....
Αρε γιαγιααααααααααα!!!!!!
Χαχαχα! Κλαίωωωωωω...!
 

Utopia

Active Member
Παω στην γιαγια μου καθε μερα απογευματακι να την βαλω φαγητο.
Η γιαγια μου ειναι 95 χρονων ζει μονη στο σπιτι και ακομη κρατιετε καλα και δεν χρειαζεται βοηθεια,ισα ισα λιγη ωρα το πρωι και λιγη το απογευμα για παρεα πιο πολυ και να την βαλεις το φαγητο.
Αυτη η γιαγιουλα 95 χρονων οταν με βλεπει απο πισω στο κροουν και μου λεει εχεις κανει φαλακριτσα σε καθημερινη βαση για πειτε μου τωρα πως μου μαμαει την ψυχολογια σκεφτομενος τι θα λενε τα 25αρια τα 30αρια ετων κοριτσια...???
Που να φαανταστειτε ο αντρας της ο παππους μου ειχε φαλακρα απο μικρος.....
Αρε γιαγιααααααααααα!!!!!!
Ούτε καταρράκτη, ούτε πρεσβειοπεία, μια χαρά... ;)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ρε 400 τα εχει τι καταρρακτη το μονο καταρρακτη που ξερει ειναι της Εδεσσας.
Αλλα τα μπροστα τα πενευει τα μαλλακια ξερει οτι εβαλα,καποιο πουλακι τις το σφηριξε,με λεει αααα ωραια τα μαλλακια βγηκαν βγηκαν μπροστα....
 

mimis giova

Active Member
Παω στην γιαγια μου καθε μερα απογευματακι να την βαλω φαγητο.
Η γιαγια μου ειναι 95 χρονων ζει μονη στο σπιτι και ακομη κρατιετε καλα και δεν χρειαζεται βοηθεια,ισα ισα λιγη ωρα το πρωι και λιγη το απογευμα για παρεα πιο πολυ και να την βαλεις το φαγητο.
Αυτη η γιαγιουλα 95 χρονων οταν με βλεπει απο πισω στο κροουν και μου λεει εχεις κανει φαλακριτσα σε καθημερινη βαση για πειτε μου τωρα πως μου μαμαει την ψυχολογια σκεφτομενος τι θα λενε τα 25αρια τα 30αρια ετων κοριτσια...???
Που να φαανταστειτε ο αντρας της ο παππους μου ειχε φαλακρα απο μικρος.....
Αρε γιαγιααααααααααα!!!!!!
Κ εμενα η γιαγιακα φρικαρε οταν καραφλιασα!!!!χαχαχααχαχχαχαχα....αφου με εντιπωσιασε η στεναχωρια της
 
Μπλουζα