Ξούρα και τέλος το μαρτύριο???σκέψεις και απόψεις..

vag25

Well-Known Member
kk20 είπε:
Η καράφλα μας ασχημαίνει σε τόσο μικρό βαθμό, σε σχέση με το πόσο νομίζουμε, που εάν αυτή την στιγμή οποιοσδήποτε από εσάς φωνάξει μία φίλη του και της δείξει όλες αυτές τις σελίδες αυτού του topic, θα σας πει μα καλά πως είναι δυνατόν να ασχολείστε τόσο πολύ με αυτό ούτε καν δίνουμε τόση σημασία.

Ειμαστε στην ιδια ηλικια και οπως εγραψα παραπανω,κοιταμε/κοιταω πολυ περισσοτερο απ'οσο θα επρεπε το θεμα μαλλιων την ωρα που η πραγματικοτητα μας/με διαψευδει συνεχως..

Ειναι απειρα τα παραδειγματα πλεον.Ξερω οτι αν για μας η καραφλα νομιζουμε οτι μετραει στο 90% με την ψυχολογια που εχουμε πλεον,για τις κοπελες μετραει στο 5-10%Ισως βαζω και πολυ.
Παρ'ολο που το γνωριζω και ειμαι απολυτα βεβαιος για το παραπανω,οπαραδεχομαι οτι δεν μπορω να βγω απο το τρυπακι.
Ισως το οτι εχασες τα μαλλια σου πολυ μικρος να σε βοηθησε στο συνειδητοποιησεις τι συμβαινει αλλα και να το δεχτεις απολυτα,χωρις να ασχολεισαι πλεον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MariosOik

Active Member
Μιας και ειδα το θεμα ειπα να επεμβω γιατι χρειαζομαι την βοηθεια σας. Με 1 σκαλα ολα τα μαλλια κουρεμενα ενω οταν μακραινουν τα πισω ή τα πλαινα τε ξανακουρευω. Το προβλημα μου ειναι κροταφοι, hairline και ζωνη α. Θελω να ρωτησω πρωτον πως σκατα θα μαυρισει η α ζωνη και μπροστα που με κανει να φαινομαι πολυ ασπρος, αφηστε που κοκκινισε ολο το πισω μερος στη παραλια και δευτερον πως γινεται ρε φιλε τοσο κοντα τα μαλλια να φαινονται φυσιολογικα και οταν αρχισουν να μεγαλωνουν μπροστα αρχιζει η στεναχωρια?
 

Συνημμένα

  • IMG_6567.JPG
    IMG_6567.JPG
    1.3 MB · Προβολές: 156

Harry-87

New Member
Μ
Κοιτάχτε παιδιά, είμαι 29 και είμαι καραφλός από σχεδόν τα 17 μου, μιλάμε ότι ένας στους 500 καραφλιάζει τόσο νωρίς με βλέπανε στο σχολείο και με ρωτάγανε "είναι φυσιολογικό αυτό?έχεις καμιά αρρώστεια?" lol

Τα θυμάμαι και γελάω, αν και ασχολήθηκα και εγώ υπερβολικά με την τριχόπτωση. Μικρή μεταμόσχευση το 2006, regain, fina που έκοψα λόγω κατά συρροήν ξεφτυλίσματος στο σεξ (πάλι γελάω, ευτυχώς τα άφησα πίσω μου) τώρα super zix κλπ.

Εννοείται ότι ακόμα ασχολούμαι αλλά με μέτρο. Θα μπώ σε αυτό το site και μόνο καμιά φορά το 15νθήμερο, και αν! Βλέπω στα κρυφά για μεταμοσχεύσεις, νέες θεραπείες αν και το πιθανότερο είναι να μην κάνω ποτέ. Αυτή την στιγμή έίμαι ΝW5 τουλάχιστον, με πολύ κοντό μαλλί, με μερικές τρίχες μπροστά που δίνουν την ψευδαίσθηση μίας αχνής στοιχειώδους hairline. Γενικά θεωρούμαι θεοκάραφλος, τελεία και παύλα.

Αυτό που έχω να σας δηλώσω ευθέως, είναι ότι αυτά τα site μπορεί να μας ενημερώνουν αλλά παράλληλα μας βάζουν σε έναν μικρόκοσμο μιζέριας αν μπαίνουμε συνέχεια. Καταλήγουμε να νομίζουμε ότι έχουμε κάποιο φοβερό πρόβλημα. Ε όχι ρε φίλε!

Δεν μιλάω καν με σκοπό να υποβιβάσω το θέμα της εμφάνισής μας και την πέρασή μας στο άλλο φύλο. Ίσα ίσα, θέλω να πω το εξής: Η καράφλα μας ασχημαίνει σε τόσο μικρό βαθμό, σε σχέση με το πόσο νομίζουμε, που εάν αυτή την στιγμή οποιοσδήποτε από εσάς φωνάξει μία φίλη του και της δείξει όλες αυτές τις σελίδες αυτού του topic, θα σας πει μα καλά πως είναι δυνατόν να ασχολείστε τόσο πολύ με αυτό ούτε καν δίνουμε τόση σημασία.

Οι γυναίκες κοιτάνε μπαμ στα μάτια και στο πρόσωπο, αν έχεις κοντό ή ξυρισμένο μαλλί. Στην εποχή μας ένας στους 3 που λέει ο λόγος έχει κοντό μαλλί και είναι στυλ. Αν ζούσαμε στο 60 που ήταν όλοι με χαίτες να το καταλάβω. Τώρα είναι ΟΚ ακόμα και αν δεν έχει κάποιος ιδιαίτερα ωραία χαρακτηριστικά. Για μένα αρκεί απλά να μην έχει μάγουλα ή υπερβολικό πάχος.

Αν δεν ασχολείσαι με αυτό, παρά μόνο μια στο τόσο για να ενημερωθείς, θα το ξεχάσεις και μαζί και οι γύρω. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το άλλο φύλο και έχω πέραση σε ηλικίες 21, 22, 23 για πλάκα. Και μιλάω για κοπέλες που στυλιστικά να το πω έτσι είναι του camping με μανία με τζιβάτους, ραστάδες κλπ. Κοπέλες που λέγαν με στόμφο ότι θέλαν μακρυμάλληδες με ράστα κλπ κατέληξαν σε μένα, καψουρεμένες να μου χαιδεύουν όλη την ώρα την καράφλα και να χαμογελάνε lol παιδιά δεν υπάρχουν αυτά που μας απασχολούν τα φουσκώνουμε ξεχάστε τα όλα, ενημερωθείτε με μέτρο βγείτε έξω και περάστε καλά!!
Μπράβο ρε φίλε και με είχε πάρει από κάτω...
 

MariosOik

Active Member
Μ

Μπράβο ρε φίλε και με είχε πάρει από κάτω...
Ρε φίλε το πιστεύεις ότι οκ δεν έχω τεράστιο πρόβλημα(για μένα βέβαια τεράστιο αφού εξελίχθηκε ραγδαία σε 2 μήνες και τα ξύρισα γιατί δεν άντεχα τε κενά) αλλά σε 3 διαφορετικές γυναίκες που έβγαινα αυτό τον καιρό δεν τους ενοχλούσε, εκείνες το δέχονται και μάλιστα ειρωνεύονται που ασχολείσαι με τρίχες... η μιζέρια όμωζ που μας πιάνει τις διώχνει? Όπως στη δική μου περίπτωση... Μετά λέμε για τις παρενέργειες της φίνα. Παπαριές, αν δεν έχεις αυτοπεποίθηση και είσαι κολλημένος πώς να λειτουργήσεις?
 

zaxosdogkanos

Active Member
δεν θα σου πω τι να κανεις.θα σου πω τι ειχα κανει εγω.τα ειχα τελειως ξουρα 1 χρονο,ενω ημουνα τερας απο το γυμναστηριο,και το κεφαλι μου εχει πολυ καλο σχημα για ξουρα.ολοι ελεγαν οτι μου πηγαινε πολυ αλλα προσωπικα δεν μου αρεσε.

ειναι να το αποδεχτεις αν τα παρεις ξουρα, και να συνηθησεις την αλλαγη στην εικονα σου.εγω δεν μπορουσα.οτι και να επιλεξεις καλη τυχη φιλαρακι
 

MariosOik

Active Member
δεν θα σου πω τι να κανεις.θα σου πω τι ειχα κανει εγω.τα ειχα τελειως ξουρα 1 χρονο,ενω ημουνα τερας απο το γυμναστηριο,και το κεφαλι μου εχει πολυ καλο σχημα για ξουρα.ολοι ελεγαν οτι μου πηγαινε πολυ αλλα προσωπικα δεν μου αρεσε.

ειναι να το αποδεχτεις αν τα παρεις ξουρα, και να συνηθησεις την αλλαγη στην εικονα σου.εγω δεν μπορουσα.οτι και να επιλεξεις καλη τυχη φιλαρακι
Φιλαρακι μου δυο ποστ πιο πανω βλεπεις την εικονα μου και την ξαναστελνω...! Οσοι με βλεπουν νομιζουν τα εχω ετσι απο αποψη...! Οταν μεγαλωνουν ομως, βλεπω κενα, γυαλιζει μεσα κτλ... ειναι πολυ ψυχοφθορο... πολυ... αλλα και τωρα τρεμω καθως μεγαλωνουν.
 

Συνημμένα

  • IMG_6668.JPG
    IMG_6668.JPG
    2.9 MB · Προβολές: 124
  • IMG_6636.PNG
    IMG_6636.PNG
    2.3 MB · Προβολές: 122

athenian

Well-Known Member
Εμενα αυτο το κεφαλι μου φαινεται σαν να εχει κανει μεταμοσχευση.Τελος παντων,μια χαρα εισαι φιλε και ειναι λογικο μολις μακρυνουν λιγο να φαινονται κενακια.Οταν μακρυνουν περισσοτερο δεν θα φαινονται.
 

MariosOik

Active Member
Εμενα αυτο το κεφαλι μου φαινεται σαν να εχει κανει μεταμοσχευση.Τελος παντων,μια χαρα εισαι φιλε και ειναι λογικο μολις μακρυνουν λιγο να φαινονται κενακια.Οταν μακρυνουν περισσοτερο δεν θα φαινονται.
@athenian ρε γαμωτο αυτο μου ειχε τονισει και ένα άλλο παιδί του φόρουμ εδώ. Έλα όμως που δυστυχώς δεν έχω κάνει. Δεν ξέρω τι γίνεται ρε φίλε, έχουν κάτι οι θύλακές μου? Είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση γιατί τα έκοψα με μηχανή και φοβάμαι πάρα πολύ το πως θα μεγαλώσουν. Ασε που φαινεται λευκο το κρανιο μπροστα. Αυτο γιατι παλι? Αλήθεια help δεν ξέρω τι να κάνω, άσε που τα πλαινά μεγαλώνουν γρηγορότερα. Αν μακρύνουν θα ναι καλύτερο το αποτέλεσμα? Θα μαυρίσει αυτό το κεφάλι?
 

athenian

Well-Known Member
Μια χαρά θα είσαι αν μακρυνουν. Τα πλαϊνά πάντα φαίνονται, και μακραινουν, ελαφρώς γρηγορότερα. Για βάλε και καμιά άλλη φώτο να φαίνεται ολοκληρο το κεφάλι προφιλ κτλ.
 

turnfiji123

Active Member
@athenian ρε γαμωτο αυτο μου ειχε τονισει και ένα άλλο παιδί του φόρουμ εδώ. Έλα όμως που δυστυχώς δεν έχω κάνει. Δεν ξέρω τι γίνεται ρε φίλε, έχουν κάτι οι θύλακές μου? Είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση γιατί τα έκοψα με μηχανή και φοβάμαι πάρα πολύ το πως θα μεγαλώσουν. Ασε που φαινεται λευκο το κρανιο μπροστα. Αυτο γιατι παλι? Αλήθεια help δεν ξέρω τι να κάνω, άσε που τα πλαινά μεγαλώνουν γρηγορότερα. Αν μακρύνουν θα ναι καλύτερο το αποτέλεσμα? Θα μαυρίσει αυτό το κεφάλι?

Θες να σου στείλω τα δικά μου χαλια? Σήμερα τα πήρα με μηχανή, 1η σκάλα. Για να δεις τι σημαίνει "χαλι" και "κακή" ψυχολογική κατάσταση στα 25-30 σου. Άραξε @MariosOik , μια χαρά είναι το μαλλί σου, βγάλε λίγα γενιά και κρατα το μαλλί σε 2άρα σκάλα. Μακάρι να είχα την πυκνότητα σου.
 

MariosOik

Active Member
Μια χαρά θα είσαι αν μακρυνουν. Τα πλαϊνά πάντα φαίνονται, και μακραινουν, ελαφρώς γρηγορότερα. Για βάλε και καμιά άλλη φώτο να φαίνεται ολοκληρο το κεφάλι προφιλ κτλ.
Ανέβασα περισσότερες φώτο. Είναι φυσιολογική πυκνότητα αυτή που έχω μπροστά? Εμένα σε αυτό το μήκος πλέον μου φαίνονται φουλ αντιαισθητικά. Έχω εξεταστεί από πολλές κλινικές και ο κύριος Βεκρής για παράδειγμα μου είπε σχεδόν ανεπαίσθητη αραίωση σε hairline και α ζωνη. Δεν με ειχε δει ομως σε αυτο το μηκος. Αλλα πιο κοντα. Αφηστε που πλεον πιστευω οτι μεγαλωνουν διαφορετικα. Αντικειμενικά αυτή η ασπρίλα μπροστά είναι φυσιολογική? @turnfiji123 δεν διαφωνω στο οτι ολοι εχουμε προβληματα, ειμαι ενας ανθρωπος ομως που προληπτικα παιρνει τοσα χρονια φινα και ολη η ζημια εγινε μεσα στους τελευταιους 3 μηνες. 5 Μαρτη καλη ωρα ημουν μια χαρα. Ξεκινησα να βλεπω αδυναμα μαλλια, κενα και αραιωση και τα ξυρισα. Μεγα λαθος ισως αλλα ειμαι 28 και λογω ενος προβληματος υγειας τωρα ηρθε η ωρα του φανταρικου μου. Οσο για το ψυχολογικο, καθε πρωι ξυπνημα με κλαμα αδερφε μου. Και ξερω οτι αυτο τα επιβαρυνει ολα ακομα περισσοτερο. @athenian εσενα πως σου φαινονται? Προτιμω αντικειμενικη γνωμη να ξερω τι να κανω. Σας ευχαριστω και απλα να προσθεσω οτι απο β ζωνη και πισω ο κομμωτης εχει παρει λιγο τις ακρες ενω τα πλαινα τα εχω ξανακουρεψει με 0 σκαλα. Συνολικα τα μαλλια μου ειναι κουρεμενα με 0 σκαλα και εχουν περασει ακριβως 2 εβδομαδες.
 

Συνημμένα

  • IMG_6825.JPG
    IMG_6825.JPG
    611.6 KB · Προβολές: 96
  • IMG_6826.JPG
    IMG_6826.JPG
    669 KB · Προβολές: 98
  • IMG_6827.JPG
    IMG_6827.JPG
    835.6 KB · Προβολές: 100
  • IMG_6828.JPG
    IMG_6828.JPG
    2.2 MB · Προβολές: 98
  • IMG_6829.PNG
    IMG_6829.PNG
    1.7 MB · Προβολές: 88
  • IMG_6832.JPG
    IMG_6832.JPG
    396.6 KB · Προβολές: 91
  • IMG_6831.JPG
    IMG_6831.JPG
    164.8 KB · Προβολές: 88
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Φιλε εμενα μια χαρα μου φενεσαι. Σου αρεσει αυτο το κουρεμα η το εκανες μονο και μονο επειδη συντομα θα μπεις στρατο; Ελπιζω να μην το εκανες για ψαξεις αραια σημεια. Τι να πουν και αλλοι τα μακραινουν για να κρυψουν διαφορα σημεια η για καλυψη κροταφων.
 

MariosOik

Active Member
Φιλε εμενα μια χαρα μου φενεσαι. Σου αρεσει αυτο το κουρεμα η το εκανες μονο και μονο επειδη συντομα θα μπεις στρατο; Ελπιζω να μην το εκανες για ψαξεις αραια σημεια. Τι να πουν και αλλοι τα μακραινουν για να κρυψουν διαφορα σημεια η για καλυψη κροταφων.
Το έκανα επειδή σύντομα θα μπω στρατο και επειδη το regaine μου τα εκανε χαλια οσο τα χα μακρυα οποτε εκ των πραγματων δεν θα μπορουσα να τα εχω οπως ηθελα. Ομως η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα αφανταστα γιατι μεγαλωνοντας σιγα σιγα βλεπω κενα και ξερω οτι για να μακρυνουν παλι χρειαζεται ψυχοφθορος χρονος. Τα κουρεψα νωριτερα για να δω πως μεγαλωνουν. Το οτι κοιτιεμαι στον καθρεφτη και βλεπω ενα τοσο ασπρο κρανιο μεχρι την α ζωνη με ξεπερνα. Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο. Για να μην μιλησω για φωτα στο ασανσερ και φωτακι αυτοκινητου. Δεν ξερω παιδια εμενα μου φαινεται οτι εχω μεγαλο προβλημα και πονταρω στο οτι μινοξιδιλη τωρα τερματισα τον 2 μηνα(βαζω καθε βραδυ) και τουλαχιστον εχει μειωθει πολυ η τριχοπτωση. Τι να πω τραβαω τεραστιο ψυχολογικο ζορι γιατι δεν ειχε καταλαβει κανεις οτι εχω θεμα με μακρυα μαλλια και τωρα με ρωτουν ολοι.
 

Συνημμένα

  • IMG_6794.JPG
    IMG_6794.JPG
    1.1 MB · Προβολές: 85
  • IMG_6795.PNG
    IMG_6795.PNG
    1.8 MB · Προβολές: 74

MariosOik

Active Member
Τα πλαινα κοντινε και θα εισαι οκ.Πηγαινε σε κουρεα να στα φτιαξει ομως.
Δεν εχω δικιο ομως που μιλαω για μεγαλη αραιωση @athenian ? Γιατι πολλοι μου λενε οτι ειμαι υπερβολικος...! Τα πλαινα αυριο κλεινω μια βδομαδα απο το κουρεμα θα ξαναπαω, τι να κανω.
 

athenian

Well-Known Member
Εχεις μια αραιωση,διαχυτη θα ελεγα.Δεν ειναι μεγαλη.Στα ποσα χιλιοστα ειναι τωρα τα μαλλια σου?Μου θυμιζεις εμενα πριν καμια 5ετια.
 

MariosOik

Active Member
Εχεις μια αραιωση,διαχυτη θα ελεγα.Δεν ειναι μεγαλη.Στα ποσα χιλιοστα ειναι τωρα τα μαλλια σου?Μου θυμιζεις εμενα πριν καμια 5ετια.
Και γω αυτο πιστευω διαχυτη. Ποσα χιλιοστα δεν ξερω ακριβως. Ακριβως 14 μερες απο τοτε που τα εκανα με 0 σκαλα. Η μινοξιδιλη πιστευεις θα βοηθησει τωρα που μπαινω στον 3ο μηνα?
 

athenian

Well-Known Member
Περιπου στα 2χιλ ειναι το μαλλι σου τωρα δλδ.Τωρα εχεις ξεκινησει την μινοξ?3μηνες?
 

athenian

Well-Known Member
Μπορει να ειναι και απο το shedding της μινοξ αυτη η εικονα.Βαλε αν εχεις φωτο πριν την χρηση μινοξ.
 
Μπλουζα