Πολυκυστικές ωοθήκες

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Maria

New Member
Γειά σας κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια σας έχει πολυκυστικές ωοθήκες και τις προκάλεσαν αλωπεκία και με ποιο τρόπο τις αντιμετώπισε. Εγώ ύστερα από εξετάσεις που μου υπέδειξε η δερματολόγος βρήκα ότι έχω πολυκυστικές κι όπως μου είπε η γιατρός αυτή είναι η αιτία για την τριχόπτωση που είχα. Μου έδωσε αντισυλληπτικά (gynofen 35) τα οποία παίρνω εδώ και 2 μήνες περίπου, αυτά ενδείκνυνται για τη θεραπεία πολυκυστικών και για την αλωπεκία ανδρογενετικού τύπου. Παράλληλα βάζω και regaine 2% για το ίδιο χρονικό διάστημα (η δερματολόγος μου είπε όχι στο regaine για να μην το χρειάζομαι συνέχεια μετά και πρότεινε betnovate αλλά δεν την άκουσα γιατί πιστεύω ότι στο regrowtη το regaine είναι πιο δυνατό).
Προς το παρόν δεν έχω δει κάποιο αποτέλεσμα, είναι νωρίς άλλωστε. Χρησιμοποιήσα για κάποιο διάστημα τοπική σπιρονολακτόνη αλλά η γιατρός μου είπε ότι δε χρειάζεται κι ότι τα αντισυλληπτικά που παίρνω κάνουν τη δουλειά τους. Κι επειδή βαριέμαι να τη βάζω το βράδυ και να την ξεπλένω το πρωί (μυρίζει και θαμπώνει το μαλλί) την έκοψα εντελώς! Δεν ξέρω αν έκανα καλά... ελπίζω τα αντισυλληπτικά να με καλύπτουν και να μη χρειάζομαι τοπικό αντιανδρογόνο, αφού η δράση των αντισυλληπτικών είναι να συρρικνώσουν τις πολυκυστικές που παράγουν τα αντιανδρογόνα... Πιστεύετε ότι σωστά το σκέπτομαι;
Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία; Θα ήθελα να ανταλλάσσαμε απόψεις επί του θέματος...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Μαράκι,

Εγώ έχω εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών απ' ότι λεει η γυναικολόγος και απ' ότι βλέπει μέσω του υπερήχου στη δεξιά ωοθήκη. Οι αιματολογικές γενικά είναι καλές.. Παλιά δερματολόγος μου είχε δώσει meliane αντισυλληπτικά σε συνδυασμό με androcur των 50 αλλά τα πήρα μόλις 3 μήνες γιατί μετά είχα πρόβλημα... Τώρα σκέφτομαι απο Σεπτέμβρη να ξαναπάρω αντισυλληπτικά αφού το συζητήσω με τη γυναικολόγο, αλλά δεν θέλω τα genofen σκέφτομαι για τα yasmin.

Έχεις αρχίσει και βλέπεις αποτελέσματα με τα αντισυλληπτικά? Από ένα διάστημα και μετά να βάζεις το regain σαν συντήρηση μέχρι να το κόψεις τελείως... Δλδ δεν πρέπει να το κόψεις απότομα αλλα σταδιακά νομίζω εφ' όσον δεις βοήθεια από το αντισυλληπτικά...

Είχες άλλα συμπτώματα από τις πολυκυστικές ή μόνο αυτό? Σου είπε η γιατρός πόσο καιρό θα τα πέρνεις ή με ποια συχνότητα?
 

captain

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Μαρία καλησπέρα.
Ο ενδροκρινολόγος που πήγα πριν 3 βδομάδες μου έδωσε yasmin. Είδε τις εξετάσεις αίματος που είχα κάνει από Οκτώβριο και διαπίστωσε ανωμαλία στα ανδρογόνα (που οι άσχετοι δερματολόγοι δεν είχαν εντοπίσει) και μου είπε ότι έχω ΑΑ. Σε συνδυασμό με την ακμή και το λιπαρό δέρμα (μια κούκλα είμαι) θεωρεί ότι έχω ΣΠΩ. Αλλά γυναικολόγο έχω προγραμματισει μετά τις διακοπές οπότε και θα ξέρω σίγουρα. Ωστώσο σε κάποια μαγνητική πριν χρόνια είχαν δει κύστες οι γιατροί.

Μου σύστησε τα yasmin ως αντισυλληπτικά 3ης γενιάς. Στο ψάξιμο στο νετ είδα ότι έχω την ουσία δροσπιρενόνη (αν θυμάμαι καλά τώρα) που απ' ότι κατάλαβα θα βοηθήσει. Είπε 3-4 μήνες υπομονή και επίσης μου είπε δεν χρειάζεται τοπικό dht και να λαδώνω το μαλλί μου με τέτοια. Το χάπι θα χτυπήσει το πρόβλημα στον άξονα, έτσι είπε. Ήταν πολύ καθησυχαστικός και τον εμπιστεύτηκα. Βάζω κι εγώ regaine κι αυτή τη φορά θα το συνεχίσω για πολύ καιρό γιατί χρειάζομαι οπωσδήποτε κάτι για να ξαναβγει καμιά τρίχα. Επίσης fungoral για λούσιμο.

Είμαι αισιόδοξη παρόλο που έχω χάσει τα μαλλιά μου σε βαθμό για πολλά κλάμματα. Κρόταφοι ακάταλληλοι για κοτσίδα πια...
Κορίτσια υπομονή, αντοχή, θεραπεία..

Μαρία μακάρι να ήμουν στη θέση σου και να είχα φάει τους 2 μήνες.. Έχω μόλις μία βδομάδα που ξεκίνησα. Είσαι μπροστά.

Επίσης ntia άδειασε το inbox σου γιατί έχει στουμπώσει. Να σου στείλω και τα στοιχεία του γιατρού.

Μαρία ό,τι θες στη διάθεσή σου.

Υ.Γ. Διάχυτη τριχόπτωση μου είπαν οι 2 δερματολόγοι.. Σταμάτησα εντελώς τη θεραπεία τον Μάρτιο (6 μήνες έκανα) και έχασα όλο μου το μαλλί από μία μ.....κία δηλαδή!! Επειδή είναι άσχετοι.
 
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Maria
η γιατρός σου για ποιό λόγο σου είπε ότι τη σπιρονολακτόνη δεν την χρειάζεσαι; Εγώ πάντα είχα προβλήματα κύκλου και μερικές φορές εμφανίζω κύστες οι οποίες φεύγουν. Τα genofen τα έπαιρνα 2 χρόνια και ταυτόχρονα έβαζα μινοξιδίλη και betnovate. Και σχεδόν ταυτόχρονα είχα ξεκινήσει ενέσεις κορτιζόνης. Με όλα αυτά είχα πύκνωση στα πίσω μαλλιά. Αλλά ήταν προσωρινό γιατί ενώ τα έκανα όλα αυτά άρχισε μετά πάλι η τριχόπτωση.

Τα αντισυλληπτικά Maria σου έχει πεί η γιατρός σου για πόσο καιρό θα τα παίρνεις; Μια δερματολόγος μου είχε πεί ότι όταν παίρνουμε αντισυλληπτικά στην αρχή βλέπουμε καλυτέρευση και όταν θα πρέπει να τα σταματήσουμε, προκαλείται πάλι τριχόπτωση.

Πιστεύω πώς ότι χάπια και να παίρνουμε που μας βοηθούν στο θέμα τριχόπτωσης, τα τοπικά είναι απαραίτητα.
 
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Maria είπε:
Εγώ ύστερα από εξετάσεις που μου υπέδειξε η δερματολόγος βρήκα ότι έχω πολυκυστικές κι όπως μου είπε η γιατρός αυτή είναι η αιτία για την τριχόπτωση που είχα.

Δηλαδή όταν έχεις πολυκυστικές και τριχόπτωση είναι διαφορετικό από την ανδρογεννητικού; Δεν είναι ίδια η αιτία; Η απλά επιβαρύνει την κατάσταση; Πάντα την είχα αυτή την απορία..
 

Maria

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Ntia είπε:
Μαράκι,

Εγώ έχω εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών απ' ότι λεει η γυναικολόγος και απ' ότι βλέπει μέσω του υπερήχου στη δεξιά ωοθήκη. Οι αιματολογικές γενικά είναι καλές.. Παλιά δερματολόγος μου είχε δώσει meliane αντισυλληπτικά σε συνδυασμό με androcur των 50 αλλά τα πήρα μόλις 3 μήνες γιατί μετά είχα πρόβλημα... Τώρα σκέφτομαι απο Σεπτέμβρη να ξαναπάρω αντισυλληπτικά αφού το συζητήσω με τη γυναικολόγο, αλλά δεν θέλω τα genofen σκέφτομαι για τα yasmin.

Έχεις αρχίσει και βλέπεις αποτελέσματα με τα αντισυλληπτικά? Από ένα διάστημα και μετά να βάζεις το regain σαν συντήρηση μέχρι να το κόψεις τελείως... Δλδ δεν πρέπει να το κόψεις απότομα αλλα σταδιακά νομίζω εφ' όσον δεις βοήθεια από το αντισυλληπτικά...

Είχες άλλα συμπτώματα από τις πολυκυστικές ή μόνο αυτό? Σου είπε η γιατρός πόσο καιρό θα τα πέρνεις ή με ποια συχνότητα?

Γειά σου Ντία! Δε μπορώ να πω ότι έχω δει μεγάλη διαφορά στους 2 μήνες που παίρνω αντισυλληπτικά, όμως μια διαφορά στην ποιότητα της τρίχας την έχω παρατηρήσει, είναι λίγο πιο ζωντανή, και στο πάνω-πίσω μέρος του κεφαλιού κάποια μικρά τριχίδια έχουν αρχίσει να αποκτούν όγκο και χρώμα. Στο μπροστινό-πάνω μέρος του κεφαλιού δεν έχω δει διαφορά αλλά εκείνο το σημείο είναι και το πιο δύσκολο από ότι ξέρω κι αργεί η επανέκφυση.
Παίρνω και σίδηρο 5 μήνες γιατί ήταν χαμηλός και pillfood τους τελευταίους 2 μήνες παράλληλα με το regaine. Προσπαθώ από όλες τις μεριές δηλαδή!
Άλλα συμπτώματα πολυκυστικών δεν είχα! Η δερματολόγος δε μου είπε πόσο καιρό θα πάρω αντισυλληπτικά, πάντως από ότι κατάλαβα θα είναι για κανένα 6μηνο σίγουρα. Το σεπτέμβριο θα πάω να με ξαναδεί και να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια..
Θέλω επίσης να σου πω ότι η γυναικολόγος που μου είχε κάνει κολπικό υπέρηχο δεν εντόπισε πολυκυστικές! Μου είπε ότι ήμουν πεντακάθαρη!Η δερματολόγος μου είπε κι έκανα εξωτερικό υπέρηχο ωοθηκών σε ημέρες περιόδου κι έτσι φάνηκαν! Κουλά πράγματα... ο ένας να μη το βλέπει κι ο άλλος να το βρίσκει.. τι να πω..
Εγώ δεν είχα πάρει ποτέ άλλοτε αντισυλληπτικά στη ζωή μου. Τώρα είμαι 30 ετών και ευτυχώς δεν έχω κάποια παρενέργεια δει μέχρι τώρα από τα χάπια. Η δερματολόγος μου είπε ότι μετά τα 30 αρχίζουν κι υποχωρούν οι πολυκυστικές συνήθως.
Αν έχεις πάντως κύστεις στα γυναικολογικά σου θα πρέπει να τις καταπολεμήσεις γιατί επηρεάζουν τις ορμόνες μας..Πιστεύω ότι είναι πολύ συνδεδεμένα αυτά με το πρόβλημα της τριχόπτωσης, άρα προσπάθησε να πετύχεις και καλό γυναικολόγο για να σε βοηθήσει!!
 

Maria

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

captain είπε:
Μαρία καλησπέρα.
Ο ενδροκρινολόγος που πήγα πριν 3 βδομάδες μου έδωσε yasmin. Είδε τις εξετάσεις αίματος που είχα κάνει από Οκτώβριο και διαπίστωσε ανωμαλία στα ανδρογόνα (που οι άσχετοι δερματολόγοι δεν είχαν εντοπίσει) και μου είπε ότι έχω ΑΑ. Σε συνδυασμό με την ακμή και το λιπαρό δέρμα (μια κούκλα είμαι) θεωρεί ότι έχω ΣΠΩ. Αλλά γυναικολόγο έχω προγραμματισει μετά τις διακοπές οπότε και θα ξέρω σίγουρα. Ωστώσο σε κάποια μαγνητική πριν χρόνια είχαν δει κύστες οι γιατροί.

Μου σύστησε τα yasmin ως αντισυλληπτικά 3ης γενιάς. Στο ψάξιμο στο νετ είδα ότι έχω την ουσία δροσπιρενόνη (αν θυμάμαι καλά τώρα) που απ' ότι κατάλαβα θα βοηθήσει. Είπε 3-4 μήνες υπομονή και επίσης μου είπε δεν χρειάζεται τοπικό dht και να λαδώνω το μαλλί μου με τέτοια. Το χάπι θα χτυπήσει το πρόβλημα στον άξονα, έτσι είπε. Ήταν πολύ καθησυχαστικός και τον εμπιστεύτηκα. Βάζω κι εγώ regaine κι αυτή τη φορά θα το συνεχίσω για πολύ καιρό γιατί χρειάζομαι οπωσδήποτε κάτι για να ξαναβγει καμιά τρίχα. Επίσης fungoral για λούσιμο.

Είμαι αισιόδοξη παρόλο που έχω χάσει τα μαλλιά μου σε βαθμό για πολλά κλάμματα. Κρόταφοι ακάταλληλοι για κοτσίδα πια...
Κορίτσια υπομονή, αντοχή, θεραπεία..

Μαρία μακάρι να ήμουν στη θέση σου και να είχα φάει τους 2 μήνες.. Έχω μόλις μία βδομάδα που ξεκίνησα. Είσαι μπροστά.

Επίσης ntia άδειασε το inbox σου γιατί έχει στουμπώσει. Να σου στείλω και τα στοιχεία του γιατρού.

Μαρία ό,τι θες στη διάθεσή σου.

Υ.Γ. Διάχυτη τριχόπτωση μου είπαν οι 2 δερματολόγοι.. Σταμάτησα εντελώς τη θεραπεία τον Μάρτιο (6 μήνες έκανα) και έχασα όλο μου το μαλλί από μία μ.....κία δηλαδή!! Επειδή είναι άσχετοι.

Γειά σου Captain,
Κι εμένα οι κρόταφοι είναι χάλια, το περισσότερο μαλλί απο εκεί έχει πέσει κι ένα σημείο στο πάνω μέρος της κεφαλής! Στους κροτάφους πάντα είχα πιο λεπτή τρίχα από ότι στο υπόλοιπο κεφάλι και επειδή είναι η ευαίσθητη ζώνη του τριχωτού μου, χτυπήθηκε περισσότερο.. Τα μαλλιά εκεί ήταν σα γατότριχες, δε μακραίναν κι ήταν αρρωστημένα.. Τώρα με τα αντισυλληπτικά νομίζω ότι άρχισα να παρατηρώ διαφορά στην ποιότητά τους επιτέλους, έχουν αρχίσει να σκληραίνουν κάπως..
Μην απελπίζεσαι, η διαδικασία της επανέκφυσης αργεί και πρέπει να έχεις υπομονή και να μείνεις σταθερή σε μια θεραπεία για αρκετο καιρό. Κι εγώ παρόλο που η δερματολόγος μου δε μου έδωσε το regaine, εγώ το βάζω γιατί θέλω να δώσω ώθηση για επανέκφυση. Κι εμένα μου είπε ότι δε χρειάζεται σπιρονολακτόνη τοπικά.. Μου είπε επίσης ότι η φερριτίνη πρέπει να είναι πάνω απο 70! Εγώ είχα 70 που είναι μες στις φυσιολογικές τιμές, αλλά όταν έχεις πρόβλημα στο μαλλι πρέπει να την ανεβάσεις για να το βοηθήσεις..
 

Maria

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Χριστίνα είπε:
Δηλαδή όταν έχεις πολυκυστικές και τριχόπτωση είναι διαφορετικό από την ανδρογεννητικού; Δεν είναι ίδια η αιτία; Η απλά επιβαρύνει την κατάσταση; Πάντα την είχα αυτή την απορία..

Γειά σου Χριστίνα!
Η Ανδρογεννετική Αλωπεκία εμφανίζεται στα άτομα που έχουν γεννετική προδιάθεση να την πάθουν και τα τριχοθυλάκια τους είναι ευαίσθητα στα ανδρογόνα που ούτως ή άλλως υπάρχουν στο σώμα όλων. Οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι μια πάθηση που σαν σύμπτωμα μεταξύ άλλων μπορεί να σου κάνει και ΑΑ, επειδή οι πολυκυστικές παράγουν ανδρογόνα.
Γι αυτό οι γιατροί σου δίνουν χάπια τα οποία συρρικνώνουν τις κύστεις ώστε να μην παράγουν περισσότερα ανδρογόνα από όσα πρέπει. Και γι αυτό σου λένε ότι δε χρειάζεται τοπικά σπιρονολακτόνη γιατί υποτίθεται ότι χτυπάνε τον άξονα του κακού όπως είπε κι η captain.

Εγώ έτσι το έχω καταλάβει τουλάχιστον... Τώρα αν όντως δε χρειάζεται τοπικά DHT blocker δεν ξέρω. Σίγουρα αν βάζεις σπιρο, κακό δε θα κάνεις. Θα είσαι περισσότερο καλυμμένη.. Εγώ πάντως την έκοψα γιατί δε μπορούσα κάθε πρωί να σηκώνομαι και να πρέπει να λούζομαι, είναι κουραστικό. Εσύ τη συνεχίζεις; πόσο καιρό βάζεις; Έχεις δει διαφορά με τη σπίρο;
 

Maria

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Συμπληρωματικά να πω ότι, απ'όσο διαβάζω στο φόρουμ, πολλοί άντρες είδαν αποτέλεσμα με το λεγόμενο "big3" δηλαδή: regaine 5%, finasteride σε χάπι και πλύσιμο με fungoral. Χωρίς τοπικό δηλαδή DHT blocker. Το μπλοκάρισμα της DHT γινεται με το χάπι.

Κάτι ανάλογο σε μας κάνουν τα αντισυλληπτικά που μας δίνουν γι αυτό μας λένε ότι δε χρειάζεται τοπικά σπιρονολακτόνη κτλ. Ελπίζω να έχουν δίκιο. Αν όμως μπορείς να βάλεις και τοπικά, ίσως είναι ακόμα καλύτερα, απλά εγώ δυσκολευομαι να τα βάλω όλα!
 

Ntia

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Μαρία, έχεις δίκιο, σίγουρα παίζει ρόλο ο γυναικολόγος... καλό θα είναι όλες να έχουμε έναν γυναικολόγο που να μας παρακολουθεί όλο το διάστημα που λαμβάνουμε αντισυλληπτικά εκτός του ενδοκρινολόγου και του δερματολόγου... Απλά να θυμήσω το δικό μου συμβάν, όταν πριν από χρονια δερματολόγος μου έδωσε τα meliane και τα androcur 50, στον 3ο μήνα κι ενώ πήγαινα νομίζω καλά, είχα αιμορραγίες... τελικά πάω στον γυναικολόγο και μ' έβρισε γιατί μου είπε ότι εφ' όσον είχα αποφασίσει να πάρω αντισυλληπτικά έπρεπε να με δει κι εκείνος.. είχα έναν πολύποδα στον τράχηλο τον οποίο αγνοούσα...

Πάντως κι εγώ διαφορά είχα προσέξει στο τριτο μήνα, έτσι όπως το λες... Ένιωθα τα μαλλιά μου πιο γερά και τη τρίχα πιο χοντρή!

Κορίτσια, μόλις αρχίσετε να βλέπετε αισθητή διαφορά, ενημερώστε!

(δεν ξέρω αν είναι σχετικό, αλλά όλες πάνω κάτω έχουμε την ίδια ηλικία...!)

Και κάτι άλλο... Λέτε σιγά σιγά με τα χρόνια οι κυστούλες να εξαφανιστούν και να περιοριστεί και το προβλημα..? Ή είναι όνειρο θερινής νυκτός άραγε??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Maria είπε:
Εσύ τη συνεχίζεις; πόσο καιρό βάζεις; Έχεις δει διαφορά με τη σπίρο;

Δεν έχω βάλει ποτέ μόνο σπιρονολακτόνη και την ξεκίνησα ενώ έβαζα κι άλλα οπότε δεν έχω άποψη για το τί δουλειά κάνει, το μόνο που έχω προσέξει είναι ότι δίνει όγκο.


Maria είπε:
Μου είπε επίσης ότι η φερριτίνη πρέπει να είναι πάνω απο 70! Εγώ είχα 70 που είναι μες στις φυσιολογικές τιμές, αλλά όταν έχεις πρόβλημα στο μαλλι πρέπει να την ανεβάσεις για να το βοηθήσεις..

Στις τελευταίες εξετάσεις που είχα κάνει η φερριτίνη μου εμένα ήταν 30.5!!! Εδώ και 3μιση μήνες παίρνω και γώ σίδηρο αλλά δεν ανεβαίνει εύκολα. Θέλει χρόνο για να ανέβει. Ναι έχεις δίκιο πρέπει να είναι πάνω από 70!!


Ntia είπε:
Λέτε σιγά σιγά με τα χρόνια οι κυστούλες να εξαφανιστούν και να περιοριστεί και το προβλημα..? Ή είναι όνειρο θερινής νυκτός άραγε??

Εμένα Ntia οι κύστες μία εμφανίζονται, την άλλη φεύγουν. 2 χρόνια έπαιρνα Genofen, τα σταματάω και τον τρίτο μήνα έκανα υπέρηχο και στη μία ωοθήκη είχα κάποιες κυστούλες. Τώρα θα ξανακάνω τον Σεπτέμβρη.

Πάντως στη δική μου περίπτωση πιστεύω ότι η φερριτίνη, οι ανωμαλίες του κύκλου και οι κύστες απλά επιβαρύνουν το πρόβλημα. Δεν πιστεύω όμως ότι είναι η αιτία αυτή, αλλά η κληρονομικότητα. Γιατί συγκρίνοντας τις θεραπείες που έχω κάνει τόσα χρόνια είναι η πρώτη φορά, συγκριτικά με το μέγεθος του προβλήματος, που βλέπω τέτοια καλυτέρευση σε 4 περίπου μήνες.
 

captain

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Μαρία μοιάζει πολύ η εικόνα του μαλλιού μας..
Εμένα είναι και μπροστά στη χωρίστρα πιο αραιά πλέον. Πιστεύω ότι κάνουμε καλή θεραπεία, κάνουμε την ίδια εκτός από τις βιταμίνες. Εγώ έχω πολύ πολύ χαμηλή φεριττίνη και παίρνω σίδηρο διπλή δόση.
Το άγχος έχουμε καμιά ιδέα πώς να το πολεμήσουμε?
Με έχει ισοπεδώσει ψυχολογικά το θέμα. :knup:
 

Maria

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Ntia είπε:
(δεν ξέρω αν είναι σχετικό, αλλά όλες πάνω κάτω έχουμε την ίδια ηλικία...!)

Και κάτι άλλο... Λέτε σιγά σιγά με τα χρόνια οι κυστούλες να εξαφανιστούν και να περιοριστεί και το προβλημα..? Ή είναι όνειρο θερινής νυκτός άραγε??

Ντια εμένα η δερματολόγος μου είπε ότι οι πολυκυστικές αφορούν νεαρές ηλικίες και μεγαλώνοντας παρουσιάζονται ως μικροπολυκυστικές (όπως οι δικές μου) και μετά αραιώνει το φαινόμενο. Εγώ δεν είχα κάνει ποτέ υπέρηχο και η πρώτη φορά που πήγα σε γυναικολόγο ήταν στα 29 μου!!! Οπότε δεν ξέρω αν ειχα από χρόνια πολυκυστικές που μου σιγοτρώγαν το μαλλί... Το μαλλί για να πέσει σημαίνει ότι υπάρχει χρόνια κάποια αιτία , δεν πέφτει από τη μία νύχτα στην άλλη... και όσο αργή είναι η διαδικασία που το καταστρέφει άλλο τόσο κι ακόμα περισσότερο αργή είναι η επανέκφυσή του!!

Οπότε να έχουμε πολλή υπομονη και να παρακολουθούμε τα γυναικολογικά-ορμονολογικα μας και να προσπαθούμε να τα θεραπεύσουμε. Ο αγώνας είναι πολυμέτωπος κι ας ελπίσουμε ότι με την ηλικία, τουλάχιστον οι πολυκυστικές δε θα μας απασχολούν τόσο...
 

Maria

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Χριστινα είναι απίστευτα χαμηλή η φερριτίνη σου!!! Εγώ να φανταστείς που είχα 70 μου είπε ότι θα πάρω σίδηρο για κανα 6μηνο σίγουρα, οπότε μην περιμένεις να σου ανέβει γρήγορα! Είναι πολύ σημαντική η φεριτίνη, η δερματολόγος μου είπε ότι είναι για τα μαλλιά ότι το ασβέστιο για τα κόκαλα!! Οπότε παίρνε σίδηρο ανελλειπώς!!

Τι θεραπεία κάνεις τώρα που έχεις δει τη βελτίωση σε 4 μήνες; Νομίζω ότι και με το σίδηρο που παίρνεις θα πηγαίνεις όλο καλύτερα και σε λίγο καιρό θα μας πεις ακόμα καλύτερα νέα!! Το έυχομαι πραγματικά!!
 

Maria

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

captain είπε:
Εγώ έχω πολύ πολύ χαμηλή φεριττίνη και παίρνω σίδηρο διπλή δόση.
Το άγχος έχουμε καμιά ιδέα πώς να το πολεμήσουμε?
Με έχει ισοπεδώσει ψυχολογικά το θέμα. :knup:

Captain υπομονή, δες τι είπα και πιο πάνω στη Χριστίνα για το σίδηρο, υπομονή και μην ξεχνάς το σίδηρο!! Κάπου είχε πει η Χριστίνα να το παίρνεις με διαφορά τουλάχιστον μιας ώρας από την ώρα που κατανάλωσες γαλακτοκομικά προϊόντα, μου το έχει πει κι εμένα η δερματολόγος, γιατι αλλιώς δεν απορροφάται. Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι η μεγάλη κατανάλωση καφέ προκαλεί αποσιδήρωση, έχε το υπόψιν. (δε μου το είπε γιατρός αλλά μπορούμε να το ψάξουμε αν ισχύει).

Θα σε βοηθήσει πολύ ο σίδηρος, μην αμελείς να τον παίρνεις σωστά! Και τρώγε και κόκκινο κρέας..

Όσο για το ψυχολογικό κι εγώ ήμουν ράκος ένα διάστημα, ακόμα δε νιώθω αυτοπεποίθηση για το μαλλί μου, την τελευταία φορά που πήγα κομμωτήριο για ανταύγειες κι έβλεπα όλες με το μαλλί το πλούσιο ένιωθα σαν την κακομοίρα, δυστυχία! Αφού σκεφτόμουν ότι μέχρι κι οι κομμωτές θα με λυπούνται που δε βρίσκουν μαλλί στο κεφάλι μου.. Δε μπορείς να φανταστείς τι έχω περάσει, πόσο στενοχωριόμουν ότι δε θα αρέσω στο φίλο μου και άλλα τέτοια μίζερα. Αυτό τον καιρό κάπως έχω ηρεμήσει λόγω καλοκαιριού-διακοπών, και λόγω του ότι έχω μπει στο πρόγραμμα της θεραπείας και κάνω υπομονή μέχρι να δω αν θα αποδώσει...Για την εικόνα του μαλλιού μουαυτό που κάνω είναι να το φουντώνω με λίγη λακ και να φαίνεται έτσι κάπως πιο πλούσιο και η τρίχα πιο σκληρή. Ξεγελάω δηλαδή το μάτι των άλλων καιτο δικό μου με λίγα λόγια...
Υπομονη τεράστια χρειάζεται και πείσμα στη θεραπεία... Εδώ θα είμαστε να τα λέμε, μην το βάζεις κάτω!!
 

Ntia

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Χριστίνα,

με τα genofen που έπαιρνες 2 χρόνια, τι πρόοδο είχες? τα έπαιρνες συνεχόμενα ή με διαλείμματα? Γιατί αποφάσισες να τα σταματήσεις..? Πρέπει να μου έχεις πει, αλλά δεν θυμάμαι... :-\
 
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Συνεχόμενα Ntia αλλά δεν έπαιρνα μόνο αυτά. Έβαζα Regaine,Betnovate, και ενέσεις κορτιζόνης. Α! ναι να προσθέσω ότι κάποια στιγμή είχα ξεκινήσει ταυτόχρονα και τα Roaccutan, τα οποία έπαιρνα για περίπου 7 μήνες 3 φορές την εβδομάδα και μετά τα έπαιρνα κάθε μέρα. Όλα αυτά τα σταμάτησα γιατί από ένα σήμειο και έπειτα δεν μπορούσα να συνεννοηθώ με το γιατρό και επειδή είχα αρκετή τριχόπτωση και είχαν χειροτερέψει πολύ. Τα Genofen τα σταμάτησα γιατί δεν είχα την κατάλληλη ιατρική ενημέρωση μέχρι πότε θα τα παίρνω και εκείνη την περίοδο άλλαξα δερματολόγο και τα σταμάτησα όλα.

Πύκνωση είχα δεί το πρώτο διάστημα αλλά πιο πολύ στα πίσω μαλλιά. Επάνω οι τριχές που έβγαιναν δεν μεγάλωναν. Φυσικά όταν είχε ξεκινήσει η τριχόπτωση είχα χάσει ότι είχα καταφέρει να βγάλω.
 

Ntia

New Member
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Αχ Μαρία...

Από τρυκ άλλο τίποτα! Έχω βρει και μια σκληρή λακ και όλο ανακαλύπτω νέες ιδέες, μια από δω και μια από κει... αλλά ως πότε??? Μόλις αρχίσεις να βλέπεις βελτίωση πάει η λακ...!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πολυκυστικές ωοθήκες

Ντία,
επειδή βλέπω ότι δεν παίρνεις το π.μ,
ποστάρω εδώ... :eek:fft:


νομίζω ότι μόνο με μεσοθεραπεία θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα με κορτικοστεροειδή-τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη πολλών που δοκίμασαν τοπικά δ/τα και τελικά αφού τα μείωσαν και σταμάτησαν για 1-2 μήνες όλα αντιστράφηκαν ... :chinscratch

μην ξεχνάς ότι με τα κορτικοστεροειδή παίζει δόση εφόδου,θεραπεία και συντήρηση τα οποία επαναλαμβάνονται 3-4 φορές τον χρόνο και ανάλογα το αποτέλεσμα και την τρέχουσα κατάσταση

εγώ πήρα από φίλο φαρμακοτρίφτη τζελ 100% αλόης - το χρησιμοποιώ καθημερινά 3-4 φορές και το βάζω στην σπιρο και μινοξ. -
aloe vera gel conc. 10/1 e 100ml
προϊόν E.U.-Balestrini G.

Mediplants
2ο χλμ. Σερρών - Θεσ/νίκης
τηλ: 2321050856

το οποίο χρησιμοποιώ μετά από την μινοξ. και μετά από το καθημερινό λούσιμο
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα