Μινοξιδιλη-ερωτηματολογιο

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gianni, υποθετικά πρέπει να με κράτησε. Αλλά δεν μπορώ να είμαι και απόλυτος ότι δεν θα ήμουν στα ίδια περίπου και χωρίς την μίνοξ. Γι αυτό ανέφερα και το θέμα με τον ξάδερφό μου, γιατί εκείνον, ενώ την ξεκινήσαμε μαζί, η κατάστασή του προχωρούσε πολύ πιο επιθετικά από μένα. Εγώ ήμουν και γενικότερα τύπος της διατροφής και του γυμναστηρίου σε αντίθεση με εκείνον και δεν ξέρω αν έπαιξε κι αυτό κάποιο μικρό ρόλο...
Πάντως το σόι είμαστε γενικότερα είδη πολυτελείας...εννοώ κάμπριο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
.. :( αν με κρατησει 10 χρονια θα ειμαι ο ποιο χαρουμενος ανθρωπος που λεει ο λογος xD μεχρι τοτε ισως κατι βγει μεσα στην βδομαδα ξεκιναει και η δικη μου ιστορια της μινοχ
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εφόσον το αποφάσισες, πιστεύω θα πας μια χαρά...ειδικά μέσα στην πρώτη 5ετία, εφόσον βέβαια δουλέψει σε σένα, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα πιστεύω...
 

joner

Member
1)regain 5% liquid
2)3 χρόνια και συνεχίζω
3)όχι και πολλά αλλά μαλλόν κάτι κάνει
4)καμία
5)Για 1 χρόνο το γύρισα από 5% σε 2% και έχασα έδαφος!
6)Πιστεύω ότι βοηθάει.
 

mimis giova

Active Member
1 κρικλαντ
2 11 μηνεσ
3 λιγα πραγματα
4 κατακρατηση υγρων κ λιγο αγρειψε το πρωσοπο μ
5 δεν εχω σταματηση
6 αναλογα τον οργανισμω..εμενα οπως ειπα..11 μηνες μετα εχω χειροτερεψει..αλλα δεν ξερω πως θα ειμουν αν δεν την εβαζα..αλλα νιωθω σταθερος..δλδ καθε χρονο εβλεπα αραιωση..ετσι κ φετοςειδα την ιδια αραιωση..μην πω κ λιγο χειροτερα.
 

anieros36

New Member
baldy είπε:
Ειπα να κανω μια μικρη προσωπκη ερευνα για τη χρηση μινοξιδιλης και πιστευω οτι θα βοηθησει και εσας.Απαντηστε σε οποια ερωτηματα θελετε

1)Τι ειδους μινοξιδιλη χρησιμοποιητε?(προιον πχ Rogaine liquid)
2)Ποσο καιρο τη χρησιμοποιητε ή τη χρησιμοποιησατε?
3)Τι αποτελεσματα ειχατε?ειδατε αποτελεσματα μονο σε τριχες που ειχαν λεπτυνση ή και σε περιοχες που ηταν πιο φαλακρες
4)Τι παρενεργειες παρουσιασατε ή νομιζετε οτι παρουσιασατε
5)ποσες φορες την διακοψατε και την ξαναρχισατε,εννοω μονο λογο μετανοιας και αποφασης διακοπης της θεραπειας
6)Πιστευετε οτι αξιζει τελικα να μπεις στο κοπο να ακολουθησεις την θεραπεια
7)Οτιδηποτε θελετε να αναφερετε σχετικα με την μινοξιδιλη

ευχαριστω

1. kirkland υγρή ενισχυμένη με momecort
2. 2 χρόνια
3. επιβραδύνει την τριχόπτωση, δίνει μερικές μαύρες γερές κατσαρές τρίχες και μερικά χνούδια που βοηθούν και αυτά
4. καμία παρενέργεια, ούτε καν μαύρα μάτια τα οποία μάλλον είναι από τα ξενύχτια και όχι από τη μίνο
5. δεν τη διέκοψα ποτέ... βάζω πάντοτε μία φορά το βράδυ πριν τον ύπνο. μερικές φορές την πάω ανά δύο ημέρες μία χρήση φορά λόγω βαρεμάρας ή ξενυχτιού
6. Η μίνο είναι απαραίτητη αλλά όχι μόνη της και μην περιμένετε θαύματα
7. Ντροπή της επιστήμης ακόμα να βασίζουμε τη θεραπεία μας σε μια τόσο παλιά ουσία με μέτρια αποτελέσματα. και όπως είπε ένα αξιόλογο άτομο εδώ μέσα μην περιμένετε να κρατήσουμε τα μαλλάκια μας μόνο με μινοξιδίλη...Αν δεν παίρνεις χάπι τα πράγματα είναι δύσκολα.... και εγώ δεν παίρνω...και σιγά σιγά βλέπω πόσο στοιχίζουν τα αεροπορικά εισιτήρια...
 
1.botafex 5%
2.Βρίσκομαι στο 2 μήνα χρήσης.
3.Αν και νέος στο συγκεκριμένο προϊόν έχω παρατηρήσει χνούδι και κάποιες κανονικές μικρές τρίχες στην πάσχοντα περιοχή που κάνω χρήση.
4.Φαγούρα ακόμα και τώρα κάποιες φορές.Εντονότατη στο ξεκίνημα της θεραπείας.
5,6,7.-
 

Georgex6

Well-Known Member
1) Αυτη την εποχη spectral uhp 5%
2)Πρωτοξεκινησα regaine 5% το 2005 με τρομερη συνεπεια τα πρωτα χρονια και επειτα καποια off με τελευταιο και μεγαλυτερο προπερσι για ενα χρονο +
3) Οταν την ξεκινησα το 05 ειμουν 24 χρονων η τριχοπτωση ειχε ξεκινησει απο τα 19 και ηταν επιθετικη ανοιγαν οι κροταφοι και το πανω μερος αραιωνε συνεχως τριχες στο λουσιμο αμετρητες μιλαμε για κλαμα η μινοξιδιλη δε βοηθαγε καθολου στη μειωση της τριχοπτωσης μονο οταν ξεκινησα και φινα το 2007 ειδα επιτελους αποτελεσμα
που θελω να καταληξω συνεργιστικα δουλεψε για μενα αλλα απο μονη της δεν θα ειχε τη δυναμη να κρατησει τα μαλλια μου πιστευω οτι με αυτο το ρυθμο αν δεν ξεκιναγα φινα τωρα θα ειμουν βεγγος
4)πρηξιμο στο προσωπο το οποιο ηταν και πολυ εντονο και αντιαισθητικο οταν εβαζα πρωι βραδυ ειδικα οταν ξεκινησα και δεν ειμουν ενημερωμενος νομιζα οτι ηταν απο το φαγητο αφου βλεπω κατι παλιες φωτο και δε το πιστευω
5)παρα πολλες τελευταια φορα για ενα χρονο μετα πηγα σε dncn το οποιο ομως ειναι ακριβο και το 2013 ξεκινησα uhp με σταγονες τραβαταν στη hairline και μπορω να πω οτι ειδα αποτελεσμα
6)σιγουρα θα την εβαζα 2 φορες την ημερα γιατι δινει ενα boost
αλλα υπαρχει προβλημα με τις παρενεργιες δυστηχως
 

jimys

Member
baldy είπε:
Ειπα να κανω μια μικρη προσωπκη ερευνα για τη χρηση μινοξιδιλης και πιστευω οτι θα βοηθησει και εσας.Απαντηστε σε οποια ερωτηματα θελετε

1)Τι ειδους μινοξιδιλη χρησιμοποιητε?(προιον πχ Rogaine liquid)
2)Ποσο καιρο τη χρησιμοποιητε ή τη χρησιμοποιησατε?
3)Τι αποτελεσματα ειχατε?ειδατε αποτελεσματα μονο σε τριχες που ειχαν λεπτυνση ή και σε περιοχες που ηταν πιο φαλακρες
4)Τι παρενεργειες παρουσιασατε ή νομιζετε οτι παρουσιασατε
5)ποσες φορες την διακοψατε και την ξαναρχισατε,εννοω μονο λογο μετανοιας και αποφασης διακοπης της θεραπειας
6)Πιστευετε οτι αξιζει τελικα να μπεις στο κοπο να ακολουθησεις την θεραπεια
7)Οτιδηποτε θελετε να αναφερετε σχετικα με την μινοξιδιλη

ευχαριστω

1,2)ξεκίνησα πριν δύο μήνες με regain liquid 5% αλλα μετα απο το πρωτο μήνα περιπου το γύρισα σε rogaine foam μέχρι και σήμερα δυο φορές την ημέρα.
3)μέχρι τωρα η διαφορά ειίναι αισθητή μόνο απο μένα , μετα απο 1 μιση μηνα full σεντιν τωρα βλέπω στους κροτάφους που είχα αδειάσει να έχουν γεμίσει με μαυρα μικρά τριχαλάκια.. δεν ξέρω αν αυτό είναι το χνούδι που λεένε αλλα αρχίζει και τους κλεινει τουςφα κροτάφους
4)παρενεργειες, θα τις χωρίσω σε δυο κατηγορίες σε αυτές που είναι ευρέως γνωστές και αυτες που εγω παρατήρησα αλλα δεν τις βλεπω συχνες
Στη πρώτη κατηγορία :φαγούρα απο την υγρη μονο, μαυρους κυκλους , λιγη πτωση λιμπιντο , πρηξιμο προσώπου και κοιλιτσα σαν σαμπρελα κατι που δεν ειχα ποτε
στη δευτερη: τα νυχια μεγαλωνουν πολυ πιο γρηγορα, συχνοτερο ματωμα ουλων και βαρυ κεφαλι το πρωι ..
Προς το παρον αυτα δεν ειναι αρκετα για να με κανουν να σταματησω..
5) την ακολουθω πιστα και θα το κανω τουλαχιστον μεχρι τα 30+ πιστευω εκτός κ αν βγει κατι μαγικο ..
6) ως συνεχεια του 5) πραγματικα ρε παιδια μη γελοιομαστε με τα τωρινα δεδομενα ειναι το μονο που μπορει να καθυστερησει τη τριχοπτωση .. ακομα κ φινα να παιρνεις τη μινοξ θα τη χρειαζεσαι, ακομα και μμ να κανεις τη μινοξ θα τη χρειαζεσαι.. οποτε παλι καλα να λεμε που υπαρχει!!
εν τελη το αν αξιζει να μπεις σε οο αυτο ειναι θεμα χαρακτηρα , στο ποσο θες να μην εισαι nw 3-4-5-6 , αν αυτο δεν σε χαλαει τοτε μη μπεις στο κοπο... εμενα με χαλαγε και τη ξεκινησα,.
7)η μινοξ για μενα ειναι ο κοινος παρανομαστης σχεδον ολων εδω μεσα..τα μπλοκερς ποικιλουν αλλα η μινοξ παει με ολα .. ! και ειναι απαραιτητη!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Yul Brynner

μαχητής κατά της φαλάκρας
baldy είπε:
1)Τι ειδους μινοξιδιλη χρησιμοποιητε?(προιον πχ Rogaine liquid)

Regaine σπρέι 5%, 2 φορές τη μέρα από 6-7 ψεκασμούς.

baldy είπε:
2)Ποσο καιρο τη χρησιμοποιητε ή τη χρησιμοποιησατε?

Εδώ και 6 χρόνια.

baldy είπε:
3)Τι αποτελεσματα ειχατε?ειδατε αποτελεσματα μονο σε τριχες που ειχαν λεπτυνση ή και σε περιοχες που ηταν πιο φαλακρες

Είδα τις τρίχες να δυναμώνουν και τα μαλλιά να φαίνονται πιο πυκνά. Τον τελευταίο χρόνο, βέβαια, η αλωπεκία έχει προχωρήσει σε βαθμό που το regaine από μόνο του να μην αρκεί, οπότε το συνδυάζω με cg210.

Σε περιοχές πιο φαλακρές δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι είδα επανέκφυση.

baldy είπε:
4)Τι παρενεργειες παρουσιασατε ή νομιζετε οτι παρουσιασατε

Έχω έντονη τριχοφυΐα στο πρόσωπο και αναγκάζομαι να ξυρίζομαι κάθε μέρα από εκεί που πριν ξεκινήσω το regaine ξυριζόμουνα μια φορά τη βδομάδα. Επίσης, έχω πετάξει τρίχες σε όλο μου το σώμα και ειδικά σε σημεία που δεν θέλει κανείς (π.χ. πλάτη), οπότε έχω βάλει και την αποτρίχωση μέσα στο πρόγραμμα.

baldy είπε:
5)ποσες φορες την διακοψατε και την ξαναρχισατε,εννοω μονο λογο μετανοιας και αποφασης διακοπης της θεραπειας

Την έκοψα 2 χρόνια αφότου την είχα ξεκινήσει και τότε είδα απλώς τα μαλλιά μου να γίνονται πιο αδύναμα (έβαζα aminexil όμως τότε, και ίσως γι' αυτό δεν είδα κάποια δραματική αλλαγή).

Πριν από ένα περίπου μήνα επιχείρησα να την κόψω και πάλι, αλλά δύο μέρες αρκούσαν για να δω τόσες τόσες πολλές τρίχες να πέφτουν ώστε να την ξαναρχίσω άρον-άρον.

Επειδή εδώ και ένα μήνα βάζω cg210 παράλληλα με regaine και έχω δει πολύ ενθαρρυντικά αποτελέσματα, προσπάθησα να ξανακάνω το πείραμα της διακοπής μη βάζοντας regaine δυο φορές (χτες το βράδυ και σήμερα το πρωί), και είδα πάλι να χάνω τόσες πολλές τρίχες που φρίκαρα και πήγα και έβαλα :) Έχω γίνει πρεζάκι της μινοξιδίλης κανονικά.

baldy είπε:
6)Πιστευετε οτι αξιζει τελικα να μπεις στο κοπο να ακολουθησεις την θεραπεια

Αν ξεκινήσεις τη μινοξιδίλη, να είσαι αποφασισμένος να τη συνεχίσεις εφόρου ζωής, και επίσης να είσαι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο σε μερικά χρόνια από τώρα η αλωπεκία να την υπερνικήσει και να πρέπει να ακολουθήσεις άλλη θεραπεία χωρίς να μπορείς να διακόψεις τη μινοξιδίλη γιατί θα 'σαι εξαρτημένος απ' αυτήν. Καλύτερα να ξεκινήσεις το cg210 που φαίνεται πολλά υποσχόμενο ή αν αντέχεις να περιμένεις λίγο ακόμα μήπως ανακαλυφθεί το θαυματουργό φάρμακο που όλοι περιμένουμε.

baldy είπε:
7)Οτιδηποτε θελετε να αναφερετε σχετικα με την μινοξιδιλη

Γνώμη μου είναι να μην υπερβαίνει κανείς την ενδεδειγμένη δοσολογία που αναγράφουν οι οδηγίες. Εγώ προσωπικά την υπερέβην λίγες φορές και κατά ελάχιστη ποσότητα, γι' αυτό και οι παρενέργειες που είχα ήταν μηδαμινές (πλην της ανεπιθύμητης τριχοφυΐας βεβαίως, που έχω την εντύπωση ότι είναι αναπόφευκτη).
 

jimys

Member
baldy είπε:
Ειπα να κανω μια μικρη προσωπκη ερευνα για τη χρηση μινοξιδιλης και πιστευω οτι θα βοηθησει και εσας.Απαντηστε σε οποια ερωτηματα θελετε

1)Τι ειδους μινοξιδιλη χρησιμοποιητε?(προιον πχ Rogaine liquid)
2)Ποσο καιρο τη χρησιμοποιητε ή τη χρησιμοποιησατε?
3)Τι αποτελεσματα ειχατε?ειδατε αποτελεσματα μονο σε τριχες που ειχαν λεπτυνση ή και σε περιοχες που ηταν πιο φαλακρες
4)Τι παρενεργειες παρουσιασατε ή νομιζετε οτι παρουσιασατε
5)ποσες φορες την διακοψατε και την ξαναρχισατε,εννοω μονο λογο μετανοιας και αποφασης διακοπης της θεραπειας
6)Πιστευετε οτι αξιζει τελικα να μπεις στο κοπο να ακολουθησεις την θεραπεια
7)Οτιδηποτε θελετε να αναφερετε σχετικα με την μινοξιδιλη

ευχαριστω
1) αρχικα regaine υγρη η οποια μετα απο ενα μηνα πηρε ποδι και την αντικατεστησα με rogaine foam (μακραν καλυτερος)
2)μεχρι τωρα 6 μηνο
3)απο αποτελεσματα μεχρι τωρα παρα πολυ καλα στη κορυφη και στο crown αλλα οχι σε κροταφους.. εκει τα γνωστα τριχαλακια αχρωμα..
4)καμια ταχυπαλμια αραια και που αλλα εκει φταιω εγω που το παρακανω στη δοση.. και ισως ματωμα ουλων που δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο..
5)για 5 μερες στις διακοπες και προλαβα και ειδα αυξημενη τριχοπτωση! κατα καιρους μπορει να μη προλαβαινω καποια δοση αλλα οχι σπουδαια πραγματα..
6)αξιζε..προφανως ακομα και τωρα που ξερω οτι θα χασει σε δυναμη σου δινει εξτρα χρονο να σκεφτεις πως θα συμπληρωσεις τη θεραπεια σου... παντα δινει κατι !
7)πολλοι γκρινιαζουμε με παρενεργειες.. αλλα πιστευω (ειδικα στον αφρο) οτι φταιει η δοσολογια.. οσοι δειτε sides μη την κοψετε απλα μειωστε τη δοση.. εγω αυτο εκανα και ειδα τεραστια διαφορα...

Μη την ξεκινησετε αν εχετε σκοπο να τη σταματησετε.!
 
Μπλουζα