SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

panagioths

New Member
μετά από 4 χρόνια χρήσηs προσκάρ και σταθεροποίσηs τηs τριχόπτωσηs προχώρησα ,μετά απο υπόδειξη γιατρού στην τοπική εφαρμογή του υγρού sandimoun neoral.μετά απο 4 μήνεs χρήσηs η τριχοφυία είναι εκπληκτική.πρόκειται για μια παρενέργεια του εν λόγω φαρμάκου.ίσωs και μη αναστρέψιμη μετά τη διακοπή τηs εφαρμογήs.πρόκειται για ένα ανοσοκατασταλτικό φάρμακο(πολύ ισχυρό) αλλά δεν επηρεάζει το δέρμα όπωs η κορτιζόνη.αν και χαρούμενοs είμαι και λίγο φοβισμένοs γιατί η τριχοφυία ήρθε απότομα.σχεδόν απο τη μια μέρα στην άλλη.ολίγον τρόμαξα...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

τι εγινε ρε παιδια!!!!,μπηκε πολυ δυναμικα το 2011 :D :D ;D
για πες λεπτομερειες?
 

sovagg

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

panagioths είπε:
μετά από 4 χρόνια χρήσηs προσκάρ και σταθεροποίσηs τηs τριχόπτωσηs προχώρησα ,μετά απο υπόδειξη γιατρού στην τοπική εφαρμογή του υγρού sandimoun neoral.μετά απο 4 μήνεs χρήσηs η τριχοφυία είναι εκπληκτική.πρόκειται για μια παρενέργεια του εν λόγω φαρμάκου.ίσωs και μη αναστρέψιμη μετά τη διακοπή τηs εφαρμογήs.πρόκειται για ένα ανοσοκατασταλτικό φάρμακο(πολύ ισχυρό) αλλά δεν επηρεάζει το δέρμα όπωs η κορτιζόνη.αν και χαρούμενοs είμαι και λίγο φοβισμένοs γιατί η τριχοφυία ήρθε απότομα.σχεδόν απο τη μια μέρα στην άλλη.ολίγον τρόμαξα...

Kαλως ηρθες φιλε..Εχεις φωτο πριν-μετα??
 

teris28

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

This hair growth stimulating effect of FK506 is observed when applied topically but not by oral administration, even with a dose which causes marked immunosuppression

This stimulating effect on hair growth encouraged a number of investigators to use CSA not only in the treatment of alopecia areata (AA), but also in male pattern alopecia (MPA). While oral application proved successful, the beneficial effect of topical application was very limited in both AA and MPA.


Αν οντως κανει δουλεια σε τι μορφη γιατι μπερδευτηκα τοπικα η σε χαπι
 

xDante

Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

[sup]πρόκειται για μια παρενέργεια του εν λόγω φαρμάκου.ίσωs και μη αναστρέψιμη μετά τη διακοπή τηs εφαρμογήs.πρόκειται για ένα ανοσοκατασταλτικό φάρμακο(πολύ ισχυρό) αλλά δεν επηρεάζει το δέρμα όπωs η κορτιζόνη.αν και χαρούμενοs είμαι και λίγο φοβισμένοs γιατί η τριχοφυία ήρθε απότομα.σχεδόν απο τη μια μέρα στην άλλη.ολίγον τρόμαξα...
[/sup]

γτφ ? δηλαδή παίζει να πάθεις τα συμπτώματα του AIDS σαν μόνιμη παρενέργεια ? δλδ ένα κρυολόγημα και αξιομακάριστος ? :angel:

μου φαίνεται θα πρέπει να λέμε βγαίνει μία καινούρια ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ και όχι φάρμακο για να βγάλουμε μαλλί :-[
 

panagioths

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Μιλάμε για τοπική χρήση υγρού,ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ.η ποσοτητα που αποροφάται είναι ελάχιστη .δεν είναι δυνατόν να προκληθεί ανοσοκαταστολή ούτε βλάβη στα νεφρά που είναι η κύρια παρενέργεια τηs κυκλοσπορίνηs,λαμβανόμενηs σε μορφή χαπιών.ρώτα και έναν γιατρό σχετικό να σε ενημερώσει αν έχειs αμφιβολίεs.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ntia

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Παναγιώτη,

πώς ακριβώς το χρησιμοποιείς? τοπικά βέβαια, αλλά με τι συχνότητα και ποσότητα? σ' έχει ενημερώσει ο γιατρός σου αν με τη διακοπή του μετά από καιρό επανάρχεσαι στο αρχικό στάδιο..? έχεις ακούσει αν προκύπτουν άλλες παρενέργειες από την απορρόφησή του?

εγώ βάζω για πολύ καιρό διαλύματα με μινοξιδίλη και κορτιζόνη και διάφορα άλλα συστατικά, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να αφαιρέσω τη κορτιζόνη.. το πρόβλημα είναι ότι αυτό πρέπει να γίνει σταδιακά. αλλά όταν αφαιρώ κάτι από το διάλυμα αυξάνεται η τριχόπτωση π.χ. τον προηγούμενο μήνα είχα αφαιρεσει τον zinc gluconate και ειχα θεματάκι, αυτη τη φορά που το πρόσθεσα πάλι ήταν καλύτερα τα πράγματα..

γι' αυτό σκέφτομαι συνεχώς να σταφώ και κάπου αλλού αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα..

κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!
 

panagioths

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

να αναφέρω ότι η κυκλοσπορίνη είναι πανάκριβη.αλλά αν βρεθεί γιατρόs να το γράψει χορηγείται με 0%.δηλ.δωρεάν.εφαρμογή στην αρχή εκανα 3 φορέs στη συνέχεια 2.δυστηχώs είναι πολύ λιπαρό το υγρό.
 

Ntia

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

ωχ, εννοεις 3 φορες την ημέρα? αν είναι και λιπαρό δεν παλεύται..
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

ποσο παει ρε συ παναγιωτη χωρις να στην γραψει ο γιατρος ,την βαζεις τοπικα σε ολο το κεφαλι ? Τη φινα την χρισημοποιεις ακομα ?
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

Κυκλοσπορίνη Α
Η κυκλοσπορίνη Α είναι ένα ανοσοκατασταλτικό φάρμακο, που χρησιμοποιήθηκε αρχικά για την πρόληψη της απόρριψης των οργάνων σε ασθενείς που έκαναν μεταμόσχευση οργάνων. Είναι ένας ισχυρός ανασταλτικός παράγοντας της λειτουργίας των λεμφοκυττάρων (μιας ομάδας λευκών αιμοσφαιρίων) που παίζουν βασικό ρόλο στη λειτουργίας του ανοσιακού συστήματος.
Μπορεί να χορηγηθεί σε υγρή μορφή ή σε μορφή χαπιού.
Οι ανεπιθύμητες ενέργειες είναι αρκετά συχνές, ειδικά σε υψηλές δόσεις και μπορεί να περιορίσουν τη χρήση του φαρμάκου. Περιλαμβάνουν τοξικότητα στα νεφρά, υψηλή πίεση του αίματος, τοξικότητα στο ήπαρ, διόγκωση των ούλων, αύξηση της τριχοφυΐας στο σώμα, ναυτία και εμέτους.
Επομένως, η θεραπεία με κυκλοσπορίνη απαιτεί τακτικούς κλινικούς και εργαστηριακούς ελέγχους για την αξιολόγηση των ανεπιθύμητων ενεργειών του φαρμάκου.

τωρα οσν αφορα τις αλλες παρενεργειες ? Χμμ τοπικα δνε πρεπει να υφισταντε κ σε ορισμενα σημεια μονο π.χ. κροταφους ετσι δεν πρεπει να ειναι?
 

panagioths

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

αυτέs oi παρενέργειεs που αναγράφειs άφορούν τη λήψη άπό το στόμα.΄καμία σχέση με την την τοπική χρήση.την φίνα συνεχίζω να την παίρνω και θα συνεχίσω χωρίs διακοπέs.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

φινα περνεις εφοσον σου το ειπε ο γιατρος σου η απο μονος σου κ σε τι δοσολογια ?
τελικα την κυκλοσπορίνη τοπικα που μορουμε να την βρουμε ?]σε ευχαριστω.
 

panagioths

New Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

ποτέ δεν παίρνω κάτι από μόνοs μου,επειδή καποιοs μου μίλησε για ένα καλό προιόν.ότι κάνω είναι επειδή μου το έδωσε ο
(η)γιατρόs.κυκλοσπορίνη στα φαρμακεία μόνο με συνταγη γιατρού.χωρίs συνταγή ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: SANDIMUN NEORAL (υγρό) ,έδωσε τριχοφυία

κ καλα κανεις ,βασικα ετσι πρεπει .

Καταρχην καλως ηρθες κ απο μενα


Λοιπον μερικες ερωτησεις ακομα

1) ηλικια?

2) εξετασεις εχεις κανει απο τοτε που αρχισες την φινα η κατα τηην δειαρκεια ,αν ναι ολα καλα? Ειδες παρενεργειες?

(αν εισαι μικρος μεχρι 27-28 δεν νομιζω να εχεις δει κ πολλες παρενεργειες .)


3) περνεις ειπες καθημερινα 1mg,σε 4 χρονια δεν την εχεις διακοψη για μικρο διαστημα κ παλι να την ξαναρχισεις 3? Δηλαδη ο γιατρος σου δε σου εχει συνιστυσει να την διακοπτεις για κανα διμηνο κ επειτα να την ξαναρχισεις για να μην την σινυθιζει ο οργανισμος σου η δεν ισχυει αυτο?


4) Επισης sos μου ειπες οτι η κυκλοσπορίνη ειναι ακριβη πες μου αν ξερεις δηλαδη περιπου ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ?

σορρυ που σε κουραζουμε αλλα λογικο ειναι να υπαρχουν ερωτησεις .
 
Μπλουζα