Περί ομοφυλοφιλίας

pithikas

Well-Known Member
"ρε άτομο", ασυναρτησίες φαίνονται σε σένα. Οι κανόνες του φόρουμ (και οι νόμοι του κράτους) δεν λένε πουθενά ότι πρέπει να σε ρωτήσει πρώτα κάποιος για να δώσεις πληροφορίες για την ταυτότητά σου. Καναρίξε μια ματιά στο φόρουμ και δες τι συζητήσεις έχουν ξεκινήσει για "μη τριχόπτωση". Γιατί εγώ βλέπω νήματα για ανέκδοτα, για Chuck Norris, για video games. Όπως βλέπεις, δεν είναι όλα τα νήματα για να αναφέρουμε προβλήματα και να δίνουμε λύσεις. Τώρα, αν το πρόβλημά σας ήταν απλά ότι τα σχόλιά του ήταν σε λάθος νήμα, τότε οκ. Αλλά δεν ήταν αυτό. A βλέπω κι ένα νήμα που λέει "μειονότητες και ρατσισμός" και αναφέρεται κυρίως στην ομοφυλοφιλία... βλέπω κι ένα άλλο που λέει "τι μου είπε μια πολύ όμορφη γυναίκα".... όπα, κάτσε.... ποιος τον ρώτησε, ρε φίλε; Αν είναι δυνατόν!!

Από την πρώτη στιγμή είπα ότι αναφέρομαι σε συγκεκριμένο σχόλιο του Gibik που αφορά έμμεσα εμένα και άμεσα κάθε ομοφυλόφιλο άτομα. Εσύ σε όοοολα σου τα μηνύματα μιλάς για τον mikriloulou. οκ.
Aστους Τζεν αυτούς, είναι ξενέρωτοι και κακοί.
Με εμάς τι θα γίνει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
νήματα υπάρχουν πολλά ναι...τι δεν καταλαβαίνεις.??ας ανοιγε νήμα και ας έλεγε ότι ήθελε.αυτό του είπαμε..γιατί μπήκε να χαλάσει ένα νήμα που δεν είχε σχέση με gay η straight κτλ??ας ανηγε ένα νήμα και δεν θα είχε δημιουργηθεί το παραμικρό..αυτός μπήκε να προκαλέσει..αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά,τί να σου πω?αυτό εννοώ και για τον mikriloulou και για σένα..ανοιχτε από ενα δικο σας νημα και όποιος ενδιαφέρεται θα απαντήσει χωρίς προβλήματα.
 

tasos33

Well-Known Member
Τι γίνεται ....εκεί που λέω την σβησαμε την φωτιά έχουμε αναζωπυρωση παλι, ας αφήσουμε τα ομοφυλο στην άκρη ζεν ,αν θες να γράψεις περί τουτου να πας σε άλλο φόρουμ,ειδάλλως θα πρεπει να μπαναριστεις όπως προσφάτως ανακοίνωσε και o mod....οι λοιποί να μη συμμετεχετε στη κουβέντα γιατί ριχνετε λάδι στη φωτιά,αυτό το θέμα δεν τελειωνει ποτε και δε θα λύσουμε στο hairlossgr,jen αν προσβαλλεσαι κανεις δε σε κραταει με το ζόρι,οποίος εδώ μεσα δε θέλει καλοκαιράκι είναι μαζευει τα κουβαδακια του και παει σε άλλο foroum
 

Gibik

Active Member
"ρε άτομο", ασυναρτησίες φαίνονται σε σένα. Οι κανόνες του φόρουμ (και οι νόμοι του κράτους) δεν λένε πουθενά ότι πρέπει να σε ρωτήσει πρώτα κάποιος για να δώσεις πληροφορίες για την ταυτότητά σου. Καναρίξε μια ματιά στο φόρουμ και δες τι συζητήσεις έχουν ξεκινήσει για "μη τριχόπτωση". Γιατί εγώ βλέπω νήματα για ανέκδοτα, για Chuck Norris, για video games. A βλέπω κι ένα νήμα που λέει "μειονότητες και ρατσισμός" και αναφέρεται κυρίως στην ομοφυλοφιλία... βλέπω κι ένα άλλο που λέει "τι μου είπε μια πολύ όμορφη γυναίκα".... όπα, κάτσε.... ποιος τον ρώτησε, ρε φίλε; Αν είναι δυνατόν!!

Από την πρώτη στιγμή είπα ότι αναφέρομαι σε συγκεκριμένο σχόλιο του Gibik που αφορά έμμεσα εμένα και άμεσα κάθε ομοφυλόφιλο άτομα. Εσύ σε όοοολα σου τα μηνύματα μιλάς για τον mikriloulou. οκ.
Τελείωνε κοπελιά με τον Gibik, με ζάλισες. Καλά κάνει ο Gibik, του αρέσουν οι γυναίκες, έχεις πρόβλημα?? Τράβα στο ψυχίατρο!
Δεν παίζονται οι gay και οι λεσβίες χχαχαχα Δηλαδή εμεις οι απλοί ετεροφυλοφιλοι πρέπει να τους ζητάμε την άδεια?χααχαχαχαχαχ
 

Jen

Active Member
Τι γίνεται ....εκεί που λέω την σβησαμε την φωτιά έχουμε αναζωπυρωση παλι, ας αφήσουμε τα ομοφυλο στην άκρη ζεν ,αν θες να γράψεις περί τουτου να πας σε άλλο φόρουμ,ειδάλλως θα πρεπει να μπαναριστεις όπως προσφάτως ανακοίνωσε και o mod....οι λοιποί να μη συμμετεχετε στη κουβέντα γιατί ριχνετε λάδι στη φωτιά,αυτό το θέμα δεν τελειωνει ποτε και δε θα λύσουμε στο hairlossgr,jen αν προσβαλλεσαι κανεις δε σε κραταει με το ζόρι,οποίος εδώ μεσα δε θέλει καλοκαιράκι είναι μαζευει τα κουβαδακια του και παει σε άλλο foroum

tasos33, αν το φόρουμ έχει κανόνα που λέει ότι ο καθένας μπορεί να προσβάλλει την ταυτότητα και σεξουαλικότητα των άλλων και ότι είναι δεκτοί μόνο ετεροφυλόφιλοι, τότε προφανώς και θα αποχωρήσω, όπως και μπορώ να το καταγγείλω γιατί είναι παράνομο. Δεν πιστεύω όμως ότι ισχύει αυτό και θα ήταν αστείο να ισχύει. Εξηγώ ότι απείχα τόσους μήνες ακριβώς επειδή κάποτε γράφτηκαν πράγματα που προσβάλλουν την ταυτότητά μου. Προφανώς και δεν έχω σκοπό να προκαλέσω. Όμως, υπάρχει ένας χαρακτηρισμός για τα ομοφυλόφιλα άτομα εδώ μέσα που με προσβάλλει όσο προσβληθήκατε κι εσείς από τα σχόλια του mikriloulou και δημιουργήσατε ολόκληρο καυγά . Σχολιάζω αυτόν τον συγκεκριμένο χαρακτηρισμό. Και ξαφνικά το πρόβλημα είμαι εγώ; Επειδή απλά δεν συμφωνείτε με την ομοφυλοφιλία;

Ο κανόνας του φόρουμ είναι αυτός:
"Στο forum αλλά και σε όλη την κοινότητά μας, τα μέλη μας έχουν το αυτονόητο δικαίωμα να εκφράζονται ελεύθερα, αρκεί να μη χρησιμοποιούν επιθετικές εκφράσεις, ύβρεις και ειρωνεία στο λόγο τους. Όλοι έχουν το δικαίωμα γνώμης, ανεξαρτήτως της ηλικίας τους και των «πτυχίων» τους."

Αν εσείς θεωρείτε ότι το να σε αποκαλέσει κάποιος "μη φυσιολογικό" άτομο χωρίς καμία επιστημονική βάση δεν παραβιάζει αυτόν τον κανόνα αλλά τον παραβιάζει αυτός που εκφράζει ότι προσβλήθηκε από ένα υβριστικό σχόλιο, τότε μάλλον άλλος πρέπει να πάρει τα κουβαδάκια του.
 

pithikas

Well-Known Member
Ρε Τζεν, δεν είναι ότι δε συμφωνούμε με την ομοφυλοφιλία. Δε λέει κανείς βγείτε στο δρόμο και σφάξτε τις αδερφές.
Το να θεωρεί όμως κάποιος αηδιαστικό και εμετικό να βλέπει γλωσσόφιλο μεταξύ δύο αντρών, είναι δικαίωμα του και δε μπορείς να το αφαιρέσεις εσύ.
 

aeratos28

Just aeratos
αυτό το κομμάτι το καταλαβαίνεις??μάλλον όχι.για σένα δεν ξέρω τι ειπαν και σε εθιξαν,άλλα ο mikriloulou που λέω συνεχώς ,μπήκε και μας είπε gay όλους με το καλημέρα..όπως ενιωσες εσύ άσχημα,έτσι νιωσαμε και εμείς.μας ειρωνευτηκε χωρίς λόγο..μην το συνεχίζουμε δεν υπάρχει λόγος.αν θες άνοιξε ένα νήμα όμορφα και ωραία,χωρίς να παρεμβαίνεις σε κάτι άλλο και δεν υπάρχει περίπτωση να πει κανείς κάτι..
Ο κανόνας του φόρουμ είναι αυτός:
"Στο forum αλλά και σε όλη την κοινότητά μας, τα μέλη μας έχουν το αυτονόητο δικαίωμα να εκφράζονται ελεύθερα, αρκεί να μη χρησιμοποιούν επιθετικές εκφράσεις, ύβρεις και ειρωνεία στο λόγο τους. Όλοι έχουν το δικαίωμα γνώμης, ανεξαρτήτως της ηλικίας τους και των «πτυχίων» τους."
 

Jen

Active Member
αυτό το κομμάτι το καταλαβαίνεις??μάλλον όχι.για σένα δεν ξέρω τι ειπαν και σε εθιξαν,άλλα ο mikriloulou που λέω συνεχώς ,μπήκε και μας είπε gay όλους με το καλημέρα..όπως ενιωσες εσύ άσχημα,έτσι νιωσαμε και εμείς.μας ειρωνευτηκε χωρίς λόγο..μην το συνεχίζουμε δεν υπάρχει λόγος.αν θες άνοιξε ένα νήμα όμορφα και ωραία,χωρίς να παρεμβαίνεις σε κάτι άλλο και δεν υπάρχει περίπτωση να πει κανείς κάτι..

Πού παρεμβαίνω, βρε άνθρωπε; Αυτό το νήμα είναι νήμα για "άσχετα"! Ο καθένας εδώ μέσα έχει μπει και έχει γράψει το άσχετό του, γι' αυτό δημιουργήθηκε το νήμα. Νήμα έχω ανοίξει, το σχόλιο όμως το προσβλητικό εδώ μέσα γράφτηκε και εδώ μέσα απαντώ.
 

Jen

Active Member
Ρε Τζεν, δεν είναι ότι δε συμφωνούμε με την ομοφυλοφιλία. Δε λέει κανείς βγείτε στο δρόμο και σφάξτε τις αδερφές.
Το να θεωρεί όμως κάποιος αηδιαστικό και εμετικό να βλέπει γλωσσόφιλο μεταξύ δύο αντρών, είναι δικαίωμα του και δε μπορείς να το αφαιρέσεις εσύ.

Το να τους χαρακτηρίζεις όμως "ανώμαλους" δεν είναι δικαίωμά σου. Όπως δεν είναι δικαίωμά σου να τους δέρνεις, να τους σκοτώνεις ή να τους συμπεριφέρεσαι σεξιστικά, έτσι δεν είναι δικαίωμά σου να τους χαρακτηρίζεις όπως θέλεις. Η λεκτική βία και επιθετικότητα δεν εξαιρείται των διακρίσεων ούτε αποτελεί "άποψη".

Επίσης, εμετικό θεωρούσαν κάποτε οι Αμερικάνοι να σε αγγίζει μαύρος ή να στέκεται σε απόσταση 2 μέτρων από σένα (για να μην μιλήσω για να σε παντρευτεί), γιατί για κείνους ήταν όσο "μη φυσιολογικοί" είναι για σας τώρα οι ομοφυλόφιλοι. Αλίμονο λοιπόν αν οι μαύροι δεν είχαν αντιδράσει με τη λογική ότι "οι λευκοί έχουν δικαίωμα να σιχαίνονται τους μαύρους τόσο πολύ ώστε να τους χαρακτηρίζουν όπως θέλουν".
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
απαντας, λες τα δικά σου.!έτσι σου εξηγω έγινε ο χαμός με τον άλλον..ακριβως το ίδιο..όπως σου την είπαν εσένα, προηγηθηκε αλλο περιστατικό που την είπαν σε μας..anyway είναι πολύ απλό το θέμα και το δυσκολευουμε full..κανένας δεν έχει δικαίωμα να λέει η να κάνει κάτι σε κανέναν άλλον..όπως και ο χαρακτηρισμός προς εμάς ότι είμαστε και εμείς gay είναι λεκτική βία.εκεί δεν βλέπω να αντιδράς όμως.μόνο στο πώς σε αποκάλεσε κάποιος και μας έχεις μία ώρα και μας λες για τα δικαιώματα των gay..τις υποχρεώσεις τους προς τους straight δεν λες καθόλου και δεν μου αρεσει
 

Jen

Active Member
να σε ρωτησω κατι?ο σκοπος του ανθρωπου σε βιολογικο επιπεδο ποιος ειναι?

θέλεις να το συζητήσουμε σε pm? βασικά αν το ρωτάς σοβαρά, ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά στο νήμα "μειονότητες & ρατσισμός". Εκεί θα βρεις πολλά σχετικά σχόλιά μου, που βασίζονται πάντα στα ευρέως αποδεκτά σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα. Αν θέλεις πόσταρε την ερώτησή σου εκεί, γιατί σηκώνει πολλή κουβέντα.
 

Jen

Active Member
απαντας, λες τα δικά σου.!έτσι σου εξηγω έγινε ο χαμός με τον άλλον..ακριβως το ίδιο..όπως σου την είπαν εσένα, προηγηθηκε αλλο περιστατικό που την είπαν σε μας..anyway είναι πολύ απλό το θέμα και το δυσκολευουμε full..κανένας δεν έχει δικαίωμα να λέει η να κάνει κάτι σε κανέναν άλλον..όπως και ο χαρακτηρισμός προς εμάς ότι είμαστε και εμείς gay είναι λεκτική βία.εκεί δεν βλέπω να αντιδράς όμως.μόνο στο πώς σε αποκάλεσε κάποιος και μας έχεις μία ώρα και μας λες για τα δικαιώματα των gay..τις υποχρεώσεις τους προς τους straight δεν λες καθόλου και δεν μου αρεσει

Είσαι σοβαρός; Αυτό δεν είπα από την αρχή; Δεν είπα ότι αυτό που γράφω δεν σημαίνει ότι διαφωνώ με τις όποιες ποινές δέχτηκε ο mikriloulou εφόσον ήταν και ο ίδιος προσβλητικός; Και εξακολουθείς να αναφέρεσαι σε κείνον... όβερ...
 

pithikas

Well-Known Member
θέλεις να το συζητήσουμε σε pm? βασικά αν το ρωτάς σοβαρά, ρίξε σε παρακαλώ μια ματιά στο νήμα "μειονότητες & ρατσισμός". Εκεί θα βρεις πολλά σχετικά σχόλιά μου, που βασίζονται πάντα στα ευρέως αποδεκτά σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα. Αν θέλεις πόσταρε την ερώτησή σου εκεί, γιατί σηκώνει πολλή κουβέντα.
Θέλω κι εγώ πμ. Ζάχο ξεκόλλα!
Το να τους χαρακτηρίζεις όμως "ανώμαλους" δεν είναι δικαίωμά σου. Όπως δεν είναι δικαίωμά σου να τους δέρνεις, να τους σκοτώνεις ή να τους συμπεριφέρεσαι σεξιστικά, έτσι δεν είναι δικαίωμά σου να τους χαρακτηρίζεις όπως θέλεις. Η λεκτική βία και επιθετικότητα δεν εξαιρείται των διακρίσεων ούτε αποτελεί "άποψη".

Επίσης, εμετικό θεωρούσαν κάποτε οι Αμερικάνοι να σε αγγίζει μαύρος ή να στέκεται σε απόσταση 2 μέτρων από σένα (για να μην μιλήσω για να σε παντρευτεί), γιατί για κείνους ήταν όσο "μη φυσιολογικοί" είναι για σας τώρα οι ομοφυλόφιλοι. Αλίμονο λοιπόν αν οι μαύροι δεν είχαν αντιδράσει με τη λογική ότι "οι λευκοί έχουν δικαίωμα να σιχαίνονται τους μαύρους τόσο πολύ ώστε να τους χαρακτηρίζουν όπως θέλουν".
Δε το θεωρώ, αλλά το νιώθω. Γιατί κάνεις πως δε καταλαβαίνεις για να πεις τα δικά σου;
 

zaxosdogkanos

Active Member
η ερωτηση μου ειναι απλη δεν χρειαζεται να διαβασω το οτιδηποτε.μιλαω για βιολογικο σκοπο υπαρξης και τιποτα αλλο.
 

aeratos28

Just aeratos
οβερ προσπαθώ να πω και εγώ αλλά έχεις πέσει σε παραλήρημα..συμφωνω ειπες στις ποινές αλλά δεν έκατσεςνα αναλύσεις το όλο θέμα..γιατί μπήκε ο τυπακος και μας αποκάλεσε gay και την λεκτική βία που άσκησε σε εμάς.!πέρασε χαλαρά με ένα συμφωνω ότι ήταν προσβλητικος και οκ στις ποινές..εκεί δεν υπάρχει από εμάς ελευθερία κτλ κτλ κτλ και όλα αυτά που λες?δεν έχουμε δικαιωματα εμείς??αλλά στάθηκες μόνο στην επιθετικότητα του gibik και κανεις τα αδύνατα δυνατά να μας αποδείξεις τι ακριβώς???να είσαι αντικειμενική..συμφωνουμε ότι ήταν προσβλητικό αυτό που σου είπαν..εσύ μπορείς να συμφωνήσεις και να σταματήσουν όλα τα άκυρα που λες? και είναι μονο για τα δικαιώματα σας εντελώς συμπτωματικα
 

Jen

Active Member
Θέλω κι εγώ πμ. Ζάχο ξεκόλλα!

Δε το θεωρώ, αλλά το νιώθω. Γιατί κάνεις πως δε καταλάβαινεις για να πεις τα δικά σου;

Και επειδή το νιώθεις; Και οι αμερικάνοι το ένιωθαν για τους μαύρους. Το 'νιώθω' δεν σημαίνει τίποτα εφόσον αυτό που νιώθεις καταπιέζει εξ αρχής άλλους ανθρώπους και κυρίως εφόσον αυτό που νιώθεις βασίζεται σε μια εσφαλμένη και αντιεπιστημονική αντίληψη. Οι ομοφυλόφιλοι δηλαδή που τους θεωρείς εσύ ανώμαλους δεν νιώθουν; Δηλαδή για σένα βαραίνει περισσότερο το 'νιώθω αηδία για κάτι που δεν αφορά τη ζωή μου και δεν με επηρεάζει με κανέναν άμεσο τρόπο' από το 'νιώθω την καταπίεση του να μην μπορώ να κάνω ελεύθερα και ανοιχτά άπειρα πράγματα που με κάνουν ευτυχισμένο/η, τα οποία δεν βλάπτουν κανέναν, και τα οποία μπορούν να τα κάνουν όλοι οι ετεροφυλόφιλοι, γιατί έτσι";
 

Jen

Active Member
η ερωτηση μου ειναι απλη δεν χρειαζεται να διαβασω το οτιδηποτε.μιλαω για βιολογικο σκοπο υπαρξης και τιποτα αλλο.

Για τον homo sapiens δεν υπάρχει καθαρά βιολογικός σκοπός ύπαρξης. Ο σκοπός μας είναι να ζούμε μια ζωή που μας προσφέρει ολοκλήρωση σε σωματικό, πνευματικό, ψυχολογικό, κοινωνικό κτλ. επίπεδο, δηλαδή σε πάρα πάρα πολλές πλευρές της ζωής μας. Προφανώς απαιτείται αναπαραγωγή για τη διαιώνιση του είδους. Η οποία επιτυγχάνεται αιώνες τώρα σε ζώα και ανθρώπους, ακόμα και με την ύπαρξη ομοφυλόφιλων από τη νεολιθική εποχή. Και η οποία δεν παρεμποδίζεται από τους ομοφυλόφιλους, γιατί οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι στείροι, μπορούν να κάνουν παιδιά είτε με 'φυσική' σεξουαλική επαφή με άτομα του αντίθετου φύλου (όπως και κάνουν πολλοί), είτε με τεχνητό τρόπο (όπως επίσης κάνουν πολλοί). Επίσης, οι έρευνες δείχνουν ότι η ομοφυλοφιλία συμβάλλει στη διαιώνιση με έμμεσους τρόπους, π.χ. όταν γεννιέται ένα ομοφυλόφιλο αγόρι, το κοριτσάκι που τυχόν θα γεννηθεί πιο μετά γεννιέται πιο γόνιμο. Σε κάλυψα;
 

Serifis

Active Member
Εν ολίγοις, το πρόβλημα είναι και στις δυο μερίες. Και στα straight μυαλά που θεωρούν ανωμαλία να είσαι ομοφυλοφιλος και στους ομοφυλόφιλους που νομίζουν πως ότι κάνουν και ότι πουν πως είναι σωστό.
 
Μπλουζα