Βάζω μινοξιδιλη και μου πέφτουν μαλλιά

Panos1995

Member
Βάζω μινοξιδιλη και παρόλαυτα μου πέφτουν μαλλιά.Γτ μου συμβαίνει αυτό;Έχει αδειάσει πολύ το κεφάλι μου και μου έχει πέσει η ψυχολογία πολύ.Μια βοήθεια παρακαλώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas10

Active Member
Βάζω μινοξιδιλη και παρόλαυτα μου πέφτουν μαλλιά.Γτ μου συμβαίνει αυτό;Έχει αδειάσει πολύ το κεφάλι μου και μου έχει πέσει η ψυχολογία πολύ.Μια βοήθεια παρακαλώ
Πόσο καιρό έχεις που βάζεις; αυτός είναι ο ρόλος της μινοξιδιλης αρχικά, να επιταχύνει τις τρίχες που είναι στην τελογενη φαση ωστε να βγουν οι καινούργιες. Οπότε τον πρωτο μήνα τουλάχιστον είναι θετικό να έχεις έντονη τριχόπτωση. Σημαίνει ότι δουλεύει η μινοξ.

Επίσης ανέβασε φωτος για να έχουμε μια καλύτερη οπτική
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Καλησπέρα, έτσι δρα η Μινοξιδίλη ειδικά όταν βάζεις για 1η φορά. Σου ρίχνει τις παλιές τρίχες ώστε να σου βγάλει η ίδια νεότερες και υγιέστερες. Συνέχισε κανονικά τη θεραπεία σου και μη παραλείπεις να βάζεις το φάρμακο. Πες μας λίγο όμως πότε ξεκίνησες τη θεραπεία με τη Μινοξιδίλη, ποια βάζεις, ΑΝ είναι η 1η φορά που βάζεις Μινοξιδίλη ( αν δεν είναι η 1η φορά αλλάζει το πράγμα ) , τι ηλικία έχεις, αν τη ξεκίνησες μόνος η σου την πρότεινε γιατρός και αν έγινε το δεύτερο τι άλλο σου είπε ο ειδικός και γενικά δώσε ορισμένες πληροφορίες ώστε όταν δουν το νήμα σου και τα πιο έμπειρα μέλη να σε κατευθύνουν.
 

crossfire

Well-Known Member
Βάζω μινοξιδιλη και παρόλαυτα μου πέφτουν μαλλιά.Γτ μου συμβαίνει αυτό;Έχει αδειάσει πολύ το κεφάλι μου και μου έχει πέσει η ψυχολογία πολύ.Μια βοήθεια παρακαλώ

Όσο πιο πολύ αδειαζει τόσο πιο πολύ θα φουντώσει.
Απλα τα πραγματα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Όσο πιο πολύ αδειαζει τόσο πιο πολύ θα φουντώσει.
Απλα τα πραγματα.

Δυστυχώς κρος μου αυτό μακάρι να ήταν ότι ακριβώς συμβαίνει. Εμένα όταν την ξεκίνησα μου κλώτσησε τον αριστερό κρόταφο και 2,5 χρόνια μετά ακόμα τον ψάχνω στο Αμπελαλέ. Βέβαια στην πορεία μου έβγαλε χνούδι και τριχούλες αλλά όχι σαν αυτά ( σε ποιοτητα και ποσοτητα )που μου έριξε...
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Πόσο καιρό βάζεις τη μινοξιδίλη;
Δώσε χρόνο αρκετό, για να έχεις ασφαλές συμπερασμα τι γίνεται.
Και να είσαι συνεπής.
 

Kostas97

Well-Known Member
Βάζω από τον Σεπτέμβριο και παρόλαυτα το κεφάλι μου αδειάζει
Ωρα για φιναστεριδη..
Εαν είχες φωτογραφιες πριν και μετά την εναρξη θα ηταν καλο.
Παρόλα αυτά τόσους μήνες μετά αν δεν έχεις δει θετικά, σημαίνει ότι είτε δεν ανταποκρίνεται στη μινο, είτε η τριχόπτωση είναι πιο βαριά και η μινο μόνη δεν μπορει να τη φρενάρει.
 

Andreas10

Active Member
@Xristos31 2 φορες βαζεις ή 1; εγω προσωπικα που ξεκινησα με 1 δεν ειδα διαφορα. Εδω και 1 μηνα το εχω γυρισει σε 2 και η βελτιωση ειναι εμφανης
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Οποιος θέλει να δει βελτίωση το 2 /ημέρα είναι must.
Στη συνέχεια μπορείς να το μειωσεις και στη μια σαν "διατηρηση".
 

Andreas10

Active Member
Οποιος θέλει να δει βελτίωση το 2 /ημέρα είναι must.
Στη συνέχεια μπορείς να το μειωσεις και στη μια σαν "διατηρηση".
Ναι ακριβώς. Εγώ ο βλάκας ξεκίνησα με 1 (για την ακρίβεια το γύρισα σε 1 στον 2ο μήνα) γιατί έβλεπα τους Αυστραλούς στο yt και νόμιζα ότι δεν λειτουργεί σε εμένα η μινοξ. Τώρα που βάζω 2 φορές μετάνιωσα που παρήγγειλα το MFT :p
 

Kostas97

Well-Known Member
Ναι ακριβώς. Εγώ ο βλάκας ξεκίνησα με 1 (για την ακρίβεια το γύρισα σε 1 στον 2ο μήνα) γιατί έβλεπα τους Αυστραλούς στο yt και νόμιζα ότι δεν λειτουργεί σε εμένα η μινοξ. Τώρα που βάζω 2 φορές μετάνιωσα που παρήγγειλα το MFT :p
Αμα θέλεις βαλε μια φορά βραδυ το MFT και πρωι απλή μινο. Είναι πολύ καλός συνδυασμός.
Και στο μέλλον το γυρνάς σε MFTμια φορά τη μέρα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Αμα θέλεις βαλε μια φορά βραδυ το MFT και πρωι απλή μινο. Είναι πολύ καλός συνδυασμός.
Και στο μέλλον το γυρνάς σε MFTμια φορά τη μέρα.

Λες να αρχίσω ξανά και εγώ 2 φορές αδερφέ ; Έχω αρχίσει και σκέφτομαι πως ο λόγος που το μαλλί μου ΄΄έπεσε΄΄ από όταν πήγα στον τελευταίο μου δερματολόγο δεν είναι γιατί μου άλλαξε τη μινοξιδίλη αλλά γιατί μου είπε τις 2 φορές να τις κάνω 1. Σκέφτομαι να επιστρέψω στις 2 ξανά.
 

Kostas97

Well-Known Member
Λες να αρχίσω ξανά και εγώ 2 φορές αδερφέ ; Έχω αρχίσει και σκέφτομαι πως ο λόγος που το μαλλί μου ΄΄έπεσε΄΄ από όταν πήγα στον τελευταίο μου δερματολόγο δεν είναι γιατί μου άλλαξε τη μινοξιδίλη αλλά γιατί μου είπε τις 2 φορές να τις κάνω 1. Σκέφτομαι να επιστρέψω στις 2 ξανά.
Κανε το εξής, δοκίμασε 2/ημέρα στα σημεία που ειναι εμφανές το προβλημα να δεις πως θα παει και άσε τα υπόλοιπα στη μια και στη φινα.
Για την επόμενη πενταετία τουλάχιστον με τη φινα θα είσαι κυριος :D

Και εγώ πέρασα χοντρά άγχη όταν σκεφτόμουν αν με πιάσει και τι θα συμβεί... Μην αγχώνεσαι είσαι σε καλό δρόμο.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Κανε το εξής, δοκίμασε 2/ημέρα στα σημεία που ειναι εμφανές το προβλημα να δεις πως θα παει και άσε τα υπόλοιπα στη μια και στη φινα.
Για την επόμενη πενταετία τουλάχιστον με τη φινα θα είσαι κυριος :D

Και εγώ πέρασα χοντρά άγχη όταν σκεφτόμουν αν με πιάσει και τι θα συμβεί... Μην αγχώνεσαι είσαι σε καλό δρόμο.
Από τη στιγμή που ξεκίνησα φινα ο αριστερός κρόταφος έχει αρχίσει και εμφανίζει ένα μαύρο χνουδάκι αμυδρό. Πολύ αμυδρό. Είμαι στον ενάμιση μήνα. Αν του πατήσω και 2 φορές τη μέρα μινοξίδιλη από μία συν τις βιταμίνες της pillfood μπορεί στο τετράμηνο να γίνει τρίχα. Αν γίνει κερνάω όλο το φόρουμ :) Εσύ πως πας ; Δίνεις πόνο με τη θεραπεία σου ;
 

Kostas97

Well-Known Member
Από τη στιγμή που ξεκίνησα φινα ο αριστερός κρόταφος έχει αρχίσει και εμφανίζει ένα μαύρο χνουδάκι αμυδρό. Πολύ αμυδρό. Είμαι στον ενάμιση μήνα. Αν του πατήσω και 2 φορές τη μέρα μινοξίδιλη από μία συν τις βιταμίνες της pillfood μπορεί στο τετράμηνο να γίνει τρίχα. Αν γίνει κερνάω όλο το φόρουμ :) Εσύ πως πας ; Δίνεις πόνο με τη θεραπεία σου ;
3/εβδομάδα χαπι φινας.
4/MFT σε ολο το κεφάλι.
Τις τρεις με το χάπι σε κροτάφους και crown βαζω επίσης το Mft
2τριμηνα το χρόνο κυριως εποχές με αλλεργίες ακόλουθο επίσης ένα κορτιζονουχο μείγμα για δερματιτιδα και πυρίτιδα.
Επισης κάποιους μήνες πολυβιταμινη και ω3.
Στα επόμενα χρόνια υπολογίζω σε διακοπή μινοξιδιλης και χαπι φινα αύξηση συχνότητας.

Ας είναι το μόνο πρόβλημα μας η τριχοπτωση μάγκες και θα είμαστε πολύ τυχεροί.

Legwg το προβλημα εχει λύση, αρκεί να είσαι συνεπής στις αγωγές σου. Και κάνοντας και σωστή στιγμή τη μετ μπορείς να κρατήσεις ωραία μαλλια ολα τα παραγωγικά σου χρόνια.

Και φιλε επειδή περασα μια φοιτητική ζωή 4 χρονια απίστευτη, φρόντισε τωρα να μην έχεις τέτοια άγχη.
Είναι η καλύτερη φάση της ζωής σου. Δωστα ολα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
3/εβδομάδα χαπι φινας.
4/MFT σε ολο το κεφάλι.
Τις τρεις με το χάπι σε κροτάφους και crown βαζω επίσης το Mft
2τριμηνα το χρόνο κυριως εποχές με αλλεργίες ακόλουθο επίσης ένα κορτιζονουχο μείγμα για δερματιτιδα και πυρίτιδα.
Επισης κάποιους μήνες πολυβιταμινη και ω3.
Στα επόμενα χρόνια υπολογίζω σε διακοπή μινοξιδιλης και χαπι φινα αύξηση συχνότητας.

Ας είναι το μόνο πρόβλημα μας η τριχοπτωση μάγκες και θα είμαστε πολύ τυχεροί.

Legwg το προβλημα εχει λύση, αρκεί να είσαι συνεπής στις αγωγές σου. Και κάνοντας και σωστή στιγμή τη μετ μπορείς να κρατήσεις ωραία μαλλια ολα τα παραγωγικά σου χρόνια.

Και φιλε επειδή περασα μια φοιτητική ζωή 4 χρονια απίστευτη, φρόντισε τωρα να μην έχεις τέτοια άγχη.
Είναι η καλύτερη φάση της ζωής σου. Δωστα ολα

Αυτό ακριβώς αδερφέ. Τα είπες όλα και πραγματικά προσυπογράφω. Εσύ που είσαι και full head εύχομαι να μη χρειαστείς ποτέ και ΜΜ. Όσο για το τελευταίο ήδη τα 2 πρώτα φοιτητικά μας χρόνια όσοι είμαστε του 1 φύγανε πολύ άσχημα αδερφέ. Μακάρι να στρώσει από του χρόνου.
 

oreo

Well-Known Member
3/εβδομάδα χαπι φινας.
4/MFT σε ολο το κεφάλι.
Τις τρεις με το χάπι σε κροτάφους και crown βαζω επίσης το Mft
2τριμηνα το χρόνο κυριως εποχές με αλλεργίες ακόλουθο επίσης ένα κορτιζονουχο μείγμα για δερματιτιδα και πυρίτιδα.
Επισης κάποιους μήνες πολυβιταμινη και ω3.
Στα επόμενα χρόνια υπολογίζω σε διακοπή μινοξιδιλης και χαπι φινα αύξηση συχνότητας.

Ας είναι το μόνο πρόβλημα μας η τριχοπτωση μάγκες και θα είμαστε πολύ τυχεροί.

Legwg το προβλημα εχει λύση, αρκεί να είσαι συνεπής στις αγωγές σου. Και κάνοντας και σωστή στιγμή τη μετ μπορείς να κρατήσεις ωραία μαλλια ολα τα παραγωγικά σου χρόνια.

Και φιλε επειδή περασα μια φοιτητική ζωή 4 χρονια απίστευτη, φρόντισε τωρα να μην έχεις τέτοια άγχη.
Είναι η καλύτερη φάση της ζωής σου. Δωστα ολα
Πολύ χημεία ρε φίλε, εγώ κανα τσιγάρο έπινα φοιτητής :p
 
Μπλουζα