Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Φίλοι μου και "συναγωνιστές", είμαι αρκετό καιρό μέλος του forum αλλά ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να γράψω κάτι. Σήμερα, όμως, διαπιστώνω προβληματισμένος ότι κάποιοι φίλοι θεωρούν πως η ποσότητα των τριχών μπορεί να αυξομειώνει την αυτοπεποίθηση του ατόμου. Θα ήθελα, λοιπόν, να καταθέσω την προσωπική μου άποψη. Ποτέ, ειλικρινά ποτέ, δεν επηρεάστηκε η αυτοπεποίθησή μου από την τριχόπτωση. Ούτε καταλάβαίνω πώς οι αντιδράσεις μου, η συμπεριφορά μου, ο λόγος μου, η σκέψη μου, το χιούμορ μου μπορούν να επηρεαστούν από την τριχόπτωση, το κούρεμα, ή το χτένισμα. Η αυτοπεποίθησή μου ίσως μπορούσε να επηρεαστεί - και πάλι προσωρινά - π.χ. από μια επαγγελματική αποτυχία.

Το μόνο που μπορεί να "πετύχει" η τριχόπτωση είναι να μου χαλάσει την διάθεση αν για παράδειγμα είμαι μόνος και συμβαίνει να ασχολούμαι με την εικόνα μου. Όταν όμως είμαι με τη γυναίκα μου, την κόρη μου, τους φίλους μου, τότε δεν μπορεί ούτε καν τη διάθεση να μου χαλάσει. Για να μη λέω πολλά, θέλω να πω ότι η αυτοεκτίμηση εξαρτάται πολύ περισσότερο από την συνολική προσωπικότητα μας και πολύ λιγότερο από την υποκειμενική εικόνα που εμείς έχουμε για τα μαλλιά μας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

txc25

Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Φίλε πόσο καιρό έχεις τριχόπτωση και σε τι ηλικία ξεκίνησε? Σε ρωτάω γιατί μίλησες για οικογένεια και συμπεραίνω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι είσαι άνω των 30. Ε λοιπόν αν είχα να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα από τα 30 μου και μετά θα ήμουν πολύ πιο συνειδητοποιημένος. Άλλο να σκέφτεσαι τέτοια στα 20 που είσαι πάνω στη νιότη και στις κ@ύλες και άλλο σε μεταγενέστερη ηλικία.
 

Nikos22_

New Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Ιανός Κούρτης είπε:
Φίλοι μου και "συναγωνιστές", είμαι αρκετό καιρό μέλος του forum αλλά ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να γράψω κάτι. Σήμερα, όμως, διαπιστώνω προβληματισμένος ότι κάποιοι φίλοι θεωρούν πως η ποσότητα των τριχών μπορεί να αυξομειώνει την αυτοπεποίθηση του ατόμου. Θα ήθελα, λοιπόν, να καταθέσω την προσωπική μου άποψη. Ποτέ, ειλικρινά ποτέ, δεν επηρεάστηκε η αυτοπεποίθησή μου από την τριχόπτωση. Ούτε καταλάβαίνω πώς οι αντιδράσεις μου, η συμπεριφορά μου, ο λόγος μου, η σκέψη μου, το χιούμορ μου μπορούν να επηρεαστούν από την τριχόπτωση, το κούρεμα, ή το χτένισμα. Η αυτοπεποίθησή μου ίσως μπορούσε να επηρεαστεί - και πάλι προσωρινά - π.χ. από μια επαγγελματική αποτυχία.

Το μόνο που μπορεί να "πετύχει" η τριχόπτωση είναι να μου χαλάσει την διάθεση αν για παράδειγμα είμαι μόνος και συμβαίνει να ασχολούμαι με την εικόνα μου. Όταν όμως είμαι με τη γυναίκα μου, την κόρη μου, τους φίλους μου, τότε δεν μπορεί ούτε καν τη διάθεση να μου χαλάσει. Για να μη λέω πολλά, θέλω να πω ότι η αυτοεκτίμηση εξαρτάται πολύ περισσότερο από την συνολική προσωπικότητα μας και πολύ λιγότερο από την υποκειμενική εικόνα που εμείς έχουμε για τα μαλλιά μας.

Και ετσι πρεπει να ειναι φιλε μου.Εχω ανασφαλεια σαν χαρακτηρας και δινω παραπανω σημασια. Ειχα απιστευτο κολλημα με το μαλλι μου και δεν περιμενα να συμβει αυτο που γινεται τωρα.Να σκεφτεις οτι αν τα ειχε χαλασει ελαχιστα ο αερας στην μηχανη καθως πηγαινα στο λυκειο, εφευγα σκαστος στο διαλειμμα να τα φτιαξω χαχαχ.Ανθρωποι εχουν σοβαρα προβληματα κι παθησεις και ατυχιες και αν μας ακουγαν θα μας ελεγαν αχαριστους.
 

kakashi

Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

txc25 είπε:
Μέχρι και ότι είμαι τύπος του βουνού έχω πει στα φιλαράκια μου για να μη με "πρήζουν" να πηγαίνω θάλασσα.
:D :D :D :D :D :D :D :D δεν το πιστευω....το ιδιο λεω κ γω....... :D :D
Ιανός Κούρτης είπε:
Φίλοι μου και "συναγωνιστές", είμαι αρκετό καιρό μέλος του forum αλλά ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να γράψω κάτι. Σήμερα, όμως, διαπιστώνω προβληματισμένος ότι κάποιοι φίλοι θεωρούν πως η ποσότητα των τριχών μπορεί να αυξομειώνει την αυτοπεποίθηση του ατόμου. Θα ήθελα, λοιπόν, να καταθέσω την προσωπική μου άποψη. Ποτέ, ειλικρινά ποτέ, δεν επηρεάστηκε η αυτοπεποίθησή μου από την τριχόπτωση. Ούτε καταλάβαίνω πώς οι αντιδράσεις μου, η συμπεριφορά μου, ο λόγος μου, η σκέψη μου, το χιούμορ μου μπορούν να επηρεαστούν από την τριχόπτωση, το κούρεμα, ή το χτένισμα. Η αυτοπεποίθησή μου ίσως μπορούσε να επηρεαστεί - και πάλι προσωρινά - π.χ. από μια επαγγελματική αποτυχία.

Το μόνο που μπορεί να "πετύχει" η τριχόπτωση είναι να μου χαλάσει την διάθεση αν για παράδειγμα είμαι μόνος και συμβαίνει να ασχολούμαι με την εικόνα μου. Όταν όμως είμαι με τη γυναίκα μου, την κόρη μου, τους φίλους μου, τότε δεν μπορεί ούτε καν τη διάθεση να μου χαλάσει. Για να μη λέω πολλά, θέλω να πω ότι η αυτοεκτίμηση εξαρτάται πολύ περισσότερο από την συνολική προσωπικότητα μας και πολύ λιγότερο από την υποκειμενική εικόνα που εμείς έχουμε για τα μαλλιά μας.
μιλας για οικογενεια οποτε φανταζομαι οτι θα εισαι πιο μεγαλος σε ηλικια.....οπως ειπα εξαρταται κ απο τι ηλικια σε χτυπαει η τριχοπτωση....η ακομη παιζει ρολο κ τι ηλικια εισαι....στα 40 μ πιστευω θα με ενδιαφερει πολυ λιγοτερο το θεμα απο οτι τωρα....πχ ο πατερας μ στα 50 τ τωρα εννοειται δεν τον απασχολει καθολου η φαλακρα τ....αλλα πιστεψε με οταν εισαι 17-18 χρονων εξω κ φλερταρεις με μια κοπελα κ αυτη κοιταει συνεχεια το κεφαλι σ αντι για το προσωπο σ κ σ λεε" χανεις τα μαλλια σ ε?γιατι ετσι?κριμα εισαι κ πολυ μικρος ακομη" η οταν εισαι παλι σαυτη την ηλικια κ εισαι εξω σε μια παρεα 8 ατομων με κοπελες μαζι κ ως θεμα συζητησης εχουν την αραιωση σ μετα πεσ μ αν επηρεαζεται η αυτοπεποιθηση σ η η ψυχολογια σ
 

roukoun

Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

για να γραψω και εγω τον πονο μου λπν!εμενα η τριχοπτωση μ χτυπησε τα τελευταια 2 χρονια(23 ειμαι τωρα)αλλα με τις αγωγες την εχω σταματησει κ εχω σταθεροποιηθει αλλα εχω χασει καποια μαλλια...δυστυχως εχω μπει ομως σε μεγαλο λουκι,,δλδ διακοπες με κολλητους και πρεπει να παρω μαζι μου το ριγκειν κλπ,να φωτογραφιζονται κ εγω να κανω πως πρεπει να παω τουαλετα κατι βραδυα η ψυχολογια μου ειναι στο ναδιρ και εχω κατσει σπιτι μ και οι φιλοι μ ειναι με γκομενες κλπ...δυστυχως ειπα στους δικους μου να παω να κανω πλαστικη εγχειρηση στην κατω γναθο μ(το κεφαλι μου ειναι τριγωνικο και σε ευνδυασμο με το κουτελο μου δεν πολυκολλαει!)κ μου ειπαν τις πιπες τους..οτι ειναι στο μυαλο μου,να παω σε ψυχολογο(τα ιδια μου ειχαν πει οταν πηγα πρωτη φορα να τους ζητησω λεφτα για ριγκειν κλπ).τεσπα απο την μια βαρεθηκα να στεναχοριεμαι για μαλλια,εμφανιση κ τετοια...για το ΜΟΝΟ που στεναχωριεμαι ειναι οτι ρε γμτ οταν τελειωσα το λυκειο ειχα που διαφορετικα ονειρα για την ζωη μου στα 20 κ μετα...πολυ διαφορετικα ομως....
 

Hairboost

Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

kakashi είπε:
[quote author=txc25 link=topic=3069.msg55555#msg55555 date=1309008969]
Μέχρι και ότι είμαι τύπος του βουνού έχω πει στα φιλαράκια μου για να μη με "πρήζουν" να πηγαίνω θάλασσα.
:D :D :D :D :D :D :D :D δεν το πιστευω....το ιδιο λεω κ γω....... :D :D
Ιανός Κούρτης είπε:
Φίλοι μου και "συναγωνιστές", είμαι αρκετό καιρό μέλος του forum αλλά ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να γράψω κάτι. Σήμερα, όμως, διαπιστώνω προβληματισμένος ότι κάποιοι φίλοι θεωρούν πως η ποσότητα των τριχών μπορεί να αυξομειώνει την αυτοπεποίθηση του ατόμου. Θα ήθελα, λοιπόν, να καταθέσω την προσωπική μου άποψη. Ποτέ, ειλικρινά ποτέ, δεν επηρεάστηκε η αυτοπεποίθησή μου από την τριχόπτωση. Ούτε καταλάβαίνω πώς οι αντιδράσεις μου, η συμπεριφορά μου, ο λόγος μου, η σκέψη μου, το χιούμορ μου μπορούν να επηρεαστούν από την τριχόπτωση, το κούρεμα, ή το χτένισμα. Η αυτοπεποίθησή μου ίσως μπορούσε να επηρεαστεί - και πάλι προσωρινά - π.χ. από μια επαγγελματική αποτυχία.

Το μόνο που μπορεί να "πετύχει" η τριχόπτωση είναι να μου χαλάσει την διάθεση αν για παράδειγμα είμαι μόνος και συμβαίνει να ασχολούμαι με την εικόνα μου. Όταν όμως είμαι με τη γυναίκα μου, την κόρη μου, τους φίλους μου, τότε δεν μπορεί ούτε καν τη διάθεση να μου χαλάσει. Για να μη λέω πολλά, θέλω να πω ότι η αυτοεκτίμηση εξαρτάται πολύ περισσότερο από την συνολική προσωπικότητα μας και πολύ λιγότερο από την υποκειμενική εικόνα που εμείς έχουμε για τα μαλλιά μας.
μιλας για οικογενεια οποτε φανταζομαι οτι θα εισαι πιο μεγαλος σε ηλικια.....οπως ειπα εξαρταται κ απο τι ηλικια σε χτυπαει η τριχοπτωση....η ακομη παιζει ρολο κ τι ηλικια εισαι....στα 40 μ πιστευω θα με ενδιαφερει πολυ λιγοτερο το θεμα απο οτι τωρα....πχ ο πατερας μ στα 50 τ τωρα εννοειται δεν τον απασχολει καθολου η φαλακρα τ....αλλα πιστεψε με οταν εισαι 17-18 χρονων εξω κ φλερταρεις με μια κοπελα κ αυτη κοιταει συνεχεια το κεφαλι σ αντι για το προσωπο σ κ σ λεε" χανεις τα μαλλια σ ε?γιατι ετσι?κριμα εισαι κ πολυ μικρος ακομη" η οταν εισαι παλι σαυτη την ηλικια κ εισαι εξω σε μια παρεα 8 ατομων με κοπελες μαζι κ ως θεμα συζητησης εχουν την αραιωση σ μετα πεσ μ αν επηρεαζεται η αυτοπεποιθηση σ η η ψυχολογια σ
[/quote]
και γιατι να μην συζητησετε για την κυτταριτιδα της φιλης σας ας πουμε...!? Να αλλαξεις παρεες
 

xk

Active Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

συμπασχω μ ολα τα παιδια που ειχαν μικροι αραιωση,παθαινα κι εγω τα ιδια πιτσιρικας(19-24)...αλλα κατα την διαρκεια αυτων των χρονων με τις καταθλιψεις τα κλεισιματα και τις ιστοριες με βοηθησε παρα πολυ το γεγονος καποιες κοπελες που γνωρισα που με ανεβασανε ψυχολογικα...με βοηθησε η πρωην που διαλεξε εμενα με την τριχοπτωση κι οχι τον ψηλο πιτσιρικα με το τουμπανο μαλλι που την πολιορκουσε...κακα τα ψεμματα το αλλο φιλο εχει το μαχαιρι και το καρπουζι,αν εισαι καραφλας αλλα εισαι οκ με τις γυναικες δε μπορει να σου χαλασει τιποτα τη ψυχολογια.Τα χειροτερα ειναι οταν εισαι πιτσιρικας σε παρεες μπακουρι κι οταν αρχιζεις να καραφλιαζεις και σου κανουν σχολια δεν εχεις κατι να πλασαρεις για να δειξεις οτι μετρας.Οποτε σπαει κατι μεσα σου κι απο κει αρχιζει η κατηφορα...μεχρι να ερθει καποια να σου αλλαξει τη ζωη και ν αρχισεις να παιρνεις παλι μπροστα.Αλλα αμα εισαι σπιτι και κλαιγεσαι καθυστερεις πολυ να κανεις καταμετωπο επιθεση και να τα χρονια που περασανε που ειπε και καποιος πιο πανω.

δε θελω να το παιζω εξυπνος κι απαλλαγμενος γιατι δεν ειμαι...αλλα ειμαι σε καλο δρομο γιατι το δεχτηκα,ειπα και καλα που εγινε ετσι γιατι εστρωσα χαρακτηρα και ''βγαινω'' πιο δυνατος και φυσικα προσπαθω απο το μετωπο και κατω να τα εχω ολα τελεια για να αντισταθμισω το γεγονος οτι απο μαλλι πασχω.Αλλα αυτα τα λεω τωρα στα 28-29...στα 20 που ειστε μερικοι ειναι πολυ δυσκολο να το πολεμησεις γιατι δε πατας ακομα στα ποδια σου απο πολλες αποψεις οποτε ερχεται η τριχοπτωση και σε πιανει απροετοιμαστο λογο ανωριμοτητας .Κι εκει που στον 30 χρονο++ η τριχοπτωση ειναι ενοχληση στον 20χρονο ειναι καταστροφη γιατι δεν εχει απο που να στηριχθει για να το αντιμετωπισει,για κανενα αλλο λογο.
 

LOK

Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Εγώ πιστεύω οτι είναι και το σχήμα του προσώπου... Σίγουρα είναι καλύτερα να έχεις μαλλιά, αλλα είναι και μερικοί που είναι πιο sexy με την καράφλα. Εγώ προσωπικά έχω στρογγυλό κεφάλι και γλυκό πρόσωπο..., οπότε δεν μου πάει η καράφλα... Αν είχα πιο 'τετραγωνισμένο' κεφάλι, ίσως να ήταν καλύτερα... Το μόνο που βελτιώνει την κατάσταση λίγο, είναι το κοντό κούρεμα και λίγο αξύριστος.
Όσον αφορά την ψυχολογία..., έχω βιώσει όλα τα παραπάνω...,πιο πολύ με άγγιξε αυτό που είπε ο Hairlosscursed...: "...μιλαμε για χρονιο εφιαλτη που δεν σε σκοτωνει σωματικα όπως αλλες πραγματικα σοβαρες ασθενειες...αυτο τρωει την ψυχη αργα και βασανιστικα με αποτελεσμα να εχεις την αισθηση αποπραγματοποιησης και επισης αισθηση κατοικιας σε ξενο σωμα...σου αλλαζει συμπεριφορα νοοτροπια και χαρακτηρα...τοσο απλα απλα σε μαραζωνει και σταδιακα σε καταστρεφει..."

Υπομονή παίδες, μη σας παίρνει απο κάτω..., εσείς να συνεχίσετε να συμπεριφέρεστε κανονικά, σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Αν διαπιστώσετε οτι δεν μπορείτε πλέον να κάνετε ούτε θεραπεία ούτε μεταμόσχευση, τότε πρέπει να κοιταχθείτε στον καθρέφτη με εγωισμό, και να δώσετε στο μυαλό σας να καταλάβει οτι: αυτός είμαι και σε όποιον αρέσω! Τέλος!
 

xk

Active Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

LOK είπε:
Εγώ προσωπικά έχω στρογγυλό κεφάλι και γλυκό πρόσωπο..., οπότε δεν μου πάει η καράφλα... Αν είχα πιο 'τετραγωνισμένο' κεφάλι, ίσως να ήταν καλύτερα...

..η καραφλα δεν εχει συγκεκριμενο ''προτυπο''...κι εγω νομιζα οτι αν δεν εισαι vin diesel δε λεει...αλλα ελα που αμα ψαξεις βρισκεις αποδεκτους στην εμφανιση καραφλες με καθε ειδους χρωμα σχημα και προσωπο...το μονο κοινο που εχουν ειναι οτι ολοι ειναι fit...
 

sito

Active Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Κ απτο δικο μου μυαλο εχουν περασει ολες αυτες οι σκεψεις. Αυτην την στιγμη το βλεπω πιο χαλαρα ( κ λογω επιτυχημενης θεραπειας βεβαια).
Το θεμα ειναι οτι εμενα η τριχοπτωση εγινε εμφανης στα 21. Τωρα ειμαι 24, δηλαδη καθυστερησα την τριχοπτωση 3 χρονια. Άλλα 4-5 χρόνια να καταφερω να την καθυστερησω (εστω και με μικρη υποχωρηση της χερλαιν κ λιγο παραπανω αραιωση) πιστευω θα ειμαι καλα. Οταν ομως θα ερθει η ωρα να χτυπησουμε nw3 και ανω, Πιστεύω δε θα με μαμησει την ψυχολογια τοσο ασχημα για 2 λογους. 1ον θα ειμαι σε λιγο μεγαλυτερη ηλικια δλδ πιο ωριμος, 2ον δεν ειμαι αχαριστος ανθρωπος δηλαδη καταφερα να κρατησω τα μαλλια την εποχη που (νομιζα οτι) μου χρειαζονται (π.χ. για να βγαλω γκομενα) και μπορεσα να μαθω πως γινεται.

Με λιγα λογια, πλεον κ να μ πεσουν στα @@ μου. Ξυρισμα - ελαφρως αξυριστο μουσι και 1 χρονο λιωσιμο στο γυμναστηριο να ισοσταθμισουμε την "χαμενη αυτοπεποιηθηση". Μπορει τα μαλλια να μην μπορουμε να τα ελεγξουμε. Το σωμα ομως μπορουμε να το χτισουμε οπως θελουμε.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Και εγώ στα 22 είδα την τριχόπτωση, στα 25 μπήκα σε θεραπεία και απο nw 3-4 πήγα 1 και ημουν πολύ ευτυχισμένος, και παρα την διακοπή που πήγα 3 τώρα ειμαι μεταξύ 2-3 και ειμαι ευχαριστημένος, αλλά αυτό που λες οτι στα 30 δεν θα σε πειράζει θα δεις οτι δεν ισχύει. Τα μαλλιά σου θα τα θες πάντα, και στα 50 σου!!! Εδώ βλέπε μεγαλύτερους πχ τροφέα που δεν συμβιβάστηκαν άλλο με το nw2 και έκαναν μεταμόσχευση, έτσι και εγώ θέλω το καλύτερο για την αισθητική μου εικόνα και κρίνω πως το nw2-3 με καλύπτει εντελώς οριακά.

sito είπε:
Κ απτο δικο μου μυαλο εχουν περασει ολες αυτες οι σκεψεις. Αυτην την στιγμη το βλεπω πιο χαλαρα ( κ λογω επιτυχημενης θεραπειας βεβαια).
Το θεμα ειναι οτι εμενα η τριχοπτωση εγινε εμφανης στα 21. Τωρα ειμαι 24, δηλαδη καθυστερησα την τριχοπτωση 3 χρονια. Άλλα 4-5 χρόνια να καταφερω να την καθυστερησω (εστω και με μικρη υποχωρηση της χερλαιν κ λιγο παραπανω αραιωση) πιστευω θα ειμαι καλα. Οταν ομως θα ερθει η ωρα να χτυπησουμε nw3 και ανω, Πιστεύω δε θα με μαμησει την ψυχολογια τοσο ασχημα για 2 λογους. 1ον θα ειμαι σε λιγο μεγαλυτερη ηλικια δλδ πιο ωριμος, 2ον δεν ειμαι αχαριστος ανθρωπος δηλαδη καταφερα να κρατησω τα μαλλια την εποχη που (νομιζα οτι) μου χρειαζονται (π.χ. για να βγαλω γκομενα) και μπορεσα να μαθω πως γινεται.

Με λιγα λογια, πλεον κ να μ πεσουν στα @@ μου. Ξυρισμα - ελαφρως αξυριστο μουσι και 1 χρονο λιωσιμο στο γυμναστηριο να ισοσταθμισουμε την "χαμενη αυτοπεποιηθηση". Μπορει τα μαλλια να μην μπορουμε να τα ελεγξουμε. Το σωμα ομως μπορουμε να το χτισουμε οπως θελουμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sovagg

New Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

kakashi είπε:
δεν ειναι το θεμα το οτι μας ασχυμαινει πολυ κ οτι δεν θα αρεσουμε σε ωραιες γυναικες.....αλλα οταν χανεις τα μαλλια σ αλλαζουν πολλα πραγματα μεσα σ....χανεις ενα μεγαλο κομματι της αυτοπεποιθησης κ της αυτο εκτιμησης σ επειδη βλεπεις τον εαυτο σ να αλλαζει κ δε σ αρεσει....δεν ειναι οτι δεν αρεσεις στους αλλους απλα εσυ δεν αρεσεις στον εαυτο σ....αποκτας διαφορες φοβιες(πχ δεν μπορεις να εχεις τον αλλο απο πανω σ η πισω σ να κοιταει τα μαλλια σ,φοβασαι το νερο κ τη βροχη μη φανει η αραιωση,εγω για παραδειγμα οταν ημουν μαθητης ετρεμα στο τελος της χρονιας με το μπουγελο μην αρχισουν οι φιλοι μ τα διαφορα σχολια κ πηγαινα κατευθειαν γρηγορα σπιτι μ...η θυμαμαι μια αλλη φορα σε σχολικο πρωταθλημα ποδοσφαιρου αρχισε να βρεχει κ ζητησα αλλαγη κ καλα οτι δεν μπορουσα να παιξω αλλο...) συνεχεια κοιτιεσαι στο δρομο σε καθρεφτες η πας συνεχεια στην τουαλετα στην καφετερια να τσεκαρεις μηπως ο αερας που φυσηξε πριν χαλασε το μαλλι κ φαινεται η αριαωση....μπορει ολα αυτα να ακουγονται λιγο αστεια αλλα πολυ τα παθαινουν κ ειναι πολυ ψυχοφθορο....κ γενικα η τριχοπτωση σ αλλαζει ολο το χαρακτηρα....γινεσαι λγοτερο κοινωνικος μενεις πιο πολυ στο σπιτι κ γενικα ολα τα ενδιαφεροντα σ κ οι ασχολιες σ αλλαζουν σε σχεση με παλια ....παυεις πλεον να κανεις πραγματαπου ενδεχεται οταν εισαι εξω να κανουν την αραιωση σ να φανει στους γυρω....θα θελα κ γω πχ το καλοκαιρι που παιζω μπασκετ με τους φιλους μ μετα να παω να βαλω κ γω το κεφαλι κατω απο τη βρυση κ να δροσιστω οπως εκεινοι...θα μ πεις γιατι δεν το κανεις σιγα κ τι θα γινει....το ξερω δεν ειναι κ τιποτατο σημαντικο αλλα εγω απλα δεν μπορω να το κανω..νιωθω πολυ αβολα....ειχα παει με φιλους τα χριστουγεννα σε βουνο να μεινουμε(νοικιασαμε δωματιο)(με κοπελες στην παρεα)κ επειδη το πρωτο πρωι που ξυπνησαμε το μαλλι μ ηταν οπως ναναι κ φαινοταν η αραιωση μ οι κοπελες εκαναν καποια αρνητικα σχολια...καλοπροαιρετα βεβαια...αλλα εμενα με πειραξαν παρα πολυ κ τα υπολοιπα πρωινα σηκονομουν μιση ωρα νωριτερα απο τους υπολοιπους για να λουστω κ να χτενιστω για να κρυψω την αραιωση....ολα αυτα τα παραπανω π ειπα ειναι διαφορες μικρες λεπτομερειες που με κανουν να μην απολαμβανω διαφορες στιγμες στη καθημερινοτητα μ κ να χανω πολλα πραγματα...μακαρι να μπορουσα να καταπολεμησω ολα αυτα τα κομπλεξ που εχω(ξερω σιγουρα οτι στο μελλον δεν θα με νοιαζει τοσο αλλα τωρα στα 21 μ ειναι πολυ δυσκολο να το αποβαλλω)κ τοτε πραγματικα δεν θα με ενοιαζε αν δεν βγαινω με ομορφες κοπελες αλλα θα μ αρκουσε το γεγονος οτι ειμαι ψυχικα ηρεμος....κ μην νομιζεις οτι ολοι αυτοι με τα ξυρισμενα κεφαλια που εχουν διπλα τους ωραιες γυναικες ειναι μια χαρα....εγω πιστευω οτι πολλοι απο αυτους αισθανονται αρκετα ασχημα μεσα τους κ το προβλημα τους τους βασανιζει ψυχολογικα καθε μερα.... πολλα ειπα παλι...αλλα δεν ξερω τις τελεταιες 2-3 μερες εχω φαει μια πικρα με το μαλλι μιας κ τις τελευταιες μερες εχω πολυ εντονη τριχοπτωση....

Ποσο σε καταλαβαινω φιλε μ....
 

kastreto

New Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Εννοείται πως απόψεις όπως του Hairlosscursed είναι οι πλέον αποκρυσταλλωμένες.
Όταν λέει για χρόνιο, αργό, επώδυνο βάσανο, ακούγεται αστείο, αν το συγκρίνεις με χρόνιες ασθένειες. Ακόμη και σκληρόπετσοι καράφλες θα κορόιδευαν τέτοιου είδους απόψεις.
Πρέπει όμως να το έχεις ζήσει για να καταλάβεις. Πρέπει απ' τα 20 σου να έχεις εισπράξει τα βλέμματα περιέργειας πάνω απ' τα φρύδια, να έχεις αντιληφθεί ότι αυτό αποτελεί το ασύνηθες διακριτικό χαρακτηριστικό σου, να έχεις ματαιοπονήσει στη προσπάθεια να το καλύψεις, για να διαπιστώσεις τι;;;

Αυτό που τόσο εύστοχα ειπώθηκε...
Τα καλύτερα χρόνια περάσαν...
 

pavlos

Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Αντι για ποτε σταματαει η τριχοπτωση θα πρεπει να αλλαξει ο τιτλος με το πως μπορεις να αυτοκτονησεις χωρις ενδιασμους!!!!
Οποτε μπαινω να δω το θεμα πραγματικα μου γινεται η ψυχολογια μαματα!!!! πειτε και κανα ευχαριστο σχολιο !!!!! :guillotine
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

εγω με το που ξεκινησα φιναστεριδη σταματησα τη τριχοπτωση μου
απο 100 τριχες στο μπανιο πηγα στις 20 ευτυχως τη παλεψα καποια χρονια με αυτο
τωρα ομως βλεπω οτι δε μπορει να την αντεξει ο οργανισμος μου τουλαχιστον το καθε μερα...
 

Scrooge

Member
Απ: Τελικά πότε σταματάει η τριχόπτωση?

Sorry που παραθέτω αρκετά παλιότερα post, αλλά τώρα έπεσαν στην αντίληψή μου.
txc25 είπε:
Η αλήθεια είναι ότι από τα 20-21 ξεκίνησε η τριχόπτωσή μου αλλά με γρήγορο ρυθμό. Είμαι πεπεισμένος ότι φταίνε τα χάπια Roaccuttan που έπαιρνα για την ακμή.
Είναι η τριχόπτωση ανάμεσα στις παρενεργειες του Roaccutan ? Και αν ναι, δεν πρόκειται για αναστρέψιμη παρενέργεια από τη στιγμή που σταματήσεις τα χάπια ? Ρωτάω γιατί έπαιρνα κ εγώ κάποτε (προ 15-ετίας), αν και δεν με είχε "χτυπήσει" (τότε τουλάχιστον) στα μαλλιά.
txc25 είπε:
Ίσως το σημαντικότερο λόγο να παίζει το άγχος που με έχει καταβάλλει αυτα τα χρόνια. Και όσες περισσότερες τρίχες βλέπω, τόσο περισσότερο να αγχωνομαι.
Πιστεύεις δηλ. ότι το άγχος που προκαλείται όταν αρχίζουμε να χάνουμε τις πρώτες τρίχες επιταχύνει την τριχόπτωση ? Νομίζω ότι δεν ισχύει, καθώς η τριχόπτωση που προκαλείται από το άγχος είναι αναστρέψιμη. Απλώς προσέχουμε συνεχώς την πορεία της αραίωσης, μας φαίνεται υπερβολικά γρήγορη και κατηγορούμε το άγχος γι' αυτό.

Όσον αφορά αυτό που ειπώθηκε από αρκετούς για την ηλικία, είναι εν μέρει σωστό. Προσωπικά δεν είχα ποτέ πυκνό μαλλί, κυρίως στους κροτάφους, αλλά τα τελευταία δυο χρόνια η αραίωση έγινε εμφανής. Μπορώ να πω ότι παρότι είμαι στο κατώφλι των 40, με οικογένεια, η μεγαλύτερη έννοια μου αυτή τη στιγμή είναι το πώς φαίνεται το κεφάλι μου. Είμαι σχεδόν σίγουρος όμως ότι αν το πρόβλημα άρχιζε στα 20, θα με επηρέαζε πολύ περισσότερο.
Από την άλλη, έχω καταλάβει ότι οι άλλοι σε βλέπουν "φαλακρό" μόνο αν βλέπεις εσύ τον εαυτό σου ως τέτοιον. Και το διαπιστώνω ο ίδιος: όταν βλέπω φαλακρούς χωρίς κανένα κόμπλεξ με το πρόβλημά τους, η φαλάκρα είναι το τελευταίο που προσέχω πάνω τους.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα