Ιδιοκατασκευή συσκευή LLLT για το σπίτι (Low Level Laser Therapy)

krhtikos21

Member
παιδιά τώρα αυτό παίζει ή μας ξεσηκώνετε τζάμπα? :p
καταρχας μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος με ποιον τρόπο σταματά την τριχόπτωση αυτό το πράμα?


επίσης αυτά τα ποσά ενέργειας που πέφτουνε στο δέρμα σχετικά είναι μεγάλα δλδ μακροχρόνια παιζει να πάθουμε μεγάλη ζημιά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
krhtikos21 είπε:
παιδιά τώρα αυτό παίζει ή μας ξεσηκώνετε τζάμπα? :p
καταρχας μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος με ποιον τρόπο σταματά την τριχόπτωση αυτό το πράμα?


επίσης αυτά τα ποσά ενέργειας που πέφτουνε στο δέρμα σχετικά είναι μεγάλα δλδ μακροχρόνια παιζει να πάθουμε μεγάλη ζημιά. τι είδους λέιζερ είναι αυτό?

Εγώ ξεκίνησα να το ψάχνω για να βοηθήσει στην ίνωση, με αφορμή συζήτηση που είχαμε για το κολλαγόνο στο θέμα του cg210, αλλά φαίνεται να υπάρχουν και άλλοι θετικοί παράγοντες. Με κόστος μέχρι 120-150 ευρώ, εφόσον όντως δούμε τι ενδεχομένως μακροπρόθεσμες παρενέργειες μπορεί να έχει, αξίζει η δοκιμή με 1000.
Για παραπάνω κόστος, όπως μερικά έτοιμα που βλέπουμε με 600 ευρώ, δεν νομίζω να το συζητάγαμε.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν κάνει αυτά που αναφέρονται εδώ στα κύτταρα, στη φλεγμονή και στην επιδιόρθωση των ιστών...μια χαρά παίζει και το regrowth.

http://www.humankinetics.com/excerpts/excerpts/biological-effects-of-laser-therapy


η φλεγμονή δείχνει να έχει τον τρόπο λειτουργίας του ρολλερ...οπότε θέλει μελέτη η συχνότητα
 

Bouklas

Well-Known Member
Μοιάζει πολύ δυνατό χαρτί με όσα περιγραφει. Αν κάνει όσα λέει με 600 ευρώ να σώσεις τα μαλλιά και να τουμπανιάσεις μαζί θα τα έδινα. Αλλα εδώ σου δίνει μονο 2 μήνες εγγύηση...μακάρι να είναι έτσι όπως τα λένε.
Το να το φτιάξεις μονος σου σε γλιτώνει από πολλά αλλα ρε μάγκες θέλει πολύ προσοχή γιατί αλλιος φιλε Gomi σε συνδυασμό με το μπαρούτι νομίζω θα έδινε πολύ εκρηκτικό αποτελέσματα. :D
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Bouklas είπε:
Μοιάζει πολύ δυνατό χαρτί με όσα περιγραφει. Αν κάνει όσα λέει με 600 ευρώ να σώσεις τα μαλλιά και να τουμπανιάσεις μαζί θα τα έδινα. Αλλα εδώ σου δίνει μονο 2 μήνες εγγύηση...μακάρι να είναι έτσι όπως τα λένε.
Το να το φτιάξεις μονος σου σε γλιτώνει από πολλά αλλα ρε μάγκες θέλει πολύ προσοχή γιατί αλλιος φιλε Gomi σε συνδυασμό με το μπαρούτι νομίζω θα έδινε πολύ εκρηκτικό αποτελέσματα. :D

χαχα...ναι με μπαρουτάκι θα γινόταν ανάσταση...:p

Γι αυτό είπα πως για 600 ευρώ δεν το συζητάμε, γιατί αν χαλάσει θα κλαίμε με μαύρο δάκρυ...ενώ με την κατασκευή που προτείνει ο φίλος tasos και φθηνό βγαίνει και ότι χαλάει από διόδους, το αναπληρώνουμε εύκολα.
Το θέμα είναι να υπάρχουν κάποια μέλη που να έχουν τις ανάλογες γνώσεις να βοηθήσουν να το φτιάξουμε...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
χρειαζομαστε αυτα http://www.ebay.com/itm/CA10-5mw-650nm-red-dot-laser-module-laser-laser-head-Industrial-grade-/251401973836?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a88b9b04c
δηλαδη?
αν παρω πολλα απο αυτα http://www.ebay.com/itm/New-5mw-Powerful-Military-Grade-Red-Laser-Pointer-Laser-Pen-Light-Beam-650nm-/330802917139?pt=US_Laser_Pointers&hash=item4d0563ef13
και τα ενωσω?
η δεν ειναι το ιδιο?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
χρειαζομαστε αυτα http://www.ebay.com/itm/CA10-5mw-650nm-red-dot-laser-module-laser-laser-head-Industrial-grade-/251401973836?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a88b9b04c
δηλαδη?
αν παρω πολλα απο αυτα http://www.ebay.com/itm/New-5mw-Powerful-Military-Grade-Red-Laser-Pointer-Laser-Pen-Light-Beam-650nm-/330802917139?pt=US_Laser_Pointers&hash=item4d0563ef13
και τα ενωσω?
η δεν ειναι το ιδιο?

έφτασες εκεί κιόλας? εγώ ακόμα παλεύω να καταλάβω το πως φτιάχνει το "καπέλο" :p
 

tasos

Active Member
kapa είπε:
χρειαζομαστε αυτα http://www.ebay.com/itm/CA10-5mw-650nm-red-dot-laser-module-laser-laser-head-Industrial-grade-/251401973836?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a88b9b04c
δηλαδη?
αν παρω πολλα απο αυτα http://www.ebay.com/itm/New-5mw-Powerful-Military-Grade-Red-Laser-Pointer-Laser-Pen-Light-Beam-650nm-/330802917139?pt=US_Laser_Pointers&hash=item4d0563ef13
και τα ενωσω?
η δεν ειναι το ιδιο?

Κάπα, κοίτα εδώ 70 κομμάτια η παρτίδα $18.....

http://www.ebay.com/itm/70pcs-per-lot-650nm-6mm-3V-5mW-Laser-Dot-Diode-Module-Red-Copper-Head/140953935882?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D261%26meid%3D4386020120137167761%26pid%3D100005%26prg%3D1088%26rk%3D2%26rkt%3D5%26sd%3D251401973836%26&tfrom=251401973836&tpos=unknow&ttype=price&talgo=origal

Το καλό είναι ότι η έξοδος τους βγάζει πάνω απο 5mW,

επίσης πρέπει να βγάλουμε τα καπάκια με το τζαμάκι (ξεβιδώνει), για να είναι η ακτίνα φωτός ελεύθερη και να μας δίνει παραπάνω ενέργεια:

Working life: more than 2000 hours

Spot mode: dot facula, continuous output

Laser wavelength: 650nm (Red)

Light power: <5mW

Supply Voltage: 3VDC

Operating Current: <40mA

Operating temperature: -36 ~ 65

Οπότε ένα μικρό πλαίσιο Gomi & Κάπα για δοκιμή ...... μπορεί να βγεί πολύ φθηνά,γύρω στο 50άρι !
 

krhtikos21

Member
παιδιά έχουμε δει στο εξωτερικό αποτελέσματα ενθαρρυντικά??
δλδ θα μαστε οι πρώτοι που θα πειραματιστούμε?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Αν και αποφεύγω να σχολιάσω οποιοδήποτε "καινούργιο" προϊόν εμφανίζεται κατά καιρούς στο forum, θα κάνω μια εξαίρεση γιατί εδώ μιλάμε ότι θα οδηγηθούν κάποιοι να δώσουν αρκετά χρήματα να ασχοληθούν με κατασκευές με τις οποίες δεν έχουν σχέση και να ταλαιπωρηθούν χωρίς αντίκρυσμα.

Το θέμα των LLL είναι παλαιό, δοκιμασμένο και εγκαταλελειμμένο από (σχεδόν) όλους όσους το δοκίμασαν.

Τα αποτελέσματα που φαίνονται ΕΔΩ είναι καλύτερα για παράδειγμα από αυτά του βούρτσισματος ή του roller; Αφήστε που η πορεία με το πέρασμα του χρόνου (από όσα λένε οι χρήστες) είναι φθίνουσα.

Δεν πάμε να ανακαλύψουμε τον τροχό. Στα forum του εξωτερικού βλέπουμε χρήστες που με ανιδιοτέλεια σχολιάζουν τις εμπειρίες τους από τα LLL και τα έχουν απορρίψει.

Ωραίο το παραμύθι που προωθούν οι εταιρείες αλλά δεν υπάρχει δράκος για να πεθάνει στο τέλος ...
 

tasos

Active Member
tropheus είπε:
Αν και αποφεύγω να σχολιάσω οποιοδήποτε "καινούργιο" προϊόν εμφανίζεται κατά καιρούς στο forum, θα κάνω μια εξαίρεση γιατί εδώ μιλάμε ότι θα οδηγηθούν κάποιοι να δώσουν αρκετά χρήματα να ασχοληθούν με κατασκευές με τις οποίες δεν έχουν σχέση και να ταλαιπωρηθούν χωρίς αντίκρυσμα.

Το θέμα των LLL είναι παλαιό, δοκιμασμένο και εγκαταλελειμμένο από (σχεδόν) όλους όσους το δοκίμασαν.

Τα αποτελέσματα που φαίνονται ΕΔΩ είναι καλύτερα για παράδειγμα από αυτά του βούρτσισματος ή του roller; Αφήστε που η πορεία με το πέρασμα του χρόνου (από όσα λένε οι χρήστες) είναι φθίνουσα.

Δεν πάμε να ανακαλύψουμε τον τροχό. Στα forum του εξωτερικού βλέπουμε χρήστες που με ανιδιοτέλεια σχολιάζουν τις εμπειρίες τους από τα LLL και τα έχουν απορρίψει.

Ωραίο το παραμύθι που προωθούν οι εταιρείες αλλά δεν υπάρχει δράκος για να πεθάνει στο τέλος ...

Tροφέα, ναι το θέμα δεν είναι τελείως καινούριο, αλλά μην είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι εγκατελελειμένο απ'ολους όσους δοκίμασαν !

Μία διευκρίνηση ωστόσο για την συγκεκριμένη μελέτη....είναι αν διαβάσεις καλά αναφέρεται σε μελέτη με διόδους με μήκος κύματος 940 nm τουτέστην υπέρυθρες , ναι τα αποτελέσματα αυτά είναι φτωχά !

Οσο μεγαλύτερο είναι το μήκος κύματος τόσο πιο βαθιά διεισδύει το φώς της ακτίνας !

Εμείς μιλάμε εδώ για μήκος κύματος 650 nm που φτάνει ακριβώς στον θύλακα της τρίχας


ΓΙΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ (5-6 χρόνια) ΒΑΣΕΙ ΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜΣ

ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΟ ΧΡΗΣΗΣ !

Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΧΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΠ'ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ !

Ο OMG "κυνηγήθηκε" απο όλα τα μεγάλα φόρουμ (ναι αυτά που έχουν σπόνσορες φαρμακοβιομηχανίες) γιατί χαλούσε την πιάτσα !

Οι πιο πολλοί που έχουν ακολουθήσει την μέθοδο.......έχουν σταματήσει να συμμετέχουν σε φόρουμ γιατί έχουν λύσει το πρόβλημα τους και ποιός ο λόγος να κάθοντε να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες !

Σίγουρα όλες οι μέθοδοι δεν είναι για τον καθένα.....εγώ π.χ. δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ ρόλερ ή καποιες άλλες μεθόδους παρόλο που πιστεύω ότι κάνουν δουλειά βάσει των μαρτυριών απο τα μέλη !

Εγώ απλώς παρουσίασα εδώ την μέθοδο......απο την οποία είχα όφελος και θεωρώ αποτελεσματική, και μετά απο ενδιαφέρον του GOMI για LLLT σε ένα άλλο νήμα !


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: http://www.worldhairloss.org/index.php/forums/viewthread/859/
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολλα πραγματα εχουν δοκιμαστει στο παρελθον κ εχουν απορριφθει. Καποια απο αυτα σε εμενα εφεραν καλυτερα αποτελεσματα απο αλλα καταξιωμενα και μετανιωσα αρκετες φορες για οσα απορριπτα εξαιτιας αναφορων αλλων. Προσωπικα πλεον απορριπτω μονο οτι δοκιμαζω...Γενικα, στον τροπο που ψαχνω εγω το θεμα φαλακρας, το λειζερ ισως να βοηθησει...Για κοστος 100 ευρω, δεν το θεωρω χαμενα λεφτα. Αν καταφερω να το φτιαξω, που μαλλον δεν το βλεπω, θα δουμε αν ηταν παντελως ασκοπο.
 

Komis

Active Member
Τασο,μπορεις να μαζεψεις ολα τα εργαλεια που θα χρειαστουμε συνολικα?
Αν αποφασισω τελικα να φτιαξω κατι τετοιο,εχω ατομο που ξερει και μπορει να βοηθησει.
Θελω πρωτα ομως να ειμαι οκ απο χρηματα.
 

Bouklas

Well-Known Member
tasos είπε:
Μία διευκρίνηση ωστόσο για την συγκεκριμένη μελέτη....είναι αν διαβάσεις καλά αναφέρεται σε μελέτη με διόδους με μήκος κύματος 940 nm τουτέστην υπέρυθρες , ναι τα αποτελέσματα αυτά είναι φτωχά !

tasos είπε:
και φτάνεις μία φορά το μήνα και μετά μία φορά το δίμηνο......και το μαλλί Κάπα μου ΑΦΑΝΑ !!!!
Η διαφορά δηλαδή από το τίποτα σε αφάνα είναι τα 290nm?


tasos είπε:
ΓΙΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ (5-6 χρόνια) ΒΑΣΕΙ ΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜΣ
Δηλαδή όλο αυτό είναι για 6 χρονια? Μετά την ακτινοβολία 6 χρόνον σε τι κατάσταση αφήνει το κεφάλι?
tasos είπε:
Ο OMG "κυνηγήθηκε" απο όλα τα μεγάλα φόρουμ (ναι αυτά που έχουν σπόνσορες φαρμακοβιομηχανίες) γιατί χαλούσε την πιάτσα !
Εντάξει να συμφωνήσω ότι παντού υπάρχουν τέτοιοι αλλα όλο το forum ήταν με βαλτούς?
tasos είπε:
Οι πιο πολλοί που έχουν ακολουθήσει την μέθοδο.......έχουν σταματήσει να συμμετέχουν σε φόρουμ γιατί έχουν λύσει το πρόβλημα τους και ποιός ο λόγος να κάθοντε να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες !

Δεν νομίζω να έπαιζε ποτε αυτό μου μοιάζει τρελό, να βρισκόταν η λύση και να μην γίνοταν μεγάλο θέμα, να μην επιμείνουν? Θα είχε γίνει χαμός!
 

tropheus

Well-Known Member
Οι συνεδρίες με LLL ήταν πολύ της μόδας και στις γνωστές ελληνικές κλινικές πριν από αρκετά χρόνια. Μιλάμε για χρήση επαγγελματικών συσκευών.
Θυμάμαι ότι και παλαιότερα κάποια μέλη του forum είχαν αναφέρει ότι είχαν πληρώσει αρκετά για τέτοιου είδους θεραπείες χωρίς αποτέλεσμα σε αυτές τις κλινικές.

Δε θα επιμείνω πάντως παραπάνω. Να ευχηθώ, από καρδιάς, καλή επιτυχία σε όσους το δοκιμάσουν.
 

tasos

Active Member
Komis είπε:
Τασο,μπορεις να μαζεψεις ολα τα εργαλεια που θα χρειαστουμε συνολικα?
Αν αποφασισω τελικα να φτιαξω κατι τετοιο,εχω ατομο που ξερει και μπορει να βοηθησει.
Θελω πρωτα ομως να ειμαι οκ απο χρηματα.

Όλα τα υλικά που χρειάζονται αναλυτικά είναι μέσα στο site του OMG που ανέφερα πιο πάνω !

1) Τροφοδοτικό (πιο πανω έχω λίνκ με τα Meanwell απο Ελλάδα)
2) Δίοδοι Laser 5mW 650 nm (πιο πάνω έχω λίνκ απο ebay)
3) Kαλώδια
Πένσες και κοφτάκια εννοείτε


Bouklas είπε:
tasos είπε:
Μία διευκρίνηση ωστόσο για την συγκεκριμένη μελέτη....είναι αν διαβάσεις καλά αναφέρεται σε μελέτη με διόδους με μήκος κύματος 940 nm τουτέστην υπέρυθρες , ναι τα αποτελέσματα αυτά είναι φτωχά !

tasos είπε:
και φτάνεις μία φορά το μήνα και μετά μία φορά το δίμηνο......και το μαλλί Κάπα μου ΑΦΑΝΑ !!!!
Η διαφορά δηλαδή από το τίποτα σε αφάνα είναι τα 290nm?


Υπάρχει διαφορά απο Laser με Laser.....δεν είναι όλα ίδια ! Οσο πιο μεγάλο το μήκος κύματος τόσο πιο βαθιά πάει η ακτίνα και έτσι δεν πάει στον θύλακα...κάνει άλλη δουλειά.Πρέπει να δούμε τις μελέτες

ΝΑΙ ακόμα και το Πρωτόκολλο Χρήσης παίζει τεράστιο ρόλο.....πιστεύω


tasos είπε:
ΓΙΑ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ (5-6 χρόνια) ΒΑΣΕΙ ΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜΣ
Δηλαδή όλο αυτό είναι για 6 χρονια? Μετά την ακτινοβολία 6 χρόνον σε τι κατάσταση αφήνει το κεφάλι?

Ο OMG είναι γύρω στα 6 χρόνια τώρα πανω-κάτω ! Διατηρεί τα μαλλιά του !
Μπορείς να το χρησιμοποιείς παράλληλα με κάποιο τοπικό αντι-DHT ή ακόμα και με φίνα για να ενισχύσεις τα αποτελέσματα τους.....Αν δεν σου κάνει απο μόνο του !

tasos είπε:
Ο OMG "κυνηγήθηκε" απο όλα τα μεγάλα φόρουμ (ναι αυτά που έχουν σπόνσορες φαρμακοβιομηχανίες) γιατί χαλούσε την πιάτσα !
Εντάξει να συμφωνήσω ότι παντού υπάρχουν τέτοιοι αλλα όλο το forum ήταν με βαλτούς?

Ο ιδιοκτήτης να είναι φτάνει !

tasos είπε:
Οι πιο πολλοί που έχουν ακολουθήσει την μέθοδο.......έχουν σταματήσει να συμμετέχουν σε φόρουμ γιατί έχουν λύσει το πρόβλημα τους και ποιός ο λόγος να κάθοντε να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες !

Δεν νομίζω να έπαιζε ποτε αυτό μου μοιάζει τρελό, να βρισκόταν η λύση και να μην γίνοταν μεγάλο θέμα, να μην επιμείνουν? Θα είχε γίνει χαμός!


Είχε γίνει χαμός, είχε γίνει μεγάλο θέμα !

Αλλά και πάλι δεν μπορεί να είναι η ιδανική λύση για όλους.....άλλος δεν θέλει να ταλαιπωρείτε τόσο ή δεν έχει χρόνο ή δεν μπορεί να το κατασκευάσει ή δεν έχει λεφτά να το αγοράσει !

Η αποτελεσματικότητα πιστεύω είναι κοντά ή και λίγο παραπάνω απο την φίνα !



tropheus είπε:
Οι συνεδρίες με LLL ήταν πολύ της μόδας και στις γνωστές ελληνικές κλινικές πριν από αρκετά χρόνια. Μιλάμε για χρήση επαγγελματικών συσκευών.
Θυμάμαι ότι και παλαιότερα κάποια μέλη του forum είχαν αναφέρει ότι είχαν πληρώσει αρκετά για τέτοιου είδους θεραπείες χωρίς αποτέλεσμα σε αυτές τις κλινικές.

Δε θα επιμείνω πάντως παραπάνω. Να ευχηθώ, από καρδιάς, καλή επιτυχία σε όσους το δοκιμάσουν.

Οντως ισχύει αυτό αρκετοί δεν είδαν αποτέλεσμα.....αλλά πιστευώ παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες !

Η αποτυχία απο την επιτυχία δεν είναι πολύ μακριά ! Ενας και κύριος είναι και το μεγάλο κόστος(δεν σε αφήνει το δοκιμάσεις στο φούλ),η συχνότητα χρήσης,οι κλινικάρχες σε προωθούν ΜΜ και PRP και χάνεις απο μόνο σου την πίστη στην θεραπεία κ.τ.λ.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εχω συναντησει παντως κατα καιρους αρκετα nw5-6 που περιμεναν να βγαλουν μαλλια με λειζερ...δεν νομιζω πως σε τελευταια σταδια υπαρχει οτιδηποτε που θα βοηθουσε...επειδη μπαινω απο το κινητο δεν διαβασα πολλα απο την ερευνα του tropheus, αλλα τα καραφλα κεφαλια που ειδα, δεν νομιζω να εχουν ελπιδες ουτε με αλλες θεραπειες...
Επισης εγω με το λειζερ εχω κ αλλα πραγματα στο μυαλο μου να συνδυασω
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
taso, με τα 70 από το ebay θα κάνουμε δουλειά ή πρέπει να πάμε πάνω από 100? Παιδεύομαι να καταλάβω πως θα τα ενώσω μετά στο τροφοδοτικό...


Εγώ πάντως βρήκα αναφορές για αποτελέσματα από χρήση λειζερ και μερικοί αναφέρουν παρόμοια δράση με τη μινοξ...η διατήρηση όμως των αποτελεσμάτων, παραμένει ερωτηματικό...
 
Μπλουζα