Πρόσκληση σε ένα πείραμα.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πρόσκληση σε ένα πείραμα.

geofish είπε:
Ας υποθέσουμε ότι είστε χρήστης του φόρουμ και γνωρίζετε αρκετά για τα snake oils όπως για τον Άκη και τον m***s.
Γίνετε λοιπόν ένα συνέδριο τριχολογίας και είστε καλεσμένοι όπως και καλεσμένοι είναι και ο Άκης και ο m***s
Γνωρίζετε ότι η λοσιόν του m***s είναι απ@τη.
Στο συνέδριο αποφασίζουν να κάνουν ένα τεστ για το αν είστε ικανός να ξεχωρίσετε ένα snake oil και αποφασίζετε εσείς να συμμετάσχετε.

Σας παρουσιάζουν λοιπόν τον Άκη με μια αποτελεσματική λοσιόν από την μια μεριά και τον m***s με την δική του από την άλλη.
Σας επιτρέπουν να τους κάνετε από μια μόνο ερώτηση στον καθένα για να διαπιστώσετε πια είναι η αποτελεσματική λοσιόν και πιο το snake oil.

Να πω ότι δεν έχετε δει φυσιογνωμικά τον Άκη ούτε τον m***s όποτε δεν μπορείτε να τους ξεχωρίσετε από την φάτσα.
Επίσης ο Άκης λέει την αλήθεια ενώ ο m***s θα κάνει ότι είναι δυνατόν να σας παραπλανήσει (αν πχ. ρωτήσετε τον m***s αν είναι ο διαχειριστής του φόρουμ θα σας πει ότι ναι εγώ είμαι)

Ακόμη ο m***s επειδή είναι και αυτός μέλος του φόρουμ ξέρει τα πάντα για εμάς και από θεραπείες και τα μελή.
Τέλος το ότι λέει ψέματα για την λοσιόν του δεν σημαίνει ότι λέει ψέματα πάντα γιατί αν του κάνετε ερώτηση αν έχει μακριά μαλλιά η αν είναι ψήλος η χοντρός αυτός θα σας πει την αλήθεια.

Λοιπόν πια θα ήταν η ερώτηση που θα κάνετε στον καθένα για βρείτε την αποτελεσματική λοσιόν.

χα! Νομίζω το θυμάμε αυτό από παλιά ως γρίφο λογικής με βάση τα μαθηματικά. Η ερώτηση που θα κάναμε στον καθένα για να βρούμε ποιά λοσιόν είναι η αποτελεσματική είναι η εξής: "Αν ρωτούσα τον αντίπαλό σου, για το αν η λοσιόν του είναι αποτελεσματική, τι θα μου απάνταγε? " και ότι απάνταγε ο καθένας... εμείς θα επιλέγαμε το αντίθετο. ( διότι ο Άκης θα μας δώσει θετική απάντηση για τη λοσιόν του m3xi αφού λέει την αλήθεια [γτ ξέρει ότι θα μας παραπλανήσει]..., και ο m3xis θα δώσει αρνητική απάντηση για λόγο του Άκη αφού θα μας παραπλανήσει.)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kabamarou

Member
Απ: Πρόσκληση σε ένα πείραμα.

Εγω βασικά θα ρωτούσα κάτι πιο απλό.

Πιστεύετε ότι η λοσιόν σας είναι η τέλεια λύση για το πρόβλημα της τριχόπτωσης;

Αν σου απαντήσει ο άλλος ότι ναι είναι η τέλεια λύση και ότι εγώ ξέρω τα πάντα και δεν υπάρχει καμία πιθανότητα για παρενέργειες είναι ο ψεύτης της υπόθεσης.

Άνθρωποι που είναι ειλικρινείς δεν σου τάζουν ποτέ φούμαρα και κοιτάνε να παρουσιάσουν τα πράγμα πιο προσγειωμένα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα