ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

χριστινα δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα να το βαλεις μεσα στην μινοξιδιλη

καλυτερα χρησιμοποιεις μινοξ και μετα απο καμια ωρα να βαλεις και απο αυτο
η και το αντιστροφο

αν βαλεις λιγο η ποσοτητα ανα ml του διαλυμματος θα ειναι πολι μικρη ως αμελητεα
οποτε δεν θα σου δουλεψει

αν παλι βαλεις πολυ τοτε μινοξιδιλη σου απο 5 % αναλογα το ποσο θα βαλεις μπορει να πεσει και κατω απο 2%
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Χριστίνα είπε:
Καλησπέρα! Να ρωτήσω βρε παιδιά πιστεύετε ότι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μπορεί να έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα βάζοντας μινοξιδίλη; Μπορεί να είναι ιδέα μου αλλά νομίζω ότι τελευταία όταν βάζω μινοξιδίλη μου πέφτουν περισσότερες τριχούλες. Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που λέω, δε ξέρω.. Μινοξιδίλη έβαλα για πρώτη φορά πρίν χρόνια. Για 2 χρόνια έβαζα κάθε μέρα. Στην αρχή σύμφωνα με τον τότε γιατρό έβαζα πρωί βράδυ ( την 5%) αλλά επειδή δεν άντεχα από τους ερεθισμούς έβαζα μόνο βράδυ.

Τώρα βάζω πάλι εδώ περίπου και 10 μήνες μία φορά την ημέρα. Επειδή έχω βάλει πολύ κορτιζόνη και είχα και εκείνα τα βαθουλώματα σκέφτομαι μήπως να πρόσθετα μέσα στη μινοξιδίλη κάτι που να ενυδατώνει γιατί για να πάρω και κάτι άλλο δεν προλαβαίνω να το βάζω και από ένα σημείο και έπειτα κουράζεσαι γιατί δεν είναι ότι θα το κάνω για ένα συγκεκριμένο διάστημα αλλά συνέχεια. Ήδη βάζω revivogen και tricomin.

Έχω μία συνταγή ενός δερματολόγου Palmogen hairlotion “EVDERMIA” FL.1
Movesan 30ml FL.1
Botafex 60ml 2% FL.1

Το Botafex είναι μινοξιδίλη εντάξει. Το Movesan κορτιζόνη και δε ξαναβάζω με τίποτα!

Αλλά για το Palmogen σκεφτόμουνα. Τα συστατικά του είναι αυτά (50ml):
Propylene glycol, alcohol denat, myristyl alcohol, octyldodecanol, serenoa serrulata(saw palmetto)oil, cetrimonium chloride, panthenol, niasinamide, rosmarinus officinalis(rosemary)extract, chamomilla recutita(matricaria)extract, equisetum arvense(horstail)extract, urtica dioca(netlle)extract, tosilagofarfara(coltsfoot)leaf extract, inositol, methionine, cysteine, tryptophan, sodium carboxymethyl betaglucan, sodium hyaluronate, biotin, tocopherol, parfum(fragrance).

Αν πρόσθετα μέσα στη μινοξιδίλη από αυτό αλλά πόσο; Και βάζω και απόσταγμα πράσινου τσαγιού, μπορεί να συνδυαστεί με όλα τα παραπάνω ή θα τα μπερδέψω όλα και αντί για καλό θα κάνω κακό; Κάποια γνώμη;
χριστινα επειδη τρομαξα λιγο με τα βαθουλωματσ που ειπες για πες μου λιγο τι εννοεις γιατι βαζω κορτιζονη!
 
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Παναγιώτη σ'ευχαριστώ δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτό που λες! Ναί αυτό θα κάνω αν αποφασίσω να τη βάλω.

Όχι βρε Μελίνα μη τρομάζεις ;) . Έκανα ενέσεις κορτιζόνης στο κεφάλι για 1 χρόνο ενώ ταυτόχρονα έβαζα μέρα παρά μερά για κάποιο διάστημα betnovate. Τις ενέσεις τις έκανα πολύ συχνά απο ένα σημείο και έπειτα, αν θυμάμαι καλά κάθε 10 με 15 μέρες. Νομίζω ότι έγινε υπερβολική χρήση κορτιζόνης σε εμένα.
 
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Στο παραπάνω post έιχα γράψει εχθές ότι έκανα ενέσεις 2 χρόνια.. έκανα λάθος ήταν 1 χρόνος με κορτιζόνη και το διόρθωσα..πρέπει να το έχω γράψει πολλές φορές αλλά αν τα βρώ θα τα διορθώσω. Σορρυ αλλά τόσους γιατρούς, χάπια, θεραπείες δε θέλει και πολύ να το χάσεις στο τέλος :p
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

τρομαξα λιγο χριστινα γιατι διαβασα οτι η παρατεταμενη χρηση της κορτιζονης δημιουργει παραμορφωσεις στο δερμα και το λεπταινει και οσο να πεις φοβαμαι λιγο........ δευτερα εχω ραντεβου με τον δερματολογο οποτε θα μου πει αν θα τη συνεχισω η οχι!
 
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Μελίνα αυτά που είχα πάθει λογικά έγιναν από τις ενέσεις και όχι από τα τοπικά κορτιζονούχα διαλύματα. Μην ανησυχείς.
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Xτες γυρισα απο τον δερματολογο και διαπιστωσε οτι η σμηγ δερματιτιδα υποχωρισε αλλα μου συνεστησε αλλον ενα μηνα χρηση κορτιζονουχας λοσιον με το stasbil μεσα στο διαλυμα επισης κοψιμο τις καψουλες hair force frezyderm και ληψη eviol βιταμινη Α + συνεχιση μασκας hair force σε καθε λουσιμο μαζι με το σαμπουαν EUBOS dermoprotective! τον ξαναρωτησα αν ειναι σιγουρος οτι η τριχοπτωση ειναι προιον της σμηγ δερματιτιδας και οχι ΑΑ ειναι καθετος πως δεν εχω ΑΑ το μαλλι σου λεει εχει αδυνατησει απο την σμηγ. τι να πω? μου ειπε οτι μαλλον δεν θα χρειαστει να ξαναπαω οταν τελειωσει η θεραπεια :chinscratch αναμενω λοιπον να δω να καλυτερευω και θα σιγουρευτω μονο οταν τελειωσει η θεραπεια!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

μακαρι στο ευχομαι , , εξαλλου θα φανει συντομα αν ειναι η σμ ο λογος

η eviol ειναι βιταμινη Ε την επαιρνα πιο παλια απο τα φαρμακεια ηταν σε ενα πρασινο κουτακι
η Ε λοιπον βοηθαει στο δερμα
καλη συνεχεια
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

θα φανει ακριβως εν καιρο........... πανο eviol A μου εδωσε οχι Ε! ποια η γνωμη σου?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

eviol A = VITAMIN A 25.000 I.U. ΜΑΖΙ ΜΕ VITAMIN E 50 I.U.! η σκετη eviol ειναι μονο βιταμινη Ε!
στην ουσια ειναι βιταμινη Α που οπως φαινεται και στην ποσοτητα υπερνικα την Ε αλλα περιεχει και μικρη ποσοτητα Ε γιατι διευκολυνει την αποροφηση και την εναποθεση στο συκωτι απο την Α και τελος προστατευει τα ατομα απο την υπερβιταμινωση της Α! ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ EVIOL A = BITAMINH A
 

heyya

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Mel σύμφωνα με τον δερματολόγο σου και όσα λες, νομίζω μια χαρά είσαι... Μην προτρέχεις διότι προάλες είχες αναφέρει ότι ο δερματολόγος σου διαπίστωσε σμήγμα ως αίτιο. Απλά η σμηγμ. δερματίτιδα επειδήνωσε την κατάσταση. Οπότε άμα "καθαρίσεις" θα περιμένεις λίγο ακόμα.
Προβλέπω μετά τα κορτιζονούχα να συνεχίζεις απαλά προϊόντα κατά της τριχόπτωσης, όπως hair force mask, καμια βιταμίνη, τέτοια πράγματα.
Καλή συνέχεια ;)
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Δεν προτρεχω πουθενα παντα περιμενω μεχρι να δω αποτελεσματα και δεν ησυχαζω ουτε ο θεος ο ιδιος να μου πει οτι ξεμπερδεψα με την τριχοπτωση! δεν ειπα κατι διαφορετικο την προηγουμενη φορα μου χε πει οτι φταιει η σμηγ δερματιτιδα και το ιδιο μου ειπε και χτες! αν δεν εγινα κατανοητη σε κατι μπορω να σε διαφωτισω.... το σμηγμα ειναι προιον της σμηγμ δερματιτιδας εξαλλου γι αυτο λεγεται και σμηγ δερματιτιδα λογω του σμηγματος η τριχα δεν τρεφτεται καλα και ασθενει! εχουν ειπωθει ουκ ολιγες φορες..... οτι νεα εχω θα σας τα πω και θα μπαινω να τα λεμε ειτε ξεμπερδεψω ειτε οχι!
 

heyya

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Μιλάμε για σμήγμα στον θύλακα, αίτιο λιπαρότητας :grandpa:

mel1980 είπε:
μου εξηγησε οτι λογο σμηγματος στο θυλακα πεφτουν τα μαλλια γιατι δεν παιρνουν τα συστατικα που χρειαζονται και αδυνατουν...
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

μαλλον δεν ειχα γινει κατανοητη χτες μου τα ειπε λιγο αναλυτικα γιατι ελεος γιατρος δεν ειμαι! η σμηγ δερματιτιδα τελος παντον μου προκαλεσε συμφωνα με τα λεγομενα του του χριστιανου την τριχοπτωση :grandpa: :grandpa: :grandpa: παλια δεν ειχα προβλημα λιπαροτητας μονο οταν μου παρουσιαστικε η σμηγ εκανε το κεφαλι μου λιπαρο γιατι ο οργανισμος προκειμενου να (βοηθησει)το κεφαλι στελνει παραπανω σμηγμα!!!! εκτος αν ο γιατρος μου λεει κουλαμαρες......
 

heyya

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

χμμμ... Ας μείνουμε στο καλή συνέχεια και μην προχωρήσουμε παραπέρα και χαθούμε σε κουλουβάχατα :D

Anyway, απλά είχα καταλάβει λόγω σμίγματος είχες τριχόπτωση που με σμηγμ. δερματίτιδα επειδηνώθηκε!!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

mel1980 είπε:
θα φανει ακριβως εν καιρο........... πανο eviol A μου εδωσε οχι Ε! ποια η γνωμη σου?

ελλα δεν διαβασα καλα και μαλλον μπερδευτικα
οταν ειδα eviol στο μυαλο μου ηρθε αυτο
index.php


και επειδη για το δερμα κανει καλο η E ετσι δεν πηγε στο μυαλο μου
αυτη
index.php




οποτε δικαιολογιμενα μπερδευτικε και ο καλος μου φιλος ο Σπυρος
 

Συνημμένα

  • ScreenShot001.jpg
    ScreenShot001.jpg
    21.1 KB · Προβολές: 360
Μπλουζα