Giorgos-3, FUE, 3421g , 28-29-30/10/18

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε Γιωργο, εχεις αμεση εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο θεμα; Πως εισαι απολυτα σιγουρος για αυτο που γραφεις; Εμεις οι πενηνταρηδες γιατι δεν εχουμε αυτο το συμπτωμα; Κατουρησαμε στο πηγαδι;

Μου φαινεται οτι υπερβαλλεις....για να μην πω οτι φθανεις στα ορια της γραφικοτητας, διατυπωνοντας αυθαιρετες, απολυτες και γενικευμενες κρισεις.



Φιλε μου, διαπραττεις το ιδιο σφαλμα που κατακρινεις. Προτρεχεις, προδικαζεις το αποτελεσμα, βγαζεις βιαστικα συμπερασματα.

Σιγουρα η αισιοδοξια ειναι προτερημα.....αλλά πολλες φορες και η μετριοπαθεια, η αυτοσυγκρατηση και η εξαγωγη συμπερασματων μετα το τελικο αποτελεσμα, ισως ειναι η ενδεδειγμενη σταση που πρεπει να κρατα ο ανθρωπος στη ζωη του.

Μακαρι να εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα....σου το ευχομαι εκ βαθους καρδιας....ομως εχοντας εμπειρια απο επεμβασεις της DHI και κρινοντας απο την πρωτη σου μεταμοσχευση στον κ. Τιρκαλα, θα σε συμβουλευα να κρατας μικρο καλαθι.

Απορω πραγματικα απο που πηγαζει αυτη η υπερβολικη αισιοδοξια σου. Η πρωτη σου μεταμοσχευση στον ιδιο γιατρο ηταν μετριοτατη...πολυ φτωχο αποτελεσμα.

Συμφωνω οτι το προβλημα σου ηταν μεγαλο (norwood 6), αλλα εχεις συνειδητοποιησει οτι εχουν τοποθετηθει ηδη περιπου 6000 grafts;
Πανω απο 5200 στον Τιρκαλα και (κρινοντας απο τις αρχικες φωτογραφιες στο πρωτο σου νημα) περιπου 700 grafts στην μεταμοσχευση με strip.

Με 6000 grafts λοιπον το αποτελεσμα, για να κριθει επιτυχημενο, πρεπει να εχει μια σχετικα καλη πυκνοτητα.

Προς το παρον δε διαφαινεται κατι τετοιο....δεν ξερω τι βλεπεις εσυ στον καθρεπτη, αλλα αυτο που παρατηρουμε εμεις ειναι οτι οι φωτογραφιες που ανεβαζεις δεν εχουν εντονο φωτισμο, ειναι σε ευνοϊκες συνθηκες και κολακευτικες της ολης εικονας του μαλλιου σου. Αν εβγαζες φωτογραφιες στον ηλιο, ταπεινη μου αποψη ειναι οτι θα συζητουσαμε υπο αλλη βαση.

Αν εσυ εισαι ικανοποιημενος με μια σχετικα μετρια πυκνοτητα, τοτε δε μας πεφτει λογος. Ομως μην πανηγυριζεις στο τελος αποθεωνοντας το γιατρο σου για το μετριο αποτελεσμα που σου προσφερε.

Ως μετρο συγκρισης θα σου προτεινα να εχεις την περιπτωση του CVIAL που εβαλε περιπου 5000 grafts ή, αν εχεις αντιρρηση λογω του κοστους και του κορυφαιου γιατρου, συγκρινε το αποτελεσμα σου με του mic6 που εβαλε 5000 grafts με πολυ μικρο κοστος σε ελληνικη κλινικη.

ΥΓ Εισαι ακομη στους 3,5 μηνες....σιγουρα η μεταμοσχευση θα σου δωσει πολυ καλυτερο αποτελεσμα στη συνεχεια....ομως μην πετας στα συννεφα, δειξε αυτοσυγκρατηση....προς το παρον η εικονα σου δε δικαιολογει πανηγυρια και θριαμβολογιες...στο τελος να κάνεις ταμειο και αντικειμενικα να βγαλεις συμπερασματα. Καλη συνεχεια.
Καταρχην φιλε μου να σου πω οτι φυσικα κ δεν εχω προσωπική εμπειρία απο την φίνα κ ουτε προκειτε αλλα τυχαινει να εχουν 2 παιδια συμπολίτες μου απ το χάπι κ ενας πλεον απο τζελ κ οι τρεις ειχαν τα γνωστα συμπτώματα. Επισης δεν νομιΖω να μαι υπερβολικός οταν το ιδιο τα χάπι λειτουργει ωστε να χτυπαει την τεστο. Δεν το λεω εγω.
Κατα δευτερον εγω ουτε ειμαι τρελα χαρούμενος ουτε πεταω στα συνεφφα ουτε τπτ τετοιο... ισα ισα που λεω περιμενω πολλα εχω υψηλές προσδοκίες και περιμενω να κανω ταμειο σε σχεση με αλλους που έτρεξαν να κρίνουν (κραξουν) πριν καν μπω για μμ και πριν βγω απ το χειρουργείο... ειπαμε τα γραπτα μένουν...οπως ειπες σωστα οντως ειμαι αισιοδοξος γιατι νιωθω ενστικτωδώς οτι εκανα σωστή επιλογη.
Τριτον... δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστή η συγκριςη με τον cvial ο οποιος ο ανθρωπος δεν υπηρξε ποτε γλόμπος και εχει επισης κ σγουρή τρίχα οπως επισης κ για τον mc6 για τον ιδιο λογο...συν οτι μιλαμε για αλλους λογους πάχος τρίχας θεραπείες κτλ κτλ .... παρ ολα αυτα το δεχομαι σαν μετρο σύγκρισης κ ας δουμε αν πλησιάσω το αποτελεσμα τους...
Επισης να πω στο συνολο εχω βαλει κ στις τρεις μμ οντως κοντα στα 6000 γρφτς (5.600-5.800 για την ακριβεια ...)
Για τις φωτος μου τι να πω ... ειμαι αυτος που παντα βγαζω εξωτερικές. Με ηλιο με νερα στις θαλλασσες κ οπου γουσταρεις δείχνοντας κατα πολυ χειροτερη εικονα κ μου την λες ; Στο 5μηνο πανω θα μου πεις ακριβως τι θες να κανω κ θα το κανω!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε Γιώργο πιο γλόμπος από μένα δεν παίζει (έπαιζε). Νομίζω ότι μάλλον δεν έχεις δει το πριν. Και φυσικά μιλάω για την περιοχή προς κάλυψη. Για την τρίχα έχεις δίκιο για τον λόγο όχι (πολύ κακός).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε Γιώργο πιο γλόμπος από μένα δεν παίζει (έπαιζε). Νομίζω ότι μάλλον δεν έχεις δει το πριν. Και φυσικά μιλάω για την περιοχή προς κάλυψη. Για την τρίχα έχεις δίκιο για τον λόγο όχι (πολύ κακός).


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πιστεύω με το ματι γέφυρες εχεις πιο ψηλές απο μενα κ πισω εγω κτβ μεχρι κ δότρια στην αραίωση αν παρατήρησες τις αρχικές φωτος μου ... αλλΑ Οπως κ να χει ειναι δυνατον να συγκρίνουμε δυο παρόμοια αποτελέσματα χωρις να εχουν τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικά ; Ισως κατα προσέγγιση να το κανουμε αλλα ως εκει Πιστετυω...
 

Giorgos-3

Well-Known Member
B97D51FB-1F76-4A71-93DE-6BAB5DC74D7F.jpeg 80F525BF-08C4-4E0A-AE67-321E33C94699.jpeg 90642D29-4DFB-4433-8234-F814D3B5B990.jpeg DD0849EB-3CFE-4307-957B-7ABE04BF2DA5.jpeg
Cvial δεν θυμαμαι να ησουν χειροτερα απο τον Γιωργο. Η κανω λαθος?
Εγω Πιστευω οτι ο cvial Ηταν 6αρης κ γω παραλιγο 7αρης.... σας παραθέτω φωτο μου μετα το πρωτο στριπ πιο παλιές δεν εχω ... (δεν ηθελα να με βλεπω ουτε να θυμαμαι...)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
4Α ήμουν. Σημασία έχει το Α. Στην περιοχή προς κάλυψη, δηλαδή τα μπροστινά 100cm2, ήμουν "γυαλί". Δεν υπήρχε ούτε τρίχα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προφανώς δεν έχουμε σχέση σε συνολική επιφάνεια κάλυψης (6 vs 4A). Μιλάω για την περιοχή κάλυψης. Το έχω τονίσει στο πρώτο μου πόστ.
 

makis25

Well-Known Member
παντως σε ενα 6αρι , με 200+ τετραγωνικα για καλυψη , τα 6000 που βαλε ο γιωργος θα βγαζαν πανω κατω 30 μοσχευματα το εκατοστο αν φυτρωναν 100% , οποτε με 85% θα χει πανω κατω 25-27 μοσχευματα ανα εκατοστο , νομιζω η εικονα του ταιριαζει σε αυτο το νουμερο . Σε τετοιες εκτασεις θαυματα δε γινονται . Εσυ cvial να καλυψες 130-140 τετραγωνικα με 5500 και ξερουμε απο πρωτο χερι πως ειχες 95% και βαλε φυτρωση , οποτε φυσικα και στα σημεια που ηταν εντελως γυμνο , παλι θα φαινεται πολυ καλυτερα με 40 μοσχευματα ανα εκατοστο. 50% παραπανω μοσχευματα ανα εκατοστο .
 

vag25

Well-Known Member
A ok CVIAL νομιζα οτι μιλουσες για την συνολικη περιοχη προς καλυψη.

Εκτος απο αυτο που λεει ο Μακης, η τριχα του Γιωργου φαινεται οτι δεν ειναι η ιδανικη(νομιζω οτι δεν υπαρχουν αριθμοι οποτε κρινουμε με το ματι). Εχω την εντυπωση οτι ειναι λεπτη και ειναι παραλληλα ισια.

Βεβαια μην ξεχναμε οτι ειναι 3.5 μηνες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
παντως σε ενα 6αρι , με 200+ τετραγωνικα για καλυψη , τα 6000 που βαλε ο γιωργος θα βγαζαν πανω κατω 30 μοσχευματα το εκατοστο αν φυτρωναν 100% , οποτε με 85% θα χει πανω κατω 25-27 μοσχευματα ανα εκατοστο , νομιζω η εικονα του ταιριαζει σε αυτο το νουμερο . Σε τετοιες εκτασεις θαυματα δε γινονται . Εσυ cvial να καλυψες 130-140 τετραγωνικα με 5500 και ξερουμε απο πρωτο χερι πως ειχες 95% και βαλε φυτρωση , οποτε φυσικα και στα σημεια που ηταν εντελως γυμνο , παλι θα φαινεται πολυ καλυτερα με 40 μοσχευματα ανα εκατοστο. 50% παραπανω μοσχευματα ανα εκατοστο .

Κάλυψα γύρω στα 110cm2. Τα έχω γράψει αναλυτικά. Το θέμα όμως δεν είναι μόνο η φύτρωση αλλά η κατανομή της πυκνότητας ανα περιοχές. Εκτάσεις σαν του Γιώργου θέλουν τουλάχιστον 8000g για καλή κάλυψη. Είναι τεράστιο σφάλμα όμως να τα σκορπίσεις ισομερώς σε όλη αυτή την έκταση γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι καθόλου το layering.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Παίδες μην τα ισοπεδώνουμε όλα, ο Γιώργος ήταν βαρύ 6αρι με μια συνολική επιφάνεια κάλυψης κοντά στα 210cm2 και ο Cvial ήταν 4Α με συνολική επιφάνεια κάλυψης κοντά στα 90cm2. Τι ακριβώς συγκρίνουμε;
 

makis25

Well-Known Member
Κάλυψα γύρω στα 110cm2. Τα έχω γράψει αναλυτικά. Το θέμα όμως δεν είναι μόνο η φύτρωση αλλά η κατανομή της πυκνότητας ανα περιοχές. Εκτάσεις σαν του Γιώργου θέλουν τουλάχιστον 8000g για καλή κάλυψη. Είναι τεράστιο σφάλμα όμως να τα σκορπίσεις ισομερώς σε όλη αυτή την έκταση γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι καθόλου το layering.
Καλα σιγουρα , αλλα απο την αλλη , η ομοιομορφη κατανομη των μοσχευματων δεν ειναι πολυ καλη συνταγη αν καποιος θελει να εχει το μαλλι κοντο ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν πετύχει μια ελάχιστη πυκνότητα 35g ναι αλλιώς θα φαίνεται πολύ αφύσικο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Αν πετύχει μια ελάχιστη πυκνότητα 35g ναι αλλιώς θα φαίνεται πολύ αφύσικο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Να Υπενθυμίσω ανεξαρτητως αν ειναι σωστο η λαθος οτι κ σ αυτην την επεμβαςη κ στην περσινη ηθελα να δοθεί βαση στο Κράουν (βασικα στην περσινή καναμε μονο Κράουν κ λιγο γέφυρες)...σκεπτικο μου ειναι οσο τον δυνατον καλυτερη κάλυψη σε ολο το κεφαλή κ οχι να χω φουλ μαλλί μπροστα κ τπτ πισω λες κ ειναι κομμένο το κεφαλι μου στα δυο... αν κ πιστευω οτι αυτο που σκεφτομαι ειναι το σωστο για την περιπτωση μου κ για καθε 6αρη... απο κει κ περα αν μένουν 1000-1500 μοσχεύματα κ αποφάσιζα κ αλλη μμ οντως ολα θα πηγαινε Α β κ οτι εκανα στο Κράουν εκανα ...
 

Giorgos-3

Well-Known Member
A ok CVIAL νομιζα οτι μιλουσες για την συνολικη περιοχη προς καλυψη.

Εκτος απο αυτο που λεει ο Μακης, η τριχα του Γιωργου φαινεται οτι δεν ειναι η ιδανικη(νομιζω οτι δεν υπαρχουν αριθμοι οποτε κρινουμε με το ματι). Εχω την εντυπωση οτι ειναι λεπτη και ειναι παραλληλα ισια.

Βεβαια μην ξεχναμε οτι ειναι 3.5 μηνες.
Αυτο για την λεπτή μου κ μακρια τρίχα ισχυει... ετσι για την ιστορια οταν θα παω για μετρηση δότρια θα κανω κ τετοιες μετρησεις ωστε να υπαρξει ολοκληρωμένη εικονα .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να Υπενθυμίσω ανεξαρτητως αν ειναι σωστο η λαθος οτι κ σ αυτην την επεμβαςη κ στην περσινη ηθελα να δοθεί βαση στο Κράουν (βασικα στην περσινή καναμε μονο Κράουν κ λιγο γέφυρες)...σκεπτικο μου ειναι οσο τον δυνατον καλυτερη κάλυψη σε ολο το κεφαλή κ οχι να χω φουλ μαλλί μπροστα κ τπτ πισω λες κ ειναι κομμένο το κεφαλι μου στα δυο... αν κ πιστευω οτι αυτο που σκεφτομαι ειναι το σωστο για την περιπτωση μου κ για καθε 6αρη... απο κει κ περα αν μένουν 1000-1500 μοσχεύματα κ αποφάσιζα κ αλλη μμ οντως ολα θα πηγαινε Α β κ οτι εκανα στο Κράουν εκανα ...

Κανείς δεν είπε αυτό, για όλα υπάρχει μέτρο. Όταν σε φτάνουν τα μοσχεύματα μπορείς να κανείς οτιδήποτε. Όταν δεν σε φθάνουν το layering είναι επιβεβλημένο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Tsek

Well-Known Member
Γιώργο εννοείται πως είναι πολύ πιο δύσκολη η δική σου περίπτωση απο τον Civial κακώς τίθεται θέμα σύγκρισης.
Απο εκεί και πέρα πας όπως θα επρεπε να είσαι σε κάθε κλινική που προσφέρει ότι υπόσχεται απο θεμα φυτρωσης.
Πολύ καλά κάνεις και χαίρεσαι αλλά αν όλα ήταν σωστά εξ αρχης, θα επρεπε ήδη να είσαι σε καλύτερο στάδιο απο την προηγουμενή σου επέμβαση που απλά σου κοστισε σε χρημα-χρόνο-κοπο γκραφς χωρίς να δώσει τα αναμενόμενα.
Ευτυχώς αυτή η επέμβαση πάει καλά και θα καλύψεις αρκετό χαμένο δρόμο αλλά δεν θα ήταν εξ αρχής προτιμότερο να είσαι πιο γεμάτος στην δεύτερη και να μένει ένα μπάλωμα-συμμάζεμα για την τωρινή επέμβαση?
Δεν θεωρώ πως έχεις να αποδείξεις κάτι στο φορουμ γιατί ακόμα και με 100% φυτρωση σε αυτή την επέμβαση, η μέχρι τώρα κινήσεις ήταν λάθος. Εσυ απλά πεισματικά ποντάρες ξανά στην ίδια επιλογή γιατρού ο οποίος φαίνεται πως απλά επιασε αυτό που ώφειλε απο πλευρά φυτρωσης αλλα παρά την 3ήμερη ταλαιπωρία σου δεν πέτυχε καλό αποτέλεσμα στην διαχείριση της δότριας.
Αυτά αν θες να κρίνουμε αντικειμενικα την όλη διαδικασία.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Κανείς δεν είπε αυτό, για όλα υπάρχει μέτρο. Όταν σε φτάνουν τα μοσχεύματα μπορείς να κανείς οτιδήποτε. Όταν δεν σε φθάνουν το layering είναι επιβεβλημένο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γιώργο εννοείται πως είναι πολύ πιο δύσκολη η δική σου περίπτωση απο τον Civial κακώς τίθεται θέμα σύγκρισης.
Απο εκεί και πέρα πας όπως θα επρεπε να είσαι σε κάθε κλινική που προσφέρει ότι υπόσχεται απο θεμα φυτρωσης.
Πολύ καλά κάνεις και χαίρεσαι αλλά αν όλα ήταν σωστά εξ αρχης, θα επρεπε ήδη να είσαι σε καλύτερο στάδιο απο την προηγουμενή σου επέμβαση που απλά σου κοστισε σε χρημα-χρόνο-κοπο γκραφς χωρίς να δώσει τα αναμενόμενα.
Ευτυχώς αυτή η επέμβαση πάει καλά και θα καλύψεις αρκετό χαμένο δρόμο αλλά δεν θα ήταν εξ αρχής προτιμότερο να είσαι πιο γεμάτος στην δεύτερη και να μένει ένα μπάλωμα-συμμάζεμα για την τωρινή επέμβαση?
Δεν θεωρώ πως έχεις να αποδείξεις κάτι στο φορουμ γιατί ακόμα και με 100% φυτρωση σε αυτή την επέμβαση, η μέχρι τώρα κινήσεις ήταν λάθος. Εσυ απλά πεισματικά ποντάρες ξανά στην ίδια επιλογή γιατρού ο οποίος φαίνεται πως απλά επιασε αυτό που ώφειλε απο πλευρά φυτρωσης αλλα παρά την 3ήμερη ταλαιπωρία σου δεν πέτυχε καλό αποτέλεσμα στην διαχείριση της δότριας.
Αυτά αν θες να κρίνουμε αντικειμενικα την όλη διαδικασία.
οσο αφορα την προηγουμενη επεμβαση με το συγκεκριμενο γιατρο αν θυμασαι στο προηγουμενο μου νημα ηταν ουσιαστικα δεμενα τα χερια του και δεν τον αφησαν να δουλεψει και την 2η μερα λογο αλλου περιστατικου που ειχε εξωτερικο και μου πασαραν εναν ....κελεπουρι που θποτιθεται εβαλε 800 γκραφτ απ τα 1800....
οπως και να χει δεν εχω να αποδειξω τπτ κ σε κανεναν και το μονο που κανω ειναι απλα να μεταφερω την εμπειρια μου....
και ναι πονταρω πεισματικα οπως το λες στον ανθρωπο που θεωρω καταλληλο και να πω για 65654774η φορα ασ περιμενουμε κανενα 2μηνακι τουλαχιστον να δουμε που παει η δουλεια....αν θεωρεις οτι πριν μπω για την 3η μμ με 1800 + 1000 το στριπ= 2800 μοσχευματα σ αυτο το κεφαλι επρεπε να μουν καλυτερος τι να πω.... τοτε οντως μπορει και να κανω λαθος...
 

vag25

Well-Known Member
Cvial εξηγεις λιγο το layering?
Απο οτι καταλαβαινω ειναι κομματια που θα δωσεις μεγαλυτερη εμφαση τα οποια μπορουν να καλυψουν αλλα.
 
Μπλουζα