Πολυ απογοητευμενη απο γιατρο σε απογνωση!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kikh vas

Member
σε ευχαριστω πολυ και ολους για τη υποστηριξη παιδια!οποιος εχει καποια γνωμη γενικα για τα στοιχεια π εχω δωσει περι τινος μ συμβαινει τελευταια η καποια παρομοια εμπειρια θα ηθελα να τη ακουσω
 
Θεωρείται καλό για το μαλλί. Πάντως θα σου πρότεινα να ξεκινήσει με καστορέλαιο μιας και είναι πιο εύκολο στη διαχείρηση (το δαφνέλαιο λαδώνει πολυ) και θεωρείται πολύ καλό για το μαλλί. Δες εδώ: http://www.sensities.com/product_details.php?id=1441&mid=18&n=Καστορέλαιο_(ΕΒ)_100ml
Τι να κανει το καστορελαιο παιδες?
Το καστοραιλεο ανεβαζει μονο την pge2, δεν εχει θεμα με προσταγλαδινες η Κικη.

Εδω η κοπελα εχει προβλημα με τη σωστη λειτουργεια της reductase, που το δημιουργησε η χρηση του αντισυλληπτικου,
Ουτε τα κοτσιδακια φταίνε, ουτε κατι αλλο.
Το ενζυμικο συστημα, διορθώνεται οπως ειπαμε, με βιολογικο Σπανακι, κ Ασταξανθινη.
Βρες εκει στη Χιο ενα αγρότη που φυτευει Σπανακι, δως του 2kg λιπασμα Καλιο, κ μετα παρε το Σπανακι να γινεις μια χαρα.

Η Μινοξιδιλη βεβαια δεν θα σου προσφερει τίποτα, μονο πεταμενα χρήματα.
Το σωστο ειναι να μετρησεις τοις ορμονες dht, κ Οιστρονη για να δεις οτι εχουν ξεφύγει αποτα κανονικα.
Η Ασταξανθινη βρίσκεται σε ολα τα κοκκινα ψάρια κ αστακοειδη.
Οποτε περνεις γαριδες, αστακους, με το κέλυφος, και τους φτιαχνεις μια αστακομακαρονοδα, και ισορροπείς και τοις ορμόνες.
Το ιδιο κ με κοκκινα ψαρια κ σωλομο κατεψηγμενο.

Επισης Κικη, εχω μια κοπελα ατη Θεσσαλονίκη με το ιδιο προβλημα ακριβως(δηλ απτα 15 αντισυλληπτικά για τον ιδιο λογο)
και εκανε ορμονικες εξετασεις κ ειναι στο "πατω"
κ η Ε1 κ η dht.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kikh vas

Member
Τι να κανει το καστορελαιο παιδες?
Το καστοραιλεο ανεβαζει μονο την pge2, δεν εχει θεμα με προσταγλαδινες η Κικη.

Εδω η κοπελα εχει προβλημα με τη σωστη λειτουργεια της reductase, που το δημιουργησε η χρηση του αντισυλληπτικου,
Ουτε τα κοτσιδακια φταίνε, ουτε κατι αλλο.
Το ενζυμικο συστημα, διορθώνεται οπως ειπαμε, με βιολογικο Σπανακι, κ Ασταξανθινη.
Βρες εκει στη Χιο ενα αγρότη που φυτευει Σπανακι, δως του 2kg λιπασμα Καλιο, κ μετα παρε το Σπανακι να γινεις μια χαρα.

Η Μινοξιδιλη βεβαια δεν θα σου προσφερει τίποτα, μονο πεταμενα χρήματα.
Το σωστο ειναι να μετρησεις τοις ορμονες dht, κ Οιστρονη για να δεις οτι εχουν ξεφύγει αποτα κανονικα.
Η Ασταξανθινη βρίσκεται σε ολα τα κοκκινα ψάρια κ αστακοειδη.
Οποτε περνεις γαριδες, αστακους, με το κέλυφος, και τους φτιαχνεις μια αστακομακαρονοδα, και ισορροπείς και τοις ορμόνες.
Το ιδιο κ με κοκκινα ψαρια κ σωλομο κατεψηγμενο.

Επισης Κικη, εχω μια κοπελα ατη Θεσσαλονίκη με το ιδιο προβλημα ακριβως(δηλ απτα 15 αντισυλληπτικά για τον ιδιο λογο)
και εκανε ορμονικες εξετασεις κ ειναι στο "πατω"
κ η Ε1 κ η dht.
ολοι οι παραγοντες λιγο πολυ παιζουν.μπορει οντως να εχω ορμονικα ευαισθητους θυλακες και απο το καθημερινο αλογγουρα ολη μερα να τους πειραζει.επομενως καλο θα ηταν αρχικα ν δω εναν ενδοκρινολογο κ να κοιταξω τις ορμονες που προανεφερες?καλο δε ειναι για τη κοπελα που ανεφερες η χαμηλη διυδροτεστο?ασταξανθινη σε συμπληρωμα τι γνωμη εχς?
 
Τελευταία επεξεργασία:
ολοι οι παραγοντες λιγο πολυ παιζουν.μπορει οντως να εχω ορμονικα ευαισθητους θυλακες και απο το καθημερινο αλογγουρα ολη μερα να τους πειραζει.επομενως καλο θα ηταν αρχικα ν δω εναν ενδοκρινολογο κ να κοιταξω τις ορμονες που προανεφερες?καλο δε ειναι για τη κοπελα που ανεφερες η χαμηλη διυδροτεστο?ασταξανθινη σε συμπληρωμα τι γνωμη εχς?
Η Ασταξανθινη που εχει η vitacost ειναι οτι πρεπει για αυτο το θεμα, με της χαμηλης Ε1,

κ η παρα πολυ χαμηλη dht
( η μετρηση της κοπελας βρέθηκε 35pg/ml) (τα
ορια ειναι 25-368).
Καταλαβαινεις μια φυσιολογικη τιμη ειναι γυρω στο 180, το 35 ειναι ο "πατος του βαρελιου"
κ προκαλειται απτο φαρμακο αυτο.

Αλλα κ το σπανακι μπορεις να το παραγγείλεις

http://m.vitacost.com/products/nutrex-hawaii-bioastin-hawaiian-astaxanthin-12-mg-50-gel-caps-1

http://www.ebio.gr/psygeo-katapsyksi/lachanka/spanaki-katepsugmeno-400-gr..html
 

Συνημμένα

  • Nutrex-Hawaii-Bioastin-Hawaiin-Astaxanthin-732894035188-1.jpg
    Nutrex-Hawaii-Bioastin-Hawaiin-Astaxanthin-732894035188-1.jpg
    104.5 KB · Προβολές: 2
  • spanaki-kateps.jpg
    spanaki-kateps.jpg
    24 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία:

kikh vas

Member
Η Ασταξανθινη που εχει η vitacost ειναι οτι πρεπει για αυτο το θεμα, με της χαμηλης Ε1,

κ η παρα πολυ χαμηλη dht
( η μετρηση της κοπελας βρέθηκε 35pg/ml) (τα
ορια ειναι 25-368).
Καταλαβαινεις μια φυσιολογικη τιμη ειναι γυρω στο 180, το 35 ειναι ο "πατος του βαρελιου"
κ προκαλειται απτο φαρμακο αυτο.

Αλλα κ το σπανακι μπορεις να το παραγγείλεις

http://m.vitacost.com/products/nutrex-hawaii-bioastin-hawaiian-astaxanthin-12-mg-50-gel-caps-1

http://www.ebio.gr/psygeo-katapsyksi/lachanka/spanaki-katepsugmeno-400-gr..html
πραγματικα εκπλησσομαι νομιζα οτι η υψηλη μονο dht βλαπτει σε θεμα μαλλι!αλλα κατανοω γενικα οι ανισοροοπιες κανουν κακο..σε λιγες μερες (δυσκολα οικονομικα κ καθυστερω) θα δω ενδοκρινολογο ο οποιος θα με βαλει στανταρ για εξετασεις.πιστευω αυτες οι 2 ειναι πολυ βασικες κ αν δε τις γραψει θα το προσπαθησω να τις κανω και μονη μ να εχω μια εικονα,γιατι ειμαι τρομοκρατημενη υπο την εννοια του οτι ναι αν εχω χαμηλα αυτα π προανεφερες θα βοηθησει αλλα αν οντως εχω οπως ειπε η γιατρινα ανδρογενετικη θα με βλαψει υποθετω
 

Άκης

Administrator
πραγματικα εκπλησσομαι νομιζα οτι η υψηλη μονο dht βλαπτει σε θεμα μαλλι!αλλα κατανοω γενικα οι ανισοροοπιες κανουν κακο..σε λιγες μερες (δυσκολα οικονομικα κ καθυστερω) θα δω ενδοκρινολογο ο οποιος θα με βαλει στανταρ για εξετασεις.πιστευω αυτες οι 2 ειναι πολυ βασικες κ αν δε τις γραψει θα το προσπαθησω να τις κανω και μονη μ να εχω μια εικονα,γιατι ειμαι τρομοκρατημενη υπο την εννοια του οτι ναι αν εχω χαμηλα αυτα π προανεφερες θα βοηθησει αλλα αν οντως εχω οπως ειπε η γιατρινα ανδρογενετικη θα με βλαψει υποθετω

Ρίξε και μία ματιά σε αυτό το άρθρο:
Οδηγός τριχόπτωσης για τις γυναίκες
 
πραγματικα εκπλησσομαι νομιζα οτι η υψηλη μονο dht βλαπτει σε θεμα μαλλι!αλλα κατανοω γενικα οι ανισοροοπιες κανουν κακο..σε λιγες μερες (δυσκολα οικονομικα κ καθυστερω) θα δω ενδοκρινολογο ο οποιος θα με βαλει στανταρ για εξετασεις.πιστευω αυτες οι 2 ειναι πολυ βασικες κ αν δε τις γραψει θα το προσπαθησω να τις κανω και μονη μ να εχω μια εικονα,γιατι ειμαι τρομοκρατημενη υπο την εννοια του οτι ναι αν εχω χαμηλα αυτα π προανεφερες θα βοηθησει αλλα αν οντως εχω οπως ειπε η γιατρινα ανδρογενετικη θα με βλαψει υποθετω
Αν εχεις ανδρογενετικη αλοπεκεια θα βγει η dht στα υψη, δηλ κανενα 350pg.
Οποτε παλι χρειαζεσαι μετρηση για να το επιβεβαιωσεις.

Βεβαια η ΑΑ στοις γυναικες οταν υπαρχει μπορει ευκολα να διαπιστωθεί η ύπαρξη της, γιατι γεμιζει το σωμα με τρίχες.

Οποτε οποια κ περίπτωση απο τοις δυο να ισχυει η μετρηση χρειάζεται.
 

kikh vas

Member
Αν εχεις ανδρογενετικη αλοπεκεια θα βγει η dht στα υψη, δηλ κανενα 350pg.
Οποτε παλι χρειαζεσαι μετρηση για να το επιβεβαιωσεις.

Βεβαια η ΑΑ στοις γυναικες οταν υπαρχει μπορει ευκολα να διαπιστωθεί η ύπαρξη της, γιατι γεμιζει το σωμα με τρίχες.

Οποτε οποια κ περίπτωση απο τοις δυο να ισχυει η μετρηση χρειάζεται.
οταν λες γεμιζει δε μιλαμε για το κλασσικο θεμα π εχω ως μελαχρινη με μαυρο μαλλι που θελω συνεχεια αποτριχωση γιατι δε ειμαι απ τις τυχερες?περιπτωσεις τ τυπου οπως σε γνωστες μ δλδ που απεκτησαν οι κοπελες τριχα στη κοιλια η στη πλατη εννοεις ετσι?
 
οταν λες γεμιζει δε μιλαμε για το κλασσικο θεμα π εχω ως μελαχρινη με μαυρο μαλλι που θελω συνεχεια αποτριχωση γιατι δε ειμαι απ τις τυχερες?περιπτωσεις τ τυπου οπως σε γνωστες μ δλδ που απεκτησαν οι κοπελες τριχα στη κοιλια η στη πλατη εννοεις ετσι?
Ναι αυτο, στη πλατη κ στη κοιλια, και ο Θεος να φυλαει.

Παντως πολυ ωραια φωτο εβαλες.
Να πουμε κ τιποτα ποιο ευχάριστο : Πηγαινεις στο Πανηγύρι της Αγιας Μαρκελας?
 

kikh vas

Member
αυτο για πλατη κοιλια οχι δε το χω δει.α΄λλα σαν ρωτησα τη γιατρο οχι μου πε μπορει να χεις ανδρογενετικη και να μη εχεις υπερτριχωση,,τι να πω με αυτη τη γυναικα...λες την εικονιτσα του προφιλ ?οχι με τις κροταφαρες που εχω στρωσει :p:Dφετος τον ιουλη λειπαμε απο το νησι αλλα εχουμε παει κατι φορες οποτε δε δουλευα ανεργη γαρ τωρα χρονος πολυς
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
kikh vas εγώ από τις φωτό σου πιστεύω ότι δεν έχεις και κάποιο πρόβλημα..μια χαρά είναι το μαλλάκι εντάξει μπορεί να έχεις τριχόπτωση το τελευταίο διάστημα αλλά δεν νομίζω ότι έχεις ανάγκη γενικά!! ίσως να έπαιξε ρόλο το στοπαρισμα των αντισυλληπτικών..ψάξε εκεί τη λύση για τι εκεί κατά την γνώμη μου είναι ή λύση του θέματος σου και όχι στην κάθε madam δερματολόγο που βγάζει έτσι με το μάτι διάγνωση και δεν χρειάζεται τριχοριζογραμμα ή οτιδήποτε αλλο...χαχα μια χαρα πάντως είσαι αλήθεια,μην συνεχίσεις να το σκέφτεσαι..γιατί τζάμπα χαλιεσαι..φιλικά στο λέω.
 
kikh vas εγώ από τις φωτό σου πιστεύω ότι δεν έχεις και κάποιο πρόβλημα..μια χαρά είναι το μαλλάκι εντάξει μπορεί να έχεις τριχόπτωση το τελευταίο διάστημα αλλά δεν νομίζω ότι έχεις ανάγκη γενικά!! ίσως να έπαιξε ρόλο το στοπαρισμα των αντισυλληπτικών..ψάξε εκεί τη λύση για τι εκεί κατά την γνώμη μου είναι ή λύση του θέματος σου και όχι στην κάθε madam δερματολόγο που βγάζει έτσι με το μάτι διάγνωση και δεν χρειάζεται τριχοριζογραμμα ή οτιδήποτε αλλο...χαχα μια χαρα πάντως είσαι αλήθεια,μην συνεχίσεις να το σκέφτεσαι..γιατί τζάμπα χαλιεσαι..φιλικά στο λέω.
Ωραια η καλη ψυχολογια, αλλα αν δεις οτι οι ορμονες Ε1, κ dht, εχουν πιασει τον "πατο του βαρελιου", πρέπει αυτο να διορθωθεί γιατι θα δημιουργήσει προβλήματα υγείας.
Ενα σωρο λειτουργίες του σωματος χρειάζονται τοις ορμονες για να λαβουν χωρα.
 

aeratos28

Just aeratos
ρε συ φιλε Γιωργοbioherbal να σε ρωτησω κάτι τώρα που σε πετυχα στο thread της κοπέλας..πες ότι κάποιος κάνει εξετάσεις dht e1 και e2 και είναι ας πούμε ανεβασμένη ή dht και η e1..τι πρέπει να κάνεις?αν είναι ανεβασμένη μόνο ή dht?? αν είναι ή e2 ανεβασμενη μόνο τι πρεπει να κανείς?? ή αν είναι dht και e2 μαζί ανεβασμένα?? ή οποιος άλλος συνδιασμός αυτών?? θα εκτιμούσαν μια απάντηση σου αν θέλεις..ευχαριστώ εκ των προτερων
 
ρε συ φιλε Γιωργοbioherbal να σε ρωτησω κάτι τώρα που σε πετυχα στο thread της κοπέλας..πες ότι κάποιος κάνει εξετάσεις dht e1 και e2 και είναι ας πούμε ανεβασμένη ή dht και η e1..τι πρέπει να κάνεις?αν είναι ανεβασμένη μόνο ή dht?? αν είναι ή e2 ανεβασμενη μόνο τι πρεπει να κανείς?? ή αν είναι dht και e2 μαζί ανεβασμένα?? ή οποιος άλλος συνδιασμός αυτών?? θα εκτιμούσαν μια απάντηση σου αν θέλεις..ευχαριστώ εκ των προτερων
Δεν ειναι ΠροΠο οι Ορμονες, (για να εχουμε ολους τους δυνατους συνδιασμους)
1.Οταν εχουμε την Ανδρογενικη Αλωπεκία εχουμε 3 κατηγοριες:

α)Υψηλη dht, κανονική E1 κ Ε2
β)Υψηλη Ε1, κανονικη dht κ Ε2
γ)Υψηλη Ε2, κανονική dht κ Ε1

2. Ολοι οι αλλοι συνδυασμοί Ορμονων προέρχονται απο καταστάσεις που εχουν παθει ζημιά η λειτουργία των 4 ενζυμων, (λογω χρησης φαρμακων, πχ αντισυλληπτικά, κα)

Υπαρχει περιπτώση που ολες Ε1, Ε2, κ dht ειναι στο κατω οριο.
Εχουμε ομως Θεραπεία,
1. Ιατρικη συμβουλή
2. ισως διακοπη φαρμακου
3. Συμπηρωματα διατροφής που ενεργοποιουν τα ενζυμα παλι(Σπανακι, Ασταξανθινη, κλπ)
Καμια Αρτοπλασια στον ΑγΠαντελεημων (γιατι υπαρχουν κ δυσκολες περιπτώσεις)
 

aeratos28

Just aeratos
σορυ ως προς αυτό για τους συνδιασμούς που είπα,απλά ήταν μπακάλικο τελείως το παραδεχομαι!είμαι πολύ άσχετος με αυτα ομολογώ,απλά επειδή είσαι γνωστης ήθελα να ρωτησω τι μπορεί να πάρει καποιος για να βοηθηθεί πραγματικα όμως στην κάθε περίπτωση ξεχωριστά χωρις να πέρνει άχρηστα πραγματα και να μην βλέπει βελτίωση..δεν κάνω θεραπείες απλά ότι λες έχει βάση για αυτό και ήθελα να ρωτησω
 

kikh vas

Member
Δεν ειναι ΠροΠο οι Ορμονες, (για να εχουμε ολους τους δυνατους συνδιασμους)
1.Οταν εχουμε την Ανδρογενικη Αλωπεκία εχουμε 3 κατηγοριες:

α)Υψηλη dht, κανονική E1 κ Ε2
β)Υψηλη Ε1, κανονικη dht κ Ε2
γ)Υψηλη Ε2, κανονική dht κ Ε1

2. Ολοι οι αλλοι συνδυασμοί Ορμονων προέρχονται απο καταστάσεις που εχουν παθει ζημιά η λειτουργία των 4 ενζυμων, (λογω χρησης φαρμακων, πχ αντισυλληπτικά, κα)

Υπαρχει περιπτώση που ολες Ε1, Ε2, κ dht ειναι στο κατω οριο.
Εχουμε ομως Θεραπεία,
1. Ιατρικη συμβουλή
2. ισως διακοπη φαρμακου
3. Συμπηρωματα διατροφής που ενεργοποιουν τα ενζυμα παλι(Σπανακι, Ασταξανθινη, κλπ)
Καμια Αρτοπλασια στον ΑγΠαντελεημων (γιατι υπαρχουν κ δυσκολες περιπτώσεις)
Άρα αν όντως βρω χαμηλές e1. κ διυδροτεστοστερονη τοτε μιλάμε γ τ θέμα π έπαθε κ η κοπέλα απ τα πολλά ετη λήψης αντισύλληψης;
 
Άρα αν όντως βρω χαμηλές e1. κ διυδροτεστοστερονη τοτε μιλάμε γ τ θέμα π έπαθε κ η κοπέλα απ τα πολλά ετη λήψης αντισύλληψης;
Καλο μηνα Κικη, καμια ψαροσουπα με κοκκινοψαρα έκανες, αυτο βοηθάει!!
 

kikh vas

Member
Παιδιά θα ήθελα επί αυτού τη γνώμη σας οποιος μπορει παρακαλω.κάνοντας ένα μίνι ψάξιμο καθώς ακομα όντας οικονομικα στριμωγμενη μονο απλα αιματολογγικα θ ψαχτω πχ φεριτινή ,σίδηρο κλπ,παρατήρησα λοιπον οτι 90% των τριχών π χάνω εχουν άσπρο μπαλάκι στ τελείωμα .ψάχνοντας περαιτέρω ειδα οτι ειναι τριχες τελογενείς . οταν έψαξα τελογενη τριχοπτωση telogen effluvium βρήκα αντίστοιχες φωτο μ κοπέλες μ ήπια αραίωση όπως εγω κροταφικα (παρεθεσα φωτο στ αρχή τ θέματος) θα μπορούσε η διακοπή των χαπιών αντισυλληπτικών ν κανει κατι τέτοιο;σας παρακαλώ κάποιος τα φώτα τ γτ απ τη γγιατρό τι ν πω σωθήκαμε!!!:(o_O http://wigsuk-custom.com/about-hair-loss/types-hair-loss/telogen-effluvium/
 
Μπλουζα