Σμηγματοειδη δερματιτιδα

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
tea tree oil?αυτη η ουσια βοηθαει στο σμηγμα?εχεις δοκιμασει,ξερεις μαρκες?
εγω παίρνω απ' έξω και έχω δοκιμάσει αυτά:
είναι πολύ καλά και τα δυο αλλά εξαρτάται και από το δέρμα του κάθε ενός.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Εγω βαζω εδω και ενα μηνα τωρα στο h&s tea tree oil και 3 φορες την εβδομαδα μαζι με λαδι καρυδας και σταφυλελαιο το βραδυ 8-10 ωρες!!αλλα και παλι οπως λεει και ο soralteno εξαρταται απο το δερμα του καθενος!!αν και στην σ.δ δεν ειναι μονο το σμηγμα!!τοξινες μυκητες και εσωτερικοι παραγοντες ειναι και αυτοι στον χορο!!στους δερματολογους που ειχα παει ο ενας μου ειπε ειναι καθαρα θεμα λιπαροτητας και ο αλλος δεν ηξερε την αιτια και τι μου την προκαλει μου εκανε ερωτησεις αν καπνιζω κ τλπ!!τοπικα παντος μονο τα δυνατα αντιμυκητιασικα βλεπω να καλυτερευουν την σ.δ!!!
 

mike29

Active Member
Καθε μερα το κανες αυτο?Τα μαλλια η το προσωπο δε μυριζουν ξυδι μετα?Και πως στρωνουν,ειναι απαλα η γινονται σαν σκουπα βιλεντα? :p Εχει τυχει να δοκιμασεις καπιο φυτικο σαμπουαν απο το φαρμακειο για το σμηγμα η δε το ψαξες?
Δεν μυριζουν καθολου και εννοειται εναι απαλα και στρωνουν αψογα αρκει να ρυθμισεις το ph πχ μηλοξιδο η λεμονι γιατι το πιο υψηλο ph σκληραινει την τριχα!!!εχω δοκιμασει βιολογικο σαμπουαν για την μειωση υπερβολικης εκκρισης σμηγματος και την ισορροπια!!ελουζα τα μαλλια καθε μερα και μου ειχε γεμισει το κεφαλι φουλ πυτιριδα και φουλ ξηροδρεμια δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο σχεδον δεν φαινοταν το δερμα απ την πυτιριδα η τι στο καλο ηταν αυτο...ειδα και επαθα να επανερθω ηταν πολυ τραγικο!!ετσι αντεδρασε το δερμα σε μενα σε αλλον δεν ξερω!!μετα την κατασταση ειχε σωσει το h&s...παλι καλα
 

giocap

Member
Φανταζομαι οτι ανχος,αλκοολ καπνισμα κτλ. θα παιζει οντως μεγαλο ρολο κ εγω και καπνιζω και ανχωνομαι πολυ.Γενικα οι τοξινες δλδ σιγουρα παιζουν ρολο..το tea tree oil ειναι αιθεριο ελαιο που μπορω να το βρω μονο του να το πουλανε? Σταφυλελαιο βαζεις το βραδυ για 10 ωρες?! δε το πιασα αυτο :p κανει δουλεια μαζι με το σαμπουαν αυτο? .. Εμενα τα δικα μου δε στρωνουν με τπτ παντως ετσι κ αλλιως,γτ ειναι σπαστα και φριζαριστα κ αν δε τα χτενισω με αφρο και πιστολακι για να τα τιθασευσω,οσα μιλοξιδα και να ριξω επανω απαλα δε γινονται .. κοινως ζουγκλα :p
 

giocap

Member
Εγω βαζω εδω και ενα μηνα τωρα στο h&s tea tree oil και 3 φορες την εβδομαδα μαζι με λαδι καρυδας και σταφυλελαιο το βραδυ 8-10 ωρες!!αλλα και παλι οπως λεει και ο soralteno εξαρταται απο το δερμα του καθενος!!αν και στην σ.δ δεν ειναι μονο το σμηγμα!!τοξινες μυκητες και εσωτερικοι παραγοντες ειναι και αυτοι στον χορο!!στους δερματολογους που ειχα παει ο ενας μου ειπε ειναι καθαρα θεμα λιπαροτητας και ο αλλος δεν ηξερε την αιτια και τι μου την προκαλει μου εκανε ερωτησεις αν καπνιζω κ τλπ!!τοπικα παντος μονο τα δυνατα αντιμυκητιασικα βλεπω να καλυτερευουν την σ.δ!!!

Δυνατα αντιμυκητισιακα? δηλαδη?
 

mike29

Active Member
Δυνατα αντιμυκητισιακα? δηλαδη?
zinc pyrithione - sulfide selenium - ketoconazole απ τις κλασικες σε σαμπουαν!!ειναι πολλες μια αναζητηση και θα βρεις αρκετα αντιμυκητισικα!!και το tea tree oil εχει αντιμυκητισιακη δραση οπως και το λαδι καρυδας που βαζω!!
 

mike29

Active Member
Το σταφυλελαιο μου κανει καλο στην τριχα απ οτι βλεπω!!στην δικη μου περιπτωση...!!γιαυτο το βαζω!!αλλα το tea tree oil και το λαδι καρυδας τα βαζω για την σ.δ!!!
 
Soralteno γνωρίζεις κάποιο ''καλό'' (λίγα βλαβερά συστατικά , κατάλληλο για καθημερινό λούσιμο) σαμπουάν με tea tree oil που να υπάρχει στην Ελλάδα?
Το desert essence το είχα δοκιμάσει και δεν είχα δει κάτι θετικό. Βέβαια δεν θυμάμαι και αν το χρησιμοποιούσα κάθε μέρα (πάει καιρός).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
εγω παντως καθαρισα με το h&s σαμπουαν.. και μερα παρα μερα κανω με αυτο για να με κραταει καθαρο.. ελπιζω να μην ξαναεμφανιστει τιποτα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω παντως καθαρισα με το h&s σαμπουαν.. και μερα παρα μερα κανω με αυτο για να με κραταει καθαρο.. ελπιζω να μην ξαναεμφανιστει τιποτα.
οσο χρησιμοποιεις το σαμπουαν αυτο θα εισαι σε αυτην την κατασταση.
μην το φοβασαι και για καθημερινη χρηση,θα γινει 2 φορες πιο αποτελεσματικο
 

giocap

Member
Παιδια να ρωτησω και κατι αλλο?Ειναι αληθεια πως οταν υπαρχει προβλημα τριχοπτωσης και η τριχα πεσει,αν περασουν 8 μηνες και δε ξαναβγει τριχα απο τον τριχοθυλακα,ο τριχοθυλακας νεκρωνει και δε ξαναβγαινει τριχα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παιδια να ρωτησω και κατι αλλο?Ειναι αληθεια πως οταν υπαρχει προβλημα τριχοπτωσης και η τριχα πεσει,αν περασουν 8 μηνες και δε ξαναβγει τριχα απο τον τριχοθυλακα,ο τριχοθυλακας νεκρωνει και δε ξαναβγαινει τριχα?
χρειαζετε πολυ περισσοτερο,χρονια,δεν νεκρωνει εντελως,πεφτει σε δυνατοτερη αδρανεια
 

Nidou

New Member
giocap, εμένα μου είπε η δερματολόγος που με παρακολουθεί ότι εμφάνισα τώρα σμιγματοροική δερματίτιδα ίσως από την αλλαγή του καιρού ή από το πολύ άγχος και ότι είναι κάτι παροδικό. Εμφάνισα και στα χέρια σμιγματοροική δερματίτιδα. Μου έγραψε, λοιπόν, μια ενυδατική κρέμα για τα χέρια και ένα σαμπουαν για τη θεραπεια της σμιγματοροικής δερματίτιδας στο κεφάλι.
 
Μπλουζα