Σμηγματοειδη δερματιτιδα

dimitris50423

Well-Known Member
πιο σαμπουαν σου προτεινε φιλε nidoy για το κεφαλι..? εμενα με καθαρισε και με κραταει καθαρο το h&s με το ελαιο αμυγδαλου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
ίσως από την αλλαγή του καιρού ή από το πολύ άγχος και ότι είναι κάτι παροδικό. Εμφάνισα και στα χέρια σμιγματοροική δερματίτιδα. Μου έγραψε, λοιπόν, μια ενυδατική κρέμα για τα χέρια και ένα σαμπουαν για τη θεραπεια της σμιγματοροικής δερματίτιδας στο κεφάλι.
Στην σ.δ και σε μενα οι δερματολογοι ολο ισως και ισως!!ισως το ενα ισως το αλλο ισως το παραλο και παλι απ την αρχη..θα προτιμουσα το ισως να μου το ελεγαν τραγουδιστα!!ακομα ΔΕΝ ΕΧΕΙ βγει οριστικη θεραπεια και αν θα διαρκεσει χρονια η δεκαετιες ποιος μπορει ξερει??οποτε κλασικα σαμπουαν καποια συμπληρωματα κτλ και σε βαριες περιπτωσεις οπως και σ εμενα μου ειχαν προτεινει κορτιζονη την οποια προσωπικα δεν βαζω για κανενα λογο..τωρα αν εχεις πολυ ελαφρια μορφη μονο τα συμπτωματα αλλα ΟΧΙ η αιτια,φευγουν ευκολα!!εχω ειχα βαριας μορφης,εδω ειναι σκετη καταστροφη για μαλλια και δερμα..
 

giocap

Member
Εσυ αν το εμφανισες τωρα εισαι τυχερος,οτι προλαβαινεις στην αρχη ειναι παντα καλυτερο.Εγω το ειχα χρονια και δεν ηξερα καν οτι ειχα και εχω χασει πολυ μαλλι ..Εχεις τριχοπτωση,αραιωση,πλακες στο κεφαλι κτλ. λογω της σμηγματοροικης? Σου ειπε οτι ειναι παροδικο γενικα κ οτι θεραπευεται μονιμα δηλαδη?
 

arhs

Member
ένα καλό σαμπουάν με διάφορα είναι [ revivogean shampoo ] έχω να πω μόνο θετικά πολύ καλό και για την Σ.δ , το έχω χρησιμοποιήσει 1,5 χρόνο αλλά λόγω τιμής δεν το ξανά πήρα . αλο 1 είναι [ daohairs shampoo ] είναι καθαρά για σ.δ το χρησιμοποιούσα 2,5 χρόνια κάθε μέρα αλλά ο οργανισμός πρεπι να το συνήθισε και δεν βλέπω πια αποτελέσματα αλλά στην αρχή έκανε θαύματα στη σ.δ . τώρα παίρνω το h&s δεν ξέρω για πόσο θα το κρατήσω καλό φαίνεται αλλά άμα βγω με τα λεφτά θα παραγγείλω το revivogean shampoo !
 

paisot

Member
Καλημερα. Εχω τα ιδια συμπτωματα με σενα, δηλ. τριχοπτωση, αραιωση, πλακες κλπ. Και μαζι με αυτα εχω εντονη φαγουρα και κνησμο. Αστα να πανε.. Μου εμφανιστηκε πριν 1 χρονο, πηγα μετα απο 3 μηνες σε δερματολογο ο οποιος μου προτεινε το biotrin ds. Ειχα πολυ καλα αποτελεσματα, αλλα το καλοκαιρι μου προτεινε μινοξιδιλη με προπυλαινογλυκολη και απο τοτε ξαναηρθε η κατηφορα. Πριν λιγο διαστημα δοκιμασα το h&s, το οποιο για 1 βδομαδα περιπου εκανε θαυματα, δηλ δεν ειχα φαγουρα, τριχοπτωση, καθαρισε το κεφαλι και γενικα ηρεμησα. Αλλα μετα απο 10 μερες αρχισε να ξερενεται το δερμα και ξαναρχισε η κατηφορα. Τι να πω... Αυτες τις μερες θα παω σε δερματολογο να δω. ΥΓ: Εσεις που εχετε τετοια προβληματα, οταν λουζεστε βγαζει αφρο το κεφαλι σας? Γιατι εγω ισα ισα που βλεπω αφρο. Και βαζω πολυ σαμπουαν και κανω και δευτερο χερι, αλλα τιποτα, πολυ λιγο..

Εσυ αν το εμφανισες τωρα εισαι τυχερος,οτι προλαβαινεις στην αρχη ειναι παντα καλυτερο.Εγω το ειχα χρονια και δεν ηξερα καν οτι ειχα και εχω χασει πολυ μαλλι ..Εχεις τριχοπτωση,αραιωση,πλακες στο κεφαλι κτλ. λογω της σμηγματοροικης? Σου ειπε οτι ειναι παροδικο γενικα κ οτι θεραπευεται μονιμα δηλαδη?
 

paisot

Member
Τιιι, αληθεια λες?? Παντως τελευταια δεν το χρησιμοποιω γιατι ειναι και ακριβο(20€) και εχει λιγη ποσοτητα μεσα, συν οτι τελευταια δεν κανει τιποτα στο προβλημα μου, εκτος στην αρχη που κατι εκανε..
το biotrin ds ειναι επικινδυνο γιατι έχει μια πολυ καρκινογόνα ουσία το cocamide dea
 

Sandy

Active Member
Παιδιά να ρωτησω άλλο σμηγματοροικη κ άλλο ξηροδερμία; Εγω όταν ξύνω το κεφάλι μ βγαίνουν κάτι ασπράδια αλλά μικρά κ αλλά λιγο μεγαλύτερα οχι κάτι το ενοχλητικό αλλά νιώθω ότι δεν ξεβγάζω σωστά αν κ η αλήθεια ειναι ότι φοβάμαι να τρίψω το κεφάλι μ μην προκαλέσω περισσότερο τριχοπτωση με την δύναμη που ασκώ !εξαλλου το εχω διαπιστώσει κ εγω όταν τρίβω εχω περισσότερη τριχοπτωση!
Αυτο που μ ενοχλεί περιςςοτερο Ειναι η λιπαρότητα που εχω την επόμενη μερα μόλις πλυθώ εχω λιπαρότητα την επόμενη έλεοςς
 

mike29

Active Member
Παιδιά να ρωτησω άλλο σμηγματοροικη κ άλλο ξηροδερμία; Εγω όταν ξύνω το κεφάλι μ βγαίνουν κάτι ασπράδια αλλά μικρά κ αλλά λιγο μεγαλύτερα οχι κάτι το ενοχλητικό αλλά νιώθω ότι δεν ξεβγάζω σωστά αν κ η αλήθεια ειναι ότι φοβάμαι να τρίψω το κεφάλι μ μην προκαλέσω περισσότερο τριχοπτωση με την δύναμη που ασκώ !εξαλλου το εχω διαπιστώσει κ εγω όταν τρίβω εχω περισσότερη τριχοπτωση!
Αυτο που μ ενοχλεί περιςςοτερο Ειναι η λιπαρότητα που εχω την επόμενη μερα μόλις πλυθώ εχω λιπαρότητα την επόμενη έλεοςς
Γενικα η σ.δ εχει πολλα συμπτωματα και ενας ΚΑΛΟΣ δερματολογος ΠΙΣΤΕΥΩ οτι και τα πρωτα μικρα συμπτωματα μπορει να τα δει..σε μενα πχ η ξηροδερμια και η λιπαροτητα με ειχαν ταραξει οταν ηταν στα πανω της μαζι με τα υπολοιπα συμπτωματα στον χειροτερο βαθμο!!το προβλημα μου ξεκινησε σιγα σιγα λιγο ξηροδερμια πυτιριδα λιπαροτητα και μετα με τον καιρο πιο εντονα ως που ειρθε και μου αλλαξε τα φωτα!!αφου γλιτωσα και δεν εμεινα καραφλος παλι καλα!!απο τοτε προσπαθω να κρατω καθαρο το δερμα,να μην εχει το παραμικρο οπως ξηροδερμια κτλ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sandy

Active Member
Γενικα η σ.δ εχει πολλα συμπτωματα και ενας ΚΑΛΟΣ δερματολογος ΠΙΣΤΕΥΩ οτι και τα πρωτα μικρα συμπτωματα μπορει να τα δει..σε μενα πχ η ξηροδερμια και η λιπαροτητα με ειχαν ταραξει οταν ηταν στα πανω της μαζι με τα υπολοιπα συμπτωματα στον χειροτερο βαθμο!!το προβλημα μου ξεκινησε σιγα σιγα λιγο ξηροδερμια πυτιριδα λιπαροτητα και μετα με τον καιρο πιο εντονα ως που ειρθε και μου αλλαξε τα φωτα!!αφου γλιτωσα και δεν εμεινα καραφλος παλι καλα!!απο τοτε προσπαθω να κρατω καθαρο το δερμα,να μην εχει το παραμικρο οπως ξηροδερμια κτλ..


Άρα σμηγματοροικη κ ξηροδερμία ειναι το ίδιο αλλά σε πιο ήπια μορφή ;;; Ετσι;!
ΕΣΥ πως το αντιμετωπίζεις τώρα??
με σαμπουάν h&S εχεις δει βελτίωση ;;
Τώρα χάνεις λιγότερα μαλλιά απ ότι πριν που ήσουν σε έξαρση;
Εγω πάντα ετσι ήμουν αλλά δεν έχανα ποτέ
 

mike29

Active Member
Ναι ισως και να ειναι συμπτωμα ελαφριας μορφης σ.δ και λεμε α σιγα λιγο ξηροδερμια εχω και λιπαροτητα χωρις να ξερουμε ακριβως και δεν δινουμε σημασια!!αλλα ομως αλλος μπορει να εχει λιγο ξηροδερμια απο αλλη αιτια οποτε σε εναν ΚΑΛΟ δερματολογο για να ειμαστε σιγουροι αν ειναι ελαφρια μορφης σ.δ η απο αλλη αιτια..μετα σε αλλα συμπτωματα οπως πλακες μαζι με κοκκινα σημαδια κανει μπαμ η σ.δ!!
ΕΣΥ πως το αντιμετωπίζεις τώρα??
προσπθω μεσω διατροφης πιο πολυ μπας και εξαφανιστει τελειως μετα σαμπουαν με zinc pyrithione μηλοξιδο και τωρα τελευταια λαδι καρυδας και tea tree oil
με σαμπουάν h&S εχεις δει βελτίωση ;;
ειδα αρκετη βελτωση με το h&s με το αμυγδαλο!!το μηλοξιδο με βοηθαει 2-3 φορες την εβδομαδα σε βρεγμενα μαλλια ριχνω μηλοξιδο η και σαν λοσιον λιγο πριν τα λουσω σε μενα βλεπω φευγει πιο ευκολα η ξηροδερμια
Τώρα χάνεις λιγότερα μαλλιά απ ότι πριν που ήσουν σε έξαρση;
εννοειται!!σε εξαρση γινοταν χαμος!!τωρα δεν βλεπω να χανω πανω απο 5 το πολυ 10 τριχες την ημερα.
 

Sandy

Active Member
Τέλεια άρα τα πας μια χαρά!
Τι διαφορά έχουν το h@s αμυγδάλου με αυτο τις τριχόπτωσης γτ έχουν κ τα δυο zinc ???!???
Το μηλοξιδο απο που το παίρνεις κ το χρησιμοποιείς σαν λοσιόν;
Σε σαμπουάν υπάρχει ;εχω δει ένα με φυτικό φασκόμηλο ειναι το ίδιο!;;;
Γτ δεν χρησιμοποιείς fungoral ;;η κάποιο που ειναι ειδικά για την σμηγματοροικη η τα δοκίμασες κ δεν έχουν αποτέλεσμα;
Κ κάτι τελευταίο sorry για τις πολλές ερωτήσεις τώρα που βλέπεις λίγες τρίχες εχεις κ επανεκφυση; Χρησιμοποιείς κ μινοξ η κάτι άλλο;
 

mike29

Active Member
Τι διαφορά έχουν το h@s αμυγδάλου με αυτο τις τριχόπτωσης γτ έχουν κ τα δυο zinc ???!???
Αν και δεν εχω δει τα συστατικα κατα τις τριχοπτωσης το h&s με το αμυγδαλο εκτος του zinc νομιζω η διαφορα πρεπει να ειναι στο αμυγδαλελαιο-παραφινη(paraffinum liguidum) και μικροδιαφορες σε χημικα αν το εχεις κοιτα τα συστατικα..παντος εχω δοκιμασει και το classic αλλα σε μενα αφηνει μια ασχημη αισθηση κατι σαν καψιμο τσουξιμο!!με το αμυγδαλου ειμαι οκ..
Το μηλοξιδο απο που το παίρνεις κ το χρησιμοποιείς σαν λοσιόν;
Αν βρω σε supermaret βιολογικο μη παστεριωμενο το παιρνω απο εκει αν οχι απο βιολογικα μαγαζια
Σε σαμπουάν υπάρχει ;εχω δει ένα με φυτικό φασκόμηλο ειναι το ίδιο!;;;
και σε σαμπουαν υπαρχει αλλα εγω το ριχνω ετσι εφοσον βλεπω καλα αποτελεσματα..οχι το φασκομηλο δεν εχει σχεση με μηλοξιδο..
Γτ δεν χρησιμοποιείς fungoral ;;η κάποιο που ειναι ειδικά για την σμηγματοροικη η τα δοκίμασες κ δεν έχουν αποτέλεσμα;
δεν δοκιμασα fungoral απλα γιατι ειχα πολυ καλα αποτελεσματα με το h&s και δεν χρειαστηκε..μετα αν δεν εβλεπα βελτιωση προσωπικα θα δοκιμαζα και σαμπουαν με selenium sulfide και αν δεν εβλεπα και εκει τπτ θα πηγαινα σε fungoral η σε αλλο με κετοκοναζολη η μπορει να εβαζα και miconazole αλλα ευτυχως δεν χρειαστηκε..
Κ κάτι τελευταίο sorry για τις πολλές ερωτήσεις τώρα που βλέπεις λίγες τρίχες εχεις κ επανεκφυση; Χρησιμοποιείς κ μινοξ η κάτι άλλο;
το τελευταιο 2μηνο βλεπω μια παχυνση τριχας και δειχνουν λιγο πιο γεματα τα μαλλια πολλες αδυναμες τριχουλες εχουν παρει τα πανω τους στην κορυφη βλεπω αδυναμες τριχουλες να εχουν σκουρυνει!!δεν μπορω να καταλαβω αν εχω και καποια επανεκφυση η ειναι μονο χνουδι και αδυναμες τριχουλες που ηταν χτυπημενα και αυτα απο σ.δ και τωρα πηραν τα πανω τους που ειναι καλυτερα το δερμα..οχι δεν χρησιμοποιω και ουτε προκειται μινοξ!!!τους τελευταιους 2μιση μηνες βαζω μια μιξη ελαιων οπως σταφυλελαιο λαδι καρυδας-αιθ.ελαιο θυμαρι και tea tree oil και θελω κανα εξαμηνο για να πω με συγουρια κατα ποσο με βοηθησαν τα συγκεκριμενα ελαια στα μαλλια..λαδι καρυδας και tea tree oil τα εχω για σ.δ!!γενικα ΠΡΩΤΑ κοιταζω το δερμα στο κεφαλι να ειναι σε πολυ καλη κατασταση και μακρια απο σ.δ γιατι μετα οτι και να εκανα για την τριχοπτωση θα ηταν τζαμπα κοπος..
 

Sandy

Active Member
Καλή συνέχεια να εχεις με καλα αποτελέσματα!
Δοκίμασα το h&S αμυγδάλου αλλά λέει επάνω ότι ειναι για ξηρά μαλλιά ! Το διαπίστωσα κ εγω γτ μου φαίνεται λιγο πιο λιπαρό απ τ αλλά! ΕΣΥ δεν εχεις λιπαρότητα; Γτ η σμηγματοροικη νομίζω φέρνει κ λιπαρότητα !
Για τα έλαια δεν μπορω να τα βαζω με την καμία ,γτ μου λαδώνουν τρομερά το μαλλί σε χάλια κατάσταση !
Εμένα αυτο ειναι το κύριο μέλημα μου γτ την ξηροδερμία την παλεύω δεν ειναι κ τρομερηηηη!
Όταν φεύγουν τρίχες μερικές φορες παρατηρώ επάνω τους κολλημένα ασπράκια πάνω στον βολβό στα περισσότερα βασικά !
Θα κάνω το πείραμα με το μηλοξιδο λοσιόν θα πάω να πάρω απ ένα βιολογικό μαγαζί αύριο κ θα ψεκάζω στο μαλλί πριν το μπάνιο θα το αφήσω κανένα μισάωρο !
 

Briner

Active Member
Συνήθη συμπτώματα είναι της ΣΔ είναι «λέπια» και κοκκινίλα στα φρύδια, στ' αφτιά και στα πλάγια της μύτης, «λέπια» στο τριχωτό της κεφαλής και πολλές φορές κόκκινα στίγματα στο στήθος. Στο τριχωτό το H&S κάνει καλή δουλειά. Στα υπόλοιπα, «καθαρίζει» το Fucicort (έχει κορτιζόνη), ή το Fucidin (χωρίς κορτιζόνη).
 

Δημητρης38

Active Member
Σημερα εκει που χτενιζομουν χωρις να αγγιξει η χτενα δερμα...ξεκολλαει ενα τεραστιο λεπι με 20-30 τριχες κολλημένες μεσα και καθεται πανω στα μαλλια μου... το παιρνω το κοιταζω και παθαινω σοκ.

Προχθες που λουστηκα το καταλαβα σαν σβωλο κατω απο το δερμα μου και δεν το πειραξα
Σημερα προφανως καποια τριχα κολλησε μεσα και οπως την τραβηξα το πηρε μαζι του.

Ερωτησης: Οι τριχες που ξεκόλλησαν μαζι με το ξερο λεπι θα ξαναβγουνε ή ξεριζωθηκανε και με χαιρετησανε ?
Το εψαξα στο Ιντερνετ και γραφουνε Γιατροι οτι οπως καθεται το σμηγμα στο δερμα πιεζει το θυλακα με αποτελεσμα να προκαλειται τριχοπτωση. Οι τριχες που φευγουν με τα λεπια ή λογω της Σ.Δ. ξαναβγαινουν μετα απο 2-6 μηνες. Σε περιπτωση ομως που η Σ.Δ. προκαλει μολυνση στον θυλακα τοτε μπορει να προκαλεσει αλωπεκια σε μονιμο βαθμο. Ισχυει ?
 

mike29

Active Member
Ευχαριστω sandy.το h&s αμυγδαλου ειναι κατα της ξηροδερμιας εγω παντος δεν το αλαζω,μετα μπορεις να δοκιμασεις και το h&s για λιπαρα μαλλια η καποιο αλλο καλο!!εχω λιπαροτητα αλλα πιο normal τωρα,οταν ειχα βαρια σ.δ εκει γινοταν χαμος!!τωρα τα λουζω καθε μερα και ειμαι οκ,τα μαλλια μου ειναι απαλα χωρις λιπαροτητα..ναι η σ.δ εχει λιπαροτητα..μηλοξιδο ριξε και στο δερμα sandy εμενα στις αρχες ετσουζε λιγο αλλα μου εκανε πολυ καλο.
 

mike29

Active Member
Σημερα εκει που χτενιζομουν χωρις να αγγιξει η χτενα δερμα...ξεκολλαει ενα τεραστιο λεπι με 20-30 τριχες κολλημένες μεσα και καθεται πανω στα μαλλια μου... το παιρνω το κοιταζω και παθαινω σοκ.

Προχθες που λουστηκα το καταλαβα σαν σβωλο κατω απο το δερμα μου και δεν το πειραξα
Σημερα προφανως καποια τριχα κολλησε μεσα και οπως την τραβηξα το πηρε μαζι του.

Ερωτησης: Οι τριχες που ξεκόλλησαν μαζι με το ξερο λεπι θα ξαναβγουνε ή ξεριζωθηκανε και με χαιρετησανε ?
Το εψαξα στο Ιντερνετ και γραφουνε Γιατροι οτι οπως καθεται το σμηγμα στο δερμα πιεζει το θυλακα με αποτελεσμα να προκαλειται τριχοπτωση. Οι τριχες που φευγουν με τα λεπια ή λογω της Σ.Δ. ξαναβγαινουν μετα απο 2-6 μηνες. Σε περιπτωση ομως που η Σ.Δ. προκαλει μολυνση στον θυλακα τοτε μπορει να προκαλεσει αλωπεκια σε μονιμο βαθμο. Ισχυει ?
εγω ειχα τσεκαρει σε σημεια που ειχαν ξεκολησει θυμαμαι μερικα με 40+περιπου τριχες..σκετη φρικη!!αυτα πριν 1 χρονο περιπου αλλα σε αυτα τα μικρα σημεια μπορει και να μου επαθε καποια βλαβη ο θυλακας και σε μερικα δεν εχουν επανερθει ακομα βγηκαν λιγες αλλα οχι ολες!!για να δουμε..τουλαχιστον στα υπολοιπα μαλλια που εμειναν στην θεση τους ειμαι καλυτερα και εχουν φουντωσει λιγο!!αν δεν ειχα κανει κατι πιστευω θα μου ειχε καταστρεψει ολα τα μαλλια η σ.δ
 
Μπλουζα