Rogaine / Regaine FAQ

noxius

New Member
Η μινοξιδιλη δεν θα σταματησει την τριχοπτωση noxius, αυτη ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια στον κυκλο ζωης της, ομως θα συντονισει τον κυκλο της πλειοψηφιας των τελογενων τριχων στην αναγενη φαση κ αυτο απαιτει περισοτερο χρονο, συνηθως 12μηνο με χρηση μιας φορας τη μερα. Καθ ολη τη διαρκεια θα εχεις διακυμανσεις στην τριχοπτωση οπως καποια αυξημενη τριχοπτωση οπως αναφερεσαι. Σιγουρα η εποχιακη παραμενει στο παιχνιδι, επικουρικα ενα καλο συμπληρωμα για τα μαλλια ισως βοηθησει στον ανισο αγωνα. Γενικα το φαρμακο δειχνει να δουλευει διαφορετικα ανα περιπτωση και ο δικος σου οργανισμος, ως παλιος κατ επαναληψη χρηστης, απαιτει περισοτερο χρονο για να ανταποκριθει, ελπιζω να βοηθησα
Βοήθησες πάρα πόλυ πραγματικά, να σαι καλά!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Η μινοξιδιλη δεν θα σταματησει την τριχοπτωση noxius, αυτη ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια στον κυκλο ζωης της, ομως θα συντονισει τον κυκλο της πλειοψηφιας των τελογενων τριχων στην αναγενη φαση κ αυτο απαιτει περισοτερο χρονο, συνηθως 12μηνο με χρηση μιας φορας τη μερα. Καθ ολη τη διαρκεια θα εχεις διακυμανσεις στην τριχοπτωση οπως καποια αυξημενη τριχοπτωση οπως αναφερεσαι. Σιγουρα η εποχιακη παραμενει στο παιχνιδι, επικουρικα ενα καλο συμπληρωμα για τα μαλλια ισως βοηθησει στον ανισο αγωνα. Γενικα το φαρμακο δειχνει να δουλευει διαφορετικα ανα περιπτωση και ο δικος σου οργανισμος, ως παλιος κατ επαναληψη χρηστης, απαιτει περισοτερο χρονο για να ανταποκριθει, ελπιζω να βοηθησα

Δηλαδη κανει shedding/regrowth ακομη και κατα την διαρκεια του 12μηνου; Βαζω 1 ml την ημερα
Δυστηχως ειμαι στον 7ο μηνα και ενω ολα πηγαιναν πολυ καλα με καλο regrowth και αλλαγη της εμφανισης στη hairline μεχρι τον 5ο μηνα μετα αρχισε ξαφνικα παλι η κατηφορα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικολας νικ

Well-Known Member
Δηλαδη κανει shedding/regrowth ακομη και κατα την διαρκεια του 12μηνου; Βαζω 1 ml την ημερα
Δυστηχως ειμαι στον 7ο μηνα και ενω ολα πηγαιναν πολυ καλα με καλο regrowth και αλλαγη της εμφανισης στη hairline μεχρι τον 5ο μηνα μετα αρχισε ξαφνικα παλι η κατηφορα.
Οντως ειναι συνηθες. Εχω διαπιστωσει πως με 1ml την ημερα η προοδος δεν ειναι σταθερη. Ξαφνικη αυξημενη τριχοπτωση κατα περιοδους, ηταν κατι που αντιμετωπισα κ εγω, παντα με 1ml, κατα την διαρκει 12 μηνων, αρχομενη απο το 4μηνο σε αντιθεση με την αναμενομενη στο μηνα κατα τη συνηστωμενη χρηση των 2ml.
Αντιμετωπιζεις το ιδιο με τον noxius. Δυστυχως η μινοξ δεν σταματα το μηχανισμο της τριχοπτωσης αλλα αν σε πιασει τη σταθεροποιει επιμηκυνοντας την αναγενη φαση των τριχων. Ο συντονισμος της φασης, κυκλου, συμβαινει στο 12μηνο, οτι καλυτερο θα το παρεις περαν του 12μηνου με εφαρμογη 1ml και οσο σε κρατησει. Σε εμενα παντως. δεν δουλεψε ποτε στη hairline.
 

renos espresso

Active Member
Οντως ειναι συνηθες. Εχω διαπιστωσει πως με 1ml την ημερα η προοδος δεν ειναι σταθερη. Ξαφνικη αυξημενη τριχοπτωση κατα περιοδους, ηταν κατι που αντιμετωπισα κ εγω, παντα με 1ml, κατα την διαρκει 12 μηνων, αρχομενη απο το 4μηνο σε αντιθεση με την αναμενομενη στο μηνα κατα τη συνηστωμενη χρηση των 2ml.
Αντιμετωπιζεις το ιδιο με τον noxius. Δυστυχως η μινοξ δεν σταματα το μηχανισμο της τριχοπτωσης αλλα αν σε πιασει τη σταθεροποιει επιμηκυνοντας την αναγενη φαση των τριχων. Ο συντονισμος της φασης, κυκλου, συμβαινει στο 12μηνο, οτι καλυτερο θα το παρεις περαν του 12μηνου με εφαρμογη 1ml και οσο σε κρατησει. Σε εμενα παντως. δεν δουλεψε ποτε στη hairline.
Αγαπητε Νικολα νικ,
αν καταλαβα σωστα το σωστο ειναι να χρησημοποιεις για ενα χρονο διπλη δοση 2ml οπως συνηστουν και μετα το 12μηνο ξεκινας μια δοση με 1 ml.
Εγω ειμαι μετα απο μμ και βαζω εδω κ 3 μηνες πρωι βραδυ και απ την κλινικη μου ειπαν στο 12μηνο ξεκιναω με μια δοση..
γι αυτο το ειπαν? επειδη μετα τον 1 χρονο δεν υπαρχει βελτιωση-λογος για διπλη δοση?
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Αγαπητε Νικολα νικ,
αν καταλαβα σωστα το σωστο ειναι να χρησημοποιεις για ενα χρονο διπλη δοση 2ml οπως συνηστουν και μετα το 12μηνο ξεκινας μια δοση με 1 ml.
Εγω ειμαι μετα απο μμ και βαζω εδω κ 3 μηνες πρωι βραδυ και απ την κλινικη μου ειπαν στο 12μηνο ξεκιναω με μια δοση..
γι αυτο το ειπαν? επειδη μετα τον 1 χρονο δεν υπαρχει βελτιωση-λογος για διπλη δοση?
reno, κατ αρχας καλη επιτυχια με την επεμβαση σου! σωστος τροπος εφαρμογης ειναι αυτος που αναγραφεται στις οδηγιες καθε σκευασματος, στην περιπτωση της μινοξ ειναι δυο φορες τη μερα απο 1 ml, πρωι κ βραδυ οπως συνηθιζεται, με τα αναμενομενα αποτελεσματα να φαινονται στους 4 με 5 μηνες και να διατηρουνται οσο η εφαρμογη συνεχιζεται κανονικα δηλ 2ml.
Η εφαρμογη του 1ml δεν ειναι η συνιστωμενη κ δεν αποτελει σωστη χρηση του σκευασματος, ωστοσο αναφορες κ η προσωπικη μου εμπειρια δειχνουν οτι υπαρχει θετικη δραση του στα μαλλια σε μικροτερο βεβαια ποσοστο κ πιο μακροπροθεσμα ακομη κ με εφαρμογη του 1ml οπως ομως περιγραφω συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα στην εξελιξη δεν υπαρχει ουτε κατι ιατρικα τεκμηριωμενο για τη χρηση αυτη.
Σου προταθηκε μινοξ 2ml την ημερα ωστε δια της επιπλεον αιματωσης να εχεις ταχυτερη φυτρωση οπως κ μπουσταρισμα των υπαρχοντων μαλλιων κ να χαρεις ενα καλυτερο αποτελεσμα, εαν μειωσεις τη δοση σε 1ml,στο 12μηνο, θα μειωσεις στο μισο κ την επιδραση της ουσιας με οτι αυτο συνεπαγεται, σιγουρα ομως ειναι προτιμοτερο απο το να κοψεις τελειως.
 

nine

Active Member
Οντως ειναι συνηθες. Εχω διαπιστωσει πως με 1ml την ημερα η προοδος δεν ειναι σταθερη. Ξαφνικη αυξημενη τριχοπτωση κατα περιοδους, ηταν κατι που αντιμετωπισα κ εγω, παντα με 1ml, κατα την διαρκει 12 μηνων, αρχομενη απο το 4μηνο σε αντιθεση με την αναμενομενη στο μηνα κατα τη συνηστωμενη χρηση των 2ml.
Αντιμετωπιζεις το ιδιο με τον noxius. Δυστυχως η μινοξ δεν σταματα το μηχανισμο της τριχοπτωσης αλλα αν σε πιασει τη σταθεροποιει επιμηκυνοντας την αναγενη φαση των τριχων. Ο συντονισμος της φασης, κυκλου, συμβαινει στο 12μηνο, οτι καλυτερο θα το παρεις περαν του 12μηνου με εφαρμογη 1ml και οσο σε κρατησει. Σε εμενα παντως. δεν δουλεψε ποτε στη hairline.

και δεν μιλαω για απλο shedding, τριχοπτωση αλλα αλλαγη εικονας δηλαδη αραιωση.
Θα ελεγα με εκανε τουμπανο (με 1 ml) στο 4μηνο οταν οι αχρωμες τριχες εγιναν καταμαυρες χοντρες. Μετα χαλασε η εικονα σε ολο το scalp αποτομα και σταθεροποιηθηκε καπως χωρις να ποιασει το αποτελεσμα του 4μηνου. Πιο απλα να το πω μεσα σε 4 μηνες με γυρισε οπως ημουν 2 χρονια πριν χωρις προβλημα και μετα παλι στα ιδια επιπεδα.
Αυτο ειναι περιοδικο shedding της μινοξ; Δεν νομιζω...την μια να εισαι τοσο καλο το μαλλι και μετα τοσο χαλια. Μπορει απλα σταματησε να δουλευει και στην αα που την συνηθισε να μην κανει κατι.

Μηπως επειδη ειδα μαζικο regrowth=καλυτερη εικονα στο μαλλι μετα αυτο σταματησε και αρχιζει η φαση που χαλαει το μαλλι μαζικα; (catagen).
Μπορει σε επομενο κυκλο των μαλλιων να ξαναεχω παλι αυτο το boost.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικολας νικ

Well-Known Member
και δεν μιλαω για απλο shedding, τριχοπτωση αλλα αλλαγη εικονας δηλαδη αραιωση.
Θα ελεγα με εκανε τουμπανο (με 1 ml) στο 4μηνο οταν οι αχρωμες τριχες εγιναν καταμαυρες χοντρες. Μετα χαλασε η εικονα σε ολο το scalp αποτομα και σταθεροποιηθηκε καπως χωρις να ποιασει το αποτελεσμα του 4μηνου. Πιο απλα να το πω μεσα σε 4 μηνες με γυρισε οπως ημουν 2 χρονια πριν χωρις προβλημα και μετα παλι στα ιδια επιπεδα.
Αυτο ειναι περιοδικο shedding της μινοξ; Δεν νομιζω...την μια να εισαι τοσο καλο το μαλλι και μετα τοσο χαλια. Μπορει απλα σταματησε να δουλευει και στην αα που την συνηθισε να μην κανει κατι.

Μηπως επειδη ειδα μαζικο regrowth=καλυτερη εικονα στο μαλλι μετα αυτο σταματησε και αρχιζει η φαση που χαλαει το μαλλι μαζικα; (catagen).
Μπορει σε επομενο κυκλο των μαλλιων να ξαναεχω παλι αυτο το boost.
Πρωτη φορα χρησιμοποιεις μινοξιδιλη; Εαν ναι τοτε το αρχικο μπουσταρισμα που αναφερεις ειναι λογω της καλης ανταποκρισης παρθενας περιοχης στην ουσια, δεν αποκλειω οτι θα ξαναδεις το ιδιο μπουσταρισμα, ωστοσο θα συνεχισει να ειναι μια καλη συντηρητικη αγωγη οσο την χρησιμοποιεις με μεγαλη πιθανοτητα να ξαναφτασεις σε καλο επιπεδο ακομη κ με 1ml, οσο για το shedding μπορει να οφειλεται κ σε αλλου παραγοντες αλλα εκει παμε σε κατι πιο πολυπλοκο, γενικα το υπερβολικο shedding δεν ειναι φυσιολογικο, δεν ειναι απο τη φυση συγχρονισμενοι οι θυλακες να το κανουν, αν γινοταν θα ειχαμε περιοδους απολυτης φαλακρας. Εκει που εφαρμοζουμε την μινοξιδιλη, τοπικα,η ουσια επεμβαινει στο μηχανισμο του φυσιολογικου κυκλου αποριπτοντας τα τελογενη στελεχη και συγχρονιζοντας τα σε μια αναγενης φαση. Απο την αλλη, τη στιγμη που την σταματαμε περαν του αποτομου χασιμου των τριχων, αυτες κ παλι θα χρειαστουν ενα μεγαλο διαστημα για να επανελθουν στο φυσιολογικο κυκλο. Μια συμβουλη, εαν χρησιμοποιεις μια φορα τη μερα κανε το μετα απο λουσιμο και αφου στεγνωσουν τα μαλλια βουρτσισε την περιοχη με βουρτσα μασαζ πριν την εφαρμογη, βοηθα στην καλυτερη αποροφηση, τα ξαναλεμε
 

nine

Active Member
Πρωτη φορα χρησιμοποιεις μινοξιδιλη; Εαν ναι τοτε το αρχικο μπουσταρισμα που αναφερεις ειναι λογω της καλης ανταποκρισης παρθενας περιοχης στην ουσια, δεν αποκλειω οτι θα ξαναδεις το ιδιο μπουσταρισμα, ωστοσο θα συνεχισει να ειναι μια καλη συντηρητικη αγωγη οσο την χρησιμοποιεις με μεγαλη πιθανοτητα να ξαναφτασεις σε καλο επιπεδο ακομη κ με 1ml, οσο για το shedding μπορει να οφειλεται κ σε αλλου παραγοντες αλλα εκει παμε σε κατι πιο πολυπλοκο, γενικα το υπερβολικο shedding δεν ειναι φυσιολογικο, δεν ειναι απο τη φυση συγχρονισμενοι οι θυλακες να το κανουν, αν γινοταν θα ειχαμε περιοδους απολυτης φαλακρας. Εκει που εφαρμοζουμε την μινοξιδιλη, τοπικα,η ουσια επεμβαινει στο μηχανισμο του φυσιολογικου κυκλου αποριπτοντας τα τελογενη στελεχη και συγχρονιζοντας τα σε μια αναγενης φαση. Απο την αλλη, τη στιγμη που την σταματαμε περαν του αποτομου χασιμου των τριχων, αυτες κ παλι θα χρειαστουν ενα μεγαλο διαστημα για να επανελθουν στο φυσιολογικο κυκλο. Μια συμβουλη, εαν χρησιμοποιεις μια φορα τη μερα κανε το μετα απο λουσιμο και αφου στεγνωσουν τα μαλλια βουρτσισε την περιοχη με βουρτσα μασαζ πριν την εφαρμογη, βοηθα στην καλυτερη αποροφηση, τα ξαναλεμε

Ναι ειναι η πρωτη φορα και το scalp ειναι παρθενο και μαλιστα η απωλεια ηταν προσφατη μικροτερη των 2 χρονων. Γιαυτο μαλλον εντυπωσιαστηκα τοσο πολυ με αυτο που ειδα στο τετραμηνο. Σκουρες τριχες και τριχακια παντου που εδιναν την αισθηση οτι εκλεισε η hairline, και εκει που λες θα γινει και αλλο μπαμ και θα μεγαλωσουν ξαφνικα γινονται αχρωμα και πεφτουν οπως χανει και σε ποιοτητα ολο το scalp. Ηταν πολυ καλο για να ειναι αληθινο μου εβγαλε τριχες σε σημεια που παιζει να μην ειχα ουτε πριν μαλλι :p

Σχετικα με την εφαμοργη εβαζα και βαζω 1 φορα την ημερα το πρωι υγρο 1ml, χωρις να πιεζω το dropper για να σταξει απλα το μετακινω σε ολο το scalp για να παει παντου με εμφαση στις γεφυρες και στους κροταφους. Δεν μου καθεται καλα μετα το λουσιμο που κανω αργα το απογευμα η το βραδυ να λαδωσω μετα το μαλλι
 

jothess

Member
Καλημέρα εκτος απο το φαρμακείο που ειναι φαρμακι ξερετε που μπορω να προμηθευτω Αφρο μινοξιδιλης??
 

jothess

Member
Καλημέρα απο που μπορω ν παραγγελω αφρο μινοξιδιλης διοτι ατο φαρμακείο ειναι ακριβός??
 

paourismp

New Member
Καλησπέρα. Τελικά ποιος ο καλύτερος συνδυασμός με το Regaine; Εμένα τα 5mg έστω και μια φορά την ημέρα μου προκαλούν μία αίσθηση φαγούρας στο πρόσωπο (μύτη & αυτιά κυρίως) και τους πύχεις των χεριών. Επίσης διαπίστωσα από το στήθος και πάνω αύξηση του πάχους της τρίχας και γρήγορη επιμήκυνση. Για τους λόγους της φαγούρας σταμάτησα την αγωγή έχοντας χρησιμοποιήσει 1 δοχείο και μισό. Είχε κανείς σας ανάλογη εμπειρία και πως το έλυσε; Επίσης υπάρχει νήμα που να εξηγεί τις ορολογίες που διαβάζουμε εδώ όπως shedding, hairloss, hairline κλπ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Αν εχεις φαγούρα παρε αφρό...εγω που δεν ειχα καμια φαγούρα κ καμια παρενέργεια το γυρισα απο υγρό σε αφρό κ το μετανιωσα γιατι νιωθω οτι δεν Εχει την ιδια απορροφήση....
 

nikosssss

Active Member
Παιδιά τελικά απο που αγοράζετε Regaine foam??? Απο εξωτερικό εμπιστευόμαστε γιατι βρήκα στο ebay απο Ιταλια, Αγγλια κλπ...¨Εχει πάρει κανείς απέξω?
Δε νομίζω να χω θέμα με τελωνείο\
Το θέμα βέβαια είναι να καταλάβω και ποιο είναι το γνήσιο, μην κάψουμε και κανένα scalp, γιατί έχει regaine για 3μηνη χρήση με 20 ευρω...:D:confused:
 

Alexandros25

New Member
Καλησπέρα σας, επισκέφτηκα γνωστή κλινική μεταμοσχευσεων στο κέντρο της Αθήνας και έμαθα ότι πουλάνε το Regain 15 ευρω. Απότι καταλαβαίνω είναι αρκετά φτηνό σε σχεσή με άλλες τιμές της αγοράς αλλά για ποιον λογο συμβαίνει αυτό γνωρίζει κανείς? Υπάρχει περίπτωση να είναι διαφορεποιημένο το προιόν?
 

johnysblue

Active Member
@kapa χρησημοποιω κιρκ μινοξ 1 χρονο ακριβως.εκει που μου εφτιαξε την χερλαιν μια χαρα, τωρα μετα το 12μηνο ξανανοιγουν σιγα σιγα οι κροταφοι..τι μπορω να κανω να τη μπουσταρω τη μινοξ?
παλια γραφατε για airol για αυξηση αποροφησης..να το δοκιμασω?
 

jothess

Member
Παιδιά τελικά απο που αγοράζετε Regaine foam??? Απο εξωτερικό εμπιστευόμαστε γιατι βρήκα στο ebay απο Ιταλια, Αγγλια κλπ...¨Εχει πάρει κανείς απέξω?
Δε νομίζω να χω θέμα με τελωνείο\
Το θέμα βέβαια είναι να καταλάβω και ποιο είναι το γνήσιο, μην κάψουμε και κανένα scalp, γιατί έχει regaine για 3μηνη χρήση με 20 ευρω...:D:confused:
καλησπερα νικο η εταιρεια μας για τα μελη του φορουμ εχει τηλεφωνικως μονο αλλες τιμες 697 325 8205 η μπορεις σε ινμποξ να με στειλεις το δικο σου τηλεφωνο να σε καλεσουμε εμεις!
 

jothess

Member
Καλησπέρα σας, επισκέφτηκα γνωστή κλινική μεταμοσχευσεων στο κέντρο της Αθήνας και έμαθα ότι πουλάνε το Regain 15 ευρω. Απότι καταλαβαίνω είναι αρκετά φτηνό σε σχεσή με άλλες τιμές της αγοράς αλλά για ποιον λογο συμβαίνει αυτό γνωρίζει κανείς? Υπάρχει περίπτωση να είναι διαφορεποιημένο το προιόν?
Καλησπερα αλεξανδρε η εταιρεια μας για τα μελη του φορουμ εχει τηλεφωνικως μονο αλλες τιμες 697 325 8205 η μπορεις σε ινμποξ να με στειλεις το δικο σου τηλεφωνο να σε καλεσουμε εμεις!
 
Μπλουζα