Πυκνοτητα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
ολοι εχουμε ακουσει το περιφημο 100 τριχοθυλάκια / τετραγωνικό εκατοστό...θελω να ρωτησω,αν ο καθε ανθρωπος που γεννιεται θα περασει απο μια φαση της ζωης του που θα εχει αυτη την πυκντοτητα...η αυτη ειναι στατιστικα η μεση πυκνοτητα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
γεια σου φιλε χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου για να μπορεσω να σου απαντησω!!ισως αν την διορθωνες λιγο θα εβγαζε καποιο νοημα!!!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
iraklisbowie είπε:
λεω οτι ολοι οι ανθρωποι γεννιουντε μ αυτη την πυκνοτητα;

Φυσική πυκνότητα μαλλιών δλδ 100% είναι 100 τριχο/κια ανα CM2, ωστόσο κάποιοι άνθρωποι γεννιούνται και με λιγότερα, αλλά η διαφορά είναι μικρή.. π.χ. 80 τριχ/κια ανα CM2. Σε μια έρευνα που είχα διαβάσει αρκετά παλαιότερα, έδειξε ότι αυτοι που είχαν λιγότερο από 100 τριχο/κια ανα cm2 είχαν πιο χοντρες τρίχες από αυτους που είχαν 100 (φυσικά πάντα μιλάμε για άτομα χωρις α/α) και στις 2 περιπτώσεις το μαλλί είναι κάγκελο..

Κάτι άλλο και αν έχω λάθος βρίσε με άμεσα και θα ζητήσω και συγγνώμη.. φίλε Ηρακλή έχω παρατηρήσει τα θέματα που ανεβάζεις κλπ.. γενικά διακρίνω μια τάση στο να μην αποδέχεσαι την α/α και όλα τα σημάδια της.. Δλδ προσπαθείς να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι είναι κάτι άλλο και όχι α/α ας πούμε.. Το καλύτερο είναι να αποδέχεσαι ένα πρόβλημα και να το παλεύεις μεχρι τελικής πτώσης για να βγεις νικητης.. Δεν σε κριτικάρω δεν σου υποδεικνύω.. στο λέω καθαρά φιλικά!
 
κοιταξε να δεις...οταν ειμαι ετοιμος θα ανεβασω φωτο...επισκεπτομαι συνεχεια δερματολογους οι οποιοι μου λενε οτι δεν εχω ΑΑ...αλλα δεν τους εμπιστευομαι...πιστευω οτι εχω, αλλα διατηρω μια ελπιδα...περνω προσκαρ 2 χρονια και μινοξ για ενα 6μηνο...οταν ειμαι ετοιμος θα ανεβασω φωτο.Αλλα εχω επισκεφτει 7 διαφορετικους δερματολογους τα τελευταια 2 χρονια...εχουν ολοι λαθος;ισως ναι...Ακομη λοιπον εχω την ελπιδα οτι και να χω το γονιδιο,δεν εχει ενεργοποιηθει ακομη,με καταλαβες;


τη μινοξ τη σταματησα εδω κ ενα χρονο,την επερνα για ενα εξαμηνο
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
iraklisbowie είπε:
κοιταξε να δεις...οταν ειμαι ετοιμος θα ανεβασω φωτο...επισκεπτομαι συνεχεια δερματολογους οι οποιοι μου λενε οτι δεν εχω ΑΑ...αλλα δεν τους εμπιστευομαι...πιστευω οτι εχω, αλλα διατηρω μια ελπιδα...περνω προσκαρ 2 χρονια και μινοξ για ενα 6μηνο...οταν ειμαι ετοιμος θα ανεβασω φωτο.Αλλα εχω επισκεφτει 7 διαφορετικους δερματολογους τα τελευταια 2 χρονια...εχουν ολοι λαθος;ισως ναι...Ακομη λοιπον εχω την ελπιδα οτι και να χω το γονιδιο,δεν εχει ενεργοποιηθει ακομη,με καταλαβες;


τη μινοξ τη σταματησα εδω κ ενα χρονο,την επερνα για ενα εξαμηνο



Αδερφέ σου εύχομαι ολόψυχα να είναι κάτι άλλο.. Η αραίωση είναι σε όλο το κεφάλι η πανω μπροστα?
Το proscar δεν εχει δώσει αποτέλεσματα?
 
κοιταξε να δεις,αραιωση δεν εχω στο πισω μερος αλλα ουτε και μπροστα,εχω καποιο θεμα με τους κροταφους....ειμαι ακριβως σχεδον οπως το παιδι που ανεβασε φωτο τις προαλλες αν σου λεει κατι,που ελεγε οτι ειναι NW2 αλλα δεν ηταν καν ενα οπως γραψανε πολλοι απο μεσα,γι αυτο σχολιασα κατ ευθειαν αν ειναι σιγουρος οτι ειναι NW2...οι κροταφοι εχουν μπει λιγο αλλα δεν ξερω αν ειναι της ηλικιας τωρα στα 22...


παρ ολα αυτα η πυκνοτητα μου στην "σταθερη ζωνη τριχοφυιας" ειναι ιδια με αυτη στο μπιφτεκι και μπροστα...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
iraklisbowie είπε:
κοιταξε να δεις,αραιωση δεν εχω στο πισω μερος αλλα ουτε και μπροστα,εχω καποιο θεμα με τους κροταφους....ειμαι ακριβως σχεδον οπως το παιδι που ανεβασε φωτο τις προαλλες αν σου λεει κατι,που ελεγε οτι ειναι NW2 αλλα δεν ηταν καν ενα οπως γραψανε πολλοι απο μεσα,γι αυτο σχολιασα κατ ευθειαν αν ειναι σιγουρος οτι ειναι NW2...οι κροταφοι εχουν μπει λιγο αλλα δεν ξερω αν ειναι της ηλικιας τωρα στα 22...


παρ ολα αυτα η πυκνοτητα μου στην "σταθερη ζωνη τριχοφυιας" ειναι ιδια με αυτη στο μπιφτεκι και μπροστα...



Λοιπόν κατάλαβα Ηρακλή ναι.. Μετά τα 20 οριμάζει κάπως η hairline όμως αυτό συνήθως είναι και σημάδι α/α κάποιες φορές για τα επόμενα χρόνια όμως.. αν παίρνεις φινα είσαι κομπλε γιατι θα το τραιναρεις πολύ καλύτερα το πράγμα.. εχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς με τις έπτομέριες που μου έδωσες
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
iraklisbowie είπε:
εσυ τι πιστευεις;μιλαμε για ΑΑ η σημαδι ωριμανσης;

Καλημέρα φίλε Ηρακλή!
Θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία μέχρι τώρα και σε σχέση με εμένα.. Από τα 19 - 20 είχα ώριμη hairline δλδ nw 1 η 1,5 αλλά μαλλί solid σου λέω πυκνότητα 150%.. πάρα πολύ μαλλί.. Όλα αυτά τα χρόνια (5) υπήρξε μια υποχώρηση αλλά μιλάμε για χιλιοστά στην hairline..
Μέχρι πέρσι το καλοκαίρι... που ξαφνικά άρχισα να παρατηρώ μια αραίωση στα μαλλιά.. τον προηγούμενο καιρό έχανα αρκετές τρίχες αλλά δεν έδινα σημασία μιας και κάθε καλοκαίρι γινόταν αυτο.. Ιούλιο - Αυγουστο.. όμως σταδιακά αραίωσα... και σε μια φάση περσι άρχισα να χάνω το διπλάσιο μαλλί.. οι κρόταφοι μου πήγαν nw 2 και γενικά το τριχωτό μου αραίωσε.. Και από μαλλί στον κώλο σαν καραβόσχοινο βρέθηκα να αντιμετωπίζω τριχόπτωση.. απλά αδερφέ ένα σοκ.. Πέρα από αυτά θέλω να σου πω ότι μια ώριμη hairline κάποιες φρες προδίδει και μελλοντικό σημάδι α/α.. Κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί μόνο το dna σου.. To καλύτερο που έχεις κάνει αδερφέ μου είναι ότι είσαι ενημερωμένος από νωρίς και έχεις κάνει και τα βήματα διατήρησης των μαλλιών σου ;)
 

MANKAR

Active Member
καλημερα φιλε , εγω δεν μπορω να καταλαβω οτι αφου δεν εχεις μεγαλο προβλημα γιατι δοκιμασες βαρια θεραπεια με proscar και μινοξιδιλη ??το ξερεις οτι με αυτα αν δεν εχεις προβλημα μπορεις να το δημιουργησεις εσυ???ανεβασε μια φωτο να δουμαι για τι πραγμα μιλας!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

με μινοξιδιλη γνωριζω οτι μπορει να προκληθει προβλημα σε μεγαλη εκταση,ομως με το προσκαρ δεν νομιθζω οτι προσβαλλω το μαλλι παραμονο τον προστατη....θα ανεβασω φωτο μεσα στη βδομαδα
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
O iraklibowie να ξεγραφτεί από το hairloss.. είναι ο bob marley.. είδα φωτό του.. στο μυαλό του είναι η α/α :D
 
χααχαχααχχαχα....CHS!!!!! MANKAR περνω μονο προσκαρ 1mg σαν προληψη...μινοξ εβαζα μονο ενα εξαμηνο αλλα μετα τελος τα λεφτα...τελος κ η μινοξ!
 
νομιζω οτι δεν ειναι ετσι...περνω ενα mg και τωρα θα το μειωσω ακομη πιο πολυ,δεν πιστευεις οτι ειναι ενα ειδος συντιρητικη θεραπειας η προληψης εαν εχω αα?
 

MANKAR

Active Member
φιλε απο οτι καταλαβα δεν εχεις α/α καμια σχεση!!!ακομα και με συντιρητικη αγωγη παλυ θα εβέπες στα μαλλια μια καθοδο!!τι ηλικια εχεις??
 
22 ειμαι,αλλα γιατι να εχω καθοδο με μια συντηρητικη θεραπεια


γιατι να με επιβαρυνει το προσκαρ; (εκτος απο τα γνωστα για ορμονες συκωτι κτλπ.) στο μαλλι δεν βρισκω λογικο να το επιοβαρυνει...
 

MANKAR

Active Member
οκ κανε οτι θελεις τοτε εσυ με το μαλλι σου δικο σου ειναι απλα ρωτας και σου απανταμε εμεις , περιμενουμαι καποια στιγμη να μας δηξεις καποια φωτο!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα