ΑΑ, κακή ψυχολογία, λανθασμένες επιλογές και απόγνωση

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ θα πρότεινα να μην πάει στον Τιρκάλα ούτε σε κάποιον άλλο γιατρό. Δυστυχώς στην Ελλάδα, εκτός ελάχιστων περιπτώσεων, δεν συνηθίζουν να δίνουν αγωγές να βλέπουν πως ανταποκρίνεται ο ασθενής και μετά να προγραμματίζουν μμ. Αυτή εδώ είναι περίπτωση βαριά, NW6 (όπως φαίνεται τώρα), που μπορεί να καταλήξει και 7. Η λύση μονόδρομος είναι φίνα 1mg/day, evaluation σε 1 χρόνο και μετά απόφαση αν χρειάζεται και duta ή όχι. Οποιαδήποτε συζήτηση για μμ είναι αστεία. Η αγωγή έπρεπε να είχε ξεκινήσει από τα 23. Στα 27 είναι σχετικά αργά αλλά αξίζει μια προσπάθεια. Στα 30 δεν υπάρχει λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

RyanStack

New Member
Εγώ θα πρότεινα να μην πάει στον Τιρκάλα ούτε σε κάποιον άλλο γιατρό. Δυστυχώς στην Ελλάδα, εκτός ελάχιστων περιπτώσεων, δεν συνηθίζουν να δίνουν αγωγές να βλέπουν πως ανταποκρίνεται ο ασθενής και μετά να προγραμματίζουν μμ. Αυτή εδώ είναι περίπτωση βαριά, NW6 (όπως φαίνεται τώρα), που μπορεί να καταλήξει και 7. Η λύση μονόδρομος είναι φίνα 1mg/day, evaluation σε 1 χρόνο και μετά απόφαση αν χρειάζεται και duta ή όχι. Οποιαδήποτε συζήτηση για μμ είναι αστεία. Η αγωγή έπρεπε να είχε ξεκινήσει από τα 23. Στα 27 είναι σχετικά αργά αλλά αξίζει μια προσπάθεια. Στα 30 δεν υπάρχει λύση.
Καλησπέρα φίλε.
Να πω την αλήθεια,πριν διαβάσω την απάντηση σου, έκλεισα ήδη στον εν λόγω γιατρό.Ειναι και στην περιοχή μου, είπα δεν έχω να χάσω τίποτα.Τελος πάντων,δεν έχω πλέον την ψευδαίσθηση ότι θα έχω ποτέ μαλλιά, τουλάχιστον μήπως μπορέσω να σώσω ότι σώζεται.Λίγο τοπικ, λίγο καμουφλάζ,να βελτιωθεί η κατάσταση όσο είναι ανθρωπίνως δυνατόν.Ίσως στο μέλλον επιστήμη βρει κάποιο καινούριο όπλο-ποιος ξέρει.
Η αλήθεια όσο σκληρή και αν είναι,είναι η αλήθεια και πρέπει να πορευόμαστε με αυτήν.Παντως είναι φοβερό.Θα μπορούσα αν δεν το έψαχνα περισσότερο τώρα να είχα δώσει τζάμπα και βερεσε 7 χιλιάρικα! Μιλάμε οι άνθρωποι είναι φοβεροί.Πατανε πάνω στην απελπισία σου για να σε απομυζήσουν.Εγώ στην δουλειά μου,αν και νεοκοπος,δεν θα το έκανα ποτέ.Πιστευεις ότι με Φιναστεριδη,Μινοξιδιλη σε κάνα χρόνο θα μπορέσω να δω έστω μια μικρή βελτίωση?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βεβαιότατα. Αν και να ξέρεις ότι η λέξη κλειδί στις θεραπείες είναι stabilization και λιγότερο improvement.
 

vag25

Well-Known Member
Αυτη ειναι ισως η μεγαλυτερη ανατροπη που εχω δει. Χαλια δοτρια (dupa) και μαλλι πανω λιγοτερο απο το δικο σου.
Τον επιασε ομως η φιναστεριδη και βρηκε πολλα grafts.
 

bobby

Well-Known Member
Αυτη ειναι ισως η μεγαλυτερη ανατροπη που εχω δει. Χαλια δοτρια (dupa) και μαλλι πανω λιγοτερο απο το δικο σου.
Τον επιασε ομως η φιναστεριδη και βρηκε πολλα grafts.
Το εκπληκτικό είναι η διαχείριση της δότριας του για εμένα.........
 

RyanStack

New Member
Αυτη ειναι ισως η μεγαλυτερη ανατροπη που εχω δει. Χαλια δοτρια (dupa) και μαλλι πανω λιγοτερο απο το δικο σου.
Τον επιασε ομως η φιναστεριδη και βρηκε πολλα grafts.
Εκπληκτικό πραγματικά.Ολική μεταμόρφωση χωρίς να φαίνεται τίποτα αφύσικο.
Θέλω να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, επειδή βλέπω ότι τελικά ήμουν εντελώς άσχετος και ανενημερωτος.Ετσι όπως βλέπετε τα μαλλιά μου,αν πήγαινα και έκανα τη μεταμόσχευση που μου πρότειναν όπως είδατε με μεγάλο κιόλας κόστος,δεν θα κατάφερνα τίποτα απολύτως?Πως αφού ούτε καλή δοτρια έχω, ούτε είμαι στην αρχή, ίσως έχω και κάποιους θύλακες ζωντανούς,μου είπαν ότι μπορώ να κάνω?Και αν τα πράγματα δεν πηγαιναν καλα, μετά τι θα μου λέγανε από την κλινική?
Υπάρχει δηλαδή φοβερή έλλειψη ενημέρωσης για το θέμα της ΑΑ αλλά και μεγάλη παραπληροφόρηση.
 

vag25

Well-Known Member
Αυτος οπως βλεπεις εχει βαλει 10.000 grafts και εκανε συνολικα 5 βηματα (το πρωτο ειναι η φινα). Εχει διανυσει μεγαλη αποσταση. Εσυ εισαι ακομα στην αρχη.

Το πρωτο βημα ειναι να παρεις φιναστεριδη για να δεις αν βελτιωνεται η δοτρια (αν υπαρχει dupa στην περιπτωση σου και δεν την εχουν καταστρεψει οι προηγουμενες μεταμοσχευσεις) και σε τι βαθμο η ληπτρια.

Οταν περασει ενα ετος. Συζηταμε τα επομενα βηματα.
 

oreo

Well-Known Member
Αυτη ειναι ισως η μεγαλυτερη ανατροπη που εχω δει. Χαλια δοτρια (dupa) και μαλλι πανω λιγοτερο απο το δικο σου.
Τον επιασε ομως η φιναστεριδη και βρηκε πολλα grafts.
Μπράβο στον άνθρωπο για το σθένος και στον γιατρό για την προσπάθεια. Μερικές φορές όμως καλύτερα να πάρεις ξούρα.
 

vag25

Well-Known Member
Μπράβο στον άνθρωπο για το σθένος και στον γιατρό για την προσπάθεια. Μερικές φορές όμως καλύτερα να πάρεις ξούρα.
λογο ταλαιπωριας εννοεις και χρηματων;

Δεν ξερω αν μπορω να διαφωνησω. Παιζει στην θεση του να πηγαινα για ξουρα. Αλλα οκ ηταν μια τερμα δυσκολη περιπτωση και πετυχε ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.
Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι ποσο το θελεις τελικα. Αυτος μαλλον το ηθελε και πετυχε κατι.
 

oreo

Well-Known Member
λογο ταλαιπωριας εννοεις και χρηματων;

Δεν ξερω αν μπορω να διαφωνησω. Παιζει στην θεση του να πηγαινα για ξουρα. Αλλα οκ ηταν μια τερμα δυσκολη περιπτωση και πετυχε ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.
Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι ποσο το θελεις τελικα.
Μια χαρά είναι για την αφετηρία του δεν το συζητώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

RyanStack

New Member
Μπράβο στον άνθρωπο για το σθένος και στον γιατρό για την προσπάθεια. Μερικές φορές όμως καλύτερα να πάρεις ξούρα.
Φίλε δεν πηγαίνουν σε όλους τα κοντά μαλλιά και επομένως δεν πάει και η ξουρα.Επίσης όπως παλεύεις για οτιδήποτε στη ζωή γιατί να μην παλέψεις όσο στο επιτρέπουν οι δυνάμεις σου και γι αυτό?Εγώ ας πούμε την πρώτη φορά στις πανελλαδικές απέτυχα.Αν δεν ξαναπροσπαθούσα δεν θα κατάφερνα να γίνω αυτό που θέλω.
 

bobby

Well-Known Member
λογο ταλαιπωριας εννοεις και χρηματων;

Δεν ξερω αν μπορω να διαφωνησω. Παιζει στην θεση του να πηγαινα για ξουρα. Αλλα οκ ηταν μια τερμα δυσκολη περιπτωση και πετυχε ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.
Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι ποσο το θελεις τελικα. Αυτος μαλλον το ηθελε και πετυχε κατι.
Τι ικανοποιητικό ρε vag? Από «έρημος» έγινε «όαση»….. σούπερ αποτέλεσμα για το πρόβλημα του!!!!
 

bobby

Well-Known Member
Μην μπαίνεις σε τέτοια μονοπάτια, εσύ πας για κλασσική αναπαλαίωση και άψογο φινίρισμα !!!!
Ωπ!! κάπου το έχω ξανακούσει αυτό, dejavu :p
Ανακαίνιση εννοείς…. Όχι αναπαλαίωση ….. :p :p :p :p :p :p Θα με βγάλεις και ΚΑΠΗ σε λίγο…..:p:p:p:p:p:p
 

witcher

Well-Known Member
Αυτη ειναι ισως η μεγαλυτερη ανατροπη που εχω δει. Χαλια δοτρια (dupa) και μαλλι πανω λιγοτερο απο το δικο σου.
Τον επιασε ομως η φιναστεριδη και βρηκε πολλα grafts.
Με 10κ grafts που έβαλε το περίεργο θα ήταν να μη πηγαινε καλα πάντως. Σίγουρα μετράει και η ταλαιπωρία των 4 επεμβάσεων αλλα και το πολυ μεγάλο κόστος για τα 10κ grafts που πλήρωσε στον Ισπανό. Αφού το πήγε μέχρι τέλους χαλαλι του...
 

Stefa draga

New Member
Φιλε ναι λογικα δυναμώνει χνουδι αλλα πρεπει να ξεκινήσεις και φινα αλλιως ειναι χαμενο το παιχνίδι
καλημέρα. Φινα φιλε δεν ξανα παιρνω. Εχω παρει για 3 η 4 εξαμηνα και δεν είδα διαφορά. Αυτο που σου λεω πριν 7 χρόνια. Και πριν 3 χρονια έκανα εγχείρηση κιρσοκηλη και ο ουρολογος μου μου είπε μην ξανα πάρεις φινα. Παιδιά να ξέρετε η φινα μπορεί να βγάλει πρόβλημα στο Σπέρμα σε συνδιασμο σε κάποιο άλλο πρόβλημα οπως ειχα εγω κιρσοκηλη και το λεω ανοιχτά. Και καλου κακου κάντε ενα σπερμογραφημα εσεις που παίρνετε καιρο φινα. Δηλαδη αμα σου εχει κανει κακο μια κιρσοληκη και παίρνεις φινα υπάρχουν πιθανότητες να χειροτέρεψει. Θέλει υπευθυνότητα και ελεγχο.
Τωρα για στην περίπτωση μου λετε οτι μονο με prp και μινοξιδιλη δεν θα δω κάποια αξιοσημείωτη διάφορα σωστά?
 

dlazaros

Well-Known Member
καλημέρα. Φινα φιλε δεν ξανα παιρνω. Εχω παρει για 3 η 4 εξαμηνα και δεν είδα διαφορά. Αυτο που σου λεω πριν 7 χρόνια. Και πριν 3 χρονια έκανα εγχείρηση κιρσοκηλη και ο ουρολογος μου μου είπε μην ξανα πάρεις φινα. Παιδιά να ξέρετε η φινα μπορεί να βγάλει πρόβλημα στο Σπέρμα σε συνδιασμο σε κάποιο άλλο πρόβλημα οπως ειχα εγω κιρσοκηλη και το λεω ανοιχτά. Και καλου κακου κάντε ενα σπερμογραφημα εσεις που παίρνετε καιρο φινα. Δηλαδη αμα σου εχει κανει κακο μια κιρσοληκη και παίρνεις φινα υπάρχουν πιθανότητες να χειροτέρεψει. Θέλει υπευθυνότητα και ελεγχο.
Τωρα για στην περίπτωση μου λετε οτι μονο με prp και μινοξιδιλη δεν θα δω κάποια αξιοσημείωτη διάφορα σωστά?
Δηλαδή εμένα που μου έδωσε φίνα ο ουρολόγος για την μείωση της υπερπλασίας του προστάτη εδω και 3 χρόνια να τον καταγγείλω? Να ειδοποιήσω αμα είναι και τα εκατομμύρια που παίρνουν την φίνα στα 5mg οχι στο 1mg σαν τα γατάκια που παίρνουν για τα μαλλιά και κλαίνε για την ρημάδα την τύχη τους και οτι παθαίνει το σώμα το χρεώνουν στην φίνα...
 

vlafo

Well-Known Member
λογο ταλαιπωριας εννοεις και χρηματων;

Δεν ξερω αν μπορω να διαφωνησω. Παιζει στην θεση του να πηγαινα για ξουρα. Αλλα οκ ηταν μια τερμα δυσκολη περιπτωση και πετυχε ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα.
Σε τετοιες περιπτωσεις ειναι ποσο το θελεις τελικα. Αυτος μαλλον το ηθελε και πετυχε κατι.
Αυτό λέγεται σαδομαζοχισμός.
Ούτε στον εχθρό μου τέτοια ταλαιπωρία.
 
Μπλουζα