Stolis 's case...

Stolis43

Member
Καλως οριζω την κοινοτητα,που παρακολουθω ενα εξαμηνο πλεον χωρις να εχω γινει μελος,και αποφασισα να μοιραστω,την δικη μου ιστορια χαμενης τριχοφυιας...
Στα 17 μου σταδιακα αρχισα να χανω τους κροταφους και να ανοιγουν επικινδυνα,στα 22 μου και μετα απο την θητεια,αρχισα να αποχαιρετω σιγα-σιγα την γραμμη τριχοφυιας μου.
Σε αυτο το σταδιο εν ετει 1998 ειχα την ατυχια να γνωριζω προσωπικα εναν πλαστικο,που εβαζε και μαλλια...Οκ λεω γνωστος ειναι,καλο ονομα ειχε τοτε (γενικα σαν πλαστικος),απελπισμενος εγω,σιγουρος πολυ αυτος,(σσ πληροφοριες τοτε σε μηδενικο επιπεδο καθοτι δεν υπηρχε ιντερνετ),αφηνω το κεφαλακι μου στον πρωτο ασχετο της ιστοριας μου...
Το αποτελεσμα?23 χρονων με plugs δεξια και αριστερα στους κροταφους μου...οπως στην τυχαια φωτο...
Σοκαριστικο θεαμα το οποιο ευτυχως μπορουσα καπως να καλυψω με τα δικα μου μαλλια,και να σωσω την κατασταση για λιγο καιρο...Το σκεπτικο του εν λογω γιατρου ηταν μετα να καλυψει τα κενα των plus με Lazer και τριχα-τριχα...Δεν εγινε ποτε καθως δεν με ξαναειδε εκτοτε!
Τον καιρο εκεινο (πριν 19 χρονια) λοιπον ετυχε να ειμαι εξωτερικο,και να μου συστηθει η γνωστη σε ολους μας θαυματουργη σκονη (δεν αναφερω ονομα λογω διαφημισης),και να ανακτησω την χαμενη μου γοητεια (sic),καλυπτοντας τα plugs αλλα και το ολο και μεγαλυτερο αραιωμα του τριχωτου στο εμπρος και μονον μερος.
Στο μεταξυ ψαχνομουν για αποκατασταση της γραμμης τριχοφυιας μου και 2-3 εκατοστα μεσα για να πλησιασω τα φυσικα μου μαλλια.Στο εξωτερικο λοιπον και 2 χρονια μετα την πρωτη αποτυχημενη επεμβαση αποφασισα να προχωρησω στην δευτερη επεμβαση,τριχα-τριχα αυτη τη φορα,αλλα με πολυ αραιαη εμφυτευση,με σκοπο να κανω μετα απο 1 χρονο την δευτερη επεμβαση οπως και εγινε...
Το αποτελεσμα ηταν οκ για τα τοτε δεδομενα που ειχα και αρκετα δικα μου μαλλια,αλλα ειχα γινει και ειδικος στη γνωστη σκονη.
Το μεγαλο μειονεκτημα?
Ο δευτερος ασχετος μεγαλομεταμοσχευτης,πηρε και τις δυο φορες strips πολυ κατω απο το ινιακο,και κοντα στον σβερκο,με αποτελεσμα να ανοιξει μια ουλη 1εκ+μετα απο ενα εξαμηνο,και να μην μπορω να κουρεψω κοντα τα μαλλια μου στον σβερκο απο τοτε(φωτο).
Ετσι λοιπον εμεινα αφου απογοητευτηκα απο τις μεταμοσχευσεις,και τα παχια λογια,τα τελευταια περιπου 20 χρονια:Ειδικο κουρεμα καλυψης αποκρυψης+ χρηση σκονης+λακ...(φωτο δικες μου).

Τελευταιο εξαμηνο λοιπον καθως παρακολουθω το φορουμ,αλλα βλεποντας και αποτελεσμα δυο γνωστων μου αποφασισα να ξαναψαξω το θεμα,καθοτι η κορυφη μου αραιωνει και ξεκινα ο σχηματισμος burger...,αλλα καθως η δοτρια εχει να δωσει ακομη,παροτι το κενο απο το strip (χαμηλα),ειναι χαμενη υποθεση.
Εχω επισκεφτει ηδη εναν γιατρο εδω στην Αθηνα (δεν αναφερω ονομα),αλλα αποριπτεται καθοτι ακουσα πολυ μεγαλα λογια παλι,πολυ σιγουρος και αυτος,αλλα απολυτος και αγενης.Χ
Ειμαι στο ψαξιμο,παρακολουθω και τις εδω μεσα περιπτωσεις με πολυ ενδιαφερον,αναμενω δικες σας παρατηρησεις,γνωμες καθως δεν θα ηθελα και μια 4η αποτυχημενη επεμβαση...
Τι ειδους επεμβαση θα ηταν καταλληλη για την δικη μου ειδικη περιπτωση?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολυ για την αναγνωση του σεντονιου μου!

Οι φωτο εχουν αποτελεσμα τελικο με σκονη,αλλα και χωρις αυτην...
 

Συνημμένα

  • plugs.jpg
    plugs.jpg
    19.2 KB · Προβολές: 256
  • ΧΩΡΙΣ 1.JPG
    ΧΩΡΙΣ 1.JPG
    128.4 KB · Προβολές: 263
  • ΧΩΡΙΣ 2.JPG
    ΧΩΡΙΣ 2.JPG
    103.6 KB · Προβολές: 226
  • ΧΩΡΙΣ 3.JPG
    ΧΩΡΙΣ 3.JPG
    122.2 KB · Προβολές: 226
  • ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΪΝΗ.JPG
    ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΪΝΗ.JPG
    146.4 KB · Προβολές: 239
  • ΔΟΤΡΙΑ.JPG
    ΔΟΤΡΙΑ.JPG
    187.2 KB · Προβολές: 237
  • ΚΟΡΥΦΗ.JPG
    ΚΟΡΥΦΗ.JPG
    167 KB · Προβολές: 217
  • ΟΥΛΗ.JPG
    ΟΥΛΗ.JPG
    187.4 KB · Προβολές: 233
  • ΔΟΤΡΙΑ ΤΕΛΙΚΟ.JPG
    ΔΟΤΡΙΑ ΤΕΛΙΚΟ.JPG
    188.6 KB · Προβολές: 232
  • ΤΕΛΙΚΟ 1.JPG
    ΤΕΛΙΚΟ 1.JPG
    73.7 KB · Προβολές: 238
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stolis43

Member
Συνεχεια φωτος
 

Συνημμένα

  • ΤΕΛΙΚΟ ΠΛΑΪΝΟ 2.JPG
    ΤΕΛΙΚΟ ΠΛΑΪΝΟ 2.JPG
    127.3 KB · Προβολές: 222
  • ΤΕΛΙΚΟ ΕΜΠΡΟΣ.JPG
    ΤΕΛΙΚΟ ΕΜΠΡΟΣ.JPG
    97.6 KB · Προβολές: 229
  • ΤΕΛΙΚΟ ΠΛΑΪΝΟ 1.JPG
    ΤΕΛΙΚΟ ΠΛΑΪΝΟ 1.JPG
    113.4 KB · Προβολές: 209
  • ΤΕΛΙΚΟ ΠΛΑΪΝΟ 2.JPG
    ΤΕΛΙΚΟ ΠΛΑΪΝΟ 2.JPG
    127.3 KB · Προβολές: 210

anargiros88

Well-Known Member
πρέπει να κάνεις μέτρηση της δότριας περιοχής σου για να ξέρεις τι αποθήκη έχεις . Μετά ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις πορεύεσαι . Αν έχεις δότρια , υπομονή και χρήμα όλα φτιάχνονται .
 

Stolis43

Member
...οι επεμβασεις εγιναν Αγγλια πριν απο 19 χρονια,η πρωτη με τα plugs Ελλαδα...Εξωτερικο δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω...
 

Stolis43

Member
πρέπει να κάνεις μέτρηση της δότριας περιοχής σου για να ξέρεις τι αποθήκη έχεις . Μετά ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις πορεύεσαι . Αν έχεις δότρια , υπομονή και χρήμα όλα φτιάχνονται .
...ναι αλλα χρειαζομαι τον καταλληλο χειρουργο,καθως δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια οπως φαινεται...
 

crossfire

Well-Known Member
Σε περιπτώσεις σαν κι αυτές, πρεπει να σταματήσουμε τις ουδέτερες συμβουλές " διάβασε το φόρουμ, η απόφαση δική σου κτλ".
Φίλε μου , πες μας τι μπάτζετ διαθέτεις και αν είσαι έτοιμος να φύγεις εξωτερικό.
Πρέπει να φύγεις έξω και μάλιστα επειγον για να φτιάξεις οτι φτιάχνεται.
Θα κάνεις και ταξίδια μόνο για consultation από κοντά.
Θα κάνεις και ραντεβού με τις κυπριακές που έρχονται Ελλάδα.
Θέλει και χρήμα, χρόνο και υπομονή.
Δεν σηκώνει άλλο λάθος......ίσως έχεις μια και τελευταία προσπάθεια .
Εμείς θα σε βοηθήσουμε.
Κάνε υπομονή να διαβάσουν το νήμα σου και τα άλλα παιδιά.
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Θύμα της ηρωικης γενιάς .....
Θεωρώ πως είναι αναστρέψιμο με τα τωρινά δεδομενα.
Όπως είπε και ο συνάδελφός,χρημα,υπομονή και στοχευμενες κινήσεις.
Καλή συνέχεια
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Φιλε καλωσηρθες στην κοινοτητα, τωρα θα πρεπει να επαναφερεις την φυσικοτητα, δεν ειναι καλη εικονα αυτη αλλα μην απελπιζεσαι, πρωτα θα αφαιρεθουν τα plugs απο την α ζωνη, ισως εκει που επιλεξεις υπαρχει η ικανοτητα διαχωρισμου κ επανατοποθετησης; διοτι ειναι αρκετα,δευτερον θα σχεδιαστει hairline, mature οπως ειναι λογικο...,και στη β ζωνη θα πρεπει να υπαρξει κ εκει μια ικανοποιητικη καλυψη. Σημαντικοτερη ολων ομως η α ζωνη. Για τις πυκνοτητες κ αριθμο μοσχευματων που θα απαιτηθουν δεν μπορουμε να πουμε διοτι δεν γνωριζουμε τι μπορεις να προσφερεις απο δοτρια, αλλα ειπαμε πρωτα απ ολα αποκατασταση φυσικοτητας, το repair ειναι παντα δυσκολο και θελει καλο μαεστρο. Ελπιζω να υπαρξει η οικονομικη δυνατοτητα αλλα κ η σωστη επιλογη κλινικης για να προχωρησεις σε repair, πλεον υπαρχουν λυσεις κ η δουλεια μπορει να γινει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stolis43

Member
Σας ευχαριστω ολους για το θερμο καλωσορισμα!
Ξεχασα να αναφερω οτι ολα τα plugs αφαιρεθηκαν οταν εκανα την δευτερη επεμβαση.
Τωρα,ο ενας γιατρος που επισκεφτηκα τελευταια,μου ειπε οτι η δοτρια ειναι αθικτη ευτυχως,και συγκεκριμενα,η πυκνοτητα της ειναι 70 τριχ/κες μοναδες /cm2 ,με πυκνοτητα τριχων 2,2 ανα τριχ/κη μοναδα,και οτι θα εβγαζε 3500 FUs,με χοντρο παχος τριχας...
Επισης ειπε οτι θα εκανε FUT+FUE μαζι,πραγμα που δεν πηρα με καλο ματι καθως δεν θελω αλλη μια ουλη εκει πισω...
 

anargiros88

Well-Known Member
Ποιος ήταν αυτός ο προφεσορας που στα είπε όλα αυτά ? Η διάγνωση που έκανε πως έγινε ? Να υποθέσω με το αετίσιο βλέμμα του ...
 

Stolis43

Member
Ποιος ήταν αυτός ο προφεσορας που στα είπε όλα αυτά ? Η διάγνωση που έκανε πως έγινε ? Να υποθέσω με το αετίσιο βλέμμα του ...
...εννοειται πως ΔΕΝ θα αναφερω το ονομα του...δεν μπηκα εδω ουτε για να ξεκατινιασω κανεναν,αλλα ουτε και να διαφημισω κατι/καποιον εμμεσως...ασχετος με το θεμα ειμαι και ειδα πως εδω μεσα εχει πολυ πληροφορια,κατι που δυστυχως πριν 20 χρονια δεν υπηρχε και πηγαιναμε στα τυφλα...
Η εξεταση εγινε με την γνωστη μικροκαμερα που μπαινει στα μαλλια και ακουμπα στο δερμα,υποθετω θα εχει καποια ονομασια...τριχοσκοπιο να το πω?
Ερωτηση:Το μαλλι και στην δοτρια,και στη ληπτρια πρεπει οπωσδηποτε να ειναι ξυρισμενο οταν γινει η επεμβαση?Δλδ αν εχω τα υπαρχοντα μαλλια για καλυψη δεν παιζει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

karampalikis

Active Member
...εννοειται πως ΔΕΝ θα αναφερω το ονομα του...δεν μπηκα εδω ουτε για να ξεκατινιασω κανεναν,αλλα ουτε και να διαφημισω κατι/καποιον εμμεσως...ασχετος με το θεμα ειμαι και ειδα πως εδω μεσα εχει πολυ πληροφορια,κατι που δυστυχως πριν 20 χρονια δεν υπηρχε και πηγαιναμε στα τυφλα...
Για να υπάρχει πληροφορία πρέπει να λέμε και ονόματα....πως θα ξέρουμε ποια κλινική-γιατρός είναι καλοί και ποιους πρέπει να αποφεύγουμε; Διαφημίζονται ή δυσφημίζονται μόνοι τους από την ποιότητα της δουλειάς τους. Γι' αυτό είναι καλό να λέμε και ονόματα, ειδικά αυτών που πρέπει να αποφεύγονται, για να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι. Εσύ ο ίδιος τράβηξες όλα αυτά λόγω έλλειψης (σωστής) πληροφόρησης και τώρα αρνείσαι να δώσεις σε εμάς πληροφορίες που θα μας φανούν χρήσιμες.
Αν πεις ονόματα κλινικών-γιατρών μόνο καλό θα κάνεις σε όλους εμάς και ειδικά σε αυτούς που έρχονται για πρώτη φορά αντιμέτωποι με το θέμα της τριχόπτωσης και οι οποίοι είναι περισσότερο ψυχολογικά ευάλωτοι με απόρροια να είναι και ευάλωτοι απέναντι στους δήθεν γιατρούς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stolis43

Member
...δεν εχει καμια αξια η πληροφορια του ποιοι μου εκαναν την επεμβασεις πριν απο 20 χρονια,διοτι α)Ο πρωτος ειναι πραγματικα ο κανενας,και δεν τον ξερει ουτε η μανα του σημερα(μαλλον εχει συνταξιοδοτηθει κιολας)β)Οι αλλες δυο εγιναν στο εξωτερικο απο τον ιδιο γιατρο,και αυτες 19 χρονια πριν...και αυτος ΔΕΝ υπαρχει σημερα...
...οπως θεωρω αδικο για τον γιατρο που εξετασε προσφατως,(που και για δικους μου λογους δεν επιλεγω),να τον ακυρωσω-δυσφημισω,για καποιον αλλο υποψηφιο μπορει να ειναι ο super dooper γιατρος...
Δεν εχω γνωσεις για να μοιραστω,γι αυτο μπηκα εδω μεσα...
 

karampalikis

Active Member
Θα πεις απλά την γνώμη σου, δεν τον ακυρώνεις, ούτε τον δυσφημείς....αν μαζευτούν πολλές αρνητικές ή πολλές θετικές απόψεις για έναν γιατρό τότε θα έχουμε σχηματίσει μια κακή ή μια καλή εικόνα αντίστοιχα.
Μια άποψη απο μόνη της δεν πρόκειται να κάνει την διαφορά, αν μαζευτούν πολλές τότε ναι. Αλλά για να μαζευτούν πολλές θα πρέπει ο καθένας μας να μεταφέρει στους υπόλοιπους την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ του άποψη.
 

Stolis43

Member
...μετα απο αρκετο διαβασμα στο forum,οι κλινικες εν Ελλαδι (δεν υπαρχει χρονος για εξωτερικο),καταλαβαινω ειναι μονοδρομος αναμεσα σε DHI και Βεκρη.Καταληγω σε ενα ακομη κλασσικο DHI vs AHC
Τι θα προτεινατε οι γνωστες/παθοντες για την δικη μου ειδικη περιπτωση?

Αποτελεσματα live γνωστων που εχω δει και μιλησει απο κοντα δεν τρελαθηκα με κανενα...
Για να λεμε και ονοματα που επιμενετε και πιο πανω:
Γκουρας ειδα φτωχο αποτελεσμα σε πολυ μεγαλο κεφαλι (στη κυριολεξια/ισως ακαταλληλο για μμ)
Αναστασακης + Βεκρης,φυσικο αλλα αραιο αποτελεσμα...
Σαντος (δεν τον εχω διαβασει εδω μεσα καθολου)ο φιλος μου πολυ ικανοποιημενος με την συνεργασια του,το αποτελεσμα χειροτερο απο Αναστασακη και Βεκρη.
DHI δεν εχω δει καποιον ακομη...

Εξωτερικο δυστυχως δεν εχω καθολου χρονο να ψαχτω ή να περιμενω...
 

anargiros88

Well-Known Member
Σαντος (δεν τον εχω διαβασει εδω μεσα καθολου)ο φιλος μου πολυ ικανοποιημενος με την συνεργασια του,το αποτελεσμα χειροτερο απο Αναστασακη και Βεκρη.

πως έμεινε ικανοποιημενος ενώ το αποτέλεσμα ήταν χάλια ?
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
...μετα απο αρκετο διαβασμα στο forum,οι κλινικες εν Ελλαδι (δεν υπαρχει χρονος για εξωτερικο),καταλαβαινω ειναι μονοδρομος αναμεσα σε DHI και Βεκρη.Καταληγω σε ενα ακομη κλασσικο DHI vs AHC
Τι θα προτεινατε οι γνωστες/παθοντες για την δικη μου ειδικη περιπτωση?

Αποτελεσματα live γνωστων που εχω δει και μιλησει απο κοντα δεν τρελαθηκα με κανενα...
Για να λεμε και ονοματα που επιμενετε και πιο πανω:
Γκουρας ειδα φτωχο αποτελεσμα σε πολυ μεγαλο κεφαλι (στη κυριολεξια/ισως ακαταλληλο για μμ)
Αναστασακης + Βεκρης,φυσικο αλλα αραιο αποτελεσμα...
Σαντος (δεν τον εχω διαβασει εδω μεσα καθολου)ο φιλος μου πολυ ικανοποιημενος με την συνεργασια του,το αποτελεσμα χειροτερο απο Αναστασακη και Βεκρη.
DHI δεν εχω δει καποιον ακομη...

Εξωτερικο δυστυχως δεν εχω καθολου χρονο να ψαχτω ή να περιμενω...
stoli43, η μεθοδος αναζητησης κλινικης κ τα εως τωρα κριτηρια επιλογης σου, ειναι λαθος! το να επιλεξεις σωστα απαιτει ερευνα κ διαβασμα κατι που μονο ευκολη δεν κανει την ολη διαδικασια. Με το να δεις ενα καλο αποτελεσμα κλινικης σε ενα κεφαλι, η και περισοτερα,.δεν εγγυαται την επιτυχια στην δικη σου περιπτωση, ουτε αν δεις μια αποτυχια δεν θα πρεπει να αποτελει τεκμηριο αποτυχιας για καθε υποψηφιο. Αν θες να κανεις τα πραγματα σωστα, αυτο απαιτει χρονο για διαβασμα, ερευνα, προσωπικες συναντησεις, γνωση δεδομενων οπως, τωρινη κατασταση nor, δυνατοτητες δοτριας και λοιπα χαρακτηριστικα, οικονομικη διαθεση και πανω απ ολα προσδοκιες, με αλλα λογια εξατομικευση στην ερευνα κ αμφισβητηση. Προσωπικα μου πηρε πανω απο εναμισυ χρονο για να καταληξω κ ακυρωνα συνεχως καποια στανταρς, εδω σιγουρα θα βρεις πληροφοριες για να κινηθεις σωστα κ συμφωνα με τις δυνατοτητες σου.
 
Μπλουζα