Μινοξιδιλη-ερωτηματολογιο

baldy

Member
Ειπα να κανω μια μικρη προσωπκη ερευνα για τη χρηση μινοξιδιλης και πιστευω οτι θα βοηθησει και εσας.Απαντηστε σε οποια ερωτηματα θελετε

1)Τι ειδους μινοξιδιλη χρησιμοποιητε?(προιον πχ Rogaine liquid)
2)Ποσο καιρο τη χρησιμοποιητε ή τη χρησιμοποιησατε?
3)Τι αποτελεσματα ειχατε?ειδατε αποτελεσματα μονο σε τριχες που ειχαν λεπτυνση ή και σε περιοχες που ηταν πιο φαλακρες
4)Τι παρενεργειες παρουσιασατε ή νομιζετε οτι παρουσιασατε
5)ποσες φορες την διακοψατε και την ξαναρχισατε,εννοω μονο λογο μετανοιας και αποφασης διακοπης της θεραπειας
6)Πιστευετε οτι αξιζει τελικα να μπεις στο κοπο να ακολουθησεις την θεραπεια
7)Οτιδηποτε θελετε να αναφερετε σχετικα με την μινοξιδιλη

ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
baldy είπε:
Ειπα να κανω μια μικρη προσωπκη ερευνα για τη χρηση μινοξιδιλης και πιστευω οτι θα βοηθησει και εσας.Απαντηστε σε οποια ερωτηματα θελετε

1)Τι ειδους μινοξιδιλη χρησιμοποιητε?(προιον πχ Rogaine liquid)
2)Ποσο καιρο τη χρησιμοποιητε ή τη χρησιμοποιησατε?
3)Τι αποτελεσματα ειχατε?ειδατε αποτελεσματα μονο σε τριχες που ειχαν λεπτυνση ή και σε περιοχες που ηταν πιο φαλακρες
4)Τι παρενεργειες παρουσιασατε ή νομιζετε οτι παρουσιασατε
5)ποσες φορες την διακοψατε και την ξαναρχισατε,εννοω μονο λογο μετανοιας και αποφασης διακοπης της θεραπειας
6)Πιστευετε οτι αξιζει τελικα να μπεις στο κοπο να ακολουθησεις την θεραπεια
7)Οτιδηποτε θελετε να αναφερετε σχετικα με την μινοξιδιλη

ευχαριστω

εχω γραψει εδω την αποψη μου
http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5023.html
 

baldy

Member
υπαρχει ερωτηματολογιο αν μπορεις απαντας παρτο σαν ερευνα.Το λινκ μπορουσες να το δωσεις σαν το 7.Απαντας οτι μπορεις και οτι θες,θα διαβασω και το λινκ σου ευχαριστω :)
 

karrriba

New Member
1+2. Ξεκινησα το 2006 περιπου σε ηλικια 24 ετων με regain liquid. Όταν βγηκε το regain αφρος το προτιμησα καθως ειναι πολυ πιο πρακτικο και δεν αφηνει λαδιλα. Υστερα λογω τιμης συνεχισα με kirkland αφρο.

3. Δυστυχως δεν τραβουσα φωτογραφιες για να βλεπω την εξελιξη μου και να εχω γνωμη. Ηξερα πως αργα αλλα σταθερα εχανα λιγα μαλλια αλλα πιστευα πως η χρηση της minox επιβραδυνε τη διαδικασια

4. Ιδιαιτερες παρενεργειες δεν ειχα πρσεξει

5. Πρεπει να ειχα διακοψει 1,2 φορες αλλα οχι για μεγαλο διαστημα (ανω των 2 μηνων) μεχρι που εφτασα πριν απο 4 μηνες που αποφασισα να διακοψω για περισσοτερο διαστημα και το αποτελεσμα.... ΑΔΕΙΑΣΑ
Δεν εχω ξαναδει τον εαυτο μου με τοσο αραιο μαλλι, η διαφορα με πριν ειναι τεραστια και μεσα σε μολις 4 μηνες!!!

6. Μολις εκανα παραγγελια kirkland foam για αλλους 6 μηνες. Αυτο νομιζω απανταει στην ερωτηση σου σχετικα με το αν αξιζει η θεραπεια. Ακομη κι αν δεν "φυτρωσουν" νεα μαλλια σιγουρα βοηθαει στη διατηρηση των υπαρχοντων
 

crossfire

Well-Known Member
karrriba είπε:
Πρεπει να ειχα διακοψει 1,2 φορες αλλα οχι για μεγαλο διαστημα (ανω των 2 μηνων) μεχρι που εφτασα πριν απο 4 μηνες που αποφασισα να διακοψω για περισσοτερο διαστημα και το αποτελεσμα.... ΑΔΕΙΑΣΑ
Δεν εχω ξαναδει τον εαυτο μου με τοσο αραιο μαλλι, η διαφορα με πριν ειναι τεραστια και μεσα σε μολις 4 μηνες!!!

το ιδιο παθαμε ολοι οταν δοκιμασαμε να την κοψουμε.....το καλο ειναι οτι μολις την ξεκινας ξανα,επανερχεσαι 100% στο σημειο που ησουν
 

trixes

New Member
Καλημέρα,
1. Hairway liquid
2. 8 χρόνια
3. Είχα θετικά αποτελέσματα και σε αδύνατες τρίχες και σε φαλακρά σημεία.
4. Δεν πρόσεξα καμία παρενέργεια.
5. 3 φορές διέκοψα (για 6 μήνες η πρώτη, 4 η δεύτερη και 3 η τρίτη) για να δω αν κάνει όντως διαφορά, και μετά την τελευταία αποφάσισα να μην ξαναδιακόψω γιατι τα αποτελέσματα ήταν τραγικά και τις 3 φορές... Εκτεταμένο άδειασμα...
6. Προσωπικά ,προς το παρόν είναι η καλύτερη δυνατή λύση.

Ευχαριστώ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
1) regaine,Kirkland,axelan,rogaine foam,dual gen 15%
2)6 χρόνια
3)λίγη επανεκφυση με το κατάλληλο όχημα
4)αναξιες λόγου
5)6-7 φορές διεκοψα μήπως βρω κατι καλύτερο
6)παραμένει η καλύτερη λύση
7)τι κάνουμε όταν αρχίσει να χάνει σε απόδοση;
 

thimios72

Member
λοιπον εχουμε και λεμε, 18 χρονια μινοξιντιλ, ξεκινησα με 2% μετα απο ενα χρονο 4% μετα απο λιγους μηνες την 5αρα και τον τελευταιο 1,5χρονο την 15%. τα πρωτα 2-3 χρονια κραταγε αρκετα καλα την κατασταση χωρις ομως να δω νεες τριχες μονο εντονα χνουδια και πολλυ μικρες τριχουλες που σιγα σιγα χανοντουσαν.κατα τον 3το χρονο αραιωνα σιγ σιγα και αναγκαστικα να βαλω στη ζωη μου τη φινα οπου εδεσε το γλυκο και για 2-3 χρονια ημουν σουπερ.οταν σταματησα τη φινα και εμεινα μονο με τη 5αρα μινοξ αρχισε σιγα σιγα η πτωση και καθε 6μηνο περιπου βλεπω απο τοτε μεχρι και τωρα να χανονται λιγο λιγο τα μαλλιαμου τα μπροστα και στους κροταφους τα υπολοιπα διατηρουνται σχεδον τελεια. Κανω λοιπον ενα πειραμα σταματησα πριν 15ημερες τη μινοξ μετα απο τα 18χρονια καθημερινης χρησης για να δω τη θα επακολουθησει, να πω οτι εδω και 3-4μηνες εβαζα και ρεβιβο και καπου καπου τρικομιν τα οποια και συνεχιζω μαζι με το ζινκ οξιντ10% που το ξεκινησα χτες. Σε λιγο καιρο θα μαθουμε τι θα γινει.!! κατι ελευταιο,εχω δει αρκετες διαφορες ηδη στο προσωπομου προς το καλυτερο βεβαια στα μαλλια ακομα τιποτα!!
 

gianniskritikos2

Active Member
θιμιοσ72 εχεις χασει πολυ μαλλι με την μινοχ μεσα σε 18 χρονια? ενοως σε συγκρηση με το πως εισουν πριν την αρχισεις... εχεις χασει πολυ μαλλι?
 

thimios72

Member
gianniskritikos2 είπε:
θιμιοσ72 εχεις χασει πολυ μαλλι με την μινοχ μεσα σε 18 χρονια? ενοως σε συγκρηση με το πως εισουν πριν την αρχισεις... εχεις χασει πολυ μαλλι?
προλαβα το προβλημα κοντα στα 23μου χρονια στην αρχη του. απο norw1και κατι ψιλα που ημουν τοτε ειμαι βαρβατο 3αρι τωρα!! η αραιωση ειναι στην κορυφη στη hairline και στουs κροταφους, τα υπολοιπα ειναι perfect!!


Antinoos είπε:
Ρε θηρίο κατάφερες να βάζεις μινοξιδιλη 18 χρόνια??? ΕΙΔΩΛΟ!!!
πρωι βραδυ, ζητημα 3-4 φορες να μην εβαλα ολα αυτα τα χρονια!!
μονο στη 15% οταν προσθεσα και ρεβιβο προ 3-4 μηνων αβαζα 1 φορα τη μερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
1) Kirkland αφρό
2) 8 Μήνες
3) Είδα αποτελέσματα σε τρίχες που είχαν λέπτυνση αλλά και σε φαλακρές περιοχές.
4) Στην αρχή παρουσίασα κάποια σπυράκια στο μέτωπο αλλα μέσα σε 10 μέρες περίπου εξαφανίστηκαν.
5) Κάνω 8 μήνες θεραπεία δεν σταμάτησα καμια φορα.
6) Ναι αξίζει τον κόπο.
7) Κρίμα που δεν μπορεί να αντέξει μια για πάντα να δίνει τα ίδια αποτελέσματα.
 

baldy

Member
thimios72 είπε:
gianniskritikos2 είπε:
θιμιοσ72 εχεις χασει πολυ μαλλι με την μινοχ μεσα σε 18 χρονια? ενοως σε συγκρηση με το πως εισουν πριν την αρχισεις... εχεις χασει πολυ μαλλι?
προλαβα το προβλημα κοντα στα 23μου χρονια στην αρχη του. απο norw1και κατι ψιλα που ημουν τοτε ειμαι βαρβατο 3αρι τωρα!! η αραιωση ειναι στην κορυφη στη hairline και στουs κροταφους, τα υπολοιπα ειναι perfect!!


Antinoos είπε:
Ρε θηρίο κατάφερες να βάζεις μινοξιδιλη 18 χρόνια??? ΕΙΔΩΛΟ!!!
πρωι βραδυ, ζητημα 3-4 φορες να μην εβαλα ολα αυτα τα χρονια!!
μονο στη 15% οταν προσθεσα και ρεβιβο προ 3-4 μηνων αβαζα 1 φορα τη μερα.



μονο καποιος με λοξα ακολουθει θεραπεια οταν ειναι νοργουντ 1 προφανως ησουν 2
 

tommyg

New Member
ειλικρινα 18 χρονια εισαι μεγαλος! απλα αμα ηθελες να ανεβασεις καποιες φωτο να δουμε πως σε εχει κρατησει! και πιστευεις εχει επιβραδυνει την κατασταση σιγουρα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1) Ξεκίνησα με φτιαχτό σκεύασμα από δερματολόγο, μετά regain και μετά πάλι φτιαχτό σκεύασμα. (2% που υπήρχε μόνο τότε και μετά 5%)
2) Χρήση για 20 χρόνια. Ξεκίνησα στα 16 και τη σταμάτησα στα 36.
3) Αποτελέσματα ανάμεικτα. Έδινε στην αρχή ένα μεγάλο boost το οποίο διατηρούσε εύκολα τα πρώτα χρόνια ενώ μετά η υποχώρηση γινόταν αργά και σταθερά, συνήθως ανά 2 έτη μετά τα 26 μου.
Εδώ να αναφέρω πως τότε, είχαμε πάει μαζί με έναν πρώτο μου ξάδερφο στον ίδιο δερματολόγο και ξεκινήσαμε μαζί την μινοξιδίλη. Εκείνος την σταμάτησε πριν 7 χρόνια, στα 33 του και να σημειώσω ότι πλέον ήταν εντελώς φαλακρός. (είναι 2 χρόνια μεγαλύτερος μου)
Την κατάστασή μου όταν σταμάτησα την μινοξιδίλη όποιος θέλει μπορεί να την δει στο αντίστοιχο θέμα ως "φυσική θεραπεία".
4) Παρενέργειες, πρησμένο πρόσωπο, μαύροι κύκλοι, αρκετή κατακράτηση υγρών, στην περιοχή της κοιλιάς ειδικά, ταχυκαρδίες.
5) Έγιναν 4 απόπειρες διακοπής. Η πρώτη φορά, μαχαίρι και μέσα σε 2 μήνες έτρεχα και δεν έφτανα από την τριχόπτωση.
Η δεύτερη φορά έγινε διακοπή μετά από εφαρμογή για 6 μήνες μόνο μια φορά την ημέρα και με αντικατάσταση από δερματολόγο ενός σκευάσματος με κορτιζόνη. Η αραίωση ήρθε πάλι μετά τους 4 μήνες.
Την τρίτη φορά διακοπή μετά από εφαρμογή ανά 2 ημέρες για 6 μήνες και πάλι αραίωση μετά από 4 μήνες.
Τελευταία φορά πριν 1,5 χρόνο διακοπή σχεδόν μαχαίρι, με εφαρμογή στην αρχή μόνο μια φορά την εβδομάδα και άρχισα βούρτσισμα.
Εμένα η τελευταία φορά που την έκοψα μου έκανε καλό και δεν είδα τριχόπτωση. Αλλά πρέπει να σημειωθεί πως μετά τόσα χρόνια ίσως να μην είχε πλέον καμία επίδραση πάνω μου. Παρόλο αυτά, το πρήξιμο στο πρόσωπο παραμένει και φεύγει μόνο όταν κάνω αυστηρή διατροφή. Οι μαύροι κύκλοι και το σωσίβιο στη μέση έφυγαν.
6) Στην ηλικία που είμαι τώρα, (38...) πιστεύω ότι δεν αξίζει να μπεις καν στον κόπο. Αλλά σίγουρα όταν είμαστε νέοι έχουμε άλλο σκεπτικό, οπότε αν κάποιος δεν έχει ιδιαίτερες παρενέργειες, δεν έχει και πολλές επιλογές. Σίγουρα θα άξιζε αν τα αποτελέσματα που ΜΠΟΡΕΙ να δώσει στην αρχή, ήταν μόνιμα.
7) Όταν κάποιος ξεκινήσει μινοξιδίλη αρκετά μικρός, πχ 20 και αναγκαστικά τη συνεχίζει για χρόνια, ότι παρενέργειες έχει, αρχίζει και τις θεωρεί σιγά σιγά φυσικό κομμάτι του εαυτού του και ξεχνάει πως ήταν πριν την ξεκινήσει. Αν κάποια στιγμή καταφέρει και απαλλαγεί από αυτή, τότε θα καταλάβει πόσο αρνητικά επιδρούσε στον εαυτό του και στη καθημερινότητά του.
Με τις όποιες εξαιρέσεις πάντοτε λόγω διαφορετικών οργανισμών.
 

tommyg

New Member
Gomi γεια σου φιλε! Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πιστευεις αν δεν το ειχες αρχισει ποτε θα ειχες περισσοτερα μαλλια τωρα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
tommyg, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω ιδέα. Κάποτε πίστευα ότι καθώς περνούσαν τα χρόνια, θα έφτανα στο ίδιο σημείο, δηλαδή εκεί που ήταν προκαθορισμένο γενετικά να φθάσω, απλά πιο αργά.
Όταν όμως κατάφερα και την έκοψα και είδα μια καλυτέρευση με απλό βούρτσισμα, μου πέρασαν και κάποιες σκέψεις μήπως τελικά μου έκανε και κακό, αν όχι από την αρχή, από ένα σημείο και μετά...
Απλά όταν ξεκινάς σε πολύ μικρή ηλικία, όταν δηλαδή έχεις αρκετά μαλλιά και απλά αρχίζεις να ανησυχείς, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι πραγματικά σου έχει προσφέρει και αν αυτό ήταν θετικό ή αρνητικό τελικά.
 

gianniskritikos2

Active Member
gomi μπορεις να γινεις λιγο ποιο συγκεκριμενος? περιπου για ποσα χρονια εισουν καλυτερα με μινοχ απο οτι πριν αρχισεις? η εστο να εισουν το ιδιο... με την ενοια μετα απο ποσα χρονια χρισης μινοχ αρχισες να εσθανεσε οτι εισαι χειροτερα απο οτι πριντ ην αρχισεις?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
gomi μπορεις να γινεις λιγο ποιο συγκεκριμενος? περιπου για ποσα χρονια εισουν καλυτερα με μινοχ απο οτι πριν αρχισεις? η εστο να εισουν το ιδιο... με την ενοια μετα απο ποσα χρονια χρισης μινοχ αρχισες να εσθανεσε οτι εισαι χειροτερα απο οτι πριντ ην αρχισεις?

Περίπου μέχρι τα 32 μου ,η όποια αραίωση γινόταν αργά και συνήθως ανά 2 χρόνια, μετά τα 26 μου. (στο περίπου πάντα γιατί δεν θυμάμαι και με μεγάλη ακρίβεια). Μέχρι τα 26 μου με κρατούσε σχετικά καλά.
Η αραίωση αυτή αφορούσε κυρίως λέπτυνση της τρίχας και υποχώρηση hairline καθώς και κροτάφους.
Κάπου στα 30 όμως, κάθε φορά που είχα εποχιακή τριχόπτωση (Σεπτέμβριο και Φλεβάρη) το κεφάλι μου, ειδικά στην κορυφή άδειαζε αρκετά, τόσο που άρχιζε να φαίνεται διάχυτη αραίωση. Μετά όμως, επανερχόταν κάπως, αλλά όχι ακριβώς όπως πριν την εποχιακή, με αποτέλεσμα μέσα σε 2 χρόνια από (30 μέχρι 32) να θεωρείται για μένα η περίοδος που είχα αρχίσει να παίρνω απόφαση πως τίποτα πλέον δεν μπορεί να βοηθήσει και ότι θα έμενα εντελώς φαλακρός.
Το μόνο που κατάφερε να μου δώσει ένα boost αυτό το διάστημα, ήταν η προσθήκη κορτιζόνης, αλλά δεν κράτησε για πολύ και όταν την έκοψα επανήλθα στην ίδια κατάσταση.
Εκεί κάπου άρχισα να σκέφτομαι να κόψω και τη μινοξιδίλη γιατί πλέον δεν είχε να μου προσφέρει τίποτα.
Από τα 32 μου μέχρι τα 36 μου, η κατάσταση παρέμεινε σταθερή όπως φαίνεται στη φότο που έχω βάλει στο θέμα φυσική θεραπεία, αλλά ως αποτέλεσμα δεν με ικανοποιούσε καθόλου.
Οπότε, πιστεύω πως μετά από χρήση 16 χρόνων, η μινοξιδίλη πρέπει να είχε χάσει εντελώς μα εντελώς την αποτελεσματικότητά της, ενώ ως απορία παραμένει αν είχε αρχίσει να λειτουργεί και αντίθετα...
 

gianniskritikos2

Active Member
ναι αλλα μπορεις να πεις οτι σχεδον σε κρατησε 10 χρονια... δεν ειναι λιγα.. και μαλιστα ηλικια 16-26 ειναι πολυ σημαντικο να εχεισ μαλλια μετα δεν ειναι τοσο αλλα σε εκεινη την ηλικια....
 
Μπλουζα