Ιδιοκατασκευή συσκευή LLLT για το σπίτι (Low Level Laser Therapy)

tasos

Active Member
GOMI είπε:
taso, για ποιο λόγο ανέφερες πως σε σκουρόχρωμο μαλλί έχει καλύτερα αποτελέσματα?

Επίσης έχεις διαβάσει τίποτα θετικό στο θέμα μαλλιών για blue light 415nm?

Το χρησιμοποιούν στην ακμή εναλλάξ ή μαζί με red light

Απο πολλές μαρτυρίες προκύπτει ότι αυτοί που είχαν σκουρόχρωμο μαλλί και δέρμα έβλεπαν πιο γρήγορα και καλύτερα αποτελέσματα και οι ανοιχτόχρωμοι δυσκολεύοταν λίγο περισσότερο για να φτάσουν καλά αποτελέσματα !!!

Νομίζω υπάρχουν και μελέτες που το επιβαιβεώνουν.

Εγω μέχρι τα 18-19 είχα μαύρο μαλλί, αλλά όσο πάει και ανοίγει το χρώμα, καστανόξανθο είναι τώρα !

....με το Μπλέ laser δεν εχω ασχοληθεί καθόλου και γενικά με laser για ακμή ή για ρυτίδες (δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν το θέμα)!!!

ΑΛΛΑ λίγο που διάβασα κάπου λέει ΤΟ ΜΠΛΕ LASER ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ !!!

ΛΕΣ ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι, από αυτή την άποψη το ανέφερα το blue light.

Έχω βάλει στο μάτι αυτό, αλλά για αργότερα. Αφού πρώτα δοκιμάσω με το red light.

http://www.ebay.com/itm/NEW-Blue-MD-High-Power-LED-Acne-Hands-Free-Light-Therapy-Treatment-/360956702717?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item540ab22ffd
 

tasos

Active Member
μμμμ έχει ενδιαφέρον και το blue light !!!

στο λίνκ η συσκευή φαίνεται βολική αλλά ακριβούτσικη λίγο
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παίζουν και φθηνότερα, αλλά αυτό όπως είπες είναι βολικό. Θα δούμε στην πορεία, προς το παρόν θα πάω για το κόκκινο μόλις γυρίσω από διακοπές
 

tasos

Active Member
GOMI είπε:
Παίζουν και φθηνότερα, αλλά αυτό όπως είπες είναι βολικό. Θα δούμε στην πορεία, προς το παρόν θα πάω για το κόκκινο μόλις γυρίσω από διακοπές

ωραία να μας κρατάς ενήμερους όταν αρχίσεις αδελφέ, εδώ είμαστε
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλημέρα. Είχα μια πριβε συζήτηση μέσω mail με αυτόν που πουλάει το laser στο ebay και μου είπε πως αν δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω μαζί και μινοξ, (+ προαιρετικά κάποιο dht blocker) δεν έχει νόημα να το αγοράσω μιας και δεν θα δω κάποια διαφορά...Οπότε μου έκοψε την φόρα
 

tasos

Active Member
GOMI είπε:
Καλημέρα. Είχα μια πριβε συζήτηση μέσω mail με αυτόν που πουλάει το laser στο ebay και μου είπε πως αν δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω μαζί και μινοξ, (+ προαιρετικά κάποιο dht blocker) δεν έχει νόημα να το αγοράσω μιας και δεν θα δω κάποια διαφορά...Οπότε μου έκοψε την φόρα

Καλημέρα Gomi, η Παναγιά μαζί μας χρόνια πολλά σε όλους !!!

Εννοείς με το κόκκινο laser vlasyproject. Πίστεψε με κανονικά δεν χρειάζεται μινοξιδίλη αν είναι σωστή η ρουτίνα καθώς πρέπει και η συσκευή να είναι σωστή !

1) Να το χρησιμοποιείς καθημερινά είναι μέγα λάθος ! Θα εχεις πολύ φτωχά αποτελέσματα εώς και αρνητικά ! Είπαμε για συσκευές για το σπίτι... των διόδων με ισχύ 5mW, 3 φορές την εβδομάδα είναι καλά (Δευτέρα,Τετάρτη,Παρασκευή) χρειάζεται να δώσεις τον οργανισμό και περιθώριο για επούλωση ! Αυτά τα laser δρουν επουλωτικά !

2) Επίσης το άλλο μειονέκτημα του είναι ότι η συσκευή δεν εχει καθόλου κυρτές πλευρές ώστε να "αγκαλιάζει" την επιφάνεια του κεφαλιού αλλά είναι επίπεδο.

Αν η συσκευή είχε μεγαλύτερης ισχύς διόδους δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
Η απόσταση της διόδου απο την επιφάνεια του κεφαλιού πρέπει να είναι 1.5 - 2 εκ.
Εγώ να φανταστείς τα είχα ακόμα πιο κοντά κάτω απο 1.5 εκ
Είναι θέμα οι θύλακες να δέχονται την απαιτούμενη ενέργεια.

3) Απ'οτι φαίνεται οι δίοδοι του έχουν επάνω τους φακούς τους, πράγμα που μειώνει
την ισχύ τους και μικραίνει την επιφάνεια που καλύπτουν η δέσμη του φωτός.
 

dk1984

Member
tasos είπε:
GOMI είπε:
Καλημέρα. Είχα μια πριβε συζήτηση μέσω mail με αυτόν που πουλάει το laser στο ebay και μου είπε πως αν δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω μαζί και μινοξ, (+ προαιρετικά κάποιο dht blocker) δεν έχει νόημα να το αγοράσω μιας και δεν θα δω κάποια διαφορά...Οπότε μου έκοψε την φόρα

Καλημέρα Gomi, η Παναγιά μαζί μας χρόνια πολλά σε όλους !!!

Εννοείς με το κόκκινο laser vlasyproject. Πίστεψε με κανονικά δεν χρειάζεται μινοξιδίλη αν είναι σωστή η ρουτίνα καθώς πρέπει και η συσκευή να είναι σωστή !

1) Να το χρησιμοποιείς καθημερινά είναι μέγα λάθος ! Θα εχεις πολύ φτωχά αποτελέσματα εώς και αρνητικά ! Είπαμε για συσκευές για το σπίτι... των διόδων με ισχύ 5mW, 3 φορές την εβδομάδα είναι καλά (Δευτέρα,Τετάρτη,Παρασκευή) χρειάζεται να δώσεις τον οργανισμό και περιθώριο για επούλωση ! Αυτά τα laser δρουν επουλωτικά !

2) Επίσης το άλλο μειονέκτημα του είναι ότι η συσκευή δεν εχει καθόλου κυρτές πλευρές ώστε να "αγκαλιάζει" την επιφάνεια του κεφαλιού αλλά είναι επίπεδο.

Αν η συσκευή είχε μεγαλύτερης ισχύς διόδους δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
Η απόσταση της διόδου απο την επιφάνεια του κεφαλιού πρέπει να είναι 1.5 - 2 εκ.
Εγώ να φανταστείς τα είχα ακόμα πιο κοντά κάτω απο 1.5 εκ
Είναι θέμα οι θύλακες να δέχονται την απαιτούμενη ενέργεια.

3) Απ'οτι φαίνεται οι δίοδοι του έχουν επάνω τους φακούς τους, πράγμα που μειώνει
την ισχύ τους και μικραίνει την επιφάνεια που καλύπτουν η δέσμη του φωτός.
Καλημερα Τασο γιατι καποιοι δεν βλεπουν αποτελεσματα με το theradome που εχει παρει εγκριση απο τον fda ?δεν το χρησιμοποιουν σωστα? Απο αυτα που εχεις δει υπαρχει καποια συσκευη που μπορουμε να αγορασουμε αντι να την φτιαχνουμε μονοι μας
 

tasos

Active Member
dk1984 είπε:
tasos είπε:
GOMI είπε:
Καλημέρα. Είχα μια πριβε συζήτηση μέσω mail με αυτόν που πουλάει το laser στο ebay και μου είπε πως αν δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω μαζί και μινοξ, (+ προαιρετικά κάποιο dht blocker) δεν έχει νόημα να το αγοράσω μιας και δεν θα δω κάποια διαφορά...Οπότε μου έκοψε την φόρα

Καλημέρα Gomi, η Παναγιά μαζί μας χρόνια πολλά σε όλους !!!

Εννοείς με το κόκκινο laser vlasyproject. Πίστεψε με κανονικά δεν χρειάζεται μινοξιδίλη αν είναι σωστή η ρουτίνα καθώς πρέπει και η συσκευή να είναι σωστή !

1) Να το χρησιμοποιείς καθημερινά είναι μέγα λάθος ! Θα εχεις πολύ φτωχά αποτελέσματα εώς και αρνητικά ! Είπαμε για συσκευές για το σπίτι... των διόδων με ισχύ 5mW, 3 φορές την εβδομάδα είναι καλά (Δευτέρα,Τετάρτη,Παρασκευή) χρειάζεται να δώσεις τον οργανισμό και περιθώριο για επούλωση ! Αυτά τα laser δρουν επουλωτικά !

2) Επίσης το άλλο μειονέκτημα του είναι ότι η συσκευή δεν εχει καθόλου κυρτές πλευρές ώστε να "αγκαλιάζει" την επιφάνεια του κεφαλιού αλλά είναι επίπεδο.

Αν η συσκευή είχε μεγαλύτερης ισχύς διόδους δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
Η απόσταση της διόδου απο την επιφάνεια του κεφαλιού πρέπει να είναι 1.5 - 2 εκ.
Εγώ να φανταστείς τα είχα ακόμα πιο κοντά κάτω απο 1.5 εκ
Είναι θέμα οι θύλακες να δέχονται την απαιτούμενη ενέργεια.

3) Απ'οτι φαίνεται οι δίοδοι του έχουν επάνω τους φακούς τους, πράγμα που μειώνει
την ισχύ τους και μικραίνει την επιφάνεια που καλύπτουν η δέσμη του φωτός.
Καλημερα Τασο γιατι καποιοι δεν βλεπουν αποτελεσματα με το theradome που εχει παρει εγκριση απο τον fda ?δεν το χρησιμοποιουν σωστα? Απο αυτα που εχεις δει υπαρχει καποια συσκευη που μπορουμε να αγορασουμε αντι να την φτιαχνουμε μονοι μας

Γειά σου dk,

μήπως έχεις κάποιο λίνκ απο σχετικά thread σε forum για το theradome ?

Γράφει στο site τους ότι οι δίοδοι έχουν μήκος κύματος (wavelength) 678 nm και σε κάποιο forum που ρωτάνε τον υπεύθυνο αν είναι πιο αποδοτικές αυτές απο τις 650 nm, αυτός δεν έδωσε κάποια σαφή απάντηση !

Επίσης και αυτοί χρησιμοποιούν φακούς στις διόδους και προτείνουν δύο φορές την εβδομάδα χρήση απο 20 λεπτά και τα laser είναι σταθερά !

Δεν μετακινούνται ώστε να κάνεις 3 ζώνες (μπροστά δεξιά,μπροστά αριστερά και πίσω στο vertex)

Επίσης δεν αποκαλύπτει την ισχύ των διόδων και τα νούμερα του ότι αποδίδει 6.959 J/cm2 ......δεν βγαίνουν !!!


Για κάποια καλή συσκευή δεν ξέρω αν κυκλοφορεί τώρα !

Ισως σ'αυτό που αναφερεται ο GOMI αλλά να το βγάλεις τους φακούς (αν βγαίνουν) και να κάνεις 3 ζώνες ανα 20 λεπτά !!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστά τα λες taso, γι αυτό και μου πρότεινε στην πορεία να πάρω άλλες 2-3 συσκευές ώστε να τις πατεντάρω και να καλύπτω όλη την περιοχή. Με αυτό το σκεπτικό, η τιμή του φτάνει όσο των υπολοίπων, που μπορεί να είναι και καλύτερα...
 

tasos

Active Member
GOMI είπε:
Σωστά τα λες taso, γι αυτό και μου πρότεινε στην πορεία να πάρω άλλες 2-3 συσκευές ώστε να τις πατεντάρω και να καλύπτω όλη την περιοχή. Με αυτό το σκεπτικό, η τιμή του φτάνει όσο των υπολοίπων, που μπορεί να είναι και καλύτερα...


Εχεις μία συσκευή και την μετακινείς σε κάθε μία περιοχή απο τις 3 ζώνες...... ανα 20 λεπτά !

Πιο κουραστικό αλλά πιο αποδοτικό !

Αν εχεις 3 συσκευές μαζί....είναι σαν εχεις ενα laser κράνος (χειρότερο απο κράνος γιατί δεν "αγκαλιάζει" το κεφάλι) και το κόστος σου είναι πιο ακριβό !

Διάβασε εδώ σε παρακαλώ τι λέει ο OMG για τις 3 ζώνες και για το soreness http://www.overmachogrande.com/index.php?/omg/personal_notes/switchable_zones_and_soreness/

Με την λέξη Soreness αναφέρεται στην "διέγερση" που νιώθει το κεφάλι όπως όταν κάνεις μασάζ.

Αυτό το νιώθεις μόνο όταν μετακινείς το laser στις περιοχές !

Είναι ενδειξη ότι δουλεύει...ότι κάτι καλό γίνεται βρε αδελφέ !

Και στις κλινικές laser που πήγαινα εγώ..... τα μετακινούν τα laser, δεν είναι σταθερά !!
 

souvlaki

New Member
Παιδιά να ΄στε καλά. Εχω λιώσει στο γέλιο διαβάζοντας αυτό το νήμα. Μετά τα βουρτσίσματα, τα ρόλλερς και τα κωμικά ποστ τύπου ''διατροφές της accutane'', ήρθαν και οι ιδιοκατασκευές laser για να βγάλουμε μαλλιά. Gomi αμόρφωτε τσαρλατάνε που την έχεις δει ιδιωτικός ερευνητής, πήγαινε αγορασε 4-5 laser pointers και στερέωσε τα στο κεφάλι σου να βγάλεις μαλλί. Gomiσετα...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φαντάσου πόσο τελειωμένος κακομοίρης είσαι, που έρχεσαι σε ένα τέτοιο φόρουμ ψάχνοντας για διασκέδαση. Get a life
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
souvlaki είπε:
Παιδιά να ΄στε καλά. Εχω λιώσει στο γέλιο διαβάζοντας αυτό το νήμα. Μετά τα βουρτσίσματα, τα ρόλλερς και τα κωμικά ποστ τύπου ''διατροφές της accutane'', ήρθαν και οι ιδιοκατασκευές laser για να βγάλουμε μαλλιά. Gomi αμόρφωτε τσαρλατάνε που την έχεις δει ιδιωτικός ερευνητής, πήγαινε αγορασε 4-5 laser pointers και στερέωσε τα στο κεφάλι σου να βγάλεις μαλλί. Gomiσετα...

:s
 

Συνημμένα

  • girls-night-out-dancing.jpg
    girls-night-out-dancing.jpg
    40.9 KB · Προβολές: 10

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
taso, η ζώνη 1 με τη ζώνη 2, δεν είναι δύσκολο να διαχωριστεί με την συσκευή του ebay? Θέλω να πω ότι ίσως κάποια σημεία, ανάμεσα στις 2 ζώνες να τα βλέπει το laser 40 λεπτά.
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Καλύτερα να μη τον banαρες. Ας τον άφηνες να μας πει τι προτείνει αυτός μπας και μάθουμε και εμείς οι αμόρφωτοι. Αν και είμαι βέβαιος πως αυτά που θα πρότεινε θα ήταν πάνω-κάτω τα ίδια με αυτά που προτείνουν οι διάφοροι dermatologists...
 

tasos

Active Member
GOMI είπε:
taso, η ζώνη 1 με τη ζώνη 2, δεν είναι δύσκολο να διαχωριστεί με την συσκευή του ebay? Θέλω να πω ότι ίσως κάποια σημεία, ανάμεσα στις 2 ζώνες να τα βλέπει το laser 40 λεπτά.

σωστή παρατήρηση GOMI, αλλά κοιτάς στον καθρέφτη που το βάζεις (κρατάς νοητά σημάδια) και δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα !

Αυτός δίνει κανένα σταντ μαζί ???
 

gregory86

Member
Gomi να σε ρωτησω!!
Ειχα επισκεφθει ενα γνωστο (ειδικα το τελευταιο καιρο) ινστιτουτο για τα μαλλια
και μου προτειναν να κανω θεραπεια με lazer και ετσι θα κερδιζα οπως μου ειπαν καθυστερηση
στην τριχοπτωση και καλυτερη ποιοτητα τριχας.
Μετα απο αυτο εγω εψαξα στο foroum και ειδα οτι προκειτε για απατη με κακους και αποτερους
σκοπους!!
Πιστευεις οτι το laser βοηθαει και αν ναι πως??
 
Μπλουζα