White dots

retroios

New Member
Καλησπέρα παίδες

Κι εγώ στο γκουρμπέτι της αναζήτησης (crown και κροτάφοι), πρόσφατα ακύρωσα ραντεβου για μμ (για 2000 περίπου τριχοθυλάκια) γιατί ανακάλυψα τα white dots της FUE. Και πιο μπροστά απο το crown χάνω τρίχες αλλά κάπως καλύπτεται για την ώρα' για μινοξυδίλη ούτε λόγος, χρησιμοποίησα για 9-10 μήνες αλλά με την ξηροδερμία το δέρμα άρχισε να φέυγει σε κομμάτια (το έσωσα με dercos και παύση μινοξυδίλης). Η σύσταση σχεδόν όλων των ερωτηθέντων clinics είναι να βάλω εκεί που είναι έτσι κ αλλιώς άδεια η περιοχή και την περιοχή εξελισσόμενης αλωπεκίας να την αφήσω για αργότερα μόλις σταθεροποιηθεί. Προσπαθώ να δω σαν lifecycle project και κάνω τις εξής παραδοχές:

Κατ' αρχήν λατρεύω το βαθμιδών ξύρισμα στα πλαϊνά το οποίο το ξεχνάω αιωνίως πλέον (και ενοχλούμαι γιατί παρόλο που είναι φυσικό και επόμενο δεν στο λέει κανείς). Το θέμα μου είναι ότι ας πούμε πως γίνεται η FUE και όλα πηγαίνουν καλά (όλοι λένε για 10-15 μέρες ανάρρωσης και όλα όπως πριν αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό), όταν αργότερα χάσω και τα υπόλοιπα μαλλιά που υπάρχουν ήδη επάνω (αν κρίνω απο τους προγόνους είναι παραπάνω απο βέβαιο) θα πρέπει να πρέπει να ξανακάνω μμ με πολύ πιο μικρές απαιτήσεις μιας και δεν θα υπάρχουν και πολλά grafts άρα τα white dots αναγκαστικά θα γίνουν κηλίδες άρα πιο μακριά ακόμη τα πλαϊνά για να τις καλύπτουν. Η λύση του "τα ξυρίζω όλα και δε βαριέσαι" προφανώς δεν υπάρχει γιατί μετά είναι που θα φαίνονται σαν σκοροφαγωμένα οπότε;;;τι;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Επειδή όλα τα δέρματα δεν αντιδρούν το ίδιο στα θέμα white dots αλλά και επειδή η επούλωση και τα σημάδια έχουν να κάνουν και με το μέγεθος της διαμέτρου του εξαγωγέα, ΥΠΑΡΧΕΙ λύση η οποία ακούει στο όνομα: test extraction. Τι κάνεις :
1. Βγάζεις 15 μοσχ με διάμετρο εργαλείου 1χλσ από 1 εκ2
2. Βγάζεις 15 μοσχ με διάμετρο εργαλείου 0,9χλσ από 1 εκ2
3. Βγάζεις 15 μοσχ με διάμετρο εργαλείου 0,7χλσ από 1 εκ2

Περιμένεις 2-3 μήνες για να δεις πως αντιδρά το δέρμα σου. Αν δεις ότι σε αυτά τα 3 εκ2 έχεις λευκές κηλίδες οι οποίες δεν παλεύονται οπτικά, δεν προχωράς, αν δεις ότι με το 0,9 και κάτω εργαλείο είσαι ΟΚ, προχωράς.
 
Μπλουζα