Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

aleksandros

New Member
Πως φτασαμε σε τετοια χαλια.
Στο τελος θα αναγκαστουν να μας πουλησουν για να ξεχρεωσουμε απο τα διεθνη μας χρεη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

η κρίση δημιουργείται εικονικά-από τους παγκόσμιους τοκογλύφους
η Ελβετία είχε 300% χρέος του ΑΕΠ,η Άγγλοι 200% αλλά εκεί ήταν ιδιωτικές οι οφειλές-και όχι το μπουρδ**ο του δημοσίου όπως σε εμάς

σίγουρα η Ελλαδά πληρώνει την κατάντια της από δανεισμό των τελευταίων 50 χρόνων,
αλλά χώρα-κράτος της ΕΕ δύσκολα θα πτωχεύσει-δεν συμφέρει τους δανειστές και αυτούς που έχουν να λαμβάνουν-η υπρχρεωμένη Καλιφόρνια αντιμετωπίστηκε ανάλογα(πολιτεία των ΗΠΑ-ίδιο νόμισμα,κοινή οικονομική πολιτική)
 

genesis

New Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

φιλαρακι οι απαντησεις και οι λυσεις είναι απλές
1. μείωση της βενζίνης και αύξηση του φόρου της. έτσι και λιγότερο θα την αγοράζει ο καταναλωτης, και περισσοτερα θα παιρνει το κρατος. αλλα ποιος ακουμπαει το κεφαλαιο? θα τους καταπιουν μεμιάς, δεν εχει κανεις @@.
2. αυξημενη φορολογία στα πολυ μεγαλα εισοδήματα. (και όχι τα μεγάλα...γτ αυτοι εδω λένε μεγάλο εισόδημα τα 1500!!!ελεοσ). αλλα και παλι ποιοσ χτυπαει το κεφάλαιο?
3. τα τσιγαρα και τα ποτα τα αυξησανε...για μενα καλα κάνανε (παρολλο που καπνιζω). το θεμα ειναι αυτα που βγαζει το κρατος να τα αξιοποιει και να μην τα τρωνε.
4. ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ!!!! παιδια δε γινεται να εχουμε σχεδον 1.000.000 δημοσιους υπαλληλους...ολες οι δημοσιες υπηρεσιες μπαινουν μεσα απο παχυλους μισθους και αναξιοκρατια. το μεγαλυτερο ποσοστο δεν ειναι αποδοτικο αλλα πληρωνεται πολυ καλα. θα μου πειτε ``ναι αλλα τοτε θα αυξηθει η ανεργια, θα θαθα...`` ε ρε παιδια δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.. σαυτο το θεμα παντως πιστευω πως αν οι εργαζομενοι αρχισουν να ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, και να το δουνε σαν πρσφορα στους συνανθρωπους και ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΩΛΟΚΡΑΤΟΣ, τοτε τα πραγματα θα πανε πολυ καλυτερα...και θα ειμαστε και η μονη χωρα με τοσες δημοσιες υπηρεσιες και καλη οικονομια...ας προσφερει επιτελους ο λαος στο συνανθρωπο του...αυτο μαζι με μειωσει σε κατι 30 χιλιαρικα που παιρνουν κατι πουθεναδες θα ειναι μεγαλο βημα..βημα ανθρωπιας πανω απολλα και μετα οικονομικο!!
 

Άκης

Administrator
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

hellas.jpg
 

max_os

New Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

δεν είμαι από αυτούς που κλαψουρίζουν και κλαίγονται. Αλλά από όσα έχω δει-έχω ακούσει- έχω διαβάσει και όλα όσα έχω αντιληφθεί η Ελλάδα είναι Χώρα δομημένη πάνω στην Κλεψιά από το ΙΔΙΟ το κράτος προς τον ΠΟΛΙΤΗ και αντίστροφα δλδ ένα πλιάτσικο μεταξύ κράτους και πολιτών μια σχέση χωρίς αλήθειες στηριγμένη στο ψέμα. Είναι κρίμα να πιστεύεις κάτι τέτοιο αλλά μεγαλύτερο κρίμα είναι να διαπιστώνεις κάθε μέρα όχι ΙΣΧΥΕΙ.
Βλέπεις άλλους λαούς - άλλα κράτη - Νέα κράτη να δομούνται σε σωστή βάση και σε λίγα χρόνια να έχουν προχωρήσει, να έχουν αναπτυχτεί και να έχουν οι πολίτες τους άλλη ποιότητα ζωής..............
εμείς πότε θα απολαύσουμαι αγαθά όπως παιδεία?
Δημόσια Υγεία (νοσοκομεία-Ιατροί)?
Ποιότητα υπηρεσιών Δημοσίου Τομέα (και Ιδιωτικού) ?
κοκ.....
αυτά προς το παρόν Μάχος
 

Joda

Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

η αληθεια ειναι ρε παιδια οτι παντου κλεβουν..πχ στην ιταλια κλεβουν αβερτα πιο πολυ απο τους δικους μας και ομως ειναι καλυτερα απο εμας..γιατι..? Γιατι εχουν βιομηχανια....για σκεφτειτε το λιγο,ποιες χωρες ειναι οικονομικα δυνατες..ειναι αυτες που εχουν βιομηχανια...και η ελλαδα δεν εχει καθολου..
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

Joda είπε:
η αληθεια ειναι ρε παιδια οτι παντου κλεβουν..πχ στην ιταλια κλεβουν αβερτα πιο πολυ απο τους δικους μας και ομως ειναι καλυτερα απο εμας..γιατι..? Γιατι εχουν βιομηχανια....για σκεφτειτε το λιγο,ποιες χωρες ειναι οικονομικα δυνατες..ειναι αυτες που εχουν βιομηχανια...και η ελλαδα δεν εχει καθολου..

Η Κύπρος δεν έχει βιομηχανίες. Έχει όμως από τα υψηλότερα κατά κεφαλήν εισοδήματα στην Ευρώπη ...
 

genesis

New Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

tropheus είπε:
[quote author=Joda link=topic=1383.msg23489#msg23489 date=1263414780]
η αληθεια ειναι ρε παιδια οτι παντου κλεβουν..πχ στην ιταλια κλεβουν αβερτα πιο πολυ απο τους δικους μας και ομως ειναι καλυτερα απο εμας..γιατι..? Γιατι εχουν βιομηχανια....για σκεφτειτε το λιγο,ποιες χωρες ειναι οικονομικα δυνατες..ειναι αυτες που εχουν βιομηχανια...και η ελλαδα δεν εχει καθολου..

Η Κύπρος δεν έχει βιομηχανίες. Έχει όμως από τα υψηλότερα κατά κεφαλήν εισοδήματα στην Ευρώπη ...
[/quote]

αν δεν κανω σοβαρο λαθος (βαριεμαι να το ψαξω αυτη τη στιγμη) ΕΙΧΕ! δεν εχει.. αλλα επισης η κυπρος εχει εξασθενισει οικονομικα παρα πολυ...ειδικα σε σχεση με καμια 10αρια χρονια πριν...
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μονο η οικονομια μας για τα μπαζα.Μακαρι να ηταν μονο αυτο. Η κατασταση ειναι ασχημη σε ολες τις διαστασεις της καθημερινοτητας. Η κοινωνια μας εχει προβλημα. Κανενας θεσμος δεν φαινεται να λειτουργει οπως πρεπει ειτε ειναι βουλευτες ειτε δικαστες ειτε αστυνομια ειτε ειναι ΜΜΕ. Ειδικα τα τελευταια μου προκαλουν αηδια
Αποπροσανατολιζουν τον κοσμο με δηθεν γριπες, με δηθεν παγκοσμια κριση, με με με για να μην βλεπει ο κοσμος το χαλι του κ να μην αντιδρα. Φυσικα με εντολες απο αλλου.
Προσωπικα εχω παψει να βλεπω τηλεοραση-εφημεριδες εδω κ αρκετο καιρο.
Πολλα πραγματα μπορουμε να γραψουμε για το ποιος εχει φερει την κοινωνια σε αυτη τη θεση, σελιδες ολοκληρες, το θεμα ειναι ολοι μας να καταλαβουμε οτι εχουμε δικαιωματα, φωνη κ να αντιδρουμε σε οτι μαλακια μας ταιζουν.
 

max_os

New Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

μια που το αναφέρατε για την Κύπρο....... Έμεινα 6 μέρες πιστεύω ότι κατάλαβα αρκετά. Οι άνθρωποι είναι ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ δεν΄είναι κατσαπλιάδες.
Είχαν τους Άγγλους 250 τόσα χρόνια ενώ είχαμε εμείς τους Τουρκους΄τετρακόσια.
Τι θα μάθω εγώ από την Τούρκα και τί θα μάθει ο Κύπριος από τον Άγγλο.!!!!!
Καμία σχέση. Λέμε οργανωμένοι.-
Ξεκινά μια επιχείρηση. Ξέρει τι θα πληρώσει σε εφορία, κοινωνική ασφάλιση, ΦΠΑ και λοιπούς φόρους. Ο Επιχειρηματίας το κοστολογεί μεταφέρει το κόστος στην αγορά του προϊόντος προσθέτει το κέρδος που θέλει και να η τελική τιμή.!!!!! Δεν θα έρθει το κράτος να του πει μετά από 7 χρόνια ας πούμε ! " έλα δω "κλέφτη" επιχειρηματία ξέρω εγώ ότι έκλεβες 7 χρόνια ... Χμ!
Για δώσε μου 1000,00 ευρώ για κάθε έτος για να μην έρθω να σε ελέγξω...... Γιατί αν έρθω και ανακατέψω τα βιβλία σου θα σε κάνω ΝΤΑ. Δώσε μου λοιπόν από τα κέρδη που έβγαλες τα 7 χρόνια 7000,00 για να μάθεις. Και βάζεις εσύ το χέρι στην τσέπη να ξεπλύνεις με 7000,00 ευρώ το ότι σου λέει ο άλλος (το κράτος) ότι είσαι κλέφτης.
Αυτόματα (κατάλοιπο της τουρκοκρατίας σκέφτεται) θα λαδ@σ@ τον ελεγκτή με 2000,00€ (άρα κερδίζω 5000,00€). Και αυτόματα γίνεσαι εσύ αυτός που υποθάλπει τον κλέφτη. Μπαίνεις στο σύστημα, συμμετέχεις και περηφανεύεσαι ότι κέρδισες τα 5000,00€

το πολύ σημαντικό όμως είναι ότι είμαστε λαός σόρρυ που θα το πώ "κούφιος" δεν έχουμε παιδία, δεν έχουμε διαβάσει, δεν ασχολειθήκαμε με πράγματα απλά της καθημερινότητας, ανθρώπινα, δεν έχουμε φιλοσοφίσει τη ζωή. Οτι ξέρουμε το ξέρουμε γιατί μας το έχουν πει και όχι γιατί το διαβάσαμε. Είμαστε κρυμμένοι πίσω από το "να περνάμε καλά...."

με εχετε πιάσει σε ένα θέμα που με πονά -σόρρυ για την πολυλογία -και ίσως για τις λεπτομερειες στο πχ
 

Joda

Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

εδω που τα λεμε δεν φταινε μονο οι κυβερνησεις φταιμε κ εμεις παρα πολυ..το για ολα φταιει η κυβερνηση ειναι ακυρο για μενα..ειναι η νοοτροπια μας απο το πιο απλο μεχρι το πιο πολυπλοκο..
θα σας πω και ενα απλο παραδειγμα που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση οταν ειχα παει ιταλια..καθως πηγαιναμε οδικως στην ιταλια σταματησαμε σε ενα μικρο δασακι θα ελεγα επι του δρομου για να ξεκουραστουμε και να φαμε τπτ..μεσα στο δασακι ειχε τραπεζια φαση πικ νικ και σταματαγανε αρκετοι και αραζανε λιγη ωρα στα τραπεζια αυτα..τι κανανε κ ολοι μαλιστα οι ιταλοι..οταν τελειωνανε το φαγητο τους κ τον καφε τους ειχανε μια σακουλα και οταν τελειωνανε τα βαζανε αυτα τα σκουπιδια μεσα στην σακουλα και τα πεταγανε στον καδο!!!κ δεν υπηρχε στο δασακι ουτε πλαστικο απο τσιχλοσυσκευασια..εδω στην ελλαδα ποσοι το κανουν αυτο?παρα πολυ λιγοι...οχι γιατι δεν μπορουν αλλα επειδη αδιαφορουν..
επομενως πρεπει να αλλαξουμε πρωτα απο ολα τα πιο απλα και μετα να λυσουμε κ τα ποιο δυσκολα προς σεβασμο της πατριδας μας αλλα κ αυτων που εχουν πολεμησει στο παρελθον για μας για να ειμαστε σημερα ελευθεροι..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

Ενταξει ειχαμε τους τουρκους τοσα χρονια. Σκεψου ομως οτι αλες χωρες ειχαν Β Παγκοσμιο πολεμο. Γαλλια, Γερμανια διαλυμενες οικονομιες, μηδεν υποδομες. Ειχαμε μικροτερη αποσταση να διανυσουμε κ μας αφησαν οχι απλα πισω, ειμαστε κατι αναμεσα σε Νεα Καληδονια κ Ζιμπαμπουε. Αυτη η γενια του Πολυτεχνιου μας εχει βιασει. Ξεκινησε με προσωπο στον κοσμο κ εχουν καταληξει να μας δειχνουν τα οπισθια τους.
Σιγα σιγα μας αδειαζουν τη γωνια βεβαια αλλα δεν μου λεει κανεις οτι θα τα κανει καλυτερα αυτη η γενια εξουσιας ( μεταξυ μας ποσο χειροτερα μπορει να τα κανει).
Ειμαστε πραγματι βοοειδη τελειως, δεν υπαρχει αλλη ερμηνια για το πως μας εχουν καταντησει.
 

max_os

New Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

JODA ..... ενταξει δεν το είπα για να ρίξω όλα τα κακά εκεί! απλά για την "ανατροφή" που μας δώσαν και εμεις την "πήραμε". Τώρα αν ήμασταν άξιοι θα γινόμασταν και μάγκες! Στοιχειώδη πράγματα δεν ξέρουμε το ξαναείπα και σε αυτό είμαι απόλυτος.
Δεν σεβόμαστε τον ευαυτό μας πρώτον.
Αρα πως θα σε βαστούμε τον άλλον ή τον υπόλοιπο κόσμο.
Δεν μας μαθαίνουν κάτι τέτοιο.
Αρα θα πετάξουμε τα σκουπίδια στο δάσος (διότι λέμε ότι δεν θα ξαναπάμε) θα ρίξουμε τη γόπα μέσα στην άμμο το καλοκαίρι (γιατί δεν φαίνεται) θα τρέξουμε με το αυτοκίνητο στο αυτοκινητόδρομο (γιατί ποιος θα μας δει) και δεν θα φορέσουμε κράνος (γιατί σημερα ο κακός ο μπατσος δεν "γράφει" κτλ. κτλ.
 

geofish

New Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

Υπάρχουν ένα σωρό θεωρίες για πιο λόγο φτάσαμε ως εδώ, αλλά δεν το συνεχίζω γιατί υπάρχει κίνδυνος να χαρακτηριστούμε συνομοσιολόγοι και γραφικοί.

Θα σας πω ένα μόνο πράγμα, πέρυσι τέτοιον καιρό η Ελλάδα ήταν από τις λίγες χώρες που δεν κινδύνευε από την κρίση. Πρώτων γιατί δεν είχε βαριά βιομηχανία και δεύτερον δεν είχε επενδύσει σε τοξικά ομολόγα ή σε χώρες τις ανατολικής Ευρώπης.
Και μέσα σε ένα χρόνο έχουμε γίνει η γάγγραινα της Ευρώπης.

Όσο αφορά την χρεοκοπία ή την πτώχευση δεν θα μας αφήσει η Ευρώπη. Αν γίνει αυτό θα καταρρεύσει αυτόματα όλη η ευρωπαϊκή ένωση, κυρίως γιατί θα χάσει την αξιοπιστία του το Ευρώ. Ο λόγος που το κάνουν είναι για να μας σφίξουν το ζωνάρι και να και να παρθούν αντιλαϊκά μέτρα.


Θα μπορούσα να πω περισσότερα αλλά εδώ στο φόρουμ το πρόβλημα μας είναι άλλο.

Ένα βίντεο που έχει κάποια σχέση με αυτά, δείτε το παρακάτω. Είναι κάτι αντίστοιχο με το zeitgeist και ίσως κάποιοι να το έχετε δει.

Money as Debt (Greek Subtitles)
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

Με αυτους που ψηφίζετε τι περιμενετε ρε παιδια προκοπή :knup: :knup: :knup:

Εδω και 50 χρονια ολοι οι πρωθυπουργοί ΚΑΡΑΦΛΕΣ ειναι :D :D
Γερος,Γερος καραμανλης,Αντρεας,Κομης δρακουλας,Σιμητης,Κωστακης και τωρα Γιωργακης :D :D
Ολοι γλόμποι ειναι και προσωπικά δεν βλεπω ΒΕΛΤΙΩΣΗ ουτε για την ελλαδα ουτε για την τριχόπτωση τους :D :D
 

danton

New Member
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

Οι πολιτικη το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να πειθουν τα προβατα τους ψηφοφορους να τους ψηφιζουμε. Οταν τετοιοι ανθρωποι γινονται υπουργοι και βουλευτες περιμενετε να λυσουν τα προβληματα της χωρας??

Εχουμε βουλευτες μοντελα,ποδοσφαιριστες πως ακριβως θα βοηθησουν αυτοι με τα προβληματα της χωρας? Η μια ξερει μονο να χτενιζεται και ο αλλος να κλοτσαει την μπαλα. Εκτος εαν τα προβληματας της χωρας ειναι ποιο χτενισμα θα ειναι ιν για τους ελληνες τονεπομενο χρονο η ποος παικτης κλοτσαει καλυτερα δεν βλεπω πως μπορουν να βοηθησουν αυτοι

Υπαρχουν και οι αρτια καταρτισμενοι στο αντικειμενο τους ,πχ Αλογοσκουφης, που ξεραυν την κατασταση, ξερουν τι πρεπει να κανουν αλλα δεν το κανουν για να μην πεσουν τα ποστοστα τους. Και εμεις το δεχομαστε γιατι βολευομαστε.

Ολοι φταιμε για την κατασταση που βρισκομαστε
 

Άκης

Administrator
Απ: Καταρρέει η Ελλαδα σιγα σιγα!

Παιδιά να αναφέρω εδώ να μην μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα που αφορά πολιτική αλλά για το θέμα μας που είναι η οικονομία.
Ξέρω ότι σχετίζονται αυτά, αλλά θα ξεφύγει το θέμα αν αρχίσουμε να μιλάμε για τους πολιτικούς, ξέρετε καλά που θα οδηγήσει η συζήτηση...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα