Τριχόπτωση και ψυχολογικό κομμάτι

FreeThinker

Well-Known Member
Το λάθος που κάνουμε όλοι... κι σε αυτό ευθύνονται κι οι γονείς μας... "Κοίτα, υπάρχουν και χειρότερα". ΟΚ... Γιατί εγώ να μην πω τότε; "Κοίτα, υπάρχουν και καλύτερα". Δηλαδή να μη βελτιώσουμε μια πτυχή της ζωής μας... Άμα κάθε άνθρωπος έλεγε από μέσα του: "Κοίτα, υπάρχουν και χειρότετα" δεν θα υπήρχε πρόοδος σε κανένα τομέα της ζωής.

Δεν προτεινα σε κανεναν να κατσει να χασει τα μαλλια του επειδη υπαρχουν και χειροτερα. Αλλιως δε θα ανηκα στο φορουμ.

Αν ολοι απελπιζονταν ομως με τα προβληματα τους, τοτε δε θα υπηρχε καμια απολυτως προοδος.

Ισως να εχεις βελτιωθει γιατι νομιζω καπου ειχες πει οτι εχεις και σχεση με κοπελα αυτην την στιγμη και σε βοηθαει και αυτο.
Εαν δεν ειχες θα εριχνες μεγαλη ευθηνη και στο μαλλι....γιατι οσο νανε δεν εχεις και την ορεξη να φλερταρεις.

Ναι, δεν ειπα το αντιθετο. Σιγουρα με βοηθαει σε πολυ μεγαλο βαθμο. Αλλα ο,τι καταφερα με κοπελες ηταν αφου εμφανισα ΑΓΑ στα 16 μου. Μεχρι τοτε δεν ειχα καμια απολυτως εμπειρια με το αλλο φυλο. Σκεψου τι περναγα δηλαδη τον πρωτο καιρο. Αλλα δε σταματησα να το προσπαθω, γιατι αν σταματαγα θα πεθαινα παρθενος :p

Τελος παντων, δεν παριστανω οτι εχω ξεπερασει το θεμα της τριχοπτωσης μου, γιατι δεν το εχω, απλα ανεφερα ενα περιστατικο που γνωριζω προσωπικα για ενθαρρυνση και των υπολοιπων. Οσο να ναι ομως οταν ζεις τοσα χρονια με αυτο το προβλημα (5 χρονια εγω) το αποδεχεσαι αναποφευκτα σε καποιο βαθμο. Δε θυμαμαι καν πως ειναι να πεφτω να κοιμηθω χωρις να βαλω κατι στο κεφαλι μου, ή πως ειναι να φτιαχνω τα μαλλια μου στο δρομο χωρις να με νοιαζει πως θα φαινονται, ή το πιο ψυχοφθορο, να κοιταω τα μαλλια μου με τον δευτερο καθρεφτη παντα πριν βγω απο το σπιτι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Μήν ξεχνάτε και κάτι, προφανώς εμείς εδώ σαν μέλη του φόρουμ δεν έχουμε αποδεχτεί την κατάσταση. Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που δεν ψάχνονται γενικώς με θεραπείες και φόρουμ (γνωρίζω άτομα) και αρνούνται να παραδεχτούν ότι όντως τους προβληματίζει η εικόνα τους. Δηλαδή λες και είναι ντροπή να ασχοληθούν με αυτό.
 

Utopia

Active Member
Δεν προτεινα σε κανεναν να κατσει να χασει τα μαλλια του επειδη υπαρχουν και χειροτερα. Αλλιως δε θα ανηκα στο φορουμ.

Αν ολοι απελπιζονταν ομως με τα προβληματα τους, τοτε δε θα υπηρχε καμια απολυτως προοδος.



Ναι, δεν ειπα το αντιθετο. Σιγουρα με βοηθαει σε πολυ μεγαλο βαθμο. Αλλα ο,τι καταφερα με κοπελες ηταν αφου εμφανισα ΑΓΑ στα 16 μου. Μεχρι τοτε δεν ειχα καμια απολυτως εμπειρια με το αλλο φυλο. Σκεψου τι περναγα δηλαδη τον πρωτο καιρο. Αλλα δε σταματησα να το προσπαθω, γιατι αν σταματαγα θα πεθαινα παρθενος :p

Τελος παντων, δεν παριστανω οτι εχω ξεπερασει το θεμα της τριχοπτωσης μου, γιατι δεν το εχω, απλα ανεφερα ενα περιστατικο που γνωριζω προσωπικα για ενθαρρυνση και των υπολοιπων. Οσο να ναι ομως οταν ζεις τοσα χρονια με αυτο το προβλημα (5 χρονια εγω) το αποδεχεσαι αναποφευκτα σε καποιο βαθμο. Δε θυμαμαι καν πως ειναι να πεφτω να κοιμηθω χωρις να βαλω κατι στο κεφαλι μου, ή πως ειναι να φτιαχνω τα μαλλια μου στο δρομο χωρις να με νοιαζει πως θα φαινονται, ή το πιο ψυχοφθορο, να κοιταω τα μαλλια μου με τον δευτερο καθρεφτη παντα πριν βγω απο το σπιτι.
Εγώ είπα για το επιχείρημα " Κοίτα, υπάρχουν και χειρότερα." Εμένα δεν με παρηγορεί καθόλου το παράδειγμα με το καρκίνο που έδωσες, δεν είναι καν επιχείρημα... ούτε με ενθαρύνει ακόμη και καρκίνο να είχα... Εγώ μπορεί να μιξοέκλεγα στη θέση της της φίλης σου... Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και η ευαισθησία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ. Δεν σημαίνει ότι είναι "αδερφή" όποιος είναι ευαίσθητος. Έχουν ταλαιπωρηθεί δυο ξαδέρφια μου από καρκίνο... ο ένας απεβίωσε... ο άλλος επιβίωσε με παράπλευρες απώλειες... Δεν μπορείς να συγκρίνεις αισθητικό πρόβλημα με πρόβλημα υγείας... Ο κάθε άνθρωπος έχει το προβλημά του και για αυτόν είναι το μεγαλύτερο του κόσμου. Γιατί το κάθε πρόβλημα είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Δεν θέλω να το αναγάγουμε σε φιλοσοφική συζήτηση και να το πάμε παραπέρα...
 

Utopia

Active Member
Κι όταν είσαι απελπισμένος δεν σημαίνει πως είσαι και απαθής. Η απάθεια δεν οδηγεί ΠΟΤΕ στην πρόοδο... Και υπάρχει η ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ, που σημαίνει μπαίνω στην θέση του άλλου και καταλαβαίνω τους προβληματισμούς του, πράγμα που οι περισσότεροι γονείς δεν διαθέτουν... Γιατί είναι πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης του κάθε ατόμου.
Γιαυτό δεν κρίνουμε και τον άνθρωπο με το "μονοπάτι" που θα ακολουθήσει για να αντιμετωπίσει την τριχόπτωση... Και φυσικά δεν κάνω σενάρια τι χειρότερο από την τριχόπτωση θα μπορούσα να έχω πάθει προκειμένου να εφησυχαστώ.
 

nikosssss

Active Member
Μια κουβέντα είπε ο άνθρωπος ρε παιδία, δε νομίζω να το σύγκρινε ούτε να το εννοούσε έτσι όπως το πήρατε. Και για μένα το αισθητικό κομμάτι είναι πολύ βασικό, όπως και για τον καθένα, απλά με το παράδειγμά του ο Freethinker ήθελε να τονίσει οτι η ζωή είναι μικρή και είναι κρίμα να τη χαραμίζουμε σε καταθλίψεις, στεναχώριες και χίλια δυο άλλα που μόνο κακό μας κάνουν. Σίγουρα είναι πως θα το πάρει ο καθένας, και σε τι ψυχολογική και προσωπική κατάσταση βρίσκεται ώστε να μπορεί να το αντιμετωπίσει.
Συμπάσχω με κάποιον που είπε οτι πηγαίνει για μπάνιο και δεν βουτάει για να μην αποκαλυφθούν τα ακάλυπτα. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου στα χαμένα να κάθομαι στον καναπέ και να σκέφτομαι με "βρεγμένα" μάτια. Όχι για τα μαλλιά αυτά καθε αυτά, αλλά γιατί και η απώλειά τους με τη σειρά τους, σου θυμίζουν γενικά οτι τα χρόνια περνάνε και πως ήσουν πριν 2,3,4 χρόνια και πως τώρα. Ειδικά αν έχεις περάσει και περιόδους κατάθλιψης, στεναχώριας ή δύσκολους χωρισμούς όπως έπαθα εγώ, όταν ξεκίνησα να χάνω τα μαλλιά μου (δε τα συνδέω απλά ήταν συμπτωματικό). Για μένα η απώλεια μαλλιών ποιο πολύ με στεναχωρεί γιατί μου θυμίζει πως ήμουν και πως θα γίνω, όταν κοιτάω φωτογραφίες αποφοίτησης με μαλλί φούντα, διακοπές με βρεγμένα μαλλιά στη θάλασσα σαν βούρτα κτλπ κτλπ. Το θέμα όμως είναι, οτι, όταν κάποιες φορές το ξανασκεφτομαι, καταλήγω οτι στα 50 μου θα έχω να θυμάμαι πως έκλαιγα 25 χρόνια και δεν απόλαυσα τίποτα στη ζωή μου, ενώ θα μπορούσα να τους γράψω όλους στα @@ μου, και λέω να τους γράψω όλους γιατί ο προβληματισμός μας για την φαλάκρα οφείλεται στον καθένα εκει έξω και στο πως θα κριθούμε απο τους άλλους, και όχι για τον ίδιο μας τον ευατό, αντί να έχω να θυμάμαι τα καλύτερα χρόνια μου και πόσο γαμάτα πέρασα.
Είναι φαύλος κύκλος. Σίγουρα θα με ξαναπιάσει στεναχώρια και θα αρχίσω πάλι να το σκέφτομαι, αλλά τώρα είμαι στη φάση που σας προανέφερα γιατί δε θέλω να χαραμίσω τη ζωή μου για τις τρίχες.
Αναλογιστείτε απλά, πόσα άσκοπα χρόνια χάσατε, ασχολούμενοι με το κεφάλι σας, πόσα λεφτά δώσατε για άκαρπες θεραπείες, ενώ θα μπορούσατε να είχατε κάνει τόσα πολλά με αυτά τα χρήματα και να έχετε να θυμάστε...
Δεν προσπαθώ να μεταπείσω κανέναν, ούτε να ισχυριστώ οτι δε με ενδιαφέρει για τα μαλλιά μου, αλλά σίγουρα δε θέλω να καταστρέψω και τη ζωή μου, τις φιλίες μου, τη σχέση μου, την υγεία μου και οτι άλλο επέρχεται. Και ξαναλέω οτι τα αναγραφόμενα μου προέρχονται αυτή τη στιγμή, απο μια καλή ψυχολογική κατάσταση που είμαι τώρα και δεν μπορώ να ξέρω πως θα νιώθω σε ένα μήνα. Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω, και νομίζω οτι αυτό είναι το σωστό, να το διαχειριστώ όπως τώρα.
Δεν είπε κανείς να μην ασχολείστε με την εμφάνιση και το κεφάλι σας, άλλωστε και οι γυναίκες κάθε μέρα ασχολούνται με το πρόσωπό τους, και όσο κι αν εμάς μας φαίνεται ρουτίνα, για αυτές, το να κάνουν μια ώρα και δυο καθε μέρα για να βάφονται και να βάζουν κρέμες, είναι κάτι αντίστοιχο με εμάς και τα μαλλιά μας. Απλά το δικό μας είναι ακόμα ταμπού για κάποιους. Παρόλα αυτά, τα πάντα θέλουν ένα μέτρο, και το βασικότερο είναι η φαλάκρα/αραίωση και ο αγώνας για την καταπολέμησή της απο τον καθένα, να γίνει μέρος της ζωής μας και όχι η ζωή μας η ίδια!!!
 

FreeThinker

Well-Known Member
Εγώ είπα για το επιχείρημα " Κοίτα, υπάρχουν και χειρότερα." Εμένα δεν με παρηγορεί καθόλου το παράδειγμα με το καρκίνο που έδωσες, δεν είναι καν επιχείρημα... ούτε με ενθαρύνει ακόμη και καρκίνο να είχα... Εγώ μπορεί να μιξοέκλεγα στη θέση της της φίλης σου... Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και η ευαισθησία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ. Δεν σημαίνει ότι είναι "αδερφή" όποιος είναι ευαίσθητος. Έχουν ταλαιπωρηθεί δυο ξαδέρφια μου από καρκίνο... ο ένας απεβίωσε... ο άλλος επιβίωσε με παράπλευρες απώλειες... Δεν μπορείς να συγκρίνεις αισθητικό πρόβλημα με πρόβλημα υγείας... Ο κάθε άνθρωπος έχει το προβλημά του και για αυτόν είναι το μεγαλύτερο του κόσμου. Γιατί το κάθε πρόβλημα είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. Δεν θέλω να το αναγάγουμε σε φιλοσοφική συζήτηση και να το πάμε παραπέρα...

Εσυ εισαι καινουριος στο αθλημα για αυτο εισαι τοσο απολυτος και κανεις σα να ρθε το τελος του κοσμου. Προσπαθω να σου σωσω εστω και λιγο χρονο απο αυτον που θα χασεις σκεφτομενος το προβλημα σου.

Εστω οτι εισαι σε μια παρεα και συζητατε τα προβληματα σας. Ενας λεει οτι πριν λιγες μερες πεθανε η μανα του, ο αλλος λεει οτι τον απελυσαν απο τη δουλεια του και ενας αλλος οτι τον κανανε εξωση απο το σπιτι του. Εσυ τοτε θα τους πεις ''ε να εγω χανω τα μαλλια μου'' ή θα ντραπεις? Εσυ μπορει να μην εχεις αλλα προβληματα και η τριχοπτωση σου να ειναι το τελος του κοσμου για σενα. Δεκτο. Δε σ εμποδιζει κανεις να το παλεψεις. Υπαρχουν ομως αντικειμενικα χειροτερες καταστασεις.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Και μην ασχολειστε αλλο με το παραδειγμα που ανεφερα. Ηταν για να δωσω μια αλλη οπτικη γωνια, οχι για να ακυρωσω το νημα. Ο @nikosssss το καταλαβε.
 

Utopia

Active Member
Μια κουβέντα είπε ο άνθρωπος ρε παιδία, δε νομίζω να το σύγκρινε ούτε να το εννοούσε έτσι όπως το πήρατε. Και για μένα το αισθητικό κομμάτι είναι πολύ βασικό, όπως και για τον καθένα, απλά με το παράδειγμά του ο Freethinker ήθελε να τονίσει οτι η ζωή είναι μικρή και είναι κρίμα να τη χαραμίζουμε σε καταθλίψεις, στεναχώριες και χίλια δυο άλλα που μόνο κακό μας κάνουν. Σίγουρα είναι πως θα το πάρει ο καθένας, και σε τι ψυχολογική και προσωπική κατάσταση βρίσκεται ώστε να μπορεί να το αντιμετωπίσει.
Συμπάσχω με κάποιον που είπε οτι πηγαίνει για μπάνιο και δεν βουτάει για να μην αποκαλυφθούν τα ακάλυπτα. Έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου στα χαμένα να κάθομαι στον καναπέ και να σκέφτομαι με "βρεγμένα" μάτια. Όχι για τα μαλλιά αυτά καθε αυτά, αλλά γιατί και η απώλειά τους με τη σειρά τους, σου θυμίζουν γενικά οτι τα χρόνια περνάνε και πως ήσουν πριν 2,3,4 χρόνια και πως τώρα. Ειδικά αν έχεις περάσει και περιόδους κατάθλιψης, στεναχώριας ή δύσκολους χωρισμούς όπως έπαθα εγώ, όταν ξεκίνησα να χάνω τα μαλλιά μου (δε τα συνδέω απλά ήταν συμπτωματικό). Για μένα η απώλεια μαλλιών ποιο πολύ με στεναχωρεί γιατί μου θυμίζει πως ήμουν και πως θα γίνω, όταν κοιτάω φωτογραφίες αποφοίτησης με μαλλί φούντα, διακοπές με βρεγμένα μαλλιά στη θάλασσα σαν βούρτα κτλπ κτλπ. Το θέμα όμως είναι, οτι, όταν κάποιες φορές το ξανασκεφτομαι, καταλήγω οτι στα 50 μου θα έχω να θυμάμαι πως έκλαιγα 25 χρόνια και δεν απόλαυσα τίποτα στη ζωή μου, ενώ θα μπορούσα να τους γράψω όλους στα @@ μου, και λέω να τους γράψω όλους γιατί ο προβληματισμός μας για την φαλάκρα οφείλεται στον καθένα εκει έξω και στο πως θα κριθούμε απο τους άλλους, και όχι για τον ίδιο μας τον ευατό, αντί να έχω να θυμάμαι τα καλύτερα χρόνια μου και πόσο γαμάτα πέρασα.
Είναι φαύλος κύκλος. Σίγουρα θα με ξαναπιάσει στεναχώρια και θα αρχίσω πάλι να το σκέφτομαι, αλλά τώρα είμαι στη φάση που σας προανέφερα γιατί δε θέλω να χαραμίσω τη ζωή μου για τις τρίχες.
Αναλογιστείτε απλά, πόσα άσκοπα χρόνια χάσατε, ασχολούμενοι με το κεφάλι σας, πόσα λεφτά δώσατε για άκαρπες θεραπείες, ενώ θα μπορούσατε να είχατε κάνει τόσα πολλά με αυτά τα χρήματα και να έχετε να θυμάστε...
Δεν προσπαθώ να μεταπείσω κανέναν, ούτε να ισχυριστώ οτι δε με ενδιαφέρει για τα μαλλιά μου, αλλά σίγουρα δε θέλω να καταστρέψω και τη ζωή μου, τις φιλίες μου, τη σχέση μου, την υγεία μου και οτι άλλο επέρχεται. Και ξαναλέω οτι τα αναγραφόμενα μου προέρχονται αυτή τη στιγμή, απο μια καλή ψυχολογική κατάσταση που είμαι τώρα και δεν μπορώ να ξέρω πως θα νιώθω σε ένα μήνα. Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω, και νομίζω οτι αυτό είναι το σωστό, να το διαχειριστώ όπως τώρα.
Δεν είπε κανείς να μην ασχολείστε με την εμφάνιση και το κεφάλι σας, άλλωστε και οι γυναίκες κάθε μέρα ασχολούνται με το πρόσωπό τους, και όσο κι αν εμάς μας φαίνεται ρουτίνα, για αυτές, το να κάνουν μια ώρα και δυο καθε μέρα για να βάφονται και να βάζουν κρέμες, είναι κάτι αντίστοιχο με εμάς και τα μαλλιά μας. Απλά το δικό μας είναι ακόμα ταμπού για κάποιους. Παρόλα αυτά, τα πάντα θέλουν ένα μέτρο, και το βασικότερο είναι η φαλάκρα/αραίωση και ο αγώνας για την καταπολέμησή της απο τον καθένα, να γίνει μέρος της ζωής μας και όχι η ζωή μας η ίδια!!!
Φίλε μου κανένας δεν επέλεξε όμως να έχει κατάθλιψη και στεναχώριες... σωστά όσα είπες αλλά αυτό δεν το έθεσες σωστά... Και πολλές φορές τα προβλήματα σε στοιχειώνουν και σημαδεύουν τη ζωή σου, κανείς δεν θέλει να καθορίσουν τη ζωή του τα προβλήματα... Το ξέρω ότι ο FreeThinker δεν το εννοούσε έτσι, αλλά αυτό το "επιχείρημα" είναι κλισέ και με εκνευρίζει να το βλέπω ακόμη και σε αυτό το νήμα. Ελεος
 

Serifis

Active Member
Και μην ασχολειστε αλλο με το παραδειγμα που ανεφερα. Ηταν για να δωσω μια αλλη οπτικη γωνια, οχι για να ακυρωσω το νημα. Ο @nikosssss το καταλαβε.

Δίκιο έχεις, απλά φόρουμ είναι πέρνουμε κάτι και το αναλύουμε από εδώ και απο εκεί. Δεν ακυρώνεις κανένα νήμα. Χαίρομαι που εδώ τουλάχιστον μιλάμε ανοιχτά χωρίς κόμπλεξ.
 

Utopia

Active Member
Εσυ εισαι καινουριος στο αθλημα για αυτο εισαι τοσο απολυτος και κανεις σα να ρθε το τελος του κοσμου. Προσπαθω να σου σωσω εστω και λιγο χρονο απο αυτον που θα χασεις σκεφτομενος το προβλημα σου.

Εστω οτι εισαι σε μια παρεα και συζητατε τα προβληματα σας. Ενας λεει οτι πριν λιγες μερες πεθανε η μανα του, ο αλλος λεει οτι τον απελυσαν απο τη δουλεια του και ενας αλλος οτι τον κανανε εξωση απο το σπιτι του. Εσυ τοτε θα τους πεις ''ε να εγω χανω τα μαλλια μου'' ή θα ντραπεις? Εσυ μπορει να μην εχεις αλλα προβληματα και η τριχοπτωση σου να ειναι το τελος του κοσμου για σενα. Δεκτο. Δε σ εμποδιζει κανεις να το παλεψεις. Υπαρχουν ομως αντικειμενικα χειροτερες καταστασεις.
Δεν κάνω σαν να ήρθε και το τέλος του κόσμου, τουλάχιστον όχι ακόμα, σε 2 χρόνια δεν ξέρω πως θα είμαι.:p Εγώ ποτέ δεν θα έλεγα τα προβλήματα μου στους φίλους μου, ειδικά τα συγκεκριμένα που ανέφερες, κανένας λογικός άνθρωπος δεν αναφέρει ότι πέθανε η μάνα του έτσι στο άκυρο, στο γάμο του καραγκιόζη. Μόνο με ανθρώπους που είναι κοντά μου θα συζήταγα αυτά. Νομίζεις ο καθένας έχει την όρεξη να ακούσει το πρόβλημά σου; Και γιατί πρέπει να του το πεις εσύ, δεν μπορεί να το διαπιστώσει μόνος του; Μηλάω για τους θανάτους, τις απολύσεις και τα οικονομικά που ανέφερες... Άμα είναι όντως φίλος και ευαισθητοποιηθεί με το προβλημά σου θα τρέξει να σε παρηγορήσει... Τι ακριβώς θα μου προσφέρει ή τι θα του προσφέρει με το να του πω ότι έχω τριχόπτωση;
Ναι αντικειμενικά το πένθος είναι χειρότερο από την τριχόπτωση και ο καρκίνος που ανέφερες, και όσο και να σε νοιάζουν τα μαλλιά σου αυτόματα θα βάλεις ως προτεραιότητα την αντιμετώπιση μια θανατηφόρας νόσου από την τριχόπτωση, πως να το κάνουμε, είναι η ανάγκη για επιβίωση... Και απόλυτος είμαι επειδή βάζω τον πήχη στο θέμα "μαλλιά" υψηλότερα απο εσένα, όχι επειδή είμαι καινούριος στο άθλημα. Έχουμε άλλες πεποιθήσεις... πως να το κάνουμε.... Και δεν μηλάω μεμονομένα για την τριχόπτωση... Για κάποιον μπορεί πρόβλημα να είναι η γρατζουνιά που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι στο αυτοκινητό του. Για μένα αυτό ας πούμε είναι γελοίο αλλά για αυτόν δεν είναι. Εγώ όμως θα προσπαθήσω να τον καταλάβω όσο μπορώ και δεν θα τον κατακρίνω... ούτε θα του πω "Ντάξι ρε πως κάνεις έτσι για μια γρατζουνιά, εμένα που πέθανε η μάνα μου (χτύπα ξύλο:D), έχει αποδεκατιστεί το σόι μου, έχω AIDS, σύφιλη, χλαμύδια,γονόρροια, όλα τα σεξουαλικά μεταδηδόμενα νοσήματα και καρκίνο που έκανε μετάσταση σε όλα τα ζωτικά όργανα, η ISIS ανατίναξε τη γειτονιά μου, ζω σε παράγκα, χρωστάω τα δάνεια της Αγγλιας, είμαι σακάτης, παραπλιγικός και το κινητό μου δεν έχει τις προδιαγραφές για να παίξω Pokemon Go, τι να πω". Στο forum εξάλου άμα το ψάξεις υπάρχουν και πιο ακραίες απόψεις και πεποιθήσεις από τις δικές μου που αφορούν τα μαλλιά, το forum διέπεται από δημοκρατικές αρχές και στη δημοκρατία γίνονται δεκτές και οι πιο ακραίες απόψεις. Ο Serifis άνοιξε το συγκεκριμένο νήμα για να συζητήσουμε πως η τριχόπτωση επηρεάζει κι άλλες πτυχές της καθημερινότητας μας και όχι να απαξιώσουμε το προβλημα παραλληλίζοντας την τριχόπτωση με άλλα ζητήματα υγείας.
 

Utopia

Active Member
Εγώ μπορώ να κάτσω να βρίσκω ασθένειες, σπάνιες, ανίατες, που όσοι πάσχουν από αυτές εύχονται να είχαν καρκίνο. Γιατί δεν παίζει ρόλο μόνο το ΠΟΣΟ ζεις αλλά το ΠΩΣ ζεις. Ποιο είναι το συμπέρασμα; Ότι για κάθε κατάσταση όσο άσχημη κι αν είναι υπάρχει και χειρότερη και πάει λέγοντας...
Οπότε το επιχείρημα "υπάρχουν και χειρότερα" είναι κλισέ και το χρησιμοποιούν αυτοί που ουσιαστικά δεν έχουν επιχειρήματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
Εγώ μπορώ να κάτσω να βρίσκω ασθένειες, σπάνιες, ανίατες, που όσοι πάσχουν από αυτές εύχονται να είχαν καρκίνο. Γιατί δεν παίζει ρόλο μόνο το ΠΟΣΟ ζεις αλλά το ΠΩΣ ζεις. Ποιο είναι το συμπέρασμα; Ότι για κάθε κατάσταση όσο άσχημη κι αν είναι υπάρχει και χειρότερη και πάει λέγοντας...
Οπότε το επιχείρημα "υπάρχουν και χειρότερα" είναι κλισέ και το χρησιμοποιούν αυτοί που ουσιαστικά δεν έχουν επιχειρήματα.

Ανακυκλωνεσαι. Δεν απαξιωσα τιποτα. Παραπανω ειπες οτι καταλαβες πως το εννοω και μετα εγραψες μια ανουσια εκθεση και ειπες οτι ''δεν εχω επιχειρηματα''. Εσυ που επαναλαμβανεις το ιδιο πραγμα 2 σελιδες με αλλα λογια. Τιποτα δεν εχεις καταλαβει και δεν προκειται να καταλαβεις και τιποτα γιατι εισαι τυφλωμενος. Δεν εχει καν νοημα να σου πω να ξαναδιαβασεις αυτα που γραφτηκαν παραπανω. Δε θα κατσω να κανω διαλογο με εναν τοιχο. Με τα μυαλα που κουβαλας εσυ βγαινεις χαμενος.
 

Utopia

Active Member
Ανακυκλωνεσαι. Δεν απαξιωσα τιποτα. Παραπανω ειπες οτι καταλαβες πως το εννοω και μετα εγραψες μια ανουσια εκθεση και ειπες οτι ''δεν εχω επιχειρηματα''. Εσυ που επαναλαμβανεις το ιδιο πραγμα 2 σελιδες με αλλα λογια. Τιποτα δεν εχεις καταλαβει και δεν προκειται να καταλαβεις και τιποτα γιατι εισαι τυφλωμενος. Δεν εχει καν νοημα να σου πω να ξαναδιαβασεις αυτα που γραφτηκαν παραπανω. Δε θα κατσω να κανω διαλογο με εναν τοιχο. Με τα μυαλα που κουβαλας εσυ βγαινεις χαμενος.
Όχι, εσύ έβγαλες συμπέρασμα ότι είμαι "απελπισμένος" και "κλαίω τη μοίρα μου". Που ουσιαστκά τίποτα απo τα δύο δεν ισχύει, ένα minor πρόβλημα έχω, που δεν θέλω να γίνει major και ανταλάσσω απόψεις με διάφορα μέλη. Εγώ αυτά δεν τα έγραψα για μένα... γενικά μηλάω... Κοίτα εδώ υπαινίσεσαι ότι είμαι απελπισμένος, αλλά είπα "Μπα, γενικά θα μιλάει"
Αν ολοι απελπιζονταν ομως με τα προβληματα τους, τοτε δε θα υπηρχε καμια απολυτως προοδος.
Μετά το επιβεβαιώνεις όμως
Εσυ εισαι καινουριος στο αθλημα για αυτο εισαι τοσο απολυτος και κανεις σα να ρθε το τελος του κοσμου. Προσπαθω να σου σωσω εστω και λιγο χρονο απο αυτον που θα χασεις σκεφτομενος το προβλημα σου.
Αυθαίρετο συμπέρασμα... Αλλά εσύ δεν θα το παραδεχτείς γιατί μηλάς σε τοίχο όπως είπες... Δεν το συνεχίζω, εγώ θα εξακολουθώ να γράφω σε αυτό το νήμα πάντως. Δικαιωμά σου είναι να μην διαβάζεις ότι γράφω.
 

bruno1989

Active Member
πολυ ωραιο θεμα αυτο.
Η αληθεια ειναι ότι αν οι ΄΄φίλοι'' σου σε σχολιαζουν και ειδικά μπροστά στην κοπέλα σου είναι κόμπλεξ δικό τους.
Εγω σε δυο φάσεις της ζωης μου ξεκαθάρισα μερικά άτομα.
1ον όταν πηρα το σκύλο μου και κατάλαβα τι θα πει πραγματική φιλία
2ον όταν αρχισαν τα δουλέματα περί αραίωσης.Και όποιος δει το νήμα μου δεν είχα και τρελά πράγματα από αραίιωση.
Η αλήθεια είναι ότι μετά τη μεταμόσχευση με κοιτάνε λίγο περίεργα όσοι με ήξεραν αλλα προφανώς και δεν το έχω πει σε κανέναν όχι γιατί νράπομαι αλλα μάλλον επειδή δεν είναι τόσο σημαντικά άτομα όσο νόμιζα στη ζωή μου.
Μόνο η γυναίκα μου και οι γονείς μου το ξέρουν.
Απλά ξέρω ότι είναι τα νεύρα όλων τέντα και ο εύκολος στόχος να ξεσπάμε είναι οι γονείς μας γιατί ξέρουμε ότι θα μας συγχωρέσουν.
Αλλά μην το κάνουμε αυτό. είναι πολυ λάθος.
Εν τέλη ένα από τα καλά που φέρνουν τα προβλήματα αυτά είναι να φέρνουν στην επιφάνεια κόμπλεξ κατωτερώτητας από μερικά άτομα που επειδή έχουν μια τρίχα παραπάνω σχολιάζουν τα πάντα.
Μην μασάτε η ζωή είναι μικρή και δεν πρέπει να πληγώνουμε λάθος άτομα.
 

Serifis

Active Member
Ερώτηση: Τι σας χαλάει/ενοχλεί περισσότερο, όταν αντικρίζετε εσείς τον εαυτό σας και το πρόβλημα στον καθρέφτη ή όταν βγαίνετε έξω και σκέφτεστε τι θα δούνε οι άλλοι; Και τα δυο φυσικά σε ένα βαθμό ενοχλούν, αλλά τι πιο πολύ;
 

Utopia

Active Member
Ερώτηση: Τι σας χαλάει/ενοχλεί περισσότερο, όταν αντικρίζετε εσείς τον εαυτό σας και το πρόβλημα στον καθρέφτη ή όταν βγαίνετε έξω και σκέφτεστε τι θα δούνε οι άλλοι; Και τα δυο φυσικά σε ένα βαθμό ενοχλούν, αλλά τι πιο πολύ;
Πιο πολύ το πρώτο εμένα προσωπικά...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Το ενα φερνει το αλλο! Οταν βλεπω το προβλημα στον καθρεφτη ειδικα μετα απο λουσιμο, σκεφτομαι οτι αυτο που βλεπω θα το δουν και οι αλλοι και χαλιεμαι. Αν το προβλημα το εβλεπα μονο εγω αλλα κανενας αλλος εξω τοτε κομπλε! Οποτε ευκολα τι θα δουνε οι αλλοι. Σκεψου να βγεις με την κοπελα σου και φιλες της για πρωτη φορα, και μετα αυτες να σχολιασουν πισω απο την πλατη σου, οτι το αγορι της ταδε χανει μαλλια. Δεν ξερω αν εχει συμβει σε μενα, αλλα ζω με αυτον τον εφιαλτη.
 

zaxosdogkanos

Active Member
παιδια το να βγαζεις ανθρωπους απο τη ζωη σου ειναι απολυτα φυσιολογικο.οσοι ειναι μεγαλυτερης ηλικιας το ξερουν καλυτερα.οσο μεγαλωνεις ωριμαζεις,αλλαζεις αποψεις,αποκτας νεα ενδιαφεροντα,συμβαινουν πραγματα που σε αλλαζουν.απλα το θεμα ειναι να κρατας διπλα σου αυτους που αξιζουν να ασχοληθεις και να κανεις ξεκαθαρισμα οσους δεν αξιζουν την προσοχη σου.και αυτοι που αξιζουν δυστυχως ειναι λιγοι.

εμενα serifi με ενδιεφερε τι αντικριζα στο καθρεφτηειχα ακουσει αρχικα καποια αρνητικα σχολια οταν ειχα μαλλια αλλα αραιωμενο,αλλα οταν τα ξυρισα μου πηγαινε παρα πολυ.αλλα δεν μπορουσα να το αποδεχτω ο ιδιος,ουτε να μπω στη διαδικασια να τα κραταω σε κοντο μηκος και να τα παιρνω ξουρα συνεχεια.
 

Utopia

Active Member
Το ενα φερνει το αλλο! Οταν βλεπω το προβλημα στον καθρεφτη ειδικα μετα απο λουσιμο, σκεφτομαι οτι αυτο που βλεπω θα το δουν και οι αλλοι και χαλιεμαι. Αν το προβλημα το εβλεπα μονο εγω αλλα κανενας αλλος εξω τοτε κομπλε! Οποτε ευκολα τι θα δουνε οι αλλοι. Σκεψου να βγεις με την κοπελα σου και φιλες της για πρωτη φορα, και μετα αυτες να σχολιασουν πισω απο την πλατη σου, οτι το αγορι της ταδε χανει μαλλια. Δεν ξερω αν εχει συμβει σε μενα, αλλα ζω με αυτον τον εφιαλτη.
Αυτό δεν μου έχει περάσει από το μυαλό...:eek: μου έβαλες κι άλλους προβληματισμούς τώρα...:oops::D
 

zaxosdogkanos

Active Member
Το ενα φερνει το αλλο! Οταν βλεπω το προβλημα στον καθρεφτη ειδικα μετα απο λουσιμο, σκεφτομαι οτι αυτο που βλεπω θα το δουν και οι αλλοι και χαλιεμαι. Αν το προβλημα το εβλεπα μονο εγω αλλα κανενας αλλος εξω τοτε κομπλε! Οποτε ευκολα τι θα δουνε οι αλλοι. Σκεψου να βγεις με την κοπελα σου και φιλες της για πρωτη φορα, και μετα αυτες να σχολιασουν πισω απο την πλατη σου, οτι το αγορι της ταδε χανει μαλλια. Δεν ξερω αν εχει συμβει σε μενα, αλλα ζω με αυτον τον εφιαλτη.

100% θα το σχολιασουνε ειδικα σε μικρες ηλικιες.το ποσο βαση θα δωσουνε εξαρταται και τι φιλες εχει η κοπελα σου.ξερετε πολυ καλα τι εννοω.
 
Μπλουζα