Αντιανδρογόνα

qwsa

New Member
γεια σας :exclamation: ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα αντιανδρογόνα. είμαι άνδρας,22,και θα ήθελα να ρωτήσω τι side effects έχουν τα αντιανδρογόνα. βασικά θα ήθελα να τα πάρω όχι γιατί έχω τριχόπτωση στα μαλλιά αλλά γιατί δε μπορώ τη τρίχα στο υπόλοιπο σώμα και στο πρόσωπο! :s έχω κάνει και αποτριχώσεις εδώ και 2 χρόνια,αλλά έχουν αραιώσει μόνο και δεν έχουν φύγει εντελώς :dodgy:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Εφόσον το θέμα σε απασχολεί, σου προτείνω να επισκεφτείς κάποιον ενδοκρινολόγο / δερματολόγο.
Η φιναστερίδη, περί της οποίας γίνεται λόγος από διάφορα μέλη σε αυτό το φόρουμ αναφορικά με τις ουσίες με αντιανδρογονική δράση, συνίσταται δευτερευόντως για την αντιμετώπιση της α/α τριχόπτωσης. Δεν έχω ακούσει και δεν γνωρίζω εάν συνίσταται για το λόγο που ζητάς.
Όμως δε βλέπω το γιατί να ρισκάρεις με τέτοιες ουσίες για να μειώσεις την ανεπιθύμητη τριχοφυiα..
Ιδιαίτερη προσοχή πριν κάνεις οτιδήποτε και πάλι θα αναφέρω αυτό που σου είπα στην αρχή δηλαδή συμβουλέψου ενδοκρινολόγο / δερματολόγο..

Καλή επιτυχία και εύχομαι να βρεις τη λύση σε αυτό που σε απασχολεί.
 

qwsa

New Member
michael_ts είπε:
Εφόσον το θέμα σε απασχολεί, σου προτείνω να επισκεφτείς κάποιον ενδοκρινολόγο / δερματολόγο.
Η φιναστερίδη, περί της οποίας γίνεται λόγος από διάφορα μέλη σε αυτό το φόρουμ αναφορικά με τις ουσίες με αντιανδρογονική δράση, συνίσταται δευτερευόντως για την αντιμετώπιση της α/α τριχόπτωσης. Δεν έχω ακούσει και δεν γνωρίζω εάν συνίσταται για το λόγο που ζητάς.
Όμως δε βλέπω το γιατί να ρισκάρεις με τέτοιες ουσίες για να μειώσεις την ανεπιθύμητη τριχοφυiα..
Ιδιαίτερη προσοχή πριν κάνεις οτιδήποτε και πάλι θα αναφέρω αυτό που σου είπα στην αρχή δηλαδή συμβουλέψου ενδοκρινολόγο / δερματολόγο..

Καλή επιτυχία και εύχομαι να βρεις τη λύση σε αυτό που σε απασχολεί.


έχω σκεφτεί να πάω αλλά δε ξέρω πως να του το φέρω με τρόπο ειδικά αν είναι άνδρας....μπορεί να πέσω σε κανένα περίεργο και μου πει καμιά βαριά που του ζητάω κάτι τέτοιο... :blush:




@hater_of_baldness αν δε μου χαλάσουν την υγεία,πραγματικά δε θα με νοιαζε να πάρω. καλύτερα είναι που τραβάω αυτό με το ξύρισμα στο πρόσωπο κάθε 2 μέρες και στο σώμα κάθε 7-10; :s
 

pazuzu

New Member
Τα αντιανδρογόνα δεν εξαφανίζουν τις τρίχες από το σώμα, ακόμη κι αν προχωρήσεις σε βαριά ορμονοθεραπεία για αλλαγή φύλου το πολύ πολύ να γίνουν λιγότερο άγριες. Αν έχεις τόσο κόλλημα μπορείς να τις χτυπήσεις με λέιζερ που πλέον κοστίζει φτηνότερα συγκριτικά με άλλες εποχές.
 

qwsa

New Member
pazuzu είπε:
Τα αντιανδρογόνα δεν εξαφανίζουν τις τρίχες από το σώμα, ακόμη κι αν προχωρήσεις σε βαριά ορμονοθεραπεία για αλλαγή φύλου το πολύ πολύ να γίνουν λιγότερο άγριες. Αν έχεις τόσο κόλλημα μπορείς να τις χτυπήσεις με λέιζερ που πλέον κοστίζει φτηνότερα συγκριτικά με άλλες εποχές.


μα το'χω δοκιμάσει!!! το είπα και πιο πάνω...το λέιζερ απλά τις αραιώνει. 2 χρόνια κάνω :mad:
 

Gio

New Member
Φίλε μου qwsa, είσαι σίγουρος οτι έκανες αποτρίχωση με laser και όχι με έντονο παλμικό φως(ΙPL); Θα πρέπει να γνωρίζεις οτι στην δεύτερη περίπτωση το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο, ενώ ακόμα και με το laser θα χρειαστείς πάνω απο 6-7 συνεδρίες για μόνιμο τελικό αποτέλεσμα. Αυτό συμβαίνει γιατί μόνο όσες τρίχες βρίσκονται στην αναγενή φάση του κύκλου ζωής τους καταστέλλονται οριστικά. Αυτός ο αριθμός δεν ξεπερνάει το 15-20% κάθε φορά συνεπώς χρειάζεσαι αρκετές επαναλήψεις. Επαναλαμβάνω όμως οτι στην περίπτωση του laser και ειδικά αν είναι μεγάλου μήκους κύματος ακτινοβολίας τό αποτέλεσμα είναι μόνιμο. Μέχρι στιγμής υπάρχουν 3 κατηγορίες αν θυμάμαι καλά, η πιο... light έκδοση που λέγεται αλεξανδρίτης στα 755nm , το διοδικό στα 810nm και άλλο ένα που μου διαφεύγει το όνομα στα 1000+nm. Όσο μεγαλύτερο το μήκος τόσο πιο βαθιά επιδερμικά εισχωρεί η δέσμη του.
Το παλμικό φως απο την άλλη έχει πάρει έγκριση για μείωση τριχοφυίας και όχι για μόνιμη αποτρίχωση.
 

qwsa

New Member
χμμμ θα ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω. έχεις δίκιο σ'αυτό...έχει γούστο να έκανα εγώ πατάτα ???


και καλά μ αυτό αλλά με το πρόσωπο τι κάνω; οι τύποι εκεί πέρα μου'χουν πει κιόλας ότι δε κάνουν αποτρίχωση στα facial hair :dodgy:
 

Gio

New Member
Για το πρόσωπο υπάρχουν ειδικές συσκευές laser με πιο χαμηλές συχνότητες λειτουργίας και μεγέθους (είναι σαν μικρό στηλό) αλλά απαιτείται και περισσότερη προσπάθεια για να φύγουν μόνιμα. Το ξύρισμα δεν φτάνει; :p
 

malloumpas

New Member
Gio μπορείς να μου προτείνεις καμία τέτοια συσκευή; Ξέρεις; Βασικά τη θέλω για 3-4 πολύτριχα grafts στην hairline μου από την πρώτη μου αποτυχημένη μτμ αν και φοβάμαι μη γίνει ζημιά και δίπλα.
 

Gio

New Member
Φίλε malloumpas υπάρχουν πράγματι τέτοιες συσκευές αλλά είναι πανάκριβες και σίγουρα δεν θα της βρείς σε διαδικτυακά καταστήματα. Θα πρέπει να ρωτήσεις κλινικές που τις χρησιμοποιούν (αν αναφέρεσαι οτι την θέλεις για δική σου χρήση). Στην θέση σου πάντως δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να το κάνω μόνος μου.. η περιοχή της hairline είναι κίνδυνος θάνατος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

qwsa

New Member
Gio είπε:
Για το πρόσωπο υπάρχουν ειδικές συσκευές laser με πιο χαμηλές συχνότητες λειτουργίας και μεγέθους (είναι σαν μικρό στηλό) αλλά απαιτείται και περισσότερη προσπάθεια για να φύγουν μόνιμα. Το ξύρισμα δεν φτάνει; :p



μόνο που πρέπει κάθε 2 μέρες να ξυρίζομαι και ώρες ώρες μου είναι τρομερά βαρετό :mad:

η μόνη λύση για να γλυτώσω το ξύρισμα είναι να αφήσω μούσι. κάτι που δε παίζει ούτε 1 στο εκατομμύριο :s
 

malloumpas

New Member

Atermon

Member
Και το τελείως άτριχο σώμα σαν γυμνοσάλιαγκας είναι επίσης αντιαισθητικό.
Είσαι σίγουρος ότι δε θα ήσουν ευχαριστημένος με ένα απλό τριμάρισμα κάθε τόσο; Γρήγορο, ανέξοδο και αισθητικά ωραίο.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Καλά σίγουρα και εμένα δεν μου αρέσουν, όταν όμως χάνεις τα μαλλιά εκτιμάς όλες τις τρίχες!!! Για το πρόσωπο ή αφήνεις μούσι ή συχνό ξύρισμα αλλιώς laser και εκεί αν και νομίζω ειναι επικίνδυνο. Στο σώμα ψάξου με σωστό laser όπως είπαν και άλλοι.

qwsa είπε:
danceworld_2001 είπε:
Γιατί έχεις τόσο μίσος με τις τρίχες φιλαράκο?


τις βρίσκω απλά αντιαισθητικές... :s
 

qwsa

New Member
Atermon είπε:
Και το τελείως άτριχο σώμα σαν γυμνοσάλιαγκας είναι επίσης αντιαισθητικό.
Είσαι σίγουρος ότι δε θα ήσουν ευχαριστημένος με ένα απλό τριμάρισμα κάθε τόσο; Γρήγορο, ανέξοδο και αισθητικά ωραίο.



εννοείς ξύρισμα;;; αυτό το κάνω κάθε 7-10 μέρες,και δεν είναι και τόσο ωραίο,γιατί μερικές φορές το βαριέμαι αλλά δεν έχω άλλη λύση :-/

καλά γούστα είναι αυτά...εγώ προτιμώ τελείως άτριχο :exclamation:


@danceworld μούσι δε παίζει ούτε γι'αστείο. συχνό ξύρισμα είπαμε κάθε 2 μέρες,αλλά και πάλι ώρες ώρες μου είναι τρομερά βαρετό,και θέλω να βρω καμιά λύση να το ξεφορτωθώ :s
 

weznem

Well-Known Member
qwsa είπε:
ξέρει κανείς περισσότερα για το spironolactone και αν υπάρχει στην Ελλάδα; :exclamation:

την σπιρολακτοη εννοεις http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/aldactone#content ? την εβαζα στο κεφαλι για μπλοκερ.. σε χαπια εβγαινε aldactone η μαρκα..
θα κουμπωσεις αλντακτονε ρε τρελε?


μηπως ειναι πιο φρονιμο να βρεις κανεναν ψυχαναλυτη? αν φθανεις στο σημειο να θεωρεις οτι ειναι προτιμοτερο να παρεις τετοια χαπια για να μην εχεις τριχεςμαλλον η αιτια δεν ειναι οι τριχες φιλε μου...
 
Μπλουζα