Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Xaris28

New Member
Γειά σας κι από μένα.Είμαι νέος στην παρέα σας και πραγματικά εντυπωσιάστηκα με το πλήθος των πληροφοριών που βρήκα εδώ μέσα.Πληροφορίες που δεν είχα ξανακούσει ποτέ.Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας.
Αποφάσισα να ξεκινήσω θεραπεία κατά της τριχόπτωσής μου για δεύτερη φορά μετά το 2004.Είχα πάει σε έναν δερματολόγο και μου είχε προτείνει χάπια Pillfood και Regain 5% με χρήση δύο φορές την ημέρα.Από τον πρώτο καιρό παρατήρησα κάποια έντονα εξανθήματα παντού στο σώμα μου και κυρίως στα χέρια.Ο γιατρός μου είπε ότι θα έφευγαν με την πάροδο του χρόνου αλλά αντιθέτως χειροτέρεψαν.Οπότε μετά από τρεις μήνες χρήσης το διέκοψα και τα εξανθήματα έφυγαν.
Τώρα θέλω να ξαναρχίσω την θεραπεία αλλά χωρίς την χρήση του Regain αν γίνεται.Διαβάζοντας στο forum κατάλαβα ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρω κάποιο DHT blocker(propecia),το σαμπουάν fungoral και minoxidil.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: μπορώ να αποφύγω τη monoxidil ή είναι μονόδρομος η χρήση της?Εσείς τι μου προτείνετε?

Υ.Γ. Είμαι 28 χρονών και είμαι στην κλίμακα nw 2 από τα 20 μου χρόνια περίπου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Xaris28 είπε:
Γειά σας κι από μένα.Είμαι νέος στην παρέα σας και πραγματικά εντυπωσιάστηκα με το πλήθος των πληροφοριών που βρήκα εδώ μέσα.Πληροφορίες που δεν είχα ξανακούσει ποτέ.Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας.
Αποφάσισα να ξεκινήσω θεραπεία κατά της τριχόπτωσής μου για δεύτερη φορά μετά το 2004.Είχα πάει σε έναν δερματολόγο και μου είχε προτείνει χάπια Pillfood και Regain 5% με χρήση δύο φορές την ημέρα.Από τον πρώτο καιρό παρατήρησα κάποια έντονα εξανθήματα παντού στο σώμα μου και κυρίως στα χέρια.Ο γιατρός μου είπε ότι θα έφευγαν με την πάροδο του χρόνου αλλά αντιθέτως χειροτέρεψαν.Οπότε μετά από τρεις μήνες χρήσης το διέκοψα και τα εξανθήματα έφυγαν.
Τώρα θέλω να ξαναρχίσω την θεραπεία αλλά χωρίς την χρήση του Regain αν γίνεται.Διαβάζοντας στο forum κατάλαβα ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρω κάποιο DHT blocker(propecia),το σαμπουάν fungoral και minoxidil.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: μπορώ να αποφύγω τη monoxidil ή είναι μονόδρομος η χρήση της?Εσείς τι μου προτείνετε?

Υ.Γ. Είμαι 28 χρονών και είμαι στην κλίμακα nw 2 από τα 20 μου χρόνια περίπου.

Η χρηση της μινοξιδιλης ειναι μονοδρομος απο την αποψη οτι ειναι οτι πιο διαδεδομενο υπαρχει για επανεκφυση των μαλλιων που θα σωθουν απο οποιο dht blocker επιλεξεις τελικα να χρησιμοποιησεις....
Τωρα το fungoral/nizoral <<λεγεται>> οτι δινει regrowth λογω της κετοκοναζολης...αλλα δεν ξερω κατα ποσο απο την στιγμη που ειναι σαμπουαν...
οπως επισης και το tricomin αναφερονται πολυ καλα σχολια για το regrowth που δινει...
επισης το emu oil φυσικο και παλι λεγεται οτι δινει regrowth......

το TRICOMIN θεωρειται πιο διαδεδομενο σε σχεση με ολα τα αλλα.....
θα ακουσεις και αλλες αποψεις....
δεν ξερω αν μου ξεφυγε κατι....

αλωστε και μια λιστα με οτι πιο αποτελεσματικο υπαρχει μεχρι στιγμης ειναι η εξης...
1)Finasteride (dht blocker)
2)Minoxidil (regrowth)
3)Tricomin (regrowth kai διατηρηση καλης καταστασης του κεφαλιου)
4)spironolactone 5% (dht blocker topical)
5) Revivogen (dht blocker και αναφερεται μερικο regrowth)
6)Crinagen (dht blocker και αναφερεται μερικο regrowth)
7)Folligen (regrowth kai διατηρηση καλης καταστασης του κεφαλιου)
και μετα ολα τα αλλα.....οσον αφορα σκευασματα(λοσιον)
Τωρα για σαμπουαν μακραν fungoral/nizoral ειναι οτι καλυτερο συνισταται...
καλη επιτυχια φιλε οτι κ αν επιλεξεις τελικα
 

lalakos

Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

παιδιά μην ξεχνάμε ότι και ένα dht block από μόνο του σιγά σιγά θα δόσει και regrowth...
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

lalakos είπε:
παιδιά μην ξεχνάμε ότι και ένα dht block από μόνο του σιγά σιγά θα δόσει και regrowth...

Φιλε lalakos.....ισως να χεις δικιο.....μακαρι δηλαδη να χεις δικιο στη πραξη ομως μετα απο τοσα χρονια ειδικα σε κλιμακες norwood 2 και γενικα σε προβλημα hairline που αντιπμετοπιζω εγω δεν ειδα πολλα πραγματα.......
μακαρι τι να πω..
 

lalakos

Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

magic810 είπε:
[quote author=lalakos link=topic=739.msg12621#msg12621 date=1242925087]
παιδιά μην ξεχνάμε ότι και ένα dht block από μόνο του σιγά σιγά θα δόσει και regrowth...

Φιλε lalakos.....ισως να χεις δικιο.....μακαρι δηλαδη να χεις δικιο στη πραξη ομως μετα απο τοσα χρονια ειδικα σε κλιμακες norwood 2 και γενικα σε προβλημα hairline που αντιπμετοπιζω εγω δεν ειδα πολλα πραγματα.......
μακαρι τι να πω..
[/quote]

magic810, το θέμα είναι να μην έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που ξεκίνησε η τριχόπτωση. Πάντως το hairline είναι ζώρικο σημείο, και πιστεύω πως χωρίς regaine δύσκολα θα ξυπνήσεις την ρίζα για να αρχίσει να βγάζει τρίχα, ειδικά αν έχει περάσει αρκετά μεγάλο διάστειμα "αδράνειας". Αν για παράδειγμα κάποιος είναι norwood 3,4 και πάνω, ε για να φτάσει εκεί έχουν περάσει 5 χρόνια και βάλε. Σε αυτή τη περίπτωση χωρις ένα regrowth δύσκολα η φίνα θα σε κατεβάσει βαθμούς.

Πάντως από τις φωτογραφίες σου με τα αποτελέσματά σου, καταλαβαίνω που ακριβώς θες να δεις regrowth. Βασικά ολοι θέλουμε κροτάφους και hairline ;D. Ειδικά οι κρόταφοι όλοι ξέρουμε πόσο ζώρικο σημείο είναι, ειδικά εκει που το θέλει. Στην ουσία αν γεμίσεις εκεί πλέον μιλάμε για norwood 1, άντε 1,5 :D. Να χαθεί δηλαδή το έντονο Μ που σχηματίζει το hairline. Επιμονή φίλε μου....

Η απορία μου εμένα είναι πάντως η εξής. Αν κάποιος με την big3 δει καλά αποτελέσματα και στο hairline και στο vertex και παντού τέλος πάντων. Αν μετά σταματήσει τη minox και πάει μόνο με φίνα, υπάρχει περίπτωση να αναίβει ίσως πάλι σε βαθμό ή θα καταφέρει η φίνα να διατηρήσει τα κερδισμένα στα ζώρικα σημεία όπως hairline και κρόταφοι. Βέβαια αυτό ίσως να διαφέρει από άτομο σε άτομο και φυσικα απο περίπτωση σε περίπτωση.
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

κοιτα αν καταφερεις και κερδισεις μαλλια πισω πιστευω οτι οχι μονο με φινα αλλα σου δινεται και η δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις και κατι τοπικο σαν dht blocker....αφου θα μιλας πλεον για διατηρηση και οχι επανεκφυση....
Ενα λαθος που κανουν πολλοι γιατροι και χρηστες ειναι οτι λενε αν σταματησεις την μινοξιδιλη θα χασεις και αυτα που κερδισες.....ισχυει κατα μια εννοια ομως......
θα τα χασεις οταν δεν χρησιμοποεις καποιο dht blocker
η μινοξιδιλη ειναι μονο για να μεγαλωνει τα μαλλια στους θυλακες που σωζει οποιδηποτε dht blocker....
 

Xaris28

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Λέω να ξεκινήσω τη θεραπεία μου χρησιμοποιώντας tricomin,fungoral,proscar.Από αυτά που διάβασα εδώ μέσα κατάλαβα ότι πρέπει να παίρνω 1mg proscar κάθε μέρα,2 φορές τη μέρα tricomin και λούσιμο με fungoral 2 φορές την εβδομάδα.Έχω οριμένες απορίες για αυτά τα προϊόντα:
1)Το proscar είναι καλύτερα να το παίρνεις πρωί ή βράδυ?
2)Απ'ότι κατάλαβα το tricomin δεν υπάρχει στην Ελλάδα.Από ποιό site μπορώ να το παραγγείλω?
3)Χρειάζεται και κάποιο άλλο σαμπουάν εκτός του fungoral ή όχι?

Ζητώ συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις όμως δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος στη θεραπεία.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

λοιπόν Χάρη,
- proscar 1/8-1/4 του χαπιού πρωί
- tricomin από ebay
- frezyderm hair force men (14Ε από φαρμακείο) ή Neutrogena T gel (8E Hondos) εναλλάξ ημέρες με το fungoral
 

Xaris28

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Σπύρος είπε:
λοιπόν Χάρη,
- proscar 1/8-1/4 του χαπιού πρωί
- tricomin από ebay
- frezyderm hair force men (14Ε από φαρμακείο) ή Neutrogena T gel (8E Hondos) εναλλάξ ημέρες με το fungoral

Ευχαριστώ Σπύρο.
Τα παραγγέλνω και ξεκινάω θεραπεία.Άντε κι ο Θεός βοηθός! ;)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

καλή τύχη και επιτυχία
υπομονή και επιμονή ;)
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Εγω παλι λεω να το ριξω στο xandrox 600 του Lee..εχω διαβασει τρομερα σχολια.......
Και επισης μονο ευχαριστημενους χρηστες βρισκω απο το συγκεκριμενο προιον.....
Επισης ερευνες που λενε οτι το azelaic acid σε συγκεντρωση 5% μπορει να μπλοκαρει την dht σε ποσοστο 98%!!!!!
Λεγεται οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο σε περιπτωσεις hairline.......οπου ειναι και το πιο δυσκολο σημειο.......
Υπαρχει κανεις που να το εχει δοκιμασει??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bigdreamer

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

magic εγω το χρησιμοποιω το xandrox του lee με azelaic acid και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Βεβαια δεν χρησιμοποιω μονο αυτο αλλα τα αποτελεσματα της ολης θεραπειας ειναι πολυ καλα. Και εγω μιλαω για hairline που εχω προβλημα. Νομιζω ειναι πολυ καλη προσθήκη στη θεραπεια
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

bigdreamer είπε:
magic εγω το χρησιμοποιω το xandrox του lee με azelaic acid και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. Βεβαια δεν χρησιμοποιω μονο αυτο αλλα τα αποτελεσματα της ολης θεραπειας ειναι πολυ καλα. Και εγω μιλαω για hairline που εχω προβλημα. Νομιζω ειναι πολυ καλη προσθήκη στη θεραπεια

ΟΚ φιλε το παραγγελνω τωρα αμεσως.....
Μπορεις να πεις αν θελεις τι θεραπεια ακολουθεις??
 

bigdreamer

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Παιρνω 3 φορες τη βδομαδα χαπι avodart και το σαμπουαν του lee που ειμαι επισης πολυ ευχαριστημενος. Μετα καθε μερα βαζω spiro 2% του lee το πρωι , double A με 0,5 mg duta , xandrox με azelaic ή minox με προσθηκη 6 χαπιων avodart(μια μερα το ενα και μια το αλλο) και βραδυ την cream spiro 5% παλι απο lee. Και οπως ξαναειπα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

bigdreamer είπε:
Παιρνω 3 φορες τη βδομαδα χαπι avodart και το σαμπουαν του lee που ειμαι επισης πολυ ευχαριστημενος. Μετα καθε μερα βαζω spiro 2% του lee το πρωι , double A με 0,5 mg duta , xandrox με azelaic ή minox με προσθηκη 6 χαπιων avodart(μια μερα το ενα και μια το αλλο) και βραδυ την cream spiro 5% παλι απο lee. Και οπως ξαναειπα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

ευχαριστω πολυ φιλε....
πανω κατω στα ιδια ειμαστε....και εγω ευχαριστημενος με προιοντα του lee...
την μινοξιδιλη την βαζεις μια φορα την ημερα η δυο?
εχεις δει καποιο shed με την προσθηκη χαπιων avodart στη μινοξιδιλη?
Και κατι τελευταιο...βλεπω οτι χρησιμοποιεις avodart 3 φορες την εβδομαδα......εχεις δει καποιο side effect?
ποσο καιρο κανεις χρηση avodart?
πολλες ερωτησεις αλλα.....περιεργεια... :p
 

bigdreamer

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Καλα κανεις και ρωτας αλλωστε για αυτο το λογο μπηκαμε ολοι εδω μεσα. Καταρχην θα συμφωνησω οτι ολα τα προιοντα του lee που χρησιμοποιω μου εχουν αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις. Και γιάυτο παρηγγειλα και την minox 6% με 0.1% fina μεσα αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομα.

Τωρα τη minox τη βαζω μια φορα τη μερα πια αν και για κανενα διμηνο την εβαζα 2 φορες τη μερα. Απο τη μια εχω αμφιβολιες αν καλυπτεσαι με minox 1 φορα τη μερα απο την αλλη 2 ισως μου φαινεται υπερβολικο. Η γνωμη σου?

Shed ειδα μονο τωρα πριν 15 μερες αλλα την Minox με avodart τη χρησιμοποιω απο τον Γεναρη αρα δεν παιζει να ειναι απο αυτο.
Side effect σοβαρο δεν εχω δει με κανενα απο τα προιοντα που χρησιμοποιω. Τωρα χαπι απο το στομα παιρνω περιπου ενα μηνα αλλα double A φτανω αισιως τους 4 και κατι. Επειδη το εχεις ψαξει αρκετα νομιζω το θεμα πως σου φαινεται η θεραπεια μου? Θα προτεινες να προσθεσω τιποτα αλλο?
Και για οτι αλλη ερωτηση θες χαρα μου να βοηθησω..
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

bigdreamer είπε:
Καλα κανεις και ρωτας αλλωστε για αυτο το λογο μπηκαμε ολοι εδω μεσα. Καταρχην θα συμφωνησω οτι ολα τα προιοντα του lee που χρησιμοποιω μου εχουν αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις. Και γιάυτο παρηγγειλα και την minox 6% με 0.1% fina μεσα αλλα δεν την εχω δοκιμασει ακομα.

Τωρα τη minox τη βαζω μια φορα τη μερα πια αν και για κανενα διμηνο την εβαζα 2 φορες τη μερα. Απο τη μια εχω αμφιβολιες αν καλυπτεσαι με minox 1 φορα τη μερα απο την αλλη 2 ισως μου φαινεται υπερβολικο. Η γνωμη σου?

Shed ειδα μονο τωρα πριν 15 μερες αλλα την Minox με avodart τη χρησιμοποιω απο τον Γεναρη αρα δεν παιζει να ειναι απο αυτο.
Side effect σοβαρο δεν εχω δει με κανενα απο τα προιοντα που χρησιμοποιω. Τωρα χαπι απο το στομα παιρνω περιπου ενα μηνα αλλα double A φτανω αισιως τους 4 και κατι. Επειδη το εχεις ψαξει αρκετα νομιζω το θεμα πως σου φαινεται η θεραπεια μου? Θα προτεινες να προσθεσω τιποτα αλλο?
Και για οτι αλλη ερωτηση θες χαρα μου να βοηθησω..


Κοιτα πιστευω οτι η οδηγια για την μινοξιδιλη παντου ειναι σαφης...<<2 φορες την ημερα>> τωρα αν πιστευεις οτι εσυ καλυπτεσαι με το 1 φορα καλως...
το μια πιστευω ειναι για συντηρηση μετα απο ενα χρονο χρησης η μολις παρεις το αποτελεσμα που θελεις.....
Με ρωτησες αν ειναι αρκετα αυτα που παιρνεις......ειναι υπεραρκετα αν βλεπεις αποτελεσματα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να μπερδεψεις κ αλλα πραγματα στη θεραπεια σου......απτην στιγμη που παιρνεις σιγα σιγα αυτο που θελεις.....
Ειπες για μινοξιδιλη με φιναστεριδη μεσα νομιζω οτι απο την στιγμη που χρησιμοποιεις τοπικα avodart σε καθε ευκαιρια νομιζω οτι ειναι υπερβολη και αυτο......
Τωρα αν πιστευω οτι πρεπει να προσθεσεις κατι ειναι ενα tricomin μετα το λουσιμο μονο αυτο κατα τα αλλα νομιζω οτι η θεραπεια σου ειναι πληρης........

Επισης μου φαινεται λιγο ανουσιο να προσθεσεις και εκ των revivogen/crinagen/zix απτην στιγμη που εχεις επιλεξει μια ηδη πολυ καλη θεραπεια....
Εμενα προσωπικα δεν μου δωσε κατι το revivogen.....βεβαια παρηγεγειλα το crinagen.......σαν κατι πολυ συμπληρωματικο μια φορα την ημερα....και αν δω οτι μου δινει και αυτο το shedding που μου εδωσε το revivo θα το σταματησω και αυτο...και θα συνεχισω με τα σιγουρα.......
το μονο που θα προσθεσω με απολυτη σιγουρια ειναι to xandrox5% με azelaic acid......αφου πολλοι το χαρακτηριζουν μαγικο προιον...και βοηθαει πολυ το hairline οπου ειναι και το προβλημα μου.......

Καλο θα ηταν bigdreamer να κανεις ενα ποστ με φωτο σου που θα εξηγεις τι σου εδωσε καθε φαρμακο για να βοηθησεις και αλλα παιδια αλλα και εσενα και το πιο σημαντικο τραβα φωτογραφιες καθε μηνα ....μονο ετσι αξιολογεις σωστα την κατασταση των μαλλιων σου.... :)
Πιστευω οτι εισαι απο τα λιγα ατομα που εχουν ολοκληρωμενη θεραπεια.....και εξυπνη χρηση αυτης..... ;)

τι πιστευεις τελικα οτι σε βοηθαει περισοτερο σε αυτην την θεραπεια?
Ο σπυρος ας πουμε λεει οτι τον βοηθαει πολυ το double A το πιστευεις και εσυ?μιας και βλεπω οτι το χρησιμοποιεις καιρο..... ::)
 

bigdreamer

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

Με προβληματισες αρκετα για το ποσες φορες τη μερα πρεπει να χρησιμοποιειται η minox και λεω παλι να το γυρισω σε 2 φορες τη μερα μεχρι να κλεισω χρονο. Γιατι αυτο που λες εχει λογικη..
Η αληθεια ειναι οτι την minox με fina ισως ειναι υπερβολη που την παρηγγειλα αλλα οταν δω ενα προιον ελπιδοφορο με πιανει η τρελα να το αγορασω. Τεσπα θα ερθει η ωρα της δοκιμης και για αυτο..

Κοιτα για revivogen η γνωμη μου ειναι μονο θεωρητικη καθως δεν το εχω χρησιμοποιησει καθολου. Και ουτε προκειται αφου διαβαζω για λαδωμα μαλλιων και δε μπορω να εχω λαδωμενα μαλλια τα βραδια. Παντως αν μπορουσα και εγω θα επαιρνα crinagen αλλα δεν ξερω αν εχει νοημα να το χρησιμοποιεις σαν συμπληρωματικο.
Tricomin που λες με το που βρω καποια χρηματα λεω να το παραγγειλω ετσι για να βαζω 3 φορες τη βδομαδα μετα το λουσιμο.

Το προβλημα με τις τεραστιες θεραπειες που φανταζομαι οτι θα το εχεις και εσυ αφου πανω κατω τα ιδια βαζουμε στο κεφαλι μας ειναι η συνεπεια των εφαρμογων. Ειναι φοβερα κουραστικο τουλαχιστον για μενα να πρεπει καθημερινα να συνδιασω 5 πραγματα που πρεπει να μπουν στο κεφαλι με την καθημερινοτητα. Να φανταστεις εχω χασει μεχρι και σαβ/κα με τους φιλους μου απλως γιατι ηξερα οτι αν πηγαινα δε θα εβαζα 2 μερες τπτ στο κεφαλι μου. Πια ομως το βλεπω απλα. Αφου μπηκα στο χορο ειναι χαζο για μενα να μην κανω σωστα τις θεραπειες μου και να μη βλεπω τα οποια αποτελεσματα θα μου εδιναν. Οποτε υπομονη..

Αν και απο νεα προιοντα αυτα που θα ηθελα να δοκιμασω ειναι τα νεα προιοντα που εχουν να κανουν με stem cells και παρομοιες τεχνολογιες οπως το hair complex της q&a ή κατι αλλο που εχει βγει με stem cells απο ενα πολυ ανθεκτικο μηλο!! αν καταλαβα καλα. Αλλα αυτα ειναι πρωτον ακριβα και δευτερον πολυ αβεβαια.

Το σκεφτομουν για να κανω post με φωτογραφιες αλλα δεν εχω ψηφιακη και με τις θεραπειες δεν εχω ουτε λεφτα τωρα για να παρω.. :) Αν και μου φαινεται λιγο τραβηγμενο ισως ζητησω να δανειστω απο καποιον φιλο ψηφιακη. Θα δω..

Τωρα για να απαντησω την πιο σημαντικη τελευταια ερωτηση σου. Πιστευω οτι το σημαντικοτερο ρολο τον επαιξε η συνεπεια που εβαζα spiro, το οτι δεν εχω αλλαξει 50 πραγματα πανω στη θεραπεια και το double A.. :)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία χωρίς minoxidil

magic810 είπε:
Εγω παλι λεω να το ριξω στο xandrox 600 του Lee..εχω διαβασει τρομερα σχολια.......
Και επισης μονο ευχαριστημενους χρηστες βρισκω απο το συγκεκριμενο προιον.....
Επισης ερευνες που λενε οτι το azelaic acid σε συγκεντρωση 5% μπορει να μπλοκαρει την dht σε ποσοστο 98%!!!!!
Λεγεται οτι ειναι πολυ αποτελεσματικο σε περιπτωσεις hairline.......οπου ειναι και το πιο δυσκολο σημειο.......
Υπαρχει κανεις που να το εχει δοκιμασει??
το azelaic μεταβολιζεται και αυτο πολυ γρηγορα στο κεφαλι οπως και η σπειριινολακτονη
συνηθως το μιξαρουν με μινοξιδιλη ειναι και φτηνο
μπορεις να φτιαξεις και μονος σου
σε διαλυμα 60 ml η ποσοτητα αν θυμαμαι ειναι 3g
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα